[Γυναίκες] Μυστικά ομορφιάς

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
[Γυναίκες] Μυστικά ομορφιάς...

<<Ας αφησουμε τις ομορφες γυναικες για τους αντρες που δεν εχουν φαντασια.>>:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πιάνεται σαν μυστικό ομορφιάς, έμενα πάντως με έχει σώσει άπειρες φορές σαν ιδέα.

Μπούκλες χωρίς πιστολάκι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Kοριτσια μου,
στον υπνο μου δαγκωνω τα χειλη μου χωρις να το καταλαβαινω και ετσι εχουν αρκετες πετσουλες και ειναι αφυδατωμενα...
Εχετε καποια καλη κρεμουλα για να το αντιμετωπισουμε?
Μια φυσικη κρεμα ανυδατωσης λογου χαρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Aδαμαντία βαζελίνη πάντα και παντού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Kοριτσια μου,
στον υπνο μου δαγκωνω τα χειλη μου χωρις να το καταλαβαινω και ετσι εχουν αρκετες πετσουλες και ειναι αφυδατωμενα...
Εχετε καποια καλη κρεμουλα για να το αντιμετωπισουμε?
Μια φυσικη κρεμα ανυδατωσης λογου χαρη..

Βασικά εγώ κοιμάμαι με liposan κάθε βράδυ και το πρωί εκτός του ότι δεν έχει φύγει όολο, τα χείλια μου είναι απαλά και ενυδατωμένα.

Επίσης, κάτι είχα διαβάσει κάπου κάποτε για μέλι.. Να βάζεις δηλαδή λίγο πριν κοιμηθείς, αλλά όσο το σκέφτομαι, προσωπικά δεν θα με βόλευε..κυρίως γιατί θα είχα το μυαλό μου εκεί και θα το έγλυφα.:P

Και για πίλινγκ με ζάχαρη και κάτι άλλο που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή, έχω ακούσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ζάχαρη με βούτυρο! ^

Αυτό με το λιποζάν ισχύει. Το κάνω κ εγώ. Κοιμάμαι με αυτό και τα χείλη έτσι κρατιούνται πολύ απαλά. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
<<Ας αφησουμε τις ομορφες γυναικες για τους αντρες που δεν εχουν φαντασια.>>:P

Σωστός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Καστολέλαιο για να μεγαλώσουν οι βλεφαρίδες και να πυκνώσουν τα φρύδια:). Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά απ'όσο ξέρω το χρησιμοποιούν οι Ιταλίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ζαχαρη με βουτυρο?Χμμμ


Αυτο με το λιποζαν το εχω δοκιμασει κ εγω ...Ματαια ομως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ζαχαρη με βουτυρο?Χμμμ


Αυτο με το λιποζαν το εχω δοκιμασει κ εγω ...Ματαια ομως!

Γιατί ρε συ; :hmm:

Βασικά αν έχεις με γεύσεις και αρώματα μπορεί να μην κάνει καλή ενυδάτωση, δεν ξέρω βέβαια απλά προσπαθώ να βρω μια αιτία γιατί μου κάνει εντύπωση που δεν πιάνει, δοκίμασε να αγοράσεις και το γαλάζιο που έβαλα πιο πάνω.
Α, και δεν λέμε για ένα απλό πέρασμα αλλά να βάλεις ποσότητα για να σου κρατήσει και θα δεις ότι και το πρωί θα έχει κρατήσει ακόμα λίγη ποσότητα.

Επίσης και αυτή είναι αρκετά καλή!

Έχω και εγώ θέμα με τα πετσάκια στα χείλια μου και τα προσέχω για αυτό το λόγο..Btw, μη τα τρίβεις εννοείται έτσι; Με χαρτοπετσέτες κτλ κτλ..

Τώρα κάτι πιοοο προχωρημένο από αυτά τα κλασσικά δεν νομίζω ότι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Πάντως γενικά επειδή διαβάζω για βαζελίνη και λιποζαν, καλύτερο είναι να χρησιμοποιείται φυσικά προϊόντα γιατί τα περισσότερα καλλυντικά είναι γεμάτα βλαβερά χημικά τα οποία αποροοφούνται απ'τον οργανισμό μας. Και η βαζελίνη (την οποία θεωρούμε αγνή) δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι παράγωγο του πετρελαίου και δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό να βάζουμε στο δέρμα μας. Παράγωγο πετρελαίου είναι και το Mineral oil που αναφέρεται στα συστατικά πολλών καλλυντικών. Καλό θα ήταν τα καλλυντικά αυτά να αντικατασταθούν από άλλα, φυτικά καλλυντικά. Η βαζελίνη π.χ μπορεί να αντικατασταθεί από αγνό λαδάκι, που έιναι φυσικό και φυτικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πάντως γενικά επειδή διαβάζω για βαζελίνη και λιποζαν, καλύτερο είναι να χρησιμοποιείται φυσικά προϊόντα γιατί τα περισσότερα καλλυντικά είναι γεμάτα βλαβερά χημικά τα οποία αποροοφούνται απ'τον οργανισμό μας. Και η βαζελίνη (την οποία θεωρούμε αγνή) δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι παράγωγο του πετρελαίου και δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό να βάζουμε στο δέρμα μας. Παράγωγο πετρελαίου είναι και το Mineral oil που αναφέρεται στα συστατικά πολλών καλλυντικών. Καλό θα ήταν τα καλλυντικά αυτά να αντικατασταθούν από άλλα, φυτικά καλλυντικά. Η βαζελίνη π.χ μπορεί να αντικατασταθεί από αγνό λαδάκι, που έιναι φυσικό και φυτικό :)

το οτι ειναι κατι φυσικο δεν σημαινει οτι ειναι και καλο. Οι πιο τοξικες ουσιες που ειναι γνωστες στον ανθρωπο παραγονται μεσω της φυσης .Επισης το οτι παραγεται απο την φυση δεν σημαινει οτι δεν εχει χημικα.ΟΛΑ απο χημικα αποτελουνται , και εσυ, ενα σακι απο χημικα εισαι. Το θεμα ειναι αν μπορει να ανεχθει ο ανθρωπινος οργανισμος αυτα τα χημικα , ειτε παραγωνται σε εναν δοκιμαστικο σωληνα , ειτε απο τον καρπο ενος φυτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εν μέρει έχει δίκιο ο από πάνω. Έχετε επίσης υπ'όψιν ότι ο όρος φυσικά/natural καλλυντικά δεν έχει καμία νομική κατοχύρωση. Και εγώ μπορώ να φτιάξω ένα εντελώς πυρινικό σαμπουάν πχ και να λέω 99% φυσικό προιόν. Σαν τότε, με την απάτη για τα τρόφιμα που σου έλεγε χωρίς συντηρητικά :P όχι χωρίς πρόσθετα :P
Εγώ λέγοντας "φυσικά" εννοώ πχ τη μάσκα που θα φτιάξω για το πρόσωπο ανακατεύοντας λίγο γιαούρτι με μέλι ή το απολεπιστικό σώματος με ελαιόλαδο-μέλι-ζάχαρη.

Βαζελίνη που είναι παράγωγο πετρελαίου δεν χρησιμοποιώ και ας την αποφεύγετε και όσες έχετε ευαίσθητο δέρμα. Και στα lip balms όπου βλέπετε petroleum jelly μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
το οτι ειναι κατι φυσικο δεν σημαινει οτι ειναι και καλο. Οι πιο τοξικες ουσιες που ειναι γνωστες στον ανθρωπο παραγονται μεσω της φυσης .Επισης το οτι παραγεται απο την φυση δεν σημαινει οτι δεν εχει χημικα.ΟΛΑ απο χημικα αποτελουνται , και εσυ, ενα σακι απο χημικα εισαι. Το θεμα ειναι αν μπορει να ανεχθει ο ανθρωπινος οργανισμος αυτα τα χημικα , ειτε παραγωνται σε εναν δοκιμαστικο σωληνα , ειτε απο τον καρπο ενος φυτου

Δεν διαφωνώ, απλά με τον όρο χημικά εννοώ τα τεχνητά, αυτά που κατασκευάζονται σε εργαστήρια και είναι προϊόντα ανθρώπινης επεξεργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εν μέρει έχει δίκιο ο από πάνω. Έχετε επίσης υπ'όψιν ότι ο όρος φυσικά/natural καλλυντικά δεν έχει καμία νομική κατοχύρωση. Και εγώ μπορώ να φτιάξω ένα εντελώς πυρινικό σαμπουάν πχ και να λέω 99% φυσικό προιόν. Σαν τότε, με την απάτη για τα τρόφιμα που σου έλεγε χωρίς συντηρητικά :P όχι χωρίς πρόσθετα :P
Εγώ λέγοντας "φυσικά" εννοώ πχ τη μάσκα που θα φτιάξω για το πρόσωπο ανακατεύοντας λίγο γιαούρτι με μέλι ή το απολεπιστικό σώματος με ελαιόλαδο-μέλι-ζάχαρη.

Βαζελίνη που είναι παράγωγο πετρελαίου δεν χρησιμοποιώ και ας την αποφεύγετε και όσες έχετε ευαίσθητο δέρμα. Και στα lip balms όπου βλέπετε petroleum jelly μακριά.

Όλα τα καλλυντικά προϊόντα (όπως και τα τρόφιμα) υπόκεινται στο νόμο της ετικέτας, δηλαδή πρέπει να αναγράφουν στην συσκευασία τους όλα τα συστατικά που περιέχει το προϊόν και μάλιστα κατά σειρά μειούμενης περιεκτικότητας, δηλαδή το συστατικό που βρίσκεται σε μεγαλύτερη περιεκτικότητα 1ο, το επόμενο σε περιεκτικότητα 2ο κοκ.. Και ναι εννοείται πως μπορείς να γράψεις επάνω στην συσκευασία ότι θες (όπως λες και εσύ για το πυρηνικό σαμπουάν:P) αλλά τα συστατικά που αναγραφονται οφείλεις να τα γράψεις ως έχουν, οπότε κάποιος ενημερωμένος καταλαβαίνει ότι πρόκειται περι απάτης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Kοριτσια μου,
στον υπνο μου δαγκωνω τα χειλη μου χωρις να το καταλαβαινω και ετσι εχουν αρκετες πετσουλες και ειναι αφυδατωμενα...
Εχετε καποια καλη κρεμουλα για να το αντιμετωπισουμε?
Μια φυσικη κρεμα ανυδατωσης λογου χαρη..

Πρώτα καλό θα ήταν να κάνεις ένα peeling στα χείλια σου και μετά να φροντίζεις να τα κρατάς ενυδατωμένα.

.:book:Βγάλτε χαρτί και μολύβι δίνω συνταγή που χρησιμοποιώ καθημερινά!

Peeling χειλιών(1 με δύο φορές την εβδομάδα):
1κουταλάκι ζάχαρη
1κουταλάκι μέλι
1κουταλάκι ελαιόλαδο
Τρίβουμε όχι πολύ δυνατά και ξεβγάζουμε. Αμα φάτε και λίγο δε τρέχει τίποτα... Το συγκεκριμένο Peeling κάνει (σε μεγαλύτερη ποσότητα) και για το πρόσωπο αλλά για πολύ ξηρές επιδερμίδες το χειμώνα(είναι αρκετά λιπαρό). :D

Σπιτικό Liposan (για μετά το peeling αλλά και για καθημερινή χρήση):
1κουταλάκι βαζελίνη
2 με 3 σταγόνες μέλι
Λίγο κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής (εναλακτικά μπορείτε να τρίψετε και λίγη σκιά μέσα για χρώμα. εγώ όμως δεν το προτιμώ)
Εγώ φτιάχνω λίγο παραπάνω και το κρατάω στην τσάντα μου σ ένα βαζάκι που μας είχανε μοιράσει ατομικό γλυκό του κουταλιού(από μια βάφτιση...)

Ξέρω οτι πολλές δε χρησιμοποιείτε βαζελίνη. Για ενυδάτωση όμως δεν παίζεται η άτιμη. Κι εγώ ψάχνω εναλακτικές για να την αποφύγω αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει φώς στο τούνελ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Μάσκες για λιπαρά δέρματα

Μπανανομάσκα(στο μπλέντερ):
1 μπανάνα
1κουτ. σούπας μέλι
5 σταγόνες λεμόνι ή πορτοκάλι (αν το δέρμα είναι πολύ ευαίσθητο Μειόνονται οι σταγόνες)

Φραουλομάσκα(στο μπλέντερ):
5 σταγόνες λεμόνι(αν το δέρμα είναι πολύ ευαίσθητο Μειόνονται οι σταγόνες)
1 ασπράδι αυγό
1 και μισό κουταλιά μέλι
Μισό φλυτζάνι φράουλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Αγωγή για την ακμή
( συνταγή γιαγιάς! ποιας γιαγιάς δε ξέρω, την έχω γραμμένη στο μπλοκάκι με τα μυστικά ομορφιάς από το λύκειο)

Κάθε βράδυ βράζεις χαμομήλι και καθαρίζεις μ αυτό το προσωπό σου( μ ένα βαμβακάκι ταμποναριστές κινήσεις και δεν τρίβουμε). Επειτα ανακατεύεις μια κουταλιά μέλι με λίγο χυμό λεμόνι(κάποιες σταγόνες), το απλώνεις στο πρόσωπο για 15 με 20 λεπτά και στη συνέχεια ξεπλένεις ξανά με χαμομήλι χωρίς να καθαρίσεις με νερό. Κοιμάσαι έτσι και το πρωί πλένεσαι κανονικά και βάζεις ενυδατική.

Σαν αγωγή καλό είναι να γίνετε για κάποιο διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Προσοχή με το λιποζαν! Εγώ την τελευταία δεκαετία είμαι εθισμένη και δεν μπορώ χωρίς αυτό. Δεν έχω πια καθόλου φυσική ενυδάτωση και αν δεν βάλω ξεραίνονται αμέσως και με ενοχλεί σε σημείο που δεν μπορώ να μιλήσω καλά καλά. Εννοείται το παίρνω παντού και βάζω όλη την ώρα, αν τύχει και το ξεχάσω αγοράζω απ' έξω άλλο. Για αυτό μην το πολυβάζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Προσοχή με το λιποζαν! Εγώ την τελευταία δεκαετία είμαι εθισμένη και δεν μπορώ χωρίς αυτό. Δεν έχω πια καθόλου φυσική ενυδάτωση και αν δεν βάλω ξεραίνονται αμέσως και με ενοχλεί σε σημείο που δεν μπορώ να μιλήσω καλά καλά. Εννοείται το παίρνω παντού και βάζω όλη την ώρα, αν τύχει και το ξεχάσω αγοράζω απ' έξω άλλο. Για αυτό μην το πολυβάζετε.
και γω το παθαινω αυτο!!και τωρα τελευταια βάζω βαζελινι γιατι σκάνε συνεχεια τα χειλη μου!επισης,μου είπαν οτι κάνει καλό η ζάχαρη με το μέλι στα χείλη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top