Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

techgirl

Νεοφερμένος

Η techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
αν ο άλλος δεν σε αφήνει με τιποτα να πληρώσεις τι κάνεις? καμια ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Του βαζεις τα μισα λεφτα στην τζεπη ή τον κερνας την επομένη,αλλα εαν σου λεει κερναω εγω ,τοτε το σεβεσαι και δεν κανεις τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
αν ο άλλος δεν σε αφήνει με τιποτα να πληρώσεις τι κάνεις? καμια ιδέα;

Επιμένεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Περιμένεις να πάει τουαλέτα και πληρώνεις, duh.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τον αφήνεις να πληρώσει και του λες ότι την επόμενη φορά πληρώνεις εσύ θέλει δε θέλει-για να είμαστε δίκαιοι. Δεν τα μπορώ εγώ αυτά τα "μα σε παρακαλώ" "όχι εγώ σε παρακαλώ", "μα όχι εγώ σε παρακαλώ" κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Εμενα δεν μου εχει τυχει να πληρωσω ποτε στο πρωτο-πρωτο ραντεβου. Μετα ομως προτιμω γενικα ο καθενας τα δικα του ή μισα-μισα οταν το απαιτει η περισταση [δεν θα καθεσαι στο κινεζικο να μετρας τις μπουκιες του αλλου και ποσα ποσα spring rolls εχει φαει]^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Άλλο ένα θέμα στο οποίο βασιλεύει η υποκρισία. Ο άντρας θεωρεί οτι πρέπει να πληρώσει για να μην θεωρηθεί τσιφούτης και βάζει το χέρι στην τσέπη. Η γυναίκα θεωρεί οτι πρέπει να αρνηθεί αρχικά για να μη θεωρηθεί συμφεροντολόγα, αλλά μετά να δεχτεί "με δυσκολία" για να θεωρηθεί οτι αφήνει τον άντρα να κάνει κουμάντο. Στο τέλος αυτής της υποκριτικής πράξης δεν ξέρουν ο μεν άντρας αν η γυναίκα αρνήθηκε και μετά δέχτηκε επειδή έτσι ένιωσε ή επειδή έτσι είναι το αναμενόμενο, η μεν γυναίκα αν ο άντρας προσφέρθηκε να κεράσει επειδή ήθελε ή επειδή έτσι είναι το αναμενόμενο. Αχταρμάς δηλαδή. Προσωπικά την πρώτη πρώτη φορά διευκρινίζω οτι δε θέλω να κεράσω ούτε να με κεράσουν, αφήνω απέξω ααυτό το ηλίθιο θέμα, πληρώνει ο καθένας τα δικά του και δε με απασχολεί ποτέ ξανά. Σε μακροχρόνια σχέση έχουμε κοινό ταμείο το οποίο γεμίζουμε και οι δύο με το ίδιο ποσό κατά καιρούς και πληρώνουμε τα πάντα από κει. Το πρόβλημα λύθηκε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το κέρασμα το κάνεις με την καρδιά σου. Όπως όλες οι πράξεις ευγένειας, επιδέχεται ανταπόδοση σε επόμενη έξοδο. Έτσι παν αυτά. Άμα είναι να αρχίσεις τα "μα όχι σε παρακαλώ""μα επιμένω", ας πληρώνει ο καθένας τα δικά του καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τον αφήνεις να πληρώσει και του λες ότι την επόμενη φορά πληρώνεις εσύ θέλει δε θέλει-για να είμαστε δίκαιοι. Δεν τα μπορώ εγώ αυτά τα "μα σε παρακαλώ" "όχι εγώ σε παρακαλώ", "μα όχι εγώ σε παρακαλώ" κλπ...

Θα έβγαινα μαζί σου.
Για μία φορά.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Βέβαια, πιστεύω, παίζει ρόλο κι η διαφορά ηλικίας. Οταν πχ. ένας 23χρονος έχει βγει με μια γυναίκα παρα πολύ μεγαλύτερη του, δεν μπορει να παριστάνει τον καμπόσο και να επιμένει να κεράσει εκείνος. Και το αντίθετο, αν μια 22χρονη εχει βγει μ'έναν 40χρονο, θα φανεί άσχημο να παει 50-50 και ο άντρας να πει: 15 ευρώ τα δικά μου και 18 ευρώ τα δικά σου...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heartie

Νεοφερμένος

Η Heartie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τι γίνεται τελικά με το θέμα του λογαριασμού όταν βγαίνετε με κάποιον/α?
Με ενδιαφέρει περισσότερο η άποψή σας για τα πρώτα ραντεβού που τα πράγματα είναι ακόμα περίεργα και υπάρχει μια συστολή σε αυτό το θέμα..
Να κερνάει ο άντρας μόνο?
Να κερνάει η γυναίκα?
Ο καθένας τα δικά του?
Μισά-μισά?

Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Από κει και πέρα δεν έχω πρόβλημα στις μετέπειτα συναντήσεις να κεράσω εγώ.

Πώς το βλέπετε το θέμα και ποιες οι σχετικές εμπειρίες σας?

Εμενα μου συνεβη προσφατα το εξης κουλο.Ειχα παει για καποιες μερες στο σπιτι ενος φιλου
κ την πρωτη βραδια πληρωσε κ στην καφετερια κ στην πιτσαρια.Την επομενη βεβαια πληρωσα
εγω το ντελιβερι.Το πρωτο βραδυ λοιπον μου ζητησε να κοιμηθουμε μαζι στο ιδιο κρεββατι
κ αρνηθηκα. Το αποτελεσμα ητανε μετα απο δυο μερες οταν παραγγειλαμε γκουντις να καθεται
να υπολογιζει αναλυτικα ποιος πρεπει να πληρωσει τι.... :/: Τωρα ξενερωνεις η όχι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Εμενα μου συνεβη προσφατα το εξης κουλο.Ειχα παει για καποιες μερες στο σπιτι ενος φιλου
κ την πρωτη βραδια πληρωσε κ στην καφετερια κ στην πιτσαρια.Την επομενη βεβαια πληρωσα
εγω το ντελιβερι.Το πρωτο βραδυ λοιπον μου ζητησε να κοιμηθουμε μαζι στο ιδιο κρεββατι
κ αρνηθηκα. Το αποτελεσμα ητανε μετα απο δυο μερες οταν παραγγειλαμε γκουντις να καθεται
να υπολογιζει αναλυτικα ποιος πρεπει να πληρωσει τι.... :/: Τωρα ξενερωνεις η όχι???


Κάποτε το "ρσενικό" πηδούσε με μπον-φιλέ και σαμπάνια. Σήμερα ο μέσος έλληνας άντρας πηδάει με έναν καφέ και μια πίτσα φαν....


Τι σου κάνει η *τάνα* η οικονομική κρίση...:whistle:



Προφανώς και ειρωνεύομαι.:P



Κοίτα, εκείνο που δε μας λες είναι αν από την ευσυνειδησία σου (και μπράβο σου) τη δεύτερη μέρα να πληρώσεις εσυ το ντελίβερι, αρνήθηκες πεισματικά δεύτερο κέρασμά του και του δημιούργησες καταπιεστικά την εντύπωση ότι πρέπει να τα μοιράζεστε ακριβώς στη μέση, οπότε στο τρίτο ντελίβερι άρχισε τις αναλύσεις.

Δε λέω ότι είναι αδύνατο να συνέβη κι αυτό που διατείνεσαι, ίσα ίσα το θεωρώ πιθανό ένας τυπάς να είναι τόσο στόκος που να νόμισε ότι θα σε ρίξει με 7 ευρώ στο κρεβάτι και μετά όταν έφαγε τη σούπα να πείσμωσε. Όμως μήπως και εσύ αρνήθηκες πεισματικά να σε ξανακεράσει 2η φορά και απλά συνέπεσε η ανάλυση και η μοιρασιά με όλα αυτά;

Αν συμβαίνει το πρώτο, δώστου και 30 σεντ για τα μηνύματα στο κινητό που σου στειλε για να σε ψήσει και απλά μην ξαναβγείς μαζί του.

Αν συμβαίνει το δεύτερο, τότε δεν μας είπες όλη την ιστορία ως όφειλες και απλά βγήκε λάθος εντύπωση για το παλικάρι.

Πολλές φορές τα προφανή μας κοιτάζουν κατάματα ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Χαχαχαχα σωστος ο τυπας. Πηρε πρεφα οτι δεν του καθεσαι? Ασε μας κουκλιτσα μου τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Θα έβγαινα μαζί σου.
Για μία φορά.:redface:

χαχαχαχα! Γιατί; Για να μην πληρώσω εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κάποτε το "ρσενικό" πηδούσε με μπον-φιλέ και σαμπάνια. Σήμερα ο μέσος έλληνας άντρας πηδάει με έναν καφέ και μια πίτσα φαν..

Αχ, τι ακούω η καημένη και είμαι ένα απροστάτευτο κοριτσάκι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Απόψε κερνάς εσύ....
Αύριο κερνάω εγώ...

Κι αν μου κάνεις όλα τα γούστα
Θα φέρω και τις φίλες για κέρασμα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Άλλο ένα θέμα στο οποίο βασιλεύει η υποκρισία. Ο άντρας θεωρεί οτι πρέπει να πληρώσει για να μην θεωρηθεί τσιφούτης και βάζει το χέρι στην τσέπη. Η γυναίκα θεωρεί οτι πρέπει να αρνηθεί αρχικά για να μη θεωρηθεί συμφεροντολόγα, αλλά μετά να δεχτεί "με δυσκολία" για να θεωρηθεί οτι αφήνει τον άντρα να κάνει κουμάντο. Στο τέλος αυτής της υποκριτικής πράξης δεν ξέρουν ο μεν άντρας αν η γυναίκα αρνήθηκε και μετά δέχτηκε επειδή έτσι ένιωσε ή επειδή έτσι είναι το αναμενόμενο, η μεν γυναίκα αν ο άντρας προσφέρθηκε να κεράσει επειδή ήθελε ή επειδή έτσι είναι το αναμενόμενο. Αχταρμάς δηλαδή. Σε μακροχρόνια σχέση έχουμε κοινό ταμείο το οποίο γεμίζουμε και οι δύο με το ίδιο ποσό κατά καιρούς και πληρώνουμε τα πάντα από κει. Το πρόβλημα λύθηκε!;)

Αφού υπάρχει η Himela να τα γράφει καλύτερα από τον τρόπο που θέλω να τα αναλύσω, γιατί να κουράζομαι ? ;) (ένα μικρό κομμάτι αφαίρεσα μονάχα το οποίο δεν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απόψε κερνάς εσύ....
Αύριο κερνάω εγώ...

Κι αν μου κάνεις όλα τα γούστα
Θα φέρω και τις φίλες για κέρασμα:P:P
Η λογική του χορηγού, υποθέτω; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Η λογική του χορηγού, υποθέτω; :hmm:
Όχι.
Η λογική όποιου ξεφτίλα πάει και κουβαλήσει μαζί του και άλλα άτομα επειδή ξέρει πως θα΄χει τζαμπέ ποτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top