Πόσο μας καθορίζει ο τόπος καταγωγής μας;

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τους Κρητικούς τους ξεχωρίζω με τη μία, έχουν κάτι που φωνάζει "ΕΙΜΑΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ". Άρα ναι, γενικά πιστεύω πως μπορείς σχετικά εύκολα να βρεις στο περίπου από που κατάγεται κάποιος, ειδικά αν προέρχεται από περιοχές που ξεχωρίζουν από τις υπόλοιπες για κάποιους λόγους.
Ωραίο είναι να ψάξεις αν η καταγωγή επηρεάζει το χαρακτήρα μας, όχι μόνο τα χαρακτηριστικά. π.χ. πήγαινε στην Κρήτη που είναι αρκετά άγρια σαν τόπος, πολλά βουνά και ξεραϊλα, ο κόσμος της είναι πιο τραχύς. Οι θαλασσινοί (νησί η Κρήτη, αλλά βουνίσιοι θεωρούν και οι ίδιοι ότι είναι) πάλι μου φαίνονται πάντα πιο πράοι άνθρωποι, πιο ανοιχτόκαρδοι. Μπορεί να είναι και θέμα εμπειριών, αλλά γενικά νομίζω πως παίρνουμε κάτι και από τον τόπο που γεννηθήκαμε, εκτός από αυτό που κουβαλάμε στα γονίδια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Συμφωνώ.Ο τόπος πιστεύω πως εκτος απο τα χαρακτηριστικά.επιδρά και στον χαρακτήρα.

Στο μεταξύ,κατάγομαι απο τη Λακωνία(παρόμοια τοπία με της Κρήτης) και πολλές φορες με έχουν κάνει για Κρητικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
δεν νομιζω πως οι Κρητικοι ξεχωριζουμε απο τους υπολοιπους Ελληνες εμφανισιακα . ο περισσοτερος κοσμος εχει εντελως λανθασμενη αποψη για μας. δεν ειμαστε ουτε αξεστοι, ουτε αγροικοι, ουτε απατεωνες.τετοιοι ανθρωποι υπαρχουν παντου.

αντιθετα πιστευω οτι εχουμε διαφορες στα ποιοτικα χαρακτηριστικα . δηλαδη εχουμε αρκετα διαφορετικη αισθηση της τιμης και της ηθικης ακομα και σημερα,η νοοτροπια ειναι διαφορετικη,ημαστε πολυ περισσοτερο φιλοξενοι απο τις υπολοιπες περιοχες, η ιστορια μας μας κανει ακομα ξεχωριστους και πολυ υπερηφανους γι αυτη.
θα μπορουσα να πω πολλα αλλα δεν θα το κανω ... το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιος ερθει στης Κρητη μαγευται και απο το τοπιο, τα βουνα της και τις υπεροχες παραλιες, αλλα και τους ανθρωπους και δεν ειναι λιγοι εκεινοι που λενε οτι θα ηθελαν να ειναι Κρητικοι και να ζουν εδω.
η καθε περιοχη εχει τα χαρακτηριστικα της κι αυτα την κανουν ξεχωριστη οποτε νομιζω ειναι αδικο να κανουμε συγκρισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
η καθε περιοχη εχει τα χαρακτηριστικα της κι αυτα την κανουν ξεχωριστη οποτε νομιζω ειναι αδικο να κανουμε συγκρισεις.

και λες

δηλαδη εχουμε αρκετα διαφορετικη αισθηση της τιμης και της ηθικης ακομα και σημερα,η νοοτροπια ειναι διαφορετικη,ημαστε πολυ περισσοτερο φιλοξενοι απο τις υπολοιπες περιοχες, η ιστορια μας μας κανει ακομα ξεχωριστους και πολυ υπερηφανους γι αυτη.

Εγώ νομίζω ότι οι Κρήτες έχουν μια αίσθηση υπεροχής (και όχι τιμής) η οποία τους παγιδεύει σε ένα επίμονο τοπικισμό και μια ματαιοδοξία όσον αφορά τη καταγωγή τους.

θα μπορουσα να πω πολλα αλλα δεν θα το κανω ... το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιος ερθει στης Κρητη μαγευται και απο το τοπιο, τα βουνα της και τις υπεροχες παραλιες, αλλα και τους ανθρωπους και δεν ειναι λιγοι εκεινοι που λενε οτι θα ηθελαν να ειναι Κρητικοι και να ζουν εδω.

Ως προς τα χαρακτηριστικά τους, νομίζω ότι δύσκολα μπορείς να μπερδέψεις ένα μακεδόνα με έναν κρητικό, πως να το κάνουμε είναι μαυροτσούκαλοι συνήθως :P

Για να μην παρεξηγούμαι αυτά αφορούν τις περιπτώσεις που έχω συναντήσει προσωπικά, δεν αναφέρομαι στο σύνολο. Ευτυχώς δεν έχω γνωρίσει όλους τους κρητικούς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
και λες



Εγώ νομίζω ότι οι Κρήτες έχουν μια αίσθηση υπεροχής (και όχι τιμής) η οποία τους παγιδεύει σε ένα επίμονο τοπικισμό και μια ματαιοδοξία όσον αφορά τη καταγωγή τους.



Ως προς τα χαρακτηριστικά τους, νομίζω ότι δύσκολα μπορείς να μπερδέψεις ένα μακεδόνα με έναν κρητικό, πως να το κάνουμε είναι μαυροτσούκαλοι συνήθως :P

Για να μην παρεξηγούμαι αυτά αφορούν τις περιπτώσεις που έχω συναντήσει προσωπικά, δεν αναφέρομαι στο σύνολο. Ευτυχώς δεν έχω γνωρίσει όλους τους κρητικούς :P
προφανως δεν εχεις επισκευτει την Κρητη και <<δυστυχως>> για σενα δεν εχεις γνωρισει πολλους Κρητικους ή μαλλον τους σωστους Κρητικους .... ελα πρωτα και μετα το ξανασυζηταμε...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
so it 's a date ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εγώ που κατάγομαι από την Κρήτη κι έχω ζήσει και σε άλλα μέρη της Ελλάδας δικαιούμαι να συμφωνήσω με τον φαντασμένο; Γενικά γιάυτό ξεχωρίζουμε, θέλουμε να περάσουμε πως η καταγωγή μας μας προσδίδει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Φιλόξενοι, ντόμπροι κλπ. Κάθε τόπος έχει τέτοιους ανθρώπους, μόνο τους Μανιάτες και τους Κρητικούς όμως βλέπω να κολλάνε σε αυτά.
Τέλος πάντων, επειδή εγώ φταίω που άγγιξα τόσο ευαίσθητο θέμα (λολ), πάνω στην ερώτηση που έκανε ο Χρήστος δεν μπορείτε να τοποθετηθείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Οι Πελοπονήσιοι μου είναι αδιάφοροι, μιας και είναι κάτω από το αυλάκι :P αλλά συμπαθώ Τρίπολη και Λακωνία (μάλλον επειδή είναι ορεινοί).
Συμπαθώ τους ορεινούς γιατί πρώτον ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, δεύτερον είναι άνθρωποι (μιλάω για μεγαλύτερες ηλικίες)που έχουν στερηθεί πολλά (φτωχές περιοχές την πλειοψηφία τους)και αυτό τους κάνει να εκτιμούν τα λίγα, αλλά και να αγαπούν τη δουλειά και να δουλεύουν σκληρά. Είναι άνθρωποι σκληροί μεν, φιλόξενοι και φιλότιμοι δε. Όχι τόσο εκφραστικοί στα συναισθήματά τους, αλλά σπάνια θα σε προδώσουν. Είναι ξεροκέφαλοι και μιλούν υποτιμητικά για τους καμπίσιους.:P
δεν ήξερα πως υπήρχε ηδη θέμα :redface:
Αλλά ετσι κ αλλιώς,οι προηγούμενες σελίδες αναφέρονταν στον χαρακτήρα και όχι στα χαρακτηριστικά ;)

όσο για το boldαρισμένο ... και γώ αυτη την αίσθηση έχω.Πως εμείς οι Λάκωνες,σαν να διαφέρουμε απο τους υπόλοιπους Καταυλακιώτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Έχω συζητήσει κατά καιρούς με φίλους για το αν ο τόπος καταγωγής κάποιου επηρεάζει το χαρακτήρα και έχω λάβει διάφορες απαντήσεις. Εσείς τί πιστεύετε; Είστε προκατειλημμένοι όταν κάποιος σας πει ότι κατάγεται από την τάδε περιοχή; Ας πούμε έχω ακούσει από πολλούς ότι εμείς οι Πατρινοί είμαστε ...κάπως. Και δε θα διαφωνήσω πολύ...

δν ειμαι προκατηλημενος και δν κρινω γενικα καποιον αν δν τον γνωρισω καλα...ομως ισχυουν τα περισσοτερα. ας πουμε μιλαω με καποια παιδια απο το φορουμ και αμεσως καταλαβα οτι ηταν ποντιοι και ηταν. το καταλαβα οχι απο ιδιοματισμους αλλα απο τον τροπο που εκφραζονταν και απο το τι ανθρωποι ηταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
δν ειμαι προκατηλημενος και δν κρινω γενικα καποιον αν δν τον γνωρισω καλα...ομως ισχυουν τα περισσοτερα. ας πουμε μιλαω με καποια παιδια απο το φορουμ και αμεσως καταλαβα οτι ηταν ποντιοι και ηταν. το καταλαβα οχι απο ιδιοματισμους αλλα απο τον τροπο που εκφραζονταν και απο το τι ανθρωποι ηταν...

είχαμε επαλήθευση κάποιου ανέκδοτου ως πραγματική ιστορία????
πλάκα κάνω:P

το ότι διαμορφώνονται ή και διατηρούντε κάποια χαρακτηριστικά ανά περιοχές και μάλιστα όσο πιο απομακρυσμένες τόσο περισσότερο ισχύει σχεδόν στο 100% εδώ από περιοχή σε περιοχή της αθήνας και ισχύει αυτό πόσο μάλλον σε μεγάλες περιοχές με γύρω-γύρω βουνά ή θάλασσες.

όσο για την κρήτη είναι κυρίως των άκρων,δηλαδή μεγενθύνουν τα επιμέρους συναισθήματα και χαρακτηριστικά.
έτσι μπορείς να συναντήσεις τον καλύτερο άνθρωπο του κόσμου που θα κάνει τα πάντα για σένα και ας μη σε ξέρει και ας μη σε ξαναδεί ποτέ.
μπορεί και να το παίζει και σερίφης,όλα παίζουν.

δεν μένω μόνιμα κάτω αλλά μια Α γνώμη-εντύπωση την έχω.

σημαντικότερο όμως ρόλο παίζει η οικογένεια στην κρήτη,ας πούμε λένε ο Χ είναι πολύ καλός άνθρωπος και ήταν και ο πατέρας του με τη μάνα του και οι παππούδες του και για τον άλλο που είναι κολλημένος με ένα μπουκάλι κρασί στο χέρι,ενδεχομένως χασικλής και σίγουρα με κουμπούρι στη μέση σχεδόν πάντα θα ακούσεις τι περίμενες και ο πατέρας του τα ίδια ......... ήτανε τι να μάθει το παιδί?

όλα αυτά επεξηγούντε κυρίως όχι για από τα πολλά διασκορπισμένα χωριά αφού υπάρχει τουρισμός όλο το χρόνο αλλά δυστυχώς από το μεγάλο πρόβλημα αναλφαβητισμού που υπάρχει και διαιωνίζεται μια κατάσταση......δυστυχώς πάντως γενικά οι γενικεύσεις δεν κάνουν καλό:D

πχ.τούρκος-κακός άνθρωπος
κύπριος-αδερφός
γερμανός-γερμαναράς τι περιμένεις?
αμερικανός-φονιάς

δεν πάει έτσι,προσωπικά είμαι υπέρ της ξεχωριστής "αξιολόγησης" των ατόμων και ας είναι πιο κουραστικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δεν μας καθορίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν μας καθόριζαν τα τοπικά-γεωγραφικά χαρακτηριστικά και όχι οι συνθήκες, η Αθήνα δεν θα έχανε ποτέ το προνόμιο να βγάζει Πολίτες. Τα τελευταία 3000 χρόνια δεν έχει κουνηθεί από τη θέση της, το ποιόν όμως των κατοίκων της έχει αλλάξει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
χμμμ! εγω προσωπικά θεωρώ ότι ο τόπος καταγωγής μου είναι εκεί όπου μεγάλωσα κατά βάση όμως πιστεύω ότι πάντα κουβαλάς και ένα κομμάτι από τον τόπο καταγωγής των γονιών σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αφορμή μια συζήτηση που είχα σήμερα με ένα συγγενικό μου πρόσωπο, έχω να πω ότι ο τόπος καταγωγής μας καθορίζει ελάχιστα έως καθόλου ως προς τον χαρακτήρα μας. Αυτό που μας καθορίζει (μεταξύ άλλων) είναι τα πρότυπα (η οικογένεια, τα ΜΜΕ, κ.λπ), με τα οποία έχουμε μεγαλώσει και διαμορφώσει την εικόνα του «πρωτευουσιάνου» ή του «βλάχου» αντίστοιχα. Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που δεν ανήκουν σε καμία από τις δύο κατηγορίες (μεταξύ αυτών κι εγώ).

Άτομα που είναι
(σε υπερβολικό βαθμό) «καθώς πρέπει» ή άξεστοι με κουράζουν. Και οι δύο «τάξεις» έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Εν τω μεταξύ, γελάω με κάτι ψευτο-Αθηναίους (και γενικώς ψευτοκουλτουριάρηδες) -ιδιαίτερα όταν πηγαίνω σε κοινωνικά γεγονότα (π.χ. γάμος)- που νομίζουν ότι έγιναν κάποιοι, επειδή ήρθαν στην πρωτεύουσα. Λίγη αυτογνωσία δεν βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο τοπος καταγωγης μας δεν μας επηρεαζει, εκτος αν ειμαστε πολυ ultras για αυτον (οπως πχ ειναι οι Κρητικοι). Αντιθετα μας επηρεαζει ο τοπος που μενουμε. Παρα πολυ. Η εξαιρεση ειναι ατομα που δεν ειχαν σοβαρη αλληλεπιδραση με την κοινωνια που ζουσαν, αλλα αυτοι ειναι λιγοι.

Προσωπικα η καταγωγη μου ειναι διπλη, απο δυο μερη της Ελλαδας που απεχουν παρα πολυ μεταξυ τους. Οποτε δεν νομιζω οτι επαιξε κανεναν απολυτως ρολο ισως λογω του οτι δεν αισθανομαι σαν "τοπο μου" κανενα απο τα δυο, σε αντιθεση με την πολη που γεννηθηκα και μεγαλωσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ο χαρακτήρας και τα χαρακτηριστικα κάποιου ανθρώπου χωρίζονται σε δύο μέρη. Αυτά που έχουμε από εργοστάσιο, και τα επικτητα. Τα επικτητα λοιπόν (πχ τσιγκουνια), διαμορφώνονται μέσα στην κοινωνία που ζούμε, ενώ αυτά που έχουμε από εργοστάσιο (πχ καλλιτεχνική φύση) είναι γραμμένα στο DNA. Άρα λοιπόν παίζει ρόλο και η καταγωγή και ο τόπος που μεγάλωσε κάποιος.
Ωστόσο, δεν είναι σωστό να διαμορφωνουμε άποψη για κάποιον με βάση τον τόπο του, για τον εξής λόγο: κανένας άνθρωπος δεν είναι μόνο καλός ή μόνο κακός. Όμως εμείς βλέπουμε μόνο το απ`έξω. Την πράξη του αλλού. Πχ βλέπεις έναν άνθρωπο να βοηθάει μια γιαγιά. Δεν ξέρεις τι μπορεί να σκέφτεται εκείνη την ώρα, και τι σκοπό έχει. Βλέποντας λοιπόν τους άλλους εξωτερικά, διαμορφωνουμε απόψεις όπως "Οι Κρητικοί είναι ....". Πρέπει να εξεταζουμε τον καθένα ξεχωριστά πριν βγαλουμε τα συμπεράσματα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

e-dog

Νεοφερμένος

Ο e-dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πρέπει να εξεταζουμε τον καθένα ξεχωριστά και σε βάθος πριν βγαλουμε τα συμπεράσματα μας.
Θα μας πάρει... χιλιετίες :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Θα μας πάρει... χιλιετίες :/:

Μα το κάνεις μόνο για τα άτομα που σε ενδιαφέρουν. Οι υπόλοιποι δεν σε νοιαζει τι άνθρωποι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-dog

Νεοφερμένος

Ο e-dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μα το κάνεις μόνο για τα άτομα που σε ενδιαφέρουν
Αυτό εννοώ κι εγώ, αλλιώς δεν μας έφταναν ούτε 5 δις αγαπητή μου... Helium, διότι μπορεί να νομίζουμε ότι ο ήλιος πχ είναι το κέντρο του κόσμου επειδή προκαλεί θερμό...ενδιαφέρον και μας καλημερίζει καθημερινά ανατέλοντας, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αυτό εννοώ κι εγώ, αλλιώς δεν μας έφταναν ούτε 5 δις αγαπητή μου... Helium, διότι μπορεί να νομίζουμε ότι ο ήλιος πχ είναι το κέντρο του κόσμου επειδή προκαλεί θερμό...ενδιαφέρον και μας καλημερίζει καθημερινά ανατέλοντας, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι :(

Θα δανειστω τα λόγια σου από άλλο θρεντ.
Εκεί που τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι...προσβολές. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου κέντρο του κόσμου. Απορώ πως εβγαλες αυτό το συμπέρασμα από τα λόγια μου.. Είπα απλά ότι δεν πρέπει να βγαζουμε βιαστικά συμπεράσματα για τους άλλους. Πώς είναι αυτό εγωιστικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top