Το Ακροτελεύτιο Άρθρο 120 του Συντάγματος

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
Χθες, 12/4 έβλεπα Contra Channel (Κουϊκάρας :P) όπου είχε εκτενή αναφορά στη συγκέντρωση - ομιλία πνευματικών ανθρώπων σε αίθουσα εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών, με θέμα "Ελληνική κρίση, για μια θεσμική μεταπολίτευση".

Ανάμεσα σε άλλα, μεγάλη αίσθηση προκάλεσαν η δήλωση του καθηγητή Κώστα Μπέου, ότι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι κατώτερος της αποστολής του αφού παριστάνει τον ουδέτερο ενώ και μπορούσε και έπρεπε να είχε αναπέμψει το μνημόνιο. Εκείνη τη στιγμή από το ακροατήριο - στην πλειοψηφία τους επιστήμονες - ακούστηκαν έντονες αποδοκιμασίες κατά του Προέδρου της Δημοκρατίας. :hmm:

Στο ίδιο πνεύμα, ακολούθησε ο σπουδαίος Συνταγματολόγος καθηγητής κ. Κασιμάτης, όπου αναφέρθηκε στο Ακροτελεύτιο Άρθρο του Συντάγματος. Η Δημοκρατία και η Εθνική Ανεξαρτησία δεν εκχωρούνται ούτε με δημοψήφισμα. Ακόμα και αν ο ίδιος ο λαός πει, "βαρέθηκα τη δημοκρατία, θέλω κάτι άλλο" και ψηφίσει γι' αυτό, η πράξη είναι νομικά άκυρη. Η δε εποπτεία της εθνικής διαχείρισης απαιτεί ενισχυμένη πλειοψηφία των 2/3 της Βουλής κάτι που ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας δεν τήρησε. Απ' τη στιγμή που δεν μπορεί να σταθεί στο ύψος που του αναλογεί, αν δεν αλλάξουν οι όροι του μνημονίου που αφαιρούν την εθνική μας κυριαρχία και την ασυλία της δημόσιας περιουσίας, τότε υπάρχει η λύση του ακροτελεύτιου άρθρου 120 του Συντάγματος, που σημαίνει...

Λαϊκή Εξέγερση! :ropalo: :kill:

Ποια είναι η δική σας γνώμη; Φταίει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας; Είναι το Ακροτελεύτιο Άρθρο λύση; Μήπως είναι η μόνη λύση; Ποιες συνθήκες θα πρέπει να εξαντλήσουμε πρώτα μέχρι να οδηγηθούμε στο έσχατο, τελευταίο άρθρο;

Πηγές: Blog Προεδρική Δημοκρατία
Δείτε επίσης την πολύ σημαντική συνέντευξη του κ. Κασιμάτη στην εκπομπτή "Αντιθέσεις": εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δείτε επίσης την πολύ σημαντική συνέντευξη του κ. Κασιμάτη στην εκπομπτή "Αντιθέσεις": εδώ
Παραθέτω και τα υπόλοιπα μέρη της συνέντευξης, για μην παιδευτεί όποιος θέλει να τη δει ολόκληρη:
[1][2][3][4][5]

Όσο για τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας... ποιος Θανάσης; :P:mad:
Διακοσμητική η παρουσία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...



Λαϊκή Εξέγερση! :ropalo: :kill:

Ποια είναι η δική σας γνώμη; Φταίει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας; Είναι το Ακροτελεύτιο Άρθρο λύση; Μήπως είναι η μόνη λύση; Ποιες συνθήκες θα πρέπει να εξαντλήσουμε πρώτα μέχρι να οδηγηθούμε στο έσχατο, τελευταίο άρθρο;

...

Πριν οδηγηθούμε σε οποιαδήποτε εξέγερση( για να μην πω, ακόμη και εξέγερση των λογής-λογής αλλοδαπών:redface:!), η στοιχειώδη ηθικοπολιτική δεοντολογία προτείνει:
- Να παραιτηθεί άμεσα ο Κ. Παπούλιας από τον θεσμικό του ρόλο κι αν θέλει, ας ζητήσει συγνώμη από την ελληνική κοινωνία, όχι μόνο για την εφάμαρτη στάση του στο ζήτημα του Μνημονίου!
- Να αναλάβει προσωρινά το ρόλο του Προεδρεύοντος της Δημοκρατίας ο Αρχιεπίσκοπος κκ Ιερώνυμος, ως θεσμικός εκπρόσωπος μεγάλης( άνω του 50% +1) πλειοψηφίας της ελληνικής κοινωνίας, μέχρι τη διενέργεια των επόμενων κοινοβουλευτικών εκλογών και εκλογής νέου Προέδρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Πριν οδηγηθούμε σε οποιαδήποτε εξέγερση( για να μην πω, ακόμη και εξέγερση των λογής-λογής αλλοδαπών:redface:!), η στοιχειώδη ηθικοπολιτική δεοντολογία προτείνει:
- Να παραιτηθεί άμεσα ο Κ. Παπούλιας από τον θεσμικό του ρόλο κι αν θέλει, ας ζητήσει συγνώμη από την ελληνική κοινωνία, όχι μόνο για την εφάμαρτη στάση του στο ζήτημα του Μνημονίου!
- Να αναλάβει προσωρινά το ρόλο του Προεδρεύοντος της Δημοκρατίας ο Αρχιεπίσκοπος κκ Ιερώνυμος, ως θεσμικός εκπρόσωπος μεγάλης( άνω του 50% +1) πλειοψηφίας της ελληνικής κοινωνίας, μέχρι τη διενέργεια των επόμενων κοινοβουλευτικών εκλογών και εκλογής νέου Προέδρου.
Αχ Ψυχοθεραπευτή μου... τι μου την βάζεις τώρα την εκκλησία στο χορό;;; Εδώ προσπαθούμε να διαχωρίσουμε τα βατοπεδια από την πολιτική, και τώρα θα τα παντρέψουμε και επίσημα;;;; -αν και ιδιαίτερα συμπαθής ο Ιερώνυμος, και ειδικά σε σχέση με τους προcatόχους του, δεν το συζητώ...-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
- Να αναλάβει προσωρινά το ρόλο του Προεδρεύοντος της Δημοκρατίας ο Αρχιεπίσκοπος κκ Ιερώνυμος, ως θεσμικός εκπρόσωπος μεγάλης( άνω του 50% +1) πλειοψηφίας της ελληνικής κοινωνίας, μέχρι τη διενέργεια των επόμενων κοινοβουλευτικών εκλογών και εκλογής νέου Προέδρου.

Όχι παπάδες, ρε συ Λάμπη. Ας αναλάβει κάποιος που θα πρωτοστατήσει στις εξελίξεις, που θα έχει αναδειχθεί μέσα απ' τους αγώνες.

Γιατί ο κ. Μπέης, ο κ. Κασιμάτης, και τόσοι άλλοι αντίστοιχου κύρους και αξίας, λίγοι μας είναι; Κάποια στιγμή πρέπει να αναδειχθούν νέοι ηγέτες. Αν χρειαζόμαστε έναν ήρωα να βγει μπροστά, ορίστε, ήρθε η ώρα. Οι πνευματικοί άνθρωποι αναλαμβάνουν πρωτοβουλία, είναι στο χέρι του λαού να τους στηρίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αχ Ψυχοθεραπευτή μου... τι μου την βάζεις τώρα την εκκλησία στο χορό;;; Εδώ προσπαθούμε να διαχωρίσουμε τα βατοπεδια από την πολιτική, και τώρα θα τα παντρέψουμε και επίσημα;;;; -αν και ιδιαίτερα συμπαθής ο Ιερώνυμος, και ειδικά σε σχέση με τους προcatόχους του, δεν το συζητώ...-

Όχι παπάδες, ρε συ Λάμπη. Ας αναλάβει κάποιος που θα πρωτοστατήσει στις εξελίξεις, που θα έχει αναδειχθεί μέσα απ' τους αγώνες.

Γιατί ο κ. Μπέης, ο κ. Κασιμάτης, και τόσοι άλλοι αντίστοιχου κύρους και αξίας, λίγοι μας είναι; Κάποια στιγμή πρέπει να αναδειχθούν νέοι ηγέτες. Αν χρειαζόμαστε έναν ήρωα να βγει μπροστά, ορίστε, ήρθε η ώρα. Οι πνευματικοί άνθρωποι αναλαμβάνουν πρωτοβουλία, είναι στο χέρι του λαού να τους στηρίξει.

:redface::redface::redface:: Ρε παιδιά, προσωπικά θα προτιμούσα μία κοινωνία αυτοδιοικούμενη και χωρίς καν τη συμβολική παρουσία κάποιας "κεφαλής"! Αλλά εδώ ζούμε σε μία κοινωνική πραγματικότητα, που επικυριαρχείτε ακόμη, αφενός από παπάδες κι αφετέρου από παπατζήδες. Τι να κάνουμε; Εκεί όπου έφθασε η κατάσταση, ή θέλουμε να διατηρηθούμε ως εθνοκρατική οντότητα ή την γράφουμε στα παλιότερα των τακουνιών μας και γινόμαστε κοσμοπολίτες. Μπορούμε; Όσοι μπορούν, να το κάνουν και, μαγκιά τους. Αλλά θα είναι λύση ατομική και εν πολλοίς "μικροαστική", (όπως θα έλεγε και η Αλέκα...). Λοιπόν, τι να κάνουμε, που αυτή τη στιγμή η μοναδική σοβαρή θεσμική συνύπαρξη, που υπερβαίνει την μεταπολιτευτική κομματοκρατία/κομματοπληξία και έχει "εθνικά χαρακτηριστικά", δυστυχώς είναι η "Ορθόδοξη Χριστιανική Εκκλησία της Ελλάδος";
Τώρα βέβαια, προσωπικότητες όπως οι κκ Μπέης και Κασσιμάτης, όχι μόνο είναι προτιμώτεροι, αλλά θα ήταν ευχής έργο να αναλάμβαναν πολύ πιο "καυτές" θέσεις σ' ένα έργο "εθνικής ανάτασης και απελευθέρωσης"!!! Το πρωταρχικό ζήτημα πάντως είναι, αν μιλάμε με όρους "εθνικής ενότητας" ή "ταξικών προτιμήσεων". Προσωπικά, και συμφωνόντας με το πνεύμα της "Σπίθας" επ' αυτού, σ' αυτή τη φάση επιλέγω τους πρώτους και εντελώς πραγματιστικά!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Υπάρχουν και οι Γιανναράδες που προτείνουν να αλλάξουμε το Σύνταγμα.

Εγώ νομικός δεν είμαι, αλλά την πρόταση Γιανναρά
(αλλαγή του Συντάγματος προκειμένου να βγούμε από την κάθε είδους χρεοκοπία),
λόγω σουρεαλιστικής μου παιδείας, μόνο με μια σόκιν αποστροφή του Λαζόπουλου
μπορώ να σχολιάσω:

"Στο μπουρδέλο όταν δεν κάνει κούκου του πελάτη, δεν αλλάζουμε το κρεβάτι.
Την πουτάνα (στα βυζαντινά, για τους σεμνότυφους και τους θεολογούντας: ΠΟΛΙΤΙΚΉ) αλλάζουμε".
:redface::redface:


Κι εδώ ένα βιντεάκι για χαλάρωμα,
με δηλώσεις Πανούση
(πιο επίκαιρο από ποτέ)
μετά την βράβευση του ως ραδιοφωνική
προσωπικότητα στα βραβεία στάτους. :P



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
Εγώ νομικός δεν είμαι, αλλά την πρόταση Γιανναρά
(αλλαγή του Συντάγματος προκειμένου να βγούμε από την κάθε είδους χρεοκοπία),
λόγω σουρεαλιστικής μου παιδείας, μόνο με μια σόκιν αποστροφή του Λαζόπουλου
μπορώ να σχολιάσω:

Ο Γιανναράς λόγω ιδιότητας, μέσα από μια φιλοσοφικο-σκωπτική ανάλυση είναι επόμενο να καταλήξει στο Σύνταγμα αφού αυτό αποτελεί την "οντολογική" θεμελίωση του συστήματος που ζούμε. Ο Λαζόπουλος συμβολίζει τη διάλυση κάθε φιλοσοφικής αρχής, κάτι που έχει την αξία του αφού μας "τσιτώνει" προς νέα μονοπάτια σκέψης αλλά επί της ουσίας είναι ένα κενό περιτύλιγμα με μπόλικη δόση...."μικροαστισμού". :P

Το Σύνταγμα δεν είναι "κρεβάτι" αλλά θεμέλιος λίθος. Τώρα θα μου πεις, τι μαλακίες κράτος, δομές, πολιτικές, συντάγματα, φούμαρα....μέχρι να ανακαλύψουμε ως ανθρωπότητα τη μαγεία απ' το ηλιοβασίλεμα θα πρέπει να φάμε πρωινό που ξέρουμε να μαγειρεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Οκ λοιπόν, προτείνω Πανούση μπροστάρη και ηγέτη, και -όχι κάγκελα παντού- τα μυαλά στα κάγκελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν λέει τέτοιο πράγμα η νομοθεσία μας, και το μνημόνιο όντως έχει μέσα θέματα περί εθνικής κυριαρχίας, τότε ο Γιωργάκης είναι ιδιοφυΐα! Όταν μας καταθέσουν όλες τις προβλεπόμενες δόσεις και έρθει η ώρα για την πρώτη δόση, να τους πει "πάρτε τα @@ μου, δεν έχω δικαίωμα να υπογράψω τέτοιο μνημόνιο, το μνημόνιο είναι άκυρο, δεν σας χρωστάω τίποτα :P"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν λέει τέτοιο πράγμα η νομοθεσία μας, και το μνημόνιο όντως έχει μέσα θέματα περί εθνικής κυριαρχίας, τότε ο Γιωργάκης είναι ιδιοφυΐα! Όταν μας καταθέσουν όλες τις προβλεπόμενες δόσεις και έρθει η ώρα για την πρώτη δόση, να τους πει "πάρτε τα @@ μου, δεν έχω δικαίωμα να υπογράψω τέτοιο μνημόνιο, το μνημόνιο είναι άκυρο, δεν σας χρωστάω τίποτα :P"

Καλά, τότε εκείνος θα 'ναι κάπου αλλού (ως "παιδί της διασποράς"!), ενώ κάποιοι άσπονδοι σύμμαχοί μας θα έχουνε χαρτιά στο χέρι, για να μας μαμάνε ...νόμιμα! Εκτός βέβαια αν εμείς ήδη έχουμε φορέσει μία κάποια ...ζώνη αγνότητας. Η τελευταιά προϋποθέτει παλλαϊκή και εθνική συσστράτευση, για προστασία της ...ουράς μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλά, τότε εκείνος θα 'ναι κάπου αλλού (ως "παιδί της διασποράς"!), ενώ κάποιοι άσπονδοι σύμμαχοί μας θα έχουνε χαρτιά στο χέρι, για να μας μαμάνε ...νόμιμα! Εκτός βέβαια αν εμείς ήδη έχουμε φορέσει μία κάποια ...ζώνη αγνότητας. Η τελευταιά προϋποθέτει παλλαϊκή και εθνική συσστράτευση, για προστασία της ...ουράς μας!
Το ίδιο θα μπορούμε να πούμε και εμείς (στο φανταστική υπόθεση που έκανα)

Αμάν πια με αυτή την τραγικοποιήση, μπορεί όντως να προκαλέσουμε πόλεμο μεταξύ μας αν βλέπουμε τα πάντα τραγικά.
Οκ χρεοκοπήσαμε, οκ θα πέσει η αγοραστική μας δύναμη κατά 25-50% (να ένα θετικό του μνημονίου, ξέρουμε ότι δεν θα καταρρεύσει τελείως η χώρα. Το πολύ πολύ μετά από καμία 20αρία χρόνια να ξανά κάνουμε μνημόνιο ή έστω να χρεοκοπήσουμε τότε), μπορεί κάποιοι να πεινάσουμε λιγάκι και για ακόμη περισσότεροι να έχουμε περισσότερο ανάγκη κάποια πιο κερδοφόρα δουλεία ή κάποια προαγωγή. Σίγουρα θα κουραστούμε, εξάλλου αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν βγαίνουμε!

Πότε δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλετε όλοι εκείνοι που προκαλούν αυτή την βαβούρα των τελευταίων μηνών. Να μας χαρίσουν τα χρέη; Να γυρίσουν πίσω τα κλεμμένα; Δείτε τους ισολογισμούς... for god sake, εκτός από τις μπούρδες των δημοσιογράφων. Για εμένα θα έπρεπε μαζί με το ψηφοδέλτιο να μας δίνανε και ένα σετ από ερωτήσεις του τύπου "Ποίο είναι το έλλειμμα της χώρας της χρονιάς που μας πέρασε; Τι λέει ο νόμος τάδε που ψηφίστηκε κατά την τελευταία τετραετία;" Πρέπει να παραδεχτούμε ότι πολλοί από εμάς καταρρίπτουν τις κυβερνήσεις ανάλογα πόσο γεμάτο είναι το πορτοφόλι την δεδομένη στιγμή.

Σαν χώρα δεν βγαίναμε.
Γιατί πολύ απλά καταναλώνομαι πολύ περισσότερο από αυτά που παράγαμε και τώρα που το συνειδητοποιήσαμε πρέπει να κουραστούμε, μπας και βγάλουμε κανένα φράγκο. Το ότι οι πολιτικοί μας βρίσκαν με αλχημείες τους μισθούς μας, δεν σημαίνει κάτι. Το ότι μας το έκρυβαν δεν ισχύει, όλα αυτά είναι δημόσια. Οι οικονομικές εφημερίδες μια ζωή δημοσίευαν άρθρα που παρέθεταν στοιχεία όπως ισολογισμοί της χώρας. Τι ακριβώς περιμένετε ο εκπρόσωπος τύπου μιας χώρας να βγαίνει και να λέει "Ρε παιδιά, δουλέψτε παραπάνω γιατί με το ζόρι πληρώνω τις συντάξεις;" Μα και αυτό ήταν ευρέως γνωστό, ότι π.χ. ο δημόσιος τομέας δεν πήγαινε καλά.

Δεν είδα όμως πότε κανέναν δημόσιο υπάλληλο να μου λέει έχω "αγχωθεί", έμαθα χθες ότι η υπηρεσία στην όποια δουλεύω δεν τα πάει καλά και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω καλύτερα. Κανέναν καθηγητή δεν είδα να λέει ότι πρέπει να κάνω καλύτερο μάθημα για να μην πηγαίνουν φροντιστήρια. Το μόνο που έβλεπα ήταν καθηγητές να λένε ότι ο τάδε καθηγητής είναι άχρηστος αλλά κατά τα άλλα να μην κάνουν κάτι. Όχι ότι μπορούν, αφού βλέπεις απαιτούν μονιμότητα.

Αλήθεια όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι (δηλαδή τουλάχιστον το 50% του πληθυσμού) δεν μπορούν συνειδητοποιήσουν ότι αφού ο δημόσιος τομέας δεν αποδίδει και αφού στην δουλεία τους βλέπουν ποίοι είναι καλοί και ποίοι όχι, οφείλουν να είναι υπερ στην κατάργηση της μονιμότητας μπας και φύγουν οι άχρηστοι; Ναι οκ, είναι γαμάτο να έχεις εξασφαλισμένη θέση, αλλά το βλέπεις δεν λειτουργεί! Η δουλεία σου έχει πρόβλημα, κάνε κάτι! Και τώρα ρωτάω το υπόλοιπο του πληθυσμού, όταν βλέπαμε τους δημόσιους υπάλληλους να κατεβαίνουν σε σχετικά συλλαλητήρια γιατί δεν κατεβαίναμε και εμείς για το αντίθετο; Α ξέχασα ... "τι μας νοιάζει τι ισχύει για τους άλλους!"

Και ξανά ρωτάω, πέρα από την πλάκα ... σίγουρα μπορούμε να φέρουμε εις πέρας την ευθύνη της δημοκρατίας; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν είναι κακή ιδέα ο Πανούσης. Αυτός τουλάχιστον είναι αστείος, όχι γελοίος σαν τους τελευταίους μας "πρωθυπουργούς"...:/:

Σίγουρα τον προτιμώ από το παπαδαριό κι ούτε που θέλω να το σκέφτομαι αυτό που είπες φίλε Λάμπη. Οι παπάδες δεν κάνουν για πολιτικοί. Θυμίσου τον Μακάριο στην Κύπρο. Πόσο μάλλον η συγκεκριμένη διαπλεκόμενη "Ιερά" Σύγκλητος, που αφού έκαναν συμφωνίες κάτω απ' το τραπέζι, ώστε να συμμετάσχουν στην αποπληρωμή της κρίσης, όσο το δυνατόν ακροθιγώς που λέμε, μετά λούφαξαν και δεν μίλησαν για τίποτε. Αιδήμων σιωπή συνενοχής, όπως μόνο οι Ιερές Πόρνες ξέρουν να πράττουν αγαπητέ μου. Όταν ήταν για κάτι επουσιώδες και γελοίο, όπως εκείνο το καραγκιοζιλίκι με το θρήσκευμα στις ταυτότητες, ήξεραν να μαζέψουν εκατομμύρια υπογραφές, μην τυχόν και κάποιος καταπατήσει τα χωράφια τους, τα ερείσματά τους στο διεφθαρμένο κράτος και στην μεγάλη κουτάλα. Μη φύγει ντε η βούλα τους απ' τα πρόβατα...

Σήμερα που το ίδιο το Έθνος απειλείται με εξαφάνιση κι έχει εκχωρηθεί η ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ, αυτοί όχι μόνο ...:whistle: αλλά βγαίνουν κι από άμβωνος να κηρύξουν στο λαό, "πόσο υποφέρει ο καημένος ο πρωθυπουργός που τρέχει για να μας σώσει" (Άνθιμος Θεσ/νίκης). Εάν τούτοι εδώ πάνε να με σώσουν, θα βγω στους δρόμους και θα πιάσω ότι βρω πρόχειρο στα χέρια μου, καδρόνι, πέτρα, κάτι. :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πάντως νομίζω, για ν' απαντήσω στο θέμα, ότι δεν πρόκειται να συμβεί εξέγερση, όχι σύντομα. Όλοι επιδεικνύουν μια αξιομνημόνευτη ανοχή. Η κατάσταση θυμίζει αρκετά την επταετία, όπου όλοι αποδέχτηκαν για χρόνια σιωπηρά τη Χούντα, αν και κατά βάθος δεν την πολυγούσταραν. Επίσης, το Πολυτεχνείο, εάν μιλάμε για παράδειγμα εξέγερσης φίλε Νίκο, δεν έριξε τη Χούντα. Έριξε τον Παπαδόπουλο, για να πάρει τη θέση του ο ηλίθιος Ιωαννίδης και να γίνει η προσχεδιασμένη από τον υπερατλαντικό παράγοντα Εισβολή στην Κύπρο. Μετά η Χούντα είχε επιτελέσει πλέον το σκοπό της κι έπεσε για να δώσει τη θέση της στη λεγόμενη Μεταπολίτευση, δηλαδή όπως ειπώθηκε σε μια "Κομματική Χούντα".

Εάν μάλιστα λάβεις υπόψιν ότι στα συγκεκριμένα γεγονότα του Πολυτεχνείου πρωτοστατούσαν άνθρωποι σαν τον Λαλιώτη και τη Δαμανάκη :mpliaks:, έχω βάσιμους λόγους ν' αμφισβητώ κατά πόσον επρόκειτο για "αυθόρμητη" εξέγερση, όπως αντιστοίχως κρατώ πολλές αμφιβολίες για τη γνησιότητα της τελευταίας άσχετης εξέγερσης του Δεκέμβρη του '08. Το ίδιο έχω να πω δε και για τις εξεγέρσεις στις Αραβικές χώρες, τουλάχιστον στην Λιβύη δημοσιεύτηκε επισήμως ότι είναι γεμάτη με αγγλοαμερικανούς πράκτορες, που πήγαν εκεί "για να οργανώσουν την εξέγερση".

Χρειαζόμαστε πνεύμα κι ύστερα χρειαζόμαστε όχι βία, αλλά ΣΘΕΝΑΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. Δεν θα ήθελα να ξαναδώ κουκουλοφόρους να καίνε και να τρομοκρατούν. Το πνεύμα ξυπνάει σιγά σιγά, ενώ η προπαγάνδα δεν αφήνει να περάσει στον πολύ κόσμο τίποτε άλλο πέραν της δικής της φωνής. Έχουμε καιρό ακόμη. Εκτός... αν συμβεί κάτι που θα προκαλέσει "σοκ και δέος"...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Το ίδιο θα μπορούμε να πούμε και εμείς (στο φανταστική υπόθεση που έκανα)

Αμάν πια με αυτή την τραγικοποιήση, μπορεί όντως να προκαλέσουμε πόλεμο μεταξύ μας αν βλέπουμε τα πάντα τραγικά.
Οκ χρεοκοπήσαμε, οκ θα πέσει η αγοραστική μας δύναμη κατά 25-50% (να ένα θετικό του μνημονίου, ξέρουμε ότι δεν θα καταρρεύσει τελείως η χώρα. Το πολύ πολύ μετά από καμία 20αρία χρόνια να ξανά κάνουμε μνημόνιο ή έστω να χρεοκοπήσουμε τότε), μπορεί κάποιοι να πεινάσουμε λιγάκι και για ακόμη περισσότεροι να έχουμε περισσότερο ανάγκη κάποια πιο κερδοφόρα δουλεία ή κάποια προαγωγή. Σίγουρα θα κουραστούμε, εξάλλου αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν βγαίνουμε!

Πότε δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλετε όλοι εκείνοι που προκαλούν αυτή την βαβούρα των τελευταίων μηνών. Να μας χαρίσουν τα χρέη; Να γυρίσουν πίσω τα κλεμμένα; Δείτε τους ισολογισμούς... for god sake, εκτός από τις μπούρδες των δημοσιογράφων. Για εμένα θα έπρεπε μαζί με το ψηφοδέλτιο να μας δίνανε και ένα σετ από ερωτήσεις του τύπου "Ποίο είναι το έλλειμμα της χώρας της χρονιάς που μας πέρασε; Τι λέει ο νόμος τάδε που ψηφίστηκε κατά την τελευταία τετραετία;" Πρέπει να παραδεχτούμε ότι πολλοί από εμάς καταρρίπτουν τις κυβερνήσεις ανάλογα πόσο γεμάτο είναι το πορτοφόλι την δεδομένη στιγμή.

Σαν χώρα δεν βγαίναμε.
Γιατί πολύ απλά καταναλώνομαι πολύ περισσότερο από αυτά που παράγαμε και τώρα που το συνειδητοποιήσαμε πρέπει να κουραστούμε, μπας και βγάλουμε κανένα φράγκο. Το ότι οι πολιτικοί μας βρίσκαν με αλχημείες τους μισθούς μας, δεν σημαίνει κάτι. Το ότι μας το έκρυβαν δεν ισχύει, όλα αυτά είναι δημόσια. Οι οικονομικές εφημερίδες μια ζωή δημοσίευαν άρθρα που παρέθεταν στοιχεία όπως ισολογισμοί της χώρας. Τι ακριβώς περιμένετε ο εκπρόσωπος τύπου μιας χώρας να βγαίνει και να λέει "Ρε παιδιά, δουλέψτε παραπάνω γιατί με το ζόρι πληρώνω τις συντάξεις;" Μα και αυτό ήταν ευρέως γνωστό, ότι π.χ. ο δημόσιος τομέας δεν πήγαινε καλά.

Δεν είδα όμως πότε κανέναν δημόσιο υπάλληλο να μου λέει έχω "αγχωθεί", έμαθα χθες ότι η υπηρεσία στην όποια δουλεύω δεν τα πάει καλά και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω καλύτερα. Κανέναν καθηγητή δεν είδα να λέει ότι πρέπει να κάνω καλύτερο μάθημα για να μην πηγαίνουν φροντιστήρια. Το μόνο που έβλεπα ήταν καθηγητές να λένε ότι ο τάδε καθηγητής είναι άχρηστος αλλά κατά τα άλλα να μην κάνουν κάτι. Όχι ότι μπορούν, αφού βλέπεις απαιτούν μονιμότητα.

Αλήθεια όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι (δηλαδή τουλάχιστον το 50% του πληθυσμού) δεν μπορούν συνειδητοποιήσουν ότι αφού ο δημόσιος τομέας δεν αποδίδει και αφού στην δουλεία τους βλέπουν ποίοι είναι καλοί και ποίοι όχι, οφείλουν να είναι υπερ στην κατάργηση της μονιμότητας μπας και φύγουν οι άχρηστοι; Ναι οκ, είναι γαμάτο να έχεις εξασφαλισμένη θέση, αλλά το βλέπεις δεν λειτουργεί! Η δουλεία σου έχει πρόβλημα, κάνε κάτι! Και τώρα ρωτάω το υπόλοιπο του πληθυσμού, όταν βλέπαμε τους δημόσιους υπάλληλους να κατεβαίνουν σε σχετικά συλλαλητήρια γιατί δεν κατεβαίναμε και εμείς για το αντίθετο; Α ξέχασα ... "τι μας νοιάζει τι ισχύει για τους άλλους!"

Και ξανά ρωτάω, πέρα από την πλάκα ... σίγουρα μπορούμε να φέρουμε εις πέρας την ευθύνη της δημοκρατίας; :)
Πόσο μα πόσο μα πόσο θα συμφωνήσω μαζί σου...και ειδικά με την τελευταία πρόταση που είναι και το επιμύθιο...- και πραγματικά προσπαθώ να εντοπίσω πού βρίσκονται οι ενστάσεις πάνω σε αυτά...-
Συμφωνώ ότι γινόμαστε γραφικοί και λαϊκιστες με το να επιρρίπτουμε συνεχώς ευθύνες στις διάφορες πολιτικές ηγεσίες, την ώρα που -ΚΑΙ- σε εμάς αναλογεί μερίδιο ευθύνης, είτε εκλέγοντας και ψηφίζοντας, είτε στην καθημερινότητά μας με διάφορους τρόπους, κτλ,κλτ...
Μια καλή αυτοκριτική μας δίνει και το δικαίωμα να ασκούμε κριτική με πιο δίκαιους όρους και να μην στρουθοκαμηλίζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
..Σίγουρα τον προτιμώ από το παπαδαριό κι ούτε που θέλω να το σκέφτομαι αυτό που είπες φίλε Λάμπη. ...

Φίλε μου Χάουλα, δεν μιλώ για παπαδαριό και λοιπούς παπατζήδες, αλλά για εθνική ενότητα:redface:! Εκτός πια αν έχουμε υπομονή για παγκόσμια επανάσταση κι ας πάει κατά διαόλου η τοπική μας μιζέρια! Πάντως μέχρι τότε, είναι σίγουρο ότι τα πράγματα θα είναι βολικά, για αντιλήψεις σαν αυτές του Πάνου και της Μαρίνας: αποϊδεολογικοποιημένες, νεοφιλελευθερες και άκρως ατομοκρατικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
Σαν χώρα δεν βγαίναμε.[/B] Γιατί πολύ απλά καταναλώνομαι πολύ περισσότερο από αυτά που παράγαμε και τώρα που το συνειδητοποιήσαμε πρέπει να κουραστούμε, μπας και βγάλουμε κανένα φράγκο.

Δεν βλέπεις ότι είναι η ίδια η ιδεολογία που ακολουθείς που "τάιζε" όλη αυτή την υπερκατανάλωση χρόνια τώρα μοιράζοντας αφειδώς δάνεια και ενισχύοντας την "πλαστή" ευδαιμονία;

Αλήθεια όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι (δηλαδή τουλάχιστον το 50% του πληθυσμού) δεν μπορούν συνειδητοποιήσουν ότι αφού ο δημόσιος τομέας δεν αποδίδει και αφού στην δουλεία τους βλέπουν ποίοι είναι καλοί και ποίοι όχι, οφείλουν να είναι υπερ στην κατάργηση της μονιμότητας μπας και φύγουν οι άχρηστοι;

Οκ, τεμπέληδες και άχρηστοι ιδιώτες, γλειψηματίες, βολεψάκηδες, πρασινοφρουροί :P, κηφήνες, βυσματίες δημόσιοι υπάλληλοι πάρτε τον πούλο και δρόμο. Αυτούς που θα διώξεις τι θα τους κάνεις; Θα τους πετάξεις στον Καιάδα; Θα τους φτωχοποιήσεις και μετά πως θα κινηθεί η αγορά σου και πως θα εξοφληθούν τα δάνεια που οι τράπεζές σου δώσανε; Διώξε τους άχρηστους δασκάλους, θα φτιάξεις καλύτερη παιδεία; 5 φεύγουν 1 έρχεται, σωστά; Διώξε 5000, πάρε 1000, άσε 4000 στο δρόμο, ανέβασε την ανεργία από το 15% στο ???% (βάλε εσύ το νούμερο :P) και περίμενε μετά να φτιάξεις οικονομία!

Θα μου πεις βέβαια κι εσύ τώρα το "έξυπνο", μα αν πέφτει το εισόδημα και η ανεργία αυξάνεται, το περιβάλλον γίνεται πιο ελκυστικό σε νέες επενδύσεις, ανοίγουν νέες δουλειές και η ανεργία πέφτει. Δηλαδή οι "τεμπέληδες" που έδιωξες θα πάρουν το μάθημά τους και στις καινούργιες δουλειές θα πιάνουν πουλιά στον αέρα! :spasiklas: Ή μήπως θα προσληφθούν με τον ίδιο μισθό; Δεν θα είναι αρκετά χαμηλότερος; Για πες μας τότε....τα δάνεια που χρωστάνε, θα πέσουν κι αυτά; Αν ο μισθός πέσει και τα δάνεια μείνουν ίδια, η πραγματική αξία του δανείου αυξάνεται ή μειώνεται; :hmm:

Αρχική Δημοσίευση από Marina:
Πόσο μα πόσο μα πόσο θα συμφωνήσω μαζί σου...

Βρε καλό μου.....δεν κατάλαβες ότι μίλαγε για σένα; :P

Αρχική Δημοσίευση από Chaos:
Πάντως νομίζω, για ν' απαντήσω στο θέμα, ότι δεν πρόκειται να συμβεί εξέγερση, όχι σύντομα. Όλοι επιδεικνύουν μια αξιομνημόνευτη ανοχή. Η κατάσταση θυμίζει αρκετά την επταετία, όπου όλοι αποδέχτηκαν για χρόνια σιωπηρά τη Χούντα, αν και κατά βάθος δεν την πολυγούσταραν.

Νομίζω ότι συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Η ανοχή στην Χούντα είχε να κάνει κυρίως με την έλλειψη ελευθεριών ενώ τώρα έχουμε να κάνουμε καθαρά με την έλλειψη ψωμιού. Δεν είναι ανοχή, αλλά "αντοχή" η πιο ταιριαστή λέξη. Σίγουρα όταν προσπαθείς να επιβιώσεις δεν κοιτάς πως να εξεγερθείς αλλά πως θα καλύψεις την πείνα σου. Η εξέγερση θα συμβεί αν γίνει κάτι απότομα και από το Μεσσαίο Επίπεδο, θρονιαστείς στον πάτο. Αν πάει λάου-λάου θα μας ψήσουν σαν το βατραχάκι στη γυάλα και αυτό ακριβώς επιδιώκουν. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Δεν βλέπεις ότι είναι η ίδια η ιδεολογία που ακολουθείς που "τάιζε" όλη αυτή την υπερκατανάλωση χρόνια τώρα μοιράζοντας αφειδώς δάνεια και ενισχύοντας την "πλαστή" ευδαιμονία;

Nαι αλλά κι εκείνοι που έγιναν λήπτες των δανείων (εορτοδανείων, διακοποδανείων, euro2004δανείων), δέκτες της επίπλαστης ευδαιμονίας δεν φέρουν ευθύνη; Η κακούργα η ιδεολογία ευθύνεται μονάχα; Τα άτομα εκείνα δεν ήταν σε θέση να αντιληθφούν ότι αργά ή γρήγορα η ευδαιμονία -για την απόκτηση της οποίας "σκοτώνονταν"- θα τους ισοπεδώσει;


Δεν μπορούσαν να διαολοστείλουν τον συγκεκριμένο τρόπο ζωής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
Nαι αλλά κι εκείνοι που έγιναν λήπτες των δανείων (εορτοδανείων, διακοποδανείων, euro2004δανείων), δέκτες της επίπλαστης ευδαιμονίας δεν φέρουν ευθύνη; Η κακούργα η ιδεολογία ευθύνεται μονάχα; Τα άτομα εκείνα δεν ήταν σε θέση να αντιληθφούν ότι αργά ή γρήγορα η ευδαιμονία -για την απόκτηση της οποίας "σκοτώνονταν"- θα τους ισοπεδώσει;


Δεν μπορούσαν να διαολοστείλουν τον συγκεκριμένο τρόπο ζωής;

Αν το έκαναν, το σύστημα θα είχε καταρρεύσει προ πολλού. :whistle:

Χωρίς δανεικά, δεν κινείται η αγορά. Υπάρχει ένας θεμελειώδης νόμος: Αν η παραγωγικότητα αυξάνει χωρίς ανάλογη αύξηση των πραγματικών μισθών, τότε δημιουργείται κρίση υπερσυσσώρευσης (υπερπληθόρα αγαθών που μένουν στα ράφια). Αύξηση της παραγωγικότητας σημαίνει περισσότερα αγαθά που πρέπει να καταναλωθούν, η περισσότερη κατανάλωση όμως απαιτεί περισσότερο χρήμα στις τσέπες των πολιτών. Μέχρι το 1970 η αγοραστική δύναμη του λαού αυξανόταν (όχι ανάλογα με τα κέρδη των κεφαλαιούχων) αλλά αυξανόταν. Όταν σταμάτησε να συμβαίνει αυτό, για να συνεχιστεί η κατανάλωση επινοήθηκε η λύση του δανεισμού.

Συνεπώς φίλε μου, είναι άτοπο να αποδίδεις τις ευθύνες στην όποια αλόγιστη φύση του ανθρώπου αφού το παιχνίδι ήταν στημένο εξ αρχής (περισσότερα εδώ). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το ίδιο θα μπορούμε να πούμε και εμείς (στο φανταστική υπόθεση που έκανα)

Αμάν πια με αυτή την τραγικοποιήση, μπορεί όντως να προκαλέσουμε πόλεμο μεταξύ μας αν βλέπουμε τα πάντα τραγικά.
Οκ χρεοκοπήσαμε, οκ θα πέσει η αγοραστική μας δύναμη κατά 25-50% (να ένα θετικό του μνημονίου, ξέρουμε ότι δεν θα καταρρεύσει τελείως η χώρα. Το πολύ πολύ μετά από καμία 20αρία χρόνια να ξανά κάνουμε μνημόνιο ή έστω να χρεοκοπήσουμε τότε), μπορεί κάποιοι να πεινάσουμε λιγάκι και για ακόμη περισσότεροι να έχουμε περισσότερο ανάγκη κάποια πιο κερδοφόρα δουλεία ή κάποια προαγωγή. Σίγουρα θα κουραστούμε, εξάλλου αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν βγαίνουμε!

Πότε δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλετε όλοι εκείνοι που προκαλούν αυτή την βαβούρα των τελευταίων μηνών. Να μας χαρίσουν τα χρέη; Να γυρίσουν πίσω τα κλεμμένα; Δείτε τους ισολογισμούς... for god sake, εκτός από τις μπούρδες των δημοσιογράφων. Για εμένα θα έπρεπε μαζί με το ψηφοδέλτιο να μας δίνανε και ένα σετ από ερωτήσεις του τύπου "Ποίο είναι το έλλειμμα της χώρας της χρονιάς που μας πέρασε; Τι λέει ο νόμος τάδε που ψηφίστηκε κατά την τελευταία τετραετία;" Πρέπει να παραδεχτούμε ότι πολλοί από εμάς καταρρίπτουν τις κυβερνήσεις ανάλογα πόσο γεμάτο είναι το πορτοφόλι την δεδομένη στιγμή.

Σαν χώρα δεν βγαίναμε.
Γιατί πολύ απλά καταναλώνομαι πολύ περισσότερο από αυτά που παράγαμε και τώρα που το συνειδητοποιήσαμε πρέπει να κουραστούμε, μπας και βγάλουμε κανένα φράγκο. Το ότι οι πολιτικοί μας βρίσκαν με αλχημείες τους μισθούς μας, δεν σημαίνει κάτι. Το ότι μας το έκρυβαν δεν ισχύει, όλα αυτά είναι δημόσια. Οι οικονομικές εφημερίδες μια ζωή δημοσίευαν άρθρα που παρέθεταν στοιχεία όπως ισολογισμοί της χώρας. Τι ακριβώς περιμένετε ο εκπρόσωπος τύπου μιας χώρας να βγαίνει και να λέει "Ρε παιδιά, δουλέψτε παραπάνω γιατί με το ζόρι πληρώνω τις συντάξεις;" Μα και αυτό ήταν ευρέως γνωστό, ότι π.χ. ο δημόσιος τομέας δεν πήγαινε καλά.

Δεν είδα όμως πότε κανέναν δημόσιο υπάλληλο να μου λέει έχω "αγχωθεί", έμαθα χθες ότι η υπηρεσία στην όποια δουλεύω δεν τα πάει καλά και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω καλύτερα. Κανέναν καθηγητή δεν είδα να λέει ότι πρέπει να κάνω καλύτερο μάθημα για να μην πηγαίνουν φροντιστήρια. Το μόνο που έβλεπα ήταν καθηγητές να λένε ότι ο τάδε καθηγητής είναι άχρηστος αλλά κατά τα άλλα να μην κάνουν κάτι. Όχι ότι μπορούν, αφού βλέπεις απαιτούν μονιμότητα.

Αλήθεια όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι (δηλαδή τουλάχιστον το 50% του πληθυσμού) δεν μπορούν συνειδητοποιήσουν ότι αφού ο δημόσιος τομέας δεν αποδίδει και αφού στην δουλεία τους βλέπουν ποίοι είναι καλοί και ποίοι όχι, οφείλουν να είναι υπερ στην κατάργηση της μονιμότητας μπας και φύγουν οι άχρηστοι; Ναι οκ, είναι γαμάτο να έχεις εξασφαλισμένη θέση, αλλά το βλέπεις δεν λειτουργεί! Η δουλεία σου έχει πρόβλημα, κάνε κάτι! Και τώρα ρωτάω το υπόλοιπο του πληθυσμού, όταν βλέπαμε τους δημόσιους υπάλληλους να κατεβαίνουν σε σχετικά συλλαλητήρια γιατί δεν κατεβαίναμε και εμείς για το αντίθετο; Α ξέχασα ... "τι μας νοιάζει τι ισχύει για τους άλλους!"

Και ξανά ρωτάω, πέρα από την πλάκα ... σίγουρα μπορούμε να φέρουμε εις πέρας την ευθύνη της δημοκρατίας; :)

Στα 350 δις που σήμερα χρωστάει η Ελλάδα, αν προσθέσεις και όλα όσα έχει πληρώσει ως τώρα, θα βγάλεις το ποσό της χρηματοδότησης της διαφθοράς του πολιτικού συστήματος που σήμερα αυτοαποκαλείται δημοκρατία.
Όταν αντιληφθούμε το μέγεθος, τότε θα είμαστε σε θέση να συνταχθούμε ή όχι, με την περίφημη Παγκαλική ρήση : μαζί τα φάγαμε ! γνωρίζοντας βέβαια το γιατί μυρίσαμε το τυράκι στην φάκα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top