Χορήγηση ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τι γνωρίζετε για τη χορήγηση ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας;;
Ποιοι την δικαιούνται γιατί οι ερμηνευτικές εγκύκλιοι δεν είναι ξεκάθαρες.....

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ


Την ειδική αυτή άδεια δικαιούνται οι μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση.
Η ασφαλισμένη πρέπει να βρίσκεται σε ενεργό εργασιακή σχέση εξηρτημένης εργασίας κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας και να έχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.


Δικαιούχοι της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας είναι οι εργαζόμενες που από την δημοσίευση του Ν. 3655/2008 και μετά, βρίσκονται σε άδεια μητρότητας ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια (3 1/2 μήνες) όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004-2005.


1.
Τι περιλαμβάνει ο όρος «επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις»;
Περιλαμβάνονται οι πάσης φύσεως επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις.


2.
Δικαιούχοι της ειδικής παροχής:
Μητέρες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση, οι οποίες έχουν λάβει άδεια μητρότητας (τοκετού και λοχείας), ή ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

3.
Πότε χορηγείται;
Χορηγείται μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας), της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο αδείας, καθώς επίσης και στις εργαζόμενες που αμέσως μετά τα ανωτέρω διαστήματα κάνουν χρήση ετήσιας κανονικής άδειας, εφόσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση τις ετήσιες προθεσμίες για τη χορήγησή της. Το δικαίωμα ασκείται εντός 60 ημερών από τη λήξη των ανωτέρω αδειών.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελικά υπάρχουν 3 φύλα. Ο άνδρας, η Γυναίκα και η Μητέρα. Μια ζωή ο άνδρας προσπαθεί να καβαλήσει την γυναίκα, μα μια ζωή ο κάθε άντρας έχει και μια μητέρα πάνω από το κεφάλι του. Μάλιστα ο Θεός είναι τόσο μεγάλος είρωνας που αν καταφέρει ο άντρας να καβαλήσει την γυναίκα, αποκτά δυο μητέρες και ταυτόχρονα εκκολάπτετε και μια τρίτη. Παντού μητέρες :P

Υ.γ.: Σοβαρά τώρα. Δεν διαφωνώ με το ότι οι μητέρες έχουν ευνοϊκότερη νομοθεσία όταν αποφασίζουν να κάνουν παιδί, αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποκλείουμε την πιθανότητα και ο πατέρας να θέλει ή να έχει την ανάγκη να είναι μαζί με το παιδί του σε αυτό το στάδιο. Αν και προσωπικά θα ήθελα να είμαι παρών σε άλλα στάδια του παιδιού μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
έχουν το δικαιωμα να το πάρουν και οι άντρες..... το θέμα είναι να μάθουμε ποιοι το δικαιούνται και ποια επαγγέλματα....
π.χ. έχω ακούσει ότι οι τραπεζικοί υπάλληλοι δεν το δικαιούνται...
γιατί εξαιρούνται από το νόμο;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Υ.γ.: Σοβαρά τώρα. Δεν διαφωνώ με το ότι οι μητέρες έχουν ευνοϊκότερη νομοθεσία όταν αποφασίζουν να κάνουν παιδί, αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποκλείουμε την πιθανότητα και ο πατέρας να θέλει ή να έχει την ανάγκη να είναι μαζί με το παιδί του σε αυτό το στάδιο. Αν και προσωπικά θα ήθελα να είμαι παρών σε άλλα στάδια του παιδιού μου.

Δεν το αποκλείει κανείς.
Το ζευγάρι αποφασίζει ποιος από τους δύο θα πάρει την άδεια ανατροφής παιδιού. Μπορούν μάλιστα να την πάρουν και οι δύο διαδοχικά.
Ο πιο σημαντικός λόγος που μια μητέρα, αντί για τον πατέρα, παίρνει την άδεια είναι ο θηλασμός.

έχουν το δικαιωμα να το πάρουν και οι άντρες..... το θέμα είναι να μάθουμε ποιοι το δικαιούνται και ποια επαγγέλματα....
π.χ. έχω ακούσει ότι οι τραπεζικοί υπάλληλοι δεν το δικαιούνται...
γιατί εξαιρούνται από το νόμο;;;;;;

Τα έχουν κάνει μην πω τι με τα ταμεία ασφάλισης!
Οι τραπεζοϋπάλληλοι έχουν ταμείο ασφάλισης δικό τους (ΕΤΑΠ νομίζω) και δικαιούνται ό,τι καθορίζει ο νόμος γι΄ αυτό.
Το ΙΚΑ και το δημόσιο δίνουν την καλύτερη άδεια μητρότητας. Τώρα γιατί γίνεται διαχωρισμός τι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top