• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Γυναικεία στείρωση: Εμπειρίες ;

maria555

Νεοφερμένος

Η maria555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είμαι 32 ετών και δεν επιθυμώ να κάνω παιδιά, ούτε τώρα ούτε στο μέλλον... Και ειλικρινά δεν θέλω πια να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με αντισυλληπτικά και ορμόνες γενικώς ...Οπότε σκέφτομαι να κάνω στείρωση (κοινώς να κόψω τις σάλπιγγες).. Εχει κάνει καμιά από εσάς ; Είστε ευχαριστημένες; Παρενέργειες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
jesus...

Το ξερεις οτι ειναι σπλαχνικο χειρουργειο ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είμαι 32 ετών και δεν επιθυμώ να κάνω παιδιά, ούτε τώρα ούτε στο μέλλον... Και ειλικρινά δεν θέλω πια να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με αντισυλληπτικά και ορμόνες γενικώς ...Οπότε σκέφτομαι να κάνω στείρωση (κοινώς να κόψω τις σάλπιγγες).. Εχει κάνει καμιά από εσάς ; Είστε ευχαριστημένες; Παρενέργειες ;

Πριν τη στείρωση, υπάρχουν άλλες δύο λύσεις. Μήπως να δοκίμαζες πρώτα αυτές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria555

Νεοφερμένος

Η maria555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
jesus...

Το ξερεις οτι ειναι σπλαχνικο χειρουργειο ε?

Οτι είναι χειρουργείο το ξέρω... εγχείρηση ρουτίνας είναι ...

Πριν τη στείρωση, υπάρχουν άλλες δύο λύσεις. Μήπως να δοκίμαζες πρώτα αυτές;

Ποιες λύσεις ? Τί εννοείς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ποιες λύσεις ? Τί εννοείς ?

Τα γνωστά. Αποχή, μη γόνιμες μέρες, εφαρμόζεις το γνωστό ρητό με τα τραίνα κτλ. Εν πάση περιπτώση, καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Είμαι 32 ετών και δεν επιθυμώ να κάνω παιδιά, ούτε τώρα ούτε στο μέλλον... Και ειλικρινά δεν θέλω πια να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με αντισυλληπτικά και ορμόνες γενικώς ...Οπότε σκέφτομαι να κάνω στείρωση (κοινώς να κόψω τις σάλπιγγες).. Εχει κάνει καμιά από εσάς ; Είστε ευχαριστημένες; Παρενέργειες ;

Επειδή είσαι ακόμα 32, και αύριο μπορείς να αλλάξεις γνώμη, δεν θέλεις να το ξανασκεφτείς και μέχρι τότε ο σύντροφός σου να φορά προφυλακτικό?
Με τόσους τρόπους προστασίας, βρήκες νομίζω αυτόν που είναι ο πιο σκληρός.
whatever.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Είμαι 32 ετών και δεν επιθυμώ να κάνω παιδιά, ούτε τώρα ούτε στο μέλλον... Και ειλικρινά δεν θέλω πια να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με αντισυλληπτικά και ορμόνες γενικώς ...Οπότε σκέφτομαι να κάνω στείρωση (κοινώς να κόψω τις σάλπιγγες).. Εχει κάνει καμιά από εσάς ; Είστε ευχαριστημένες; Παρενέργειες ;

δεν θα σου πω την αποψη μου (άλλωστε δεν έχω :P,απλά η όλη ιδέα δεν μου ακούγεται καλή)απλά θα σου παραθέσω ένα κομμάτι από τη φετινή μου βιολογία που περιγράφει τους τρόπους αντισύλληψης

Έλεγχος γεννήσεων − Οικογενειακός προγραμματισμός

Για τα ζευγάρια που για διάφορους λόγους δεν επιθυμούν να τεκνοποιήσουν υπάρχουν μέθοδοι αντισύλληψης. Αυτές διακρίνονται σε φυσικές, μηχανικές, ορμονικές, χημικές και χειρουργικές.

Στις φυσικές μεθόδους περιλαμβάνεται η διακεκομμένη συνουσία:

Είναι η πιο απλή αλλά και η πιο αναξιόπιστη μέθοδος, γιατί μερικές σταγόνες σπέρματος μπορεί να διαφύγουν και πριν από την εκσπερμάτωση. Η ημερολογιακή μέθοδος βασίζεται στο γεγονός ότι η ωοθυλακιορρηξία συμβαίνει μόνο μία φορά το μήνα και ότι τα

γεννητικά κύτταρα ζουν μόνο λίγες μέρες. Αν μία γυναίκα έχει σταθερό κύκλο 28 ημερών, τότε οι γόνιμες ημέρες της προσδιορίζονται μεταξύ της 10ης και της 17ης μέρας. Και αυτή η μέθοδος δεν είναι και τόσο αξιόπιστη, γιατί οι μέρες της ωοθυλακιορρηξίας παρουσιάζουν διακυμάνσεις από μήνα σε μήνα.

Στις μηχανικές μεθόδους (εικ. 12.16) περιλαμβάνονται το διάφραγμα, το αυχενικό κάλυμμα, το προφυλακτικό (αντρικό και γυναικείο) και οι ενδομήτριες συσκευές (spiral). Από αυτές οι τρεις πρώτες εμποδίζουν την είσοδο των σπερματοζωάριων στον κόλπο, ενώ οι ενδομήτριες συσκευές, που είναι μικρές και εύκαμπτες, αποτρέπουν την εμφύτευση στη μήτρα ενός γονιμοποιημένου ωαρίου. Το διάφραγμα, το αυχενικό κάλυμμα και οι ενδομήτριες συσκευές τοποθετούνται πάντοτε από γυναικολόγο. Οι ενδομήτριες συσκευές ενδέχεται να προκαλέσουν φλεγμονή των σαλπίγγων και δε συνιστώνται σε νεαρές γυναίκες.

Στις χημικές μεθόδους περιλαμβάνονται διάφορα χημικά σπερματοκτόνα, τα οποία, με τη μορφή κρέμας, αφρού ή ζελέ εισάγονται στον κόλπο πριν από τη συνουσία. Συνήθως χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με κάποια από τις μηχανικές μεθόδους.

Στις ορμονικές μεθόδους περιλαμβάνεται η χρήση αντισυλληπτικών χαπιών. Τα χάπια αυτά περιέχουν συνθετικές ορμόνες (οιστρογόνα ή / και προγεστερόνη) και διακόπτουν την ωοθυλακιορρηξία ή αποτρέπουν την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου. Τα αντισυλληπτικά χάπια πρέπει να λαμβάνονται με την καθοδήγηση ιατρού. Ενοχοποιούνται για τη δημιουργία προβλημάτων στο κυκλοφορικό σύστημα, για καρκινογενέσεις κτλ.

Αν κάποιο ζευγάρι αποφασίσει να τεκνοποιήσει, δεν έχει παρά να διακόψει τη μέθοδο αντισύλληψης που ακολουθεί.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Κοπελια υπαρχουν κ αλλες μεθοδοι μονιμης αντισυλληψης εκτος απο τη στειρωση,η μια ειναι να βαλεις σπιραλ καπως ετσι λεγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν θέλω πια να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με αντισυλληπτικά και ορμόνες γενικώς ...

Προφυλακτικό γιοκ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Δεν είναι κάπως επικίνδυνη μια τέτοια επέμβαση; Γιατί να κάνεις τόσο κακό στον οργανισμό σου; Αν πάθεις καποια μόνιμη ζημιά;
Απ' όσο ακούω δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα για μια γυναίκα απο τη στιγμή που φέρνει ενα παιδί στον κόσμο.
Τόσο πολύ δε θες να κάνεις παιδιά; Αν το μετανιώσεις στο μέλλον; Τι θα κάνεις; Θα υιοθετήσεις; Αφού (λογικά) έχεις την δυνατότητα να κάνεις παιδί.
Είσαι τίποτα μοντέλο και δε θέλει να χάσεις το καλοσχηματισμένο σώμα;
Μην κάνεις καμια βιαστική κίνηση, πήγαινε πρώτα σε έναν ψυχολόγο, και συζήτησε το με την οικογένειά σου και με τον δεσμό σου.
Τέλος, υπάρχουν και οι προφυλάξεις. Με 3 ευρώ είσαι κομπλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ρε παιδιά πέρα από τα αντισυλληπτικά υπάρχουν και σπερματοκτόνα που δεν είναι επικίνδυνα για κανέναν από τους δύο συντρόφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γενικά ως μία καλή μέθοδος αντισύλληψης μετά τα 30 θεωρείται το λεγόμενο σπιράλ, το οποίο το τοποθετεί ο γυναικολόγος, ΑΝ η γυναίκα δε θέλει να επιβαρρύνει τον οργανισμό με επιπλέον ορμόνες/αντισυλληπτικά. Εννοείται πως το προφυλακτικό είναι απαραίτητο όχι μόνο για την αποφυγή εγκυμοσύνης αλλά και για την αποφυγή των STD. Αν λοιπόν φοράς σπιράλ και χρησιμοποιείς και προφύλαξη, τότε οι πιθανότητες να "τύχει" εγκυμοσύνη (εφόσον δεν τη θες) μειώνονται δραματικά.

Απλά καλό είναι να αποφεύγονται οι μόνιμες λύσεις και ειδικά όταν μιλάμε για χειρουργείο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα θελήσεις παιδιά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Την περίπτωση να το μετανιώσεις κάποια στιγμή, να υποθέσω την έχεις σκεφτεί ε...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
γιατι δε σκεφτεσαι το να βάλεις σπειραλ που είναι πιο απλό και στη περιπτωση που το μετανιωσεις...ποτε δε ξες...καταρχας το έχεις συζητησει με το για τρο σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαρια, εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι θα πρεπει να το συζητησεις σοβαρα με γιατρο διοτι το να στειρωθεις θα δημιουργισει εντονη αλλαγη στις ορμονες σου, οποτε θα πρεπει να ξερεις πολυ καλα τι προκειτε να ακολουθισει.
Και μην περνεις σοβαρα αρκετους εδω μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Μαρια, εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι θα πρεπει να το συζητησεις σοβαρα με γιατρο διοτι το να στειρωθεις θα δημιουργισει εντονη αλλαγη στις ορμονες σου, οποτε θα πρεπει να ξερεις πολυ καλα τι προκειτε να ακολουθισει.
Και μην περνεις σοβαρα αρκετους εδω μεσα...

οχι δεν ειναι ετσι, οι αλαγες στις ορμονες ειναι πολυ μικρες. Σιγουρα πολυ πολυ μικροτερες απο τα αντισυληπτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Θα σε ρωτήσω κάτι, αν θες απαντάς αν θες όχι (γιατί είναι και κάπως προσωπικό)
Εχεις μήπως καρκίνο; Ή κάποιο ΣΜΝ που δε θες να μεταδοθεί στο παιδί (αν έκανες);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria555

Νεοφερμένος

Η maria555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επειδή είσαι ακόμα 32, και αύριο μπορείς να αλλάξεις γνώμη, δεν θέλεις να το ξανασκεφτείς και μέχρι τότε ο σύντροφός σου να φορά προφυλακτικό?
Με τόσους τρόπους προστασίας, βρήκες νομίζω αυτόν που είναι ο πιο σκληρός.
whatever.....
Ναι σίγουρα, αλλά θέλω μια πιο ασφαλή λύση.. 'αλλωστε τα προφυλακτικά μπορεί και να σπάσουν ...
δεν θα σου πω την αποψη μου (άλλωστε δεν έχω :P,απλά η όλη ιδέα δεν μου ακούγεται καλή)απλά θα σου παραθέσω ένα κομμάτι από τη φετινή μου βιολογία που περιγράφει τους τρόπους αντισύλληψης

Έλεγχος γεννήσεων − Οικογενειακός προγραμματισμός

Για τα ζευγάρια που για διάφορους λόγους δεν επιθυμούν να τεκνοποιήσουν υπάρχουν μέθοδοι αντισύλληψης. Αυτές διακρίνονται σε φυσικές, μηχανικές, ορμονικές, χημικές και χειρουργικές.

Στις φυσικές μεθόδους περιλαμβάνεται η διακεκομμένη συνουσία:

Είναι η πιο απλή αλλά και η πιο αναξιόπιστη μέθοδος, γιατί μερικές σταγόνες σπέρματος μπορεί να διαφύγουν και πριν από την εκσπερμάτωση. Η ημερολογιακή μέθοδος βασίζεται στο γεγονός ότι η ωοθυλακιορρηξία συμβαίνει μόνο μία φορά το μήνα και ότι τα

γεννητικά κύτταρα ζουν μόνο λίγες μέρες. Αν μία γυναίκα έχει σταθερό κύκλο 28 ημερών, τότε οι γόνιμες ημέρες της προσδιορίζονται μεταξύ της 10ης και της 17ης μέρας. Και αυτή η μέθοδος δεν είναι και τόσο αξιόπιστη, γιατί οι μέρες της ωοθυλακιορρηξίας παρουσιάζουν διακυμάνσεις από μήνα σε μήνα.

Στις μηχανικές μεθόδους (εικ. 12.16) περιλαμβάνονται το διάφραγμα, το αυχενικό κάλυμμα, το προφυλακτικό (αντρικό και γυναικείο) και οι ενδομήτριες συσκευές (spiral). Από αυτές οι τρεις πρώτες εμποδίζουν την είσοδο των σπερματοζωάριων στον κόλπο, ενώ οι ενδομήτριες συσκευές, που είναι μικρές και εύκαμπτες, αποτρέπουν την εμφύτευση στη μήτρα ενός γονιμοποιημένου ωαρίου. Το διάφραγμα, το αυχενικό κάλυμμα και οι ενδομήτριες συσκευές τοποθετούνται πάντοτε από γυναικολόγο. Οι ενδομήτριες συσκευές ενδέχεται να προκαλέσουν φλεγμονή των σαλπίγγων και δε συνιστώνται σε νεαρές γυναίκες.

Στις χημικές μεθόδους περιλαμβάνονται διάφορα χημικά σπερματοκτόνα, τα οποία, με τη μορφή κρέμας, αφρού ή ζελέ εισάγονται στον κόλπο πριν από τη συνουσία. Συνήθως χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με κάποια από τις μηχανικές μεθόδους.

Στις ορμονικές μεθόδους περιλαμβάνεται η χρήση αντισυλληπτικών χαπιών. Τα χάπια αυτά περιέχουν συνθετικές ορμόνες (οιστρογόνα ή / και προγεστερόνη) και διακόπτουν την ωοθυλακιορρηξία ή αποτρέπουν την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου. Τα αντισυλληπτικά χάπια πρέπει να λαμβάνονται με την καθοδήγηση ιατρού. Ενοχοποιούνται για τη δημιουργία προβλημάτων στο κυκλοφορικό σύστημα, για καρκινογενέσεις κτλ.

Αν κάποιο ζευγάρι αποφασίσει να τεκνοποιήσει, δεν έχει παρά να διακόψει τη μέθοδο αντισύλληψης που ακολουθεί.

;)
Ευχαριστώ αλλά τους γνωρίζω ήδη :D

Δεν είναι κάπως επικίνδυνη μια τέτοια επέμβαση; Γιατί να κάνεις τόσο κακό στον οργανισμό σου; Αν πάθεις καποια μόνιμη ζημιά;
Απ' όσο ακούω δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα για μια γυναίκα απο τη στιγμή που φέρνει ενα παιδί στον κόσμο.
Τόσο πολύ δε θες να κάνεις παιδιά; Αν το μετανιώσεις στο μέλλον; Τι θα κάνεις; Θα υιοθετήσεις; Αφού (λογικά) έχεις την δυνατότητα να κάνεις παιδί.
Είσαι τίποτα μοντέλο και δε θέλει να χάσεις το καλοσχηματισμένο σώμα;
Μην κάνεις καμια βιαστική κίνηση, πήγαινε πρώτα σε έναν ψυχολόγο, και συζήτησε το με την οικογένειά σου και με τον δεσμό σου.
Τέλος, υπάρχουν και οι προφυλάξεις. Με 3 ευρώ είσαι κομπλε!
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους δεν θέλω να κάνω παιδια .. συν τοις άλλοις , εάν το μετανιώσω η στείρωση είναι αναστρέψιμη (ειδικά όταν χρησιμοποιούνται τα clips) ή υπάρχει η δυνατότητα τεχνητής γονιμοποίησης ... (έχω μιλήσει με γυναικολόγους) ..

το τονίζω ότι στείρωση ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ , για να μην παρεξηγούμαστε .. στείρωση είναι απλώς το κόψιμο/κλείσιμο των σαλπίγγων .. δηλαδή μήτρα υπάρχει , ωοθήκες υπάρχουν , ωορρηξία έχω και περίοδο έχω ... απλά το ωάριο δεν μπορεί να φτάσει στη μήτρα ώστε να γίνει η γονιμοποίηση ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria555

Νεοφερμένος

Η maria555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Θα σε ρωτήσω κάτι, αν θες απαντάς αν θες όχι (γιατί είναι και κάπως προσωπικό)
Εχεις μήπως καρκίνο; Ή κάποιο ΣΜΝ που δε θες να μεταδοθεί στο παιδί (αν έκανες);

Οχι, δεν έχω καρκίνο ούτε κάποιες άλλες ασθένειες που μπορεί να μεταδοθούν στο παιδι ... άλλοι είναι οι λόγοι που δεν επιθυμώ παιδιά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria555

Νεοφερμένος

Η maria555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Την περίπτωση να το μετανιώσεις κάποια στιγμή, να υποθέσω την έχεις σκεφτεί ε...?
ναι τα έχω σκεφτεί όλα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ... και απάντησα προηγουμένως όσον αφορά αυτό .. διάβασε για παράδειγμα εδώ
https://endogynecology.gr/el/laparoskopisi/laparoskopiki-steirosi.html

Μαρια, εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι θα πρεπει να το συζητησεις σοβαρα με γιατρο διοτι το να στειρωθεις θα δημιουργισει εντονη αλλαγη στις ορμονες σου, οποτε θα πρεπει να ξερεις πολυ καλα τι προκειτε να ακολουθισει.
Και μην περνεις σοβαρα αρκετους εδω μεσα...
από όσο έχω διαβάσει δεν δημιουργεί κάποια προβλήματα , διότι όπως είπαμε ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΜΗΤΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΩΟΘΗΚΕΣ ... συνεπώς μήτρα έχω, ωοθήκες έχω , ωορρηξία έχω και περίοδο έχω κανονικά .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top