[06/05/2012] Μπορεί να γίνει νοθεία στις εκλογές;

Μπορεί να γίνει νοθεία στις εκλογές 06.05.2012;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Ναι μπορεί

    Ψήφοι: 11 45.8%
  • Ναι μπορεί και θα γίνει

    Ψήφοι: 7 29.2%
  • Ναι μπορεί, αλλά δεν θα γίνει

    Ψήφοι: 3 12.5%
  • Όχι δεν μπορεί

    Ψήφοι: 3 12.5%

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλύτερα να φωνάζουμε τσάμπα και να μας διαψεύδουν τα αποτελέσματα παρά να εφησυχαζόμαστε. :)
ΣΑΦΩΣ!!!!

Απλώς χαίρομαι που, σε αυτή την περίπτωση,...κάναμε λάθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΣΑΦΩΣ!!!!

Απλώς χαίρομαι που, σε αυτή την περίπτωση,...κάναμε λάθος :)
Ευτυχώς διαψευστήκαμε! :)
Ήταν όμως λάθος μας ή καλλιεργήθηκε εσκεμμένα αυτό το κλίμα προεκλογικά... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ευτυχώς διαψευστήκαμε! :)
Ήταν όμως λάθος μας ή καλλιεργήθηκε εσκεμμένα αυτό το κλίμα προεκλογικά... :hmm:

Δεν ξέρω ρε συ Isi. Προσωπικά πίστευα μέχρι και τις 19:00 [οπότε και βγήκαν τα exit polls) ότι μα με μαγείρεμα μα από τη μ@λ@κία μας, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα ήταν 1,2 και με μεγαλύτερα ποσοστά. Επίσης πίστευα ότι δεν έχει λογική που είχαν "λυσσάξει" με τη Χρυσή Αυγή και δεν είχε νόημα όλοι να την αναφέρουν...

ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι "κρυφές δημοσκοπήσεις" έδειχναν αυτό ακριβώς που έδειξαν οι κάλπες, δικαιολογώντας όλο αυτό το λόγο περί ΧΑ και περί Τσίπρα (δεν τα συσχετίζω, απλώς για μένα αποτέλεσαν εκπλήξεις, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας).

Δεν νομίζω να καλλιεργήθηκε εσκεμμένα. Γιατί μου φαίνεται... ηλίθιο. Αν φοβάσαι για νοθεία έχεις περισσότερες πιθανότητες να δώσεις ψήφο αντίδρασης στον (θεωρούμενο) 3ο,4ο παρά να πας να ψηφίσεις τους θεωρούμενους 1,2. Νομίζω δλδ...

Βέβαια από την άλλη εγώ ακόμα 'παλεύω' να χωνέψω τις ~68000 ψήφους στη Β' Αθηνών της ΧΑ και τις 290 (οταν πχ. το πρώτο κόμμα έχει 1500 για να καταλάβεις τα μεγέθη) στο χωριό μου, οπότε δεν ξέρω αν έχω σωστό συλλογισμό at all...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
και ομως!! οσο υπαρχει αυτο ο εκλογικος νομος νοθεια γινεται στις εκλογες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και ομως!! οσο υπαρχει αυτο ο εκλογικος νομος νοθεια γινεται στις εκλογες...

φαντάζομαι ότι μιλάμε για νοθεία πέραν της ...νομιμοφανούς των 50 εδρών bonus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
φαντάζομαι ότι μιλάμε για νοθεία πέραν της ...νομιμοφανούς των 50 εδρών bonus

;): Κανονικά, από τη νοθεία του μπόνους έπρεπε να ξεκινήσει η συγκεκριμένη συζήτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να μην ανοίγω άλλο θέμα τώρα, καλά είναι κι εδώ:

Για «εξαιρετικά σοβαρή συνταγματική παράλειψη» σχετικά «με τη μη δημοσίευση των στοιχείων της τελευταίας απογραφής της ΕΛΣΤΑΤ» κάνει λόγο, σε ανακοίνωσή του, ο πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου της Αθήνας (ΔΣΑ), Ιωάννης Αδαμόπουλος.

Ειδικότερα, στην ανακοίνωσή του, ο πρόεδρος του ΔΣΑ αναφέρει πως «η τελευταία απογραφή ολοκληρώθηκε από την Ελληνική Στατιστική Αρχή, την 24η Μαΐου 2011- ημερομηνία, η οποία επιβεβαιώνεται επίσημα και αδιαμφισβήτητα από σχετικό Δελτίο Τύπου της ίδιας της Αρχής».

Ως εκ τούτου, συνεχίζει, «καθόσον έχει ήδη παρέλθει έτος από την τελευταία ημέρα διεξαγωγής της ως άνω απογραφής, τα αποτελέσματα αυτής θεωρείται ότι έχουν ήδη δημοσιευθεί». Κατά συνέπεια, υπογραμμίζει ο κ. Αδαμόπουλος, «ο αριθμός των βουλευτικών εδρών κάθε εκλογικής περιφέρειας θα έπρεπε να καθοριστεί με βάση τον νόμιμο πληθυσμό των εκλογικών περιφερειών, όπως προέκυψε, σύμφωνα με την απογραφή αυτή».

Αυτό όμως, σύμφωνα με τη δήλωση του προέδρου του ΔΣΑ, «δεν συνέβη, με αποτέλεσμα να υφίσταται εξαιρετικά σοβαρή συνταγματική παράλειψη καθώς, στο μέτρο που εκτιμάται ότι έχουν επέλθει ουσιώδεις μεταβολές στην κατανομή του πληθυσμού ανά περιφέρεια, σε σχέση με την προηγούμενη απογραφή (2001) αντιστοίχως, συνεπάγεται αλλαγές στον αριθμό των βουλευτικών εδρών ανά εκλογική περιφέρεια».

Στην ίδια ανακοίνωση, ο πρόεδρος του ΔΣΑ αναφέρει πως «οι ενστάσεις που, μετά βεβαιότητας θα ασκηθούν κατά του κύρους των βουλευτικών εκλογών της 17ης Ιουνίου, ενδέχεται να οδηγήσουν όχι μόνο σε μαζική ανακατανομή των βουλευτικών εδρών σε μεγάλο μέρος εκλογικών περιφερειών αλλά και σε επαναπροσδιορισμό της κοινοβουλευτικής εκπροσώπησης κάθε κόμματος, θέτοντας ενδεχομένως σε κίνδυνο ακόμα και την εμπιστοσύνη της Βουλής προς την τότε κυβέρνηση και κατ’ επέκταση την ίδια την κυβερνητική σταθερότητα».

Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ Δ.Σ.Α. ΓΙΑΝΝΗ Δ. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΜΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛ.ΣΤΑΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το θέμα έχει αναφερθεί σε αρκετές εκπομπές και αυτό που έλεγαν είναι ότι δεν αλλάζει η κατανομή των εδρών κάθε κόμματος. Πχ αν ο Κουβέλης (πήρα τυχαία αυτόν) πάρει 10 έδρες, όποια ανακατανομή και να γίνει πάλι 10 έδρες θα έχει στο σύνολο της επικράτειας, αυτό που θα αλλάξει είναι οι βουλευτές.
Πχ. βάση της παλιάς κατανομής μπορεί να προέκυπτε να έχει 1 στην Αλεξανδρούπολη και 2 στη Β΄ Αθήνας, ενώ με τη νέα να έχει 3 στη Β' Αθήνας και καμία στην Αλεξανδρούπολη.
Αλλά-λέγαν στα κανάλια- αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τα πρόσωπα (και αναμένεται να υπάρξουν τέτοιου είδους ενστάσεις) αλλά όχι με τον τελικό αριθμό εδρών μιας και το ποσοστό του κομματος στην επικράτεια (και επομένως ο αριθμός εδρών που του αναλογεί σε αυτήν) παραμένει ίδιος.

Τώρα νομικός δεν είμαι, μου ακούγεται λογικό αυτό που άκουσα, αλλά πάλι δεν ξέρω ...

(το έχω ακούσει σε όλες τις καθημερινές πρωινές εκπομπές των ΝΕΤ,ΣΚΑΙ,Μega, Ant1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Λαμία: Υπό κράτηση εκλογική αντιπρόσωπος της ΝΔ, η οποία φέρεται να άλλαζε ψηφοδέλτια



Μέσα στο εκλογικό τμήμα κρατείται περισσότερο από μία ώρα μία εκλογική αντιπρόσωπος της ΝΔ, η οποία φέρεται να άλλαζε ψηφοδέλτια την ώρα της διαλογής τους.

Πρόκειται για το 128ο εκλογικό τμήμα στη Λαμία, στην περιοχή Γαλανέικων, όπου, σύμφωνα με πληροφορίες, ο εκλογικός αντιπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ εντόπισε αυτές τις κινήσεις, τις κατήγγειλε στη δικαστική αντιπρόσωπο και αμέσως διατάχθηκε η κράτησή της.

Στο εκλογικό τμήμα βρέθηκαν στελέχη όλων των άλλων κομμάτων και όπως περιγράφουν η εκλογική αντιπρόσωπος «άλλαζε ψηφοδέλτια των άλλων κομμάτων με ψηφοδέλτια της ΝΔ που είχε στην τσέπη της», ενώ σύμφωνα με τις δηλώσεις τους η ίδια παραδέχτηκε τις συγκεκριμένες κινήσεις.

Στο εκλογικό κέντρο βρίσκονται δυνάμεις της αστυνομίας, όπου συνεχίζεται η κράτησή της και αναμένουν εντολή του εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Λαμίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top