Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Έχω μια απορία, αν μπορεί να μου τη λυσει μια φεμινιστρια ή κάποιος που έχει κάποια γνωση σε αυτό. Ποια είναι η θέση των υποστηρικτων του φεμινσμού στο θέμα του επωνύμου. Σε κάποιες χώρες είναι υποχρεωτικό η γυναίκα να παίρνει το επώνυμο του συζύγου, σε άλλες το αντρόγυνο πρέπει να έχει ίδιο επίθετο οπότε πολλές φορές η γυναίκα υποχωρεί πάλι και σ'αλλες χώρες μπορεί να κρατήσει το δικό της. Τι γίνεται όμως με τα επώνυμα των παιδιών ; Ποιανού το επίθετο πρέπει να πάρουν ;

Για μένα θα έπρεπε να είναι στην διακριτική ευχέρεια του ζευγαριού να αποφασίζει. Ας πουμε μια λογική θα ήταν να συνιθίζεται να δίνεται το επίθετο αυτού που έχει λιγότερα αδέλφια ώστε να συνεχιστεί το όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω το επίθετο της μάνας μου. Το δικό της είναι πιο εύηχο και έχει και μεγαλύτερη ιστορία από πίσω.
Του πατέρα μου είναι αρκετά κοινό, αλλά είναι ο τελευταίος της οικογένειάς του που θα μπορούσε να το μεταβιβάσει. 'Αρα το επίθετο σβήνει μαζί μ' αυτόν. Οι γονείς μου αποφάσισαν από κοινού ότι θα έχουμε εγώ και ο αδερφός μου το επίθετο της μάνας μας. So far, είμαι περήφανη γι αυτό, γιατί 23 χρόνια πίσω κάτι τέτοιο ήταν τεράστια καινοτομία.

Για μένα οι λόγοι για να επιλεγεί επίθετο πρέπει να είναι ξεκάθαρα αισθητικοί. Δεν γίνεται να λέγεται ο άλλος "Κατσίκας" και να έχει κόρη Κατσίκα (έχω συμφοιτήτρια). Ή να λέγεται Τσιμπούκης (είναι καθηγητής στο ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ) και να έχει κόρη Τσιμπούκη. Οι μάνες αυτών των κοριτσιών είχαν σίγουρα πιο εύηχα και καλαίσθητα επίθετα από τα προαναφερθέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω το επίθετο της μάνας μου. Το δικό της είναι πιο εύηχο και έχει και μεγαλύτερη ιστορία από πίσω.
Του πατέρα μου είναι αρκετά κοινό, αλλά είναι ο τελευταίος της οικογένειάς του που θα μπορούσε να το μεταβιβάσει. 'Αρα το επίθετο σβήνει μαζί μ' αυτόν. Οι γονείς μου αποφάσισαν από κοινού ότι θα έχουμε εγώ και ο αδερφός μου το επίθετο της μάνας μας. So far, είμαι περήφανη γι αυτό, γιατί 23 χρόνια πίσω κάτι τέτοιο ήταν τεράστια καινοτομία.

Το επίθετο του πατέρα σου σβήνει μαζί με αυτόν και παρ'όλα αυτά πήρε τέτοια απόφαση? Κλασική περίπτωση παντόφλας?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το επίθετο του πατέρα σου σβήνει μαζί με αυτόν και παρ'όλα αυτά πήρε τέτοια απόφαση? Κλασική περίπτωση παντόφλας?;)

Το επίθετο του πατέρα μου είναι παράλληλα επίθετο γνωστού ποδοσφαιριστή, ψυχιάτρου, οφθαλμιάτρου και λοιπών πιο famous ανθρώπων που δεν έχουν καμία οικογενειακή σχέση με εμάς. Κάτσαμε και συζητήσαμε οι 3 μας (αν και εγώ ως έμβρυο δεν είχα ιδιαίτερη βαρύτητα γνώμης:Pαλλά άκουγα), 23 χρόνια πριν, ποιο επίθετο θα έχω εγώ και μετά το επόμενο αδέρφι μου. Τον πατέρα μου δεν τον ενόχλησε ποτέ και μάλιστα είναι περήφανος που έχουμε της μάνας μου, γιατί η σημειολογία του επιθέτου αυτού είναι πολύ πιο σημαντική και με αξιόλογο background από πίσω.

Πίστεψέ με δεν έπεσε ποτέ παντόφλα σ αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Έχω μια απορία, αν μπορεί να μου τη λυσει μια φεμινιστρια ή κάποιος που έχει κάποια γνωση σε αυτό. Ποια είναι η θέση των υποστηρικτων του φεμινσμού στο θέμα του επωνύμου. Σε κάποιες χώρες είναι υποχρεωτικό η γυναίκα να παίρνει το επώνυμο του συζύγου, σε άλλες το αντρόγυνο πρέπει να έχει ίδιο επίθετο οπότε πολλές φορές η γυναίκα υποχωρεί πάλι και σ'αλλες χώρες μπορεί να κρατήσει το δικό της.
Εδώ έχω μια απορία. Ωραία, αν μια γυναίκα χηρέψει διατηρεί το επίθετο του συζύγου. Όμως, αν αυτή η γυναίκα παντρευτεί ξανά, πώς γίνεται να κρατάει το επίθετο του μακαρίτη;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ έχω μια απορία. Ωραία, αν μια γυναίκα χηρέψει διατηρεί το επίθετο του συζύγου. Όμως, αν αυτή η γυναίκα παντρευτεί ξανά, πώς γίνεται να κρατάει το επίθετο του μακαρίτη;

Πως γίνεται νομικά ή για πιο λόγο να το κάνει?

Αν εννοείς το δεύτερο τότε μπορώ να υποθέσω πως το κράτησε σαν ένδειξη αγάπης για τον νεκρό ή πολύ απλά γιατί ήταν ήδη γνωστή με αυτό το όνομα και δεν είχε νόημα να το αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Πως γίνεται νομικά ή για πιο λόγο να το κάνει?
Προφανώς και εννοώ το νομικό μέρος. Επιτρέπεται μια γυναίκα να κρατά το όνομα του προηγούμενου μακαρίτη συζύγου, ενώ έχει παντρευτεί ξανά; (Το γιατί το κάνει είναι αυτονόητο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Προφανώς και εννοώ το νομικό μέρος. Επιτρέπεται μια γυναίκα να κρατά το όνομα του προηγούμενου μακαρίτη συζύγου, ενώ έχει παντρευτεί ξανά;

Οι σύζυγοι πλέον διατηρούν το πατρικό επώνυμο τους με βάση τον νόμο 3719/2008 αλλά και την απόφαση του ΣτΕ 1044/2010.Το να διατηρήσει το όνομα του μακαρίτη δεν γίνεται γιατί ο γάμος ακυρώνεται απο το ληξιαρχείο αφου η γυναίκα ξαναπαντρεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Έχω μια απορία, αν μπορεί να μου τη λυσει μια φεμινιστρια ή κάποιος που έχει κάποια γνωση σε αυτό. Ποια είναι η θέση των υποστηρικτων του φεμινσμού στο θέμα του επωνύμου. Σε κάποιες χώρες είναι υποχρεωτικό η γυναίκα να παίρνει το επώνυμο του συζύγου, σε άλλες το αντρόγυνο πρέπει να έχει ίδιο επίθετο οπότε πολλές φορές η γυναίκα υποχωρεί πάλι και σ'αλλες χώρες μπορεί να κρατήσει το δικό της. Τι γίνεται όμως με τα επώνυμα των παιδιών ; Ποιανού το επίθετο πρέπει να πάρουν ;

Το επίθετο δε νομίζω πως έχει καμία σχέση με τον φεμινισμό.
Και πλέον η νομοθεσία είναι πολύ ελαστική σ' αυτό, μπορεί ο γονέας να δώσει στο παιδί όποιο επίθετο από τα δύο θέλει (ή και τα δύο μαζί).
Αποτελεί πλέον επιλογή του κάθε ζευγαριού, όπως πχ το αν θα παντρευτούν ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Προσωπικά, είμαι υπέρ της ισότητας των δύο φύλων. Ισότητα δεν σημαίνει ούτε οι άντρες να είναι ανώτεροι από τις γυναίκες, αλλά ούτε και το αντίστροφο.
Ο φεμινισμός δεν πρέπει να έχει ως στόχο την ανάδειξη του γυναικείου φύλου ως ανώτερο, δυνατότερο, σημαντικότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
1) Γιατί πρέπει να καταργηθούν τα στερεότυπα?
2) Γιατί πρέπει να ομογενοποιηθούν τα φύλα?
3) Γιατί είναι κακό που οι άντρες συμπεριφέρονται διαφορετικά από τις γυναίκες?

Γιατί μεγαλωνεις και περιμενεις από την γυναίκα σου να μαγειρεψει, άσχετα που εργάζεται τις ίδιες ώρες με εσένα, έχει να μεγαλώσει παιδί στο οποίο εσύ είσαι απλά δωρητης σπερματος, περιμενεις να καθαρισει το σπίτι αλλιώς θα βρωμισετε και να σου πλυνει και τα σωβρακα. (Όχι εσύ, γενικά) για ποιό λόγο δεν μπορεί ένας άνδρας να συμβάλλει σε αυτά τα πράγματα? Είναι ψυχολογικοι οι λόγοι? Σωματικοι ή μήπως εγκεφαλικοι?
Σημειωμα συντονιστή:Το παρων μηνυμα οπως και οι ακολουθες απαντησεις ειναι προιον split απο αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί μεγαλωνεις και περιμενεις από την γυναίκα σου να μαγειρεψει, άσχετα που εργάζεται τις ίδιες ώρες με εσένα, έχει να μεγαλώσει παιδί στο οποίο εσύ είσαι απλά δωρητης σπερματος, περιμενεις να καθαρισει το σπίτι αλλιώς θα βρωμισετε και να σου πλυνει και τα σωβρακα. (Όχι εσύ, γενικά) για ποιό λόγο δεν μπορεί ένας άνδρας να συμβάλλει σε αυτά τα πράγματα? Είναι ψυχολογικοι οι λόγοι? Σωματικοι ή μήπως εγκεφαλικοι?

Φυσικά και μπορεί να συμβάλει. Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση? Γιατί η γυναίκα που κρατάει το σπίτι και τα παιδιά εργάζεται τις ίδιες ώρες με τον άντρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να συμβάλει. Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση? Γιατί η γυναίκα που κρατάει το σπίτι και τα παιδιά εργάζεται τις ίδιες ώρες με τον άντρα?

Γιατί τόσα πέτυχε ο φεμινισμός. Κατάφερε να βγάλει τις γυναίκες στην αγορά εργασίας, αλλά δεν κατάφερε να γκρεμισει τις βαθιά ριζωμενες αντιλήψεις για την θέση της γυναίκας. Όμως οι γυναίκες απέδειξαν εμπρακτως ότι η θέση τους δεν είναι στο σπίτι, αλλά έχουν εργατικες ικανότητες. Οι άντρες δέχτηκαν να τους βοηθήσουν οι γυναίκες στο χώρο εργασίας τους, αλλά δεν δέχτηκαν να μπουν οι ίδιοι στο σπίτι. Έτσι πρακτικά, αν η γυναίκα δεν καθαρισει,θα βρωμισει το σπίτι γιατί ο άνδρας δεν δέχεται να το κάνει. Αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν πρέπει η γυναίκα να γυρίσει σπίτι της, γιατί έχει να προσφέρει. Δεν γεννηθηκαμε για να βοηθαμε εσάς να πετυχετε τους στόχους σας αγαπητέ μου. Έχουμε κι εμείς τους δικούς μας. Οχι λοιπόν, δεν πρέπει να εργάζεται λιγότερες ώρες μια γυναίκα, πρέπει ο άντρας να βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί τόσα πέτυχε ο φεμινισμός. Κατάφερε να βγάλει τις γυναίκες στην αγορά εργασίας, αλλά δεν κατάφερε να γκρεμισει τις βαθιά ριζωμενες αντιλήψεις για την θέση της γυναίκας. Όμως οι γυναίκες απέδειξαν εμπρακτως ότι η θέση τους δεν είναι στο σπίτι, αλλά έχουν εργατικες ικανότητες. Οι άντρες δέχτηκαν να τους βοηθήσουν οι γυναίκες στο χώρο εργασίας τους, αλλά δεν δέχτηκαν να μπουν οι ίδιοι στο σπίτι. Έτσι πρακτικά, αν η γυναίκα δεν καθαρισει,θα βρωμισει το σπίτι γιατί ο άνδρας δεν δέχεται να το κάνει. Αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν πρέπει η γυναίκα να γυρίσει σπίτι της, γιατί έχει να προσφέρει. Δεν γεννηθηκαμε για να βοηθαμε εσάς να πετυχετε τους στόχους σας αγαπητέ μου. Έχουμε κι εμείς τους δικούς μας. Οχι λοιπόν, δεν πρέπει να εργάζεται λιγότερες ώρες μια γυναίκα, πρέπει ο άντρας να βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού.

Αυτό που πέτυχε ο φεμινισμός είναι να κάνει τις γυναίκες να νομίζουν ότι μπορούν να τα έχουν όλα, χωρίς να θυσιάσουν απολύτως τίποτα. Αυτό που δεν έχετε καταλάβει ακόμη οι περισσότερες, κυρίως επειδή επιλέγετε να παραμυθιάζετε τον εαυτό σας με φεμινισμούς κτλ αντί να κοιτάτε την πραγματικότητα (γιατί άραγε?) καθώς λατρεύετε να είστε το θύμα, είναι πως οι σχέσεις των ανθρώπων και ιδιαίτερα οι σεξουαλικές είναι μια ελεύθερη αγορά στην οποία δεν μπορείς να εξαναγκάσεις τον άλλο να είναι μαζί σου, αλλά πρέπει να τον κερδίσεις. Όταν λοιπόν μια γυναίκα καταλήγει να δουλεύει 50 ώρες τη βδομάδα και μετά να τρέχει να φροντίσει και το σπίτι ενώ ο άντρας της είναι ένας ανατολίτης πασάς, αυτό αυτομάτως μας λέει πως αυτή η γυναίκα ήταν τόσο απελπισμένη για γάμο και οικογένεια που ο πασάς φαινότανε καλό deal όταν τον παντρεύτηκε.
Γιατί όμως αυτή η γυναίκα ήταν τόσο απελπισμένη? Κατά κύριο λόγο λόγω φεμινισμού. Γιατί όταν ήταν μικρή την πείσασε πως μπορεί να τα έχει όλα και καριέρα και οικογένεια επειδή μια γυναίκα όλα τα μπορεί και για όλα τα κακά του κόσμου φταίει η πατριαρχία. Έτσι η γυναίκα δεν αντιλαμβάνεται τι είναι αυτό που της δίνει αξία στα μάτια ενός άντρα δηλαδή η νιότη και η ομορφιά της (ναι κορίτσια, αυτό ενδιαφέρει τους άντρες, όχι τι πτυχίο έχετε και πόσα βγάζετε, surprise surprise) με αποτέλεσμα να περάσει τα καλύτερα χρόνια της δηλαδή τα 20ς της με ανούσιες σχέσεις και one night stands και προσπαθώντας να φτιάξει την "καριέρα της" γιατί νομίζει ότι θα είναι το ίδιο ελκυστική και αργότερα. Όταν λοιπόν χτυπήσει στον τοίχο των 30 και μπει στα 30s και η ομορφιά της αρχίσει να μειώνεται γοργά όπως και η γονιμότητα της, αρχίζει να πανικοβάλλεται καθώς πλέον αντιμετωπίζει την πραγματικότητα του "αν δε βρω άντρα για οικογένεια στα επόμενα 5 χρόνια θα μείνω στο ράφι". Το πρόβλημα όμως τώρα είναι πως οι άντρες στα 30ς τους μόλις έχουν αρχίσει να μπαίνουν στην ακμή τους η οποία θα κορυφωθεί γύρω στα 38. Έτσι ο μέσος 35άρης άντρας έχεις πολύ μεγαλύτερη αξία στην αγορά από την 35αρα γυναίκα και έτσι οι γυναίκες αναγκάζονται να παντρεύουν τους ανατολίτες πασάδες και γενικά παραπλήσιους άντρες χαμηλής αξίας τους οποίους δεν θα γυρνάγαν ούτε να κοιτάξουν στα 22 τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να κερδίσει η γυναίκα τον άντρα? Ούτε σ`αυτό δεν είμαστε ισοι? Δεν έχουν καταλάβει κάποιοι άντρες ότι δεν μειονεκτουμε σε τίποτα απέναντι τους. Γιατί λοιπόν να μην πρέπει κάποιες φορές να κερδίσει ο άντρας την γυναίκα?
Θεωρείς ότι αυτό που μετράει σε μια γυναίκα είναι η νιοτη και η ομορφιά της. Κριμα. Και σε είχα συμπαθησει. Όσο μια γυναίκα την νοιαζει η τσεπη του άντρα, τόσο μια γυναίκα εκτιμάται μόνο από την ομορφιά της. Πιο επιδερμικα δεν γίνεται να το δεις. Μπορεί να σε ελξει η ομορφιά της,αλλά δεν θα σε κρατήσει. Αυτό που θα σε κρατήσει είναι το μυαλό της. Δεν θα ηθελες να έχεις ένα τουβλο δίπλα σου μόνο και μόνο επειδή είναι όμορφη. Αυτό που λες για τα 30 ισχύει και για τους άντρες. Δειξε μου έναν άντρα που δεν πέρασε την κρίση των 30. Και το επιχείρημα σου δεν στέκει γιατί οι γυναίκες ωριμαζουν πολύ πριν τα 30 και ξέρουν αν θέλουν οικογένεια ή όχι. Όταν ακόμη περνάει η μπογιά τους. Απλά καταλήγουν με Πασάδες γιατί οι συγκαταβατικοί είναι μετρημενοι στα δάχτυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν κερδίζει η γυναίκα τον άνδρα αλλά το αντίθετο συνήθως. Οι άντρες κάνουν προτάσεις στις γυναίκες με τη σειρά προτίμησης τους και οι γυναίκες κάνουν accept τον άνδρα που θέλουν ή που έχει να της προσφέρει αυτό που αναζητεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πρέπει να κερδίσει η γυναίκα τον άντρα? Ούτε σ`αυτό δεν είμαστε ισοι? Δεν έχουν καταλάβει κάποιοι άντρες ότι δεν μειονεκτουμε σε τίποτα απέναντι τους. Γιατί λοιπόν να μην πρέπει κάποιες φορές να κερδίσει ο άντρας την γυναίκα?

Αυτός που προσπαθεί να κερδίσει τον άλλον είναι αυτός που θέλει το deal περισσότερο. Νόμος της αγοράς. Το αν θα είναι ο άντρας ή η γυναίκα δεν είναι κάτι απόλυτο αλλά αφορά τα συγκεκριμένα άτομα. Α και δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλά από τα 12 ως τα 30 τα αγοράκια είναι αυτά που προσπαθούν να κερδίσουν τα κοριτσάκια ως επί το πλείστον. Μετά τα 30 αλλάζει το τοπίο και όποιος ή όποια δεν το συνειδητοποιεί απλά κάνει κακό στον εαυτό του.

Θεωρείς ότι αυτό που μετράει σε μια γυναίκα είναι η νιοτη και η ομορφιά της. Κριμα. Και σε είχα συμπαθησει.

Κρίμα για ποιον? Σίγουρα όχι για μένα, καθώς ουδέποτε επιδίωξα την συμπάθια σου ή κανενός άλλου εδώ πέρα.

Όσο μια γυναίκα την νοιαζει η τσεπη του άντρα, τόσο μια γυναίκα εκτιμάται μόνο από την ομορφιά της. Πιο επιδερμικα δεν γίνεται να το δεις. Μπορεί να σε ελξει η ομορφιά της,αλλά δεν θα σε κρατήσει. Αυτό που θα σε κρατήσει είναι το μυαλό της. Δεν θα ηθελες να έχεις ένα τουβλο δίπλα σου μόνο και μόνο επειδή είναι όμορφη. Αυτό που λες για τα 30 ισχύει και για τους άντρες. Δειξε μου έναν άντρα που δεν πέρασε την κρίση των 30.


Η ομορφιά είναι το 70% και νομίζω ξέρω καλύτερα από εσένα τι κοιτάνε οι άντρες. Αυτό που αγνοείς βέβαια είναι πως ένας άντρας στα 36 του είναι στη ακμή του και αν έχει κάνει τις σωστές κινήσεις είναι ωραίος, φτασμένος και με λεφτά. Μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε πάρα πολλές γυναίκες και έτσι μπορεί να βρει άνετα μια 25αρα που έχει και ομορφιά αλλά και μυαλό. Δεν πρόκειται να ασχοληθεί με μια 35αρα. Η 35αρα αν θέλει να ανταγωνιστεί της 25αρα θα πρέπει να το παίξει σκλάβα σε χαρέμι. Όπως ακριβώς μια γυναίκα στα 23 της μπορεί να βρει άντρα και ωραίο και με μυαλό και με λεφτά και δεν γυρνάει να κοιτάξει τους ασχημούληδες ψιλοχοντρούς φύτουκλες που μπορεί βέβαια να έχουν μυαλό και πλούσιο ψυχικό κόσμο, αφού μπορεί βρει το ίδιο προϊόν σε πολύ καλύτερη συσκευασία.

Και το επιχείρημα σου δεν στέκει γιατί οι γυναίκες ωριμαζουν πολύ πριν τα 30 και ξέρουν αν θέλουν οικογένεια ή όχι. Όταν ακόμη περνάει η μπογιά τους. Απλά καταλήγουν με Πασάδες γιατί οι συγκαταβατικοί είναι μετρημενοι στα δάχτυλα.

Οι γυναίκες που συνειδητοποιούν αυτά που λέω και πράττουν κατά το συμφέρον τους όταν είναι νέες είναι ελάχιστες. Οι περισσότερες νομίζουν ότι επειδή είναι τώρα ωραίες γκόμενες και οι άντρες κάνουν ουρά θα συμβαίνει το ίδιο και στα 35. Η γυναίκα στα 23 της επιλέγει τα alpha males για να κάνει σεξ ή σχέση ενώ μετά τα 30αντα το γυρνάει στα beta males τους καλούληδες με τον καλό ψυχικό κόσμο, όχι όμως επειδή υπέστη κάποια ψυχική ωρίμανση και σταμάτησε να είναι επιφανειακή όπως θέλετε να νομίζετε αλλά επειδή πλέον δεν μπορεί να έχει τα alpha males. Απλά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν κερδίζει η γυναίκα τον άνδρα αλλά το αντίθετο συνήθως. Οι άντρες κάνουν προτάσεις στις γυναίκες με τη σειρά προτίμησης τους και οι γυναίκες κάνουν accept τον άνδρα που θέλουν ή που έχει να της προσφέρει αυτό που αναζητεί.

Τον hack3r τον κυνηγανε οι γυναίκες μάλλον! Χαχαχαχαχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Σήμερα οι γυναίκες στα τριαντα τους δείχνουν λίγο μεγαλύτερες απο εικοσαρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Η ομορφιά είναι το 70% και νομίζω ξέρω καλύτερα από εσένα τι κοιτάνε οι άντρες. Αυτό που αγνοείς βέβαια είναι πως ένας άντρας στα 36 του είναι στη ακμή του και αν έχει κάνει τις σωστές κινήσεις είναι ωραίος, φτασμένος και με λεφτά. Μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε πάρα πολλές γυναίκες και έτσι μπορεί να βρει άνετα μια 25αρα που έχει και ομορφιά αλλά και μυαλό. Δεν πρόκειται να ασχοληθεί με μια 35αρα. Η 35αρα αν θέλει να ανταγωνιστεί της 25αρα θα πρέπει να το παίξει σκλάβα σε χαρέμι. Όπως ακριβώς μια γυναίκα στα 23 της μπορεί να βρει άντρα και ωραίο και με μυαλό και με λεφτά και δεν γυρνάει να κοιτάξει τους ασχημούληδες ψιλοχοντρούς φύτουκλες που μπορεί βέβαια να έχουν μυαλό και πλούσιο ψυχικό κόσμο, αφού μπορεί βρει το ίδιο προϊόν σε πολύ καλύτερη συσκευασία.



Οι γυναίκες που συνειδητοποιούν αυτά που λέω και πράττουν κατά το συμφέρον τους όταν είναι νέες είναι ελάχιστες. Οι περισσότερες νομίζουν ότι επειδή είναι τώρα ωραίες γκόμενες και οι άντρες κάνουν ουρά θα συμβαίνει το ίδιο και στα 35. Η γυναίκα στα 23 της επιλέγει τα alpha males για να κάνει σεξ ή σχέση ενώ μετά τα 30αντα το γυρνάει στα beta males τους καλούληδες με τον καλό ψυχικό κόσμο, όχι όμως επειδή υπέστη κάποια ψυχική ωρίμανση και σταμάτησε να είναι επιφανειακή όπως θέλετε να νομίζετε αλλά επειδή πλέον δεν μπορεί να έχει τα alpha males. Απλά τα πράγματα.
(Η διαφορά μας είναι ότι εγώ κάνω χαλαρή συζήτηση, ενώ εσύ έχεις βγάλει νύχια)
Ξεχνας ότι και οι άνδρες γερνανε. Απλά δεν ωριμαζουν για να το συνειδητοποιησουν. Όταν λοιπόν ο 30αρης είναι ακόμη παιδί, μόνο η 20άρα θα τον ανεχτει. Γι`αυτό κάποιες καταλήγουν με beta males. Γιατί η εμφάνιση δεν είναι το παν και μια τριανταρα το ξέρει και θέλει και βάθος. Η 20άρα νοιαζεται μόνο για το φαινεσθαι. Ενώ η 30άρα για το είναι. Δεν ξέρω για τις άλλες, πάντως εγώ αν έπρεπε να επιλεξω ανάμεσα σε έναν θεό εμφανισιακά που όμως δεν θα έχω τίποτα να συζητησω μαζί του και σε έναν πιο μετριο, που όμως να ξέρω ότι θα μπορώ να πω 5 πράγματα, τον δεύτερο θα διαλεγα. Επίσης το πόσο επιφανειακος είναι κάποιος, είναι στον χαρακτήρα του,άσχετα με την ηλικία. Απλά βελτιώνεται κάπως όσο περνάνε τα χρόνια. Μια γυναίκα μπορεί να είναι επιφανειακή για όλη της την ζωή, μπορεί να βελτιωθεί, μπορεί να μην ήταν ποτέ επιφανειακή. Μην τους τσουβαλιαζουμε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top