• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

with love

Νεοφερμένος

Η with love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ ειλικρινα;):)!!!!!!!!!θα προσπαθησω να περασω καλα και να μην σκεφτομαι τιποτα αλλο.....μου φαινεται παλουκι το ταμπον ισως γιατι δεν εχει τυχει να χρειαστει να βαλω,και ειχα ακουσει και κατι ιστοριες οτι μια κοπελα εσπασε τ κορδονι και της εμεινε μεσα της...τωρα θα μου πεις γιατι της ακουω????:hmm:
περυσι αδιαθετησα την μερα που γυρναγα αθηνα την ωρα που μπηκα σπιτι:D:clapup:!!!!!!!!τυχη αυτα ειναι!!!!!οσο αφορα τις λεμοναδες ουτε εγω τ πιστεψα αλλα ρωτησα κοπελες και μου παν οτι το εκαναν και πετυχε....τι να πω:hmm: !!!!!εγω θα τα προσπαθησω ολα και απο κει και περα αν δεν πετυχει θα κοιταξω να περασω καλα.....


με αγαπη....
φιλακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Από τις περισσότερες γυναίκες/κοπέλες ακούω ότι αυτές τις ιδιαίτερες μέρες πονάνε...
Προσωπικά δεν πονάω ή πονάω ελάχιστα που δεν χρειάζεται ούτε depon. Μπορεί αυτό με το πέρασμα των χρόνων να αλλάξει; Έχω ακούσει πχ από μητέρες, ότι μετά την πρώτη τους γέννα δεν πονούσαν τόσο όταν είχαν περίοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Έχω ακούσει πχ από μητέρες, ότι μετά την πρώτη τους γέννα δεν πονούσαν τόσο όταν είχαν περίοδο.

Εν σύγκρισή με τον πόνο της γέννας και βέβαια δεν πονάει :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εν σύγκρισή με τον πόνο της γέννας και βέβαια δεν πονάει :eek:
Ο πόνος της γέννας εκτός του ότι κρατάει ένα σύντομο χρονικό διάστημα, δε συγκρίνεται με τη χαρά που θα ακούσεις το baby σου να κλαίει.
Περίοδο όμως θα έχεις χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο,αλλα ο δικος μου οργανισμος αντιδρα παραξενα οταν εχω περιοδο
Εμενα παλι αντιδρα πολυ... περιεργα... 10 μερες πριν....
:redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger8755

Νεοφερμένος

Η tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους σας έχω έντονους πόνους περιόδου τις 2 πρώτες μέρες δεν μπορώ να πάω ούτε στη δουλεία πήγα γυναικολόγο αλλά μου είπε να μην παρά αντισυλληπτικά για λόγους υγειάς. Έχω δοκιμάσει ντεπον αναβράζον , ποσταν , min a pon , boscopan , παναντολ , κ.α παυσίπονα αλλά τίποτα ορισμένες φορές τα συνδυάζω κιόλας « ξέρω ότι δεν κάνει αλλά δεν μπορώ ούτε να κουνηθώ από τον πόνο ούτε να φάω δοκιμάζω διάφορα γυμνάζομε καθημερινώς για μειωθούν οι πόνοι » αλλά πάλι τίποτα σπάνια δεν πονάω πολύ υπάρχει τρόπος να σταματήσω τον πόνο? Δεν αντέχω άλλο .. Με βότανα , βελονισμό γιόγκα θα έχω αποτέλεσμα άλλες θεραπείες υπάρχουν ? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
-Η θερμοφόρα βοηθά. Γενικά η ζέστη στην περιοχή μειώνει τον πόνο.
-Καλό είναι να μην φοράς στενά ρούχα (π.χ. παντελόνι που σε πιέζει).
-Επίσης κάποιες στάσεις ανακουφίζουν από τον πόνο, βρες ποια σε βολεύει καλύτερα. Εμένα με βολεύει να ξαπλώνω ανάσκελα με τα πόδια λυγισμένα και τα πέλματα να ακουμπούν στο κρεβάτι. Άλλους τους βολεύει η "στάση της κόμπρας" της yoga (ψάξε για φωτογραφίες για να καταλάβεις).
-Υποτίθεται ότι συγκεκριμένες ουσίες (ασβέστιο, μαγνήσιο, κάλιο, βιταμίνες του συμπλέγματος Β, ψευδάργυρος, βιταμίνη Ε, ω-3 λιπαρά) βοηθούν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό (και πόσο πολύ μπορούν να ελαττώσουν τον πόνο).
-Ακόμη τα γαλακτοκομικά και το αλάτι χειροτερεύουν την κατάσταση.
-Υπάρχουν και βότανα και αιθέρια έλαια που ίσως βοηθήσουν. Γι΄αυτά καλύτερα να ρωτήσεις σε εξειδικευμένο κατάστημα με βότανα.
βελονισμός, η yoga και οι ασκήσεις αναπνοών λέγεται πως είναι ευεργετικές.
άσκηση (όχι μόνο κατά την περίοδο αλλά σε όλη την διάρκεια του κύκλου) πιθανώς να βελτιώνει την κατάσταση.
-Υπάρχει και η μέθοδος με TENS (Transcutaneous electrical nerve stimulation) δηλαδή διαδερμικός ηλεκτρικός ερεθισμός των νεύρων, η οποία όμως είναι αμφιλεγόμενη και δεν ξέρω καν αν εφαρμόζεται στην Ελλάδα.
-Όσο για τα φάρμακα, πρέπει να βρεις αυτό που σου "ταιριάζει".
-Μία άλλη λύση είναι να κάνεις παιδί. Συνήθως μετά τον τοκετό οι πόνοι της περιόδου ελαττώνονται ή εξαφανίζονται κιόλας. Σπανίως γίνονται χειρότεροι.

Ο γυναικολόγος δεν σε συμβούλεψε για το ποιο παυσίπονο θα μπορούσες να πάρεις; Έχει αποκλείσει κάποια ασθένεια που ίσως να προκαλεί τον πόνο (π.χ. ενδομητρίωση); Τι σου είπε, πέρα από το ότι δεν μπορείς να πάρεις αντισυλληπτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Νομίζω πως εν μέρει μπορώ να σε καταλάβω. Προσωπικά παίρνω ένα παυσίπονο και ΠΑΝΤΑ έχω τυλιγμένη μία λεπτή κουβέρτα γύρω από την μέση μου -και σε πληροφορώ αυτό με βοηθάει πάρα πολύ!

Τίποτα άλλο ο γυναικολόγος δεν σου είπε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η διατροφή εκτός αν κάνεις πολύ μεγάλες καταχρήσεις δε θα βοηθήσει να την τροποποιήσεις. Απέφυγε το αλάτι κατά την τελευταία εβδομάδα του κύκλου (δηλ. αυτήν που προηγείται της εμμήνου), πίνε πολλά νερά, κάτι άλλο δε μπορεί να γίνει. Ντύσου ζεστά το χειμώνα, απόφυγε την πολλή ζέστη το καλοκαίρι, απόφυγε τον ήλιο, την ορθοστασία, κάνε συχνά ελαφρώς ζεστά μπάνια, δοκίμασε να αυξήσεις το όσο ασκείσαι για μια γενικότερη αίσθηση ευεξίας, ρύθμισε ενδεχομένως το βάρος σου, βελτίωσε την ψυχολογία σου και μείωσε το στρες, κοιμήσου καλύτερα, κάνε σεξ.

Θα πρέπει να συζητήσεις αναλγητική αγωγή με κάποιον γυναικολόγο ή την τοποθέτηση IUD (σπιράλ) αφού δε μπορείς να λάβεις σκευάσματα ορμονών. Επίσης μπορεί να σου δωθεί κάποιο συμπλήρωμα διατροφής όπως π.χ. μαγνήσιο ή κάτι με Ω-3 όπως προαναφέρθη αλλά τα αποτελέσματα συνήθως είναι πενιχρά. Τα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη (η οικογένεια είναι πολύ μεγάλη) είναι η ομάδα σκευασμάτων που έχει καλές πιθανότητες να βοηθήσει ιδιαίτερα αν εμπλέκονται και COX-2 αναστολείς όπως π.χ. στο Celebrex, το Ponstan ίσως όχι αλλά ένας γυναικολόγος έχει και άλλα να προτείνει. Προσοχή μ'αυτά γιατί πρέπει να μεσολαβήσει γιατρός και μερικά είναι πολύ εχθρικά για το στομάχι.

Η κατάσταση πολύ επώδυνων εμμήνων λέγεται δυσμηνόρροια και πρέπει να διερευνηθεί πρωτίστως η αιτιολογία της, καθώς μπορεί είτε να είναι πρωτοπαθής/ιδιοπαθής (τότε θα γίνει συμπτωματική θεραπεία) αλλά υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ενδομητρίωση ή κάποια λοίμωξη π.χ. εξαρτηματίτιδα ή ενδομητρίτιδα που χρονίζει ή ινομυώματα μήτρας ή λοιπά αίτια που πρέπει να εξεταστούν από κάποιον κλινικό ιατρό και σε σχέση με το ιστορικό σου και τη γενικότερη κατάστασή σου.

Συνεπώς αν δε συντρέχει κάποιος άλλος λόγος και η δυσμηνόρροια είναι ιδιοπαθής και έχει αποδειχθεί αυτό, τότε μπορείς ενδεχομένως ΑΦΟΥ δοκιμάσεις συμβουλευτική με γυναικολόγο να στραφείς σε βελονισμό και εναλλακτικά διάφορα, αλλά πρώτα ας εξαντληθούν όλες οι άλλες επιλογές.

Υ.Γ. Το να κάνει παιδί δεν είναι λύση, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. Δεν είναι λόγος για να κάνει παιδί αυτός! (και ενώ οι πόνοι μπορεί στις πρώτες εμμήνους μετά του τοκετού να ελλείπουν, επανέρχονται σταδιακά στις περισσότερες περιπτώσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(και ενώ οι πόνοι μπορεί στις πρώτες εμμήνους μετά του τοκετού να ελλείπουν, επανέρχονται σταδιακά στις περισσότερες περιπτώσεις)
Αυτό το τελευταίο μπορώ να το επιβεβαιώσω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Υ.Γ. Το να κάνει παιδί δεν είναι λύση, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. Δεν είναι λόγος για να κάνει παιδί αυτός! (και ενώ οι πόνοι μπορεί στις πρώτες εμμήνους μετά του τοκετού να ελλείπουν, επανέρχονται σταδιακά στις περισσότερες περιπτώσεις)

Δεν το έλεγα στα σοβαρά! :D

Αυτό το τελευταίο μπορώ να το επιβεβαιώσω. :/:

Δεν έχω προσωπική πείρα, γυναικολόγος μου το είπε. Κρίμα, ένα καλό είχε κι ο τοκετός...(καλά, πέρα από το παιδί που γεννιέται).

Κάτι ακόμα: ίσως να βοηθά και ο οργασμός. Αν και, προσωπικά, όταν σφαδάζω από τον πόνο δεν έχω και πολλή όρεξη :P

Γενικά: μίλησε με τον γυναικολόγο σου! Αν πιστεύεις πως δεν δείχνει κατανόηση και δεν σε βοηθά, τότε άλλαξε γυναικολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ο οργασμός βοηθάει αισθητά. Είναι μόνο μέχρι να πάρεις απόφαση (να "ρίξεις την πασιέτζα"). Στην αρχή θα σε αποσπούν οι πόνοι, μετά όμως σίγουρα θα επέλθει κάποια ανακούφιση αλλά έχω την αίσθηση ότι αυτό απαιτεί μια γυναίκα να έχει πολύ καλή σχέση με το σώμα της και αυτό είναι αρκετά σπάνιο οπότε η πλειοψηφία δε θα μπορεί να περάσει αυτό το αρχικό αποσπαστικό φράγμα του πόνου και της γενικευμένης άσχημης αίσθησης για να προχωρήσει στο πλατώ της διέγερσης και να φτάσει σε οργασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γενικά, ο οργασμός βοηθά σε πολλά, οπότε γιατί όχι και στους πόνους περιόδου.
Κάτι ακόμα: ίσως να βοηθά και ο οργασμός. Αν και, προσωπικά, όταν σφαδάζω από τον πόνο δεν έχω και πολλή όρεξη :P
Αλήθεια;Εμένα πάλι -όπως και σε πολλές φίλες- οι μέρες της περιόδου είναι από τις πιο "ορεξάτες" μέρες.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά, επειδή και εγώ υποφέρω έτσι κάθε φορά, έχω παρατηρήσει ότι άμα πιω κάποιο παυσίπονο μια μέρα πριν έρθει, την 1η μέρα πονάω πιο λίγο, και περνάει σχετικά πιο εύκολα. Δηλαδή ένα προληπτικό χαπάκι πριν έρθει, αν και έχω ακούσει ότι άμα πιείς πιο πριν χαλάει ο κύκλος και έχει καθυστέρηση και τέτοια, με μένα δεν ισχύει, οπότε όταν το θυμάμαι πίνω ένα.:redface:


Πάντως, εγώ πλακώνομαι στα χάπια, κάθε μισάωρο παίρνω κι άλλο για να νυστάξω και να ηρεμήσω. Δεν γίνεται αλλιώς. :|
Πωπω, ακούστηκε κάπως αυτό.:worry: Μλκία αλλάάάάάά. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έμενα πονέει πολύ σχετικά η κοιλιά μου την πρώτη μέρα. :/:
Άμα πάρω ponstan όμως καλυτερεύει η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αλήθεια;Εμένα πάλι -όπως και σε πολλές φίλες- οι μέρες της περιόδου είναι από τις πιο "ορεξάτες" μέρες.. :redface:

Συμφωνώ, και για μένα, αλλά από την 3η μέρα και μετά. Την 1η μέρα με τον πόνο και την δυσφορία δεν έχω όρεξη!

Βασικά, επειδή και εγώ υποφέρω έτσι κάθε φορά, έχω παρατηρήσει ότι άμα πιω κάποιο παυσίπονο μια μέρα πριν έρθει, την 1η μέρα πονάω πιο λίγο, και περνάει σχετικά πιο εύκολα. Δηλαδή ένα προληπτικό χαπάκι πριν έρθει, αν και έχω ακούσει ότι άμα πιείς πιο πριν χαλάει ο κύκλος και έχει καθυστέρηση και τέτοια, με μένα δεν ισχύει, οπότε όταν το θυμάμαι πίνω ένα.:redface:

Μία γυναικολόγος μου είχε πει να σηκώνομαι τα ξημερώματα (κατά τις 4-5) της μέρας που πρόκειται να μου έρθει περίοδος για να πάρω το 1ο χάπι ώστε να προλάβω τον πόνο. Δεν το κάνω αυτό, αλλά με το που αρχίσω να πονάω θα πάρω χάπι επειδή αν καθυστερήσω τότε δεν με "πιάνει" ή έχει ελάχιστη επίδραση. Αναφέρθηκε και πιο πάνω, ότι πρέπει να πάρεις το χάπι πριν αρχίσεις να σφαδάζεις από τον πόνο, αλλιώς δεν σε βοηθά τόσο. Η γυναικολόγος δεν μου είπε τίποτα για διαταραχές κύκλου απ' αυτό και δεν μπορώ να φανταστώ γιατί θα μπορούσε να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα.
Γενικά, ξεκινήστε από τα πιο ελαφριά χάπια και προχωράτε προς τα πιο βαριά μέχρι να βρείτε αυτό που σας ταιριάζει (υπό την παρακολούθηση του γυναικολόγου σας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τα κοινά φάρμακα που λαμβάνονται για τους πόνους περιόδου π.χ. Depon, Ponstan, Buscopan, Ibuprofen κλπ. δεν επιδρούν στον κύκλο (π.χ. καθυστέρηση και τέτοια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εμένα ξεκινάνε πόνοι στη μέση σε σημείο να μη μπορώ να σηκωθώ καλά καλά από τη καρέκλα με ευκολία, και πονάω πάρα μα πάρα πολύ τις δυο μέρες τουλάχιστον. Άλλες φορές τυχαίνει να πονάω και κατά τη διάρκεια όλου του κύκλου. Και είναι βασανιστικό. :/:

Παίρνω depon maximum κάθε φορά. Σίγουρα τρία τις δύο πρώτες μέρες και αναλόγως μετά... :/

Επίσης κάπου είδα να φοράμε ελαστικά παντελόνια να μην υπάρχει πίεση...δεν ξέρω τον λόγο που είναι καλό να γίνεται αυτό ( ; ) αλλά εμένα με βοηθά να φοράω πιο στενά γιατί ξεχνιέμαι λίγο με την πίεση του παντελονιού και αποσπάται η προσοχή μου...σαν να κάνω δράση-αντίδραση...δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Επίσης κάπου είδα να φοράμε ελαστικά παντελόνια να μην υπάρχει πίεση...δεν ξέρω τον λόγο που είναι καλό να γίνεται αυτό ( ; ) αλλά εμένα με βοηθά να φοράω πιο στενά γιατί ξεχνιέμαι λίγο με την πίεση του παντελονιού και αποσπάται η προσοχή μου...σαν να κάνω δράση-αντίδραση...δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς. :/:

Μου κάνει εντύπωση αυτό. Συνήθως όταν κάτι σε πονάει, δεν θες να το πιέζεις. Εκτός αν με το στενό παντελόνι πιέζεται άλλη περιοχή της κοιλιάς, όχι εκεί που πονάς από την περίοδο. Τέλος πάντων, όπως βολεύεται κανείς! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση αυτό. Συνήθως όταν κάτι σε πονάει, δεν θες να το πιέζεις. Εκτός αν με το στενό παντελόνι πιέζεται άλλη περιοχή της κοιλιάς, όχι εκεί που πονάς από την περίοδο. Τέλος πάντων, όπως βολεύεται κανείς! :)

Δεν είναι δερματικός πόνος ουσιαστικά για να με πονά και να μη το πιέζω. Απλά με την πίεση κιόλας η περιοχή ζεσταίνεται κάπως και έχω μια ισορροπία γενικά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top