[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Για το συγκεκριμένο θέμα όχι, αλλά για τη λιπαρότητα γενικά ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
τι ειναι αυτη η γελη αλοης; πως τη ζηταμε κ απο που; και γω με λιπαρο δερμα ειμαι κ πορους στη μυτη :/

γέλη αλόης έχει σε όλα τα φαρμακεία, πας και ζητάς aloe vera gel
είναι ένα σωληνάριο μεγάλο, υπάρχει σε 100, 200 και 300 ml
εγώ το καλοκαίρι που το δέρμα είναι λιπαρό το χρησιμοποιώ κατά κόρον, άσε που κάνει θαύματα στο κάψιμο. Κυμαίνεται στα 5 -5μισι ευρώ τα 100 ml

Φτηνό primer
Επίσης για εσάς που είστε τρελά λιπαρές στο πρόσωπο, ένα τρομερό τρικ για να μην γυαλίζετε και να στέκεται και το makeup (αν δεν θέλετε να αγοράσετε ειδική βάση πριν το μακιγιάζ) πάρτε γάλα μαγνησίας, βάλτε το σε ένα μπουκαλάκι με σπρέι αντλία. Ψεκάστε πάνω σε βαμβακάκι και απλώστε στη ζώνη Τ ή σε όλο το πρόσωπο, μετά απλώστε ό,τι μακιγιάζ θέλετε. Δε θα γυαλίζετε καθόλου μέσα στη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Και πως το βρίσκω αυτό το γάλα;;;;; :P
Α, παναγιά τι άλλο θα κάνουμε για την ομορφιά πια; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και πως το βρίσκω αυτό το γάλα;;;;; :P
Α, παναγιά τι άλλο θα κάνουμε για την ομορφιά πια; :hehe:

Στο φαρμακείο. Το γάλα μαγνησίας δεν είναι γάλα κανονικό ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δαλιδά πες μας κι άλλα. Εσύ ξέρεις πολλά!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μαγνησία είναι μία χημική ένωση και ότι ο νομός της Ελλάδας. :P Η Βικιπαίδεια έχει λινκ στα αγγλικά κι εγώ θυμάμαι φίλη να το παίρνει για τη δυσκοιλιότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Και της έκανε καλό της φίλης σου? Γιατί εγώ λιπαρότητα έντονη δεν έχω, όμως με τη φίλη σου συμπάσχω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για τη δυσκοιλιότητα νομίζω τη βοήθησε αλλά τελικά το πρόβλημά της ήταν ψυχολογικό και βρήκε άλλα κόλπα. Πχ καλό πρωινό, ηρεμία μετά το πρωινό, κλπ κλπ... :)
Για το πρόσωπο δε θα δοκίμαζα πια το γάλα μαγνησίας, στα 30 μου, αλλά νομίζω το είχα χρησιμοποιήσει για λίγο στα 21 μου που έκανα ακμή... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πάντως γενικά για τη λιπαρότητα, το μυστικό είναι να ενυδατώνετε σωστά το δέρμα και να μην το υπερ-ξηραίνετε.
Πολλές νομίζουν ότι με το να μην βάλουν ενυδατική κρέμα κάνουν καλό, αφού υποτίθεται σου αρκεί η λιπαρότητα του δέρματος. Αντιθέτως, η έντονη λιπαρότητα εκτός από ορμονική, οφείλεται στην έλλειψη ενυδάτωσης. Το δέρμα είναι αφυδατωμένο και παράγει πολύ σμήγμα ώστε να αναπληρώσει.

Πχ όχι πλύσιμο προσώπου πάνω από 2 φορές τη μέρα και όχι υπερβολικά αλκοολούχες λοσιόν

Το ίδιο ισχύει και με το κεφάλι. Το καθημερινό λούσιμο κάνει τα λιπαρά μαλλιά ακόμη πιο λιπαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κανένα τρικ για τους διεσταλμένους πόρους? (πέρα από το χλιαρό - κρύο νερό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πάντως γενικά για τη λιπαρότητα, το μυστικό είναι να ενυδατώνετε σωστά το δέρμα και να μην το υπερ-ξηραίνετε.
Πολλές νομίζουν ότι με το να μην βάλουν ενυδατική κρέμα κάνουν καλό, αφού υποτίθεται σου αρκεί η λιπαρότητα του δέρματος. Αντιθέτως, η έντονη λιπαρότητα εκτός από ορμονική, οφείλεται στην έλλειψη ενυδάτωσης. Το δέρμα είναι αφυδατωμένο και παράγει πολύ σμήγμα ώστε να αναπληρώσει.

Πχ όχι πλύσιμο προσώπου πάνω από 2 φορές τη μέρα και όχι υπερβολικά αλκοολούχες λοσιόν

Το ίδιο ισχύει και με το κεφάλι. Το καθημερινό λούσιμο κάνει τα λιπαρά μαλλιά ακόμη πιο λιπαρά.

Εσύ είσαι σοφή!
tell us more. :spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;

Είναι κακό να κοιμάμαι βαμμένη; Μερικές φορές κοιμάμαι με την μάσκαρα και το μολύβι και την επόμενη πολλές φορές έχω φαγούρα στα μάτια και με τσούζουν λιγάκι... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γενικά το μακιγιάζ δεν είναι ο,τι καλύτερο για το δέρμα για πολλούς λόγους. Για αυτό όταν δεν πρόκειται να σε δει κανείς (όταν είσαι στο σπίτι και όταν κοιμάσαι) καλό θα είναι να ξεβάφεσαι για να μην το επιβαρύνεις άσκοπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Γενικά το μακιγιάζ δεν είναι ο,τι καλύτερο για το δέρμα για πολλούς λόγους. Για αυτό όταν δεν πρόκειται να σε δει κανείς (όταν είσαι στο σπίτι και όταν κοιμάσαι) καλό θα είναι να ξεβάφεσαι για να μην το επιβαρύνεις άσκοπα.

Μπορεί να δημιουργήσει κάποια αλλεργία ή κάποιο πρόβλημα γενικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;

Είναι κακό να κοιμάμαι βαμμένη; Μερικές φορές κοιμάμαι με την μάσκαρα και το μολύβι και την επόμενη πολλές φορές έχω φαγούρα στα μάτια και με τσούζουν λιγάκι... :redface:

Έγκλημα.
Εκτός του ότι το πρωί ξυπνάς σα panda :P Όλες οι ουσίες των καλλυντικών απορροφώνται από το δέρμα, ερεθίζεται, ακόμη και οι βλεφαρίδες σου μπορεί να αρχίσουν να αραιώνουν αν αμελείς να βγάλεις τη μάσκαρα. Με τη μάσκαρα καταστρέφονται πιο εύκολα.
Αν βαριέσαι το βράδυ να κάνεις κανονικό ντεμακιγιάζ, τουλάχιστον βγάλε μόνο το μεικαπ από τα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βασικά μάλλον εσύ λες άλλη τεχνική, αυτή που ανέβασα εγώ γίνεται με soft pastel ζωγραφικής. :redface:
Αυτό που λες εσύ γίνεται σε στεγνό μαλλί; Γιατί είδα και ένα βιντεάκι που γίνεται με στεγνό μαλλί και όντως το σύμπαν γίνεται "χρωματιστό".
Αυτό που έβαλα εγώ γίνεται σε βρεγμένη τουφίτσα, απλά περνάς το pastel στεγνώνεις τη τούφα και έτοιμο.
Στο ξανθό από ότι είδα κάνει μπαμ, σε εμένα το σκούρο το μελαχρινό πχ δε νομίζω να κάνει τίποτα το τραγικό, αλλά λέμε τώρα. :P

Σε νωπό μαλλί το είχα δοκιμάσει και δεν θα έλεγα πως φάνηκε και κάτι ιδιαίτερο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Έγκλημα.
Εκτός του ότι το πρωί ξυπνάς σα panda :P Όλες οι ουσίες των καλλυντικών απορροφώνται από το δέρμα, ερεθίζεται, ακόμη και οι βλεφαρίδες σου μπορεί να αρχίσουν να αραιώνουν αν αμελείς να βγάλεις τη μάσκαρα. Με τη μάσκαρα καταστρέφονται πιο εύκολα.
Αν βαριέσαι το βράδυ να κάνεις κανονικό ντεμακιγιάζ, τουλάχιστον βγάλε μόνο το μεικαπ από τα μάτια.

Απλά κάποιες φορές δεν προλαβαίνω και κοιμάμαι με την μάσκαρα και το μολύβι.Όντως παρατήρησα ερεθισμό και κάποιες φορές να αραιώνουν οι βλεφαρίδες αλλά οκ, θα είμαι πιο επιμελής από εδώ και πέρα :)

Ευχαριστώ :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Απλά κάποιες φορές δεν προλαβαίνω και κοιμάμαι με την μάσκαρα και το μολύβι.Όντως παρατήρησα ερεθισμό και κάποιες φορές να αραιώνουν οι βλεφαρίδες αλλά οκ, θα είμαι πιο επιμελής από εδώ και πέρα :)

Ευχαριστώ :flowers:

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις ;) Εγώ ειδικά για όταν ξενυχτάω, έχω από πριν φύγω έτοιμο στο μπάνιο το βαμβάκι και το ντεμακιγιάζ. Βέβαια όταν φοράς φακούς επαφής δεν χωράει τεμπελιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ κάνω το άλλο...
παίρνω ντεμακιγιάζ μαζί μου και ξεβάφομαι στην επιστροφή, μέσα στο αμάξι, στο ασανσέρ ή εκεί που θα πάμε για φάμε στη τουαλέτα, έτσι μόλις γυρνάω σπίτι να μπορώ να πέφτω άνετα με φόρα στο κρεβάτι και να μη σκέφτομαι με το που ακουμπήσω το κεφάλι στο μαξιλάρι "πω γαμώτο δε ξεβάφτηκα, αι σιχτίρ" :P
Ή η άλλη μου λύση είναι μαντηλάκι υγρό για ντεμακιγιάζ (αν και γενικά δεν είμαι φαν!) σε κάτι τέτοια όμως είναι χρήσιμα, τα αφήνω στο κομοδίνο, ξαπλώνω αρπάζω τα μαντηλάκια, τσακ- τσακ, δροσίζω έτσι και τη μάπα μου και είμαι έτοιμη για νάνι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Kάτι σχετικό με το ντεμακιγιάζ. Ένα μεγάλο λάθος που κάνουμε είναι ότι μετά το ντεμακιγιάζ (γαλάκτωμα/μαντηλάκι), οι περισσότερες δεν πλενόμαστε με νερό. Όλα αυτά τα προϊόντα έχουν σαπωνοειδή στοιχεία με αποτέλεσμα να μένουν στο πρόσωπο και να δημιουργούν θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top