Προγαμιαίο συμφωνητικό: Γιατί λέμε όχι;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πότε δεν κατάλαβα γιατί η Ελληνική κοινωνία λέει όχι στον προγαμιαίο συμφωνητικό. Σαφώς και ο έρωτας και η αγάπη είναι κάτι το ρομαντικό και τέτοιες νοοτροπίες δεν χωρούν ανάμεσα σε ένα ερωτευμένο ζευγάρι, ωστόσο το προγαμιαίο συμφωνητικό δεν αφορά το ζευγάρι, αφορά το τέλος του ζευγαριού. Αν δηλαδή τελειώσει η αγάπη, ο έρωτας.

Η αγάπη και τα οικονομικά είναι πολύπλοκα θέματα, πόσο μάλλον ο συνδυασμός τους. Και φυσικά δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό να προσπαθεί κάποιος να προστατεύσει τον εαυτό του. Τις προάλλες αγόρασα ομπρέλα , όχι επειδή μου αρέσει η βροχή ούτε επειδή εύχομαι να βρέχει. Αγόρασα στην περίπτωση που βρέξει.

Ξέρω πολλά ζευγάρια όπου όντως λειτουργούσαν σαν ομάδα, που όντως κάθε κατόρθωμα και επίτευγμα τους είναι προϊόν και των δύο. Επίσης ξέρω και ζευγάρι αν και η γυναίκα είναι απλά μια νοικοκυριά, ο άντρας δεν θα μπορούσε να σταθεί στα πόδια του. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα όρια. Έχουμε κοινή πολιτική για τον έρωτα, την αγάπη λες και ο καθένας αγαπά με τον ίδιο τρόπο. «Τον κακό μας τον καιρό», κάθε ένωση αγάπης είναι μοναδική και αν προσπαθούμε να γενικεύσουμε θα κάνουμε μια τρύπα στο νερό όπως ακριβώς αν προσπαθούσαμε να εξηγήσουμε τον μέσο όρο από ένα τυχαίο σύνολο αρνητικών και θετικών αριθμών, κατά πάσα πιθανότητα ο μέσος όρος θα ήταν μηδέν.

Επίσης, αν ξεφύγουμε λίγο από στενά όρια του ζευγαριού και δούμε λίγο τους όρους «δίκαιο», «αξίζω» και «καλό για το κοινωνικό σύνολο». Έστω ότι έχουμε έναν καθηγητή πανεπιστημίου, σε ένα ταξίδι του σε κάποιο νησί ερωτεύεται μια πιτσιρίκα. Ο καθηγητής αν και μοιάζει εργασιομανής, αποφασίζει ότι είναι μια καλή ευκαιρία να φτιάξει την ζωή του, παρόλο που δεν του αρέσει που η πιτσιρίκα δεν φιλόδοξη, ωστόσο την θεωρεί πανέμορφη. Μετά από κάποια χρόνια ο καθηγητής μαζί κάποιους φοιτητές τους πατεντάρουν το προϊόν μιας έρευνας δημιουργούν μια εταιρία που μέσα σε ελάχιστο χρόνο απασχολεί όλα τα ΜΜΕ και ολόκληρη την Wall Street. Ερώτηση: Στην πιτσιρικά αξίζει κάποιο μερίδιο από αυτά τα κέρδη; Ας μην ξεχνάμε ότι όποιος έχει ασχοληθεί έστω και λίγο με «βιογραφίες» εταιριών θα γνωρίζουν ότι η «εισβολή» συζύγων ήταν αρκετές φορές καταστροφικός παράγοντας. Δυστυχώς αυτό δεν αφορά με τα κέρδη, αλλά αφορά υπαλλήλους και ανάπτυξη μιας χώρας. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που πιστεύουν ότι το πρόβλημα της Ελληνικής οικονομίας είναι ότι οι περισσότεροι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες επιλέγουν σαν συνέταιρους την οικογένεια τους.

Έχω ακούσει το «επιχείρημα», ότι η ευκολία που πλέον «βγαίνει» ένα διαζύγιο έχει μετατρέψει την οικογένεια από έναν ανθρώπινο, με ρομαντικές πινελιές, θεσμό σε έναν θεσμό που απλά αφορά την συμβίωσης και ότι κυνικότητες όπως το παραπάνω συμφωνητικό θα εξευτελίσουν και άλλο την οικογένεια. Αυτό όμως που ξέρω εγώ είναι οι άνθρωποι αλλάζουν ή επιδιώκουν την αλλαγή. Ο σχολικός χαρωπός έρωτας, μπορεί να μετατραπεί σε εφιάλτη ή ο εκπληκτικά όμορφος σύζυγος μπορεί να μετατραπεί σε εκπληκτικά άσχημος και βαρετός σύζυγος.

Θυμάμαι, σε μια ενημέρωση για το AIDS όταν πίεσα τον γιατρό να μου πει πια είναι η πιθανότητα μετά από κάποιο One night stand στην Ελλάδα με Ελληνίδα, χωρίς την χρήση προφυλακτικού, να κολλήσω τον ίο HIV μου φάνηκε «αστείο» που γίνετε τόσο ντόρος για ένα μονοψήφιο νούμερο. Ίσως επειδή το μυαλό μου το ερμήνευσε ότι αυτό το μονοψήφιο νούμερο είναι η πιθανότητα η τάδε μετοχή να πέσει. Oh, τι ανώριμο!
Όπως και στο παραπάνω παράδειγμα, η ακύρωση ενός γάμου χωρίς την κατάλληλη προστασία μπορεί να μιλάμε για το ultimate disaster και από την στιγμή που η προστασία δεν κοστίζει κάτι είναι ανώριμο να μην εφαρμόζουμε. Εξάλλου τα «καλά» ζευγάρια δεν θα την χρησιμοποιήσουν πότε. Το προγαμιαίο συμφωνητικό δεν «κυνηγάει» τα «καλά» ζευγάρια, αλλά τις περιπτώσεις όπου «Η πρώην του τάδε τρώει τα λεφτά του στην Μύκονο».

Άσχετη-σχετική ερώτηση προς κάποιον δικηγόρο του forum: Στην Ελλάδα αν κάποιος έχει παντρευτεί σε χώρα που ισχύει το συμφωνητικό αυτό, έχει ισχύει; Επίσης αν κάποιος με την σύζυγο του υπογράψουν ένα Α4 χαρτί όπου λέει «αν χωρίσουμε μου χρωστάς μόνο το τάδε σπίτι, ισχύει»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Νομίζω οτι ένα προγαμιαίο συμφωνητικό διαλύει τη "μαγεία" του γάμου, με την προϋπόθεση οτι ο γάμος γίνεται για ρομαντικούς λόγους, οτι δηλαδή το ζευγάρι αγαπιέται και θέλει να περάσει τη ζωή ο ένας με τον άλλον, κι όχι για λόγους όπως μας πιέζει η μαμά, είμαι έγκυος, θα πάρουμε δάνειο για σπίτι κλπ. Είναι σαν να κάνεις τη βάπτιση του παιδιού σου και παράλληλα να κλείνεις και θέση στον οικογενειακό τάφο. Η διαφορά είναι οτι ο θάνατος είναι σίγουρο οτι θα συμβεί, ενώ το διαζύγιο θες να ελπίζεις οτι δε θα συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ο γάμος είναι μια δήλωση πως θες να περάσεις όλη σου τη ζωή με κάποιον. Και η ζωή είναι απρόβλεπτη. Πέρα του ότι το να μπαίνεις σε ένα γάμο με το να συζητάς τι θα γίνει όταν το διαλύσουμε, που μου φαίνεται από μόνο του σπέρμα διάλυσης, τι θα μοιράσεις? Δεν ξέρεις αν ή πόσα παιδιά θα κάνεις, δεν ξέρεις τι σοκ θα περάσεις, δεν ξέρεις αν θα αλλάξεις τις επαγγελματικές σου προτεραιότητες, αν θα σε χτυπήσει καρδιακή προσβολή ή αν θα σου πέσει το λόττο. Ειλικρινά πέρα από τις/τους γλάστρες που παντρεύονται διασημότητες ή πάμπλουτους και δεν τεκνοποιούν (γιατί μετά μπαίνει το θέμα ότι δεν χωρίζεις το παιδί σου και πρέπει να του εξασφαλίσεις το επίπεδο ζωής που είχε πριν τον χωρισμό!?) δεν καταλαβαίνω που χρειάζεται ένα τέτοιο συμφωνητικό.
Οι άνθρωποι δεν είναι εταιρείες, δεν παράγουν ιδιοκτησία/χρήμα. Οι άνθρωποι παράγουν σχέσεις ζωής, και οι σχέσεις ζωής δεν μπαίνουν σε συμφωνητικά... Τι θα πεις σε έναν πατέρα πχ που πριν το γάμο ευκόλως έλεγε ότι σε περίπτωση χωρισμού δεν θα κρατήσει τα παιδιά αλλά αφού έζησε τι σημαίνει πατρότητα τα θέλει? Θα τον εκδικηθείς για την προηγούμενη ψεύτικη εικόνα του εαυτού του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Άσχετη-σχετική ερώτηση προς κάποιον δικηγόρο του forum: 1)Στην Ελλάδα αν κάποιος έχει παντρευτεί σε χώρα που ισχύει το συμφωνητικό αυτό, έχει ισχύει; 2) Επίσης αν κάποιος με την σύζυγο του υπογράψουν ένα Α4 χαρτί όπου λέει «αν χωρίσουμε μου χρωστάς μόνο το τάδε σπίτι, ισχύει»;

1) Είναι ερώτηση ιδιωτικού διεθνούς δικαίου που ρυθμίζει ποικιλοτρόπως τα θέματα σχετικά με το γάμο, τις σχέσεις των συζύγων και το διαζύγιο. Αν όμως οι σύζυγοι αιτηθούν διαζυγίου σε ελληνικό δικαστήριο και κριθεί αυτό αρμόδιο, δεν λαμβάνεται υπ' όψιν το προγαμιαίο συμφωνητικό,θεωρείται δλδ ως μη γενόμενο.

2) όχι.

Εξαίρεση από τον κανόνα εισάγει το σύμφωνο συμβίωσης όπου ξεκάθαρα ορίζεται (άρθρο 6) ότι:
"Με το σύμφωνο συμβίωσης ή και με μεταγενέστερο έγγραφο μπορεί να ρυθμίζονται οι περιουσιακές σχέσεις των συμβληθέντων και ιδίως η τύχη των περιουσιακών στοιχείων που θα αποκτηθούν κατά τη διάρκεια του συμφώνου (αποκτήματα). Αν δεν υπάρχει συμφωνία για τα αποκτήματα, το κάθε μέρος έχει, μετά τη λύση του συμφώνου, αξίωση κατά του άλλου για ό,τι αυτό απέκτησε και με τη δική του συμβολή."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SPEIO

Νεοφερμένος

Η SPEIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Επίσης αν κάποιος με την σύζυγο του υπογράψουν ένα Α4 χαρτί όπου λέει «αν χωρίσουμε μου χρωστάς μόνο το τάδε σπίτι, ισχύει»;

Nομίζω,αν και μη ειδικός,ότι μπορείς να παρακάμψεις τον νόμο στην Ελλάδα συντάσοντας εκ των προτέρων ένα "συμφωνιτικό διαζυγίου".Όπως μου το έιχαν εξηγήσει συντάσεται πρίν τον γάμο έγγραφο στο οποίο ο/η σύζυγος συμφωνούν το τι θα πάρουν απο τον άλλο ,χωρίς όμως ημερομηνία, η οποία θα μπεί αν και εφόσον επέλθει η λύση του γάμου,και θα είναι η ημερομηνία της λύσης του γάμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Τι να πει και ο Bill Gates που εχει να χωρίσει δισεκατομμύρια..
 

FreeNotes

Νεοφερμένος

Ο FreeNotes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Κάτσε γιατί έχω ενστίκτο .

Αυτό που δεν υπάρχει σαν πράξη είναι ο Γάμος .

Το μυστήριο και ότι κάποιος ανήκει σε κάποιον είναι μια τελετή για το καπρίτσιο κάποιων

Στην πραγματικότητα δεν ανήκει κάνεις σε κανέναν .” Εφόσον δεν σου έχει βάλει χειροπέδες ,δεν σε σημαδεύει με ένα όπλο , δεν σε εκβιάζει όπως οικονομικά η κάπως αλλιώς ,δεν σε έχει φυλακίσει, η δεν σε έχει κάνει δούλο του έρωτα της “

Οπότε αφού δεν υπάρχει Πράξη μου ανήκει ο άλλος πως θα φτιάξεις ένα συμφωνητικό για κάτι που δεν υπάρχει.

"Απλός το φτιάχνεις γιατί όλοι θέλουν να γελάσουν με κάποιον που τον αλυσοδένουν και τον περιφέρουν να δείξουν την δύναμη που έχουν αποκτήσει, το φτιάχνεις γιατί όλοι θέλουν να γελάνε με αυτόν που του πηδάνε την γυναίκα που ζει μαζί της ".



Τέλος πάντων κάντε ότι θέλετε αφού στο τέλος θα συμβεί αυτό που δρομολογεί ο καθένας.

Και μάλλον με την μορφή συμφωνητικού.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 822 μηνύματα.
Και μεις δεν είχαμε κάνει, για ποιο λόγο; Εφόσον τα λιγοστά <<υπάρχοντά>> μας ήταν του καθενα. Ένα χωράφι του άντρα μου, μια ψιλή κυριότητα δική μου, τι να χωρίσουμε; δεν τα πολυκαταλαβαίνω βέβαια.
Όταν πήγαμε να υπογραψουμε στο συμβολαιογραφο για αγορά κατοικίας, το πρώτο που μας ρώτησε σοβαρά ήταν <έχετε συβόλαιο γάμου>; Εγώ γέλασα λίγο, είπαμε όχι.
Αργότερα έμαθα, πως κάποιοι το έκαναν επιτόπου με την αγορά. Δηλ, χώρισαν με συμβόλαιο το σπίτι, όχι 50/50, αλλά 20/80 πχ. Τους έκανε συμβολαιο γάμου μαζί με την αγορά
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως αυτό το "λέμε όχι" υφίσταται. Οποίος θέλει το κάνει, δεν πιστεύω πως χρειάζεται ευρύτερη κοινωνική συναίνεση.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 822 μηνύματα.
Να ρωτησω: Τι ακριβώς μπορεί να γράφεται σ αυτό;
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Να ρωτησω: Τι ακριβώς μπορεί να γράφεται σ αυτό;
Όλα τα ζητήματα που μπορεί να γίνουν ζητήματα αντιπαράθεσης σε περίπτωση διαζυγίου με αντιδικία. Περιουσιακά ζητήματα ακίνητης η κινητής περιουσίας, επικοινωνία, επιμέλεια και διαμονή των τέκνων σε περίπτωση διαζυγίου και οτιδήποτε από αυτά που γίνονται αφορμή να σκοτώνονται μετά δικαστικά και εξωδικαστικα τα ζευγάρια και να τραυματιζονται τα παιδιά. Όχι φυσικά πως θα αποκλειστεί αυτό, αλλά με νομικά ξεκαθαρισμένα αρκετά ζητήματα, όσο να είναι βοηθάει αρκετά την κατάσταση.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 822 μηνύματα.
Όλα τα ζητήματα που μπορεί να γίνουν ζητήματα αντιπαράθεσης σε περίπτωση διαζυγίου με αντιδικία. Περιουσιακά ζητήματα ακίνητης η κινητής περιουσίας, επικοινωνία, επιμέλεια και διαμονή των τέκνων σε περίπτωση διαζυγίου και οτιδήποτε από αυτά που γίνονται αφορμή να σκοτώνονται μετά δικαστικά και εξωδικαστικα τα ζευγάρια και να τραυματιζονται τα παιδιά. Όχι φυσικά πως θα αποκλειστεί αυτό, αλλά με νομικά ξεκαθαρισμένα αρκετά ζητήματα, όσο να είναι βοηθάει αρκετά την κατάσταση.
να σου πω, κάποια απ αυτά, κανονίζονται δια νόμου. Αν πχ εγώ είμαι πάμπλουτη, έχω 10 βίλες, υπάρχει περίπτωση μετά το διαζύγιο, να διεκδικήσει ο άντρας μου κάποια, ακόμη και αν τα είχα προ γάμου;
Και αν γίνεται μέσω συμβολαίου, ποιος θα το δεχτεί; ....Μήπως υπάρχουν άνθρωποι που το δέχονται; :hmm:
Για το πού θα μένουν τα παιδιά, το καταλαβαίνω.
Απ την άλλη, πώς να ξέρεις, πότε θα χωρίσεις και σε τι κατασταση θα είσαι τότε, εσύ και τα παιδια....:hmm:

Όταν αποφασίζεις να παντρευτείς, είσαι όλο ελπίδες, δεν πάει το μυαλό σε κάτι κακό.

Οι Αφγανοί, ιρακινοί (δεν ξέρω για άλλους), στη διάρκεια του γάμου με τον ιμάμη, κλείνονται στο δωμάτιο, οι γονείς και οι νυμφευόμενοι και γράφεται πάνω στο χαρτί του γάμου, η εγγύηση της νύφης. Δηλ αν χωρίσουν, πόσα χρήματα θα της δώσει ο γαμπρός.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Ανάλογα το δίκαιο της κάθε χώρας. Στην Ελλάδα υπάρχει το περί "κοινώς αποκτηθέντα". Από εκεί και πέρα όταν αποδειχθεί πως ο αντίδικος έχει μεγάλη οικονομική άνεση υπάρχει και μεγάλη διεκδίκηση στην διατροφή. Για παράδειγμα η Αλιμόνου μπορεί να μην μπόρεσε να πάρει κάτι από την ακίνητη περιουσία που είχε ο σύζυγος της, έλαβε όμως μηνιαία διατροφή για αυτή και τα παιδάκια τους από τον Βαρδινογιάννη 34500,00 ευρώ.
Προφανώς και δε τα σκέφτεσαι αυτά προ γάμου, εκτός αν έχεις σοβαρούς λόγους για να τα σκεφτείς.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
οι γονείς και οι νυμφευόμενοι και γράφεται πάνω στο χαρτί του γάμου, η εγγύηση της νύφης.
τι διάρκεια να έχει ισχύ αυτή η εγγύηση; Ευρηματικό ακούγεται. Αναρωτιέμαι για τους όρους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προφανώς και δε τα σκέφτεσαι αυτά προ γάμου, εκτός αν έχεις σοβαρούς λόγους για να τα σκεφτείς.
ιδίως όταν, για εμάς τους κοινούς θνητούς μιλώντας, στην ηλικία που κάνουμε την -εκ των υστέρων αποδειχθείσα- κουτουράδα, τα περιουσιακά μας στοιχεία είναι το βρακί που φοράμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 822 μηνύματα.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Νομίζω είναι μια εφάπαξ αποζημίωση, αλλά δεν ξέρω ακριβώς. Δεν έχεις παρά να παντρευτείς μια αφγανή, για να μάθεις
και τι μου χρωστάει η αβγανή αγαπητή Τούβλο να την βασανίσω; Καμμένα κορμιά είμαστε εμείς, κρίμα είναι μωρέ. Ας βρει τον όχι φθαρμένο αβγανό της να κάνουν γκεζί
(και για να προλάβω δίκαιες ευθιξίες, δεν εννοώ εσάς προσωπικά πέραν του τομαριού μου βέβαια. Μόνο που εδώ μέσα στο καπηλειό ετούτο, όλοι μας λίγο πολύ οι >-άντα, την πετριά μας και τα τραύματά μας τα κουβαλάμε. Πόσο ολοταχώς οδεύουμε προς στάτλερ και ουώλντορφ, δεν ξέρω με ακρίβεια)
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,311 μηνύματα.
Το δίκαιο για τα κοινώς αποκτηθέντα είναι ορθό πιστεύω. Σε άλλες χώρες (νομίζω και στις ΗΠΑ) μπορεί ο/η σύζυγος να πάρει μέρος και από την περιουσία προ του γάμου.

Για εμένα αυτό είναι εγκληματικό. Όποιος και εάν είναι ο λόγος χωρισμού, όσο σοβαρός και εάν είναι, δεν πρέπει κανένας από τους δύο να έχει δικαίωμα σε τίποτε από την περιουσία του/της άλλου/άλλης.

Τώρα για τα προγαμιαία συμφωνητικά, αυτά είναι για τους λεφτάδες. Εμάς τους κοινούς θνητούς δεν θα έπρεπε να μας νοιάζουν. Τι μπορούν να κλέψουν από εμάς :laugh:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Για νάναι η σχέση σας μπίζνα και με τη βούλα.
Αγοραπωλησίες συμφωνίες, μην παρεκκλίνει κανείς απο τον αυτοσκοπό αυτής της συνένωσης.
Υπογεγραμμένη καταστολή.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Δεν είναι πάντα το συμφέρον που σε οδηγεί σε τέτοιο συμφωνητικό. Προσωπικά, καθώς η σύζυγος με την οποία έκανα το παιδάκι μου είναι λατινοαμερικάνα, έπρεπε να εξασφαλίσω πως σε περίπτωση διάστασης δεν θα υπήρχε ζήτημα απομάκρυνσης του από την Ελλάδα μέχρι και την ενηλικίωση του. Ευτυχώς όμως, λόγω της έμφυτης σουηδικής στάσης μου στα ζητήματα διαχείρισης των "πρώην" δεν υπήρξε ούτε καν σαν σκέψη το ενδεχόμενο που προσπάθησα να αποφύγω νομικά εκ των προτέρων. Αυτά, δέκα χρόνια πριν. Σήμερα νομίζω πως είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, τα δικαστήρια είναι περισσότερο αντικειμενικά στα ζητήματα της επιμέλειας και έχει θεσπιστεί και η συνεπιμέλεια, οπότε αντιμετωπίζονται ευκολότερα τέτοιες καταστάσεις.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 822 μηνύματα.
Δεν είναι πάντα το συμφέρον που σε οδηγεί σε τέτοιο συμφωνητικό. Προσωπικά, καθώς η σύζυγος με την οποία έκανα το παιδάκι μου είναι λατινοαμερικάνα, έπρεπε να εξασφαλίσω πως σε περίπτωση διάστασης δεν θα υπήρχε ζήτημα απομάκρυνσης του από την Ελλάδα μέχρι και την ενηλικίωση του. Ευτυχώς όμως, λόγω της έμφυτης σουηδικής στάσης μου στα ζητήματα διαχείρισης των "πρώην" δεν υπήρξε ούτε καν σαν σκέψη το ενδεχόμενο που προσπάθησα να αποφύγω νομικά εκ των προτέρων. Αυτά, δέκα χρόνια πριν. Σήμερα νομίζω πως είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, τα δικαστήρια είναι περισσότερο αντικειμενικά στα ζητήματα της επιμέλειας και έχει θεσπιστεί και η συνεπιμέλεια, οπότε αντιμετωπίζονται ευκολότερα τέτοιες καταστάσεις.
ναι, τωρα πλέον και χωρίς συμφωνητικό κανένας γονιός δεν μπορεί να πάρει το παιδί εκτός χώρας, χωρίς την άδεια του άλλου.
Και αναρωτιέμαι, αν είχατε συμφωνητικό, που να έλεγε το ανάποδο, θα μπορούσε να το κάνει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top