Αρχικό γράμμα επιθέτου και καθημερινότητα

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Την ιδέα να ανοίξω το θέμα, που την έδωσε το παρακάτω:
έπρεπε να επιλέξω κομμάτι πρώτη (γιατί το επίθετο μου αρχίζει από "Α"). Παρατηρώ λοιπόν όλα τα κομμάτια με την...ησυχία μου. Ξαφνικά, ένα κομμάτι κυριολεκτικά αιχμαλωτίζει το μάτι μου! Το παίρνω, και εκεί που τρώω, τσουπ, ξεπετάγεται το φλουρί στο κομμάτι!
Το επίθετό μου αρχίζει από "Χ" και σκέφτηκα ότι σε αντίστοιχη περίπτωση, στην καλύτερη το φλουρί θα είχε βρεθεί πολύ πριν φτάσει η σειρά μου, ενώ στη χειρότερη δεν θα είχα καν κομμάτι.
Το ερώτημά μου είναι: Το αρχικό γράμμα του επιθέτου μας, επηρεάζει την καθημερινότητά μας;
Πιστεύω πως ΝΑΙ. Η γνώμη μου είναι ότι όσοι έχουν επίθετο που αρχίζει από τα τελευταία γράμματα του αλφάβητου, "αδικούνται" σε σχέση με αυτούς που το επώνυμο αρχίζει από τα πρώτα γράμματα. Σύμφωνοι, η αλφαβητική σειρά είναι "αμερόληπτη", αλλά όσοι αρχίζουν από Φ, Χ, Ψ, Ω, έχουν τις μικρές αμφιβολίες τους.
Μερικά παραδείγματα από τη σχολική μου ζωή: Αρκετές φορές κάποια βιβλία δεν έφταναν και περίμενα πότε θα στείλουν συμπλήρωμα, στα διαγωνίσματα μάθαινα το βαθμό μου τελευταίος, οι καθηγητές έπαιρναν με τη σειρά τα τμήματα Α1, Α2, Α3, Α4 και το κακόμοιρο το Α5 περίμενε πότε θα έρθει αναπληρωτής, στις αιτήσεις για τις πανελλήνιες περίμενα να τελειώσουν και να φύγουν όλοι και να μείνω μόνος και τελευταίος, στις εκδρομές το μισό Α5 πήγαινε με πούλμαν της Α και το άλλο μισό με της Β και διάφορα άλλα μικροπράγματα.

Τι λέτε όσοι είσαστε πρώτοι ή ουραγοί στο αλφάβητο;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.
όσοι έχουν επίθετο με τα πρώτα γράμματα παίρνουν απο την πρώτη κιόλας μέρα επιδόματα και συντάξεις!:P:P

Επίσης, αυτό με τα ονόματα είναι σπαστικό στο γυμνάσιο/λύκειο που χωριζόμαστε σε τμήματα και πολλοί κολλητοί χωρίζονται για πολλές ώρες λόγω ..επιθέτου![ευτυχώς υπάρχουν και τα διαλείμματα!] Ακόμα έχω τύχει,πάλι στο σχολείο, στις εκδρομές να μπαίνουν τα παιδιά στο λεωφορείο με βάση το επίθετο,οπότε πάντα οι τελευταίοι ήταν δίπλα-δίπλα με τους δασκάλους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι στα τελευταία επίθετα του καταλόγου του σχολείου, αλλά το επίθετο μου αρχίζει από Π, αυτό το επίθετο μου έχει δημιουργήσει προβλήματα.:P Ας πούμε ότι μου χάλασε μια φιλία (που ίσως δεν άξιζε τελικά), γιατί για 7 ονόματα άλλαξα τμήμα και πήγα στο 2(όλες τις χρονιές). Αλλά και πάλι όλη την ώρα ήμασταν χώρια και βλεπόμασταν μόνο στα πεντάλεπτα και δεκάλεπτα διαλείμματα... Το ίδιο και στην βασιλόπιτα γινόταν, στο δημοτικό. 70κάτι παιδάκια αλφαβητικά ούτε μία φορά δεν πήρα το φλουρί. Άτιμο επίθετο. Άχτι το έχω.:whistle::P
Πάντως αν και λίγο συνηθισμένο(το επίθετό μου) μου αρέσει. Και ας μην με "φωνάζουν" πρώτη όταν πρόκειται για το σχολείο, στους καταλόγους.:redface:
Έχουμε δύο καημένα παιδάκια που το επίθετό τους αρχίζει από Ψ. Τα λυπάμαι όταν είναι να πάρουν παρουσίες για τις εκδρομές. Τελευταία φεύγουν από την τάξη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα αρχίζει από Κ και πάντα ήμουν σε Α2, Β2, Γ2...
Δεν με έχει επηρεάσει ιδιαίτερα, ίσα ίσα που μια φορά κέρδισα και φλουρί. :P
Αν και οι κολλητοί μου ήταν πάντα στο άλλο τμήμα με τα πρώτα γράμματα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα δν με επηρεαζει καθολου, ισα ισα με διευκολυνει γιατι λογω του Α ξερω οτι ειμαι αν οχι στην πρωτη εστω στη δευτερη ομαδα σε εργαστηρια κλπ. Ε ενταξει αν ηταν κανα κερατο στο γυμνασιο κι εξεταζε με καταλογο, με εξεταζε πρωτο αλλα μεχρι εκει. Κατα τα αλλα το να εισαι στα ακρα σε βοηθαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αν δεν ηταν η τυχη αυτου να βρει το φλουρι η βασιλοπιτα θα ταν γυρισμενη απο αλλη πλευρα! Ολα ειναι θεμα τυχης. Καποιοι ανθρωποι ειναι τυχεροι και καποιοι οχι. Εμενα αρχιζει απο Α αλλα λογω γκαντεμιας ολα στραβα πανε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ είμαι ακριβώς στην μέση του αλφαβήτου. :P
Δεν έχω άποψη επομένως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμένα αρχίζει από Φ. Και πάντα θυμάμαι αυτό με τα βιβλία στο γυμνάσιο κυρίως που τελείωναν και εμείς τα τελευταία γραμματάκια δεν παίρναμε τίποτα :P Εμένα βεβαία με βόλευε γιατί ήταν πιο ελαφριά η τσάντα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Εμένα αρχίζει από Φ. Και πάντα θυμάμαι αυτό με τα βιβλία στο γυμνάσιο κυρίως που τελείωναν και εμείς τα τελευταία γραμματάκια δεν παίρναμε τίποτα :P Εμένα βεβαία με βόλευε γιατί ήταν πιο ελαφριά η τσάντα :hehe:
Ευτυχώς είχα έναν συμμαθητή "τουρίστα" που μου έδινε τα δικά του λέγοντας "Πάρε ρε μαλάκα φύτακλα τα δικά μου για να μην κλαις, εμένα έτσι κι αλλιώς δεν μου χρειάζονται".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ε τώρα σιγά το θέμα με τα βιβλία :P Μαλακία είναι πχ να θέλουν κάτι και να λένε ονόματα και να πρέπει να φεύγεις τελευταίος/α. Ειδικά αν βιάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εμένα αρχίζει από ''Α''. :redface: Άνοιξε θέμα με ένα ποστ μου και δεν με ενημερώσατε; :hehe: Πράγματι, έχει μεγάλη επιρροή το επώνυμο μου στην καθημερινότητα μου, είμαι πάντα πρώτη ή δεύτερη στους καταλόγους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
To επίθετό μου αρχίζει από Β:redface: Πάντα είμαι από τους πρώτους στους καταλόγους και αισθάνομαι τυχερή για αυτό:D
Φέτος κιόλας είμαι η πρώτη στον κατάλογο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ν.... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top