Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
ΌΧΙ,
σε άλλα μνημόνια-συμφωνίες,
είτε αυτά-ές προτείνονται από την τρόικα, είτε αυτά-ές προτείνονται από την Ελληνική Κυβέρνηση.

Υ.Γ. Τελικά μάλλον αποφάσισα να ψηφίσω ΟΧΙ.
Χάριν της συζήτησης, εγώ θα σε ρωτήσω να αναλύσεις σε εμένα και στους υπόλοιπους θαμώνες (? :P) τι ήταν αυτό που ξεκαθάρισε την αρχική σου αναποφασιστικότητα προς αυτήν την κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.

NAI EΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ

ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΑΤΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Γιατι ομως να παρω Ελληνα; Γαλλια διαλεξα με τα καλα και τα ασχημα της, αυτη τη χωρα αγωνιζομαι να φτιαξω, οχι την Ελλαδα.
Είδες που είχα απόλυτο δίκαιο από την αρχή ότι είσαι ξένος με τα συμφέροντα του Ελληνικού λαού;
Εποικοινωνησα με συγγενεις [...] οι περισσοτεροι για το ΟΧΙ, κυριως κατι ανηψια νεαρας ηλικιας που δεν δεχονται αλλα σκληρα μετρα της τροικας κι επαναστατουν. Μετα δεν εχασαν την ευκαιρια να ρωτησουν πως γινεται να ερθουν Γαλλια [...] Σορυ παιδες, παλεψτε εκει να φτιαξετε Ελλαδα με το ΟΧΙ σας.
Ντροπή το να καθορίζεις το αν θα πάρεις κπ στη δουλειά σου με βάση πολιτικά κριτήρια. Πραγματικά. Αίσχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
NAI EΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ

ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΑΤΟ

Ο καθένας έχει την γνώμη του και είναι άξιος της μοίρας του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ο καθένας έχει την γνώμη του και είναι άξιος της μοίρας του
Τον παρεξήγησες τον άνθρωπο επειδή δεν έβαλε σημεία στίξης. Αυτό που ήθελε να γράψει είναι:

NAI,
EΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΧΙ,
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΑΤΟ

Χρησιμοποιεί και κεφαλαία που ευθέως παραπέμπουν σε γραφή αρχαίου κειμένου.
"ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΌΧΙ"-> "ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΟΥΚ"=δεν σκέπτομαι

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ντροπή το να καθορίζεις το αν θα πάρεις κπ στη δουλειά σου με βάση πολιτικά κριτήρια. Πραγματικά. Αίσχος.
Εσεις θα πρεπει να ντρεπεστε που ξεκοκκαλισατε ευρωπαικα πακετα που πληρωνα με τους φορους μου. Πού ειναι η αναπτυξη που περιμενε η Ευρωπη; Τι εχεγγυα δινετε για να σας εμπιστευτει στο μελλον; Ηρθε η στιγμη της αληθειας. Να τα βγαλετε περα μονοι σας, μεγαλα παιδια ειστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Να είμαστε στην Ευρωπαϊκή ένωση για ποιο λόγο;Για να οφελουνται κάποιοι απο τα προγράμματα Εσπα που τα περισσότερα κονδύλια γίνονται φαγοπότι απο εκείνους που αναλαμβάνουν τα προγράμματα.Επίσης γιατί για να περνούν επιδοτήσεις οι αγρότες που δηλώνουν ψευτικα στρέμματα και επωφελούνται χρεώνοντας το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Να είμαστε στην Ευρωπαϊκή ένωση για ποιο λόγο;Για να οφελουνται κάποιοι απο τα προγράμματα Εσπα που τα περισσότερα κονδύλια γίνονται φαγοπότι απο εκείνους που αναλαμβάνουν τα προγράμματα.Επίσης γιατί για να περνούν επιδοτήσεις οι αγρότες που δηλώνουν ψευτικα στρέμματα και επωφελούνται χρεώνοντας το κράτος.
Οποιος μπορεσε ροκανισε πακετα, επιδοτησεις και ο,τι μπορεσε. Δεν υπαρχει ελληνικη οικονομια. Αν παντως δεν επιθυμειτε ΕΕ μπορειτε να φυγετε. Πατε με Ρωσους, Κινεζους και δεν ξερω τι.

Εγω παντως που ειμαι Ρωσος απο πατερα, τους Ρωσους της περιοχης μου (Κυανη Ακτη) που θεωρουνται και ελιτ τους χαιρεταω απο μακρια. Οταν τους γνωρισετε θα δειτε τη γλυκα. Εκτος αν νομιζετε οτι μπορειτε να τα βγαλετε περα τελειως μονοι.

Εγω παρολο που ειμαι φιλο-ΕΕ, εχω ηδη προτεινει αποχη με το σκεφτικο οτι οι αποψεις του ελληνικου λαου για τους ευρωπαιους δεν θα πρεπει να ειναι και επισημα γνωστες. Το ΝΑΙ τους ενθαρρυνει να προτεινουν βαρυτερα μετρα με την νομιμοποιηση που τους δινετε με την ψηφο σας, ενω το ΟΧΙ τους αποθαρρυνει τελειως. Θελουν αναπτυξη στην Ελλαδα (εναντι μεταρρυθμισεων) και βλεποντας οτι με τα πακετα αναπτυξης τιποτα δεν εγινε και με τα μετρα λιτοτας παλι δεν θα γινει εφοσον δεν ειναι δεκτα, θα κανουν το μινιμουμ εφοσον δεν μπορουν και δεν θελουν να σας διωξουν. Αποτελεσμα η Ελλαδα να γινει τριτοκοσμικη χωρα με ευρωπαικες ενεσεις μονο για ανθρωπιστικη βοηθεια. Το ΟΧΙ ως διαπραγματευτικο χαρτι μου φαινεται μεγαλη αφελεια τοσα χρονια που τους ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εσεις θα πρεπει να ντρεπεστε που ξεκοκκαλισατε ευρωπαικα πακετα που πληρωνα με τους φορους μου. Πού ειναι η αναπτυξη που περιμενε η Ευρωπη; Τι εχεγγυα δινετε για να σας εμπιστευτει στο μελλον; Ηρθε η στιγμη της αληθειας. Να τα βγαλετε περα μονοι σας, μεγαλα παιδια ειστε.

Τα παράτησα και ήρθα στην Κυανή Ακτή. Δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας σε επικερδείς δουλειες κι όταν βαριέμαι τα παραταω, κανω διακοπες για ενα διαστημα κι επανερχομαι συνηθως με μια καινουργια ασχολια. Η προηγούμενη δουλειά μου ήταν πωλητης ακινήτων, τωρα δουλεύω personal coach για μεγαλοστελέχη επιχ. και μου έχει καρφωθεί και η ιδέα να γίνω μελλοντικά προγραμματιστής.
[...]
Χρεωνω 100Ε/ωρα για συμβουλές απλης λογικής που θα μπορούσαν να τις είχαν σκεφτεί οι ίδιοι.
Βέβαια δεν είναι όλα τα περιστατικά τα ίδια, αλλά οι περισσότερες περιπτώσεις είναι το ρεσιτάλ της ανθρώπινης χαζομάρας. Στη Γαλλία λέμε περισσότερο connerie humaine (ανθρώπινη μαλακία) που μάλλον παει καλύτερα, γιατί τις περισσότερες φορές προκειται για άτομα με κανονική νοημοσύνη που δεν μπορείς να τα πείς χαζά. .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εσεις θα πρεπει να ντρεπεστε που ξεκοκκαλισατε ευρωπαικα πακετα που πληρωνα με τους φορους μου. Πού ειναι η αναπτυξη που περιμενε η Ευρωπη; Τι εχεγγυα δινετε για να σας εμπιστευτει στο μελλον; Ηρθε η στιγμη της αληθειας. Να τα βγαλετε περα μονοι σας, μεγαλα παιδια ειστε.

Δεν ξερω αν εισαι εγκαθετος η αμορφωτος. Τοσα ποστ συνεχιζεις να αναπαραγεις τις ιδιες βλακειες και οταν σου υποδεικνυουν τις αντιφασεις κανεις την παπια. Πρωτον δεν θα μιλας στον πρωτο πληθυντικο, δεν εχεις δικαιωμα. Δευτερον, αυτοι που ξεκοκκαλιασαν τα πακετα ειναι αυτοι που μια βδομαδα τωρα προπαγανδιζουν με λυσσα το "ναι". Οι περισσοτεροι ψηφοφοροι του "οχι", ειναι νεοι που δεν υπηρξαν ποτε βολεμενοι και οσο και να ανησυχουν για το μελλον τους και οσο κι αν προτιμουν το ευρω, αυτο που θελουν πρωτιστως ειναι δικαιοσυνη.

Οσο για το διεφθαρμενο κρατος, κανεις δεν το αμφισβητει. Αλλα ελεος με το παραμυθι της αγανακτισμενης ευρωπης που αν ειχαμε κανει μεταρρυθμισεις, θα μας αντιμετωπιζε διαφορετικα. Δεν ξερω τι αλλα στοιχεια πρεπει να βγουν στην φορα για να καταλαβετε τι εγινε. Γνωριζαν για την διαφθορα δεκαετιες τωρα, δεν τους ενοιαζε, βρηκαν εδαφος για να γαμησουν εναν λαο μεχρι εκει που δεν παιρνει για να σωσουν τις τραπεζες. Οπως οι εδω ειναι διεφθαρμενοι, ετσι ειναι και οι εξω. Και μεσα και εξω, εχεις να αντιμετωπισεις ενα νεοφιλελευθερο συστημα που σε θελει μισθωτο σκλαβο. Σεβομαι την αποψη του "ετσι ειναι τα πραγματα, δεν εχεις την δυναμη να τα αλλαξεις", αλλα αυτο το παραμυθι για τους περισσοτερους που στηριξαν αυτην την κυβερνηση η θα στηριξουν αυριο το οχι, οτι ονειρευονται ενα πασοκ του 80, ειναι και εκτος πραγματικοτητας και προστυχη προπαγανδα. Συμβιβαστειτε επιτελους με το γεγονος του οτι εχουμε αριστερη κυβερνηση και πως προσπαθησε να αντισταθει, εστω και με λαθος τροπο.

https://tvxs.gr/news/ellada/tsomski-aisxos-i-symperifora-tis-troikas-apenanti-stin-ellada
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εποικοινωνησα με συγγενεις Ελλαδα. Πανε οι περισσοτεροι για το ΟΧΙ, κυριως κατι ανηψια νεαρας ηλικιας που δεν δεχονται αλλα σκληρα μετρα της τροικας κι επαναστατουν...

ΟΧΙ λένε άνεργοι, άεργοι, μισθωτοί, οι φοιτητές και οι συνταξιούχοι που νομίζουν ότι δεν θα επηρεαστούν από την κρίση καθώς θεωρούν μπορούν να τη βγάλουν με ένα 50αρικο την ημέρα. Αυτές είναι οι κατηγορίες που έχουν επηρεαστεί λιγότερο τα τελευταία χρόνια καθώς είναι η πλειοψηφία.

Επίσης ένα μεγάλο ποοστό είναι ήσυχοι γιατί έχουν τα λεφτά τους στα στρώματα. Δεν έχουν αντιληφθεί τι συμβαίνει και θα το καταλάβουν αν ότι το 50αρικο που έχουν δεν μπορούν να το χαλάσουν πουθενά. Λένε χαρακτηριστικά ότι δεν μπορούν να πάνε πιο κάτω...

Άνθρωποι της αγοράς θα ψηφίσουν ΝΑΙ καθώς μπορούν να φανταστούν τις επιπτώσεις των capital control στο κοντινό μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Συμβιβαστειτε επιτελους με το γεγονος του οτι εχουμε αριστερη κυβερνηση και πως προσπαθησε να αντισταθει, εστω και με λαθος τροπο.

https://tvxs.gr/news/ellada/tsomski-aisxos-i-symperifora-tis-troikas-apenanti-stin-ellada

ασχετο αλλα αυτη η εκφραση μου θυμιζει λιγο "προσπαθησε να γιατρεψει τον ασθενη εστω και με λαθος τροπο". εμενα δε μου λεει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Πάντως το κκε θέλει την χώρα στα μνημονια και στην Ευρώπη για να παίρνουν επιδοτήσεις οι κκεδες απο τις διαφορες μη κυβερνητικές οργανώσεις που ιδρύουν https://left.gr/news/yper-toy-ohi-istoriko-stelehos-toy-kke-vasilis-kalamatianos .Επισης να πληρώσει τους εργαζομενους του πρώτα και μετά να μιλανε οι προδότες.Τους βολεύει όλη αυτή η κατάσταση .Συστηματικοι ειναι οι περισσότεροι.Τους κράζει και ένας βουλευτής τους ο Βασίλης καλαματιανός https://left.gr/news/yper-toy-ohi-istoriko-stelehos-toy-kke-vasilis-kalamatianos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Χάριν της συζήτησης, εγώ θα σε ρωτήσω να αναλύσεις σε εμένα και στους υπόλοιπους θαμώνες (? :P) τι ήταν αυτό που ξεκαθάρισε την αρχική σου αναποφασιστικότητα προς αυτήν την κατεύθυνση.
Θα προσπαθήσω, αν και ούτε και σε μένα είναι εντελώς ξεκάθαρο.
Πρώτα-πρώτα, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, υπάρχει και το συναίσθημα. Βρίσκω το ΟΧΙ πιο κοντά στη συνείδησή μου, καθώς δηλώνω ακριβώς ότι δεν υποκύπτω τόσο εύκολα στις πιέσεις. Ίσως αυτό να είναι λάθος, όμως έτσι αισθάνομαι. Πάμε σε πιο "λογικά" επιχειρήματα. Όταν βλέπω τους πολιτικούς που είναι υπεύθυνοι για την κατάντια μας και τα κανάλια που είναι φωνή του κεφαλαίου να σκίζουν τις φουστανέλες τους υπέρ του ναι, δεν μπορώ να καταλάβω τι κοινό μπορώ να έχω μαζί τους. Προφανώς η διαφορά μεταξύ του ναι και του ΟΧΙ δεν είναι μεγάλη, καθώς και στις δύο περιπτώσεις θα συνεχιστούν οι διαπραγματεύσεις και τα παζάρια. Όμως, πιστεύω ότι με απάντηση ΟΧΙ στο δημοψήφισμα, η διαπραγματευτική θέση της Ελλάδας θα είναι καλύτερη, καθώς οι ευρωπαίοι "φίλοι" μας δεν θα μπορούν να πούνε στον πρωθυπουργό μας "Σκάσε και υπόγραψε, εδώ ο λαός σου ψήφισε ναι". Δεν δέχομαι την κινδυνολογία ότι με το ΟΧΙ θα μας "διώξουν" από το EURO, καθώς τότε αυτοί μάλλον θα είχαν μεγαλύτερη ζημιά από εμάς. Είτε με το ναι είτε με το ΟΧΙ, στις τράπεζες τα ίδια περίπου προβλήματα θα υπάρξουν. (Τα τελευταία προέκυψαν ύστερα από συζήτηση με οικονομολόγο καθηγητή ξένου πανεπιστημίου). Επίσης με απωθεί έντονα ο φτηνός λαϊκισμός των οπαδών του ναι, καθώς και το ότι τα βλέπουν όλα με τα στενά ατομικά τους συμφέροντα. Τέλος, βλέποντας ότι η προπαγάνδα του ναι κερδίζει έδαφος και ίσως ακόμα και να νικήσει, πιστεύω ότι το ΟΧΙ πρέπει να ενισχυθεί όσο γίνεται περισσότερο, έτσι ώστε στις διαπραγματεύσεις η Ελλάδα να έχει καλύτερο χαρτί.
Δεν ξέρω αν τα εξέθεσα καλά, μάλλον σκόρπιες σκέψεις έγραψα. Πάντως, μετά από όλα αυτά, αύριο θα ρίξω στην κάλπη, ένα ωραιότατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
ΟΧΙ λένε άνεργοι, άεργοι, μισθωτοί, οι φοιτητές και οι συνταξιούχοι που νομίζουν ότι δεν θα επηρεαστούν από την κρίση καθώς θεωρούν μπορούν να τη βγάλουν με ένα 50αρικο την ημέρα.
Τη βγάζω με πολύ λιγότερα από 50 την ημέρα και τώρα. Το επόμενο βήμα είναι να το παίζω τυφλός στην Ομόνοια...

ΥΓ: Θα μειωθεί... το εισόδημά μας σε 50€ την ημέρα; Δηλαδή 1500 το μήνα. Θα πάρουμε αύξηση, δηλαδή. Ζήτω η πτώχευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Οσο για το διεφθαρμενο κρατος, κανεις δεν το αμφισβητει. Αλλα ελεος με το παραμυθι της αγανακτισμενης ευρωπης που αν ειχαμε κανει μεταρρυθμισεις, θα μας αντιμετωπιζε διαφορετικα. Δεν ξερω τι αλλα στοιχεια πρεπει να βγουν στην φορα για να καταλαβετε τι εγινε. Γνωριζαν για την διαφθορα δεκαετιες τωρα, δεν τους ενοιαζε, βρηκαν εδαφος για να γαμησουν εναν λαο μεχρι εκει που δεν παιρνει για να σωσουν τις τραπεζες. Οπως οι εδω ειναι διεφθαρμενοι, ετσι ειναι και οι εξω. Και μεσα και εξω, εχεις να αντιμετωπισεις ενα νεοφιλελευθερο συστημα που σε θελει μισθωτο σκλαβο. Σεβομαι την αποψη του "ετσι ειναι τα πραγματα, δεν εχεις την δυναμη να τα αλλαξεις", αλλα αυτο το παραμυθι για τους περισσοτερους που στηριξαν αυτην την κυβερνηση η θα στηριξουν αυριο το οχι, οτι ονειρευονται ενα πασοκ του 80, ειναι και εκτος πραγματικοτητας και προστυχη προπαγανδα. Συμβιβαστειτε επιτελους με το γεγονος του οτι εχουμε αριστερη κυβερνηση και πως προσπαθησε να αντισταθει, εστω και με λαθος τροπο.

https://tvxs.gr/news/ellada/tsomski-aisxos-i-symperifora-tis-troikas-apenanti-stin-ellada
Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια. Ο ελληνικος λαος εφτασε εδω απο τις επιλογες του.

Επισης με το βρισιμο δειχνεις το ηθος σου και κατεβαζεις το επιπεδο του φορουμ. Ξερω κι εγω να βριζω ασχημα αν χρειαστει, αλλα σεβομαι τους συνομιλητες μου και δεν θα το κανω λαχαναγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καθε λαος φταιει για τις επιλογες του αλλα το προπατορικο αμαρτημα ισχυει μονο στην χριστιανικη θρησκεια. Οι γερμανοι αλλωστε το γνωριζουν καλα αυτο.
Οσο για το επιπεδο, μπορει να θεωρεις πως η χρηση της λεξης "βλαξ" φανερωνει το ηθος καποιου. Εγω απο την αλλη βρισκω την επιχειρηματολογια που εχεις χρησιμοποιησει εσυ και αλλοι σε αυτο το τοπικ πολυ πιο προστυχη. Εκει για μενα φαινεται το ηθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τη βγάζω με πολύ λιγότερα από 50 την ημέρα και τώρα. Το επόμενο βήμα είναι να το παίζω τυφλός στην Ομόνοια...

ΥΓ: Θα μειωθεί... το εισόδημά μας σε 50€ την ημέρα; Δηλαδή 1500 το μήνα. Θα πάρουμε αύξηση, δηλαδή. Ζήτω η πτώχευση!

To 50ευρω δεν θα έχει αξία. Θα θέλεις να πάρεις τσίχλες και θα σου λέει το περίπτερο δεν έχω ρέστα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
To 50ευρω δεν θα έχει αξία. Θα θέλεις να πάρεις τσίχλες και θα σου λέει το περίπτερο δεν έχω ρέστα. :)
Εξήγησέ μας, φίλος για ποιον ακριβώς λόγο θα αυξηθεί το ημερομήσθιό μας σε ένα 50ευρω την ημέρα, αλλά θα εκλείψουν από την αγορά τα κέρματα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top