Γυναίκες και πρωτοβουλίες στη σχέση

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω νομιζα οτι το θεμα μας ειναι η πρωτοβουλια και το αν οι γυναικες ειναι ικανες να παιρνουν πρωτοβουλιες.

εγω αυτο που προσπαθω να σου αποδειξω ειναι οτι πολλες γυναικες ειναι ικανες και μπορουν να παιρνουν πολυ πιο σημαντικες πρωτοβουλιες αποτι καποιος αντρας. και στο λεω με προσωπικη πειρα.

τωρα που εσυ κολλησες με την αποψη που ανεφερα στο πρωτο ποστ δε ξερω τι να σου πω. ισως ηταν λιγο ατυχης η συγκεκριμενη λεξη που χρησιμοποιησα.
ωστοσο δεν νομιζω οτι αναιρει τα επιχειρηματα μου περι πρωτοβουλιας γυναικων που ειναι και το θεμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
εγω νομιζα οτι το θεμα μας ειναι η πρωτοβουλια και το αν οι γυναικες ειναι ικανες να παιρνουν πρωτοβουλιες.
Το αρχικο θεμα ναι. Σε ενα θεμα λεγονται και παρακλαδια ομως. Οταν ειπωθει ενα τετοιο και το σχολιασουμε, προσωρινα κανουμε παρενθεση και το "θεμα" ειναι το παρακλαδι. Αυτονοητο δεν ειναι ;

εγω αυτο που προσπαθω να σου αποδειξω ειναι οτι πολλες γυναικες ειναι ικανες και μπορουν να παιρνουν πολυ πιο σημαντικες πρωτοβουλιες αποτι καποιος αντρας. και στο λεω με προσωπικη πειρα.
Μα δε συζηταμε αυτο. Αυτο σου σχολιασα εγω; :confused:

τωρα που εσυ κολλησες με την αποψη που ανεφερα στο πρωτο ποστ δε ξερω τι να σου πω. ισως ηταν λιγο ατυχης η συγκεκριμενη λεξη που χρησιμοποιησα.
ωστοσο δεν νομιζω οτι αναιρει τα επιχειρηματα μου περι πρωτοβουλιας γυναικων που ειναι και το θεμα μας.
Δεν κολλησα πουθενα. Ειδα ταυτιση 2 πραγματων που πιστευω δημιουργει συγχυση και δυσκολια να συννενοηθουμε στο θεμα, και το σχολιασα. Ε και το λυσαμε. Το οτι συμφωνησες τελικα στο σχολιο μου (εστω μετα απο αντιδραση :P ) δε σημαινει οτι ειπα πουθενα εγω οτι οι γυναικες δε μπορουν να παιρνουν αποφασεις :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Μια φορά μόνο στη ζωή μου έκανα το πρώτο βήμα και αυτό μόνο γιατί ήμουν διακοπές κι ο χρόνος με πίεζε. Μεγάλη ιστορία. Αυτό που έχει μείνει όμως σε μένα και σε αυτόν είναι οτι ήμουν κυρία. Δεν ξέρω, προσωπικά θεωρώ το να την πέφτει μια γυναίκα σε έναν άντρα (στην ψύχρα) κάπως πουτ@νέ (συγνώμη για την έκφραση, δεν μπορώ να το πω αλλιώς). Είμαι της παλιάς σχολής και δε μετανιώνω καθόλου. Και δεν το κάνω επειδή βολεύομαι (άλλωστε νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο να την πέφτεις σε όλους όσους σου αρέσουν χωρίς να σε νοιάζει τι αποτέλεσμα θα έχει). Το κάνω επειδή μου αρέσει ο άντρας να μου δείξει ενδιαφέρον, είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, δεν μπορώ να το δω αλλιώς. Και μέσα σε μία σχέση μου αρέσει ο άντρας να αποφασίζει, να παίρνει πρωτοβουλίες, σκεφτόμενος φυσικά τις ανάγκες και των δυο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και δεν το κάνω επειδή βολεύομαι (άλλωστε νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο να την πέφτεις σε όλους όσους σου αρέσουν χωρίς να σε νοιάζει τι αποτέλεσμα θα έχει). Το κάνω επειδή μου αρέσει ο άντρας να μου δείξει ενδιαφέρον, είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, δεν μπορώ να το δω αλλιώς. Και μέσα σε μία σχέση μου αρέσει ο άντρας να αποφασίζει, να παίρνει πρωτοβουλίες, σκεφτόμενος φυσικά τις ανάγκες και των δυο μας.
Και γιατι νομιζεις οτι σου αρεσει να τα κανει ολα ο αντρας. Να πω μια απαντηση τυχαια ; Επειδη βολευει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Και γιατι νομιζεις οτι σου αρεσει να τα κανει ολα ο αντρας. Να πω μια απαντηση τυχαια ; Επειδη βολευει. :P


οχι... γιατι βγαζει δυναμισμο και σιγουρια για το χαρακτηρα του.
χαρακτηριστικο που σε πολλες γυναικες αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι πλεον αρεσει σε πολλες γυναικες να τα κανει ΟΛΑ ο ανδρας...
Νομιζω οτι η πλειοψηφια αυτων προτιμουν μια ισορροπια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε μιλησα για ποσοστα.
απλα ειπα οτι αρεσει σε πολλες.
δεν ειπα αν ειναι η πλειοψηφια ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
οχι... γιατι βγαζει δυναμισμο και σιγουρια για το χαρακτηρα του.
χαρακτηριστικο που σε πολλες γυναικες αρεσει.
Αυτο βγαινει και απο το να παιρνει καποιες πρωτοβουλιες και απο ολο το χαρακτηρα και την αυτοαντιληψη που εχει. Δεν ειναι αναγκη να πρεπει να τα κανει ολα η σχεδον ολα. εμενα πιο πολυ βολεμα μου ακουγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αυτο βγαινει και απο το να παιρνει καποιες πρωτοβουλιες και απο ολο το χαρακτηρα και την αυτοαντιληψη που εχει. Δεν ειναι αναγκη να πρεπει να τα κανει ολα η σχεδον ολα. εμενα πιο πολυ βολεμα μου ακουγεται.
Συμφωνω απολυτα με το τελευταιο σου μυνημα οσον αφορα αυτο το θεμα. +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω θεωρω οτι απο τετοια περιστατικα(κυριως) καταλαβαινεις το χαρακτηρα του αλλου οσον αφορα το θεμα δυναμισμος.
σαφως δεν καταλαβαινεις τα παντα, αλλα σιγουρα πολλα.

επισης δεν ειπαμε να κανει τα παντα.απλα οκ εχει δικιο ι himela δε θα παω να του την πεσω εγω. το μονο ισως δειξω με το τροπο μου το ενδιαφερον.

ειναι πολυ πιο ωραιο να ναι ο αντρας ο κυνηγος.
και δεν ειναι θεμα βολεματος.
ειναι θεμα γουστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και γιατι νομιζεις οτι σου αρεσει να τα κανει ολα ο αντρας. Να πω μια απαντηση τυχαια ; Επειδη βολευει. :P

Κι εγώ το πιστεύω ότι το και καλά είναι θέμα γούστου είναι εκλογικευμένη, μπορεί και ασυνείδητη επανάπαυση στο στερεότυπο γιατί έτσι συμφέρει. Είναι ψυχοφθόρο να παίρνεις ρίσκα, να φλερτάρεις με την απόρριψη, να επωμίζεσαι την ευθύνη της πρωτοβουλίας, να εκτίθεσαι πρώτος, οπότε ας πάει στον αγύριστο ο φεμινισμός εδώ.

Υποσημείωση για τις πρωτοβουλίες στο σεξ, δε μου αρέσει σιωπηρά και με τη συναίνεση και των δύο, ο άνδρας να λαμβάνει το ρόλο αυτού που πρέπει να φτιάξει το σενάριο ή που πρέπει να ικανοποιεί τη γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατι μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι ο Λορυ αναφεροταν, εαν οχι εξ ολοκληρου, αλλα κυριως στο θεμα πρωτοβουλιων μεσα στη σχεση και οχι ποιος θα κανει την αρχη (σχετικα με την πρωτη κινηση)?!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Γιατι μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι ο Λορυ αναφεροταν, εαν οχι εξ ολοκληρου, αλλα κυριως στο θεμα πρωτοβουλιων μεσα στη σχεση και οχι ποιος θα κανει την αρχη (σχετικα με την πρωτη κινηση)?!:confused:
Ειναι μια αληθεια κι αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε ναι βρε love angel δε μιλαμε για ποιος την πεφτει σε ποιον.

Συμφωνω οπως το εθεσε η Obscura. Πολυ ευστοχη τοποθετηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εεεεεεεεεε ρε παιδια νιωθω οτι δε συννενοουμαστε!!!!

εγω τοση ωρα μιλαω για την πρωτη κινηση, αυτο το σημειο του ποστ της Himela
νομιζα οτι σχολιαζουμε...
για αλλη μια φορα καναμε συννενοηση τσιμεντο:P

ε αν προκειται για τη συνεχεια της σχεσης φυσικα και δε τα περιμενω ολα απο τον αλλον. ειπαμε δεν ειμαι και κανενα αβουλο ον. ουτε καμια ''κοτα''.
οσον αφορα στο τομεα του sex που εθιξε η obs θεωρω οτι οι πρωτβουλιες πρεπει να παιρνονται και απο τις δυο μεριες. μαλιστα προσωπικα, βρησκω πολυ sexy η γυναικα να παιρνει πρωτοβουλιες και να εκπλησει (ευχαριστα) τον εκαστοτε συντροφο της στις προσωπικες του στιγμες. ειδικα οταν δεν τον εχει συνηθισει σε τετοια.

τωρα οσον αφορα το θεμα της πρωτης κινησης, θα συνεχισω να επιμενω οτι δεν ειναι θεμα βολεματος.
οκ και γω γενικα ειμαι και γω ντροπαλη αρκετα και ακομα και να μαρεσε η γυναικα να κανει την πρωτη κινηση δεν πιστευω οτι θα ειχα το θαρρος να το κανω. αλλα εκτος απο αυτο, πραγματικα θα με ξενερωνε να πλησιασω εγω καποιον πρωτη και να του την ''πεσω''. αλλωστε πολλοι ειναι και οι αντρες που κατηγορουν τις γυναικες για αντιστροφη ρολων στο θεμα του ''κυνηγου''.
εδω εχουμε φτασει να ακουμε οτι γιαυτον τον λογο ευνουχιζουμε τους αντρες και γινονται ομοφυλοφιλοι. δηλαδη ελεος.
απλα νομιζω οτι τελικα ουτε εσεις οι ιδιοι οι αντρες δε ξερετε τι θελετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μαλλον επικεντρωθηκες στο πεσιμο που ανεφερε στην παρενθεση της, γιατι εγω αναφερθηκα πιο γενικα, αλλωστε ειχε πει και για μεσα στη σχεση.

ε αν προκειται για τη συνεχεια της σχεσης φυσικα και δε τα περιμενω ολα απο τον αλλον. ειπαμε δεν ειμαι και κανενα αβουλο ον. ουτε καμια ''κοτα''.
οσον αφορα στο τομεα του sex που εθιξε η obs θεωρω οτι οι πρωτβουλιες πρεπει να παιρνονται και απο τις δυο μεριες. μαλιστα προσωπικα, βρησκω πολυ sexy η γυναικα να παιρνει πρωτοβουλιες και να εκπλησει (ευχαριστα) τον εκαστοτε συντροφο της στις προσωπικες του στιγμες. ειδικα οταν δεν τον εχει συνηθισει σε τετοια.
Συμφωνουμε τοτε.

τωρα οσον αφορα το θεμα της πρωτης κινησης, θα συνεχισω να επιμενω οτι δεν ειναι θεμα βολεματος
Το βολεμα το απεδωσα ανεφερομενος περισσοτερο συνολικα στο θεμα, οχι ειδικα για την 1η κινηση. Αλλα και εκει εχει βαση πιστευω. Δες παρακατω.

οκ και γω γενικα ειμαι και γω ντροπαλη αρκετα και ακομα και να μαρεσε η γυναικα να κανει την πρωτη κινηση δεν πιστευω οτι θα ειχα το θαρρος να το κανω.
Αρα δεν βολευει να την κανει ο αλλος αφου σε βγαζει απο την αμηχανια και το ψυχολογικο στρες του "που να παω τωρα", "τι να πω" , "πως να το πω να μη φανει ετσι ,αλλιως,αλλιωτικα" ; ;)

αλλα εκτος απο αυτο, πραγματικα θα με ξενερωνε να πλησιασω εγω καποιον πρωτη και να του την ''πεσω''. αλλωστε πολλοι ειναι και οι αντρες που κατηγορουν τις γυναικες για αντιστροφη ρολων στο θεμα του ''κυνηγου''.
Μην εισαι και τοσο σιγουρη οτι θα σε ξενερωνε. Αλλωστε και μικρη εισαι, και δε το εχεις δοκιμασει. Ισως τωρα να μη σου αρεσει και σε 5 ή 10 χρονια να μην σε χαλαει καθολου. Οι αντρες που κατηγορουν τις γυναικες οτι τους εκλεψαν το ρολο σε αυτο το σημειο (δλδ της 1ης κινησης) δε ξερω ποσοι ειναι, αλλά νομιζω οτι οι περισσοτεροι παραπονουνται για μπερδεμα ρολων σε αλλα σημεια.Ο ευνουχισμος δεν αναφερεται σε αυτο δλδ. Τουλαχιστον δεν εχω γνωρισει καποιον που να ερθει η γυναικα σε αυτον (με τροπο ε , οχι να μιλησει σαν λιγουρι) και να τον χαλασει. Ισα ισα. Παιζει δλδ ρολο και ο τροπος. Γιατι τωρα νταξει, αμα ερθει μια γυναικα και εχει υφος αχθοφορου ή το παιζει κατι που δεν της βγαινει πηγαιο, αφενος θα φαινεται ψευτικο, αφεταιρου θα χανει σε θυληκοτητα και θα δειχνει φτηνο. Πρωτη κινηση ειπαμε, δεν ειπαμε να γινετε και του δρομου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
χμ... ναι... προφανως συμφωνουμε...

λοιπον, αφου το θετεις ετσι, ναι ειμαι τυχερη, με ''βολευει'' που ειμαι γυναικα και μπορω να περιμενω απο τον αλλον να κανει την κινηση. ειναι ομως ολες οι γυναικες που δεν κανουν κινηση τοσο ντροπαλες οσο εγω? γιατι εγω γενικα ντρεπομαι. δεν ειναι οτι φοβαμαι τη χυλοπιτα. εξαλλου καλως ή κακως εχω μεγαλη αυτοπεποιθηση. εγω μου μιλαει καποιος, ο οποιοσδηποτε ακομα και καθηγητης στη σχολη και γινομαι κατακοκκινη-χωρις υπερβολες.
της προαλλες μαλιστα κατι εψαχνα στο μικροσκοπιο και μολιςβρηκα πεδιο γυρναω και ανω στον καθηγητη ''κατι κοκκινο δεν ειναι?'' και μου απανταει ''πιο κοκκινο απο σενα αυτη τη στιγμη αποκλειεται να ναι'' :P:P

απλα ετσι εχω μαθει (τωρα θα πεις οτι με εχουν καλομαθει οσοι με ειχουν φλερταρει:P), ετσι το βρησκω ρομαντικο αι ετσι το χω στο μυαλο μου ως την τελεια γνωριμια... θα δειξω στον αλλον οτι ενδιαφερομαι θα παιξω μαζι του το παιχνιδι του φλερτ αλλα ως εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταλαβα τι λες. Ε..στο χερι σου ειναι και να εξερευνησεις κι αλλα πραγματα, και να μειωσεις (η και να εξαφανισεις) αυτο το ντροπαλο. Ισως να μη γινεται να φυγει τελειως, αλλά να μειωθει τοσο που να μη σε απασχολει καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ουφφφφφφ! συννενοηθηκαμε επιτελους εδω μεσα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top