Τι είναι το κέφι;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Κέφι, γλέντι και χορός...
Πως να φτιάξουμε το κέφι του συντρόφου μας;;
Πως να φτιάξουμε το κέφι των φίλων μας;
Πως να φτιάξουμε το κέφι μας...;
Με στυλ και κέφι...
Το κέφι μου θα κάνω..!
Με κέφι πηγαίνω στη δουλειά...:P
Το κέφι συνεχίζεται...:clapup:
Τρελό κέφι..
Τροφές που μας φτιάχνουν το κέφι...
Τσακίρ κέφι...
Αφού δεν κάνεις κέφι....
Δεν χάνει το κέφι του ποτέ....
Η πολλή δουλειά μας χαλάει το κέφι...
Το κέφι του παιδιού...:)
Πάμε με κέφι!
Μέσα στο κέφι του γλεντιού!


Αυτές είναι λίγες από τις φράσεις, στις οποίες χρησιμοποιούμε τη λέξη κέφι....
Πολλά άρθρα υπάρχουν που προσπαθούν να ανακαλύψουν τρόπους για να φτιάξεις το κέφι φίλων και γνωστών, περιοδικά μόδας για το κέφι στη μόδα, αμέτρητα τραγούδια που εξυμνούν το κέφι....πολλές φράσεις και εκφάνσεις για το κέφι.....




- Τι είναι "κέφι";
- Δεν ξέρω να το εξηγήσω...Δεν μεταφράζεται ακριβώς... Μια διάθεση να φύγει ο πόνος, ο καημός. Το ξέσπασμα που γίνεται τραγούδι, χορός.



Γιατί θαρρείς με κέφι

τραγουδάμε τη ζωή;
Θαρρείς η ζωή που τραγουδάμε
μας στάθηκε καλή;

Έλα, σίμωσε και βάλε το χέρι στην πληγή.

Βάλε το χέρι στην πληγή,
στην πληγή που ξέχειλη είναι
από πόνο, από πίκρα, από αίμα.


Μέσα στο κέφι του γλεντιού και στου κρασιού τη ζάλη
ένας μικρός εμίλησε μ' αποκοτιά μεγάλη:
"Ξένε, ό,τι είχες να μας πεις, όλα θαρρώ μας τα 'πες,
γύρισες όταν έχασες, όνειρα και αγάπες".

Πιότερο τον επίκρανε κι απ' τη ντροπή του νόστου

που ο μικρός δε γνώρισε πως ήταν αδερφός του.
Σαν τέλειωσε η ξεφάντωση, πήγε στην καμαρά του
που 'χανε βάψει οι τοίχοι της από τα όνειρά του.



Για μένα το κέφι είναι χαρμολύπη... κάτι που κάνεις επειδή το επιθυμείς ή απλά για να ξεχάσεις κάτι άλλο..... Κάνω το κέφι μου.... δεν σημαίνει πάντα ότι διασκεδάζω ...Κάνω το κέφι μου μπορεί να σημαίνει και κάνω κάτι για να ξεπεράσω κάτι άλλο πικρό και δυσάρεστο....
Γι αυτό κι όταν σε ρωτούν "Γιατί το έκανες αυτό;;;;;;" Σηκώνεις απλά τους ώμους και απαντάς....."Κάνω το κέφι μου.....!"



Τι σημαίνει κέφι για σας; Και γιατί είναι τόσο συνυφασμένο με την ελληνική νοοτροπία;;;;
Τα πάντα γύρω από το κέφι....Τι σας φτιάχνει το κέφι...;; Τι σας χαλάει το κέφι....;;;
Κέφι ή Διασκέδαση...;;; Κέφι ή Διάθεση....;;;; Θεωρείτε το κέφι απαραίτητο στοιχείο στη ζωή του ανθρώπου.... ;;;
Ή μπορεί να το ψάχνουμε μια ζωή και να μην το βρούμε ποτέ.... Εξ ού και η έκφραση "Έχω χάσει το κέφι μου....."


Προειδοποίηση..... Απαντήστε με κέφι....;);):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κέφι είναι να ακούς τις Νταλίκες

Όπα ! Μόνο στην Ελλαδάρα υπάρχει κέφι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιώργος Ζαμπέτας. Το κέφι προσωποποιημένο. Μόνο στην παλιά Ελλάδα.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ό,τι λέει και η Ναθαναήλ, όποτε βλέπω αυτή την ταινία, ειδικά αυτή την τελευταία σκηνή συγκινούμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
H χαζοχαρούμενη διάθεση που γελάς χωρίς να ξέρεις το γιατί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εμένα αυτό μου'ρθε:P



Ούτε γω μπορώ ακριβώς να το περιγράψω..
Θαρρώ πως κέφι είναι ανεμελιά, διασκέδαση, ευχάριστη διάθεση!

Μ'αρέσουν οι κεφάτοι άνθρωποι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top