Το ξεκίνημα μιας σχέσης: αυθορμητισμός ή μετριοπάθεια;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Eγώ τα κανω ολα αυτα????:D

Στην πυρά...στην πυρά ....με τους ξενέρωτους!!!:D:clapup:

Σοβαρά ομως:

Δυστυχώς,η εποχη μας δεν ευνοει το "πλήρως δίνεσθαι",γιατι εκλαμβανεται ως αδυναμια.

Καποιες στοιχειωδες αμυνες ειναι τελικά απαραιτητες.....:)

Το "πληρως δινεσθαι" προφανως ο καθε ενας απο εμας το αντιλαμβανεται και διαφορετικα...
Σαφως και υπαρχουν αμυντικοι μηχανισμοι, που μας προφυλασσουν απο κατι οδυνηρο. Αυτο δεν ερχεται σε συγκρουση με το να δειχνουμε αυτο που ειμαστε και αυτο που αισθανομαστε. Πως αλλιως θα νοιωσουμε "ελευθεροι", εαν εμεις οι ιδιοι "φυλακιζουμε" τον ιδιο μας τον εαυτο?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Υπάρχουν σίγουρα άνθρωποι που θα εκμεταλλευτούν το απόλυτο δίνεσθαι, όπως το είπατε, και θα το θεωρήσουν αδυναμία. Θα υπάρξει όμως και κάποιος που θα το εκτιμήσει και θα το αγαπήσει. Και γι' αυτόν τον κάποιον διατίθεμαι να παραμείνω ως έχω και να μην αφαιρέσω τίποτα από τη μοναδικότητά μου, να μη γίνω μια ηθοποιός. Κι αν δε βρεθεί ποτέ, what the fuck, το ταξίδι άξιζε κι εγώ θα είμαι ακόμα ο εαυτός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Πως αλλιως θα νοιωσουμε "ελευθεροι", εαν εμεις οι ιδιοι "φυλακιζουμε" τον ιδιο μας τον εαυτο?!

Oσο ο εγωισμός αποτελει την πρώτιστη κινητηρια δυναμη / ώθηση του ανθρώπου,- με οτι (κακό συνηθως) αυτο σημαινει -,παντα θα υπαρχει αναγκη να (πρέπει να) προστατευεται κανεις απο αυτή.

Το άδολο,δεν υπαρχει ως επιλογή.
Μονο ως εξαιρετική σπανιότητα - προνόμιο καποιων τυχερών μόνο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Το έχεις πει πολλές φορές αυτό και ποτέ δεν το έχεις αιτιολογήσει , νομίζω .

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει απόλυτη ειλικρίνεια συνδυασμένη φυσικά και με άλλα απαραίτητα στοιχεία όπως τακτ . Π.χ. αν έρθει με καινούργια κόμμωση η κοπέλα σου και δεν σου αρέσει δεν χρειάζεται να πεις είναι απαίσια , ακόμα και αν το σκεφτείς , αλλά <<σε προτιμούσα πριν καλύτερα>> . Από την άλλη αν δεν αντέχει η άλλη/ ο άλλος να είσαι ειλικρινής , απλά η σχέση δεν άξιζε .
Μερικές φορές τα παραδείγματα ακόμα και αφελή , βοηθούνε να καταλάβει ο συνομιλητής σου , συνεπώς θα ήθελα να δώσεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω τι εννοείς με το ποστ σου το οποίο παρέθεσα:)

Θα σου δώσω τι γενικότερη έννοια.. Δεν μιλάω φυσικά για κομμωσεις η οτιδήποτε άλλο. Είναι πιο βαθύ το θέμα. Υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν πολλά απο την αρχή της σχέσης γιατί πολύ απλά όταν είσαι ερωτευμένος έτσι νιώθεις να κάνεις. Δυστιχώς έτσι είχα μάθει να κάνω και εγώ. Ώσπου βρέθηκα και στις 2 θέσεις και κατάλαβα ότι είναι λάθος. Απο τη μία είχα μια κοπέλα που μου έδωσε πολλά απο την αρχή και άρχισα να ξενερώνω και απο την άλλη είχα κοπέλα που της έδινα πολλά απο την αρχή και άρχισε να ξενερώνει. Είναι δράση αντίδραση. Απο τη φύση μας όταν κάτι το θεωρούμε δεδομένο χάνουμε το ενδιαφέρον μας σε αυτό. Μην στα πολυλογο και στις 2 περιπτώσεις η σχέση δεν κράτησε σχεδον καθόλου. Στην πρώτη περίπτωση χώρισα εγώ την κοπέλα στην δεύτερη χώρισε η κοπέλα εμένα. Η μεγάλη δοτικότητα είναι ΜΕΓΑΛΟ λάθος.. Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι ενώ εγώ όταν είμαι ερωτευμένος θέλω να τα δίνω όλα απο την άλλη δεν πρέπει. Εδώ έρχονται και οι λεγόμενες πισινές που πρέπει να κρατάμε και να είμαστε πιο φιδολοί με τον άλλον.. ακόμα και καιρό αν είμαστε μαζι. Στα περισσότερα ζευγάρια αυτός που δίνει περισσότερα είναι ο ευάλωτος της σχέσης. Είναι αυτός που στο τέλος θα πληγωθεί, και σίγουρα θα πληγώνεται περισσότερο και μέσα στη σχέση. Και επιδή δεν θέλω να ξαναβρεθώ ποτέ ξανά σε αυτό το 'πόστο' προτιμώ να μην δίνω πολλά, όσο και αν το θέλω πολύ γιατί αυτό μου βγαίνει αυθόρμητα σε φυσιολογική φάση, και να προσπαθώ να κρατάω περισσότερα πράγματα για μένα.

Ελπίζω να κατάλαβες το νόημα αυτών που λέω γτ είναι η αλήθεια ότι δυσκολεύομαι να εκφράσω σωστά αυτα που νιώθω, έτσι όπως τα νιώθω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Εχω την εντυπωση οτι αδυνατεις να καταλαβεις οτι δεν ξενερωνουν ολοι οι ανθρωποι με τα ιδια πραγματα...
Εγω ξενερωνω με την ακριβως εκεινη συμπεριφορα που εσενα σε φτιαχνει και κολλαω οσο πιο πολυ ενδιαφερον δειχνει ο αλλος, και δεν ειμαι μονη μου στην κατηγορια αυτη. Υπαρχουν πολλοι αλλοι σαν κι εμενα, οπως βεβαια και σαν και του λογου σου...
Εξου και το σοφο "σε οποιοναρεσουμε, για τους αλλους δε θα μπορεσουμε".
Και στην τελικη, δε με ενδιαφερουν οι πολλοι, αλλα αυτος ο ενας που θα μου δινει αυτα που θελω και θα παιρνει κι εκεινος με τη σειρα του εκεινα πο αποζητα.Οταν καποιος προσπαθει να ταιριαξει με καποιον που βλεπει πως δεν...απλα σπαταει χρονο και αναλωνεται σε αδιεξοδες καταστασεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν καταλαβα Δια!

Φυσικό δεν είναι; Ήθελα να δείξω τί γίνεται όταν είσαι τόσο συγκεκριμένος. Αν εγώ θέλω να.... κι εσύ θέλεις να.... αντε να πετυχει σχέση ύστερα. Με τις τελίτσες δεν βγαίνει άκρη. Βρές αυτό που θές πρώτα, κρέμα την αντίστοιχη ταμπέλα στο μαγαζί σου, και θα τα πουλήσεις τα τυριά σου. Κάπόιος θα βρεθεί να τα θέλει

Οπότε για την αρχή μιας σχεσης, αλλά όχι μόνο, συνέχεια, θα έλεγα ότι το πιο σημαντικό απόλα είναι η ειλικρίνεια.

Απο τη μία είχα μια κοπέλα που μου έδωσε πολλά απο την αρχή και άρχισα να ξενερώνω και απο την άλλη είχα κοπέλα που της έδινα πολλά απο την αρχή και άρχισε να ξενερώνει.

Εγω ξενερωνω με την ακριβως εκεινη συμπεριφορα που εσενα σε φτιαχνει και κολλαω οσο πιο πολυ ενδιαφερον δειχνει ο αλλος, και δεν ειμαι μονη μου στην κατηγορια αυτη. Υπαρχουν πολλοι αλλοι σαν κι εμενα, οπως βεβαια και σαν και του λογου σου...

Το κοινωνικοοικονομικό παζάρι που προανέφερα, με κλασσικές τις επιπτώσεις αν αντιμετωπίζεις τις σχέσεις σύμφωνα με τους νόμους προσφοράς και ζήτησης. Οσο προσφέρεις σημαίνει ότι έχεις ανάγκη περισσότερη να πουλήσεις. Αρα πέφτει η τιμή σου. Οσο δε προσφέρεις, ανεβαίνει, σου προσφέρουν δηλαδή εσένα περισσότερα. Το "προσφέρω" εννοείται εδώ τόσο οικονομικά όσο και συναισθηματικά. Οσο εγώ δεν σε αγαπώ, με αγαπάς εσύ.


Υπάρχει ωστόσο και η άλλη σχολή που εκτιμάει την αμεσότητα. Δώσε μου δηλαδή ότι έχεις, για να σου δώσω ότι έχω. Μου κρύβεσαι, σου κρύβομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Φυσικό δεν είναι; Ήθελα να δείξω τί γίνεται όταν είσαι τόσο συγκεκριμένος. Αν εγώ θέλω να.... κι εσύ θέλεις να.... αντε να πετυχει σχέση ύστερα. Με τις τελίτσες δεν βγαίνει άκρη. Βρές αυτό που θές πρώτα, κρέμα την αντίστοιχη ταμπέλα στο μαγαζί σου, και θα τα πουλήσεις τα τυριά σου. Κάπόιος θα βρεθεί να τα θέλει
Οπότε για την αρχή μιας σχεσης, αλλά όχι μόνο, συνέχεια, θα έλεγα ότι το πιο σημαντικό απόλα είναι η ειλικρίνεια.

Ποιο ακριβως καλε μου ειναι το φυσικο? Ο τροπος που εκφραστηκες ηταν δυσνοητος...
Και για να εχουμε καλο ερωτημα, που ακριβως εγω ειπα το κατι διαφορετικο απο το να ειμαστε ειλικρινεις τοσο απεναντι στον εαυτο μας οσο και απεναντι στον αλλο?! τς τς...

Το κοινωνικοοικονομικό παζάρι που προανέφερα, με κλασσικές τις επιπτώσεις αν αντιμετωπίζεις τις σχέσεις σύμφωνα με τους νόμους προσφοράς και ζήτησης. Οσο προσφέρεις σημαίνει ότι έχεις ανάγκη περισσότερη να πουλήσεις. Αρα πέφτει η τιμή σου. Οσο δε προσφέρεις, ανεβαίνει, σου προσφέρουν δηλαδή εσένα περισσότερα. Το "προσφέρω" εννοείται εδώ τόσο οικονομικά όσο και συναισθηματικά. Οσο εγώ δεν σε αγαπώ, με αγαπάς εσύ.

Υπάρχει ωστόσο και η άλλη σχολή που εκτιμάει την αμεσότητα. Δώσε μου δηλαδή ότι έχεις, για να σου δώσω ότι έχω. Μου κρύβεσαι, σου κρύβομαι.

Αλλα λογια να αγαπιομαστε..
Πανω αναφερεσαι σε ειλικρινεια..και τωρα "Οσο εγώ δεν σε αγαπώ, με αγαπάς εσύ.".
Σορρυ, αλλα αδυνατω να σε ακολουθησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αλλα λογια να αγαπιομαστε..
Πανω αναφερεσαι σε ειλικρινεια..και τωρα "Οσο εγώ δεν σε αγαπώ, με αγαπάς εσύ.".
Σορρυ, αλλα αδυνατω να σε ακολουθησω...

Είμαι απόλυτα σαφής πιστεύω. Ομως να κάνω μια εκτίμηση; Με όλους θεατές. Με γουστάρεις εμένα και τον τρόπο σκέψης μου και μια χαρά βρίσκεις να τα λέω και τα καταλαβαίνεις. Δεν θα μου το δείξεις όμως γιατί τότε φοβάσαι ότι δεν θα σε γουστάρω εγώ. Γιατί εσύ αυτό θα έκανες αν σε γούσταρα εγώ και στο έδειχνα. Ετσι λειτουργείς, το περιέγραψες στο προηγουμενο ποστ σου. Ειλικρινής είσαι εδώ, που το είπες και όντως αυτό είναι ειλικρινές. Ομως σύμφωνα με την τακτική σου κάθε άλλο παρά ειλικρινής θα ήσουν με κάποιον που θα σχετιζόσουν. Θα έπαιζες το κοινωνικοοικονομικό παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Είμαι απόλυτα σαφής πιστεύω. Ομως να κάνω μια εκτίμηση; Με όλους θεατές. Με γουστάρεις εμένα και τον τρόπο σκέψης μου και μια χαρά βρίσκεις να τα λέω και τα καταλαβαίνεις.

Εχεις ξεφυγει μου φαινεται...Οταν σου λεει καποιος οτι αυτα που γραφεις ειναι ασαφη, σημανει το αυτο και οχι κατι αλλο. Τουλαχιστον πισω απο τις δικες μου λεξεις δεν κρυβεται ο "Αλεξης"...
Συνεννοηθηκαμε τωρα?

Δεν θα μου το δείξεις όμως γιατί τότε φοβάσαι ότι δεν θα σε γουστάρω εγώ. Γιατί εσύ αυτό θα έκανες αν σε γούσταρα εγώ και στο έδειχνα. Ετσι λειτουργείς, το περιέγραψες στο προηγουμενο ποστ σου. Ειλικρινής είσαι εδώ, που το είπες και όντως αυτό είναι ειλικρινές. Ομως σύμφωνα με την τακτική σου κάθε άλλο παρά ειλικρινής θα ήσουν με κάποιον που θα σχετιζόσουν. Θα έπαιζες το κοινωνικοοικονομικό παιχνίδι.

Παιδι μου καλο, εχεις διαβασει ποστ μου?
Και εαν ναι, τοτε σιγουρα τα ερμηνευεις κατα το δοκουν...
Οταν υποστηριζω το να ειμαστε ο εαυτος μας και να μην κανουμε κοπλακια, εσυ τι ακριβως αντιλαμβανεσαι πως εκφραζω?? Πως οταν θελω κατι και δεν το παιρνω, τοτε θα το παιξω αλλιως?!
Αυτο που ειπα και παρερμηνευσες ειναι οτι οταν δεν παιρνω αυτο που θελω απο τον αλλο βασει της ψυχοσυνθεσης μου, τοτε ασυνειδητα λειτουργει ανασταλτικα στο τι εγω για εκεινον πρωταρχικα θα αισθανθω και εκ των υστερων θα εκφρασω...Δε θα υπαρξει κατι για να το πνιξω, διοτι απλα δε θα εχει αναπτυχθει το οτιδηποτε.
Ελπιζω τωρα να μπορεις να αντιληφθεις τι ακριβως εννοω και να μην εχεις σφαλμενες εντυπωσεις, οι οποιες ειναι και ακυρες και ατοπες .



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Παιδι μου καλο, εχεις διαβασει ποστ μου? Και εαν ναι, τοτε σιγουρα τα ερμηνευεις κατα το δοκουν...

Γλυκιά μου, μικρή μου, όλοι ερμηνεύουν τα πάντα με τον εγκέφαλο τους, δηλαδή κατα το δοκούν. Ομως πίσω στο θέμα, η αρχή μιας σχέσης, μπορεί να ειναι η αρχή ενός παιχνιδιού ή η αρχή μιας σχέσης. Βέβαια πολλόί βλεπουν το παιχνίδι ισχύος σαν σχέση και είναι μια σχέση. Σχέση μίσους όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γλυκιά μου, μικρή μου, όλοι ερμηνεύουν τα πάντα με τον εγκέφαλο τους, δηλαδή κατα το δοκούν. Ομως πίσω στο θέμα, η αρχή μιας σχέσης, μπορεί να ειναι η αρχή ενός παιχνιδιού ή η αρχή μιας σχέσης. Βέβαια πολλόί βλεπουν το παιχνίδι ισχύος σαν σχέση και είναι μια σχέση. Σχέση μίσους όμως

Δεν εξηγειται διαφορετικα, εκπεμπουμε σε διαφορετικα μηκη κυματος...

Τι σχεση εχουν αυτα που υποστηριζω με τα παιχνιδια και με τις σχεσεις ισχυος...
Σαφως και υφιστανται, αυτο εχει αποσαφηνιστει.
Με τη δικη μου θεση τι σχεση εχουν και συνεχιζεις να παραθετεις μηνυματα δικα μου
, ακομα δεν εχω καταλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τι σχεση εχουν αυτα που υποστηριζω με τα παιχνιδια και με τις σχεσεις ισχυος...
Με τη δικη μου θεση τι σχεση εχουν και συνεχιζεις να παραθετεις μηνυματα δικα μου
, ακομα δεν εχω καταλαβει.

Όταν διάβασα αυτό

Εγω ξενερωνω με την ακριβως εκεινη συμπεριφορα που εσενα σε φτιαχνει και κολλαω οσο πιο πολυ ενδιαφερον δειχνει ο αλλος, ....

δεν κατάλαβα ότι μιλαγες στον προηγούμενο, νόμιζα ότι έγραφες "εσένα" σαν γενικότητα, ότι ξενερώνεις με ότι φτιάχνει τους άλλους. Παρεξήγηση, ζητώ συγγνώμη, το διάβασα τώρα πιο προσεκτικά και εννοείς το αντίθετο. Κεκτημένη ταχύτητα βλέπεις, είναι γνωστό ότι σε θεωρώ πόλύ σκληροπυρηνική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν κατάλαβα ότι μιλαγες στον προηγούμενο, νόμιζα ότι έγραφες "εσένα" σαν γενικότητα, ότι ξενερώνεις με ότι φτιάχνει τους άλλους. Παρεξήγηση, ζητώ συγγνώμη, το διάβασα τώρα πιο προσεκτικά και εννοείς το αντίθετο. Κεκτημένη ταχύτητα βλέπεις, είναι γνωστό ότι σε θεωρώ πόλύ σκληροπυρηνική :)

Οταν σου λεω να διαβαζεις πιο προσεχτικα, να με ακους...;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakilove

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
συμφωνω Himelda
το να εισαι ο εαυτοσ σου απο την αρχη τησ σχεσησ ειναι το καλυτερο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οταν σου λεω να διαβαζεις πιο προσεχτικα, να με ακους...;):P

Και να σκεφτείς ότι ακόμη δυσκολεύομαι να το πιστέψω... Εσύ, τέτοιες δηλώσεις ! Είναι τώρα να μήν ρίξω την ατάκα, ότι οι πιο σκληροί είναι συνήθως και οι πλέον ρομαντικοί; Τι να πώ; Ανέβηκα στα σύννεφα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος (πάνω στη γη) που να ξενερώνει όταν του δίνουν/δίνονται. Όταν, εννοείται, είναι σε μια σχέση συνειδητά, επειδή το θέλει. Η "δοτικότητα" που περιγράφετε και που λέτε ότι μπορεί να διώξει τον άλλον, δεν είναι δοτικότητα συναισθημάτων. Μπορεί να'ναι διοχέτευση ανασφαλειών, άγχους ή απομνημονευμένων κανόνων. Μπορεί να'ναι πίεση,πλάκωμα με διάφορες σκέψεις ή δεν ξέρω τι.Τα συναισθήματα τα θέλουμε. Και αντί να τα παρομοιάζουμε με τυριά, καλύτερα να τα δίνουμε.

Όσο για τον αυθορμητισμό, πάλι τον θέλουμε. Γιατί αυθορμητισμός δεν είναι να νιώθεις ντε και καλά άνετα. Αυθορμητισμός είναι όταν στ'αλήθεια το νιώθεις, να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. Κι όταν δεν το νιώθεις, να μην πιέζεσαι να το κάνεις. Να μη σου παίρνει μια βδομάδα να ετοιμάσεις έναν αυθόρμητο λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Είναι τώρα να μήν ρίξω την ατάκα, ότι οι πιο σκληροί είναι συνήθως και οι πλέον ρομαντικοί; Τι να πώ; Ανέβηκα στα σύννεφα :D

Κατέβασέ τον, πλιζ :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.......Τα συναισθήματα τα θέλουμε. ........Όσο για τον αυθορμητισμό, πάλι τον θέλουμε.

Το θέμα δεν είναι αν είναι καλό το τυρί, κι άν το θέλεις, αλλά άν μπορείς να το πληρώσεις. Τα συναισθήματα και ο αυθορμητισμός εν προκειμένω μάλιστα νομίζω ότι "πληρώνονται" μόνο με συναισθήματα και αυθορμητισμό επίσης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι αν είναι καλό το τυρί, κι άν το θέλεις, αλλά άν μπορείς να το πληρώσεις. Τα συναισθήματα και ο αυθορμητισμός εν προκειμένω μάλιστα νομίζω ότι "πληρώνονται" μόνο με συναισθήματα και αυθορμητισμό επίσης :)



εξαρταται για τι τυρι μιλαμε,γιατι αν ειναι φεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετα που στο χωριο σημαινει "να περιμενεις" αστα να πανε.....

θα βγω offtopic!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος (πάνω στη γη) που να ξενερώνει όταν του δίνουν/δίνονται. Όταν, εννοείται, είναι σε μια σχέση συνειδητά, επειδή το θέλει. Η "δοτικότητα" που περιγράφετε και που λέτε ότι μπορεί να διώξει τον άλλον, δεν είναι δοτικότητα συναισθημάτων. Μπορεί να'ναι διοχέτευση ανασφαλειών, άγχους ή απομνημονευμένων κανόνων. Μπορεί να'ναι πίεση,πλάκωμα με διάφορες σκέψεις ή δεν ξέρω τι.Τα συναισθήματα τα θέλουμε. Και αντί να τα παρομοιάζουμε με τυριά, καλύτερα να τα δίνουμε.

Όσο για τον αυθορμητισμό, πάλι τον θέλουμε. Γιατί αυθορμητισμός δεν είναι να νιώθεις ντε και καλά άνετα. Αυθορμητισμός είναι όταν στ'αλήθεια το νιώθεις, να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. Κι όταν δεν το νιώθεις, να μην πιέζεσαι να το κάνεις. Να μη σου παίρνει μια βδομάδα να ετοιμάσεις έναν αυθόρμητο λόγο.

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Κι όμως, εγώ σου λέω πως δύο τουλάχιστον σχέσεις μου και μία εν δυνάμει χάλασαν επειδή έδωσα ό,τι είχα και δεν είχα από συναισθήματα και αυτό έγινε απωθητικό, έγινε καταπίεση, έγινε "με πιέζεις", έγινε "δεν αντέχω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top