IMDB

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἀνοίγω αὐτὸ τὸ θέμα γιὰ νὰ σχολιάσουμε τὴν πασίγνωστη στοὺς περισσότερους ἱστοσελίδα IMDB

Τὸ imdb εἶναι ἡ μεγαλύτερη βάση δεδομένων γιὰ ταινίες καὶ τηλεοπτικὲς σειρὲς (κυρίως ξένες) στὸ διαδίκτυο. Τὸ πιο σημαντικὸ εἶναι τὸ ὅτι ὁ ὁποιοσδήποτε μπορεῖ νὰ βαθμολογήσῃ μιὰ ταινία ἢ μιὰ σειρὰ καὶ νὰ γράψῃ καὶ κριτικὴ ἐπάνω σὲ αὐτήν. Ἡ μεγάλη δημοφιλία ποὺ ἀπολαμβάνει ἡ ἐν λόγῳ ἱστοσελίδα ἔχει ὡς ἀποτέλεσμα νὰ ἔχει μαζευθεῖ ἕνας πολὺ μεγάλος ἀριθμὸς κριτικῶν καὶ βαθμολογιῶν πάνω στὶς ταινίες, ὥστε ὅποιος θέλει νὰ δῇ τὴν ἀποδοχὴ ποὺ ἔχει μιὰ ταινία στὸ παγκόσμιο κοινό, νὰ προστρέχῃ ἐκεῖ. Ὑπάρχουν ἀκόμα καὶ στατιστικὲς σχετικὰ μὲ τὸ εἶδους τοῦ κοινοῦ ποὺ προτιμᾷ μιὰ ταινία (μὲ βάση τὸ φύλο καὶ τὴν ἡλικία).

Ὅλο αὐτὸ τὸ πλῆθος τῶν κρίσεων ἔχει διαμορφώσει ἕναν κατάλογο μὲ τὶς 250 ταινίες ποὺ ἔχουν λάβει τὴ μεγαλύτερη βαθμολογία καὶ εἶναι οἱ πιὸ δημοφιλεῖς. Ἐπειδὴ συνεχῶς βέβαια προστίθενται νέες ταινίες, ἀλλὰ καὶ οἱ κρίσεις τοῦ κοινοῦ διαφοροποιοῦνται, αὐτὸς ὁ κατάλογος συνεχῶς ἀναδιαμορφώνεται. Πάντως, σταθερὰ ἐδῶ καὶ πολὺ καιρό, στὴν πρώτη θέση εἶναι τὸ "The Shawshank Redemption" (ταινία τὴν ὁποῖα δυστυχῶς δὲν ἔχω δεῖ ἀκόμη:redface:) ἐνῷ ἀκολουθοῦν οἱ δύο πρῶτες ταινίες τῆς τριλογίας τοῦ νονοῦ (1 καὶ 2 ἀντίστοιχα) καὶ τὴν πεντάδα κλείνουν «Ὁ καλὸς ὁ κακὸς καὶ ὁ ἄσχημος» καὶ τὸ "Pulp Fiction".

Θὰ ἦταν εὔλογο νὰ σχολιασθῇ αὐτὸς ο κατάλογος. Πόσο πιστεύετε ὅτι ἀντικατοπτρίζει τὴν ἀξία μιᾶς ταινίας ἡ θέση ποὺ ἔχει στὸ imdb; Συμβουλεύεσθε αὐτὴν τὴν ἱστοσελίδα προτοῦ δῆτε μιὰ ταινία καὶ, ἐντέλει, σᾶς ἐπηρεάζει ἡ βαθμολογία ποὺ ἔχει συγκεντρώσει ὥστε νὰ τὴ δῆτε ἢ ὄχι; Τὶς κριτικὲς ποὺ ἔχουν γράψει οἱ χρῆστες τὶς λαμβάνετε ὑπ' ὄψιν;

Γιὰ νὰ καταθέσω καὶ τὴ δική μου ἄποψη, προσωπικὰ χρησιμοποιῶ πολλὲς φορὲς τὴ συγκεκριμένη ἱστοσελίδα ὥστε νὰ ἐπιλέξω μιὰ ταινία ποὺ θὰ δῶ καὶ πολλὲς ταινίες τὶς ἐπέλεξα καθαρὰ λόγῳ τοῦ ὅτι βρίσκονται στὸν κατάλογο τῶν 250 ταινιῶν μὲ τὴ μεγαλύτερη βαθμολογία. Εὐτυχῶς, στὴ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν περιπτώσεων δὲν τὸ μετάνιωσα. Μπορῶ νὰ τολμήσω νὰ πῶ ὅτι περισσότερο ἐμπιστεύομαι τὴ βαθμολογία τοῦ imdb γιὰ ταινία παρὰ τὴν κριτικὴ τῶν «εἰδικῶν» τοῦ κινηματογράφου καθὼς εἶμαι σχεδὸν σίγουρος ὅτι μιὰ ταινία ποὺ τόσο πλῆθος ἀνθρώπων ἔχει βαθμολογήσει θετικά, τουλάχιστον θὰ βλέπεται εὐχάριστα. Δυστυχῶς πολλὲς ταινίες ποὺ συνιστοῦν πολλοὶ εἰδικοί, ἐνῷ γιὰ τὰ δικά τους κριτήρια εἶναι ἀριστουργήματα, γιὰ κάποιον ποὺ δὲν εἶναι εἰδικὸς τοῦ κινηματογράφου ὅπως ἐγώ, πραγματικὰ δὲ βλέπονται.

Ἕνα ἄλλο πρᾶγμα ποὺ μὲ «ἰντριγκάρει» σὲ αὐτὴν τὴν ἱστοσελίδα, εἶναι νὰ πηγαίνω στὶς κριτικὲς ταινιῶν ποὺ ἀγαπῶ πολὺ καὶ τὶς θεωρῶ ἀριστουργήματα καὶ νὰ διαβάζω τὶς χειρότερες κριτικές. Πραγματικὰ ἐκπλήσσομαι γιατὶ πολλὲς ἀπὸ αὐτὲς εἶναι πολὺ τεκμηριωμένες καὶ μὲ κάνουν νὰ βλέπω κάποια μειονεκτήματα ποὺ δὲν παρατήρησα ἀρχικὰ σὲ μιὰ ταινία.

Αὐτὰ τὰ ὀλίγα (ὄχι καὶ τόσο λίγα εἶναι ἡ ἀλήθεια :P) καὶ ἀναμένω καὶ τὸ δικό σας σχολιασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χμμ... ως προς την λιστα, δεν θα την εμπιστευτω για κατι... Αντικατοπτριζει απλα το "αγοραστικο κοινο". Οπως σε μια παρεα αν μιλισω για μια ταινια αλλοι θα την λατρευουν και αλλοι θα την μισουν, ετσι και εκει, απλα σε μεγαλητερο ογκο... Μπαινει ο καθενας με το καθε γουστο και ψηφιζει! Στην πρωτη πενταδα ας πουμε, δεν μπορω να πω κακο λογο για το Shawshank Redemption, αλλα δεν θα μπορουσα να πω οτι θα εμπενε στο δικο μου top 5, οι ταινιες του νονου ητανε ωρεες, αλλα απεχουν πολυ απο το top 5, το The good, the bad and the ugly δεν το εχω δει, και το pulp fiction προσπαθισα μερικες φορες να το δω αλλα παντα με επερνε ο υπνος (οταν βλεπεις αργα ταινιες αυτα παθενεις...:P ). Οποτε ηδη απεχει απο τα δικα μου γουστα. Αλλα αντικατωπριζει την κοινη γνωμη για αυτες τις ταινιες. Περα απο στατιστικη δεν μου χρησιμευει σε κατι, εμενα προσωπικα.

Το Imdb γενικοτερα τωρα, το χρησιμοποιω αρκετα, δεν μπορω να πω, αλλα ποτε δεν εχω διαβασει καπια κριτικη, ουτε εχω προσεξει βαθμολογιες. Μπαινω μονο για να δω απο που ξερω καπιων που μου εχει καρφωθει οτι τον ξερω αλλα δεν θυμαμε απο ολου, για να βρω τιτλους απο αλλες δουλειες καπιων που βλεπω και μου φαινονται αξιολογοι, και γενικοτερα για να δω τους συντελεστες και τις δουλεις τους. Η κριτικες των ταινιων δεν με ενδιαφερουν γιατι ξερω εξ αρχης οτι οποιος και αν γραψει γραφει την δικη του γνωμη και η δικη μου μπορει να ειναι εντελος διαφορετικη. Δεν θελω λοιπον να "χασω" μια ταινια επειδη καπιος μου ειπε κατι, ουτε να περιμενω πολλα και τελικα να μου φανει βλακεια. Μ'αρεσει να μην ξερω καν το σεναριο οταν ξεκιναω να δω μια ταινια.
Προσφατο παραδειγμα, η ταινια Στρελλα. Ειχα ακουσει κακα λογια απο εναν γνωστο, που γενικοτερα εχουμε αρκετα κοινο γουστο στις ταινιες, και δεν ασχολιθικα παραπανω. Στο ασχετο μου λεει ενας φιλος ποσο απιστευτα καλη ειναι αυτη η ταινια και οτι πρεπει να την δω ακομα και αν δεν μ'αρεσει. Μου ειπε και οτι εχει να κανει με τραβεστυ και οτι εχει καπιες σκληρες σκηνες. "Προετιμαστικα" λοιπον για κατι, και τελικα ειδα κατι εντελος διαφορετικο...! Θα προτιμουσα λοιπον να μην ηξερα οτι εχει να κανει με τραβεστυ, και να μου ερχοτανε λιγο-λιγο, ωστε να μην περιμενω αλλα πραγματα και αλλα να μου ερχονται. Και δεν το συζιταω οτι κακος δεν την ειχα δει εδω και σχεδων εναν χρονο επειδη καπιος μου ειχε πει οτι δεν ητανε καλη...! Μολις την ειδα καραφλιασα, ξαναφυτρωσαν τα μαλια μου, ασπρισαν, τα ξαανχασα και ξαναβγηκαν! Τετιο σοκ δεν θυμαμε να το εχω παθει απο αλλη ταινια! (Btw την συστινω ανεπυφιλακτα! Ειδικα σε τυχων ομοφοβικους)

Τελος για τους κριτικους κινιματογραφου, ετσι επειδη μ'αρεσει που και που να πιανω το φτυαρι μου και να νιωθω κορακι, δεν μου λεει κατι το οτι μπορει να εχουν καπιες γνωσεις επι του κινιματογραφου, η αν εχουν δει πολλες ταινιες... Ειναι ανθρωποι, εχουν γουστα, συμπαθιες, αντιπαθειες, ισως και συμφερωντα! Οποτε δεν θα ακουσω την κριτικη κανενος. Αλλωστε δεν με ενδιαφερει αν η ταινια εχει γυριστει με την ταδε καμερα, με τον ταφε φακο και εχει πολυ ρεαλιστικα χρωματα, με ενδιαφερει αν μ'αρεσει με αυτα που μπορω να δω και να καταλαβω. Δεν θα ασχολιθω με τις τεχνικες λεπτομεριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top