Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:/:

Όχι αγαπητή Michelle. Το έκαναν νομίζω επειδή είναι φιλελεύθεροι χωρίς να θέλω να βάλω ταμπέλα σε κάποιον. Και ακριβώς επειδή οι φιλελεύθεροι ζητούν μια συνεχή πρόοδο κάποιες φορές ξεχνούν ότι δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί λόγω αντικειμενικών συνθηκών.

Τεσπά. Αυτό είναι άλλη κουβέντα...
Οκ, απλά καλό είναι μερικές φορές να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε γιατί μπορεί να παρανοηθούμε και να γίνουμε αντιπαθείς για κάτι που δεν είπαμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μια μικρή αλλαγή φέρνει και την μεγάλη.
Ας νομιμοποιηθούν πρώτα οι γάμοι των ομοφυλοφίλων, ας εδραιωθεί πρώτα καλά στην κοινωνική συνείδηση ότι δυο άτομα του ίδιου φύλου αποτελούν έγγαμο ζευγάρι με κατοχυρωμένα νομικά δικαιώματα και όχι "ανώμαλη" κατάσταση και στην πορεία θα ανοιχτεί ο δρόμος και για τις πρώτες υιοθεσίες.
Αλλά δεν πρέπει να γίνουν όλα ταυτόχρονα, είναι πολύ νωρίς για την ελληνική νοοτροπία που ακόμα αντιδρά στον γάμο να δεχτεί την υιοθεσία. Σε βάθος χρόνου που ο γάμος ομοφυλοφίλων θα αποτελεί κατεστημένο η ιδέα της υιοθεσίας θα έρθει πιο ομαλά.
Και είναι αναγκαίο να θεσπιστεί ομαλά και όχι εν μέσω εξάρσεων γιατί ναι μεν όσοι αγωνίζονται τώρα να νομιμοποιηθούν οι γάμοι τους είναι ενήλικες με συνειδητή επιλογή και δύναμη να αντιμετωπίσουν τις κάθε είδους αντιδράσεις (που πολλές φορές μόνο πολιτισμένες δεν είναι).Το παιδί όμως που δεν επέλεξε αλλά επιλέχθηκε με τι σθένος θα μπορέσει να τις αντιμετωπίσει;
Kαι πριν βιαστείτε να απαντήσετε πως απο το σπίτι του θα έχει διδαχθεί να "κλείνει τα αυτιά του" και να μην επηρεάζεται, σκεφτείτε πόσο δύσκολα ήταν για κάποιους απο σας τα σχόλια των συμμαθητών σας για μια ιδιαιτερότητα δική σας ή των γονέων σας.
Για αυτό ξαναγράφω πως είναι ακόμη νωρίς όσο αφορά το σκέλος της υιοθεσίας.
Ήδη η κατοχύρωση των γάμων είναι ένα σπουδαίο βήμα.
Ένα βήμα κάθε φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Απλώς να παρατηρήσω ότι στην Ολλανδία όταν έγιναν αυτά, ακολούθησαν σιγά-σιγά και πτώσεις στο όριο παιδεραστίας και άλλα τέτοια ωραία. Είναι καλό οι κοινωνίες να πήγαίνουν μπροστά και να ξεφεύγουν από τα ταμπού που τις μαστίζουν, αλλά αυτό πρέπει να γίνεται σιγά σιγά και μέχρι κάποια όρια, γιατί διαφορετικά τα αποτελέσματα μπορεί να ξεφύγουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Απλώς να παρατηρήσω ότι στην Ολλανδία όταν έγιναν αυτά, ακολούθησαν σιγά-σιγά και πτώσεις στο όριο παιδεραστίας και άλλα τέτοια ωραία.
πώς συνδέεται το ένα με το άλλο?:worry::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
πώς συνδέεται το ένα με το άλλο?:worry::confused:

Συνδέονται, γιατί αυτή τη στιγμή προσπαθούμε να εκβιάσουμε τα όρια της κοινωνικής ανοχής αρκετά απότομα, πρόκειται για κινήσεις που κανονικά θα ήθελαν αρκετά χρόνια ώστε να περάσουν στις συνειδήσεις των πολιτών. Και όταν αρχίζουν τέτοιες απότομες αλλαγές που δεν γίνονται συνειδητά από μεγάλο μέρος της κοινωνίας, παρά, όπως είπε και ο fantasmenos, σαν μια πράξη φιλελευθερισμού, δίνουμε πατήματα και σε επικίνδυνες κοινωνικές μειονότητες (όπως οι παιδόφιλοι) να βγουν στο προσκήνιο και να απαιτούν ποικίλες "διευκολύνσεις".

Αυτή τη στιγμή η νομιμοποίηση των γάμων μεταξύ ομοφυλοφίλων γίνεται επειδή "αυτοι οι άνθρωποι αδικούνται, και εμεις δεν είμαστε ρατσιστές κλπ κλπ" και όχι επειδή αναγνωρίζουμε ότι υπάρχουν προβλήματα νομικής φύσεως που δυσκολεύουν τη ζωή αυτών των ανθρώπων, τα οποία μπορούν να λυθούν χωρίς να θίγεται κάποιος άλλος. Δεν πρόκειται για την επίλυση συγκεκριμένων προβλημάτων, αλλά για μια προσπάθεια να δείξουμε ότι πλεόν δεν έχουμε ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μισό λεπτό... τι ακριβώς είναι απότομο για την ελληνική κοινωνία; το ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι; Γιατί αν ο κόσμος ξέρει πως υπάρχουν άνθρωποι που απλά κανουν κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους στο κρεβάτι, δεν νομίζω πως είναι δα και ένα τόσο μεγάλο λογικό άλμα το να αναγνωριστεί η σχέση τους επίσημα. Αλλιώς, όπως ειπε πάνω-κάτω και η ΚΕ, είναι σαν να λέμε "είναι ΟΚ να είναι μαζί, αλλά πρέπει να παραμείνουν παράνομα ζευγαράκια και να κάνουν ότι θέλουν, μακριά από τα μάτια της κοινωνίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μισό λεπτό... τι ακριβώς είναι απότομο για την ελληνική κοινωνία; το ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι; Γιατί αν ο κόσμος ξέρει πως υπάρχουν άνθρωποι που απλά κανουν κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους στο κρεβάτι, δεν νομίζω πως είναι δα και ένα τόσο μεγάλο λογικό άλμα το να αναγνωριστεί η σχέση τους επίσημα. Αλλιώς, όπως ειπε πάνω-κάτω και η ΚΕ, είναι σαν να λέμε "είναι ΟΚ να είναι μαζί, αλλά πρέπει να παραμείνουν παράνομα ζευγαράκια και να κάνουν ότι θέλουν, μακριά από τα μάτια της κοινωνίας".

Και βέβαια είναι διαφορετικό.
Ναι μεν γνωρίζεις την ύπαρξη τους αλλά φροντίζεις να τους περιθωριοποιείς και να τους απομονώνεις.Θεωρείς πως είναι η "παραφωνία" μέσα στην "τελειότητα" της κοινωνίας σου.
Και είναι δύσκολο μέσα στην "τελειότητα" αυτή να δεχτείς πως δίπλα σου ζουν οι έγγαμες Μαρία και Ασπά πχ. ένα ζευγάρι σαν και σένα με τον/ην σύζυγο σου που αντιμετωπίζει την ίδια καθημερινότητα, σκέφτεται τι θα μαγειρέψει σήμερα, τι δόσεις πρέπει να πληρώσει αυτό το μήνα κι αν θα αλλάξει ή όχι κουρτίνες.
Γιατί θα πρέπει να κοιτάξεις πολύ βαθιά μέσα σου για να δεχτείς πως δεν διαφέρεις απο αυτούς τους ανθρώπους.Σε μια κοινωνία που έχουμε γαλουχηθεί "να πρέπει να είμαστε ανώτεροι απο τον δίπλα" πιο όμορφοι,πιο έξυπνοι,με καλύτερη δουλειά, καλύτερο αμάξι (και μην ακούσω πως αυτά τα κάνουμε για πάρτη μας και μόνο) πως θα δεχτούμε να θεωρηθούμε ίσοι με κάποιον πως ως εκ των πραγμάτων έχουμε μάθει να θεωρούμε διαφορετικό και ανάξιο μας?
Και διπλά απότομο θα φανεί αν αυτοί οι "κατώτεροι" μας μπορούν να μεγαλώσουν και παιδί(λες κι όλοι οι ετεροφυλοι είναι εξ ορισμού ικανοί).

Τέλος μην ξεχνάμε πως στην παρούσα συζήτηση συμμετέχουν σχετικά νέοι και διαμορφώνεται καθαρά προβάδισμα σε όσους είναι υπερ των γαμών και της παροχής δικαιωμάτων.Αν αντίστοιχα η ίδια συζήτηση γινόταν μεταξύ 45+ ηλικιών τα αποτελέσματα θα ήταν τα αντίστροφα.
Και το πιο γελοίο είναι πως οι ακόμη μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι θεωρούν την ομοφυλοφιλία φαινόμενο των καιρών, προσπάθησε να πεις σε μια Μακεδονίτισα γιαγιά πως ο Μ.Αλέξανδρος είχε ερωτικές σχέσεις με τους στρατιώτες του και θα δεις αντιδράσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Καθήστε ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ! Έχετε δει από κοντά κάποιο παιδί που μεγάλωσε σε οικογένεια ομοφυλοφύλων και το έχετε σίγουρο 100% πως θα νιώθει τόσο μειονεκτικά και πως θα έχει ΤΟΣΑ προβλήματα στη ζωή από αυτό το γεγονός;

Απορώ πως γίνεται όλοι να έχουν μια βαρύγδουπη δήλωση για κάτι που δεν έχουν ζήσει.
Πάντως MonaXe δεν είπε κανένας ότι είναι κατά (εγώ προσωπικά δεν το έκανα!)
Απλά επειδή ακριβώς δεν έχουμε δει παιδί που μεγάλωσε σε μια τέτοια οικογένεια γι'αυτό είμαστε κάπως επιφυλακτικοί!
μπορεί να μην επηρεάσει καθόλου το παιδί αυτο το γεγονος (που πραγματικά το ελπίζω) αλλά επειδη δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω γι'αυτό έχω αυτή τη στάση
Ωραία αυτά που λές απλά για μενα υπάρχει και ένα αλλά....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Μισό λεπτό... τι ακριβώς είναι απότομο για την ελληνική κοινωνία; το ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι; Γιατί αν ο κόσμος ξέρει πως υπάρχουν άνθρωποι που απλά κανουν κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους στο κρεβάτι, δεν νομίζω πως είναι δα και ένα τόσο μεγάλο λογικό άλμα το να αναγνωριστεί η σχέση τους επίσημα. Αλλιώς, όπως ειπε πάνω-κάτω και η ΚΕ, είναι σαν να λέμε "είναι ΟΚ να είναι μαζί, αλλά πρέπει να παραμείνουν παράνομα ζευγαράκια και να κάνουν ότι θέλουν, μακριά από τα μάτια της κοινωνίας".

Για εμένα και για εσένα που είμαστε 23 χρονών δεν είναι απότομο...Για τη μητέρα μου και τον πατέρα μου όμως που έχουν μεγαλώσει πολύ διαφορετικά είναι κάτι τεράστιο...Για τη δε γιαγιά μου είναι κάτι αντιχριστιανικό...Κάτι που δεν το χωράει ο νους της...Και μην ξεχνάς ότι όλες αυτές οι ηλικίες είναι μέλη της ίδιας κοινωνίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Μάλιστα, να μην γίνει απότομα επειδή δεν το χωράει ο νους της γιαγιάς μου. Συμφωνώ. Θα γίνει, όμως, αργά ή γρήγορα. Και πάντα, όσο προσεγμένα και σταδιακά κι αν ενταχθεί στην κοινωνία μας, θα υπάρχουν "γιαγιάδες". Πάντα σε κάποιους θα φαίνεται απότομο και επικίνδυνο ακόμα. Δεν είναι αυτός λόγος να καθυστερεί το πρόβλημα και να χρονίζει.

Κι αν πληγωθεί και σοκαριστεί μια γιαγιά, την ίδια ώρα θα χαρεί ένας ομοφυλόφιλος ή ένας "φιλελεύθερος", το εγγόνι της ας πούμε. Θα νιώσει έτοιμος ένας ομοφυλόφιλος να προσφέρει. Να προσφέρει σε μια κοινωνία στην οποία και αυτός ανήκει, στην οποία και αυτός δικαιούται να ανήκει με τον ίδιο τρόπο και με την ίδια θέληση μιας γιαγιάς που επιθυμεί αν και γέρασε να συμμετέχει ενεργά σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Μάλιστα, να μην γίνει απότομα επειδή δεν το χωράει ο νους της γιαγιάς μου. Συμφωνώ. Θα γίνει, όμως, αργά ή γρήγορα. Και πάντα, όσο προσεγμένα και σταδιακά κι αν ενταχθεί στην κοινωνία μας, θα υπάρχουν "γιαγιάδες". Πάντα σε κάποιους θα φαίνεται απότομο και επικίνδυνο ακόμα. Δεν είναι αυτός λόγος να καθυστερεί το πρόβλημα και να χρονίζει.

Κι αν πληγωθεί και σοκαριστεί μια γιαγιά, την ίδια ώρα θα χαρεί ένας ομοφυλόφιλος ή ένας "φιλελεύθερος", το εγγόνι της ας πούμε. Θα νιώσει έτοιμος ένας ομοφυλόφιλος να προσφέρει. Να προσφέρει σε μια κοινωνία στην οποία και αυτός ανήκει, στην οποία και αυτός δικαιούται να ανήκει με τον ίδιο τρόπο και με την ίδια θέληση μιας γιαγιάς που επιθυμεί αν και γέρασε να συμμετέχει ενεργά σε όλα.

Δε διαφωνώ...Όντως αργά ή γρήγορα θα γίνει...Αυτό που λέω είναι απλά ότι καλύτερα να γίνει αργά...Χωνεύεται καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δηλαδή σύμφωνα με τη γνώμη σου ποιο είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να γίνει, πριν κατοχυρωθεί ο γάμος ομοφυλοφίλων ή (αν θεωρείς πως το επόμενο βήμα είναι ο γάμος, αλλά το χρονικό πλαίσιο είναι ακατάλληλο) σε πόσα χρόνια -ή δεκαετίες- πιστεύεις πως πρέπει να γίνει το βήμα προς τη νομική κατοχύρωση αυτών των ζευγαριών στη χώρα μας; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δηλαδή σύμφωνα με τη γνώμη σου ποιο είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να γίνει, πριν κατοχυρωθεί ο γάμος ομοφυλοφίλων ή (αν θεωρείς πως το επόμενο βήμα είναι ο γάμος, αλλά το χρονικό πλαίσιο είναι ακατάλληλο) σε πόσα χρόνια -ή δεκαετίες- πιστεύεις πως πρέπει να γίνει το βήμα προς τη νομική κατοχύρωση αυτών των ζευγαριών στη χώρα μας; :)

Εγώ θεωρώ ότι το πρώτο βήμα είναι το προγαμιαίο συμβόλαιο. Δηλαδή πλήρης νομική κάλυψη, μόνο που δεν ονομάζεται γάμος. Και μετά ανάλογα πώς πάει αποφασίζεις αν χρειάζεται κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι το πρώτο βήμα είναι το προγαμιαίο συμβόλαιο. Δηλαδή πλήρης νομική κάλυψη, μόνο που δεν ονομάζεται γάμος. Και μετά ανάλογα πώς πάει αποφασίζεις αν χρειάζεται κάτι άλλο.
Θα ήθελες να σου απαγορεύουν να παντρευτείς επειδή είχες κάνει κάποιες συγκεκριμένες προσωπικές επιλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα ήθελες να σου απαγορεύουν να παντρευτείς επειδή είχες κάνει κάποιες συγκεκριμένες προσωπικές επιλογές;
καλώς ή κακώς η εκκλησία που τελεί τους γάμους δεν το θεωρεί σωστό, μιας και για αυτήν γάμος=παιδιά (no sex before marriage και γενικά τα ξέρετε).

Από εκεί και πέρα το τι θεωρώ εγώ, εσύ ή ο άλλος σωστό λίγη σημασία έχει Imo. Αυτό που έχει σημασία είναι να γίνεται "one step at a time". Kαι είναι λίγο δύσκολο να πείσεις μια κοινωνία που μόλις αρχίζει να αποδέχεται ότι " ο Αχιλλέας απ'το Κάιρο που εδώ και χρόνια ζει στην Αθήνα η μάνα του δεν τον ξεχνά κι ας είναι απ'τα παιδιά εκείνα..." και που μόλις αρχίζει να συνειδητοποιεί ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι μονάχα κάποιοι γραφικοί γαβαλάδες ή , αντίστοιχα, κάποια "αντρογύναικα" αλλά μπορεί να είμαστε εγώ, εσύ ο άλλος, οι καθόλα "νορμάλ" φαινομενικά να δεχτεί "αμάσητο" ότι θα μπορούν ο Κώστας και ο Τάκης, η Μαρία και η Σοφία να πάνε στο δημαρχείο και να παντρευτούν.

Μια πράξη της μορφής "σύμφωνο συμβίωσης" αφενός μεν λύνει όλα τα γραφειοκρατικά προβλήματα, εφετέρου κάνει πράξη το "one step at a time". H γιαγιά μου (που δεν έχω πλέον) δεν θα το χωνέψει ποτέ. Αλλά η γενιά των γονιών μου μπορεί και να το κάνει.

Έτσι, ώστε όταν γίνουμε εμείς η γενιά των "γονιών" να μπορεί "ομαλά" να γίνει πράξη ακόμα και ο γάμος (με την έννοια της επίσημης πράξης στο δημαρχείο προφανώς εννοώ)

imo :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
καλώς ή κακώς η εκκλησία που τελεί τους γάμους δεν το θεωρεί σωστό, μιας και για αυτήν γάμος=παιδιά (no sex before marriage και γενικά τα ξέρετε).
Χμ τελικά ποιανού συστήματος είμαστε Ρομποτάκια; Το καπιταλισμού ή της Εκκλησίας; ή μήπως ήμαστε mutli-touch sreen? :P :P :P

Επίσης ένας ομοφυλόφιλος που δεν πιστεύει, γιατί μην μπορέσει να τελέσει έναν πολιτικό γάμο; Μήπως τελικά η εκκλησία δεν αποδέχεται την ομοφυλοφιλία και όχι ο Μ.Ο.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να γίνουν γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων τη στιγμή που γίνεται απλώς να καλυφθούν νομικά με άλλους τρόπους; Τελικά το ζήτημα είναι η προστασία τους ή απλώς να περάσει η συγκεκριμένη απόφαση; Αν ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας νιώθει άσχημα (και κατά τη γνώμη μου δικαιολογημένα) να ονομάζεται γάμος όταν ζευγαρώνουν δυο ομοφυλόφιλοι, γιατί πρέπει σώνει και καλά να περάσει μια τέτοια απόφαση; Απλώς και μόνο για να δείξουμε απελευθερωμένοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλώς ή κακώς η εκκλησία που τελεί τους γάμους δεν το θεωρεί σωστό, μιας και για αυτήν γάμος=παιδιά (no sex before marriage και γενικά τα ξέρετε).

Η εκκλησία τώρα τι σχέση έχει; :confused:
Ποιός μίλησε για θρησκευτικό γάμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να γίνουν γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων τη στιγμή που γίνεται απλώς να καλυφθούν νομικά με άλλους τρόπους; Τελικά το ζήτημα είναι η προστασία τους ή απλώς να περάσει η συγκεκριμένη απόφαση; Αν ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας νιώθει άσχημα (και κατά τη γνώμη μου δικαιολογημένα) να ονομάζεται γάμος όταν ζευγαρώνουν δυο ομοφυλόφιλοι, γιατί πρέπει σώνει και καλά να περάσει μια τέτοια απόφαση; Απλώς και μόνο για να δείξουμε απελευθερωμένοι;
Εσύ γιατί θέλεις να παντρευτείς και να μην ακολουθήσεις απλά την νομική οδό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Χμ τελικά ποιανού συστήματος είμαστε Ρομποτάκια; Το καπιταλισμού ή της Εκκλησίας; ή μήπως ήμαστε mutli-touch sreen? :P :P :P
γιατί σου κάνει τόση εντύπωση!??! :P


Η εκκλησία τώρα τι σχέση έχει; :confused:
Ποιός μίλησε για θρησκευτικό γάμο;

δλδ, από ένα ποστ 20 γραμμών εσύ εστιάζεις στις εξής 2 που έχουν μπει καθαρά για λόγους πληρότητας! [ε, ναι και μέσω θρησκευτικού μυστηρίου τελούνται οι γάμοι τι να κάνουμε τώρα!]
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top