Συζήτηση για... τρίχες!

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία που είσαι ανοιχτόχρωμη έχω δει κοπέλα που από καστανόξανθη έγινε μαυρομάλλα και της πήγαν ;ρ.
Εμ τώρα να σε πω επδ το θέμα είναι να αρέσει σε σένα το αποτέλεσμα και να μη το μετανιώσεις μπορείς ίσως να χρησιμοποιήσεις χρωμοσαμπουάν και να δεις αν σε αρέσει. Ή μπορείς να ρωτήσεις μια κομμώτρια που ξέρει καλύτερα να σε πει τη γνώμη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
απλως ειναι πολυ περιεργο γιατι τα φρυδια μ ειναι κανονικα καστανα σκουρο, οπως και οι ριζες μου κ μετα τσααααααααακ παει ενα καταξανθο με ανταυγειες. Ειναι αμαρτια να το βαψω γτ ειναι ωραιο χρωμα πολυ , εχει πολλες βαθμιδες χρωματος αλλα πιστευω οτι θα μ παει καλυτερο το σκετο καστανο. Κατι που να κρατα λιγοτερο απο ενα χρωμοσαμπουαν (ενα μηνα) δεν υπαρχει ;
Και χρωμοσαμπουαν που βρισκω ;

και εμένα έτσι ήταν τα μαλλιά μου :P
ανάλογα με τον τύπο μαλλιού κλπ.μπορεί να κρατήσει και 2-3 βδομάδες.Α,και υπάρχει το ενδεχόμενο να μη σου βγεί το χρώμα ακριβώς όπως της κοπελιάς μπροστά(πάει ανάλογα το μαλλί,το χρώμα και αν η εταιρία είναι λίγο ...............)
σε μαγαζιά με καλλυντικά και στα φαρμακεία έχει σίγουρα-είχα πάει και εγώ για ένα κοκκινάκι αλλά όλο ξανθά,καστανά και μαύρα είχε- (νομίζω έχει και στο σούπερ μάρκετ αλλά δεν παίρνω κι όρκο) και στα κωμμωτήρια αν θες πιο τσιμπημένη τιμή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εχω μια νουμπικη απορια περι περιποιησης μαλλιων.
Εχω αγορασει αυτον εδω τον αφρο...


Αφου λουσω τα μαλλια βαζω λιγο λιγοτερο απο χουφτα αφρο στα μαλλια και στεγνωνω με μπιστολακι. Παρ'ολα αυτα δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο αποτελεσμα..
Μηπως το χρησιμοποιω λαθος??
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εχω μια νουμπικη απορια περι περιποιησης μαλλιων.
Εχω αγορασει αυτον εδω τον αφρο...


Αφου λουσω τα μαλλια βαζω λιγο λιγοτερο απο χουφτα αφρο στα μαλλια και στεγνωνω με μπιστολακι. Παρ'ολα αυτα δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο αποτελεσμα..
Μηπως το χρησιμοποιω λαθος??
:hmm:
Έχεις σγουρά μαλλιά εκ του φυσικού ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εχω μια νουμπικη απορια περι περιποιησης μαλλιων.
Εχω αγορασει αυτον εδω τον αφρο...


Αφου λουσω τα μαλλια βαζω λιγο λιγοτερο απο χουφτα αφρο στα μαλλια και στεγνωνω με μπιστολακι. Παρ'ολα αυτα δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο αποτελεσμα..
Μηπως το χρησιμοποιω λαθος??
:hmm:

Τι περίμενες δηλαδή να σου κάνει? :P

Εμένα που έχω παρόμοια μαλλιά με εσένα με βοηθάει στο φριζάρισμα, μου σχηματίζει τις μπούκλες, τα κάνει αφράτα και μαλακά σε συνδιασμό με σαμπουαν και μαλλακτικό και τα εμποδίζει να πετάνε πολύ. Δεν έχω βέβαια τον ίδιο αφρό, βασικά παίρνω όποιον βρω αλλά αυτό δεν έχει σχέση γτ όλοι πανω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τι περίμενες δηλαδή να σου κάνει? :P

Εμένα που έχω παρόμοια μαλλιά με εσένα με βοηθάει στο φριζάρισμα, μου σχηματίζει τις μπούκλες, τα κάνει αφράτα και μαλακά σε συνδιασμό με σαμπουαν και μαλλακτικό και τα εμποδίζει να πετάνε πολύ. Δεν έχω βέβαια τον ίδιο αφρό, βασικά παίρνω όποιον βρω αλλά αυτό δεν έχει σχέση γτ όλοι πανω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν.
Ξερω γω ειναι γνωστες μου που χρησιμοποιουν αφρο και τα μαλλια του παιρνουν διπλασιο ογκο και εχουν την εμφανιση που εχουν τα μαλλια μετα απο μπανιο σε θαλασσα αλλα χωρις να ειναι ξερα.. κατι τετοιο περιμενα.
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πρίνσες Λέια

Νεοφερμένος

Η Πρίνσες Λέια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
χέυ γκέρλζ! νιντ γιορ χελπ.... Τα μαλλιά μου είναι βαμμένα 2 τόνους πιο ανοιχτα από το φυσικό μου (είμαι ουτως η αλλως ξανθιά) και στο μήκος λίγο πιο κάτω από τον ώμο με λεπτή τρίχα.. Τα αναφέρω όλα αυτά (για τις βαφές και τέτοια) επειδή από τότε που τα άνοιξα προσπαθώ να τα ισιώσω αλλά δεν ισιώνουν για πολύ.. το φυσικό σχήμα τους είναι σπαστά... καμιά βοήθεια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
χέυ γκέρλζ! νιντ γιορ χελπ.... Τα μαλλιά μου είναι βαμμένα 2 τόνους πιο ανοιχτα από το φυσικό μου (είμαι ουτως η αλλως ξανθιά) και στο μήκος λίγο πιο κάτω από τον ώμο με λεπτή τρίχα.. Τα αναφέρω όλα αυτά (για τις βαφές και τέτοια) επειδή από τότε που τα άνοιξα προσπαθώ να τα ισιώσω αλλά δεν ισιώνουν για πολύ.. το φυσικό σχήμα τους είναι σπαστά... καμιά βοήθεια;;;

Μήπως το άνοιξες απότομα; Καλό είναι, απ' όσο ξέρω, να το ανοίγεις σταδιακά.
Μια φίλη μου άνοιξε αρκετούς τόνους το μαλλί και ήταν σαν να της κάηκε μετά. Χρησιμοποιούσε πιστολάκι αλλά όχι πια, γιατί από ίσιο της έγινε σπαστό και δε χρειάζεται. Είναι όμως πολύ ταλαιπωρημένο και το φροντίζει περισσότερο πλέον.
Πάντως πιστεύω πως αν πάρεις κάποια μάσκα για ταλαιπωρημένα μαλλιά θα βελτιωθεί η κατάσταση και λογικά θα μπορείς ξανά να τα ισιώνεις και να κρατάνε περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
δε βρισκω λογο να μην ισιωνουν..
εχεις κανει ντεκαπαζ;
ο μονος λογος που δε μπορει να ισιωσει κ να καθισει το μαλλι ετσι, ειναι να χει καει..
μια λυση πιστευω ειναι μασκα κ μαλακτικο καποιες μερες τις βδομαδας και κπυρεματακι σταδιακα για να φρεσκαριστει και να ανανεωθει το μαλλι σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πρίνσες Λέια

Νεοφερμένος

Η Πρίνσες Λέια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ευχαριστώ αλλά ούτως ή άλλως βάζω μαλακτική, και δεν δεν νομίζω να το άνοιξα απότομα γιατί δεν το άνοιξα πολύ... κανα 2 τόνους νομίζω.. :/ όχι χωρίς ντεκαπαζ ήταν μόνο βαφή... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Πάντως έτσι όπως το περιγράφεις, ακούγεται σαν να τα έχεις κάψει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ευχαριστώ αλλά ούτως ή άλλως βάζω μαλακτική, και δεν δεν νομίζω να το άνοιξα απότομα γιατί δεν το άνοιξα πολύ... κανα 2 τόνους νομίζω.. :/ όχι χωρίς ντεκαπαζ ήταν μόνο βαφή... :)

η μαλακτικη δεν κανει πολλα, κυριως διευκολυνει στο χτενισμα. εαν στην τελικη εφταιγε η βαφη θα σου προτεινα να παρεις κατι πιο εξειδικευμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εξαρταται και το οξυζενε. εβαζα συνεχεια 30αρι με αποτελεσμα να ξανθίσει
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πρίνσες Λέια

Νεοφερμένος

Η Πρίνσες Λέια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ok ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
πολυ σπαστα προς μπουκλα....
Δε στεγνώνω τα μαλλιά μου με πιστολάκι ακόμα και αν βγω έξω καταχείμωνο με βρεγμένα μαλλιά (που δεν).
Γενικά,το πιστολάκι στα δικά μου μαλλιά αν και ολόσγουρα τα κάνει χάλια οπότε δεν.
Δοκίμασε να βάζεις αφρό αφού τα έχεις ταμπονάρει με μία πετσέτα,τα΄χεις ξεμπερδέψει με μια βούρτσα και άφησέ τα να στεγνώσουν μόνα τους.
Χριστέ μου,πώς κάνετε μέσα στο κατακαλόκαιρο πιστολάκι;:confused:
Επίσης,εγώ βάζω και λίγο λάδι μόλις σιγά σιγά αρχίσουν και φορμάρονται καθώς στεγνώνουν για τις ηλίθιες τρίχες που πετάνε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.

Χριστέ μου,πώς κάνετε μέσα στο κατακαλόκαιρο πιστολάκι;:confused:

χαχα! είναι δύσκολο ναι.. Αλλά αν έχεις μακρύ μαλλί, τι να κάνεις; να κλειστείς μέσα στο σπίτι 3 ώρες μέχρι να στεγνώσουν;:P
Όσο για χειμώνα ρε συ είναι επικίνδυνο να βγαίνεις με υγρά μαλλιά έξω. ούτε κατά διάνοια δε θα το κανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Οκ ναι, θα το δοκιμασω. Τωρα που ειναι καλοκαιρι βολευει. Και ο λογος που χρησιμοποιω πιστολακι ειναι ακριβως αυτος που ανεφερε η Tabby. Παρα πολυ δυσκολο να στεγνωσουν τα μακρια μαλλια γρηγορα!

Ευχαριστω πολυυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ειχα ακουσει για ενα προιον τυπου θαλασσινο νερο για μαλλια. σε εικονες, πως κανει ενα ελαφρο σπαστο μαλλι προς ισιο, κ πως ενα με μπουκλα; φωτο θελω!!!!!!!!!!!

επισης πως το βρισκουμε και πως χρησιμοποιείται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
χαχα! είναι δύσκολο ναι.. Αλλά αν έχεις μακρύ μαλλί, τι να κάνεις; να κλειστείς μέσα στο σπίτι 3 ώρες μέχρι να στεγνώσουν;:P
Όσο για χειμώνα ρε συ είναι επικίνδυνο να βγαίνεις με υγρά μαλλιά έξω. ούτε κατά διάνοια δε θα το κανα.
Έχω πάθει 2 φορές πνευμονία. Και μία αρρώστησα. Μετά απέκτησα αντισώματα. Αλλά έτσι κι'αλλιώς κάνω μπάνιο βραδυνές ώρες και μέρες που έχω σχολείο οπότε τζιτζί.:P
ειχα ακουσει για ενα προιον τυπου θαλασσινο νερο για μαλλια. σε εικονες, πως κανει ενα ελαφρο σπαστο μαλλι προς ισιο, κ πως ενα με μπουκλα; φωτο θελω!!!!!!!!!!!
επισης πως το βρισκουμε και πως χρησιμοποιείται;
Εμένα αυτό δε με έχει βοηθήσει όσο περίμενα.:confused:
Είναι συνήθως σπρέι στάιλιν που περιέχουν ένα μέρος των συστατικών τους θαλασσινό νερό για αυτό το αποτέλεσμα.
Truth is,μπορείς να φτιάξεις και΄συ μόνη σου ευκολότερα. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή τη συνταγή που είχα βρει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top