Προσβολή και Σεβασμός

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αλλο εντονη διαφωνια χωρις "σεις" & "σας" και αλλο αγενεια , ανωριμοτητα και κακεντρεχεια σε μια συζητηση.


Σημαντικό σημείο, το οποίο θα πρέπει να το κρατήσουμε στο μυαλό μας ως το όριο, που όπως είπα πρέπει να τίθεται διαλεκτικά. Διαλεκτικά σημαίνει ότι δεν υπάρχει ένα σαφώς προκαθορισμένο σημείο, που ν' αποτελεί απόλυτο μέτρο, αλλά έχει να κάνει με ειδικούς παράγοντες της εκάστοτε συζήτησης. Υπάρχουν έντοντες απαντήσεις, που σε κάνουν να τσιτώνεις και να θέλεις να επιχειρηματολογήσεις περισσότερο. Υπάρχουν άλλες, που σε κάνουν να θέλεις να ρίξεις μπινελίκι, οπότε στην καλύτερη περίπτωση σε κάνουν να βγεις από τη συζήτηση για να μην παρεκτραπείς κι αρχίσεις τα ...Γαλλικά. Οι πρώτες μου αρέσουν, οι δεύτερες όχι.

Ωστόσο, επειδή το τι θεωρεί ευγενές ή αγενές ο καθένας, είναι δύσκολο να καθοριστεί με ακρίβεια, επίσης εκείνος που λέει κάτι δεν γνωρίζει πάντοτε αρκετά καλά τους συνομιλητές του ώστε να ξέρει τι αντίκτυπο θα έχει αυτό που λέει, θα πρέπει να υπάρχουν κάποια περιθώρια ανοχής και να μη βιαζόμαστε να κρίνουμε ή να παρεξηγηθούμε.

Η πρόθεση του συνομιλητή έχει ιδιαίτερη σημασία στον καθορισμό της στάσης μας. Πιστεύω, ότι στην πορεία της συζήτησης καθίσταται σε όλους σαφές το εάν κάποιος θέλει να δώσει ώθηση στη συζήτηση ή θέλει να προσβάλει και να προκαλέσει. Στην πράξη, όταν ισχύει το δεύτερο, ο προκλητικός απομονώνεται από τους περισσότερους συνομιλητές. Αυτός που ξέρει να περιμένει, δικαιώνεται στην πορεία χωρίς περιττές εντάσεις. Ένα ποιοτικό φόρουμ ξέρει από μόνο του, ως κοινότητα, πώς να κρατήσει το επίπεδό του ψηλά.

Όσο για τις καραμπινάτες περιπτώσεις, όπου δεν χωρούν περιθώρια αμφισβήτησης, εκτός από τη δυνατότητα αναφοράς όπου εκεί πλέον λειτουργούν οι Κανονισμοί, οι αναγνώστες βλέπουν και πιστεύω ακράδαντα κι όχι ως κολακεία, ότι καταλαβαίνουν πολύ καλά. Σωστά τόνισε η Νεράιδα, ότι αυτός που προκαλεί τελικά βγαίνει χαμένος.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, ο σεβασμός προς το θέμα και τους συνομιλητές, δεσμεύει και τον "θίγοντα" και τον "θιγόμενο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Επειδή έχω παρευρεθεί και σε άλλα φόρουμ στο παρελθόν, και έχω φύγει μάλιστα από ένα αηδιασμένος από το επίπεδο των συζητήσεων, από τη χυδαιότητα που υπήρχε και δεν σε άφηναν να μιλήσεις, αν δεν σε έβριζαν χυδαία για τις απόψεις σου, σου έβαζαν χυδαίες φωτογραφίες και χάλαγαν κάθε συζήτηση σε όλα σχεδόν τα τόπικ, σε αυτό το συγκεκριμένο, είμαι πιο προσεκτικός στο να εκφράζομαι (αν και γενικά είμαι χαμηλών τόνων), γιατί έχω κακές εμπειρίες, και όταν βλέπω ότι πάει να ξεφύγει κάτι προτιμώ προσωρινά να απέχω από την συζήτηση μέχρι να ηρεμίσουν τα πνεύματα.

Ναι, να υπάρχουν αντιπαραθέσεις, αλλά αντιπαραθέσεις απόψεων, με σεβασμό στο πιστεύω του συνομιλητή, άλλο το να λες διαφωνώ και να αντιπαραθέτεις τα επιχειρήματά σου, και άλλο να χλευάζεις και να προσπαθείς να μειώσεις ή να προσβάλλεις τον συνομιλητή σου.

Η δράση πάντα φέρνει αντίδραση. Πρέπει όλοι να ξέρουμε τα όρια και να τα σεβόμαστε.

Εξάλλου νομίζω ότι υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες σε κάθε κοινότητα, μπορεί να υπάρχουν κάποιοι-ες πιο ευαίσθητοι από άλλους, υπάρχουν μικρότεροι και μεγαλύτεροι σε ηλικια σε κάθε δικτυακή κοινότητα, και δεν μπορεί π.χ. ένας 40ης να φερθεί προσβλητικά σε έναν συμφορουμίτη 17-20 χρόνων. Πρέπει να λαμβάνουμε το κάθε τι υπόψη και να σεβόμαστε.

Αυτή είναι η άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σέβομαι τους άλλους μέχρι να πάψουν να με σέβονται
Υπάρχουν φορές που μπορεί να γίνω επικριτική επειδή αυτό που διαβάζω με βγάζει εκτός εαυτού και με έχει ήδη προσβάλει
Δε μπορώ να δείξω σεβασμό σε κάποιον που προσβάλει τα ήθη μου και την νοημοσύνη μου, και είμαι σίγουρη ότι αυτό το πράγμα είναι αμφίδρομο κι όχι μονόπλευρο
Νομίζω ότι για αυτό λένε όλοι ότι ο σεβασμός είναι κάτι το οποίο κερδίζεται, και φυσικά δεν κερδίζεται με το καλημέρα. Κερδίζεται με το πέρασμα του χρόνου, σιγά σιγά, με την τριβή, με την καθημερινότητα

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω D_G περί των ηλικιών κλπ
Ο σεβασμός δεν είναι θέμα ηλικίας, πρέπει να μπορείς να κερδίσεις τον σεβασμό των συνομιλητών σου όσο ετών κι αν είσαι
Δεν υπάρχει "δικαιολογία" ένα νούμερο, γιατί η ηλικία, είναι μόνο ένα νούμερο (παρεξηγημένο)

Μέσα σε αυτό το χώρο που οι περισσότεροι κινούμαστε χρόνια, τόσα πολλά χρόνια, που έχουμε χαρακτηριστεί (δικαίως ως ένα βαθμό) κλίκα, νομίζω ότι λίγο ως πολύ οι περισσότεροι ξέρουμε πως να μιλήσουμε ο ένας στον άλλον
Ξέρω ότι με άλλο ύφος θα μιλήσω στη Νεράιδα και με άλλο ύφος στην Εδάδ
Αλλιώς θα μιλήσω στον D_G που δεν τον ξέρω, κι αλλιώς στον Borat
Αλλιώς θα μου μιλήσει ο Kronos κι αλλιώς θα μου μιλήσει ο ΜονοΣ
Αφουγκράζεσαι τον άλλον, πιάνεις τον παλμό του, μιλάς διαφορετικά με άλλο ύφος στον καθένα...
Εγώ τουλάχιστον, αυτό προσπαθώ να κάνω
Με κάποιους εδώ μέσα "Ψωμί κι αλάτι", μπορώ να "βριστώ" και παρόλα αυτά να τους αγαπώ, να τους εκτιμώ, να τους σέβομαι
Με κάποιους άλλους... όχι :P

Μέτρον άριστον για μένα, και ο σεβασμός κερδίζεται, δεν χαρίζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μέτρον άριστον για μένα, και ο σεβασμός κερδίζεται, δεν χαρίζεται
Καμία αντίρρηση συμφωνώ (μαζί με τα υπόλοιπα όμως που έγραψα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καμία αντίρρηση συμφωνώ (μαζί με τα υπόλοιπα όμως που έγραψα).

το "δεν τον ξέρω" δεν σημαίνει ότι δεν τον έχω συναντήσει από κοντά
υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που "τους ξέρω" αλλά δεν τους έχω συναντήσει ποτέ :P
(εύχομαι όμως να τους συναντήσω)

το πόσο σε "ξέρει" κάποιος μέσα σε ένα φόρουμ και το πόσο σε σέβεται, εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα
Εσύ τι περιθώρια αφήνεις για να σε μάθουν και τι συμπεριφορά έχεις ώστε να σε σέβονται

(το πρώτο πρόσωπο είναι φυσικά χάριν του διαλόγου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
'Αλλο να πεις "τι μπούρδες είναι αυτές" όταν ακούσεις κάποιον να σου διαβάζει επιστολές Παύλου προς Κορινθίους, άλλο να πας να κάψεις μια Εκκλησία. 'Εχουν επίπεδα τα πάντα, ακόμα κι ο σεβασμός. Ποιός μου απαγορεύει όμως να πω ακόμα κι αυτές τις "άγιες μέρες" ότι ο Παύλος λέει μπούρδες ; Επειδή δηλαδή είναι ο Παύλος ; Το ίδιο ισχύει και για τους κοινούς θνητούς. 'Ολοι μια μέρα κατεβαίνουν απ'το βάθρο που τους στήσαμε εμείς οι ίδιοι.

Νο ιναφ μεχρι να μου πεις πως σεβεται καποιος.:D


Στρειντζ, ασεβεια δηλωνει η μια αντιδραση, ασεβεια δηλωνει και η αλλη. Διαφερουν ουσιωδως κατα τον τροπο που διαπραττονται.

Σεβομαι σημαινει οτι "ακουω", κρινω που ομως δε βλαπτω κατι ειτε εμψυχο ειτε αψυχο, ουτε με λογια, αλλα ουτε και με πραξεις. Επισης σεβασμος σημαινει να αναγνωριζουμε ποτε πρεπει να σωπαινουμε, ακομα και να αποχωρουμε.

Μπορει κανεις καλλιστα να εκφρασει την αντιθεση του στα "πιστευω" του αλλου, αλλα με κοσμιο τροπο και καθολου καθωσπρεπισμους. Κανενας δε μας απαγορευει να κρινουμε το οτιδηποτε και η ελευθερια λογου ειναι δικαιωμα μας, αρκει να γνωριζουμε οτι η ελευθερια η δικη μας, σταματαει ακριβως εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.

Ο σεβασμος διδασκεται και καλλιεργειται απο τα πρωτα χρονια της ζωης μας κυριως απο την οικογενεια μας.
Η αντιδραση μας σε καθε περιπτωση ειναι αναλογη της ανατροφης μας.
Οπως εχω ηδη παρατηρησει, η υπαρξη σεβασμου ειναι ενδειξη παιδειας και πολιτισμου και δεν βρισκεται σε καμμια περιπτωση σε αναλογια με την ηλικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ναι, να υπάρχουν αντιπαραθέσεις, αλλά αντιπαραθέσεις απόψεων, με σεβασμό στο πιστεύω του συνομιλητή, άλλο το να λες διαφωνώ και να αντιπαραθέτεις τα επιχειρήματά σου, και άλλο να χλευάζεις και να προσπαθείς να μειώσεις ή να προσβάλλεις τον συνομιλητή σου.

Η δράση πάντα φέρνει αντίδραση. Πρέπει όλοι να ξέρουμε τα όρια και να τα σεβόμαστε.

Μέτρον άριστον για μένα, και ο σεβασμός κερδίζεται, δεν χαρίζεται



Σεβομαι σημαινει οτι "ακουω", κρινω που ομως δε βλαπτω κατι ειτε εμψυχο ειτε αψυχο, ουτε με λογια, αλλα ουτε και με πραξεις. Επισης σεβασμος σημαινει να αναγνωριζουμε ποτε πρεπει να σωπαινουμε, ακομα και να αποχωρουμε.

Μπορει κανεις καλλιστα να εκφρασει την αντιθεση του στα "πιστευω" του αλλου, αλλα με κοσμιο τροπο και καθολου καθωσπρεπισμους. Κανενας δε μας απαγορευει να κρινουμε το οτιδηποτε και η ελευθερια λογου ειναι δικαιωμα μας, αρκει να γνωριζουμε οτι η ελευθερια η δικη μας, σταματαει ακριβως εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.

Ο σεβασμος διδασκεται και καλλιεργειται απο τα πρωτα χρονια της ζωης μας κυριως απο την οικογενεια μας.
Η αντιδραση μας σε καθε περιπτωση ειναι αναλογη της ανατροφης μας.
Οπως εχω ηδη παρατηρησει, η υπαρξη σεβασμου ειναι ενδειξη παιδειας και πολιτισμου και δεν βρισκεται σε καμμια περιπτωση σε αναλογια με την ηλικια.
Αλλο ενα θεμα που αντιμετωπιζεται με χιλιαδες τετρειμενα."Η ελευθερια η δικη μας, σταματαει ακριβως εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου","σεβασμος ειναι ενδειξη παιδειας και πολιτισμου" κτλ. Μια συζητηση που ειναι απ'την αρχη καταδικασμενη να καταληξει στα ιδια και τα ιδια, που ξερουμε ολοι μας και μαθεναμε απο μικρα παιδια. Σαν να γραφουμε εκθεση με θεμα "Προσβολη και Σεβασμος". Τιποτα το καινουργιο δεν μπορει να προσφερει μια τετοια ανταλλαγη αποψεων πανω σ'ενα θεμα γι'αυτο δεν βλεπω κανενα νοημα να ερχομαστε σε αντιπαραθεση. Ετσι κι αλλιως η αποψη μου ειναι ξεκαθαρη στα παραπανω μυνηματα. (με σεβασμο παντα...:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αλλο ενα θεμα που αντιμετωπιζεται με χιλιαδες τετρειμενα."Η ελευθερια η δικη μας, σταματαει ακριβως εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου","σεβασμος ειναι ενδειξη παιδειας και πολιτισμου" κτλ. Μια συζητηση που ειναι απ'την αρχη καταδικασμενη να καταληξει στα ιδια και τα ιδια, που ξερουμε ολοι μας και μαθεναμε απο μικρα παιδια. Σαν να γραφουμε εκθεση με θεμα "Προσβολη και Σεβασμος". Τιποτα το καινουργιο δεν μπορει να προσφερει μια τετοια ανταλλαγη αποψεων πανω σ'ενα θεμα γι'αυτο δεν βλεπω κανενα νοημα να ερχομαστε σε αντιπαραθεση. Ετσι κι αλλιως η αποψη μου ειναι ξεκαθαρη στα παραπανω μυνηματα. (με σεβασμο παντα...:))


Φαινεται πως δεν ειναι και τοσο συνηθισμενα αφου δεν εχουν ακομα αποτυπωθει στις συνειδησεις πολλων.

Αλλο πραγμα ειναι να μην εχει καποιος να προσθεσει κατι παραπανω σε μια συζητηση και ειναι κατι εντελως διαφορετικο να χαρακτηριζεται η τελευταια καταδικασμενη, μονο και μονο επειδη καταληγει καποιος σε αδυναμια των επιχειρηματων του αλλου, χωρις αντεπιχειρηματα. Αποδειξε μου οτι εχω λαθος που υποστηριζω τα "τετριμμμενα".

Δηλαδη, θεωρεις πως η υπαρξη σεβασμου σε μια συζητηση δεν ειναι αναγκαια συνθηκη? Δεν ειναι ενδειξη της ποιοτητας του ατομου?
Δεν ειναι απαραιτητο επισης να συνδιαλεγομαστε μεσα στα ορια της στοιχειωδους καλης συμπεριφορας?

Αν οχι, τοτε εσυ γιατι τηρεις ακριβως αυτα και δε συμπεριφερεσαι αλαζονικα, χρησιμοποιωντας κακεντρεχεις εκφρασεις, υποτιμωντας το συνομιλητη σου τη στιγμη εκεινη που ερχεσαι σε αντιπαραθεση με εκεινον?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.


Αποδειξε μου οτι εχω λαθος που υποστηριζω τα "τετριμμμενα".

Αν οχι, τοτε εσυ γιατι τηρεις ακριβως αυτα και δε συμπεριφερεσαι αλαζονικα, χρησιμοποιωντας κακεντρεχεις εκφρασεις, υποτιμωντας το συνομιλητη σου τη στιγμη εκεινη που ερχεσαι σε αντιπαραθεση με εκεινον?

Μα γιατι συμφωνω σχεδον σε ολα για την αναγκη υπαρξης σεβασμου σε μια συζητηση. Δεν μπορω να μπω στη διαδικασια να σου αποδειξω το αντιθετο γιατι ειναι αυτα που κι εγω ο ιδιος πιστευω. Απλα αναρωτιεμαι τι μπορει να γινει περα απο τον τυπικο σεβασμο που ολοι πανω-κατω εφαρμοζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα γιατι συμφωνω σχεδον σε ολα για την αναγκη υπαρξης σεβασμου σε μια συζητηση. Δεν μπορω να μπω στη διαδικασια να σου αποδειξω το αντιθετο γιατι ειναι αυτα που κι εγω ο ιδιος πιστευω. Απλα αναρωτιεμαι τι μπορει να γινει περα απο τον τυπικο σεβασμο που ολοι πανω-κατω εφαρμοζουμε.

να πάψουμε να είμαστε τόσο αυτάρεσκοι, να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι ο κόσμος γυρίζει μόνο γύρω από εμάς, να ξεκαβαλίσουμε λίγο το καλάμι της αλαζονίας και μετά αλλάζοντας πλευρό, να σκεπαστούμε κι όλας γιατί το καλοκαίρι δεν ήρθε ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
να πάψουμε να είμαστε τόσο αυτάρεσκοι, να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι ο κόσμος γυρίζει μόνο γύρω από εμάς, να ξεκαβαλίσουμε λίγο το καλάμι της αλαζονίας και μετά αλλάζοντας πλευρό, να σκεπαστούμε κι όλας γιατί το καλοκαίρι δεν ήρθε ακόμα
Οτι, οτι;
Αν μιλας γενικα, δεν καταλαβαινω το νοημα της παραθεσης. Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο σε παρακαλω; :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Φυσικά και μιλάω γενικά και περιλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα
Οταν έχεις μια συζήτηση, ή ακόμα κι όταν έχεις μία συναλλαγή με κάποιον άνθρωπο, αν σταματήσεις να σκέφτεσαι τον εαυτό σου και το πως νιώθεις εσύ αλλά αρχίσεις να σκέφτεσαι ΚΑΙ τον άλλον (όχι όμως να ξεχάσεις τον εαυτό σου), τότε θα πρέπει να αλλάξεις πιθανά ύφος ή γραφή ή χροιά στην ομιλία σου
Αν σκεφτείς ότι απέναντι σου έχεις έναν άνθρωπο ΕΠΙΣΗΣ κι ότι εσύ δεν είσαι μοναδικός, τότε δε θα πρέπει να υψώσεις την φωνή σου, θα πρέπει να είσαι ευγενής και να πεις ό,τι έχεις να πεις με ήρεμο τρόπο
Οταν νομίζεις ότι όλα γυρίζουν μόνο γύρω από εσένα και ότι έχεις πάντα δίκιο, είναι αυτονόητο (νομίζω) να πέφτεις σε παραπτώματα αγένειας.

Προσωπική μου άποψη είναι (κι όχι απαραίτητα σωστή) ότι πρέπει να μας ενδιαφέρει αν ο άλλος μπορεί να καταλάβει το ύφος που του μιλάμε/γράφουμε.
Είναι εύκολο να είσαι έξυπνος αλλά δύσκολο να είσαι οξυδερκής


edit
το πρώτο πρόσωπο είναι για την συζήτηση κι όχι προσωπικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μας προσβάλλουν όλους τα ίδια πράγματα?
Μπορεί κάτι που προσβάλλει έναν άνθρωπο, κάποιον άλλο να τον αφήνει αδιάφορο?
Επιλέγετε να σεβαστείτε τις ευθυξίες των άλλων ή υποστηρίζετε περισσότερο την ελευθερία της σκέψης σας?
Τέλος, ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζεται ή αποδίδεται ασυζητητί?
Στην πράξη, αντιλαμβανόμαστε το σεβασμό όλοι με τον ίδιο τρόπο?

Οι ερωτήσεις είναι ενδεικτικές και μπήκαν μονάχα για να βοηθησουν μια γενικότερη συζήτηση.

Όχι δεν μας προσβάλλουν όλους τα ίδια πράγματα. Μπορεί να συμβεί αυτό που λες, πράγματα που προσβάλλουν τον Α να αφήνουν αδιάφορο τον Β και αντίστροφα. Διαφέρουμε. Εάν είναι γνωστές οι ευθιξίες των άλλων και σκοπός που δεν είναι να τους προσβάλω θα περιορίσω την ελευθερία της έκφρασης μου (όχι της σκέψης μου). Ο σεβασμός από τη δική μας πλευρά, όσο αφορά στη δική μας συμπεριφορά απέναντι σε τρίτους, είναι κάτι που οφείλεται ασυζητητί. Ενώ και σε εμάς οφείλεται ένας τέτοιος demo σεβασμός κάνουμε ό,τι καλύτερο για να αποδείξουμε ότι τον αξίζουμε, τον κερδίζουμε. Μάλλον να το θέσω αλλιώς. Υπάρχουν δύο ειδών σεβασμοί:

α) Ο σεβασμός που αποδίδουμε γιατί ο άλλος μας έδωσε να καταλάβουμε ότι τον αξίζει και είναι συμπεριφορά που μας εκφράζει, καλύπτει και την σκέψη μας. Ο σεβασμός έπαθλο, που έχει κερδηθεί. Ο σεβασμός συναίσθημα που ανταποκρίνεται κυρίως σε καταστάσεις θαυμασμού, αγάπης, και τέλος πάντων είναι συνοδευτικό συνήθως και άλλων συναισθημάτων.

β) Ο σεβασμός που αποδίδουμε γιατί είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε ως κοινωνικά όντα που πρέπει να συνυπάρχουμε αρμονικά, ο τυπικός σεβασμός, που καλύπτει μόνο την εξωτερικευμένη συμπεριφορά μας και δεν επηρεάζει τα συναισθήματα και τις σκέψεις μας που μπορεί να είναι εντελώς αντίθετα. Ο σεβασμός εγκράτεια, ευγένεια και όλα τα συναφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Νομιζω πως παιζουν ρολο πολλα, κυριως το αν ο αλλος εχει καλοπροαιρετη η κακοπροαιρετη διαθεση. Φαινεται συνηθως αν σου λεει κατι για να σε πειραξει η για να σε μειωσει, ετσι δεν ειναι? Επιπλεον εξαρταται και απο τα ατομα... αν γνωρισω καποιον και αρχισει να με προσβαλλει χωρις να του εχω δωσει δικαιωμα δε θα του δειξω οτι προσβληθηκα απλως θα ανταποδιδω με κακιες:P
Πιστευω πως πρεπει να γνωρισεις καποιον για να δεις κατα ποσο δεχεται την πλακα και το πειραγμα, αν ταιριαζει το χιουμορ σας, αν ειναι ευθικτος κτλπ και να κινηθεις αναλογα!
Παντως εγω πειραζω εντονα ολους τους φιλους μου και αυτοι εμενα και καταληγουμε να σκαμε στα γελια καθε φορα...!

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το μήνυμα "Προσβάλλεστε εύκολα", αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ταιριάζει ακριβώς στην ροή της παρούσας συζήτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αν και νομίζω ότι αυτό το θέμα θα έπρεπε να μπει στα θέματα ψυχολογίας, συμφωνώ με την Madrugada, εξαρτάται από τον άνθρωπο που θα σου πει κάτι, αλλά και ο τρόπος που θα σου πει αυτό το κάτι.

Σε φιλικά άτομα δέχεσαι πάρα πολλά, αλλά σε κάποιον που δεν ξέρεις τον χαρακτήρα του, δεν ξέρεις καν τι άνθρωπος είναι, αν μιλήσει άσχημα ή προσβλητικά μπορεί να τα πάρω κι εγώ, και δεν είναι ανάγκη να του ανταποδώσω, πολλές φορές μπορεί να το κρατήσω και μέσα μου και είναι αυτό χειρότερο.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το μήνυμα "Προσβάλλεστε εύκολα", αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ταιριάζει ακριβώς στην ροή της παρούσας συζήτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Νομιζω πως η προσβολη καταρχας ειναι εννοια υποκειμενικη...Εχει να κανει με το πως διατυπωνεται η προσβολη,απο ποιον προερχεται και πως εκλαμβανεται....Οπως και να 'χει δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο μια προσβολη..Οσο για τις ευθιξιες μαλλον οι περισσοτεροι δεν τις σεβονται ιδιαιτερα,απλα προσπαθουν να κανουν πλακα και ισως και να φερουν σε δυσκολη θεση τον ευθικτο...Τωρα για το σεβασμο,πιστευω ακραδαντα οτι κερδιζεται...Ο σεβασμος εχει να κανει με το ποιον εχεις απεναντι σου και αν αυτος αξιζει να τον σεβαστεις..Βεβαια αυτο παλι ειναι υποκειμενικο..Ενας ανθρωπος που καποιος μπορει να θεωρει απολυτα αξιο του σεβασμου του μπορει να φαινεται τελειως αναξιος αυτου του προνομιου σε καποιον αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top