Vendetta, τι πιστεύεις;

Θα κάνατε ποτέ σας Vendetta;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σκοτώνεις τον δολοφόνο του παιδιού σου με τόσο καλό τρόπο που δεν μπαίνεις μέσα. Μετά; Εσύ θα πονάς κάθε μέρα για το παιδί σου και από τύψεις αλλά ... ο δολοφόνος δεν θα νιώθει τίποτα ούτε καν τύψεις.

ΒΤW,Μην πιάσουμε συζήτηση για το πως ξεκινάνε οι πως ξεκινάνε και γιατί ξεκινάνε οι πόλεμοι. :)
Οπότε σκοτώνεις ένα αγαπημένο πρόσωπο του δολοφόνου για να του προκαλέσεις τον πόνο που σου έδωσε. Βέβαια τι φταίει το άλλο πρόσωπο θα πείτε. Ναι, αλλά όπως πάει αν δεν κάνεις ούτε εσύ τίποτα ούτε η δικαιοσύνη, ο δολοφόνος δεν καταλαβαίνει τίποτα. Και ειδικά αν είναι πέτσακας κρητικός δεν θα νιώσει σίγουρα ούτε τύψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ναι, αλλα φανταζομαι οτι μιλας εκ του ασφαλους, οπως και εγω αλλωστε.
Δηλαδή ποτέ σου δεν έχεις βγει εκτός εαυτού για οτιδήποτε;

Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς. Έχω δοκιμαστεί αρκετές φορές και μία από αυτές σε πολύ δυνατό σημείο. Προσωπικά μου βγαίνει αυθόρμητα. Δεν μπορώ να ασκήσω βία σε άλλον, μπορεί να μιλήσω άσχημα πάνω στα νεύρα μου ή να φωνάξω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ασκήσω βία. Είναι το μόνο πράγμα που μπορώ να μιλάω με σιγουριά για τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς. Έχω δοκιμαστεί αρκετές φορές και μία από αυτές σε πολύ δυνατό σημείο. Προσωπικά μου βγαίνει αυθόρμητα. Δεν μπορώ να ασκήσω βία σε άλλον, μπορεί να μιλήσω άσχημα πάνω στα νεύρα μου ή να φωνάξω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ασκήσω βία. Είναι το μόνο πράγμα που μπορώ να μιλάω με σιγουριά για τον εαυτό μου.

Ok, δεν θελω να μπω σε προσωπικα σου οποτε δεν το συνεχιζω. Δεχομαι οτι οι ανθρωποι αντιμετωπιζουν διαφορετικα τις καταστασεις. Καποιοι πλακωνουν στο ξυλο με το παραμικρο, καποιοι ποτε, και ο,τι υπαρχει ενδιαμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν μου προέκυπτε κάτι πολύ σοβαρό, παρόλο που είμαι γενικά ήρεμος άνθρωπος (δεν βρίζω καν να φανταστείτε), δεν είμαι και χίλια τοις εκατό σίγουρη πως θα παρέμενα ψύχραιμη. Βέβαια μιλάμε μόνο για κάτι ΠΟΛΥ σοβαρό.. κι επειδή η δικαιοσύνη ως γνωστόν είναι τυφλή, δεν ξέρω.. τείνω πάντως προς το όχι, απλά όχι με απόλυτη βεβαιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια παρολο που Κρητικο αιμα κυλα στις φλεβες μου (:P), αλλα νομιζω οτι η απαντηση της kleftra με καλυπτει.


Για θέματα οικονομικά, περιουσιακά ή τεσπα ένα κομμάτι γης όπως λέτε όχι δεν θα έπαιρνα τον νόμο στα χέρια μου.
Αν έχανα ένα αγαπημένο πρόσωπο και μάλιστα αναίτια ναι τότε θα ήθελα να εκδικηθώ. Αν αυτό με γυρνάει 100 χρόνια πίσω ή με κάνει λιγότερο ανώτερο άνθρωπο δεν το ξέρω, ξέρω όμως πως να χάσεις ένα δικό σου άνθρωπο στα κάλα καθούμενα και ο δράστης να κυκλοφορεί ελεύθερος κι ατιμώρητος δεν αντέχεται.
Δεν λέω πως έτσι θα γυρίσει πισω αυτός που έχασα, ούτε πως είναι το σωστό, λέω απλά πως αυτό θα έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το επαναφέρω, μιας και θα ήθελα και άλλες απόψεις, αλλά και μεγαλύτερη συμμετοχή στην δημοσκόπηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα κάνατε ποτέ σας Vendetta;

Όχι! Γιατί είναι ένα έθιμο, πιο αρχαίο κι απ΄τον "Τρωικό Πόλεμο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα κάνατε ποτέ σας Vendetta;

Όχι! Γιατί είναι ένα έθιμο, πιο αρχαίο κι απ΄τον "Τρωικό Πόλεμο"!
Και επειδή είναι έθιμο τόσο παλιό, δεν θα το έκανες; Δεν σε κατάλαβα μάλλον... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Εγω προσωπικά ειμαι κατά. Το καταλαβαίνω ότι αν κάποιος σου κάνει κακό, σκοτώσει αγαπημένα σου πρόσωπα κτλ., θα θελήσεις να τον εκδικηθεις, να μην μείνεις με σταυρωμένα τα χέρια. Ομως αυτο θα απαλύνει καθόλου τον πόνο σου? δεν το νομίζω
Ισα-ισα που θα κανει τα πράγματα χειρότερα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και επειδή είναι έθιμο τόσο παλιό, δεν θα το έκανες; Δεν σε κατάλαβα μάλλον... :/:
Εννοώ απλά, ότι θα ήμουν και εναντίον της εκστρατείας των Ελλήνων στην Τροία, μόνον και μόνον για να παρθεί πίσω η "ωραία Ελένη"...Φυσικά εκφράζομαι εδώ αλληγορικά... Πάντως η βεντέντα, ως "έθιμο", αποτελεί επίμονο σύμπτωμα κοινωνικής/ατομικής ψυχοπαθογένειας, που παραπέμπει σε "μη ανθρώπινα" χαρακτηριστικά και εισάγει πολιτικά-πολιτισμικά την θεραπεία της, με μεθόδους "εξανθρωπισμού". Ο βαθμός επιβίωσής της, στα πλαίσια μίας τοπικής ή ευρύτερης κοινωνίας, αποτελεί δείκτη "πνευματικής καθυστέρησης" και αποτυχίας της συγκεκριμένης κοινωνίας, να ζήσει το παρόν, με προσανατολισμό στο μέλλον. Η αυτοδικία γενικά, δεν ανήκει στα χαρακτηριστικά του ανθρώπου, αν θεωρήσουμε ότι αυτός δεν είναι: ούτε ζώο ούτε (έστω μικρός) θεός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Με λίγα λόγια δηλαδή, άφησες να εννοηθεί ότι οι Κρητικοί που επί χρόνια έχουν αυτό το "έθιμο" είναι μια αποτυχημένη και "πνευματικά καθυστερημένη" κοινωνία. :/:

Και ποια είναι τα μη ανθρώπινα χαρακτηριστικά; Το μίσος, ή η εκδίκηση; Να έλεγες ότι είναι μη χριστιανικά, να πω εντάξει...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με λίγα λόγια δηλαδή, άφησες να εννοηθεί ότι οι Κρητικοί που επί χρόνια έχουν αυτό το "έθιμο" είναι μια αποτυχημένη και "πνευματικά καθυστερημένη" κοινωνία. :/:

Και ποια είναι τα μη ανθρώπινα χαρακτηριστικά; Το μίσος, ή η εκδίκηση; Να έλεγες ότι είναι μη χριστιανικά, να πω εντάξει...:confused:
Ναι, είναι αλήθεια, ότι δεν εννοώ τον "φυσικό άνθρωπο", αλλά τον "κοινωνικό άνθρωπο". Δηλαδή την "ανθρωπόμορφη ύπαρξη" που μπορεί να διακρίνει το "καλό" απ' το "κακό", να υπολογίσει με ακρίβεια την απόσταση της Γης από τον Ήλιο και να επιχειρεί ερωτο-απαντήσεις, για τις "αιτίες" και τα "αποτελέσματα" των φαινομένων που συντελούνται γύρω του. "Μη ανθρώπινο" π.χ., είναι το να μην μπορεί να διακρίνει μία ύπαρξη, ότι θέλει να μην πεθάνει, επειδή ακριβώς το να ζει, είναι η ευκαιρία των ερωτημάτων και των απαντήσεων, η ευκαιρία της χαράς. Το μίσος και η εκδίκηση είναι μάλλον "φυσικές εκδηλώσεις" όλων των ζωντανών μορφών ζωής, για την εσωτερική εξισορρόπιση, αφενός της διαπίστωσης ατομικών μειονεκτημάτων(αμυντική διαπίστωση) κι αφετέρου, του συνεπαγόμενου συναισθήματος "αδικίας"( της Φύσης, του Θεού ή των "Ομοίων": αντεπιθετική διάθεση).
Όσο για τους Κρήτες, όποιοι απ' αυτούς και στο βαθμό που διατηρούν το γελειοδέστερο αποδεδειγμένα σήμερα "καμποϋλίκη του αέρα", ε, ναι, είναι "πνευματικά στάσιμοι"( όχι απλά "καθυστερημένοι"!). Σαν κοινωνία βέβαια, είναι τόσο πιο προοδευμένη από άλλες περιοχές της Ελλάδας, που μπορεί ακόμη και περιμένει(ανέχεται), μπας και το "πράγμα" ξεπεραστεί "δημοκρατικά" και από την αφύπνιση των ίδιων των "καουμπόυδων του αέρα": γιατί, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι η πλειοψηφία των Κρητών, "πνευματικά καθυστερημένοι". Αντίθετα μάλιστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top