Πότε θα απαρνηθούμε τον δικομματισμό;

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι πραγματικά,αν φταίει ο δικομματισμός ή ΟΛΟ το υπάρχον πολιτικό σκηνικό.Μήπως αυτό που λέμε "δικομματισμός" τροφοδοτείται καί απο τους άλλους πολιτικούς χώρους?μήπως έτσι βολεύει τα κόμματα της αριστεράς να είναι στο παρασκήνιο για να το ΠΑΙΖΟΥΝ επαναστάτες και να είναι ήρεμοι και ωραίοι?γιατι μη μου πείτε οτι αν η αριστερα κυρήξει ενωτικά ψηφοδέλτια για τις εκλόγές δε βγαινει κυβέρνηση.μη μου πείτε οτι και εκεί δεν υπάρχουν ρουσφέτια κτλ κτλ...όλα πιστεύω είναι καθορισμένα.Απο το δικομματισμό σε όλο το πολιτικό σύστημα και απο όλο το πολιτικό σύστημα στα ΜΜΕ που φροντίζουν να κοιμίζουν(ηρεμούν όπως ευγενικά το αποδεχόμαστε)τον κόσμο ως προς τους κυβερνώντες αλλα να τον αφυπνίζουν(να τον τσιγκλάνε κοινώς) προς τις άλλες κοινωνικές ομάδες ,γιατί οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι πολλοί και φταίνε αυτοί-λεει ο επιχειρηματίας-,,οχι εσύ φταίες επιχειρηματία που δεν έκοβες αποδείξεις-λεει ο δημόσιος υπάλληλος-,και μένουμε εκειιιιι....τωρα το ποιός διόρισε, πώς και για ποιό λόγο το δημόσιο υπάλληλο όπως επίσης και το ποιός ανάγκασε τον επιχειρηματία να κλέβει την ίδια του τη χώρα είναι άλλο θεμα...δεν τίθεται καν...Γι'αυτό τονίζω,ότι κατα την άποψη μου δεν είναι τόσο το ζήτημα δικομματισμός,είναι το σάπιο,σαθρό και επιτρέψτε μου εμμετικό πολιτικό σύστημα που έχει φτιάξει κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσην μια χώρα σαν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
ποιος δικοματισμος? μονο στα χαρτια υπαρχει,
εχω απογοητευτει απο τον κοσμο γιατι δεν εχει κριτικη σταση.
Ρωτησα μια φιλη μου, τι θα ψηφιζε αυριο και μου ειπε πασοκ.
Μα καλα της λεω εισαι ευχαριστημενη με την πολιτικη τους?
οχι μου λεει, ε τοτε?
αυτο ψηφιζω παντα, η απαντηση που μου εδωσε!
Και καλως η οχι, αυτη η αποψη υπαρχει σε καμποσο κοσμο και οχι μονο..
Δυστυχώς αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ, σε γνωστούς μου.
Οι μισοί το βλέπουν σαν ομάδα ποδοσφαίρου, "εγώ αυτό ψηφίζω δεν θα αλλάξω", και οι άλλοι μισοί, "αφού δεν φταίνε αυτοί, οι άλλοι που ήταν πριν από αυτούς φταίνε", και μιλώ και για τις δύο πλευρές.
Πιστευω ομως οτι οντως το πολιτικο μοντελο θα αλλαξει, και ο δικομματισμος μας τελειωσε.
Παρόλα αυτά πιστεύω κι εγώ ότι θα αλλάξει σιγά-σιγά νοοτροπία ο κόσμος, γιατί αυτό που γίνεται σήμερα δεν έχει ξαναγίνει ποτέ μέχρι σήμερα, αλλά μέχρι τότε βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν στις επομενες εκλογες, αν γινουν ποτε οπως το πανε..., υπαρξουν ποσοστα οπως σε καπιες δημοσκοπισεις οπου το ενα κομμα παιζει λιγο πανω απο το 15 και το αλλο γυρο στο 20, τοτε εκ τον πραγματων ο δικομματισμος θα εχει δεχθει ενα πληγμα. Το κακο του Ελληνα ομως ειναι οτι βριζει, καταριετε κλπ και τα δυο κομματα, αλλα οταν ερθει η ωρα τις καλπης θα ψηφισει ενα απο τα δυο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
DG και κρονε,
νομιζω οτι πρεπει να το εχετε καταλαβει,
οτι θα πεσει γερη πεινα και αυτο αναγκαστικα θα αλλαξει τα δεδομενα.
Τιποτα δεν ειναι οπως ηταν πριν 2 χρονια για αυτο να ειστε σιγουροι.

Η δικη μου απογοητευση, ειναι και θα ειναι το σημειο οτι στην ελλαδα η μεγαλη πλειοψηφια
επρεπε για να ξυπνησει, να πεινασει πρωτα.
Σορρυ αλλα αυτο τον κοσμο δεν ειναι για να τον εμπιστευεσαι για οτιδηποτε.
Κοινωνια οπου τα μελη της δεν εχουν κριτικη σκεψη, ειναι μια νεκρη κοινωνια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
.Γι'αυτό τονίζω,ότι κατα την άποψη μου δεν είναι τόσο το ζήτημα δικομματισμός,είναι το σάπιο,σαθρό και επιτρέψτε μου εμμετικό πολιτικό σύστημα που έχει φτιάξει κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσην μια χώρα σαν αυτό.

Υποκλίνομαι σε αυτό το σχόλιο.Ένα πολιτικό σύστημα μάλιστα που η Ελλάδα συντηρεί με νύχια και με δόντια.Είχα μια ελπίδα ότι με την συναίνεση κάπως θα άλλαζε...με την λαχτάρα θα πάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
γραφω και ενα συμπληρωμα....


Στην ελλαδα βλεπουμε πολυ μικροσκοπικα, και συνηθως σε ενα προσωπο, τον Χ πρωθυπουργο, τον οποιο κατα περιπτωση λοιδωρουμε αν δεν μας κανει (ΓΑΠ)
Ομως το πασοκ δεν ειναι ακριβως κυβερνηση παρα μονο εντολοδοχος αφου τα λεφτα ερχονται απεξω αρα και η πολιτικη.
Εντολοδοχος ειναι σε αλλο επιπεδο η Μερκελ κα ο Σαρκοζι.

Κυβερνηση αν θελετε ειναι η PNB και η Deutch Bank και απο κει ξεκινανε τα μετρα, οι αναδιαθρωσεις, οι απολυσεις, το χασιμο των 13/14 μισθων,η μειωση του κατωτερου μισθου και καμποσα αλλα ακομα. Εκτιμω οτι υπαρχει ενα συνολικο σχεδιο φτωχοποιησης του νοτου το οποιο θα το καθιστα πιο ανταγωνιστικο στο αμεσο μελλον για επενδυσεις. Φαινεται οτι το να στελνεις τις βιομηχανιες σου στη κινα δεν ειναι πια ελκυστικο οποτε φαινεται οτι προτιμομουν να φερουν την κινα στην ευρωπη.

Συνεπως το να μενεις στην διαπιστωση οτι ο ΓΑΠ ειναι.... κακος και δεν ξερω εγω τι αλλο σου κοβει το βλεμα στη μεση και εκτονωνεις το προβλημα σου μεχρι εκει. Το προβλημα ειναι ιδιο σε ολες τις χωρες της μεσογειου και η ουσια του προβληματος ειναι οτι δεν υπαρχει μια ταση αυτονομησης και αμυνας ολων αυτων των χωρων. Αν αυτες οι χωρες κανανε δικο τους οικονομικο συνασπισμο θα αλλαζαν τελειως τους ορους του παιχνιδιου.
Στο ψευδες διλλημα ευρω η δραχμη κανεις δεν σκεφτηκε να απαντησει ουτε το ενα ουτε το αλλο, αλλα ενα νεο νομισμα τω ν χωρων που βαλονται απο την κριση. Βεβαιως δεν υπαρχουν και οι πολιτικοι για να στηριξουν κατι τετοιο. Οι ΓΑΠ, Σαμαρας κλπ ειναι σε πληρη συνεννοηση για να προωθουν τα συμφεροντα των τραπεζων.


Στην μπανανια μας (απο πολιτικο γιγνεσθαι οχι απο λεφτα) το να συντηρεις αυτους που στηριζουν τις τραπεζες φτανει τα ορια του ψυχαναγκασμου και του πολιτικου αδιεξοδου που ενδεχομενα εχει ο καθενας στο μυαλο του. Ομως το οτι οι λαοι εχουν τους πολιτικους που τους αξιζουν ισχυει μεχρι κεραιας. Οι λαοι λοιπον που πλητονται πρεπει να βαλουν ενα φρενο ανασυντασοντας συνολικα το πολιτικο κλιμα (και φυσικα και τους ανθρωπους με τις ιδεες τους) και να απαιτησουν απο τους σχηματισμους (υπαρχοντες η καινουριους) λυσεις που θα ανταποκρινονται σε μια μια βιωσιμη ζωη.
Τα διλληματα που βαζουν περι δηθεν πτωχευσης, η τρομοκρατια που αναπαραγεται στην ελλαδα οτι θα πεινασουμε δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα οργανωμενο σχεδιο υποταγης ολοκληρου του εργατικου δυναμικου ετσι ωστε να δεχθει να δουλευει με καθεστως γαλερας.
Σε ενα τετοιο σεναριιο εφοσον γινει πραξη οι πρωτοι που πρεπει να πτωχευσουν ειναι οι ιδιοι οι πολιτικοι, πρεπει να παρουν δρομο ολοι , στην συνεχεια να γινει μια αρνηση του επαχθες χρεους με βαση το διεθνες δικαιο και τελος να υπαρξει μια συζητηση για οικονομικη ενωση με χωρες που θα εχουν τα ιδια συμφεροντα και τις ιδιες οικονομιες και σαφως το ιδιο σκεπτικο: να μην υπηρετουν τις τραπεζες αλλα πραγματικα τους ανθρωπους.

Στην ελλαδα ειναι γνωστο οτι θα αρχισει παλι η φλυαρια και πολιτικαντισμος.
Ο Σαμαρας (γιατι το πασοκ καηκε για την επομενη δεκαετια) θα αρχισει την φιλολαικη πολιτικη, θα αρχισει να λεει οτι κακως μειωθηκαν οι μισθοι και οι συνταξεις κλπ κλπ.... ολα αυτα βεβαια μεχρι να βγει πρωθυπουργος και μετα το γυρναει οπως θελει, αλλωστε και ο ΓΑΠ ετσι εκανε και λογαριασμο δεν εδωσε πουθενα ακομα και σημερα βγαινει ως τιμητης ολων....

Το διακύβευμα λοιπον μεχρι τις επομενες εκλογες (εκλογες που κανεις δεν γνωριζει ποτε θα γινουν) ειναι στο κατα ποσο στην ελλαδα αλλα και σε αλλες χωρες οπως η ελλαδα, θα γινουν ενεργοι πολιτες, θα ενδιαφερθουν να μαθουν στο πως ακριβως θα βελτιωσουν την ζωη τους και θα ενδιαφερθουν για αυτους και τα παιδια τους. Γιατι ειναι σαφες οτι εδω δεν μιλαμε μονο για μας αλλα και για τις επομενες γενιες.


Το τι ακριβως θα γινει και αν οι πολιτες μπορουν να σταθουν στο υψος των περιστασεων μενει να το δουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και ΔΕΝ πρέπει να απαρνηθούμε το δικομματισμό.
Είναι καλό πράγμα.
Δηλαδή τί προτείνετε, να έχουμε 10 κόμματα με 10% το καθένα και να μην κάνουμε ποτέ κυβέρνηση;
Σε όλο τον κόσμο ο δικομματισμός επικρατεί για κάποιο λόγο. Χρειαζόμαστε ισχυρές κυβερνήσεις για να παράξουν έργο.
Σοβαρευτείτε.

ποιος είναι ο περίφημος αυτός λόγος; τι στο καλό, είναι τόσο σημαντικός, δύσκολος και περίπλοκος που δε θα μπορούσαμε να καταλάβουμε, κάτι πέρα από τις δυνατότητες μας; ο ίδιος ο Θεός το έχει επιβάλλει πια; ή μήπως πιστεύεις πως οι "ισχυρές" μας κυβερνήσεις παράγουν έργο;

Τι ακούμε ρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πότε θα απαρνηθούμε τον δικομματισμό;
Όταν βρεθεί και τρίτο κόμμα που μπορεί να σου τάξει "Ψήφισέ με και θα σε διορίσω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γιατί οι άλλοι θα μας...σώσουν ?
Βασικά πρέπει να καταλάβουμε ενα πράγμα.
Μονο το πουλημένο κρέας μπορεί να εχει τύχη στην πολιτική, αρα...
η δική μου λυση ειναι η παρακάτω:


Αλλαγή συντάγματος τώρα, δήμευση περιουσιών ΟΛΩΝ των πολιτικών
απο την ...κατοχή, εως σήμερα
Κι αν την σκαπουλάρανε καποιοι...πεθαίνοντας, δήμευση των περιουσιών των παιδιών
τους και εγγονών τους.

Ατιμη φάρα...
Μας αφανίσατε...

Το πείραμα κατα πως φαίνεται πετυχαίνει. Οι πεινασμένοι αντι
να τους λυντσάρουν, πάνε στα συσσίτια.
Αυτό δεν θέλουν να διαπιστώσουν? :confused:

Το πόσες αντοχές έχει η...μαρίδα ?

Και μην "βαφτίσετε" την άποψη μου, γιατί δεν ανήκω ...πουθενά
Μονο στον...καναπέ μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν βρεθεί και τρίτο κόμμα που μπορεί να σου τάξει "Ψήφισέ με και θα σε διορίσω".
τοτε θα γινουν τα δυο τρια..!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Γιατί ξαφνικά διαβάζοντας αυτό το θρεντ θυμήθηκα αυτό το παλιό τραγουδάκι ;
https://www.youtube.com/watch?v=VeJ1BblO5RU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλλαγή συντάγματος τώρα, δήμευση περιουσιών ΟΛΩΝ των πολιτικών
απο την ...κατοχή, εως σήμερα
Κι αν την σκαπουλάρανε καποιοι...πεθαίνοντας, δήμευση των περιουσιών των παιδιών
τους και εγγονών τους.
Μόνο οι βουλευτές είναι το πρόβλημα;
Και έστω ότι τιμωρούμε μόνο τους βουλευτές, πως ξεχωρίζεις της περιουσίες που αποκτήθηκαν με νόμιμο τρόπο; Ειδικότερα δε όταν οι περιουσίες αυτές είναι προϊόν που εμπλέκονται άλλες δραστηριότητες του βουλευτή ή των οικογενειών του (π.χ. επιχειρηματικές). Και έστω ότι οι πολίτες το παίρνουν απόφαση, τις δικαστικές αρχές πως τις πείθουμε; Ή εκτός εννοείς να το κάνουμε με βία :confused:.

Και οκ, τους τιμωρούμε! Αυτό είναι το εύκολο το κομμάτι. Υπάρχουν πολλές λύσεις και πολλές από αυτές είναι εύκολες. Μετά ποίος αναλαμβάνει την χώρα; Ποίος οργανώνει το κράτος και ποίος και πως αποφασίζει την μορφή της "επόμενης" Ελλάδας;
Εκεί που θέλω να καταλήξω, ας αποδεχτούμε ότι έγινε, έγινε και μας πιάσανε στην καλύτερη κορόιδα. Αυτό που πρέπει να νοιαζόμαστε είναι το μετά και το από εδώ και πέρα, θα έλεγα ότι ακόμη και ο τελευταίος πολίτης πρέπει τουλάχιστον να έχει ανοιχτές της κεραίες και βρει ποία πολιτική δύναμη ή νοοτροπία θα ακολουθήσουμε από εδώ και πέρα. Σαφώς όμως με όσα μάθαμε τα τελευταία δυο χρόνια, ότι η κατεστημένη νοοτροπία δεν λειτουργεί.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπονοώ ναι και καλά τα μνημόνια καλώς έγιναν, αλλά με τόση αδράνεια από το Ελληνικό λαό (προσωπικά τους δικαιολογώ, το σοκ ήταν πολύ ισχυρό) μάλλον χάσαμε το τρένο. Ας μην χάσουμε άλλο τρένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Προφανώς και ΔΕΝ πρέπει να απαρνηθούμε το δικομματισμό.
Είναι καλό πράγμα.
Δηλαδή τί προτείνετε, να έχουμε 10 κόμματα με 10% το καθένα και να μην κάνουμε ποτέ κυβέρνηση;
Σε όλο τον κόσμο ο δικομματισμός επικρατεί για κάποιο λόγο. Χρειαζόμαστε ισχυρές κυβερνήσεις για να παράξουν έργο.
Σοβαρευτείτε.

Ισχυρή κυβέρνηση δεν μπορεί να προκύψει μόνο από τον δικομματισμό. Θα μπορούσε πχ και το Κόμμα Ελλήνων Φραπεδιστών να κάνει κυβέρνηση με ένα ποσοστό της τάξης του 60% και guess what, δεν ανήκει στον δικομματισμό (δηλαδή νδ-πασοκ).

Επομένως, ή δεν έχεις αντιληφθεί καλά τι σημαίνει δικομματισμός και είσαι εκτός θέματος ή μόλις εντοπίσαμε ένα πρόβατο του δικομματισμού. Λοιπόν, τι από τα δύο ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
...Σαφώς όμως με όσα μάθαμε τα τελευταία δυο χρόνια, ότι η κατεστημένη νοοτροπία δεν λειτουργεί.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπονοώ ναι και καλά τα μνημόνια καλώς έγιναν, αλλά με τόση αδράνεια από το Ελληνικό λαό (προσωπικά τους δικαιολογώ, το σοκ ήταν πολύ ισχυρό) μάλλον χάσαμε το τρένο. Ας μην χάσουμε άλλο τρένο.

Αφου λοιπόν δεν λειτουργεί γιατί να το... κουράζουμε?
Δικομματισμός, τρικομματισμός, άλλαξε ο Μανολιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς...
Εγώ ένα πράγμα θέλω και αισιοδοξώ οτι τελικά αυτό θα γίνει.
Να πετάξουμε στα σκουπίδια όλες τις παλιές "συνταγές" και να αφήσουμε τους νέους ν'αποφασίσουν
σε τι κόσμο θέλουν να ζήσουν κι όχι σ'αυτο το μόρφωμα.
Να τα αλλάξουν όλα, αφού γκρεμίσουν πρώτα οτι παλιό και σάπιο.
Να φτιάξουν τον κόσμο οπως αυτοί γουστάρουν, αφου άλλωστε αυτοι θα ζησουν στον κόσμο αυτό.
Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο. Δεν πάει πιο κάτω.

Οσον αφορά την αδράνεια που λές, γραφω καθαρά πιο πάνω κάτι για τον καναπέ μου,
καθώς επίσης για τέστ αντοχής ...μαρίδας.
Και για την τιμωρία των πολιτικών που το χαρακτηρίζεις πράγμα "εύκολο", να αναφέρεις πόσους
απο δαύτους βάλανε μέσα ...εύκολα.
Τις offshore εγω κι εσύ τις εχουμε αδερφέ η κάτι ρεμάλια κομμματόσκυλα που ξεκίνησαν με τίς
ντουντούκες στο δρόμο και κατέληξαν να μας ...κάτσουν στο σβέρκο για να μην πώ τίποτε άλλο.
Είπα και ξαναλέω οτι τους πρέπει η λήθη στην καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ειχα διαβασει καπου:"Η Δημοκρατια ειναι το πιο δικαιο πολιτευμα,οι πολιτες εχουν την κυβερνηση που τους αξιζει"
Δεν φταινε οι βουλευτες,δεν βγηκαν με το ζορι στην Βουλη,και απο οσο ξερω περιστατικα νοθειας δεν υπαρχουν στην Ελλαδα.
Εχουν βγει ΟΛΟΙ με νομιμες και δημοκρατικες διαδικασιες.
Οποτε το να λεμε φταινε οι βουλευτες για ολα ειναι το λιγοτερο στρουφοκαμιλισμος.
Πανω απο ολα φταιμε εμεις που τους ψηφισαμε.

Ποτε θα απαρνηθουμε τον δικομματισμο;
Οταν επιτελους καταλαβουμε οτι αυτο το μοντελο "Η Πασοκ η ΝΔ" δεν δουλευει αλλο,και ξεκινησουμε να βαζουμε και αλλους παιχτες στη βουλη.
Οχι οτι θα αλλαξει κατι αμεσα,αλλα ειναι ενα καλο βημα προς τη σωστη κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν φταινε οι βουλευτες,δεν βγηκαν με το ζορι στην Βουλη,και απο οσο ξερω περιστατικα νοθειας δεν υπαρχουν στην Ελλαδα.

Πρώτον, υπάρχει η καθαρή νοθεία, περιστατικά της οποίας μάλλον δεν ξέρεις γιατί ή «ενημερώνεσαι» από τα ΜΜΕ ή απλώς δεν το έψαξες. Στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές τρανταχτό παράδειγμα το περιστατικό στην Α' Πειραιώς με τον γιο του βουλευτή Καρύδη (ο οποίος τυγχάνει να ήταν μαζί μου στο..νηπιαγωγείο!), που κατηγορήθηκε για νοθεία αλλά ο μπαμπάκας αφού βγήκε και πρώτος στην συγκεκριμένη εκλογική περιφέρεια φρόντισε να τα γυρίσει ότι είναι συκοφαντίες και τα σχετικά, σαν να μην τρέχει τίποτα.
Αλλά ας το παραβλέψουμε αυτό. Δεν μπορεί να επηρεάσει σημαντικά τις εκλογές ένα τέτοιο περιστατικό (αν και είναι γνωστό πως είναι πολλά, όχι ένα).
Ας πάμε στην πιο ουσιαστική νοθεία:
Δίνουμε δικαίωμα ψήφου στους λαθρομετανάστες που ζήτημα αν έχουν στην χώρα πάνω από έναν μήνα και γνωρίζουν τις θέσεις των κομμάτων! Υποσχόμενοι ότι θα πάρουν άδεια παραμονής και τα σχετικά, όπως υποσχόμαστε στους μλκες ότι λεφτά υπάρχουν, εκατομμύρια. Αν δεν είναι αυτό νοθεία, τι είναι;

Και δεύτερον και σημαντικότερο υπάρχει η νοθεία που γίνεται μέσω της προσεγμένης προπαγάνδας και των ρουσφετιών. Για αυτήν ας πούμε ότι φταίνε οι άνθρωποι που συναινούν. Τα παραπάνω όμως δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Ειχα διαβασει καπου:"Η Δημοκρατια ειναι το πιο δικαιο πολιτευμα,οι πολιτες εχουν την κυβερνηση που τους αξιζει"
Δεν φταινε οι βουλευτες,δεν βγηκαν με το ζορι στην Βουλη,και απο οσο ξερω περιστατικα νοθειας δεν υπαρχουν στην Ελλαδα.
Εχουν βγει ΟΛΟΙ με νομιμες και δημοκρατικες διαδικασιες.
Οποτε το να λεμε φταινε οι βουλευτες για ολα ειναι το λιγοτερο στρουφοκαμιλισμος.
Πανω απο ολα φταιμε εμεις που τους ψηφισαμε.

Ποτε θα απαρνηθουμε τον δικομματισμο;
Οταν επιτελους καταλαβουμε οτι αυτο το μοντελο "Η Πασοκ η ΝΔ" δεν δουλευει αλλο,και ξεκινησουμε να βαζουμε και αλλους παιχτες στη βουλη.
Οχι οτι θα αλλαξει κατι αμεσα,αλλα ειναι ενα καλο βημα προς τη σωστη κατευθυνση.

Ακόμα και τότε το σύστημα ευφευρίσκει τρόπους να διατηρηθεί, λέγε με ΔΗΜ.ΑΡ. όπου θα πάει όλος ο κρατισμός, οι φίλοι της λούφας, όλο το ΠΑΣΟΚ με άλλη ενδυμασία. Γιατί; Γιατί δεν φταίει το κόμμα (όνομα), αλλά η νοοτροπία. Τι διαφορά θα έχει η ΔΗΜ.ΑΡ. από το ΠΑΣΟΚ; Το όνομα; Να το χέσω ρε αδερφέ, άμα είναι να με κυβερνάει η ίδια νοοτροπία, ακριβώς γιατί ποντάρει στο αντίκρυσμα που θα βρει στο λαό.


Και όχι, δυστυχώς για τη ΔΗΜ.ΑΡ., δεν είμαστε όλοι έτσι. Όχι πια. Πολλοί δεν βάζουν μυαλό, αλλά αρκετοί βάλαμε... Και όσο και να με λυπεί να αντιδράσω στη δήλωση του αδελφικού μου φίλου Γιώργου εξ' Ελβετίας, όχι δεν περιμένουμε το τρίτο κόμμα που θα μας διορίσει, αλλά ένα κόμμα που θα τους γ...σει... Κι αυτό το κόμμα είναι η αντίδραση, είναι ο ίδιος ο λαός, η οργή που συσσωρεύεται, για την ανεργία, τις περικοπές μισθών και συντάξεων και επιδομάτων, για τα χαράτσια, για έναν πρωθυπουργό που ήταν αποτυχημένος σύμβουλος του ΓΑΠ και μετά τον ξηλώσανε και ακόμα πιό μετά τον κάνανε πρωθυπουργό για να διορθώσει τα προηγούμενα σκατά του... Για έναν Πρωθυπουργό που είναι ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ (mercury) και ΟΧΙ εκλεγμένος...

Για όλα αυτά ενίσταμαι και διαφωνώ με τον ελβετό Γιώργο. Γιατί φίλε μου καλέ, αδελφέ μου, όσο και να σε θεωρώ πανέξυπνο, όσο και να θεωρώ ότι αυτή η ατάκα σου θα ήταν η πιό εύστοχη σε άλλες εποχές, όσο κι αν θα ήθελα κι εγώ να τη χρησιμοποιήσω πάνω στα νεύρα μου, θεωρώ ότι εδώ έκανες λάθος που γενίκευσες έτσι. Διότι αυτά που περιέγραψα πιό πάνω δεν τα ζεις εσύ, που πέταξες την κακιούλα έτσι. Εσύ είσαι στην Ελβετία, όπου εκεί λειτουργούν ακόμα πολλά... και δεν επιβάλλονται τόσα πολλά.:)

Και έχοντας έναν φίλο σαν κι εμένα, θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν περιμένουμε όλοι να διοριστούμε... Άπειρες μπύρες έχουμε πιεί ονειρευόμενοι ζωή χαρισάμενη δια του σπαθιού μας. Εσύ το κατόρθωσες, και σε θαυμάζω ειλικρινά. Για μας όμως που το παλεύουμε ακόμα εδώ πίσω στην Ελλάδα, άσε ένα αισιόδοξο παράθυρο στη γνώμη σου για μας, μη μας ισοπεδώνεις... γιατί μπορεί να προσπαθούμε και να μη μπορούμε ακόμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εχουν βγει ΟΛΟΙ με νομιμες και δημοκρατικες διαδικασιες.

Πανε αυτα που ηξερες αγαπητε Mercury...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στις 30 Φεβρουαρίου. Ποτέ δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ο δικομματισμός θα σταματήσει όταν σταματήσουν να υπάρχουν βολευτές και φανατισμένοι.
Έχετε ιδέα πως λειτουργεί η 'ενεργή' υποστηριξη ενός κόμματος σε περιοχές που σε κάθε εκλογές είναι αυστηρά μονόχρωμες;
Δημιουργείται μια τεράστια κλίκα όπου όλοι ψηφίζουν και υποστηρίζουν μεγαλοφώνος για να είναι κοινωνικά αποδεκτοί, για να έχουν δουλειά και μέσο για όλα. Είναι καθεστώς, απαραβίαστο σαν τη θρησκεία. Για πόλεις δεν ξέρω να μιλήσω, αλλά στην επαρχία πολλές φορές έτσι συμβαίνει.
Ας μην κρυβόμαστε από την καταραμένη αλήθεια. Είμαστε ένα έθνος άξιο της μοίρας μας και κοντόφθαλμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top