Το ξεκίνημα μιας σχέσης: αυθορμητισμός ή μετριοπάθεια;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Είχα ακούσει κάτι σε μια ταινία που μου άρεσε: σε μια σχέση αυτός που έχει το πάνω χέρι είναι αυτός που νοιάζεται λιγότερο. Θέλω να πω, πάντα σε μια σχέση ο ένας θα είναι ο δυνατός που δε θα συμβιβάζεται κι ο άλλος ο αδύναμος (έστω με διαφορά χιλιοστού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με όσους έγραψαν ότι δεν έχει νόημα να λειτουργείς με κανόνες και ότι καλύτερα να είσαι ο εαυτός σου, για τους λόγους που ήδη αναφέρθηκαν.
Ωστόσο, ξεχνάτε μια σημαντική παράμετρο: Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι (weak). Πολύ αδύναμοι.
Και χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη για να αποδεχτείς να χάσεις κάποιον με τον οποίο είσαι ερωτευμένος επειδή δεν ταιριάζετε (ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εδώ που τα λέμε). Ο έρωτας δεν έχει λογική (βασικά έχει, αλλά επιλέγει συχνά να την αγνοήσει) και συνήθως θες να είσαι με τον συγκεκριμένο σου someone special πάσει θυσία, είτε ταιριάζετε, είτε όχι, όσο κι αν βλέπεις ότι αυτό είναι καταφανώς παράλογο. Κάποιες φορές λοιπόν, οι άνθρωποι είναι πολύ αδύναμοι για να μπορέσουν να μην ακολουθήσουν κάποιους τέτοιους "κανόνες", όσο κι αν τους βρίσκουν ιδεολογικά αντίθετους.
Αποτελεί κλασικό παράδειγμα αυτού που είχε πει ο φίλος μου ο Great Chaos: Η ζωή είναι μια αέναη μάχη με τον εαυτό μας. So true.

Δε διαφωνω στο οτι καποιοι λογω των συναισθηματων τους προς καποιον ειναι διατεθημενοι να ακολουθησουν καποιους κανονες. Το θεμα ομως ειναι, για ποσον καιρο θα δειχνουν ουσιαστικα κατι που δεν ειναι. Ποσον καιρο θα αντεξουν...? Εαν αυτοι οι συμβιβασμοι ειναι τετοιοι που κανεις αντεχει και εχει περιθωρια να τους κανει, καλως...Εαν ομως ειναι κατι τελειως εξω απο κεινον, σε βαθος χρονου δε θα αντεξει και τοτε θα επελθει η ριξη.
Προσωπικα νοιωθω ιδιαιτερα αδυναμη στο να ακολουθησω κανονες ή να συμβιβαστω με πραγματα που επηρεαζουν το συναισθημα μου. Ειδικα οταν ειμαι πολυ ερωτευμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σε μια σχέση δεν υπάρχει ο δυνατός κι ο αδύναμος. Και να έχουμε την εντύπωση ότι μας ταιριάζει μια τέτοια ταμπελίτσα, δεν ισχύει. Κάποτε είμαστε αδύναμοι και κάποτε δυνατοί. Δεν μπορούμε να ξέρουμε πάντα τι ανάγκες θα έχουμε και πώς θα διεκδικούμε να τις καλύψουμε. Παιρνάμε φάσεις και αλλάζει η συμπεριφορά μας.

Και το "πάνω χέρι" δεν το'χει συνέχεια ο ένας σε μια ώριμη σχέση. Δηλαδή δε στέκει να μπαίνουμε σε τρυπάκια και να αναρατιώμαστε αν βρισκόμαστε σε μειονεκτική θέση κάθε στιγμή. Μόνο όταν το κάνουμε αυτό μπλέκουμε με κανόνες. Το αν μπορούμε να το ελέγξουμε είναι άλλο θέμα. Όταν σκεφτόμαστε καθαρά μπορούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Είχα ακούσει κάτι σε μια ταινία που μου άρεσε: σε μια σχέση αυτός που έχει το πάνω χέρι είναι αυτός που νοιάζεται λιγότερο. Θέλω να πω, πάντα σε μια σχέση ο ένας θα είναι ο δυνατός που δε θα συμβιβάζεται κι ο άλλος ο αδύναμος (έστω με διαφορά χιλιοστού).

Αυτό ισχύει καθολικά σε όλες τις σχέσεις,σε άλλες λιγότερο σε άλλες περισσότερο.. Το έχω βιώσει και απο τις 2 πλευρές και σίγουρα δεν μπορεί να αμφισβητιθεί εν τέλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Προσωπικα νοιωθω ιδιαιτερα αδυναμη στο να ακολουθησω κανονες ή να συμβιβαστω με πραγματα που επηρεαζουν το συναισθημα μου. Ειδικα οταν ειμαι πολυ ερωτευμενη.
Πράγμα που αημαίνει τί "στο ξεκίνημα μιας σχέσης" για σένα; Τι κάνεις;

πσ. για να ξέρω κι εγώ τί να κάνω σε περίπτωση συνάντησης :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πράγμα που αημαίνει τί "στο ξεκίνημα μιας σχέσης" για σένα; Τι κάνεις;

πσ. για να ξέρω κι εγώ τί να κάνω σε περίπτωση συνάντησης :whistle:

Χμμ, σε γενικες γραμμες εχω ηδη απαντησει. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι ο εαυτος μου, κοπλα δεν κανω και εκφραζω το οτιδηποτε σκεφτομαι και αισθανομαι.
Ειδικοτερα νομιζω οτι δεν αφορα κανεναν αλλο εκτος απο εμενα...:)

π.σ Κι ασε τα ονειρα θερινης νυκτος!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Χμμ, σε γενικες γραμμες εχω ηδη απαντησει. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι ο εαυτος μου, κοπλα δεν κανω και εκραζω το οτιδηποτε σκεφτομαι και αισθανομαι.
Με άλλα λόγια για την αρχή μιας σχέσης:

Αν έχεις τυροπωλείο μήν βγάζεις στη βιτρινα φουστάνια ή αυτοκίνητα. Γιατί τα τυριά θα σου μείνουν.

π.ς όμως αγαπητή νεράιδα πόσοι ξέρουν ποιοί είναι και τί ακριβως πουλάει το κατάστημά τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
π.ς όμως αγαπητή νεράιδα πόσοι ξέρουν ποιοί είναι και τί ακριβως πουλάει το κατάστημά τους;

χυλόπιτες φρεσκοψημένες :P

Αχ, πες με ρομαντική αλλά δεν μπορώ να μιλάς με όρους μάρκετινγκ. Ούτε πουλάμε, ούτε αγοράζουμε. Δεν προσφέρουμε τίποτα συγκεκριμένο νομίζω. Ούτε περιμένουμε συγκεκριμένα ανταλλάγματα. Όσο και να θέλουμε, δεν κλείνονται όλα σε σχηματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ούτε πουλάμε, ούτε αγοράζουμε. Δεν προσφέρουμε τίποτα συγκεκριμένο νομίζω. Ούτε περιμένουμε συγκεκριμένα ανταλλάγματα.
Αν δεν είσαι τίποτα συγκεκριμένο δεν θα εκπέμψεις τιποτα συγκεκριμένο και δεν θα βρείς τίποτα συγκεκριμένο. Ακόμη κι έτσι όμως η ταμπέλα του δικού σου μαγαζιού θα μπορούσε να γράφει "χαος" και να ερωτευόσουν κάποιον που θα αναζητούσε λίγες αμφιβολίες. Κάποιον που η ζωή του θα ήταν μέχρις αηδίας τακτοποιημένη και βαρετή Ενώ εσύ θα αναζητούσες λίγη τάξη.

Η χρήση της λέξης πουλάω είναι σημαντική. Αν δεν πληρώνεις για κάτι που δέχεσαι τότε δεν έχεις σκεφτεί και τόσο καλά αν αυτό το κάτι σε εκφράζει. Οσο για τα συγκεκριμένα ή όχι ανταλλάγματα. Αν εγώ περιμένω να .... κάποια κι εκείνη περιμένει αντίστοιχα να .... εμένα όπως καταλαβαίνεις δεν θα πάει και τόσο καλά. Καμπόσο συγκεκριμένος πρέπει να είσαι σε αρκετά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν καταλαβα Δια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Εννοεί προφανώς οτι πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις (πάνω-κάτω) για να μπορέσεις να το βρεις κιόλας. Αυτό όμως πώς θα γίνει στην αρχή της σχέσης; Θα του πεις "κοίταξε να δεις, εγώ θέλω αυτά κι αυτά, έχεις να μου τα δώσεις, αν όχι μπάϊ";

Και στην τελική, έρωτας είναι, άσε το συναίσθημα να κάνει τη δουλειά του λίγο χωρίς ταμπέλες και στεερεότυπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εαν εισαι ειλικρινης απεναντι στον εαυτο σου, σε αυτον που εχεις απεναντι σου και ισχυει το ιδιο και για το αλλο προσωπο, τοτε γρηγορα ερχονται στην επιφανεια και τα θελω μας και ολα τα συναφη...
Δεν φτιαχνει κανεις λιστα για να τη δωσει στον αλλο, ωστε να την εμπεδωσει.
Σορρυ βρε παιδια, αλλα με τους συντροφους σας δε συζητατε?! Ειδικα στο ξεκινημα μιας σχεσης η συζητησεις κρατουν απιστευτες ωρες, οπου μεσα απο αυτες συλλεγει και ο ενας, αλλα κι ο αλλος παρα πολλες πληροφοριες. Εαν ξερεις τι θελεις και πως το θελεις γρηγορα θα καταλαβεις, εαν ο αλλος πληροι τουλαχιστον τα βασικα, ωστε να συνεχισεις.
Ενιγουει, το βασικο ειναι να εισαι ο εαυτος σου, ειτε ειναι στην αρχη ειτε στη μεση ειτε στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Είχα ακούσει κάτι σε μια ταινία που μου άρεσε: σε μια σχέση αυτός που έχει το πάνω χέρι είναι αυτός που νοιάζεται λιγότερο.

Mου αρέσει!:)

Βρίσκει και εφαρμογή επάνω μου,κατά περιεργο τρόπο....

Δεν ειν' κακόοοοος......(οδηγός):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Συμφωνοι.. ο εαυτός σου.. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα δίνεις όλα.. Πρέπει να κρατάμε και κάποια πράγματα για τον εαυτό μας στην τελική.. Αλλιώς πάει,το χάσαμε το παιχνίδι απο πολύ νωρίς.. Οι πισινές πρέπει πάντα να υπάρχουν γτ αλλιώς τρώς τα μούτρα σου,σε πάρα πολλές περιπτώσεις-σχέσεις αν όχι σε όλες όταν δεν κρατάς, και το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές αργείς να συνέλεθεις.. Απόλυτη ειλικρίνια δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά τελικώς.. ούτε στον έρωτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Συμφωνοι.. ο εαυτός σου.. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα δίνεις όλα.. Πρέπει να κρατάμε και κάποια πράγματα για τον εαυτό μας στην τελική.. Αλλιώς πάει,το χάσαμε το παιχνίδι απο πολύ νωρίς.. Οι πισινές πρέπει πάντα να υπάρχουν γτ αλλιώς τρώς τα μούτρα σου,σε πάρα πολλές περιπτώσεις-σχέσεις αν όχι σε όλες όταν δεν κρατάς, και το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές αργείς να συνέλεθεις.. Απόλυτη ειλικρίνια δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά τελικώς.. ούτε στον έρωτα..

Δυστυχώς,έτσι ειναι!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι θα πει δεν πρεπει να τα δινεις ολα?!
Ουτως ή αλλως δεν τα δινεις ολα στο πιατο με το "καλημερα σας"...με το περασμα του χρονου δινεις ολο και περισσοτερα, οπου βεβαια ο χρονος για τον καθε ενα απο εμας διαφερει.
Σε καμμια περιπτωση βεβαια δε θα καταπιεστω, μηπως και φαω τα μουτρα μου...
Εαν "παω για μαλλι και βγω κουρεμενη", τοτε σημαινει οτι δεν ηταν εκεινος αυτο που εγω εψαχνα, οπως το ιδιο ισχυει και για εκεινον σε σχεση με εμενα...
Μου φαινεται αδιανοητο, στο δικο μου παντα μικροκοσμο, το να θελω π.χ να τον παρω τηλεφωνο για τον ακουσω επειδη μου εχει λειψει, και λογω του οτι εχει περασει μονο 1 ωρα απο την προηγουμενη επικοινωνια μας, να πρεπει να το πνιξω, για να μη χαλασει το γλυκο.
Απαξ και μπω στη διαδικασια να καταπιεστω, ειδικα σε τετοια θεματα, τοτε εχει ηδη χαλασει το στορυ και δεν το εχω παρει χαμπαρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δυστυχώς,έτσι ειναι!:worry:

Γι αυτο το λογο και δινετε χωρο στην γκρινια και στην ανικανοποιηση, που ολο και αυξανονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Συμφωνοι.. ο εαυτός σου.. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα δίνεις όλα.. Πρέπει να κρατάμε και κάποια πράγματα για τον εαυτό μας στην τελική.. Αλλιώς πάει,το χάσαμε το παιχνίδι απο πολύ νωρίς.. Οι πισινές πρέπει πάντα να υπάρχουν γτ αλλιώς τρώς τα μούτρα σου,σε πάρα πολλές περιπτώσεις-σχέσεις αν όχι σε όλες όταν δεν κρατάς, και το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές αργείς να συνέλεθεις.. Απόλυτη ειλικρίνια δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά τελικώς.. ούτε στον έρωτα..

Το έχεις πει πολλές φορές αυτό και ποτέ δεν το έχεις αιτιολογήσει , νομίζω .

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει απόλυτη ειλικρίνεια συνδυασμένη φυσικά και με άλλα απαραίτητα στοιχεία όπως τακτ . Π.χ. αν έρθει με καινούργια κόμμωση η κοπέλα σου και δεν σου αρέσει δεν χρειάζεται να πεις είναι απαίσια , ακόμα και αν το σκεφτείς , αλλά <<σε προτιμούσα πριν καλύτερα>> . Από την άλλη αν δεν αντέχει η άλλη/ ο άλλος να είσαι ειλικρινής , απλά η σχέση δεν άξιζε .
Μερικές φορές τα παραδείγματα ακόμα και αφελή , βοηθούνε να καταλάβει ο συνομιλητής σου , συνεπώς θα ήθελα να δώσεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω τι εννοείς με το ποστ σου το οποίο παρέθεσα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Γι αυτο το λογο και δινετε χωρο στην γκρινια και στην ανικανοποιηση, που ολο και αυξανονται...

Eγώ τα κανω ολα αυτα????:D

Στην πυρά...στην πυρά ....με τους ξενέρωτους!!!:D:clapup:

Σοβαρά ομως:

Δυστυχώς,η εποχη μας δεν ευνοει το "πλήρως δίνεσθαι",γιατι εκλαμβανεται ως αδυναμια.

Καποιες στοιχειωδες αμυνες ειναι τελικά απαραιτητες.....:)

Kέρδη και ζημιές σε ισορροπία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμ, σε γενικες γραμμες εχω ηδη απαντησει. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι ο εαυτος μου, κοπλα δεν κανω και εκφραζω το οτιδηποτε σκεφτομαι και αισθανομαι.
Ειδικοτερα νομιζω οτι δεν αφορα κανεναν αλλο εκτος απο εμενα...:)

Βασικά same here, αλλά κι αυτό το θεωρώ ένα είδος κανόνα. Ο πραγματικά 100% αυθόρμητος άνθρωπος κάνει πράξη το οτιδήποτε σκέφτεται και αισθάνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top