Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.












υγ. νταξ, με τα άκρα δε γινεται συζήτηση

απο την αλλη, συζητηση δε γινεται ποτέ

το εχω πει παντως, πως ειμαι υπερ του δικαιώματος των γκεη να παντρεύονται.
....άστους να δουν κ αυτοι τη γλύκα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το παιδι πότε θα μαθει τη μανα του?

θα του πουνε οτι εχει μανα?

θα την ψαξει ποτε?
και πώς θα τους φωναζει το παιδι?
μπαμπα 1 και μπαμπα 2?
με τα μικρά τους?
πώς?
απλες αποριες ειναι..

θα παιζει καποιος τη μανα καποιος τον πατερα εναλλαξ ή τριτες πεμπτες σαββατα..
για ποικιλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
το παιδι πότε θα μαθει τη μανα του?

θα του πουνε οτι εχει μανα?

θα την ψαξει ποτε?
και πώς θα τους φωναζει το παιδι?
μπαμπα 1 και μπαμπα 2?
με τα μικρά τους?
πώς?
απλες αποριες ειναι..

θα παιζει καποιος τη μανα καποιος τον πατερα εναλλαξ ή τριτες πεμπτες σαββατα..
για ποικιλια?
Πολύ απλό, αυτόν που "κάνει τη γυναίκα" στο κρεβάτι θα τον φωνάζει "καλέ μαμά" κι αυτόν που κάνει τον... "άντρα" στο κρεβάτι, "καλέ μπαμπά". :)
Μάλιστα είμαι βέβαιος ότι οι ομοφυλόφιλοι θα εφαρμόσουν νέες, ριζοσπαστικές μεθόδους ανατροφής των παιδιών, δηλαδή της επόμενης γενεάς.
Για παράδειγμα, αν το παιδί είναι αγόρι θα το ντύνουνε με φουστανάκια και θα του βάφουν και τα νύχια, ώστε να έλθει σε επαφή και με αυτό το πρότυπο και όταν μεγαλώσει να καταλήξει. Αν είναι κορίτσι, θα του κόβουν κοντά τα μαλλιά, θα του δώσουν κομπολόι αντί για κούκλες και για νανούρισμα... από Σωτηρία Μπέλλου και πάνω!

Εδώ είμαι να σου λύσω όποιες άλλες απορίες έχεις για την οικογένεια που οραματίζονται οι ομοφυλόφιλοι, ως αντιπρόσωπος της ομοφυλοφιλικής κοινότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πολύ απλό, αυτόν που "κάνει τη γυναίκα" στο κρεβάτι θα τον φωνάζει "καλέ μαμά" κι αυτόν που κάνει τον... "άντρα" στο κρεβάτι, "καλέ μπαμπά".
[FONT=&quot]Και πώς θα ξεχωρίζει τους γονείς των συμμαθητών του στο σχολείο?[/FONT]
Μάλιστα είμαι βέβαιος ότι οι ομοφυλόφιλοι θα εφαρμόσουν νέες, ριζοσπαστικές μεθόδους ανατροφής των παιδιών, δηλαδή της επόμενης γενεάς.
Για παράδειγμα, αν το παιδί είναι αγόρι θα το ντύνουνε με φουστανάκια και θα του βάφουν και τα νύχια, ώστε να έλθει σε επαφή και με αυτό το πρότυπο και όταν μεγαλώσει να καταλήξει.
Πολλές απορίες αφήνεις Πέτρο.

  • αν είναι αμφι, οπότε και οι δύο θα είναι μπαμπάδες και έχουν πιεί κανένα ποτηράκι παραπάνω, πόσες πιθανότητες έχει ένας μικρός να ξεφύγει;
  • αν ο υποτιθέμενος μπαμπάς, έχει μαστουρώσει και έτσι φτιαγμένος όπως θα είναι, βρεθεί κοντά στον μικρό;
Μας δουλεύεις Πέτρο;
Σαν να έχεις προοδεύσει από εκείνη την εποχή που μιλούσαμε.
Αυτή είναι η προοδευτική οπτική της ομοφυλοφιλικής κοινότητας ;
Αν είναι κορίτσι, θα του κόβουν κοντά τα μαλλιά, θα του δώσουν κομπολόι αντί για κούκλες και για νανούρισμα... από Σωτηρία Μπέλλου και πάνω!
Τώρα εσύ, θέλεις να με πείσεις ότι αυτά που λες είναι σοβαρά….;
Εδώ είμαι να σου λύσω όποιες άλλες απορίες έχεις για την οικογένεια που οραματίζονται οι ομοφυλόφιλοι, ως αντιπρόσωπος της ομοφυλοφιλικής κοινότητας.
Μπορεί να νομίζεις πως είσαι εδώ, αλλά, στην πραγματικότητα βρίσκεσαι αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Πολλές απορίες αφήνεις Πέτρο.

  • αν είναι αμφι, οπότε και οι δύο θα είναι μπαμπάδες και έχουν πιεί κανένα ποτηράκι παραπάνω, πόσες πιθανότητες έχει ένας μικρός να ξεφύγει;
  • αν ο υποτιθέμενος μπαμπάς, έχει μαστουρώσει και έτσι φτιαγμένος όπως θα είναι, βρεθεί κοντά στον μικρό;
Όσες πιθανότητες έχει ένας καθόλα str8 μπαμπάς να βρεθεί κοντά στην κορούλα του, όντας πιει ένα ποτηράκι παραπάνω. :)

Μ΄αρέσει Μάξιμε που χτυπιέσαι για τους ομοφυλόφιλους (και δη τους ενεργητικούς όπως έχει πει σε άλλα μηνύματά σου), ενώ τόσες γυναίκες βιάζονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ από κατα τα άλλα "φυσιολογικούς" str8. Τότε δεν κατηγορείς την ετεροφυλοφιλία, ενώ στους ομοφυλόφιλους φταίει η.. ομοφυλοφιλία!

Οπότε δεν αντιμετωπίζεις αντικειμενικά τις καταστάσεις. :(

Όσο για το μήνυμά μου, απλώς προσφέρω σε ορισμένους στο κοινό μας εδώ αυτό που θέλουν να διαβάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όσες πιθανότητες έχει ένας καθόλα str8 μπαμπάς να βρεθεί κοντά στην κορούλα του, όντας πιει ένα ποτηράκι παραπάνω.
Πέτρο, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, εσύ βρίσκεσαι εκεί που βρίσκεσαι. Είναι αδιανόητο να μπορέσεις να αντιληφθείς έναν πατέρα.
Όπως εγώ, είναι αδιανόητο να μπορέσω να φτάσω το «μητρικό ένστικτο».
Οσο και αν έχω ζήσει καταστάσεις μέχρι σήμερα στα 53 χρόνια μου.
Μη σε αφήσω δίχως απάντηση. Δεν έχω κόρη, αλλά, για την εγγονή μου θα σου πω.
Είναι εξάρτηση Πέτρο. Είναι σκέτη ζαλάδα Πέτρο. Ζω, για να την ακούω, να την βλέπω, να κάνω τρέλες μαζί της. Αν πονάει, πονάω εγώ πρώτα. Αν κλαίει, η ψυχή μου κλαίει μαζί της. Όταν κοιμάται Πέτρο, ακούω την ανάσα της και ηρεμώ.

Γονείς έχουν θυσιάσει την ζωή τους για τα παιδιά τους Πέτρο.

Μην είσαι τόσο ελαφρύς…
Μ΄αρέσει Μάξιμε που χτυπιέσαι για τους ομοφυλόφιλους (και δη τους ενεργητικούς όπως έχει πει σε άλλα μηνύματά σου), ενώ τόσες γυναίκες βιάζονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ από κατα τα άλλα "φυσιολογικούς" str8.
Αγγιξες τον βιασμό και οι θέσεις μου είναι ξεκάθαρες. Τις έχω καταθέσει άλλωστε πολύ νωρίς στο στέκι.
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=21693
https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=664147#post664147
https://www.e-steki.gr/member.php?u=10226
https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=664230#post664230

Δεν περιμένω να με βοηθήσεις να μεγαλώσω. Είμαι μεγάλος, αρκετά…έχων δε, σώας τας φρένας.
Τότε δεν κατηγορείς την ετεροφυλοφιλία, ενώ στους ομοφυλόφιλους φταίει η.. ομοφυλοφιλία!
Η ετεροφυλία, είναι ευλογία. Είναι ύμνος στο ανθρώπινο σώμα.
Δημιουργεί, δεν καταστρέφει. Συμβαδίζει παράλληλα με την φύση και ότι εκλαμβάνουμε ως φυσιολογικό.
Οσον αφορά στον βιασμό, δεν δικαιολογώ κανενός είδους βιασμό από κανέναν (άνδρα ή γυναίκα) και για κανένα λόγο.
Οπότε δεν αντιμετωπίζεις αντικειμενικά τις καταστάσεις.
Τελευταία έχω μια σκέψη. Να προτείνω δημιουργία ΜΗΚΥΟ, για την προστασία του φυσιολογικού άνδρα…:redface: πιστεύω πως βρίσκεται σε σοβαρό κίνδυνο. Εσύ απλώς εντείνεις την ανησυχία μου.
Όσο για το μήνυμά μου, απλώς προσφέρω σε ορισμένους στο κοινό μας εδώ αυτό που θέλουν να διαβάσουν.
Και τι είναι εδώ μέσα, ρέ! Ολοι ανισόρροποι και τεντυμπόυδες; :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Πέτρο, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, εσύ βρίσκεσαι εκεί που βρίσκεσαι. Είναι αδιανόητο να μπορέσεις να αντιληφθείς έναν πατέρα.
Όπως εγώ, είναι αδιανόητο να μπορέσω να φτάσω το «μητρικό ένστικτο».
Οσο και αν έχω ζήσει καταστάσεις μέχρι σήμερα στα 53 χρόνια μου.
Μη σε αφήσω δίχως απάντηση. Δεν έχω κόρη, αλλά, για την εγγονή μου θα σου πω.
Είναι εξάρτηση Πέτρο. Είναι σκέτη ζαλάδα Πέτρο. Ζω, για να την ακούω, να την βλέπω, να κάνω τρέλες μαζί της. Αν πονάει, πονάω εγώ πρώτα. Αν κλαίει, η ψυχή μου κλαίει μαζί της. Όταν κοιμάται Πέτρο, ακούω την ανάσα της και ηρεμώ.

Γονείς έχουν θυσιάσει την ζωή τους για τα παιδιά τους Πέτρο.

Μην είσαι τόσο ελαφρύς… Αγγιξες τον βιασμό και οι θέσεις μου είναι ξεκάθαρες. Τις έχω καταθέσει άλλωστε πολύ νωρίς στο στέκι.
Γενικολογείς Μάξιμε, ανεβασμένος πάνω σε ένα ροζ συννεφάκι. Για λίγους πατεράδες, θείους ή παπούδες έχουμε ακούσει ότι έχουν βιάσει την κορούλα/ανιψούλα/εγγονούλα τους; :hmm:
Είναι θέμα ανθρώπου και όχι θέμα του με τι φύλο επιλέγει κανείς να συνευρίσκεται. Είναι απαράδεκτο να κατηγορείς μια μερίδα του ανδρικού πληθυσμού ως "αδιαμφισβήτητα" βιαστές, επειδή λέει είναι ομοφυλόφιλοι. Το ίδιο είναι ένας παιδεραστής που πηδάει ανήλικα κοριτσάκια, το ίδιο και ένας παιδεραστής που πηδάει ανήλικα αγοράκια. :(

Θα σου απαντήσω κι εγώ για το πως νιώθω όντας ερωτευμένος (και πιστεψέ με δεν έχω ερωτευτεί πολλές φορές στη ζωή μου).
Είναι εξάρτηση Μάξιμε. Είναι σκέτη ζαλάδα Μάξιμε. Ζω, για να τον ακούω, να τον βλέπω, να κάνω τρέλες μαζί του. Αν πονάει, πονάω εγώ πρώτα. Αν κλαίει, η ψυχή μου κλαίει μαζί του. Όταν κοιμάται Μάξιμε, ακούω την ανάσα του και ηρεμώ. :cry_x:

Εσύ μπορείς να θεωρείς τα αισθήματά μου/μας πλάνη, για εμάς όμως είναι πραγματικότητα που τη βιώνουμε με όλο μας το είναι. Μην ξεχνάς, ότι και οι ομοφυλόφιλοι είμαστε πάνω απ' όλα άνθρωποι και δεν υστερούμε σε αισθήματα κατά το παραμικρό σε σχέση με τους ετεροφυλόφιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ας το πάρουμε απο την αρχή το πράγμα...για πολλοστή φορά.
Καταρχάς,όχι,η ομοφυλοφυλία δεν έιναι ανωμαλία ούτε παρα φύσιν που είπανε μερικοί απο πάνω.
Έχουν παρατηρηθεί περιστατικά ομοφυλοφυλίας στο ζωικό βασίλειο,οπότε δεν αποτελεί προνόμιο μόνο των ανθρώπων.
Πάμε τώρα στην υιοθεσία,γιατί αυτό ειναι το καίριο ζήτημά μας.
Αλλά πρίν προχωρήσουμε,πάμε πρώτα στην τεκνοποίηση.Όπως όλοι ξέρουμε,θέλουμε ένα ωαριο και ένα σπερματοζωάριο.
Δηλαδή αγοράκι-κοριτσάκι.Ωστόσο,επιστήμονες έχουνε καταφέρει να τεκνοποιήσουνε ωάριο με γενετικό υλικό άλλης γυναίκας.
Δηλαδή κοριτσάκι-κοριτσάκι.Αυτό δηλαδή δεν θα ήτανε παιδί τους;;
Υιοθεσία τωρα...
Χιλιάδες τα παρατημένα παιδιά στα ορφανοτροφεία να μεγαλώνουνε υπο ένας θεός(άν υπάρχει) ξέρει τί συνθήκες...περιμένοντας μία ευκαιρία για να πάνε σε ένα "κανονικό" σπίτι.
Και απο την άλλη έχουμε άλλες τόσες χιλιάδες ομόφυλα ζευγάρια που ζούνε μαζί και θέλουνε να μεγαλώσουνε ένα παιδί.Όχι κατ'ανάγκη δικό τους,αλλά κάποιο που δεν είχε την τύχη να έχει οικογένεια.
Γιατί ένα απο αυτά τα ζευγάρια να μήν υιοθετήσει ένα παιδί;
Ας πάμε σε μερικά απο τα επιχειρήματα που ακούστηκαν παραπάνω:
Το παιδί θα γίνει ομοφυλόφιλος.Το παιδί θα γίνει ούτως η άλλος ομόφυλόφιλος είτε μεγαλώσει σε οικογένεια με 2 μπαμπάδες-μαμάδες είτε σε ετερόφυλη οικογένεια,είτε στο ορφανοτροφείο.Δεν έχει να κάνει με το περιβάλλον,είναι η γενετικη προδιάθεση.
Το παιδάκι θα μπερδεύεται.Το παιδάκι μαθαίνει όπως το μάθεις.Άμα τον μάθεις απο μικρό πως έχει 2 μπαμπάδες/μαμάδες, και του εξηγήσεις γιατί έχει τέτοια οικογένεια μία χαρά θα καταλάβει.
Το παιδάκι θα βλέπει τους γονείς του να συνουσιάζονται.Λές και οι ομοφυλόφιλοι είναι έκφυλοι και δεν μπορούνε να συγκρατηθούνε μπροστά στο παιδί.Άνθρωποι είναι μυαλό έχουνε...και το χρησιμοποιούνε κιόλας.Και ερωτώ εγώ,άν ένα παιδάκι,έβλεπε τους "κανονικούς" του γονείς καβάλα ο ένας πάνω στον άλλο,θα είχε λιγότερο τραυματική εμπειρία απο το παιδάκι της ομόφυλης οικογένειας;
Το παιδάκι θα το κοροϊδεύουνε στο σχολείο.Η κοροϊδια μαθαίνεται!!Αν στο σπίτι του του λένε "gay=ανώμαλος" το παιδί θα το αναπαράγει αυτό.Οπότε για την κοροϊδια φταίνε οι άλλοι γονείς,οι οποίοι για στρέιτ,πρέπει να είναι πολύ κομπλεξικοί.

Οπότε τί εμποδιζει ένα ομόφυλο ζευγάρι να αποκτήσει παιδί;;Η στενομυαλία ορισμένων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Πάντως είναι ουτοπικό να μιλάμε από τώρα για υιοθεσίες. Ας έλθει πρώτα ο γάμος (που πιστεύω είναι βέβαιο ότι σε μερικά χρόνια θα επιτραπεί και στην Ελλάδα - μιλάω για γάμο, όχι απλά για σύμφωνο συμβίωσης), να συνηθίσουν οι Έλληνες, και μετά το συζητάμε για υιοθεσίες.
Πρέπει πρώτα να ωριμάσει η ελληνική κοινωνία, όπως συμβαίνει ήδη στην Ελβετία που μας περιέγραψε μια συμ-φορουμίτισσα παραπάνω.

Όπως βλέπεις Μάξιμε, τις απόψεις μου δεν τις συμμερίζονται μόνο οι ομοφυλόφιλοι, αλλά και πολλοί ετεροφυλόφιλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοείται, Πέτρο μου. Προτιμώ να δω ένα παιδάκι ευτυχισμένο με δύο ομοφυλόφιλους γονείς, παρά δυστυχισμένο σε "παραδοσιακή" οικογένεια.
Βέβαια προτιμώ να αποφεύγω τέτοιες συγκρίσεις, γιατί κατ εμέ οι ομοφυλόφιλοι αξίζουν το δικαίωμα στην οικογένεια ανεξαρτήτως του τι γίνεται σε άλλα σπίτια. Και με θλίβει πολύ η αντίδραση που συναντάει η κοινότητα αυτή τη στιγμή στη Γαλλία, με τις διαδηλώσεις κατά του γάμου ομοφυλοφίλων. Δε λέω, τουλάχιστον έχουν το δικαίωμα συμφώνου συμβίωσης, όπως και στην Ελβετία, αλλά στερούνται ακόμα των πλεονεκτημάτων που προσφέρει ο γάμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Νόμιμοι οι gay γάμοι στη Γαλλία
To 'πε και το 'κανε ο Φρανσουά Ολάντ! Ο πρόεδρος της Γαλλίας τήρησε τις προεκλογικές του δεσμεύσεις και δρομολόγησε το θέμα των γάμων μεταξύ ομοφυλόφιλων!

Από το 2013 λοιπόν, η απόφαση αναμένεται να ισχύσει και επίσημα, αφού ο
Γάλλος πρωθυπουργός ανακοίνωσε στο Γαλλική Εθνοσυνέλευση την απόφασή
του για καμία διάκριση στους γάμους.

«Η κοινωνία μας εξελίσσεται. Ο τρόπος ζωής και η νοοτροπία μας αλλάζει», τόνισε ο Ολάντ!
https://www.gazzetta.gr/koinonia/article/305919-nomimoi-oi-gay-gamoi-sti-gallia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ήθελα να ήξερα, τι είναι αυτό που φοβούνται οι straight άντρες από τους gay? Περισσότερες γυναίκες γι' αυτούς στο κάτω κάτω! :P

Πέρα από την πλάκα, όντως θα ήθελα να μάθω προς τι τόσο μένος....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νόμιμοι οι gay γάμοι στη Γαλλία
To 'πε και το 'κανε ο Φρανσουά Ολάντ! Ο πρόεδρος της Γαλλίας τήρησε τις προεκλογικές του δεσμεύσεις και δρομολόγησε το θέμα των γάμων μεταξύ ομοφυλόφιλων!

Από το 2013 λοιπόν, η απόφαση αναμένεται να ισχύσει και επίσημα, αφού ο
Γάλλος πρωθυπουργός ανακοίνωσε στο Γαλλική Εθνοσυνέλευση την απόφασή
του για καμία διάκριση στους γάμους.

«Η κοινωνία μας εξελίσσεται. Ο τρόπος ζωής και η νοοτροπία μας αλλάζει», τόνισε ο Ολάντ!
https://www.gazzetta.gr/koinonia/article/305919-nomimoi-oi-gay-gamoi-sti-gallia

Το θέμα θα οριστικοποιηθεί μες στους επόμενους μήνες, διασφαλίζοντας το δικαίωμα στο γάμο αλλά και την υιοθεσία για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.
Δυστυχώς αυτές τις μέρες έχουν διαδηλώσει κατά της πρωτοβουλίας χιλιάδες Γάλλων, με την υποστήριξη της καθολικής εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
gay_lesbian_marriage_marry.jpg

"Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, οι gay βρίσκονται πάντα στην επικαιρότητα.Αν και αποτελούν ένα πολύ μικρό ποσοστό του πλανήτη μας, γύρω στο 3%, η πολύ καλή «προβολή» τους φαίνεται να φτάνει ή και να ξεπερνάει το 50%του παγκόσμιου πληθυσμού.
Βέβαια, οι άνθρωποι αυτοί θέλουν να έχουν κάθε δικαίωμα να διεκδικούν και να προασπίζονται τις προτιμήσεις τους, είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Ωστόσο η συνεχής προβολή των επιλογών και των προτιμήσεων των gay μοιάζει να είναι κατευθυνόμενη. Όπως η τοποθέτηση προϊόντων στα ράφια ενός supermarket....Μερικές φορές αυτό το «προϊόν» επιβάλλεται εξαναγκάζοντας straight και παιδιά να το αποδεχτούν....
...... - Η κυβέρνηση της Βραζιλίας προωθεί νόμο (τον PLC 122) κατά της «ομοφυλόφιλο-φοβίας» (homophobia) ακόμα και στα σχολεία. Είναι πολύ χαρακτηριστική η αφίσα που κυκλοφορεί με δύο μαθητές του ίδιου φύλου να φιλιούνται, για να μην φοβούνται τις ομοφυλοφιλικές σχέσεις. Ο νόμος αυτός θα απαγορεύει κάθε είδους διάκριση, «κακιάς κουβέντας», ειρωνείας, σχολίου, ηθικής, θρησκευτικής, φιλοσοφικής ακόμα και ιατρικής γνώμης κατά του ομοφυλόφιλου τρόπου ζωής. Όλα αυτά με ποινή φυλακίσεως. ΜΜΕ ακόμα blogs θα τίθενται εκτός νόμου......:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πραγματικά είναι ιδιαίτερα λυπηρό να διαβάζεις ένα 17 χρονο ή 18 χρονο κορίτσι (υποθέτω τόσο είναι η georgia94) να έχει απόψεις γύρω από το ζήτημα που κάποιος θα περίμενε να έχει το πιο συντηριτικό κομμάτι της κοινωνίας μας, οι παππούδες της ή άνθρωποι με γενικότερη άγνοια.

Αν και αντικειμενικά η Ελλάδα είναι μια από τις πιο ομοφοβικές χώρες στην Ευρώπη ,έχω καλό λόγο να πιστεύω ότι οι απόψεις αυτού του 17 χρονου κοριτσιού είναι πραγματικά απομονωμένες ανάμεσα στη σημερινή νεολαία μας.Ένα σημαντικό ερώτημα για εμάς τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας είναι τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να επιμορφώσουμε ακόμα και τα νεαρά άτομα που ίσως έχουν μεγαλώσει σε ιδιαίτερα ομοφοβικά περιβάλλοντα.Νομίζω πολλά.

Έχω καταθέσει τόσο τη προσωπική μου άποψη ως επαγγελματίας ψυχικής υγίειας όσο και το ερευνητικό meta-analysis δεκαετιών κλινικής εμπειρίας και έρευνας που μας δείχνουν αρκετά ξεκάθαρα πως ο ομοφυλόφιλος σεξουαλικός προσανατολισμός αποτελεί μια φυσιολογική αλλά και θεμιτή έκφραση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.Ταυτόχρονα έχω καταθέσει την εμπειρία μου δουλεύοντας για τη Βρετανική και Καναδική Κυβέρνηση ως Ψυχολόγος με το συγκεκριμένο γκρούπ ανθρώπων σε καμπάνιες κατά της ομοφοβίας.Τέλος έχω αναφέρει πως έχω χάσει 16χρονο γκέι Καναδό ύστερα από επιτυχημένη απόπειρα αυτοκτονίας.Αυτά σε επαγγελματικό επίπεδο.

Παρότι η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί διαταραχή (και πιστέψτε με για αυτό η επιστήμη της Ψυχολογίας είναι εξαιρετικά ξεκάθαρη πέρα από τη γνωστή επίφαση της συννομωσιολογίας των λόμπι κοκ) δυστυχώς η πραγματικότητα είναι πως ειδικά οι έφηβοι και νεαροί ενήλικες gay όντως αντιμετωπίζουν υψηλότερα ποσοστά εμφάνισης ψυχικών διαταραχών.Πρώτη και κύρια στη λίστα η μείζονα κατάθλιψη και στενά ακολουθούν οι αγχώδεις διαταραχές.Τα ποσοστά μάλιστα επιτυχημένης αυτοχειρίας ειδικά στη Β.Αμερική και ειδικότερα ανάμεσα στους νεαρούς γκέι άνδρες δυστυχώς ξεπερνούν εκείνα που έχουν περιγραφεί επιδημιολογικά για τα άτομα που πάσχουν από μείζων καταθλιπτικό επεισόδιο αθροιστικά σε όλα τα ηλικιακά γκρούπ.Πραγματικά αποκαρδιωτικό. Το επιστημονικό κεκτημένο και εκεί λοιπόν μας λέει αρκετά ξεκάθαρα ότι ο λόγος που αυτό συμβαίνει είναι το εξαιρετικό prevalence της ομοφοβίας και του ομοαρνητισμού που επικρατεί ακόμα και σήμερα στην αναπτυγμένη Δύση.Φανταστήτε να μεγαλώνετε σε ένα περιβάλλον που ο καθένας ύπο το πρίσμα της φαρισαικής επίκληση του ''δικαιώματος'' διαφορετικής άποψης να σας λέει συνέχεια ότι δεν είστε φυσιολογικός,δεν έχετε δικαιώμα προσωπικής ευτυχίας και μακροημέρευσης και ούτε λίγο ούτε πολύ η κοινωνία να σας δείχνει ότι δεν υπάρχει ελπίδα για εσάς ,δεν υπάρχει αύριο.Δυστυχώς αυτή η ομοφοβία ανακυκλώνεται,αναπαράγεται και ανατροφοδοτήται πολύ εύκολα μέσω του βασικού κύταρου της κοινωνίας.Την οικογένεια.Γι αυτό και η επιστήμη της Ψυχολογίας αναγνωρίζοντας τις τραγικές διαστάσεις του φαινομένου δρα αλλλά και είναι επί της ουσίας ο φυσικός σύμμαχος των γκέι εφήβων μας εδώ και 3 δεκαετίες.Ως κλάδος έχουμε αναλάβει συστηματικές προσπάθειες και στοχευμένες δράσεις για την επιμμόρφωση του γενικού κοινού,την επιμμόρφωση των ίδιων των επαγγελματιών ψυχικής υγίειας και την ενεργή συμμετοχή μας σε δράσεις που αποσκοπούν στον εκφυλισμό και καταπολέμιση της ομοφοβίας,της προκατάληψης, των αρνητικών στερεοτύπων και της αρνητικής διάκρισης απέναντι στο τόσο ευαίσθητο αυτό γκρούπ ανθρώπων.

Σε ότι αφορά εμένα υπάρχει και το προσωπικό επίπεδο που με κάνει να είμαι fierce υποστηρικτής των GLBTI.Αρχικά η ίδια μου η αδελφή κάτι που έχω αναφέρει και στο παρελθόν.Σε δεύτερη ταχύτητα οι πολιτικές μου πεποιθήσεις, οι οποίες όμως είναι πραγματικά αδιάφορες μπροστά σε εκείνα που διδάχτηκα τόσο μέσα από τους αγώνες της αδελφής μου όσο και από την σχετικά καλή επαγγελματική μου εμπειρία στο ζήτημα.Είναι η προσωπική μου τριβή με αυτό το γκρούπ που διαμόρφωσε καταλυτικά τις απόψεις μου για το ζήτημα , με έκανε έναν ενεργό σύμμαχο τους και με έβγαλε από τη δική μου άγνοια σε μικρότερη ηλικία.Όπως βλέπετε καταλαβαίνω πολύ καλά προσωπικά πως είναι στην εφηβεία να έχεις άγνοια και τι ζημιά δυνιτικά θα μπορούσα να είχα προκαλέσει στην ίδια μου την αδερφή αν δεν είχα επιλέξει να υπηρετήσω την επιστήμη της ψυχολογίας ή αν εκείνη δεν είχε κάνει το outing της.Γνωρίζω λοιπόν διττά τη σημασία της επιμμόρφωσης σε μικρή ηλικία τόσο επαγγελματικά αλλά κυρίως προσωπικά.

Δυστυχώς εκτός από τις τραγικές προκλήσεις που οι νεαροί γκέι έφηβοι μας αντιμετωπίζουν οι περισσότερες χώρες έχουν και μια κατάφορη αδικία στο νομικό τους πλαίσιο.Τη μη ισοπολιτεία που αντιμετωπίζουν εκατομμύρια γκέι ζευγάρια παγκοσμίως απέναντι στα μάτια του νόμου,αφήνοντας τα έτσι έκθετα σε μια σωρεία γραφειοκρατικών αγκυλώσεων.Είναι λογικό να υποθέσουμε (και αυτό το προσυπογράφει ερευνητικά και η επιστήμη της Ψυχολογίας) πως ένα δίκαιο νομοθετικό πλαίσιο που διαφυλάσει τις γκέι σχέσεις και γκέι οικογένειες είναι προς το συμφέρον της ψυχοκοινωνικής προσαρμογής των ίδιων των ομοφυλόφιλων αλλά κυρίως προς το συμφέρον των παιδιών που αρκετοί από εκείνους μεγαλώνουν ή θα μεγαλώσουν καθώς η ορατότητα και η διασπορά των γκέι οικογενειών αυξάνει συνεχώς παγκοσμίως .Το μήνυμα μιας λύσης ''ντεμί'' (πχ σύμφωνα συμβίωσης κοκ) προσωπικά θεωρώ ότι εξυπηρετεί πάλι στη διάκριση.Είναι σα να λέμε πάλι οτι αυτό το γκρουπ ανθρώπων θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά.Όχι.Ο γάμος (αν και προφανώς ακόμα και πολλοί ετεροφυλόφιλοι δεν τον επικροτούν) έχει εξυπηρετήσει την κοινωνία μας μέσα στο χρόνο και φαίνεται πως αντέχει σχετικά καλά ακόμα και σήμερα.Ταυτόχρονα αποτελεί την ύψιστη μορφή επισημοποίησης μια σχέσης και το να αρνηθούμε το extension του θεσμού στα γκέι ζευγάρια είναι και αποτελεί διάκριση και μάλιστα θεμελιώδη, αν θέλουμε να ζούμε σε μια ευνομούμενη κοινωνία.Οι στρεβλές θρησκευτικές θεωρήσεις και ο φανταμενταλισμός σε αυτή τη βάση θα έπρεπε να είναι πραγματικά αδιάφορα.Εδώ μιλάμε για ισονομία και ισοπολιτεία και αυτές τις σχέσεις οφείλουμε να τις στηρίξουμε στον ύψιστο βαθμό επισημοποίησης τους μέσα στον κοινωνικό ιστό.Είναι προς το συμφέρον μας γενικά ως κοινωνία.

Ο κυριότερος όμως λόγος που θέλησα να επανατοποθετηθώ μιας και πραγματικά νομίζω έχω συνεισφέρει ότι μπορούσα να συνεισφέρω στο θέμα ήταν αυτός ο κόμπος που ένιωσα στο στομάχι μου διαβάζωντας τις απόψεις ενός 17χρονου έφηβου κοριτσιού.Χτύπησε κόκκινο καμπανάκι μέσα μου.Ελπίζω η φίλη μας αλλά και όλοι οι νεαροί έφηβοι μας που έχουν τυχόν μεγαλώσει σε μη ανεκτικά και ομοφοβικά περιβάλλοντα να επιλέξουν το δρόμο της ενημέρωσης και επιμμόρφωσης για το ζήτημα.Είναι εκεί,στη νεολαία μας που πρέπει να στραφούμε.Είναι εκεί που πρέπει να δείξουμε τη σωστή διάσταση του ζητήματος, διότι εκείνοι μέσα στα σχολεία τους,τα φροντιστήρια τους,τις αλάνες τους μπορούν να γίνουν κοινωνοί και φορείς της ανεκτικότητας απέναντι σε έναν γκέι συμμαθητή τους,φίλο τους,γνωστό τους.Είναι εκείνοι που είναι το αύριο της Ελλάδας και εκείνοι που θα μεταλαμπαδεύσουν την ανεκτικότητα στα ίδια τους τα παιδιά.Για ένα μέλλον χωρίς τη μάστιγα της κατάπτυστης ομοφοβίας που έχει στερήσει τις ζωές χιλιάδων εφήβων παγκοσμίως.

Οπότε ίσως είναι χρήσιμο άλλη μια φορά να δώσω ξανά το ωραίο και προσεγμένο κείμενο (δικής μου μετάφρασης και απόδοσης στα Ελληνικά) μιας επιστήμης που πάει beyond and above για τη καταπολέμισης της ομοφοβίας,της αρνητικής διάκρισης και της προκατάληψης στη βάση του σεξουαλικού προσανατολισμού και προσπαθεί ενεργά να διασφαλίσει τη ψυχοκοινωνική προσαρμογή και μακροημέρευση των γκέι εφήβων μας .

Με την ελπίδα ότι ειδικά οι νέοι μας θα κάνουν τον κόπο να επιμμορφωθούν για το ζήτημα...

Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ


ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

1. Εισαγωγή
2. Τι σημαίνει σεξουαλικός προσανατολισμός;
3. Πώς γνωρίζει κάποιος αν είναι λεσβία, gay ή αμφιφυλόφιλος ;
4. Πού οφείλεται ο σεξουαλικός προσανατολισμός ενός ατόμου;
5. Τι ρόλο παίζει η προκατάληψη και η αρνητική διάκριση στη ζωή των λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων;
6. Ποιές είναι οι ψυχολογικές επιπτώσεις της προκατάληψης και της αρνητικής διάκρισης ;
7. Είναι η ομοφυλοφιλία διαταραχή ;
8. Οι θεραπείες για αλλαγή του σεξουαλικού προσανατολισμού.
9. Τι σημαίνει “coming out” και γιατί είναι τόσο σημαντικό ;
10. Τι συμβαίνει με το σεξουαλικό προσανατολισμό και το “coming out” κατά τη διάρκεια της εφηβείας ;
11. Σε ποιά ηλικία οι λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι πρέπει να κάνουν “coming out”;
12. Ποιά είναι η φύση των ομόφυλων σχέσεων;
13. Μπορούν οι λεσβίες και gay άνδρες να είναι καλοί γονείς ;
14. Τι μπορεί να γίνει ώστε να εξαλειφθεί η προκατάληψη και αρνητική διάκριση εναντίον των λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων ;




1. Εισαγωγή

Ο Αμερικανικός Ψυχολογικός Σύλλογος, από το 1975, καλεί τους ψυχολόγους να αναλάβουν πρωταρχικό ρόλο στην άρση του στίγματος της ψυχικής διαταραχής, που σχετιζόταν με τους λεσβιακούς, gay και αμφιφυλόφιλους σεξουαλικούς προσανατολισμούς. Η επιστήμη της Ψυχολογίας ενδιαφέρεται για την ευημερία των ατόμων και των ομάδων και, κατ’ επέκταση, για τις απειλές που πλήττουν αυτή την ευημερία. Η προκατάληψη και η αρνητική διάκριση , τις οποίες βιώνουν συχνά οι άνθρωποι που αυτοπροσδιορίζονται ως λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι, έχει φανεί πως μπορεί να έχουν αρνητικές ψυχολογικές επιπτώσεις σε αυτές τις ομάδες ανθρώπων. Το παρακάτω κείμενο έχει σχεδιαστεί ούτως ώστε να δώσει ακριβείς πληροφορίες για εκείνους που επιθυμούν να κατανοήσουν καλύτερα τον σεξουαλικό προσανατολισμό καθώς και τις επιπτώσεις της προκατάληψης και αρνητικής διάκρισης στους ανθρώπους που αυτοπροσδιορίζονται ως λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι.

2. Τι σημαίνει σεξουαλικός προσανατολισμός;

O σεξουαλικός προσανατολισμός αναφέρεται στις σταθερές αισθηματικές, ρομαντικές ή σεξουαλικές έλξεις για άνδρες ή γυναίκες ή και τα δύο φύλα. Επίσης, αναφέρεται στην αίσθηση ταυτότητας του ατόμου, βάσει αυτών των έλξεων και των σχετικών συμπεριφορών που αυτές συνεπάγονται.

Η έρευνα, εδώ και αρκετές δεκαετίες, έχει δείξει πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός κυμαίνεται ανάμεσα στην αποκλειστική έλξη για το αντίθετο φύλο μέχρι την αποκλειστική έλξη για το ίδιο φύλο. Ο σεξουαλικός προσανατολισμός συχνά χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες : ετεροφυλόφιλος (αισθηματική, ρομαντική ή σεξουαλική έλξη για μέλη του αντίθετου φύλου), gay/λεσβιακός (αισθηματική, ρομαντική ή σεξουαλική έλξη για μέλη του ίδιου φύλου) και αμφιφυλόφιλος (αισθηματική, ρομαντική ή σεξουαλική έλξη και για τα δύο φύλα).

Οι παραπάνω έλξεις και συμπεριφορές έχουν παρατηρηθεί σταθερά σε διάφορους πολιτισμούς παγκοσμίως. Αρκετοί πολιτισμοί χρησιμοποιούν ορολογίες ταυτότητας για να περιγράψουν εκείνους που εμφανίζουν αυτές τις έλξεις. Στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής (Η.Π.Α) οι πιο συχνές ορολογίες είναι: λεσβίες (γυναίκες που έλκονται από γυναίκες), gay άνδρες (άνδρες που έλκονται από άνδρες) και αμφιφυλόφιλα άτομα (άνδρες ή γυναίκες που έλκονται και από τα δύο φύλα). Φυσικά κάποιοι άνθρωποι ενδέχεται να χρησιμοποιήσουν διαφορετικές ορολογίες ή και καθόλου.

Ο σεξουαλικός προσανατολισμός διαφοροποιείται από τα άλλα σημαντικά στοιχεία του φύλου/γένους συμπεριλαμβανομένων α. του βιολογικού φύλου (ανατομικά, γενετικά και στοιχεία φυσιολογίας, σχετιζόμενα με το ανδρικό ή γυναικείο φύλο), β. της ταυτότητας φύλου (η ψυχολογική αίσθηση του να είναι κάποιος άνδρας ή γυναίκα) και γ. του κοινωνικού ρόλου του φύλου (οι πολιτισμικές νόρμες που ορίζουν την γυναικεία ή ανδρική συμπεριφορά) .

Ο σεξουαλικός προσανατολισμός χρησιμοποιείται συχνά σαν να αποτελεί ένα χαρακτηριστικό του ανθρώπου (όπως το βιολογικό φύλο, η ταυτότητα φύλου ή η ηλικία του). Εντούτοις, η άποψη αυτή δεν είναι ολοκληρωμένη μια και ο σεξουαλικός προσανατολισμός ορίζεται και με γνώμονα τις σχέσεις μας με άλλους ανθρώπους. Οι άνθρωποι εκφράζουν τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό μέσω των συμπεριφορών τους με άλλους ανθρώπους (π.χ. απλές συμπεριφορές όπως το κράτημα χεριών ή το φιλί). Έτσι, γίνεται κατανοητό πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι στενά συνδεδεμένος με τις διαπροσωπικές σχέσεις που απαντούν στη βαθιά ριζωμένη ανάγκη του ανθρώπου για αγάπη και οικειότητα. Εκτός από τις σεξουαλικές συμπεριφορές, αυτοί οι δεσμοί και σχέσεις αφορούν και μη σεξουαλικές εκδηλώσεις ανάμεσα σε συντρόφους, τους κοινούς στόχους και αξίες τους, την αμοιβαία υποστήριξη και τη συνεχή δέσμευση. Συμπερασματικά, ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν αποτελεί μονάχα ένα προσωπικό χαρακτηριστικό του ατόμου αλλά ορίζει την ομάδα ανθρώπων στην οποία κανείς ενδέχεται να βρει ικανοποιητικές ρομαντικές σχέσεις.

3. Πώς γνωρίζει κάποιος αν είναι λεσβία, gay ή αμφιφυλόφιλος ;

Σύμφωνα με τη σύγχρονη επιστημονική και επαγγελματική γνώση , οι κύριες έλξεις που σχηματίζουν τη βάση για τον ενήλικο σεξουαλικό προσανατολισμό, συνήθως αναδύονται από τη μέση παιδική ηλικία μέχρι την πρώιμη εφηβεία. Αυτά τα μοτίβα των συναισθηματικών, ρομαντικών και σεξουαλικών έλξεων μπορεί να εμφανιστούν και χωρίς προηγούμενη σεξουαλική εμπειρία. Κάποιοι άνθρωποι ενδέχεται να απέχουν σεξουαλικά και παρόλα αυτά να γνωρίζουν τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό (είτε αυτός είναι ετεροφυλόφιλος, λεσβιακός, gay ή αμφιφυλόφιλος)

Οι λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι ενδέχεται να έχουν πολύ διαφορετικές εμπειρίες σε σχέση με το πώς βιώνουν τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό. Κάποιοι άνθρωποι γνωρίζουν ότι είναι λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι αρκετό καιρό πριν αναζητήσουν σχέσεις με άλλους ανθρώπους. Κάποιοι άλλοι είναι σεξουαλικά ενεργοί (είτε με συντρόφους του ίδιου φύλου είτε με συντρόφους του αντίθετου φύλου) πριν προσδώσουν μια καθαρή ταυτότητα στο σεξουαλικό προσανατολισμό τους. Η προκατάληψη και η αρνητική διάκριση δυσκολεύουν αρκετούς ανθρώπους να αποδεχτούν τη ταυτότητα του σεξουαλικού τους προσανατολισμού και έτσι η ανάληψη μιας λεσβιακής, gay ή αμφιφυλόφιλης ταυτότητας μπορεί να αποτελέσει μια αργή διαδικασία.

4. Πού οφείλεται ο σεξουαλικός προσανατολισμός ενός ατόμου;

Δεν υπάρχει συμφωνία σήμερα ανάμεσα στους επιστήμονες για τα ακριβή αίτια που ωθούν κάποιον στο να αναπτύξει ετεροφυλόφιλο, αμφιφυλόφιλο, gay ή λεσβιακό σεξουαλικό προσανατολισμό. Αν και πολλές έρευνες έχουν εξετάσει τις πιθανές γενετικές, ορμονικές, αναπτυξιακές, κοινωνικές και πολιτισμικές επιρροές πάνω στο σεξουαλικό προσανατολισμό, δεν έχουν προκύψει ευρήματα που επιτρέπουν στους επιστήμονες να καταλήξουν, με ασφάλεια, στο ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός καθορίζεται από κάποιο συγκεκριμένο παράγοντα ή παράγοντες. Αρκετοί πιστεύουν πως η φύση και η ανατροφή παίζουν καθοριστικό και πολύπλοκο ρόλο. Πάντως, οι περισσότεροι άνθρωποι δε βιώνουν καν αίσθηση επιλογής σε ότι αφορά τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό.

5. Τι ρόλο παίζει η προκατάληψη και η αρνητική διάκριση στη ζωή των λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων;

Η έρευνα από τις Η.Π.Α έχει δείξει πως οι λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι αντιμετωπίζουν σημαντική προκατάληψη, αρνητική διάκριση και βία εξαιτίας του σεξουαλικού τους προσανατολισμού.Παρόλα αυτά, τα τελευταία χρόνια, η κοινή γνώμη έχει αρχίσει να αντιτίθεται στις διακρίσεις βάσει του σεξουαλικού προσανατολισμού αν και εκφράσεις εχθρότητας απέναντι στις λεσβίες και gay άνδρες παρατηρούνται συχνά στη κοινωνία.

Η προκατάληψη απέναντι στους αμφιφυλόφιλους εμφανίζεται εξίσου συχνά. Μάλιστα οι αμφιφυλόφιλοι ενδέχεται να αντιμετωπίσουν προκατάληψη ακόμα και από μια μερίδα λεσβιών και gay όπως και από ετεροφυλόφιλους. Η αρνητική διάκριση βάσει του σεξουαλικού προσανατολισμού παίρνει διάφορες μορφές. Πολυάριθμες μελέτες δείχνουν πως η λεκτική βία, η παρενόχληση και προκατάληψη κατά των λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων είναι διεθνές φαινόμενο.

Η αρνητική διάκριση εναντίον των λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων απαντάται πολύ συχνά σε τομείς όπως η απασχόληση, η στέγαση και ο εργασιακός στίβος. Η επιδημία του HIV/AIDS έπαιξε σημαντικό ρόλο σε ότι αφορά την προκατάληψη και την αρνητική διάκριση απέναντι στις λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλους.

Στις αρχές εξάπλωσης της επιδημίας, το επιχείρημα πως το HIV/AIDS ήταν η “αρρώστια των gay” έπαιξε σημαντικό ρόλο για την ολιγωρία στην αντιμετώπιση των κοινωνικών προεκτάσεων της επιδημίας. Οι gay και αμφιφυλόφιλοι άνδρες, όντως, έχουν επηρεαστεί από την ασθένεια σε μεγαλύτερο βαθμό. Εντούτοις, η ανακριβής πεποίθηση πως όλοι οι gay και αμφιφυλόφιλοι άνδρες έχουν HIV/AIDS βοήθησε στον περαιτέρω στιγματισμό των λεσβίων, gay και αμφιφυλόφιλων.

6. Ποιές είναι οι ψυχολογικές επιπτώσεις της προκατάληψης και της αρνητικής διάκρισης ;

Σε κοινωνικό επίπεδο, η προκατάληψη και αρνητική διάκριση εναντίον λεσβίων, gay και αμφιφυλόφιλων φαίνεται στα καθημερινά στερεότυπα που αφορούν στα μέλη αυτών των κοινωνικών ομάδων. Τα στερεότυπα αυτά, αν και δεν αποδεικνύονται ερευνητικά, πολλές φορές χρησιμοποιούνται ως δικαιολογία για την άνιση μεταχείριση λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων. Μερικά παραδείγματα άνισης μεταχείρισης στους τομείς της απασχόλησης, της γονεϊκότητας και της αναγνώρισης ομόφυλων σχέσεων, «δικαιολογούνται» συχνά από στερεοτυπικές θεωρήσεις για τις λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλους.

Σε προσωπικό και διαπροσωπικό επίπεδο, αυτή η προκατάληψη και αρνητική διάκριση ενδέχεται να έχει σημαντικές επιπτώσεις, ειδικά εάν οι λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι επιχειρήσουν να αποκρύψουν ή αρνηθούν τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό. Αν και αρκετές λεσβίες και gay άνδρες μαθαίνουν, καθώς μεγαλώνουν, να αντιμετωπίζουν ικανοποιητικά το κοινωνικό στίγμα εναντίον της ομοφυλοφιλίας , η συστηματική προκατάληψη μπορεί να έχει σημαντικές αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία και την ευημερία τους. Άτομα και ομάδες μπορεί να βιώνουν το στίγμα είτε σε μεγαλύτερο βαθμό είτε σε μικρότερο, εξαιτίας άλλων χαρακτηριστικών τους, όπως η φυλή, η εθνικότητα, η θρησκεία ή η αναπηρία.

Η διαδεδομένη προκατάληψη, αρνητική διάκριση και βία τις οποίες βιώνουν οι λεσβίες και οι gay άνδρες, είναι σημαντικές πηγές ανησυχίας, σε ό,τι αφορά τη ψυχική τους υγεία. Η προκατάληψη, η αρνητική διάκριση βάσει του σεξουαλικού προσανατολισμού και η βία, είναι σημαντικές πηγές άγχους για τις λεσβίες, gay και τους αμφιφυλόφιλους, διεθνώς.Αν και η κοινωνική υποστήριξη είναι ζωτικής σημασίας στην αντιμετώπιση του άγχους, η αρνητική διάκριση και προκατάληψη καθιστούν δυσκολότερο για τις λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλους, να βρουν τέτοια υποστήριξη.

7. Είναι η ομοφυλοφιλία διαταραχή ;

Όχι, ο λεσβιακός, gay και αμφιφυλόφιλος προσανατολισμός δεν αποτελούν διαταραχές. Η έρευνα δεν έχει δείξει κάποιο συσχετισμό μεταξύ αυτών των σεξουαλικών προσανατολισμών και της ψυχοπαθολογίας. Τόσο η ετεροφυλόφιλη όσο και η ομοφυλόφιλη συμπεριφορά αποτελούν φυσιολογικές εκφράσεις της ανθρώπινης σεξουαλικότητας. Οι δύο συμπεριφορές έχουν καταγραφεί σε πολλούς και διαφορετικούς πολιτισμούς και σε διαφορετικές ιστορικές περιόδους. Παρά την επιμονή των στερεοτύπων που παρουσιάζουν τις λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλους ως διαταραγμένους, πολλές δεκαετίες έρευνας και κλινικής εμπειρίας έχουν οδηγήσει κάθε σημαντικό οργανισμό Ιατρικής και Ψυχικής Υγείας να καταλήξει στο συμπέρασμα πως αυτοί οι προσανατολισμοί αντιπροσωπεύουν φυσιολογικές εκφράσεις της ανθρώπινης εμπειρίας. Οι λεσβιακές, gay και αμφιφυλόφιλες σχέσεις αποτελούν φυσιολογικές εκφράσεις του ανθρώπινου δεσίματος και της ανθρώπινης οικειότητας. Εδώ και δεκαετίες αυτοί οι οργανισμοί έχουν πάψει να κατατάσσουν την ομοφυλοφιλία ως ψυχική διαταραχή.

8. Οι θεραπείες για αλλαγή του σεξουαλικού προσανατολισμού.

Οι μεγαλύτεροι οργανισμοί Ψυχικής Υγείας έχουν επίσημα εκφράσει ανησυχία για τις ‘‘θεραπείες’’ αλλαγής σεξουαλικού προσανατολισμού. Μέχρι σήμερα δεν έχουν υπάρξει επιστημονικά επαρκή ερευνητικά στοιχεία που να δείχνουν ότι η θεραπεία με σκοπό την αλλαγή του σεξουαλικού προσανατολισμού ενός ατόμου είναι ασφαλής ή επιτυχής. Επιπρόσθετα, η προαγωγή των θεραπειών αλλαγής σεξουαλικού προσανατολισμού επιτείνει τα στερεότυπα και συμβάλλει στο αρνητικό κλίμα για τις λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλους. Κάτι τέτοιο είναι ιδιαίτερα πιθανό για λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλους οι οποίοι έχουν μεγαλώσει σε συντηρητικά και θρησκευτικά περιβάλλοντα.

Οι ενδεδειγμένες πρακτικές για ένα θεραπευτή που εργάζεται με κάποιον ο οποίος έχει επιφυλάξεις σε ό,τι αφορά τις έλξεις του απέναντι στο ίδιο φύλο, αφορούν στην παροχή βοήθειας για α. την αντιμετώπιση των κοινωνικών προκαταλήψεων εναντίον της ομοφυλοφιλίας β. την επιτυχή επίλυση θεμάτων που σχετίζονται με τις εσωτερικές συγκρούσεις του ατόμου γ. την ενθάρρυνση προς τη διεκδίκηση μιας ευτυχισμένης και ικανοποιητικής ζωής του ατόμου.

Οι επαγγελματικοί οργανισμοί Ψυχικής Υγείας καλούν τα μέλη τους να δείχνουν σεβασμό στο δικαίωμα ενός ατόμου (ή πελάτη) στον αυτοπροσδιορισμό, να είναι ευαίσθητα απέναντι στη φυλή, κουλτούρα, εθνικότητα, ηλικία, φύλο, ταυτότητα φύλου, σεξουαλικό προσανατολισμό, θρησκεία, κοινωνικο-οικονομικό επίπεδο, γλώσσα και αναπηρία όταν εργάζονται με έναν πελάτη, καθώς και να εξαλείψουν τις προκαταλήψεις που σχετίζονται με τους παραπάνω παράγοντες.

9. Τι σημαίνει “coming out” και γιατί είναι τόσο σημαντικό ;

Η Αγγλική φράση “coming out” (ανακοίνωση/γνωστοποίηση σε τρίτους του σεξουαλικού προσαναταλισμού του ατόμου) αναφέρεται σε αρκετές πλευρές των εμπειριών λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων, όπως την αυτο-αναγνώριση των ομόφυλων έλξεων, τη γνωστοποίησή τους σε έναν ή περισσότερους ανθρώπους, την εκτεταμένη γνωστοποίηση και συνάσπιση των ατόμων στις λεσβιακές, gay και αμφιφυλόφιλες κοινότητες.

Αρκετοί άνθρωποι διστάζουν να προχωρήσουν στη γνωστοποίηση του σεξουαλικού τους προσανατολισμού, εξαιτίας του κινδύνου να αντιμετωπίσουν τυχόν αρνητική διάκριση και προκατάληψη. Ορισμένοι επιλέγουν να κρατήσουν τη ταυτότητα τους κρυφή, άλλοι να τη γνωστοποιήσουν σε συγκεκριμένες περιστάσεις ενώ κάποιοι τελευταίοι αποφασίζουν να τη γνωστοποιήσουν ευρύτερα δημόσια.

Η διαδικασία του “coming out” αποτελεί συχνά ένα σημαντικό ψυχολογικό βήμα για τις λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλους ανθρώπους. Η έρευνα έχει δείξει πως τα θετικά αισθήματα για το σεξουαλικό προσανατολισμό και η ενσωμάτωση αυτών στη ζωή κάποιου, είναι πηγή ευημερίας και καλής ψυχικής υγείας.

Αυτή η ενσωμάτωση συχνά σχετίζεται με την αποκάλυψη της σεξουαλικής ταυτότητας σε τρίτους και ίσως με τη συμμετοχή στη gay κοινότητα. Η δυνατότητα να μπορεί κάποιος να συζητήσει για το σεξουαλικό του προσανατολισμό με άλλους, αυξάνει τις πιθανότητες κοινωνικής υποστήριξης η οποία είναι σημαντική για τη ψυχική υγεία και τη ψυχολογική ευημερία του ατόμου.Όπως οι ετεροφυλόφιλοι, έτσι και οι λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι ευεργετούνται από το να μπορούν να μοιραστούν τη ζωή τους με την οικογένεια, φίλους και γνωστούς τους. Έτσι, δεν αποτελεί έκπληξη ότι οι λεσβίες και gay άνδρες που αισθάνονται ότι πρέπει να αποκρύψουν το σεξουαλικό τους προσανατολισμό, αναφέρουν πιο συχνά προβλήματα ψυχικής υγείας (και ενδέχεται να έχουν και περισσότερα προβλήματα υγείας, γενικότερα), σε σύγκριση με τις λεσβίες και gay άνδρες που είναι πιο ανοιχτοί στην αποκάλυψη της αλήθειας.

10. Τι συμβαίνει με το σεξουαλικό προσανατολισμό και το “coming out” κατά τη διάρκεια της εφηβείας ;

Η εφηβεία αποτελεί τη περίοδο όπου οι άνθρωποι διαχωρίζονται από τους γονείς και τις οικογένειες τους και αρχίζουν να δημιουργούν την αυτονομία τους. Η περίοδος της εφηβείας μπορεί να αποτελέσει μια εποχή αμφισβήτησης και πολλοί νέοι ενδέχεται να αμφισβητήσουν τα σεξουαλικά τους αισθήματα. Η διαδικασία αναγνώρισης των σεξουαλικών αισθημάτων είναι μια φυσιολογική εξελικτική διαδικασία της εφηβείας. Μερικές φορές, οι έφηβοι έχουν ομοερωτικά αισθήματα ή εμπειρίες οι οποίες προκαλούν σύγχυση ως προς το σεξουαλικό τους προσανατολισμό. Αυτή η σύγχυση φαίνεται πως υποχωρεί με το χρόνο και με διαφορετική κατάληξη για κάθε άτομο.

Κάποιοι έφηβοι επιθυμούν ή συμμετέχουν σε ομοερωτική συμπεριφορά αλλά δεν αυτοπροσδιορίζονται ως λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι, μερικές φορές εξαιτίας του στίγματος που φέρει ένας μη ετεροφυλόφιλος προσανατολισμός. Άλλοι έφηβοι νιώθουν συνεχόμενα αισθήματα και ομοερωτικές έλξεις, χωρίς να συμμετέχουν σε οποιαδήποτε σεξουαλική δραστηριότητα ή ενδέχεται να συμμετέχουν σε ετερόφυλες συμπεριφορές για διάφορες χρονικές περιόδους. Εξαιτίας του στίγματος που σχετίζεται με τις έλξεις για το ίδιο φύλο, αρκετοί νέοι μπορεί να νιώθουν ομοερωτικές έλξεις χρόνια πριν γίνουν σεξουαλικά ενεργοί με άτομα του ίδιου φύλου ή αποκαλύψουν αυτές τις έλξεις σε άλλους.

Η διαδικασία εξερεύνησης των έλξεων για το ίδιο φύλο μπορεί να οδηγήσει κάποιους νέους στο να υιοθετήσουν λεσβιακή, gay ή αμφιφυλόφιλη ταυτότητα. Για ορισμένους έφηβους η αναγνώριση αυτής της ταυτότητας μπορεί να βάλει τέλος στην εσωτερική τους σύγχυση. Όταν δε αυτοί οι έφηβοι λαμβάνουν υποστήριξη από τους γονείς ή τον περίγυρό τους, είναι συχνά ικανοί να ζήσουν ικανοποιητικές και υγιείς ζωές και να προχωρήσουν αποτελεσματικά στη ζωή τους, μέσα από τις ζυμώσεις της εφηβείας. Όσο νεότερος είναι κάποιος ο οποίος αναγνωρίζει μια μη ετεροφυλόφιλη ταυτότητα, τόσο λιγότεροι είναι οι εσωτερικοί και εξωτερικοί μηχανισμοί βοήθειας που μπορεί ο ίδιος να διαθέτει. Ως εκ τούτου, οι νέοι που κάνουν ‘‘coming out’’ νωρίτερα, έχουν ιδιαίτερη ανάγκη βοήθειας από γονείς και τρίτους.

Οι νέοι που αυτοπροσδιορίζονται ως λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι ενδέχεται να αντιμετωπίσουν κάποια προβλήματα, μεταξύ των οποίων η παρενόχληση και οι αρνητικές εμπειρίες στο σχολείο. Αυτές οι εμπειρίες συνδέονται με αρνητικές συμπεριφορές, δηλαδή δραστηριότητες υψηλού κινδύνου, όπως σεξ χωρίς προφύλαξη και καταχρήσεις σε αλκοόλ ή ναρκωτικές ουσίες. Εντούτοις, οι νέες σε ηλικία λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι δε φαίνεται να αντιμετωπίζουν υψηλότερους κινδύνους σωματικής ή ψυχικής υγείας. Πάντως, όταν τέτοιου είδους προβλήματα ανακύψουν , αυτά στη συντριπτική τους πλειοψηφία σχετίζονται με τις προκαταλήψεις και αρνητικές διακρίσεις στο ευρύτερο περιβάλλον τους. Η υποστήριξη από σημαντικούς ανθρώπους στη ζωή των εφήβων είναι εξαιρετικής σημασίας και μπορεί να δώσει μεγάλη ανακούφιση από την προκατάληψη και αρνητική διάκριση .

Η υποστήριξη από την οικογένεια, το σχολείο και τη γενικότερη κοινωνία μειώνει τους κινδύνους και ενθαρρύνει την υγιή ανάπτυξη των εφήβων. Οι νέοι και έφηβοι έχουν ανάγκη αγάπης και υποστήριξης καθώς και να συμμετέχουν ενεργά σε δραστηριότητες με τους συνομηλίκους τους. Οι έφηβες λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι που αντεπεξέρχονται καλά στη ζωή τους παρά το άγχος –όπως εξάλλου όλοι οι έφηβοι που αντιδρούν καλά στο άγχος- τείνουν να είναι κοινωνικά ικανοί, να έχουν καλές ικανότητες επίλυσης προβλημάτων και να έχουν μια αίσθηση αυτονομίας και σκοπού, ανυπομονώντας για το μέλλον.

Επίσης, υπάρχουν έφηβοι οι οποίοι θεωρούνται λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι επειδή δεν συγκλίνουν με τους παραδοσιακούς ρόλους των φύλων (π.χ. τις πολιτισμικές νόρμες που αφορούν στην ανδρική και θηλυκή συμπεριφορά). Ανεξάρτητα από το εάν αυτοί οι έφηβοι αυτοπροσδιορίζονται ως ετεροφυλόφιλοι, λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι, συναντούν συχνά προκατάληψη και αρνητική διάκριση βάσει της θεώρησης των άλλων ότι αυτοί είναι λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι. Η καλύτερη υποστήριξη για αυτούς τους έφηβους, έρχεται από σχολεία που δεν αποδέχονται τις αρνητικές διακρίσεις.

11. Σε ποιά ηλικία οι λεσβίες, gay ή αμφιφυλόφιλοι πρέπει να κάνουν “coming out”;

Δεν υπάρχει απλή ή απόλυτη απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Οι κίνδυνοι και τα οφέλη του “coming out” είναι διαφορετικά για νέους, ανά περίπτωση/περίσταση. Ορισμένοι έφηβοι ζουν σε οικογένειες όπου η υποστήριξη για το σεξουαλικό τους προσανατολισμό είναι ξεκάθαρη και σταθερή. Αυτοί οι έφηβοι και νέοι ενδέχεται να αντιμετωπίσουν λιγότερους κινδύνους κατά τη διαδικασία του “coming out”, ακόμα και αν αυτό λάβει χώρα σε μικρότερη ηλικία. Οι νέοι και έφηβοι που ζουν σε λιγότερο υποστηρικτικές οικογένειες, αντιμετωπίζουν υψηλότερους κινδύνους. Όλοι οι νέοι που κάνουν “coming out” ενδέχεται να αντιμετωπίσουν προκατάληψη, αρνητική διάκριση ή ακόμα και βία στα σχολεία τους, τις κοινωνικές ομάδες των οποίων αποτελούν μέλη, στην εργασιακή τους απασχόληση και στις θρησκευτικές κοινότητες στις οποίες ανήκουν. Οι υποστηρικτικές οικογένειες, φίλοι και σχολεία αποτελούν σημαντική βοήθεια εναντίον των αρνητικών επιπτώσεων αυτών των εμπειριών.

12. Ποιά είναι η φύση των ομόφυλων σχέσεων;

Η έρευνα δείχνει πως αρκετές λεσβίες και gay άνδρες θέλουν και έχουν αφοσιωμένες σχέσεις. Σύμφωνα με ερευνητικά στοιχεία υπολογίζεται ότι ποσοστό της τάξεως 40% με 60% των gay ανδρών και 45% με 80% των λεσβιών, βρίσκονται μέσα σε σχέση. Στοιχεία από τις Η.Π.Α δείχνουν πως από τα 5,5 εκατομμύρια ζευγάρια που συζούν χωρίς να έχουν παντρευτεί, περίπου 1 στα 9 αφορά συντρόφους του ίδιου φύλου αν και είναι σχεδόν σίγουρο πως τα στατιστικά αυτά υποεκτιμούν τον αληθινό αριθμό των ομόφυλων ζευγαριών που συζούν.

Τα στερεότυπα για τις σχέσεις λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων παραμένουν παρά το γεγονός ότι διάφορες έρευνες δεν τα επιβεβαιώνουν. Ένα στερεότυπο σε ό,τι αφορά τις σχέσεις των ομόφυλων ζευγαριών, είναι πως αυτές είναι δυσλειτουργικές. Η πραγματικότητα είναι πως η έρευνα μέχρι σήμερα έχει δείξει ότι οι ετερόφυλες και ομόφυλες σχέσεις δε παρουσιάζουν διαφορά σε ποιοτικά χαρακτηριστικά όπως η ικανοποίηση από τη σχέση και η δέσμευση των δύο συντρόφων.

Άλλο στερεότυπο αφορά στο ότι οι λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι δεν είναι σταθεροί στις σχέσεις τους. Κι όμως, παρά τη κοινωνική εχθρότητα εναντίον των ομόφυλων ζευγαριών, η έρευνα έχει δείξει πως μια μεγάλη μερίδα λεσβιών και gay ανδρών δημιουργούν σταθερές και μακροχρόνιες σχέσεις. Υπολογίζεται πως ποσοστό της τάξης 18% με 28% των gay ζευγαριών και 8% με 21% των λεσβιακών ζευγαριών έχουν ζήσει μαζί για πάνω από 10 χρόνια. Είναι λογικό να θεωρήσουμε πως η σταθερότητα μιας ομόφυλης σχέσης μπορεί να υποβοηθηθεί, αν τυγχάνει της ίδιας υποστήριξης και αναγνώρισης που τυγχάνουν οι ετερόφυλες σχέσεις (π.χ. ίσα νομικά δικαιώματα και υποχρεώσεις που απορρέουν από το γάμο).

Ένα ακόμα στερεότυπο αφορά τη λανθασμένη αντίληψη πως οι στόχοι και αξίες των ομόφυλων ζευγαριών είναι διαφορετικά από αυτά των ετερόφυλων ζευγαριών. Μάλιστα, η έρευνα έχει δείξει πως οι παράγοντες που επηρεάζουν τη ικανοποίηση σε μια σχέση, την δέσμευση και τη σταθερότητα παρουσιάζουν εξαιρετική ομοιότητα τόσο για τα ομόφυλα ζευγάρια που συζούν όσο και για τα ετερόφυλα ζευγάρια που είναι παντρεμένα.

Πολύ λιγότερη έρευνα είναι υπαρκτή για τις σχέσεις και τις εμπειρίες αμφιφιλόφιλων ανθρώπων. Αν αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονται σε μια ομόφυλη σχέση τότε ενδέχεται να αντιμετωπίσουν την ίδια προκατάληψη και αρνητική διάκριση που βιώνουν τα ζευγάρια λεσβιών και gay ανδρών. Αν βρίσκονται σε μια ετερόφυλη σχέση τότε ενδέχεται να έχουν τις ίδιες εμπειρίες με τα ετερόφυλα ζευγάρια εκτός αν επιλέξουν να αποκαλύψουν τον αμφιφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό τους. Σε αυτή τη περίπτωση ενδέχεται να αντιμετωπίσουν την ίδια προκατάληψη και αρνητική διάκριση που βιώνουν οι λεσβίες και gay άνδρες.

13. Μπορούν οι λεσβίες και gay άνδρες να είναι καλοί γονείς ;

Αρκετές λεσβίες και gay άνδρες είναι γονείς ενώ αρκετοί άλλοι θα ήθελαν να γίνουν. Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία από τις Η.Π.Α το 33% των ζευγαριών γυναικών και το 22% των ζευγαριών ανδρών που συζούν, έχουν τουλάχιστον ένα παιδί ηλικίας κάτω των 18 ετών στο σπίτι. Αν και συγκριτικά στατιστικά για ελεύθερους gay και λεσβίες δεν υπάρχουν, υπολογίζεται πως αρκετοί εξ αυτών είναι γονείς.

Καθώς η ορατότητα των ομοφυλόφιλων γονέων στη κοινωνία έχει αυξηθεί και το νομικό πλαίσιο αλλάζει , αρκετοί έχουν εκφράσει ανησυχίες για αυτές τις οικογένειες και για την ευημερία των παιδιών που προέρχονται από ομόφυλους γονείς. Η πλειοψηφία της έρευνας γύρω από αυτό το ζήτημα ασχολείται με το κατά πόσο τα παιδιά από ομόφυλα ζευγάρια παρουσιάζουν μειονεκτήματα σε σχέση με παιδιά από ετερόφυλα ζευγάρια. Οι πιο συνηθισμένες ερωτήσεις και απαντήσεις για το θέμα είναι οι παρακάτω :

• Παρουσιάζουν τα παιδιά ομόφυλων ζευγαριών περισσότερα προβλήματα σεξουαλικής ταυτότητας σε σύγκριση με τα παιδιά ετερόφυλων ζευγαριών ;

Η απάντηση από την έρευνα είναι ξεκάθαρη: Όχι ,τα παιδιά λεσβιακών ζευγαριών δεν εμφανίζουν διαφορές σε σύγκριση με τα παιδιά των ετερόφυλων ζευγαριών σε ό,τι αφορά το σεξουαλικό τους προσανατολισμό, την ταυτότητα φύλου και γενικότερα τη σεξουαλική τους ταυτότητα. Λιγότερες είναι οι έρευνες σε ό,τι αφορά παιδιά από gay ζευγάρια .

• Εμφανίζουν άλλα αναπτυξιακά προβλήματα τα παιδιά ομόφυλων ζευγαριών;

Άλλη μια φορά η έρευνα έχει δείξει πως τα παιδιά από λεσβιακά ζευγάρια παρουσιάζουν μικρές διαφορές σε σύγκριση με τα παιδιά από ετερόφυλα ζευγάρια σε ό,τι αφορά τη προσωπικότητα, την αυτο-εικόνα και την εν γένει συμπεριφορά τους. Λιγότερες είναι οι έρευνες σε ό,τι αφορά παιδιά από gay ζευγάρια .

• Αντιμετωπίζουν τα παιδιά ομόφυλων ζευγαριών προβλήματα με τις κοινωνικές σχέσεις τους ;

Tα ερευνητικά στοιχεία μέχρι σήμερα δείχνουν πως τα παιδιά από ομόφυλα ζευγάρια έχουν φυσιολογικές κοινωνικές σχέσεις τόσο με τους συνομηλίκους τους όσο και με τους ενήλικες. Η γενικότερη εικόνα που προκύπτει από την έρευνα δείχνει πως η κοινωνική ζωή των παιδιών που προέρχονται από ομόφυλα ζευγάρια είναι φυσιολογική σε ό,τι αφορά τις σχέσεις τους με τους συνομηλίκους, φίλους και γονείς τους.


• Είναι πιο πιθανό αυτά τα παιδιά να πέσουν θύμα σεξουαλικής κακοποίησης από τους γονείς, φίλους ή γνωστούς ;

Δεν υπάρχει η παραμικρή επιστημονική βάση που να υποστηρίζει τη παραπάνω θέση.

Συμπερασματικά, η κοινωνική επιστήμη αποδεικνύει ότι οι προβληματισμοί που αφορούν συχνά στα παιδιά ομόφυλων ζευγαριών (προβληματισμοί οι οποίοι γενικά βασίζονται σε προκατάληψη και στερεότυπα εναντίον των ομοφυλόφιλων) δεν υποστηρίζονται επιστημονικά. Η έρευνα έχει δείξει πως τα παιδιά ομόφυλων ζευγαριών δε διαφέρουν σημαντικά σε σχέση με τα παιδιά ετερόφυλων ζευγαριών, σε ό,τι αφορά την ανάπτυξη, την ψυχοκοινωνική προσαρμογή και τη γενικότερη ευημερία τους.

14. Τι μπορεί να γίνει ώστε να εξαλειφθεί η προκατάληψη και αρνητική διάκριση εναντίον των λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων ;

Οι λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι που επιθυμούν να βοηθήσουν στη μείωση της προκατάληψης και αρνητικής διάκρισης εναντίον τους, μπορούν είναι ανοιχτοί για το σεξουαλικό τους προσανατολισμό, χωρίς να διακυβεύεται, με αυτό τον τρόπο, η λήψη προληπτικών μετρων για να παραμείνουν οι ιδιοι ασφαλείς. Μπορούν, επίσης, να εξετάσουν το δικό τους σύστημα πεποιθήσεων για την ύπαρξη στερεότυπων εναντίον των ομοφυλόφιλων. Ακόμα, μπορούν να αποταθούν στη λεσβιακή, gay και αμφιφυλόφιλη κοινότητα καθώς και σε υποστηρικτικούς ετεροφυλόφιλους, για βοήθεια και υποστήριξη.

Οι ετεροφυλόφιλοι που επιθυμούν να βοηθήσουν στη μείωση της προκατάληψης και αρνητικής διάκρισης εναντίον των λεσβιών, gay και αμφιφυλόφιλων, μπορούν να εξετάσουν τις δικές τους πεποιθήσεις για την ύπαρξη στερεότυπων εναντίον των ομοφυλόφιλων. Μπορούν να προσπαθήσουν να γνωρίσουν λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλους καθώς και να εργαστούν με διάφορες κοινότητες για να καταπολεμήσουν τη προκατάληψη και αρνητική διάκριση εναντίον τους. Οι ετεροφυλόφιλοι μπορούν πιο εύκολα να ζητήσουν από άλλους ετεροφυλόφιλους να εξετάσουν τις απόψεις τους για την ύπαρξη προκατάληψης και αρνητικής διάκρισης στις συγκεκριμένες ομάδες κοινού.Οι ετεροφυλόφιλοι σύμμαχοι μπορούν να ενθαρρύνουν πολιτικές κατά της αρνητικής διάκρισης σε ό,τι αφορά τον σεξουαλικό προσανατολισμό των ατόμων. Ειδικά όταν οι λεσβίες, gay και αμφιφυλόφιλοι μπορούν δημόσια να εκφράσουν τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό, οι ετεροφυλόφιλοι έχουν ευκαιρία να έχουν προσωπική επαφή με ανοιχτά ομοφυλόφιλους και να τους κατανοήσουν ως άτομα.

Οι έρευνες σχετικά με τη προκατάληψη γενικά αλλά και ειδικότερα σχετικά με την προκατάληψη εναντίον των ομοφυλόφιλων, οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η προκατάληψη μειώνεται σημαντικά όταν η πλειοψηφική ομάδα έρχεται σε στενότερη επαφή με την μειονοτική ομάδα. Έτσι βλέπουμε την εξαιρετική σημασία που έχει η συναναστροφή ετεροφυλόφιλων με ανοιχτά ομοφυλόφιλους. Η έρευνα έχει δείξει πως η προκατάληψη και οι αρνητικές συμπεριφορές απέναντι σε ομοφυλόφιλους είναι σημαντικά μικρότερη ανάμεσα σε ανθρώπους που έχουν ομοφυλόφιλους στενούς φίλους ή μέλη της οικογένειας τους.

ΠΗΓH

American Psychological Association. (2008 ) . Answers to your questions: For a better understanding of sexual orientation and homosexuality. Washington, DC: Author. [Retrieved from .apa.org/topics/sorientation.pdf ]

Copyright © 2008 American Psychological Association.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.............λυπαμαι αλλα δεν ειμαι ομοφυλοφυλος για να πω αν ειμαι ενεργητικος ή παθητικος (οσοι τους υποστηριζουν δεν ειναι ομοφυλοφυλοι αυτοματα)
και κάποιος άλλος το έλεγε αυτό, όταν συζητούσαμε πριν αρκετούς μήνες. Σήμερα όμως, βρέσκεται συστρατευόμενος με εσένα…ο νοών νοείτω!
Τωρα το ''ανωτερο πλασμα της φυσης'' δεν θα τ ο σχολιασω καν. Ο ανθρωπος αυτοπροσδιοριζεται ως ηγετης και ως κυριαρχος της φυσης. Δεν σημαινει οτι ειναι.
μην απορείς, σε λίγο θα έρθει η νεώτερη έκδοση του ανθρώπου(, οι πίθηκοι μακάκες, που καθώς βρίσκονται σε ομάδες, μόλις βρουν τρύπα δεν κάνουν καμία διάκριση. Ίσως να αποτελούν το ιδανικό πρότυπο για μερικούς από εσάς. Δεν λέω όλους, οπότε όποιος πιστεύει ότι δεν τον εκφράζει αυτή η έκφραση της ζωής, ας μην απαντήσει, για ευνόητους λόγους.
Πραγματικά είναι ιδιαίτερα λυπηρό να διαβάζεις ένα 17 χρονο ή 18 χρονο κορίτσι (υποθέτω τόσο είναι η georgia94) να έχει απόψεις γύρω από το ζήτημα που κάποιος θα περίμενε να έχει το πιο συντηριτικό κομμάτι της κοινωνίας μας, οι παππούδες της ή άνθρωποι με γενικότερη άγνοια.
...........
Αν εσύ ως επιστήμονας, αρνείσαι σε ένα νεαρό κορίτσι το δικαίωμα να ερωτευθεί τον νέο εκείνο που θα βρίσκεται δίπλα της δίχως καμιά άλλη σκέψη στο μυαλό του, δίχως τοξικές παρεκκλίσεις στις επιλογές του, δίχως τις εξαρτήσεις που προκύπτουν από ομοφυλοφιλική συμπεριφορά, έναν άνδρα καθαρό και όχι έναν άνδρα στρ οκτώ όπως λέτε εσείς, τότε δεν χρειάζεται να σου πω κάτι… οσο για το ότι λυπάσαι εσύ, τι να κάνουμε; Μη σου δώσουμε και μαντήλι να φυσάς τη μύτη σου…
Υ.Γ. βγάλε την καραμέλα για τους παππούδες. Οταν πιάσω το μπαστούνι, (κάπου στα -ήντα και βάλε..., θα το καταλάβεις απο την μπαστουνιά που θα σούρθει κατακούτελα. Μην ανησυχείς...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αν εσύ ως επιστήμονας, αρνείσαι σε ένα νεαρό κορίτσι το δικαίωμα να ερωτευθεί τον νέο εκείνο που θα βρίσκεται δίπλα της δίχως καμιά άλλη σκέψη στο μυαλό του, δίχως τοξικές παρεκκλίσεις στις επιλογές του, δίχως τις εξαρτήσεις που προκύπτουν από ομοφυλοφιλική συμπεριφορά, έναν άνδρα καθαρό και όχι έναν άνδρα στρ οκτώ όπως λέτε εσείς, τότε δεν χρειάζεται να σου πω κάτι… οσο για το ότι λυπάσαι εσύ, τι να κάνουμε; Μη σου δώσουμε και μαντήλι να φυσάς τη μύτη σου…
Υ.Γ. βγάλε την καραμέλα για τους παππούδες. Οταν πιάσω το μπαστούνι, (κάπου στα -ήντα και βάλε..., θα το καταλάβεις απο την μπαστουνιά που θα σούρθει κατακούτελα. Μην ανησυχείς...:):):)

Honestly, τι εννοείς καθαρό; Μήπως μιλάς για όλους τους ψευτόμαγκες που βιοπραγούν πάνω σε νεαρά κορίτσια; :hmm:
Αυτό που θέλετε να το παίζετε κριτές των πάντων και δεν έχετε ανοίξει ένα βιβλίο να ξεστραβωθείτε ή να βγείτε για μία μπύρα, έναν καφέ, να γνωρίσετε, να δείτε, να παρατηρήσετε νέο κόσμο, με βάζει σε πολλές απορίες. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή:
Το θέμα καθαρίστηκε απο διάφορα μηνύματα που κρίθηκαν εκτός θέματος απο την Ομάδα Διαχείρισης,αφού πραματεύονταν μεταξύ άλλων,την φυσιολογικότητα της ομοφυλοφιλίας.Το άν η ομοφυλοφυλία είναι φυσιολογική ή όχι,δεν απασχολεί το συγκεκριμένο θέμα.Ωστόσο άν κάποιος θέλει να αναλύσει κάποια άλλη πτυχή της ομοφυλοφυλίας μεταξύ των οποίων και την φυσιολογικότητά της θα παραπέμψουμε τον χρήστη στα υπόλοιπα θέματα που φιλοξενεί η κοινότητα.Μία ενδεικτική λίστα(βασισμένη στα tags των θεμάτων)μπορείτε να βρείτε εδώ.Επίσης οποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα σχετικά με αυτό το θέμα μπορεί να ψάξει άρθρα σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικα,ή ιστοσελίδες σχετικές με το θέμα.
Το θέμα αφορά τις κοινωνικές διεκδικήσεις των ομοφυλόφιλων(δικαίωμα στον γάμο,υιοθεσία κτλ) και θα σας παρακαλούσαμε θερμά οι συζητήσεις να εξελίσσονται γύρω από αυτούς τους άξονες.Οποιαδήποτε ανάρτηση εκτός της δοσμένης θεματολογίας θα μεταφέρεται άμεσα στον Κάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Σεβασμος οτι καθενας εχει οτι σεξουαλικες προτιμησεις θελει και ναι να παντρευτουν αλλα ως εκει να μην τεθει θεμα υιοθεσιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ναι να επιτραπουν οι γαμοι τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top