Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αχ δεν με παρακολουθείτε... Είπαμε είχε καεί ο δίσκος και τον άλλαξα. Τσεκαρισμένο αυτό από το Dell Diagnostics. Πήρα backup από το kubuntu (να 'ναι καλά ο Valder που μου το έμαθε) και ξαναέστησα το λειτουργικό στον νέο δίσκο που αγόρασα. Όμως δεν είχε SP και δεν το είχα στήσει όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Ιούς και Trojans δεν έχω ούτε είχε ποτέ. Επίσης τσεκαρισμένο! :D
Δεν ξέρω τι έκανε τη διαφορά, πάντως τώρα το CD-ROM λειτουργεί, όπως και τα Windows, άρα όλα καλά και ανθηρά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πήρα backup από το kubuntu (να 'ναι καλά ο Valder που μου το έμαθε) και ξαναέστησα το λειτουργικό στον νέο δίσκο που αγόρασα.
ετσι εκανα και εγω οταν χαλασε μερος του δισκου και δεν φορτωνε.να ναι καλα το ubuntu..:)

Δεν ξέρω τι έκανε τη διαφορά, πάντως τώρα το CD-ROM λειτουργεί, όπως και τα Windows, άρα όλα καλά και ανθηρά.
έτσιι μπραβοοο:D
και χωρις να πετας λεφτα σε καθε δηθεν τεχνικο.
μεχρι να μαθω και εγω εχω πεταξει λεφτα...
τωρα ποτέ σχεδον δεν παω σε τεχνικο..
να ναι καλα το google..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι διαφορά έχει το kubuntu από το ubuntu; Πάντως εγώ είχα το πρώτο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
παιδια αλλο το θεμα του σκληρου δισκου . αλλο το θεμα του λειτουργικου . αυτο εξαλλου φαινεται . τεσπα . παντως το φορματ ειναι για μενα η καλυτερη λυση για αυτο και φροντιζω να εχω αρκετους σκληρους για να μην χρειαζεται να κανω back up . επισης το θεμα των χρηματων σε τεχνικο ειναι ασκοπα γιατι πλεον οι υπολογιστες ειναι κατι το οποιο ολοι χρησιμοποιουν αρα αν δεν το ξερεις εσυ καποιος φιλος σου θα το εχει αντιμετωπισει και θα ξερει την λυση.
το θεμα το drive οταν δεν λειτουργει μερικες φορες ειναι θεμα λειτουργικου . οσο για ιους πιστεψε με οτι και να βαλεις σαν προστασια παντα θα εχεις ιους γιατι και η ιδιες οι εταιρεις παραδεχονται οτι εντοπιζουν ενα ποσοστο περιπου 50% των ιων που βγαινουν τον μηνα . αρα η μονη λυση ειναι λινουξ σε δικτυο το εχω κανει και δουλευει σουπερ εδω και μια 6ετια χωρις προβλημα σε δικτυο που εχω κανει . 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα να έκανα format στα windows μόλις τα είχα στήσει; :worry: Δεν υπήρχε τίποτ' άλλο στον σκληρό εκείνη τη στιγμή.
Δεν διαφωνώ για τα linux, αν μπορούσα, ειλικρινά θα το έκανα, αλλά δεν νομίζω ότι οι γνώσεις μου φτάνουν ως εκεί. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:eek: To linux μπορει και διαβάζει καμένους σκληρούς δίσκους; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι διαφορά έχει το kubuntu από το ubuntu; Πάντως εγώ είχα το πρώτο.

το απλο ubuntu εχει γραφικο περιβαλλον gnome.

.με πανω κατω μπαρες,,κλπ,,οχι σαν win..
to kubuntu ειναι ubuntu με kde περιβαλλον..σαν win..

To linux μπορει και διαβάζει καμένους σκληρούς δίσκους;
οχι,,αλλα διαβαζει το δισκο που ειναι καλα,,χωρις να χρειαζεται να μπουταρει απο αυτον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οχι,,αλλα διαβαζει το δισκο που ειναι καλα,,χωρις να χρειαζεται να μπουταρει απο αυτον..
Ναι... αλλά αυτό δεν το κάνει το linux μόνο αλλά οποιοδήποτε λειτουργικό. Δηλαδή μπορείς να βάλεις δεύτερο σκληρό δίσκο με υγιή windows να μπουτάρεις από αυτόν και να σώσεις τα δεδομένα από το σκληρό δισκο. Τα windows 7/vista έχουν αυτόματη αποσφαλμάτωση όταν δεν μπουτάρουν απλώς βάζεις το cd του λειτουργικού και διαλέγεις την αντίστοιχη επιλογή.

Ο σκληρός δίσκος της isiliel αφού μπορούσε να διαβαστεί από linux δεν ήταν καμένος απλώς είχε χαλάσει το boot sector γι αυτό δεν μπούταρε. Τότε γιατι τον άλλαξε δεν μπορούσε απλώς να ξαναπεράσει το λειτουργικο από την αρχή:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι... αλλά αυτό δεν το κάνει το linux μόνο αλλά οποιοδήποτε λειτουργικό. Δηλαδή μπορείς να βάλεις δεύτερο σκληρό δίσκο με υγιή windows να μπουτάρεις από αυτόν και να σώσεις τα δεδομένα από το σκληρό δισκο. Τα windows 7/vista έχουν αυτόματη αποσφαλμάτωση όταν δεν μπουτάρουν απλώς βάζεις το cd του λειτουργικού και διαλέγεις την αντίστοιχη επιλογή.
Το είπες και μόνος σου, θα χρειαζόμουν έναν δεύτερο δίσκο με υγιή windows, ενώ το kubuntu μπορείς να το τρέξεις δοκιμαστικά από τη RAM χωρίς να στήσεις τίποτα, να δεις το δίσκο σου και να πάρεις back-up σε στικάκι ή CD/DVD, χωρίς δεύτερο δίσκο. ;)

Ο σκληρός δίσκος της isiliel αφού μπορούσε να διαβαστεί από linux δεν ήταν καμένος απλώς είχε χαλάσει το boot sector γι αυτό δεν μπούταρε. Τότε γιατι τον άλλαξε δεν μπορούσε απλώς να ξαναπεράσει το λειτουργικο από την αρχή:hmm:
Δεν είπα ότι δεν μπούταρε. Άνοιγε μια χαρά, όμως κολλούσε μετά από λίγο. Η Dell σου δίνει μαζί με το λειτουργικό ένα διαγνωστικό πρόγραμμα που τσεκάρει το hardware για προβλήματα και σε μένα έδειχνε απανωτά Read Errors.
Όπως και να ΄χει, δεν τον έχω πετάξει φυσικά (σκέψου η Dell ήθελε να τον πάρει πίσω, εάν μου έφερναν νέο δίσκο... :hmm:) άρα αν ισχύει η θεωρία σου, με ένα κουτάκι, θα τον μετατρέψω σε αποθηκευτικό χώρο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ισχύει η θεωρία μου αλλά αν ήταν χαλασμένος θα κολούσε και στo linux μπορεί να κάνω και λάθος. Το ότι κολούσε μπορεί να ήταν πρόβλημα του λειτουργικού (μου έχει τύχει παλαιότερα σε ένα σκληρό δίσκο που είχε τα windows 98 κολούσε σε όποιον υπολογιστή μπούταρα από αυτόν και όταν ξαναπέρασα το λειτουργικό ήταν όλα μια χαρά)

Το διαγνωστικό είναι της Dell και όπως κατάλαβες είναι μεγάλοι απατεώνες... Εσύ το έψαξες λίγο παραπάνω και δεν την πάτησες αλλά ένα μεγάλο ποσοστό την πατάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπήρχαν σημεία του δίσκου που ούτε το kubuntu δεν μπορούσε να τα διαβάσει. Εκεί μάλιστα είχα ένα επεισόδιο Fringe :mad:
Δεν είμαι και ειδικός, το μόνο που ξέρω με σιγουριά είναι πως το kubuntu με έχει ξελασπώσει δύο φορές από αντίστοιχα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eμένα δεν μου έχει χαλάσει ποτέ σκληρό δίσκος (μου έχουν χαλάσει όλα τα υπόλοιπα). Πρέπει να είναι τραγική η αίσθηση ότι υπάρχει περίπτωση να χάσεις όλα τα δεδομένα σου.

Ο σκληρός δίσκος για να μην μπουτάρει κάποιο μέρος του σίγουρα έχει χαλάσει. Αλλά κάποιο άλλο μέρος του λειτουργει αφού έσωσες με επιτυχία τα δεδομένα σου. Τα χαλασμένα σημεία νομίζω λέγονται "bad sectors" και όταν το formaρεις έχω την εντύπωση ότι τα bad sectors δεν χρησιμοποιούνται καθόλου άρα ο χαλασμένος σκληρός δίσκος μπορεί να γίνει ξανά λειτουργικός.

Υπάρχει και αυτο το προγραμματάκι δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικό αλλά δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις το πολύ πολύ να κερδίσεις πολύ extra αποθηκευτικό χώρο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
βασικα δεν νομιζω να εχει φαει τα ψωμια του το λαπτοπ.
μαλλον για software το κοβω το προβλημα,,βρωμιες του λειτουργικου κλπ..;)

τα hd βιντεο,,τα εχεις κατεβασει και παιξει με ξεχωρο player εκτος broswer? κανει τα ιδια?

για σιγουρια κατεβασε το windows advanced care και τραβα του ενα..καθαρισμα.;)και optimization ..το κανω συνεχεια εγω,,με αυτοκαι ειναι αψογο
το καλυτερο δωρεαν προγραμμα καθαρισμου και updated για vista win 7 ...
αν δεν βελτιωθει κατι με το παραπανω,,τοτε ειναι πιο σοβαρο ,hardware κλπ..

κανα driver καρτας ξαναβαλες?

Όταν παίζω τα full HD video με κάποιον media player, δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι στα video του youtube και αλλού που χρειάζεται full HD:/:

Μήπως παίζει ρόλο η ανάλυση;:worry: (Το μήκος είναι μικρότερο από 1080 pixels)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν παίζω τα full HD video με κάποιον media player, δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι στα video του youtube και αλλού που χρειάζεται full HD
τοτε ειναι προβλημα του broswer...καθαρα, ξανακαντου εγκατασταση,,ή του flash player..
εμενα πχ ο firefox μια χαρα τα δειχνει ολα..αλλα τα 1080p οντως τα τρεμει καμια φορα,,ειναι νορμαλ νομιζω,,μου το κανει και μενα που και που..

αν εχεις φιρεφοχ ριχτου ενα defrag του προφιλ του,,με το speedyfox.. ..


τα vista win 7 κλπ..γιατι δεν εχουν την επιλογη live cd οπως το linux(μεσω του repair console νομιζω γινεται με εντολες..αλλα που να τα βρεις?)? αυτο ειναι το θεμα..
με τα live cd linux ενας αρχαριος μπορει να σωσει πολλα πραγματα απο ενα δισκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω νομιζω δεν φταει τιποτα απο ολα αυτα,απλα οι επιδοσεις της καρτα γραφικων του jj! εχει καποια ορια,σε online streaming τα βρισκει σκουρα
μαλλον :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
τοτε ειναι προβλημα του broswer...καθαρα, ξανακαντου εγκατασταση,,ή του flash player..
εμενα πχ ο firefox μια χαρα τα δειχνει ολα..αλλα τα 1080p οντως τα τρεμει καμια φορα,,ειναι νορμαλ νομιζω,,μου το κανει και μενα που και που..

αν εχεις φιρεφοχ ριχτου ενα defrag του προφιλ του,,με το speedyfox.. ..


τα vista win 7 κλπ..γιατι δεν εχουν την επιλογη live cd οπως το linux(μεσω του repair console νομιζω γινεται με εντολες..αλλα που να τα βρεις?)? αυτο ειναι το θεμα..
με τα live cd linux ενας αρχαριος μπορει να σωσει πολλα πραγματα απο ενα δισκο..
Έχω δοκιμάσει και με Internet Explorer 8 και με Firefox 3.6.12 και με Οπερα 10.63:/:

Τα vista/7, έχουν την επιλογή Repair Windows (βάζοντας το cd εγκατάστασης και επιλέγοντας την επιλογή αυτή:)). Νομίζω ότι αυτό εννοείς:worry:
Εγω νομιζω δεν φταει τιποτα απο ολα αυτα,απλα οι επιδοσεις της καρτα γραφικων του jj! εχει καποια ορια,σε online streaming τα βρισκει σκουρα
μαλλον :p
Μάλλον, γιατί ο υπολογιστής είναι παλιός σχετικά και η κάρτα γραφικών προσπαθεί να δείχνει καλύτερα το περιβάλλον των Vista, από το να δείχνει τα Full HD video:P

Τι να κάνουμε; Και το απλό HD (720p) μια χαρά είναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα vista/7, έχουν την επιλογή Repair Windows (βάζοντας το cd εγκατάστασης και επιλέγοντας την επιλογή αυτή). Νομίζω ότι αυτό εννοείς
μπα,,δεν εννοω αυτο..αυτο δεν το εχω κανει ποτέ ..
ειναι βαρυ,,προτεινω να μην το κανεις..

βαλε το προγραμμα για καθαρισμα του υπολογιστη που σου ειπα αποπανω..και θα δεις διαφορα,,χωρις καθαρισμα με τετοια προγραμματα δεν προχωραμε με λιγο πιο παλια συστηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
;Βασικά, η απάντηση μου που παρέθεσες, πήγαινε στην ερώτησή σου:
τα vista win 7 κλπ..γιατι δεν εχουν την επιλογη live cd οπως το linux(μεσω του repair console νομιζω γινεται με εντολες..αλλα που να τα βρεις?)? αυτο ειναι το θεμα..
με τα live cd linux ενας αρχαριος μπορει να σωσει πολλα πραγματα απο ενα δισκο..
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Στον σκληρο δισκο του λαπτοπ εχω δημιουργησει 2 παρτισιονς 1 για το λειτουργικο C και 1 D για να βαζω τα προγραμματα κλπ
Το θεμα ειναι οτι ειχα βαλει πολυ χωρο στον D και θελω να να αντισταθμισω λιγο τα gb αναμεσα στα 2 παρτισιονς,να δωσω λιγα gb περισσοτερα στον C!!
Γνωριζει καποιος πως μπορω να το κανω αυτΟ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στον σκληρο δισκο του λαπτοπ εχω δημιουργησει 2 παρτισιονς 1 για το λειτουργικο C και 1 D για να βαζω τα προγραμματα κλπ
Το θεμα ειναι οτι ειχα βαλει πολυ χωρο στον D και θελω να να αντισταθμισω λιγο τα gb αναμεσα στα 2 παρτισιονς,να δωσω λιγα gb περισσοτερα στον C!!
Γνωριζει καποιος πως μπορω να το κανω αυτΟ?
Τι λειτουργικό έχεις; Αν έχεις Windows, τι Windows;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top