Μονόπετρο... παρεξηγημένο ή όχι;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συμπέρασμα: Όποια περιμένει μονόπετρο από το Χάος, θα πρέπει να περιμένει πολύ αλλά μην της το πείτε ακόμη. :P

Προσκυνω σε σκασμενη απο τα γελια!:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
σαν υλικό είναι αξιοθαύμαστο.
Είναι το σκληρότερο φυσικό υλικό, κι έχει ταυτιστεί με το ισχυρότερο ανθρώπινο συναίσθημα.

Το διαμάντι είναι σύμβολο άσβεστης και απαράμιλλης Αγάπης, υπεροχής, εξαγνισμού και αγνότητας λόγω της αξιοσημείωτης σκληρότητας και καθαρότητάς του. Αποτελεί επίσης ιδανικό σύμβολο δύναμης, εξουσίας και κυριαρχίας καθώς και απαύγασμα ομορφιάς.

Γοήτευε και γοητεύει επί αιώνες τους ανθρώπους καθώς είναι σπάνιο αλλά και ανθεκτικό, αφού είναι το σκληρότερο από όλα τα φυσικά σώματα. Τα χαράζει όλα και δε χαράζεται από κανένα. Είναι ο πολυτιμότερος λίθος, γιατί έχει εξαιρετικές φυσικές και χημικές ιδιότητες, είναι σπανιότατος στη φύση και η εξόρυξή του παρουσιάζει πολύ μεγάλες δυσκολίες, καθώς και η κατεργασία του.

Λέγεται πως οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν πως είναι τα δάκρυα των θεών. Η ονομασία του είναι ελληνική και σημαίνει "αδάμαστος" εξαιτίας της μεγάλης σκληρότητας και αντοχής του (Αδάμαντας).

Οι Ρωμαίοι πάλι θεωρούσαν τα διαμάντια, θραύσματα των πεφταστεριών...

Στη Θηβετανική παράδοση συναντάμε τη Vajrayana Sutra ή αλλιώς Diamond Vehicle.

Στην Αρχαία Ινδία δεν κατεργάζονταν τα διαμάντια με κανένα τρόπο διότι πίστευαν πως θα τους στερούσαν έτσι τις μαγικές τους ιδιότητες.

Κατά τον Μεσαίωνα, πίστευαν πως τα διαμάντια μπορούσαν να αποκαλύψουν το δόλο και την ενοχή καθώς και την αθωότητα κάποιου, χάνοντας τη λαμπρότητά τους ή αλλάζοντας χρώμα.

Τα διαμάντια χρησιμοποιήθηκαν ως θεραπευτικές λίθοι που αποτοξινώνουν τον οργανισμό και ελευθερώνουν τα ενεργειακά κανάλια του σώματος. Αυτό συνδέεται άμεσα με το βελονισμό και τη θέση του γαμήλιου δαχτυλιδιού στο συγκεκριμένο δάχτυλο καθώς περνάει από εκεί ενεργειακός μεσημβρινός που οδηγεί απευθείας στην καρδιά.

Είχα απαντήσει παλαιότερα στο θέμα:
Μ'αρέσει η ιδέα μια ρομαντικής στιγμής που θα θυμάσαι για καιρό, τώρα αν θα έχει μονόπετρο, βόλτα στο φεγγαρόφωτο, μια μακαρονάδα στο κρεβάτι, ή ένα SMS καθόλου δε με νοιάζει. :)

...αν και μετά απ' όλα αυτά, ένα έχω να πω:
Κρατήστε το μονόπετρο και αφήστε με να κρατήσω μιάν Αδαμάντινη Αγάπη! :inlove: :D

Πηγή: Το ίντερνετ. Μάζεψα υλικό από πολλές μεριές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι μετά το blood diamond δεν θέλω ούτε εγώ μονόπετρο με διαμάντι :/:
υπάρχουν όμως όμορφα δαχτυλίδια και με άλλους ημιπολύτιμους ή μη πολύτιμους (:P) λίθους, που και την δουλειά τους την κάνουν μια χαρά, και δεν βαζανίζονται μωρά εξ αιτίας τους.

η αλήθεια είναι πάντως ότι είμαι λίγο άσχετη, εκτός από διαμάντι τι άλλο μπορεί να υπάρχει σε ένα μονόπετρο; σμαράγδι πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ε ενταξει...εαν στο χαρισουν, εσυ δωσε το πισω!:P

Εγω μπορω να κρατησω και τα δυο..?!:whistle:
Και την Αγαπη και το Μονοπετρο...?!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ε ενταξει...εαν στο χαρισουν, εσυ δωσε το πισω!:P

Εγω μπορω να κρατησω και τα δυο..?!:whistle:
Και την Αγαπη και το Μονοπετρο...?!:devil:
καλέ απάντα στις ερωτήσεις περί ημιπολύτιμους λίθους, για σένα τις έγραψα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κυρία Νεράϊδα: Αληθεύει πως το διαμάντι είναι ο γενέθλιος λίθος όσων γεννήθηκαν τον Απρίλιο; Κάπου το διάβασα, αλλά είχα την εντύπωση πως o γενέθλιος λίθος των Κριών είναι ο Αμέθυστος. :hmm:

@Palladin: Εγώ θα έψαχνα τις ιδιότητες των πολύτιμων και ημιπολύτιμων λίθων και θα διάλεγα μια που να ταιριάζει με την ιδιοσυγκρασία μου. ;)
Μπορούμε να ανοίξουμε και κανένα σχετικό θεματάκι αν με δώσετε χρόνο, να συλλέξω στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Που βρε?!
Γιατι εγω δεν τις βλεπω....?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Που βρε?!
Γιατι εγω δεν τις βλεπω....?!
ιδού
η αλήθεια είναι πάντως ότι είμαι λίγο άσχετη, εκτός από διαμάντι τι άλλο μπορεί να υπάρχει σε ένα μονόπετρο; σμαράγδι πχ?

@Palladin: Εγώ θα έψαχνα τις ιδιότητες των πολύτιμων και ημιπολύτιμων λίθων και θα διάλεγα μια που να ταιριάζει με την ιδιοσυγκρασία μου. ;)
Μπορούμε να ανοίξουμε και κανένα σχετικό θεματάκι αν με δώσετε χρόνο, να συλλέξω στοιχεία.
εξαιρετική ιδέα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΚΡΙΟΣ (από 21 Μαρτίου έως 20 Απριλίου)
Στο Κριό ταιριάζει απόλυτα το κόκκινο Κοράλλι. Όμως και ο αμέθυστος το σμαράγδι και ρουμπίνι εκφράζουν τον επιβλητικό του χαρακτήρα, την αποφασιστικότητα και το θάρρος του. Ο σίδηρος είναι το κατάλληλο μέταλλο για τον Κριό γιατί καταδεικνύει τον δυναμικό του χαρακτήρα και το πρωτοπόρο του πνεύμα

Και το διαμαντι ταιριαζει στον Ταυρο....

Ανοιξε εσυ το θεματακι και στοιχεια θα δωσουμε και εμεις:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παλλ ...σε μονοπετρο ο,τι λιθο θελεις εσυ βαζεις...απλα συνηθιζεται το Διαμαντι γι αυτα ακριβως που συμβολιζει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Σκορπιός (από 23 Οκτωβρίου έως 22 Νοεμβρίου)

Στον Σκορπιό ταιριάζει το κόκκινο Κοράλλι που δίνει μια γεύση από την γεμάτη πάθος και αποφασιστικότητα προσωπικότητα του. Ο μαλαχίτης εκφράζει την ικανότητα του να γίνεται σκληρός όταν το απαιτούν οι περιστάσεις, ενώ το ρουμπίνι και το τοπάζι είναι ενδεικτικά της σοβαρότητας και του μυστηρίου που τον διακατέχει.
Σε αυτά θα προσθέσουμε το πλουτώνιο και το σίδηρο ως τα μέταλλα που αντιπροσωπεύουν τον ατσάλινο χαρακτήρα του Σκορπιού.

Φιλενάδα βάλε ό,τι πέτρα θέλεις, αρκεί το ίδιο το δαχτυλίδι να είναι από πλουτώνιο για να γελάσει κάθε πικραμένος!:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μονόπετρο: Mια ακόμη ηλίθια αμερικανιά, και φυσικά τζάμπα λεφτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Aς έρθει η στιγμή να μ κάνει πρόταση γάμου.. κ ας μ κάνει κ με δαχτυλίδι απο τον πάκι...no problem...!
Το αν σε αγαπάει ο άλλος δν θα το δείξει το μονόπετρο... (όχι πως θα με χάλαγε βέβαια αν είχε την άνεση να μ το πάρει εε, αλλα όχι να μην έχουμε να φάμε - που λέει ο λόγος - κ να δίνουμε 2.000? για μονόπετρα...ήμαρτον..σιγά μην πάρουμε κ δάνειο ) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ραφαέλλα51923

Νεοφερμένος

Η ραφαέλλα51923 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που πρεπει το μονοπετρο να το φορανε οσες ειναι αρραβωνιασμενες ή ειτε προκειται να παντρευτουν. μ'αρεσουν πολυ τα μονοπετρα αλλα οποιο ατομο ρωτησεις θα σου απαντησει μα ποτε αρραβωνιαστηκες? μπορειτε να μου εξηγησετε τον λογο που συνδεουν τα μονοπετρα με τον αρραβωνα και τον γαμο? δεν σημαινει οτι οταν καποιος δεν αγορασει δακτυλιδι μονοπετρο στην αγαπημενη του δεν την θελει και αρα δεν προκειται να παντρευτει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι τα διαμάντια ήταν κομμάτια από τα αστέρια που έπεφταν στη γη. Μερικοί λέγανε ότι ήταν τα δάκρυα των θεών. Η ρίζα της λέξης «διαμάντι» έρχεται από την ελληνική λέξη «αδάμας» που σημαίνει ανίκητο, υπονοώντας την αιωνιότητα της αγάπης. Οι Έλληνες πίστευαν επίσης ότι η λάμψη των διαμαντιών συμβόλιζε την σταθερή φλόγα της παντοτινής αγάπης.
Μέχρι τον 15ο αιώνα, μόνο οι βασιλείς φορούσαν διαμάντια, ως σύμβολο δύναμης, κουράγιου και υπεροχής. Μέσα στους αιώνες, τα διαμάντια απέκτησαν την μοναδική θέση ως το απόλυτο δώρο αγάπης. Είχε λεχθεί ότι τα βέλη του θεού έρωτα είχαν στολιστεί με διαμάντια, τα οποία είχαν τέτοια μαγική δύναμη όσο τίποτα άλλο. Από τα αρχαία χρόνια τα διαμάντια ήταν πάντα συνδεμένα με τον ρομαντισμό και τον μύθο . Οι Έλληνες πίστευαν ότι η λάμψη, που αντανακλούν αυτές οι εκθαμβωτικές πέτρες, συμβόλιζε την αέναη φλόγα του έρωτα.
Για εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο, το μυστήριο, η μαγεία, η ομορφιά και ο ρομαντισμός που αντανακλάται σ' ένα απλό μονόπετρο περιγράφει αυτό που η καρδιά νιώθει, αλλά οι λέξεις δεν μπορούν να εκφράσουν . Η παράδοση του μονόπετρου με διαμάντι ως δαχτυλίδι των αρραβώνων καθιερώθηκε το 1477, ʽόταν ο Αρχιδούκας Μαξιμιλιανός της Αυστρίας χάρισε ένα διαμαντένιο δακτυλίδι στην Μαρία της Βουργουνδίας και από τότε καθιερώθηκε ως το δακτυλίδι των αρραβώνων.


πηγη: https://www.brigian.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=68


προσωπικα δεν μ'αρεσουν τα μονοπετρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ραφαέλλα51923

Νεοφερμένος

Η ραφαέλλα51923 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά που λες αλλα δεν m απαντάς στην ερώτηση μου.....Γιατι δεν μπορούν να τα φοράνε όλες ανεξάρτητος αν είναι αρραβωνιασμένες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά που λες αλλα δεν m απαντάς στην ερώτηση μου.....Γιατι δεν μπορούν να τα φοράνε όλες ανεξάρτητος αν είναι αρραβωνιασμένες?

γιατί έχει άλλη χάρη , να έχεις αρραβωνιαστεί , να πηγαίνεις για γάμο και να γυρίζεις σπίτι και να πιάνεις το αμόρε σου με άλλον/η . Εκεί το βαρύ και ασήκωτο μονόπετρο είναι ότι πρέπει για να το εξφεντονίσεις στο δόξα πατρί

π.σ.
προσωπικα δεν μ'αρεσουν τα μονοπετρα..
α , αυτά ξέχασε τα : ο νώας είναι των παραδόσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι τα διαμάντια ήταν κομμάτια από τα αστέρια που έπεφταν στη γη. Μερικοί λέγανε ότι ήταν τα δάκρυα των θεών.
προσφατα καταλαβαμε ομως ,οτι τα διαμαντια ειναι απλα καμμενα υπερσυμπιεσμενα καρβουνα στα βαθη της Γης..
και οχι μονο :D

άνθρακες ο θησαυρος!:D

διδαγμα,,καθε καρβουνο,,μπορει να γινει διαμαντι αν πιεστει αρκετα,,και περασει απο το καμινι της ζωης..
(τι λεω?πρεπει να παρω τα χαπια μου..:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μαρεσουν παρα πολυ! Το θεωρω πολυ ρομαντικο το σκηνικο με το δαχτυλιδι και την ολη ατμοσφαιρα τη στιγμη της προτασης και δε με νοιαζει καθολου αν θα στοιχισει 10 ευρω ή 5000 ευρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δε με νοιαζει καθολου αν θα στοιχισει 10 ευρω ή 5000 ευρω!
να το πιστεψω αυτο?:D
αν βρω διαμαντι των 10ευρω σε κανα μακρινο πλανητη,,θα σε εχω στα υποψιν..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top