Ύπνος και φοβία στο σκοτάδι

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι 18 χρονων και αν και ντρεπομαι που το λεω δεν μπορω να κοιμηθω στο σκοταδι...παντα θα κοιμαμαι με καποιο φως..γενικα ομως δεν μπορω να ειμαι σε σκοτεινα μερη..εχει εγω και 2-3 χρονια δεν πολυβγαινω σχεδον καθολου δλδ σε κλαμπ γτ ειναι σκοτεινα..θελω να βρω εναν τροπο να συνιθισω το σκοταδι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι 18 χρονων και αν και ντρεπομαι που το λεω δεν μπορω να κοιμηθω στο σκοταδι...παντα θα κοιμαμαι με καποιο φως..γενικα ομως δεν μπορω να ειμαι σε σκοτεινα μερη..εχει εγω και 2-3 χρονια δεν πολυβγαινω σχεδον καθολου δλδ σε κλαμπ γτ ειναι σκοτεινα..θελω να βρω εναν τροπο να συνιθισω το σκοταδι ...

Καταρχήν δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. Αν υπάρχει money επισκέψου κάποιον ψυχολόγο/ψυχίατρο (προτείνω το 2ο). Αλλιώς βάλε λίγη δραση στην ζωή σου, άρχισε κάποιο άθλημα (ο παιδικός φόβος για το σκοτάδι αναπτύσσεται όταν το παίδι αρχίζει να αντιλαμβάνεται την αίσθηση του κινδύνου, την πιθανότητα οτι στον κόσμο που τα περιβάλλει μπορεί να τους συμβεί κάτι δυσάρεστο ή να τα βλάψουν. Ίσως να μην έχεις ξεπεράσει αυτό το στάδιο.)
Το βράδυ κοιμάσαι με ανοιχτό φως?

https://www.scienceillustrated.gr/site/γιατί-ορισμένοι-άνθρωποι-φοβούνται-τ/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
ναι οχι παρα πολυ δυνατο ομως...!! και φοβαμαι να παω και στον στρατο εξαιτιας του προβληματος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ελα ρε φοβασαι τη φυση?ΕΙναι φυσικος νομος το σκοταδι,παρτο ετσι!Η φυση μας!Ειναι ωραιο πραγμα η νυχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Ελα ρε φοβασαι τη φυση?ΕΙναι φυσικος νομος το σκοταδι,παρτο ετσι!Η φυση μας!Ειναι ωραιο πραγμα η νυχτα

ναι αμα δεν ηταν να παω στρατο θα την αγαπουσα την φυση-νυχτα γτ δεν θα χρειαζοταν να κανω νυχτερινες ασκησεις σε αυτην :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...όντως αν έχεις τέτοιο πρόβλημα μια γνώμη ειδικού θα βοηθούσε...Προσπάθησε όμως και από μέρους σου να κάνεις κάποια βήματα για να βοηθήσεις τον εαυτό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δοκίμασε ένα βράδυ να κοιμηθείς χωρίς φως να δεις αν αντέχεις. Αν δεν αντέχεις πες σε κάποιον να σου σβήνει το φως όταν θα σε παίρνει ο ύπνος και σιγά σιγά κατάργησέ το εντελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ναι αμα δεν ηταν να παω στρατο θα την αγαπουσα την φυση-νυχτα γτ δεν θα χρειαζοταν να κανω νυχτερινες ασκησεις σε αυτην :P

γιατί ακριβώς το φοβάσαι;
επειδή δεν ξέρεις τι κρύβει;
φοβασαι μην χτυπήσεις;
μην μπει κλέφτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
1ον μια φορα που κοιμομουν κοπηκε το ρευμα και κατευθειαν μεσα απο τον υπνο μου σηκωθηκα.
2ον δεν φοβαμαι το σκοταδι οταν ημουν μικρος δεν ξερω γιατι αλλα ειχα εναν προβλημα με αυτο...εχει εδω και 2-3 χρονια οσο τρελο και να ακουγεται νομιζω οτι θα τυφλωθω γι αυτο εχω το φως για να επιβεβαιωνω οτι βλεπω οτι ολα ειναι καλα~!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
1ον μια φορα που κοιμομουν κοπηκε το ρευμα και κατευθειαν μεσα απο τον υπνο μου σηκωθηκα.
2ον δεν φοβαμαι το σκοταδι οταν ημουν μικρος δεν ξερω γιατι αλλα ειχα εναν προβλημα με αυτο...εχει εδω και 2-3 χρονια οσο τρελο και να ακουγεται νομιζω οτι θα τυφλωθω γι αυτο εχω το φως για να επιβεβαιωνω οτι βλεπω οτι ολα ειναι καλα~!!

κοιμάσαι με ανοικτή τιβί ή ραδιοφωνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ωραια και να τυφλωθεις τι εγινε?Δουλεψε το ετσι.Εστω οτι επιβεβαιωνεται ο μεγαλυτερος φοβος σου?Τι εγινε?Ηρθε η καταστροφη?Μηπως δεν ειναι καταστροφη και ειναι μια απλη ιδεα στο μυαλο σου?Και τυφλος μια χαρα θα ζησεις.Αρχισε να ζεις οπως ζουν οι τυφλοι,Μπες στο mood τους γινε αυτο που φοβασαι κ ο φοβος θα σε αφησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
O Χριστός και η Παναγία!!
Εγώ απ'την άλλη δεν μπορώ το φως.
Ειδικά αργά το βράδυ δεν ανάβω κανένα φως εκτός κι αν θέλω να πάω βεσε.
Αυτό που τρελαίνομαι να κάνω είναι να ανεβοκατεβαίνω τις σκάλες χωρίς φως, ειδικά στο πατρικό μου πλέον και με κλειστά μάτια το καταφέρνω.
Μερικές φορές οι γονείς και τα αδέρφια μου με θεωρούν τρελό!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
κοιμάσαι με ανοικτή τιβί ή ραδιοφωνο;

ΝΑΙ με ραδιοφωνο απο τοτε που ημουν 14 χρονων ακουω αθλητικα και μετα τα ξημερωματα οταν ξυπναω το κλεινω γτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ΝΑΙ με ραδιοφωνο απο τοτε που ημουν 14 χρονων ακουω αθλητικα και μετα τα ξημερωματα οταν ξυπναω το κλεινω γτ?

μήπως φοβάσαι και μηπως κουφαθείς;

βασικά ,αν μου επιτρέπεις,νομίζω ότι είναι άλλα τα αίτια της φοβίας......δεν σε φοβίζει μήπως τυφλωθεις κλπ(αν ήταν δεν θα έκλεινες τα μάτια σου) αλλά φοβάσαι το άδειο σπίτι,όχι τόσο για τους κλέφτες ή κατι άλλο,απλά τη μοναξιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
ΝΑΙ με ραδιοφωνο απο τοτε που ημουν 14 χρονων ακουω αθλητικα και μετα τα ξημερωματα οταν ξυπναω το κλεινω γτ?
και εγω μεχρι πριν κατι μηνες, αμα δεν ακουγα θορυβο απο τα αλλα δωματια (τηλεοραση, συζητησεις...) και δεν εβλεπα φως απο το χωλ δεν μπορουσα να κοιμηθω... μετα σταδιακα εκλεινα την τηλεοραση και ελεγα να μην μιλανε, οποτε ακουγα μονο θορυβους (ντουλαπια, ποτηρια κτλ.. ηξερα δλδ οτι καποιος ειναι ξυπνιος μεσα και δεν κοιμουνται ολοι..).. και ετσι συνηθισα και μετα απο καποιο διαστημα δεν χρειαζομουν ουτε αυτους τους ηχους αλλα μονο φως... μετα παλι σταδιακα προσπαθουσα να αναβω μικροτερα φωτακια, ή να αφηνω το φως μονο απο εξω να ερχετε (απο τις λαμπες του δρομου) και καπως ετσι παλι συνηθισα και οσο πηγαινε με ενοχλουσε ο ηχος και το φως.. ηθελα να εχει απολυτη ησυχια και σκοταδι για να χαλαρωσω..
καμια φορα ακομα θελω να ακουω ηχους, αλλα ειναι σπανιες φορες πλεον :)
δοκιμασε και εσυ σταδιακα να κλεινεις το ραδιοφωνο και το φως... κατευθειαν πιστευω αμα τα κοψεις δεν θα τα καταφερεις ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
και εγω μεχρι πριν κατι μηνες, αμα δεν ακουγα θορυβο απο τα αλλα δωματια (τηλεοραση, συζητησεις...) και δεν εβλεπα φως απο το χωλ δεν μπορουσα να κοιμηθω... μετα σταδιακα εκλεινα την τηλεοραση και ελεγα να μην μιλανε, οποτε ακουγα μονο θορυβους (ντουλαπια, ποτηρια κτλ.. ηξερα δλδ οτι καποιος ειναι ξυπνιος μεσα και δεν κοιμουνται ολοι..).. και ετσι συνηθισα και μετα απο καποιο διαστημα δεν χρειαζομουν ουτε αυτους τους ηχους αλλα μονο φως... μετα παλι σταδιακα προσπαθουσα να αναβω μικροτερα φωτακια, ή να αφηνω το φως μονο απο εξω να ερχετε (απο τις λαμπες του δρομου) και καπως ετσι παλι συνηθισα και οσο πηγαινε με ενοχλουσε ο ηχος και το φως.. ηθελα να εχει απολυτη ησυχια και σκοταδι για να χαλαρωσω..
καμια φορα ακομα θελω να ακουω ηχους, αλλα ειναι σπανιες φορες πλεον :)
δοκιμασε και εσυ σταδιακα να κλεινεις το ραδιοφωνο και το φως... κατευθειαν πιστευω αμα τα κοψεις δεν θα τα καταφερεις ευκολα..

εχω ελατωσει το φως παλια ειχα πολυ δυνατο φως αλλα δεν μπορω..αρχιζω και αγχωνομαι και δεν μπορω να κοιμηθω...οσο για το ραδιοφωνο το εχω γτ μου αρεσει να ακουω αθλητικα γτ ασχολουμαι πολυ δεν ειναι επειδη φοβαμαι η κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
εχω ελατωσει το φως παλια ειχα πολυ δυνατο φως αλλα δεν μπορω..αρχιζω και αγχωνομαι και δεν μπορω να κοιμηθω...οσο για το ραδιοφωνο το εχω γτ μου αρεσει να ακουω αθλητικα γτ ασχολουμαι πολυ δεν ειναι επειδη φοβαμαι η κατι τετοιο
Δυστυχως δεν ξερω να σου πω παραπανω απο την δικια μου εμπειρια, αλλα πιστευω πως συμβαλει και το ραδιοφωνο σε αυτο το θεμα.. μπορει να μην το καταλαβαινεις.. αλλα αμα δοκιμασεις να κοιμηθεις χωρις ραδιοφωνο (και ας εχεις δυνατο φως), θα καταφερεις να χαλαρωσεις και να ξεκουραστεις; νταξει μπορει τωρα να πεις οτι θα μπορεσεις, αλλα εφοσων δεν εχεις κοιμηθει με κλειστο ραδιοφωνο μεχρι τωρα, δεν ξερεις πως θα ειναι πραγματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι 18 χρονων και αν και ντρεπομαι που το λεω δεν μπορω να κοιμηθω στο σκοταδι...παντα θα κοιμαμαι με καποιο φως..γενικα ομως δεν μπορω να ειμαι σε σκοτεινα μερη..εχει εγω και 2-3 χρονια δεν πολυβγαινω σχεδον καθολου δλδ σε κλαμπ γτ ειναι σκοτεινα..θελω να βρω εναν τροπο να συνιθισω το σκοταδι ...

Λοιπον,αμα κανεις το εξης,πιστευω ο φοβος σου θα εξαφανιστει,διοτι αποτελει μια φοβια που ειναι απλως μεσα στο μυαλο σου.

Θα δεις θριλλερ,μονος σου στο σπιτι,με κλειστα τα φωτα.Για να αποβαλλεις καθε ιδεοληψια του μεταφυσικου απο πανω σου.Και μετα,δεν μενει τιποτα αλλο απο το να σκεφτεις λογικα.Αμα τυφλωθεις,δεν θα μπορει να σε βοηθησει ουτε το ανοιχτο φως.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
και εγω μεχρι πριν κατι μηνες, αμα δεν ακουγα θορυβο απο τα αλλα δωματια (τηλεοραση, συζητησεις...) και δεν εβλεπα φως απο το χωλ δεν μπορουσα να κοιμηθω... μετα σταδιακα εκλεινα την τηλεοραση και ελεγα να μην μιλανε, οποτε ακουγα μονο θορυβους (ντουλαπια, ποτηρια κτλ.. ηξερα δλδ οτι καποιος ειναι ξυπνιος μεσα και δεν κοιμουνται ολοι..).. και ετσι συνηθισα και μετα απο καποιο διαστημα δεν χρειαζομουν ουτε αυτους τους ηχους αλλα μονο φως... μετα παλι σταδιακα προσπαθουσα να αναβω μικροτερα φωτακια, ή να αφηνω το φως μονο απο εξω να ερχετε (απο τις λαμπες του δρομου) και καπως ετσι παλι συνηθισα και οσο πηγαινε με ενοχλουσε ο ηχος και το φως.. ηθελα να εχει απολυτη ησυχια και σκοταδι για να χαλαρωσω..
καμια φορα ακομα θελω να ακουω ηχους, αλλα ειναι σπανιες φορες πλεον :)
δοκιμασε και εσυ σταδιακα να κλεινεις το ραδιοφωνο και το φως... κατευθειαν πιστευω αμα τα κοψεις δεν θα τα καταφερεις ευκολα..
και εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα :)
εχω ελατωσει το φως παλια ειχα πολυ δυνατο φως αλλα δεν μπορω..αρχιζω και αγχωνομαι και δεν μπορω να κοιμηθω...οσο για το ραδιοφωνο το εχω γτ μου αρεσει να ακουω αθλητικα γτ ασχολουμαι πολυ δεν ειναι επειδη φοβαμαι η κατι τετοιο

αν μου επιτρέπεις,μένεις μόνος στο σπίτι;
γιατί αν δεν μένεις μπορείς να πεις στους υπόλοιπους ότι το φως απτο χωλ θα μένει πάντα ανοιχτό,να ανοίγεις τέρμα την όρτα και όσο περνά ο καιρός να την κλείνεις σιγά σιγά

και εγώ είχα τέτοια θέματα αλλά τα ξεπέρασα............βασικά δεν παύω να κλάνω μέντες έτσι και δω κανα θριλερ και πάω σε σκοτεινό δωμάτιο,ή είμαι μόνη στο σπίτι και τα φώτα ως το δωματιο μου είναι κλειστά,αλλά πλεον με εκνευρίζει ο κάθε θόρυβος και το κάθε φως(σου μιλάει η κυρία που δεν κοιμόταν αν δεν υπήρχε τιβι στο δωματιο ;),σιγά σιγά χαμήλωνα την ένταση μέχρι που την έφτασα στο mute,και την έβαζα να κλείνει σε ενα τεταρτο πχ. και αν ξυνουσα,σιγα σιγα βλεποντας την κλειστή,συνήθισα στην ιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Λοιπον,αμα κανεις το εξης,πιστευω ο φοβος σου θα εξαφανιστει,διοτι αποτελει μια φοβια που ειναι απλως μεσα στο μυαλο σου.

Θα δεις θριλλερ,μονος σου στο σπιτι,με κλειστα τα φωτα.Για να αποβαλλεις καθε ιδεοληψια του μεταφυσικου απο πανω σου.Και μετα,δεν μενει τιποτα αλλο απο το να σκεφτεις λογικα.Αμα τυφλωθεις,δεν θα μπορει να σε βοηθησει ουτε το ανοιχτο φως.



Πολύ hardcore.
Μετά δεν θα μπορεί να κοιμηθεί ούτε με αναμμένο φως και θα κοιμάται στο κρεβάτι τον γονιών του μαζί με τους γονείς!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top