Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Νομίζω ναι:)

Εμείς είχαμε ΟΤΕ για σταθερό και hol για internet, κάποτε.


(Τώρα βέβαια, αλλάξαμε πάροχο internet:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ίσως θεωρηθεί βλακεία αυτό που θα ρωτήσω αλλά ok.
Ο ήχος στο laptop μου δεν είναι με κουμπάκια αλλά με αφή. Όποτε βλέπω κάτι σε πλήρη οθόνη και χρειαστεί να ρυθμίσω τον ήχο με βγάζει από την πλήρη οθόνη.
Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
με αφη στην οθονη?
hp ειναι το λαπτοπ ε?αυτο που ειχα δειξει..

δες τις ρυθμισεις του ηχου..μηπως εχει τετοια επιλογη.. control panel ή τον οδηγο κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δέν είναι πάνω στην οθόνη, πάνω από το ηχείο είναι (ηχείο δεν είναι εκείνο; ).
Για εκείνο μιλάμε, το σπαστικό είναι όταν πάω να παίξω ένα game και χρειαστεί να αυξομειώσω τον ήχο.
Από τον πίνακα ελέγχου δε βρήκα κάτι, άσε που έχει πολλά πράγματα. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Διάβασες τις οδηγίες; (Για ποιο μοντέλο μιλάμε;:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Hp pavilion dv6 1360 ev.
Όταν το πήρα δε θυμάμαι να είχε οδηγίες. Εκτός αυτού βαριέμαι τραγικά να διαβάσω απόο το net, και άμα το βρω. Kαλό είναι και έτσι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι να σου πω:/:

Εμένα το laptop (with Windows Vista SP2), δεν παίζει full HD*, ενώ παίζει HD σε 720p. Σε άλλο laptop (with windows 7) με την ίδια ανάλυση οθόνης, αλλά με 0,2 μεγαλύτερη οθόνη παίζει κανονικά. Είναι πρόβλημα των drivers; (Laptop with Vista: realised in 2007. Laptop with 7: realised in 2010:P)

*Το full HD, παίζει μεν, αλλά κολλάει δε. Δεν είναι πρόβλημα ταχύτητας της σύνδεσης

Τα έχει φάει τα ψωμιά του το laptopaki μου;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω ένα πρόβλημα με το CD/DVD player. :/: Όταν βάζω μέσα ένα CD/DVD κολλάει όλος ο υπολογιστής και πρέπει να κάνω reboot για να το διαβάσει. Μετά το reboot, μπορώ να δω μια χαρά τα περιεχόμενα του CD/DVD.

Θυμάμαι ότι το ίδιο πρόβλημα είχε παρουσιαστεί και την προηγούμενη φορά που ο τεχνικός μου άλλαξε το δίσκο (αυτή τη φορά τον άλλαξα μόνη μου) και τηλεφωνικά η Dell μου είχε βρει τη λύση, η οποία όμως δεν θυμάμαι ποια ήταν γιατί αλλάξαμε διάφορα πράγματα μέχρι να βρεθεί. :worry:
Έχω βάλει το νέο firmware του CD/DVD player και δεν βλέπω να χρειάζεται drivers.
Ο τυπάς από την τεχνική υποστήριξη θυμάμαι με είχε βάλει να πειράξω τις ρυθμίσεις AHCI/IDE στο BIOS, και μάλλον με είχε βάλει να κατεβάσω κάποιους drivers από την Dell. Δεν θυμάμαι όμως τι και πως. :(
Ξέρει κανείς να λύσει το μυστήριο;
Το drive είναι ένα Optiarc DVDRWBD BC-5600S ATA και αυτή τη στιγμή το BIOS είναι στο AHCI.
Δεν νομίζω όμως να άλλαξε η ρύθμιση στο BIOS με τον νέο δίσκο που έβαλα. Ε; :hmm:
Άρα μάλλον χρειάζομαι κάποιους Drivers για AHCI ή IDE;
Μπερδεύτηκα. Please βοηθείστε! :/:

Edit: Ξέχασα να πω πως έχω απενεργοποιήσει το autorun για τη συσκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η ρυθμιση achi σε εμενα δε λειτουργει ποτέ καλα,,προτεινω να το ξαναβαλεις σε ide..

δοκιμασες το βιος σε safe ή optimal mode?

ποιο δισκο εβαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
η ρυθμιση achi σε εμενα δε λειτουργει ποτέ καλα,,προτεινω να το ξαναβαλεις σε ide..

δοκιμασες το βιος σε safe ή optimal mode?

ποιο δισκο εβαλες?

Θα δοκιμάσω να βάλω το IDE, μήπως κάνει τη διαφορά.
Δεν ξέρω τι εστί bios σε safe ή optimal mode. :P
Έβαλα έναν Seagate 500αρη. (ST9500420AS)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι εστί bios σε safe ή optimal mode.

μπες στο βιος..και ψαξε ,στις επιλογες,,θα εχει επιλογη για safe ή optimal ρυθμισεις..
safe ειναι οι απολυτως βασικες ,optimal οι default βασικα,,του εργοστασιου..

ψαχτο..καπου θα εχει σιγουρα..

πηρες το δισκο που εδειξα,,μπραβο..:D
πες μου μετα εντυπωσεις απο την ταχυτητα θορυβο κλπ,,γιατι ειναι 7200στροφων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από θόρυβο είναι μια χαρά. Δεν ακούω τίποτα. :D Για περισσότερες εντυπώσεις θα περιμένεις καμιά βδομάδα. Δεν έχω στήσει τίποτα ακόμη. Θέλω να λύσω πρώτα το πρόβλημα...και το windows update κατεβάζει αυτή τη στιγμή 76 νέες εκδόσεις. :whistle:
Όταν τελειώσει θα δοκιμάσω όλα αυτά που είπαμε.
Ευχαριστώ! :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άλλαξα το power sceme, από αυτό που προτείνει η Dell, σε high performance και για την ώρα, φαίνεται να λειτουργεί καλά το drive. Είναι δυνατόν; :worry: Δεν μου φαίνεται λογικό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
σαν ηλεκτρονικος μηχανικος με εμπειρια υπολογιστων απο την 2η γυμνασιου . φιλε μου η συμβουλη μου ειναι φορματ και μονο φορματ . προφανως το λειτουργικο σου εχει γεμισει ιους και trojan . καλο ειναι να κανεις ενα φορματ και να μαθεις την διαδικασια γιατι απο αυτο δεν θα γλιτωνεις ποτε .
για καλυτερη προστασια απο ιους μπορεις , αν εχεις , ενα δευτερο υπολογιστη να φορτωσεις λινουξ και να κανεις ενα μικρο δικτυο . επειδη τα λινουξ εχουν το καλυτερο φαιργοουλ δεν θα εχεις ποτε προβλημα μει ους στον υπολογιστη που εχεις φορτωμενα windows. καλο βραδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε ποιον απευθύνεσαι Κορωνεύς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άλλαξα το power sceme, από αυτό που προτείνει η Dell, σε high performance και για την ώρα, φαίνεται να λειτουργεί καλά το drive. Είναι δυνατόν; Δεν μου φαίνεται λογικό.
καλα τι γινεται?
ρευμα του ελειπε του drive?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έλα ντε; Είδα αυτή τη λύση σε κάποιο ξένο φόρουμ...
Βέβαια στο μεταξύ έβαλα και SP2... μάλλον αυτό πρέπει να έκανε τη δουλειά. Δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι το ρεύμα...

Ο δίσκος πολύ καλός Αγγελούκο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμένα το laptop (with Windows Vista SP2), δεν παίζει full HD*, ενώ παίζει HD σε 720p. Σε άλλο laptop (with windows 7) με την ίδια ανάλυση οθόνης, αλλά με 0,2 μεγαλύτερη οθόνη παίζει κανονικά. Είναι πρόβλημα των drivers; (Laptop with Vista: realised in 2007. Laptop with 7: realised in 2010:P)

*Το full HD, παίζει μεν, αλλά κολλάει δε. Δεν είναι πρόβλημα ταχύτητας της σύνδεσης

Τα έχει φάει τα ψωμιά του το laptopaki μου;:(
Θα μου απαντήσει κάποιος;:P

@isiliel: Γενικά, πρέπει να εγκαθιστούμε τις ενημερώσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
σαν ηλεκτρονικος μηχανικος με εμπειρια υπολογιστων απο την 2η γυμνασιου . φιλε μου η συμβουλη μου ειναι φορματ και μονο φορματ . προφανως το λειτουργικο σου εχει γεμισει ιους και trojan . καλο ειναι να κανεις ενα φορματ και να μαθεις την διαδικασια γιατι απο αυτο δεν θα γλιτωνεις ποτε .
Το "format" δεν είναι πανάκεια, φίλε μου. Κατ' αρχάς ποιος είπε ότι η Isiliel έχει Windows;

Ok, Windows έχει :P αλλά και πάλι, το format δεν είναι λύση πρωτού εντοπίσεις το πού υπάρχει το πρόβλημα, που μπορεί να είναι, από πάνω προς τα κάτω:

  • Σε επίπεδο λειτουργικού
  • Από το firmware (AHCI - IDE)
  • Σε επίπεδο hardware
Εγώ η πρώτη λύση που θα πρότεινα (εάν δεν έχει λυθεί το πρόβλημα) είναι να βάλει ένα live USB, να μπει σε linux απ' αυτό και να βάλει ένα CD να δει αν θα παίξει, για να δούμε αν φταίει το OS (οπότε έχεις δίκιο, μπούκωσαν τα Windows) ή όχι, οπότε θα πρέπει να "κατέβουμε" προς τα κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα μου απαντήσει κάποιος;

βασικα δεν νομιζω να εχει φαει τα ψωμια του το λαπτοπ.
μαλλον για software το κοβω το προβλημα,,βρωμιες του λειτουργικου κλπ..;)

τα hd βιντεο,,τα εχεις κατεβασει και παιξει με ξεχωρο player εκτος broswer? κανει τα ιδια?

για σιγουρια κατεβασε το windows advanced care και τραβα του ενα..καθαρισμα.;)και optimization ..το κανω συνεχεια εγω,,με αυτοκαι ειναι αψογο
το καλυτερο δωρεαν προγραμμα καθαρισμου και updated για vista win 7 ...
αν δεν βελτιωθει κατι με το παραπανω,,τοτε ειναι πιο σοβαρο ,hardware κλπ..

κανα driver καρτας ξαναβαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top