Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όντως,αναπολώ και'γω εκείνες τις ωραίες εποχές που τις δέρναμε και δε μας έλεγε κανείς τίποτα!
να δεις αυτες πώς τις αναπολουν...:shifty::hypno::rofl::upside::smoke::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λόρι, σε φαντάζομαι (μη ξεχνιόμαστε) να....αναλύεις στη γκόμενα τα πως και τα γιατί όρθιος στην reception, κάνοντας την (μισοτελειωμένη) κίνηση να βγάλεις την πορτοφόλα...... :hehe: .
Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια αγαπητε :whistle: Τουλαχιστον θα εχω αλλα μεσα να κερδισω καποιον, οχι με SLK και ακριβα κ επωνυμα ρουχα οπως εσυ :whistle:

Και αυτό διότι πολλές κοιτάζουν το πορτοφόλι και οχι τον άνθρωπο και σε αυτό φταίνε οι άντρες που τις έχουν μάθει έτσι.
Γιατι τις εμαθαν οι αντρες ; Γιατι οχι οι γυναικες εμαθαν τους αντρες να χρησημοποιουν το χρημα ; Ποιος μεγαλωνει τα παιδια στις οικογενειες, και τα γεμιζει με τα εφοδια που θα διαμορφωσουν τις αξιες και τις αντιληψεις και πεποιθησεις τους ; Οι αντρες ;

Μου είχε πει μια κουβέντα κάποτε ο παππούς μου...
Η γυναίκα κοιτάζει πάντα τον δυνατό, τον αρχηγό. Είναι η φύση της αυτή, δεν μπορούμε να την αλλάξουμε.
Ημουν μια φορά με μια φίλη και βγήκαμε με την ξαδέλφη της. Ενδιαφερόταν. Μετά βγαίνουμε σε ένα μαγαζί και ήταν ένας τύπος που ξόδεψε πάνω από 300€ για εκείνην. Λουλούδια, ποτά, τα πάντα. Ο τύπος ήταν μεγαλύτερος από τον πατέρα μου. Τελικά του έκατσε. Ο τύπος έμαθα μετά ότι είχε την μισή πόλη...
Ο παππους σου, εκτος απο το οτι επιασε ενα μερος της εικονας του θεματος, δεν εννουσε τον πλουσιο απαραιτητα. Δυστυχως αυτη η ταυτιση εχει γινει επειδη σημερα εχουμε θεοποιησει το χρημα. Ο "τυπος" που λες δλδ, σου προκαλει το θαυμασμο ; Εμενα θα μου τον προκαλουσε αν ειχε τη μιση πολη, χωρις να εχει λεφτα ;)

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σας είναι τόσο δυσνόητο να καταλάβετε πως είναι θέμα ευγένειας να πληρώσει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού -
Ωραια ολα αυτα και κατανοητά. Εκεινο που δεν καταλαβαινει ο κοσμος, ειναι το γιατι αποτελει ευγενεια και ολα τα θετικα που ανεφερες, ....μονο αν πληρωσει ο αντρας. Γιατι δεν ισχυουν και αν πληρωσει η γυναικα ; Δε θα αισθανθει κ ο αντρας (οχι ο καρα-συντηρητικος, αυτος θα χαλαστει κιολας), οτι τον φροντιζετε ; Οτι δεν ειστε τσιγγουνες ή παρτακηδες ;

Για μενα ερχομαστε σε μια συγκρουση που απορρεει απο την ισοτητα των φυλλων. Φαινεται να θελετε τα οφελη της....αλλά σας χαλαει κιολας γιατι προκαλει αλλαγες στους ψυχολογικους "ρολους" αντρα κ γυναικας. Εχουμε κολλησει κ καπως στους ρολους.

Αν μονο σκεφτειτε οτι ο μονος λογος που κατα παραδοση (και γιατι ειναι το "ωραιο") πληρωνει ο αντρας περισσοτερο....ειναι γιατι απλα πριν 150 χρονια οι περισσοτερες γυναικες δε δουλευαν, δεν ειχαν οικονομικη αυτονομια, ουτε την ψυχολογικη ανωση του εργαζομενου και αυτοσυντηρουμενο και ανεξαρτητου.

Αρα,..απλα ενα κοινωνικο στερεοτυπο, που ενω φυγαμε απο εκει (ισοτητα, εκατομυρια γυναικες στον εργατικο τομεα κλπ),...σε καποια θεματα θελετε να μεινουμε εκει. Και αν τουλαχιστον ηταν σε θεματα σχετικα με ρομαντισμο, με ερωτικο παιχνιδι κλπ, απολυτως αποδεκτο. Αλλά στο οικονομικο ; Ειναι κριμα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

Ο Mr.Spiridakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Επί χρόνια η παράδοση ήταν να μην ψηφίζουν οι γυναίκες.
Εάν έλεγε κάποιος "αυτά τα πρότυπα έχουν περάσει εδώ και πολλές γενιές, άρα να μην συνεχίζουν να ψηφίζουν οι γυναίκες", θα τον έλεγαν τουλάχιστον φαλλοκράτη.

Συνεπώς, το επιχείρημα "έτσι έχουμε μάθει" ΔΕΝ είναι επιχείρημα. Τι πάει να πει "έτσι έχουμε μάθει"; Να ξε-μάθετε.

Αλλά ναι, την ισότητα την σκεφτόμαστε μόνο όταν μας βολεύει. Και μετά παρεξηγούνται αν τις πεις "είστε ένα με την μάζα".

Μάλλον έχεις δίκιο...αλλα δεν ξέρω είναι ο τρόπος που μεγαλώνεις και τα πρότυπα σου κυρίως μέσα απο την οικογένεια σου.
π.χ
Εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι που όλοι βάζαμε ένα χεράκι στης δουλειές του σπιτιού , γενικά της μοιραζόμασταν αλλα όσον αφορούσε το οικονομικό θέμα ο πατέρας μου εκεί είχε το πάνω χέρι και έτσι έμαθα και εγώ. Ακόμη και τώρα αν βγώ έξω με μια κοπέλα θα νιώσω την ανάγκη να πληρώσω εγώ ως αρσενικό το καφέ της η το φαγητό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είχα μία φίλη, που μερικές φορές την κατηγορούσα γιατί ήθελε να πληρώνουν περισσότερο οι άνδρες.

Κάποια στιγμή μου εξήγησε ότι εσύ είσαι σε μία α ηλικία, και έχεις μια εργασία, έχεις ένα τάδε ποσό στην άκρη και μπορείς να συντηρήσεις μία γυναίκα ή να φτιάξεις μία οικογένεια.

Εκείνη την εποχή την πολιορκούσε κάποιος τύπος, που ενώ είχε δουλειά, μονίμως ήταν αδέκαρος και ζητούσε δανεικά από όλους (και από εμένα) και δεν τα επέστρεφε ποτέ. Ούτε ξέραμε πως τα κατάφερνε και μονίμως ήταν άφραγκος.

Μου τον έφερε λοιπόν σαν παράδειγμα προς αποφυγήν, λέγοντάς μου, ότι πως μπορούσε να πάρει στα σοβαρά έναν τέτοιο άνδρα, και πως μπορούσε να στηριχθεί σε εκείνον σε μία σχέση αφού ήταν άστατος και μονίμως ούτε ίσως και εκείνος θα ήξερε που πήγαιναν τα χρήματά του;

Και φυσικά περίμενε πάντοτε από τις γυναίκες να τον κεράσουν δηλώνοντας του στυλ "σου τα χρωστάω", "κέρνα εσύ και την άλλη φορά τα βρίσκουμε" κτλ.

Το παράδειγμα το φέρνω σαν μία άλλη άποψη σε μερικά που διάβασα, και συμφωνώ στα περισσότερα με το μήνυμα της Kajira.

Προσωπικά, από ευγένεια τουλάχιστον την πρώτη φορά θα κεράσω εγώ, και γενικά είμαι λίγο "χουβαρντάς" στις παρέες που συμπαθώ, δεν ξέρω τι είναι το σωστό, ίσως θέμα χαρακτήρα, αλλά συνήθως επιμένω, χωρίς όμως να είμαι απόλυτος στο να κερνώ εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δε γίνεται να βγάλεις την κοπέλα έξω για φαγητό και να της ζητήσεις τα μισά χρήματα (είναι ανήθικο)

Δε γίνεται να σε βγάλει η κοπέλα εξω και να μη πληρώσεις τιποτα (είναι γαιδουριά)


Εγώ θα κεράσω όλες τις φορές (άντε μπορεί καμιά φορά να μην κεράσω αν επιμένει πολύ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Δε γίνεται να βγάλεις την κοπέλα έξω για φαγητό και να της ζητήσεις τα μισά χρήματα (είναι ανήθικο)

Χαχαχαχα,τι επαναξιολόγηση της ηθικής και μ@λ@κίες!
Ο Νίτσε πέθανε xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Κοίτα εδώ και τόσα χρόνια είναι ..πως να το πω , παράδοση (???), να πληρώνει ο άντρας. Αυτό το πρότυπο μας έχουν περάσει εδώ και πολλές γενιές.
Και επειδη στο περασαν καποιοι αυτο το προτυπο εσυ πρεπει να το δεχεσε?Προβατο εισαι και δεν εχεις γνωμη και αποψη για να ενεργησεις αναλογα?

Α και για να μην ξεχνιομαστε.Σαν να εχει δικιο αυτος ή κανω λαθος?:hmm:

Όντως,αναπολώ και'γω εκείνες τις ωραίες εποχές που τις δέρναμε και δε μας έλεγε κανείς τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

Ο Mr.Spiridakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χαχαχαχα,τι επαναξιολόγηση της ηθικής και μ@λ@κίες!
Ο Νίτσε πέθανε xD

Βασικά κοίτα είναι πιο πολύ θέμα χαρακτήρα παρά ηθικής....

Και επειδη στο περασαν καποιοι αυτο το προτυπο εσυ πρεπει να το δεχεσε?Προβατο εισαι και δεν εχεις γνωμη και αποψη για να ενεργησεις αναλογα?

Α και για να μην ξεχνιομαστε.Σαν να εχει δικιο αυτος ή κανω λαθος?:hmm:

Πρόβατο δεν είμαι ( νομίζω δλδ) αλλα υπάρχουν πρότυπα και όποιος θέλει τα ακολουθεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Πρόβατο δεν είμαι ( νομίζω δλδ) αλλα υπάρχουν πρότυπα και όποιος θέλει τα ακολουθεί ;)
Ωραια.Εσυ πιο πισω ειπες οτι ακολουθεις αυτο το προτυπο επειδη σου το υπεβαλαν καποιοι και οχι επειδη το θελεις εσυ,επισης ειπες οτι εχουμε δικιο αλλα ειναι θεμα χαρακτηρα κτλ κτλ κτλ

Τελικα μηπως αλλαζεις γνωμη και αποψη σε καθε ποστ?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

Ο Mr.Spiridakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αλλα και παλι η λυση μισα μισα δεν ειναι κακη ιδεα αμα ξερει ο ενας τον αλλον καλα και δεν ειναι το πρωτο τους ραντεβου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όχι για τα χρήματα, ποτέ δεν έχω δεχτεί να με κερνάνε συνέχεια, ούτε έχω ανάγκη καμία οικονομικά, μπορώ ανετότατα να στηρίξω μόνη μου τον εαυτό μου σε οτιδήποτε, αλλά για την κίνηση: δείχνει πως με φροντίζει, με σκέφτεται και πως δεν θέλει να ασχολούμαι με ανούσια πράγματα στο πρώτο μας ραντεβού (ειδικά αφού μιλάμε για ποσά της τάξεων των δέκα/είκοσι ευρώ μάξιμουμ).
Ξεχνάς όμως πως το να πληρώσει ο άντρας στο 1ο ραντεβού επί της ουσίας είναι κοινωνική σύμβαση. Το κάνει το 99% των ανδρών, ανεξάρτητα από το αν πραγματικά το θέλει ή το πιστεύει, απλά για να μην του κολλήσουν την ετικέτα του κάφρου. Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι επειδή ο χ σου πληρώνει τον καφέ/ποτό/μπριζόλα σε σκέφτεται και θέλει να σε φροντίσει και νομίζω πως είναι λίγο αφελές αν το δέχεσαι έτσι. Μπορεί να είναι ερωτευμένος, μπορεί να του αρέσεις, μπορεί απλά να του αρέσουν τα οπίσθιά σου, μπορεί να του είσαι αδιάφορη, μπορεί να έχει μετανιώσει που πρότεινε το ραντεβού. Όπως και να 'χει θα πληρώσει όμως, επειδή δεν επιθυμεί να "κακοχαρακτηριστεί" για τους τρόπους του.

Είχα μία φίλη, που μερικές φορές την κατηγορούσα γιατί ήθελε να πληρώνουν περισσότερο οι άνδρες.

Κάποια στιγμή μου εξήγησε ότι εσύ είσαι σε μία α ηλικία, και έχεις μια εργασία, έχεις ένα τάδε ποσό στην άκρη και μπορείς να συντηρήσεις μία γυναίκα ή να φτιάξεις μία οικογένεια.

Εκείνη την εποχή την πολιορκούσε κάποιος τύπος, που ενώ είχε δουλειά, μονίμως ήταν αδέκαρος και ζητούσε δανεικά από όλους (και από εμένα) και δεν τα επέστρεφε ποτέ. Ούτε ξέραμε πως τα κατάφερνε και μονίμως ήταν άφραγκος.

Μου τον έφερε λοιπόν σαν παράδειγμα προς αποφυγήν, λέγοντάς μου, ότι πως μπορούσε να πάρει στα σοβαρά έναν τέτοιο άνδρα, και πως μπορούσε να στηριχθεί σε εκείνον σε μία σχέση αφού ήταν άστατος και μονίμως ούτε ίσως και εκείνος θα ήξερε που πήγαιναν τα χρήματά του;
Το συγκεκριμένο νομίζω ότι είναι ασυνείδητος τρόπος "λογικοποίησης" των κολλημάτων που πολλές γυναίκες έχουν λόγω του ότι έχουν μεγαλώσει με την πεποίθηση "αν θέλεις να κυκλοφορείς την ομορφιά μου πρέπει και να την πληρώνεις". Δηλ. τι σημαίνει "να συντηρήσεις γυναίκα" ή "να φτιάξεις οικογένεια"; Την οικογένεια 2 δεν την φτιάχνουν; Η γυναίκα δεν εργάζεται; Κι αν τύχει και μείνει άνεργος ο άνδρας δεν θα τον ενισχύσει; Θα τον αφήσει επειδή "είναι ανίκανος να την συντηρήσει";

Εγώ ξέρω πως άπαξ και αφήσεις τον άλλο να παίξει τον ρόλο του χορηγού χάνεις αυτόματα την ανεξαρτησία σου. Και το όποιο όχι θελήσεις να πεις θα το πεις δυσκολότερα, επειδή μέσα σου ξέρεις ότι είσαι υπό, ακόμα κι αν επιφανειακά λανσάρεις το στυλάκι "πρέπει να με πληρώσει για την γ@μ@τη παρέα μου και το πλούσιο στήθος μου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

Ο Mr.Spiridakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και επειδη στο περασαν καποιοι αυτο το προτυπο εσυ πρεπει να το δεχεσε?Προβατο εισαι και δεν εχεις γνωμη και αποψη για να ενεργησεις αναλογα?

Α και για να μην ξεχνιομαστε.Σαν να εχει δικιο αυτος ή κανω λαθος?:hmm:

Ωραια.Εσυ πιο πισω ειπες οτι ακολουθεις αυτο το προτυπο επειδη σου το υπεβαλαν καποιοι και οχι επειδη το θελεις εσυ,επισης ειπες οτι εχουμε δικιο αλλα ειναι θεμα χαρακτηρα κτλ κτλ κτλ

Τελικα μηπως αλλαζεις γνωμη και αποψη σε καθε ποστ?:whistle:

Ναι ο καθενας λεει την αποψη του και το σεβομαι .Επισης οταν ειπα οτι συμφωνω συμφωνισα στο οτι ειναι καιρος σιγα σιγα να φευγουν τα παλια προτυπα . Και εγω διαλεξα να ακολουθησω αυτο το προτυπο δεν μου εβαλε ο πατερας μου ουτε η μανα μου ενα πιστολι στο κεφαλι λεγοντας μου πως αμα δεν κανω οτι και αυτοι θα με εκτελεσουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ναι ο καθενας λεει την αποψη του και το σεβομαι .Επισης οταν ειπα οτι συμφωνω συμφωνισα στο οτι ειναι καιρος σιγα σιγα να φευγουν τα παλια προτυπα . Και εγω διαλεξα να ακολουθησω αυτο το προτυπο δεν μου εβαλε ο πατερας μου ουτε η μανα μου ενα πιστολι στο κεφαλι λεγοντας μου πως αμα δεν κανω οτι και αυτοι θα με εκτελεσουν ;)

Κοίτα εδώ και τόσα χρόνια είναι ..πως να το πω , παράδοση (???), να πληρώνει ο άντρας. Αυτό το πρότυπο μας έχουν περάσει εδώ και πολλές γενιές.

:giveup::giveup::giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:) ΄Είστε τσιγκούφηδες οι κοπέλες αξίζουν πολύ παραπάνω από 1,2 τραπέζια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο νομίζω ότι είναι ασυνείδητος τρόπος "λογικοποίησης" των κολλημάτων που πολλές γυναίκες έχουν λόγω του ότι έχουν μεγαλώσει με την πεποίθηση "αν θέλεις να κυκλοφορείς την ομορφιά μου πρέπει και να την πληρώνεις".
Αυτή ακριβώς η νοοτροπία υπάρχει. Ότι και καλά "μας κάνουν χάρη" που κυκλοφορούν μαζί μας και γι' αυτό πρέπει να κερνάμε εμείς οι άντρες. Εν τη αύτη περιπτώσει μάλλον ο άντρας είναι που κάνει την χάρη και ασχολείται με την κάθε τυχάρπαστη.

:) Είστε τσιγκούφηδες οι κοπέλες αξίζουν πολύ παραπάνω από 1,2 τραπέζια
Συγγνώμη, αλλά ορισμένες δεν είναι ούτε του πεντακοσάρικου (σε δρχ).
Αν το πάμε έτσι, κι εγώ αξίζω πάρα πολλά. Γιατί να μην μου το δείξει η κοπέλα με 1-2 τραπέζια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο παππους σου, εκτος απο το οτι επιασε ενα μερος της εικονας του θεματος, δεν εννουσε τον πλουσιο απαραιτητα. Δυστυχως αυτη η ταυτιση εχει γινει επειδη σημερα εχουμε θεοποιησει το χρημα. Ο "τυπος" που λες δλδ, σου προκαλει το θαυμασμο ; Εμενα θα μου τον προκαλουσε αν ειχε τη μιση πολη, χωρις να εχει λεφτα ;)
+100000000000000000000000000000000:D:D


παντως εγω ενα ξερω..
οτι στο σπιτι μου,ολα η μανα μου τα πληρωνει..:hehe::hehe::hehe:
Το λογιστηριο πώς το λενε..:D

και γω,λεφτα να ειχα,,αν λεμε..

παλι στη γυναικα μου θα εδεινα να τα διαχειριστει γιατι εγω ειμαι τελειως μπαχαλοςς..:hehe:

αλλο να τα παραγεις.και αλλο να τα διαχειριζεσαι..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Την οικογένεια 2 δεν την φτιάχνουν; Η γυναίκα δεν εργάζεται; Κι αν τύχει και μείνει άνεργος ο άνδρας δεν θα τον ενισχύσει; Θα τον αφήσει επειδή "είναι ανίκανος να την συντηρήσει";
Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά στην πράξη δεν συμβαίνει πάντοτε.
Υπάρχουν πολλά ανεύθυνα άτομα, και άστατοι χαρακτήρες, σε αυτούς αναφερόμουν, και φυσικά αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
πολλά ανεύθυνα άτομα, και άστατοι χαρακτήρες
Είσαι πολύ ευγενικός... Θα το θέσω λίγο αλλιώς...
Πόσες καρ..λες και πόσοι μαζόχες ή ξεφτιλισμένοι στον κόσμο/δεν αναφερομαι μονο στα κερασματα
Γι'αυτό δίνετε χρόνο να γνωρίζετε τα άτομα που'χετε κοντά σας πριν κρίνετε (και πριν κρίνω), το να κεράσει ό ένας ή η άλλη πρωτο ραντεβού, μα τω θεω, δε μου λεεί τίποτα. Θα μου πεις τωρα - και η πρωτη εντυπωση?- Ε χεσε:redface: την πρωτη εντυπωση, δεν κρινεται εκει ο ανθρωπος τελικα.
Και να σε κεράσει και μια και δυό και να στο παιξει ''τζεντλεμαν'', μπορεί στην πορεία να σου βγει ο Μέγας μαλάκας. Και να πληρώσει η αλλη και μια και δυο και να σου μοιασει ''κυρια'', μπορεί να σου βγει στην πορεια η Μεγιστη αρπαχτρα. Γι'αυτό δίνετε χρόνο, μεγαλο θεμα ο χρονος
Εχω γραψει παλια σε αυτό το θέμα αλλά όλες ήταν περι πρωτης εντύπωσης απόψεις/ Ε δε μου λένε τίποτα τελικά οι πρωτες εντυπωσεις ή εστω μου λενε πολυ πολυ πολύ λιγα... λίγα λέμε
(σορυ για το ''περίπου'' οφ, συνεχιστε..:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Παιδιά, μην παιδεύεστε άλλο, η συζήτηση έχει κλείσει με αυτά τα δύο μηνύματα:

Όντως,αναπολώ και'γω εκείνες τις ωραίες εποχές που τις δέρναμε και δε μας έλεγε κανείς τίποτα!
να δεις αυτες πώς τις αναπολουν...:shifty::hypno::rofl::upside::smoke::hehe:

Άντε στην κουζίνα μας τώρα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και να σε κεράσει και μια και δυό και να στο παιξει ''τζεντλεμαν'', μπορεί στην πορεία να σου βγει ο Μέγας μαλάκας.
..για του λόγου το αληθές, αυτός που αναφέρω εδώ, κέρασε την πρώτη φορά. Μπορεί και τη δεύτερη. (Χωρίς να μου τα ζητήσει μετά στο σπίτι εννοώ...) :hehe:

  • Όταν βγαίνουμε με γκόμενο/γκόμενα, πληρώνουμε μισά-μισά ή ο καθένας τα δικά του (το 2ο είναι πιο δίκαιο πιστεύω αν η γυναίκα έχει φάει μια σαλατούλα κι ο άντρας έχει καταβροχθίσει το μισό μενού).
  • Στην αρχή της σχέσης που δεν έχουμε και τόση όρεξη για διαιρέσεις και προσθαφαιρέσεις και είναι και κάπως πιο αμήχανα τα πράγματα, καλή λύση είναι το μια ο ένας μια ο άλλος.
  • Αν έχει δηλωθεί ρητά πριν από την έξοδο ότι "σήμερα κερνάω εγώ/σήμερα θα σε βγάλω εγώ", τότε ok, πληρώνει αυτός/ή.
  • Αν ο ένας είναι άνεργος/φοιτητής ή έχει οικονoμική στενότητα εκείνη την περίοδο κι ο άλλος είναι πιο άνετος οικονομικά, ο δεύτερος μπορεί (και ίσως πρέπει) να πληρώνει πιο συχνά.
Ξέχασες τον πιο απλό και πρακτικό τρόπο: Κερνάει αυτός που καλεί. Fair deal από κάθε άποψη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top