Εδώ κάνουμε δίαιτα!

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δηλαδη δεν υπαρχουν καλες και κακες διαιτες ετσι; Η διαιτα σαν εγχειρημα ειναι κακη για εναν οργανισμο ανεξάρτητα με το τι περιλαμβανει;Με λιγα λογια θα ελεγες οτι η διατροφη ειναι το θετικο και η διαιτα το αρνητικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δηλαδη δεν υπαρχουν καλες και κακες διαιτες ετσι; Η διαιτα σαν εγχειρημα ειναι κακη για εναν οργανισμο ανεξάρτητα με το τι περιλαμβανει;Με λιγα λογια θα ελεγες οτι η διατροφη ειναι το θετικο και η διαιτα το αρνητικο...

Για εμένα ναι.. Γιατί από όσα περιοδικά έχω διαβάσει βλέπω αυτό - όλοι οι ειδικοί διατροφολόγοι υποστηρίζουν την υγιεινή διατροφή και την άσκηση για απώλεια βάρους. Άσε που έχω την αίσθηση ότι η δίαιτα αποδυναμώνει τον οργανισμό, ενώ η διατροφή κάνει το αντίθετο..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποια η διαφορα διατροφης και δίαιτας;

οτι διαιτα ειναι η διατροφη στα αρχαια ελληνικα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
οτι διαιτα ειναι η διατροφη στα αρχαια ελληνικα..:worry:

Το νόημα των λέξεων αλλοιώνεται με την πάροδο του χρόνου Άγγελε!:)
Σύγκρινε αν θέλεις μία δίαιτα express με ένα τύπο υγιεινής διατροφής για παράδειγμα για να δεις τις διαφορές.
Αν και μέχρι ενός σημείου συμφωνώ στο ότι σημασία έχει το περιεχόμενο - οι λέξεις όμως δεν είναι ταυτόσημες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενταξει..

και γω κανω απλα πιο συγκρατημενη διατροφη και ειμαι στα 117 κιλα περιπου απο 130..

οσο νιωθεις οτι κανεις"διαιτα" δεν κανεις δουλεια,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ενταξει..

και γω κανω απλα πιο συγκρατημενη διατροφη και ειμαι στα 117 κιλα περιπου απο 130..

οσο νιωθεις οτι κανεις"διαιτα" δεν κανεις δουλεια,,

Ακριβώς - η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, δεν πρέπει να νιώθεις ότι στερήσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Από 95 κιλά έπεσα μέσα σ' ενάμιση μήνα στα 86 κιλά και συνεχίζω ακάθεκτος...

I am back...!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Από 95 κιλά έπεσα μέσα σ' ενάμιση μήνα στα 86 κιλά και συνεχίζω ακάθεκτος...

I am back...!!:clapup:
Έκανες κάτι συγκεκριμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από 95 κιλά έπεσα μέσα σ' ενάμιση μήνα στα 86 κιλά και συνεχίζω ακάθεκτος...
μπραβο μεγαλε..:D
τι εκανες και εχασες?

τα κανονικα σου κιλα ποσα ειναι?
εμενα πχ στα 100 σταματω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
μπραβο μεγαλε..:D
τι εκανες και εχασες?

τα κανονικα σου κιλα ποσα ειναι?
εμενα πχ στα 100 σταματω..:)

1) Κομμένα τα simply burgers, η pizza hut και τα σουβλάκια με λάδι
2) Σωστή διατροφή με σαλάτες, μπιφτέκια και τώρα τελευταία κάτι μηλαράκια και ροδάκινα.
3) Δεν στερήθηκα ουδέποτε το γειτονικό σουβλατζίδικο, αρκεί να έπαιρνα την πίτα αλάδωτη, μόνο με καλαμάκι κοτόπουλο, μαρούλι και δυο πατατούλες μέσα ίσα για τη γεύση. Ντομάτες, σως και λάδια όλα κομμένα.
4) Το βράδυ κάτι πολύ ελαφρύ ή και τίποτα. Από γιαούρτι ή δυο τρια σοκολατάκια (ναι ναι!) εως σκέτο νερό. Το δε πρωί κάτι ελαφρύ από το φούρνο και έναν καφέ ή δύο, μέτριους.
5) Γυμναστική μέχρι να ιδρώσω και να νιώσω να καίγονται οι μύες.
6) Κατασκευή. Χάνω και παίρνω εύκολα κιλά.
7) Θέληση. Γιατί πάει πολύ να είσαι γαμάτος και να στη λένε για κατι ψωροκιλά.

Θα σταματήσω κάπου γύρω στα 80. Θα σφίξω μπρος και πίσω κοιλιακούς, και ο κύριος στόχος θα είναι να φύγει ότι μπροστινό έχει μείνει και να σφίξω κι άλλο. Και τότε... άντε πιάστε με!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
4) Το βράδυ κάτι πολύ ελαφρύ ή και τίποτα. Από γιαούρτι ή δυο τρια σοκολατάκια (ναι ναι!) εως σκέτο νερό. Το δε πρωί κάτι ελαφρύ από το φούρνο και έναν καφέ ή δύο, μέτριους.
τοσο λιγο?εγω τρωω καπως λιγοτερο απο το μεσημερι
αλλα αυτο που μου ειπαν τιποτα γιαουρτακι κλπ ειναι αδυνατον..

ηδη στις 7-8 το στομαχι μου ειναι αδειο και αρχιζει να ποναει..:P

και δεν εχω φαει σουβλακι για πολυ καιρο..ουτε αλλαντικα πια,,...

ενα ωραιο φαι για βραδυ που εχω βρει.ειναι πιτα σουβλακιου,,στο φουρνακι ρομποτακι που εχω,,με ωμη ντοματα και αγελαδινο ασπρο τυρι πανω..και ριγανη..σαλατα στο αναποδο..:D

και γυμναστικη κανω λιγο σπανια..



ο πάτος σου στα κιλα ποιος θελεις να ειναι?εκει που δεν προεξεχει κοιλια δηλαδη..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
τοσο λιγο?εγω τρωω καπως λιγοτερο απο το μεσημερι
αλλα αυτο που μου ειπαν τιποτα γιαουρτακι κλπ ειναι αδυνατον..

ηδη στις 7-8 το στομαχι μου ειναι αδειο και αρχιζει να ποναει..:P

και δεν εχω φαει σουβλακι για πολυ καιρο..ουτε αλλαντικα πια,,...

ενα ωραιο φαι για βραδυ που εχω βρει.ειναι πιτα σουβλακιου,,στο φουρνακι ρομποτακι που εχω,,με ωμη ντοματα και αγελαδινο ασπρο τυρι πανω..και ριγανη..σαλατα στο αναποδο..:D

και γυμναστικη κανω λιγο σπανια..



ο πάτος σου στα κιλα ποιος θελεις να ειναι?εκει που δεν προεξεχει κοιλια δηλαδη..:D


Κομμένα αυτά άμα θες να χάσεις κιλά. Κομμένα τελείως. Ένα γιαούρτι άντε και κανα φρούτο.

ΥΓ: Όλα αυτά που είπα ισχύουν για πρωινό από τις 9 ως τις 11, μεσημεριανό από τη 1:30 ως τις 2:30 και βραδυνό το πολύ γύρω στις 10.. Και ναι έχουν τύχει πολλές φορές που τριγυρνάω τα βράδια στο στέκι και φωνάζω ότι πεινάω. Δεν πειράζει όμως. Λίγο νερό και περνάει.

ΥΓ2: Ξεκίνα γυμναστική.-

ΥΓ3: Μην κοιτάς τον πάτο στα κιλά. Είμαι βαρυκόκκαλος και άμα πάω κάτω από 75 το πολύ, θα δείχνω σαν πεινασμένο παιδάκι από τη Ζάμπια. Το παν ήταν να φύγουν μερικά κιλά και το σωσίβιο γύρω γύρω όπως και η βυζάρα που είχα κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κομμένα αυτά άμα θες να χάσεις κιλά. Κομμένα τελείως. Ένα γιαούρτι άντε και κανα φρούτο.
και ομως εχω χασει..

απο 130 κιλα το μαιο ειμαι στα 117 και συνεχιζω,,..
το ξερω οτι τα απο εδω και περα κιλα θα χαθουν πιο δυσκολα ,,,θελουν κινηση κλπ..αλλα τα πολλα φυγανε,,

στα 130 κιλα,για να καταλαβεις,,τα ποδια μου ειχαν αρχισει να πρηζονται..και το κρεβατι έετριζε οταν ξαπλωνα..:P
τωρα το πρηξιμο εφυγε..και το κρεβατι με αντεχει..:clapup:

και γω βαρυκκοκαλος ειμαι.. αλλα 80 κιλα ημουν στην 6η δημοτικου,,και χωρις κοιλια ημουν στα 18ετων 100 κιλα..εκει ειναι ο στοχος μου

για ολα τα αλλα που λες δικιο εχεις,,αυτη η καταραμενη κοιλια να πεσει,,δυσκολευει τοσο πολυ..πιεζει το διαφραγμα και κοβει την αναπνοη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Mε περνάς μόνο 7 κιλά... Μάλλον επειδή έχεις φτερά ως άγγελος... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Mε περνάς μόνο 7 κιλά... Μάλλον επειδή έχεις φτερά ως άγγελος... :P
ναι,ειναι φτερα αλουμινιου....:P

ποσο υψος εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
1,87-8 (ελπίζω να μην κόντυνα...) Αλλά είμαι μασίφ (κάνω βάρη πολλά χρόνια). Τα κιλά μου έχουν σταθεροποιηθεί τα τελευταία δύο χρόνια. Προσέχω πολύ βέβαια. Το βραδάκι τρώω τονοσαλάτες συνήθως (χωρίς φυτικά έλαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
(κάνω βάρη πολλά χρόνια).
καλα ποσα χρονια?21 εισαι..:worry:
180 ειμαι εγω,,και ετσι μασιφ πρεπει να γινω..
τετοια κατασκευη ειμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Είμαι λίγο μεγαλύτερος αλλά έτσι δήλωσα στην εγγραφή. Προτιμώ όμως να μη δηλώσω την ηλικία μου. Να μαι και λίγο ινγκόγκνιτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
1) Κομμένα τα simply burgers, η pizza hut και τα σουβλάκια με λάδι
2) Σωστή διατροφή με σαλάτες, μπιφτέκια και τώρα τελευταία κάτι μηλαράκια και ροδάκινα.
3) Δεν στερήθηκα ουδέποτε το γειτονικό σουβλατζίδικο, αρκεί να έπαιρνα την πίτα αλάδωτη, μόνο με καλαμάκι κοτόπουλο, μαρούλι και δυο πατατούλες μέσα ίσα για τη γεύση. Ντομάτες, σως και λάδια όλα κομμένα.
4) Το βράδυ κάτι πολύ ελαφρύ ή και τίποτα. Από γιαούρτι ή δυο τρια σοκολατάκια (ναι ναι!) εως σκέτο νερό. Το δε πρωί κάτι ελαφρύ από το φούρνο και έναν καφέ ή δύο, μέτριους.
5) Γυμναστική μέχρι να ιδρώσω και να νιώσω να καίγονται οι μύες.
6) Κατασκευή. Χάνω και παίρνω εύκολα κιλά.
7) Θέληση. Γιατί πάει πολύ να είσαι γαμάτος και να στη λένε για κατι ψωροκιλά.

Θα σταματήσω κάπου γύρω στα 80. Θα σφίξω μπρος και πίσω κοιλιακούς, και ο κύριος στόχος θα είναι να φύγει ότι μπροστινό έχει μείνει και να σφίξω κι άλλο. Και τότε... άντε πιάστε με!!!


Kαλή συνέχεια Valder! Μπράβο!

Θα σου πρότεινα όμως να μην παραλείπεις γεύματα. Μπροστά στη διάθεσή σου να χάσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα βάρος, το να μη φας βραδινό, ή κάτι το απόγευμα μπορεί να χαλάσει τον μεταβολισμό σου.
Μέσω φίλης που επισκέφτηκε διατροφολόγο για να χάσει αρκετά κιλά, έμαθα ότι ο συνδυασμός των τροφών είναι το κλειδί χωρίς να χρειάζεται να πεινάς και να στερείσαι. Προσπάθησε να τρως ένα φρούτο κάθε απόγευμα κι ας μην πεινάς και το βράδυ φάε και το γιαουρτάκι σου, μια σαλάτα, κανένα αυγό βραστό με λίγο ψωμί, καλαμάκι με λίγη ντομάτα κλπ
Με το κρέας οπωσδήποτε λαχανικά! Και στο σουβλάκι να μη βάζεις κρεμμύδι.

Ακολουθώντας αυτές τις συμβουλές χωρίς να στερηθώ κανένα μα κανένα φαγητό έχασα 5 κιλά χωρίς να πεινάσω καθόλου και τα έχω διατηρήσει εδώ και τουλάχιστον 6 μήνες. Σκοπός μου είναι χάσω άλλα 2 και να πάω στα 57, αλλά οι έξοδοι σε ταβερνία με μεζεκλίκια και κρασί δε μου το έχουν επιτρέψει ακόμα :P
Δε βαριέσαι σιγά σιγά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Γιατί στο σουβλάκι να μη βάζει κρεμμύδι; Λαχανικό είναι (κάτι σαν σαλάτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top