Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θέλω να γίνει κατανοητό πως σε καμία περίπτωση δεν μιλάω προσωπικά για σένα. Μιλάω για οποιονδήποτε έχει να υποστηρίξει μια στάση ζωής.
Πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία είναι στάση ζωής?

Επίσης θα ήθελα μια απάντηση στην ερώτηση αυτή από σένα αλλά και από όποιον άλλον θα ήθελε να δώσει...
Isiliel Γιατί έχεις ανάγκη μια επιστημονική έρευνα?Για να βεβαιωθείς σε τι και για ποιον λόγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγω παντως διαβαζοντας την συζητηση δεν καταλαβα οτι οσοι διαφωνουσαν με τις αποψεις σου,εχουν επιφανειακο ενδιαφερον για τους ομοφυλοφυλους και τους προτιμουν αφανεις και γκετοποιημενους..

Εγώ το έχω καταλάβει εδώ και καιρό, διαβάζοντας το παρόν θέμα και δεν αναφέρομαι αναγκαστικά σε όσους διαφώνησαν με τις δικές μου απόψεις, όπως θέλεις να παρουσιάσεις. Λίγοι είναι εξοικειωμένοι με την ομοφυλοφιλία, στην πραγματικότητα, μην ακούς όσα τρυφερά λέγονται εδώ μέσα...

το λαθος σου για μενα (που ξεσηκωσε και τοσες αντιδρασεις) ηταν η κριτικη σου με πολυ σκληρο και επιθετικο υφος προς το συγκεκριμενο χρηστη..
Μπορείς να πάρεις το πρώτο μου ποστ στο θέμα και να μου υποδείξεις πού ακριβώς βρίσκεται ο επιθετικός τόνος; Θα σου ήμουν υπόχρεος. Διότι εγώ προσωπικά έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Εάν θέλεις μάλιστα να πάρουμε ένα ένα τα ποστ και να τα αναλύσουμε, πολύ ευχαρίστως αγαπητέ...


Εγω καταλαβα οτι ο gandalf λεει οτι αν ηταν επιλογη η ομοφυλοφυλια ενω θα του ηταν σεβαστη, δεν θα του ηταν λογικη, επειδη ποιος ανθρωπος (αν δεν του εβγαινε απο μεσα του) θα επελεγε να γινει ομοφυλοφυλος και να βιωσει ολο αυτον τον ρατσισμο και την περιθωροποιηση?

Αυτο καταλαβα τουλαχιστον εγω..Ο gandalf μπορει να μας το εξηγησει και καλυτερα..:)

Τραβηγμένη απ' τα μαλλιά εξήγηση. Ας συνεχίσει ο καθένας μας να λέει λοιπόν όσα ψέματα θέλει στον εαυτό του. Σίγουρα αυτό δεν επηρεάζει τους άλλους, παρά μόνο τον ίδιο. Εγώ το είπα απ' την αρχή: Το πρόβλημα πάντα ξεκινά από μέσα μας κι όχι απ' έξω μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία είναι στάση ζωής?

Επίσης θα ήθελα μια απάντηση στην ερώτηση αυτή από σένα αλλά και από όποιον άλλον θα ήθελε να δώσει...

Έχω απαντήσει ήδη και στα δυο ερωτήματά σου, μέσα στα ποστ μου, ακόμη κι αν δεν απευθυνόμουν ειδικά σε σένα. Δεν νιώθω ότι χρειάζεται να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις για το τι πιστεύω και τι όχι.
Κανείς πιο τυφλός από αυτόν που δε θέλει να δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Έτσι αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι συμφιλιωμένος με την ομοφυλοφιλία του;:confused::hmm:

Δεν χρειάζεται να σου απαντήσω τίποτε άλλο, παρά μόνο ότι εάν το ίδιο attitude και την ίδια οργή που επιδεικνύεις εδώ μέσα απέναντί μου, εκ του ασφαλούς και ανωνύμως βεβαίως, τα είχες και irl, η θέση σου στην κοινωνία θα ήταν παλληκάρι μου πολύ καλύτερη από αυτήν που είναι τώρα...

???
αυτό που είπα είναι ότι αν ημουν str8 και θεωρούσα ότι η ομοφυλοφιλία ήταν επιλογή δεν θα την θεωρούσα και την καλύτερη επλογή που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος, παρόλα αυτά θα την σεβόμουν 100%. Δεν νομίζω ότι αυτή η διατύπωση υποδηλώνει ότι δεν είμαι συμφιλιωμένος με την ομοφυλοφιλία μου. Αν δεν ήμουν και προσπαθούσα να την αρνηθώ δεν θα καθόμουν να την υπερασπίζομαι. Άλλα τέλος πάντων, αφού είσαι πεπεισμένος, μπορείς να θεωρείς ότι θέλεις, δεν νοιάζομαι ποσώς, το θέμα μας άλλωστε είναι η ομοφυλοφιλία και δεν τιτλοφορείται "έχει ο gandalf αποδεχτεί τον εαυτό του" (κάτι που μεταξύ μας δεν ενδιαφέρει και κανέναν)

Όσο για το άλλο που λες, πού γνωρίζεις εσύ ποιο είναι το κοινωνικό μου standing???? Και μάλιστα τόσο καλά ώστε να λες ότι επιδέχεται βελτίωσης? Είπα εγώ ποτέ μου ότι έχω πρόβλημα με την παρούσα θέση μου στην κοινωνία? Τέσπα μην μου απαντήσεις, ας το λήξουμε εδώ και ας αφήσουμε κάναν άλλον να πει την γνώμη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ως πότε παλικάρια η ομοφυλοφιλία θα θεωρείται ... στάση ζωής όπως ψωνίζω μόνο burberry, διαβάζω μόνο vogue και παρακολουθώ america's top model. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι στάση ζωής όπως πιστά μπορεί να ακολουθεί κάποιος τις αξίες του κομουνισμού η καπιταλισμού. Είναι απλά μια διαφορετική σεξουαλική ταυτότητα....
Μπορούμε να συζητάμε,να διαφωνούμε η να συμφωνούμε για πολλές δεκαετίες ακόμα, ότι η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή...και ταυτόχρονα σε κοινωνίες άλλων χωρών όχι μόνο να έχουν λυθεί τέτοιες.....''απορίες'' αλλά να αποδέχονται και να σέβονται ολοκληρωτικά την διαφορετικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
αν ήταν θέμα επιλογής η ομοφυλοφιλία βεβαίως και θα ήταν απόλυτα σεβαστή, όπως επίσης και τα δικαιώματα του ανθρώπου που το επέλεξε. Σίγουρα όμως δεν θα ήταν και μια πολύ λογική επιλογή, προσωπικά θα την χαρακτήριζα κακή επιλογή να διαλέξει κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος, δεν θα καταλάβαινα ποτέ μου τα κίνητρα του. Εννοείται πως θα σεβόμουν τις επιλογές του όμως, δεν είναι δουλειά μου να παρέμβω στα προσωπικά του.

Μ'αυτο που λες gandalf, εχει δικιο να εχει ο χαος ενστασεις σχετικα με την 100% αποδοχη σου της ιδιαιτεροτητας σου σαν ενα ξεχωριστο ατομο.

Αλλα πως γινεται να μην εχεις αμφιβολιες για σενα και να μην εχεις φτιαξει μια σαφη εικονα οταν εισαι ηδη 17 χρονων και ανακαλυπτεις ολα αυτα τα πραγματα που συμβαινουν μεσα σου και γυρω σου. Οταν ανακαλυπτεις τη φυση του εαυτου σου και αρχιζεις και ψαχνεις σιγα-σιγα την θεση που σου αρμοζει να εισαι. Βλεπεις ολον αυτον τον διαχωρισμο που γινεται, βλεπεις ενα περιθωριο να ερχεται και δεν το θες. Κανεις δεν το θελει..

Γι'αυτο, ενω εδω φαινεται καθαρα στα λογια σου ενα πισωγυρισμα απεναντι στην ιδιαιτερη φυση σου, εμενα μου φαινεται 100% λογικο να γινεται αυτο. Ειναι ολη αυτη η αντιμετωπιση των ομοφυλοφιλων που εχεις δει, ο παραγκονισμος και ο εξεφτελισμος(που σιγα-σιγα αρχιζει και εκλειπτει) που δεχονται και σε κανουν να ερχεσαι σε αμφισβητιση εστω για μια στιγμη με την ιδιαιτεροτητα σου. Και νομιζω οτι εχεις κανει ηδη αρκετα βηματα μπροστα και δεν χρειαζεται στην ηλικια που εισαι να κερδισεις τον κοσμο ολο. Θα προτεινα να αφησεις να περασουνε μερικα χρονια και οσο ανεξαρτοποιησαι οικονομικα και ωριμαζεις να συμφιλιωνεσαι και να γινεσαι οσο γινεται ενα με τον εαυτο σου.

Ο χαος μιλησε γενικα οτι το σημαντικοτερο κομματι ειναι η απολυτη και ευσυνειδητη αποδοχη του εαυτου μας. Για αυτην την επιτευξη ο δρομος ειναι τεραστιος και πρεπει τα πραγματα να μπουνε ενα-ενα με τη σειρα..

Και συγκεκριμενα εσυ εχεις ηδη κατακτησει αρκετα. Μην σε κυριευει το λογικο αχγος που εχεις για το μελλον σου και αρχιζεις αγωνες που ο καιρος τους δεν εχει ερθει ακομη..

Καλως ή κακως, απο μια συζητηση σ'ενα φορουμ δεν θα λυθουν και πολλα πραγματα. Η μαχη θα κερδιθει εκει εξω και σιγα-σιγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε παιδιά...το ότι κάποιος έχει αποδεχτεί τον εαυτό του δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να δει κάποια αρνητικά στοιχεία που υπάρχουν στην κοινωνία και αρνητικές απόψεις που αφορούν την ομοφυλοφιλία..Ή κάποιες δυσκολίες που προκύπτουν και είναι ολοφάνερες....

Μην μπερδεύουμε το ένα με το άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ως πότε παλικάρια η ομοφυλοφιλία θα θεωρείται ... στάση ζωής
Στάση ζωής, είναι η αποδοχή αυτού που είσαι. Δεν χαρακτήρισα την ομοφυλοφιλία στάση ζωής, φίλτατε. Η αποδοχή ή η άρνησή της όμως είναι στάση ζωής. Ο gandalf αναγνώρισε τη διαφορετικότητά του και την αποδέχτηκε, κι αυτό, είναι μια στάση ζωής.
Διάβαζε προσεκτικότερα τα ποστ μου πριν βγάλεις άστοχα συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αυτό είναι αυτογνωσία....όχι στάση ζωής φιλτάτη .....
καληνύχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Βρε παιδιά...το ότι κάποιος έχει αποδεχτεί τον εαυτό του δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να δει κάποια αρνητικά στοιχεία που υπάρχουν στην κοινωνία και αρνητικές απόψεις που αφορούν την ομοφυλοφιλία..Ή κάποιες δυσκολίες που προκύπτουν και είναι ολοφάνερες....

Μην μπερδεύουμε το ένα με το άλλο...
Δεν το μπερδεψε κανεις.

Ειναι γεγονος οτι οσο πιο καλα τα εχεις με τον εαυτο σου, οσο πιο κοντα του εισαι και οσο πιο ευσυνειδητη εικονα εχεις αυτου που εισαι τοσο λιγοτερο θα σε πειραζουν τα αρνητικα σχολια και οι αποψεις γι'αυτο που εισαι..

Δεν γινεται να μην σε πειραξουν.. Εκτος κι αν εισαι ο Βουδας..

Αρα ειναι μια λυση και ενας δρομος αφου ειναι πολυ δυσκολο εως και ουτοπικο να αλλαξεις τις μαζικες αντιλληψεις,(χωρις να σταματας να παλευεις για τα δικαιωματα σου μεσα σ'αυτες) να γνωριζεις, να συμφιλιωνεσαι και να προχωρας μαζι με τον εαυτο σου.


Το προβλημα που υπαρχει γυρω απ'το θεμα της ομοφυλοφιλιας εχει πολλα παρακλαδια. Απλα εχουμε πεσει με τα μουτρα απο πανω και το αναλυουμε απο ολες τις μεριες ταυτοχρονα και ετσι δεν βγαινουν ευκολα συμπερασματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πες τα ρε Ράσκαλ, νομίζω ότι συνόψισες το όλο ζήτημα με τον καλύτερο τρόπο.

Η διαδικασία είναι μακρά, επώδυνη και διαρκεί για χρόνια. Ο Γκάνταλφ έχει πράγματι κάνει τεράστιες προόδους από την εποχή που μας περιέγραψε ότι ανακάλυψε τη διαφορετικότητά του, μέχρι και σήμερα. Ήδη έχει βρει, όπως τόνισε πολλές φορές θετικά σημεία σε αυτήν και άρχισε να πείθει τον εαυτό του να την αποδεχτεί ως κάτι το συστατικό του κι όχι ως κάτι που η φύση τον υποχρέωσε (τα δύο αυτά ίσως μοιάζουν τα ίδια, όμως έχουν τεράστια διαφορά στη φόρτιση).

Δυστυχώς στη συζήτηση, αν είναι να βγάλουμε κάτι απ' αυτήν, υπάρχει ένα πολύ λεπτό σημείο, όταν μιλάμε για το πού βρίσκεται ο εαυτός μας και πού βρίσκονται οι "άλλοι". Όσον αφορά τον κοινωνικό περίγυρο, στον οποίο εγώ επικεντρώθηκα κυρίως, ισχύουν πράγματι τα όσα έγραψα. Στο βαθμό που αποδέχεσαι τον εαυτό σου, η επιρροή των άλλων σιγά σιγά γίνεται όλο και μικρότερη, μέχρι που στο τέλος σταματάει πια να σε νοιάζει.

Όμως υπάρχει ένα σημείο, μια γκρίζα ζώνη θα έλεγα, όπου τα όρια μεταξύ ημών και των άλλων γίνονται θολά κι επικαλύπτονται. Το σημείο αυτό είναι δυστυχώς η οικογένεια, για το οποίο είπε αρκετά ο Γκάνταλφ, ωστόσο απέφυγα έως τώρα να το θίξω, θέλοντας να τελειώσουμε τη συζήτηση για τον απλό κοινωνικό περίγυρο. Είτε μας αρέσει είτε όχι, οι γονείς και τ' αδέλφια μας, έχουν μια προνομιακή θέση μέσα μας, σε βαθμό που η μη αποδοχή από αυτούς έχει άμεση αντανάκλαση στο εσωτερικό μας, τέτοια που δεν μας επιτρέπει να δούμε τον εαυτό μας ως κάτι εντελώς ξεχωριστό από αυτούς. Η σχέση μας με τους γονείς μας μάς ακολουθεί και μας στοιχειώνει σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της ζωής μας και δεν είναι καθόλου εύκολο κανείς ν' αποστασιοποιηθεί απ' αυτούς, ακόμη κι αν τους κόψει την καλημέρα. Στην καλύτερη περίπτωση, οι πιο τυχεροί και οι πιο σοφοί, φτάνουν να ξεπεράσουν σε κάποιο βαθμό αυτόν τον δεσμό, σε αρκετά ώριμη ηλικία και τότε πάλι θα έχουν να το καυχιούνται.

Είχα την τύχη να έχω γονείς που ήξερα πως θα μ' αποδέχονταν ακόμη κι αν έκανα πράγματα που θα τους φαίνονταν απορριπτέα (πράγμα που μου δόθηκε η ευκαιρία να διαπιστώσω και στην πράξη μόλις στα 40 μου). Ήξερα ότι ακόμη και εάν ήμουν ομοφυλόφιλος, ή ό,τι άλλο, θα συνέχιζαν να μ' αγαπούν έστω κι αν αυτό τους πλήγωνε. Αυτός ήταν και ο λόγος, όπως υπονόησε και ο Γκάνταλφ σε κάποιο από τα ποστ του, που είχα τόσο θράσος απέναντι σε όλον τον υπόλοιπο περίγυρο κι έπαιρνα το ρόλο του ομοφυλόφιλου, του περιθωριακού, του καταφρονεμένου, σε μια ένδειξη έμπρακτης συμπαράστασης προς τον αδικημένο και κοινωνικής προβοκάτσιας όπως εκτενώς εξήγησα.

Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι με τους οποίους έχω συζητήσει, έχουν ακριβώς αυτό το παράπονο και την πληγή μέσα τους: Το ότι οι γονείς τους τούς απέρριψαν επειδή δεν ταίριαζαν στην νόρμα που εκείνοι είχαν ορίσει ως το "αποδεκτό". Αυτό είναι νομίζω που δημιουργεί και τον μεγαλύτερο τρόμο σ' ένα νέο παιδί, όταν συνειδητοποιεί τη διαφορετικότητά του. Όλα τ' άλλα, περί ανόητων συμμαθητών και καφρικού περίγυρου, είναι απλά εκλογικεύσεις που ως σκοπό τους έχουν τη μετάθεση του προβλήματος από αυτούς που αγαπάμε, σε εκείνους που στην πραγματικότητα δεν μας νοιάζουν και πολύ.

Φίλε Γκάνταλφ, όλα τα πράγματα γίνονται εξελικτικά και με τα χρόνια. Θα σου πω απλά ότι όπως έλεγε ο Έρμαν Έσσε, κάθε άνθρωπος, κάθε άνθρωπος ανεξαιρέτως, δεν μπορεί να ενηλικιωθεί εάν προηγουμένως δεν "σκοτώσει" μέσα του τους γονείς του, έννοια η οποία είναι ιδιαίτερα δυσνόητη στην πράξη και ίσως ακόμη και παρεξηγήσιμη.

Ο σκοπός μου δεν ήταν να σ' εκνευρίσω (αν και μεταξύ μας τα κατάφερα καλά σ' αυτό :P). Σε είχα δει ν' ανοίγεις την καρδιά σου και σκέφτηκα πως προσωπικά δεν μου έφτανε να σε χτυπήσω συγκαταβατικά στην πλάτη και να σου πω πόσο σου συμπαραστέκομαι, ή πόσο σε λυπάμαι όπως είναι η συνήθης τακτική των αδιάφορων. Σκοπός μου ήταν να πάμε ένα θέμα συζήτησης που μέχρι τώρα είχε κινηθεί μόνο σε τούτο το επιφανειακό επίπεδο, στην καλύτερη περίπτωση και σε ανούσιες αντιπαραθέσεις στην χειρότερη, ένα βήμα προς τα μέσα, λίγο πιο βαθιά. "Όποιος αγαπά παιδεύει" λέει η παροιμία. Ελπίζω να συγχωρήσεις τη χαοτική παλαβομάρα μου και το γεροντικό μου πείσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Πες τα ρε Ράσκαλ, νομίζω ότι συνόψισες το όλο ζήτημα με τον καλύτερο τρόπο.

Η διαδικασία είναι μακρά, επώδυνη και διαρκεί για χρόνια. Ο Γκάνταλφ έχει πράγματι κάνει τεράστιες προόδους από την εποχή που μας περιέγραψε ότι ανακάλυψε τη διαφορετικότητά του, μέχρι και σήμερα. Ήδη έχει βρει, όπως τόνισε πολλές φορές θετικά σημεία σε αυτήν και άρχισε να πείθει τον εαυτό του να την αποδεχτεί ως κάτι το συστατικό του κι όχι ως κάτι που η φύση τον υποχρέωσε (τα δύο αυτά ίσως μοιάζουν τα ίδια, όμως έχουν τεράστια διαφορά στη φόρτιση).

Δυστυχώς στη συζήτηση, αν είναι να βγάλουμε κάτι απ' αυτήν, υπάρχει ένα πολύ λεπτό σημείο, όταν μιλάμε για το πού βρίσκεται ο εαυτός μας και πού βρίσκονται οι "άλλοι". Όσον αφορά τον κοινωνικό περίγυρο, στον οποίο εγώ επικεντρώθηκα κυρίως, ισχύουν πράγματι τα όσα έγραψα. Στο βαθμό που αποδέχεσαι τον εαυτό σου, η επιρροή των άλλων σιγά σιγά γίνεται όλο και μικρότερη, μέχρι που στο τέλος σταματάει πια να σε νοιάζει.

Όμως υπάρχει ένα σημείο, μια γκρίζα ζώνη θα έλεγα, όπου τα όρια μεταξύ ημών και των άλλων γίνονται θολά κι επικαλύπτονται. Το σημείο αυτό είναι δυστυχώς η οικογένεια, για το οποίο είπε αρκετά ο Γκάνταλφ, ωστόσο απέφυγα έως τώρα να το θίξω, θέλοντας να τελειώσουμε τη συζήτηση για τον απλό κοινωνικό περίγυρο. Είτε μας αρέσει είτε όχι, οι γονείς και τ' αδέλφια μας, έχουν μια προνομιακή θέση μέσα μας, σε βαθμό που η μη αποδοχή από αυτούς έχει άμεση αντανάκλαση στο εσωτερικό μας, τέτοια που δεν μας επιτρέπει να δούμε τον εαυτό μας ως κάτι εντελώς ξεχωριστό από αυτούς. Η σχέση μας με τους γονείς μας μάς ακολουθεί και μας στοιχειώνει σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της ζωής μας και δεν είναι καθόλου εύκολο κανείς ν' αποστασιοποιηθεί απ' αυτούς, ακόμη κι αν τους κόψει την καλημέρα. Στην καλύτερη περίπτωση, οι πιο τυχεροί και οι πιο σοφοί, φτάνουν να ξεπεράσουν σε κάποιο βαθμό αυτόν τον δεσμό, σε αρκετά ώριμη ηλικία και τότε πάλι θα έχουν να το καυχιούνται.

Είχα την τύχη να έχω γονείς που ήξερα πως θα μ' αποδέχονταν ακόμη κι αν έκανα πράγματα που θα τους φαίνονταν απορριπτέα (πράγμα που μου δόθηκε η ευκαιρία να διαπιστώσω και στην πράξη μόλις στα 40 μου). Ήξερα ότι ακόμη και εάν ήμουν ομοφυλόφιλος, ή ό,τι άλλο, θα συνέχιζαν να μ' αγαπούν έστω κι αν αυτό τους πλήγωνε. Αυτός ήταν και ο λόγος, όπως υπονόησε και ο Γκάνταλφ σε κάποιο από τα ποστ του, που είχα τόσο θράσος απέναντι σε όλον τον υπόλοιπο περίγυρο κι έπαιρνα το ρόλο του ομοφυλόφιλου, του περιθωριακού, του καταφρονεμένου, σε μια ένδειξη έμπρακτης συμπαράστασης προς τον αδικημένο και κοινωνικής προβοκάτσιας όπως εκτενώς εξήγησα.

Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι με τους οποίους έχω συζητήσει, έχουν ακριβώς αυτό το παράπονο και την πληγή μέσα τους: Το ότι οι γονείς τους τούς απέρριψαν επειδή δεν ταίριαζαν στην νόρμα που εκείνοι είχαν ορίσει ως το "αποδεκτό". Αυτό είναι νομίζω που δημιουργεί και τον μεγαλύτερο τρόμο σ' ένα νέο παιδί, όταν συνειδητοποιεί τη διαφορετικότητά του. Όλα τ' άλλα, περί ανόητων συμμαθητών και καφρικού περίγυρου, είναι απλά εκλογικεύσεις που ως σκοπό τους έχουν τη μετάθεση του προβλήματος από αυτούς που αγαπάμε, σε εκείνους που στην πραγματικότητα δεν μας νοιάζουν και πολύ.

Φίλε Γκάνταλφ, όλα τα πράγματα γίνονται εξελικτικά και με τα χρόνια. Θα σου πω απλά ότι όπως έλεγε ο Έρμαν Έσσε, κάθε άνθρωπος, κάθε άνθρωπος ανεξαιρέτως, δεν μπορεί να ενηλικιωθεί εάν προηγουμένως δεν "σκοτώσει" μέσα του τους γονείς του, έννοια η οποία είναι ιδιαίτερα δυσνόητη στην πράξη και ίσως ακόμη και παρεξηγήσιμη.

Ο σκοπός μου δεν ήταν να σ' εκνευρίσω (αν και μεταξύ μας τα κατάφερα καλά σ' αυτό :P). Σε είχα δει ν' ανοίγεις την καρδιά σου και σκέφτηκα πως προσωπικά δεν μου έφτανε να σε χτυπήσω συγκαταβατικά στην πλάτη και να σου πω πόσο σου συμπαραστέκομαι, ή πόσο σε λυπάμαι όπως είναι η συνήθης τακτική των αδιάφορων. Σκοπός μου ήταν να πάμε ένα θέμα συζήτησης που μέχρι τώρα είχε κινηθεί μόνο σε τούτο το επιφανειακό επίπεδο, στην καλύτερη περίπτωση και σε ανούσιες αντιπαραθέσεις στην χειρότερη, ένα βήμα προς τα μέσα, λίγο πιο βαθιά. "Όποιος αγαπά παιδεύει" λέει η παροιμία. Ελπίζω να συγχωρήσεις τη χαοτική παλαβομάρα μου και το γεροντικό μου πείσμα...
Ααα, μπραβο να βαζουμε και τον παραγοντα οικογενοια, γονεις και αδερφια οταν μιλαμε για την εικονα που εχουμε σχηματισει για τον εαυτο μας, γιατι καθε φορα που παω να μιλησω εδω μεσα για γονεις που δεν ξερουν που παν τα τεσσερα πεφτουν ολοι να με φανε..

Μικρη παρεμβαση οφ-τοπικ αν και δεν ειναι και τοσο.. :hmm:

Για εναν ομοφυλoφιλο ειναι πολυ σημαντικο η αποδοχη του απ'την οικογενοια του. Oπως για καθε ιδιαιτερο παιδι κυριως.. Γι'αυτο εχω την εντυπωση χωρις να μιλαω απο μεσα οτι το καλυτερο θα ηταν η οικογενια να το μαθει οσο γινεται αργοτερα.. Οταν αρχισει καποιος να παταει στα ποδια του και δεν ειναι τοσο πολυ εξαρτημενη η αυτοεικονα του απ'τους δικους του (παντα ειναι, αλλα οχι το ιδο σημαντικη ή τουλαχιστον διαφορετικα αντιμετωπισιμη οσο περνανε τα χρονια) νομιζω ειναι το καλυτερα χρονικο σημειο για την αποκαλυψη μιας προκειμενης ομοφιλοφιλιας..
Γιατι να υποστεις την βαρια ατμοσφαιρα που θα υπαρχει στο σπιτι οσο εσυ μεγαλωνεις και αναπτυσεσαι;; Ειναι κατι που θα σε στιγματισει οσο να 'ναι.. Εκτος κι αν οι γονεις σου ειναι αρκετα ανοιχτομυαλοι και μ'αυτο το τροπο σου βαλουν φτερα στα ποδια! Αλλα σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεται να το ρισκαρεις.. (προσωπικη αποψη)

Ολα αυτα χωρις να ξερω πως ειναι να εισαι ομοφυλοφιλος σε μια οικογενια αλλα γνωριζοντας ποσο μεγαλη επιδραση ασκουν στην αυτοεικονα σου τα κοντινα σου προσωπα που αγαπας πιο πολυ απ'ολους σε κρισιμες ηλικιες οπως αυτης, της εφηβειας.. Και καλο ειναι να μην παιζουμε με εμας.. Ειναι οτι πιο σημαντικο εχουμε..


υγ Ο δευτερος ενικος που χρησιμοποιησα σε αρκετα σημεια δεν πηγαινε πουθενα συγκεκριμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μ'αυτο που λες gandalf, εχει δικιο να εχει ο χαος ενστασεις σχετικα με την 100% αποδοχη σου της ιδιαιτεροτητας σου σαν ενα ξεχωριστο ατομο.

Αλλα πως γινεται να μην εχεις αμφιβολιες για σενα και να μην εχεις φτιαξει μια σαφη εικονα οταν εισαι ηδη 17 χρονων και ανακαλυπτεις ολα αυτα τα πραγματα που συμβαινουν μεσα σου και γυρω σου. Οταν ανακαλυπτεις τη φυση του εαυτου σου και αρχιζεις και ψαχνεις σιγα-σιγα την θεση που σου αρμοζει να εισαι. Βλεπεις ολον αυτον τον διαχωρισμο που γινεται, βλεπεις ενα περιθωριο να ερχεται και δεν το θες. Κανεις δεν το θελει..

Γι'αυτο, ενω εδω φαινεται καθαρα στα λογια σου ενα πισωγυρισμα απεναντι στην ιδιαιτερη φυση σου, εμενα μου φαινεται 100% λογικο να γινεται αυτο. Ειναι ολη αυτη η αντιμετωπιση των ομοφυλοφιλων που εχεις δει, ο παραγκονισμος και ο εξεφτελισμος(που σιγα-σιγα αρχιζει και εκλειπτει) που δεχονται και σε κανουν να ερχεσαι σε αμφισβητιση εστω για μια στιγμη με την ιδιαιτεροτητα σου.

Καλως ή κακως, απο μια συζητηση σ'ενα φορουμ δεν θα λυθουν και πολλα πραγματα. Η μαχη θα κερδιθει εκει εξω και σιγα-σιγα..
Πιστεύω ότι το θέμα μας δεν είναι ο gandalf...ούτε το πόσα κιλά ζυγίζει η αποδοχή του.Θα ήταν ποιο δημοκρατικό εάν μιλάγαμε χωρίς να φέρνουμε το συγκεκριμένο μέλος ως παράδειγμα..
Ένας έφηβος λοιπόν ανακαλύπτει τον κόσμο όπως και το μέσα του, αλλά δεν αμφιβάλει για την σεξουαλική του φύση....απλά τον πονάει πάντα σε σχέση με την αρνητική γνώμη -αντίδραση της οικογένειας του όπως των φίλων του κλπ.
Κάποιοι μπαίνουν στην αυτογνωσία ποιο νωρίς κάποιοι ποιο αργά και κάποιοι καθόλου...αυτό σίγουρα δεν έχει να κάνει με το εάν είναι str8 ή gay κάποιος.Έχει να κάνει με την παιδεία και αρχές που του έδωσε η οικογένεια του αλλά και με το πόσο δυνατός είναι ώστε να δει την δική του αλήθεια.
Η φύση του εαυτού μας είναι πολλά πράγματα όχι μόνο ότι αφορά το sex.
Το αντικείμενο του πόθου του καθενός δεν θα αλλάξει ποτέ, ούτε μπορεί να δημιουργηθεί....το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι ο τρόπος που θα το αγαπάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Εγώ πάντως περιμένω τα 10 εκ μετρητά απο την Σύμπιλ για να το γυρίσω. Γιατι, για να είμαστε και προχωρημένοι και μέσα στα τρεντ της εποχής, πας όστις στρειτ είναι απλά ενας ανεκδήλωτος γκέυ, κάποιος που δεν έχει ανακαλύψει ακόμη το πραγματικό του είναι μέσα του κλπ κλπ. Δεκα εκ. ευρώ είναι αυτά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Εγώ πάντως περιμένω τα 10 εκ μετρητά απο την Σύμπιλ για να το γυρίσω. Γιατι, για να είμαστε και προχωρημένοι και μέσα στα τρεντ της εποχής, πας όστις στρειτ είναι απλά ενας ανεκδήλωτος γκέυ, κάποιος που δεν έχει ανακαλύψει ακόμη το πραγματικό του είναι μέσα του κλπ κλπ. Δεκα εκ. ευρώ είναι αυτά... :)


Αφού πας όστις στρειτ είναι απλά ένας ανεκδήλωτος γκέυ , γιατί περιμένεις ακόμα τα 10 εκ μετρητά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Αφού πας όστις στρειτ είναι απλά ένας ανεκδήλωτος γκέυ , γιατί περιμένεις ακόμα τα 10 εκ μετρητά ;

Δεν είναι, θεωρείται, από τους γκέυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν είναι, θεωρείται, από τους γκέυ :)

Να με συγχωρας, αλλα αυτη ειναι μια ολοτελα δικη σου θεωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Να με συγχωρας, αλλα αυτη ειναι μια ολοτελα δικη σου θεωρια.
Οχι ολότελα δική μου. Στο παρόν θέμα έχει υποστηριχτεί εμμέσως πλήν όμως σαφώς με χίλιους τρόπους. Βαρέθηκα να το διαβάζω πια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οχι ολότελα δική μου. Στο παρόν θέμα έχει υποστηριχτεί εμμέσως πλήν όμως σαφώς με χίλιους τρόπους. Βαρέθηκα να το διαβάζω πια :)

Τι λες?
Δεν υποδεικνυεις και σε εμας τα μηνυματα εκεινα που αναφερουν αυτο που υποστηριζεις?
Διοτι κουβεντα στηριζομενη σε ανακριβειες δε γινεται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Τι λες? Δεν υποδεικνυεις και σε εμας τα μηνυματα εκεινα που αναφερουν αυτο που υποστηριζεις? Διοτι κουβεντα στηριζομενη σε ανακριβειες δε γινεται.
Σιγά μην κάτσω να κάνω αυτή τη δουλειά. Αυτό κι αν το βαριέμαι. Περιληπτικά λοιπόν.
Δεν λένε οποιονδήποτε κατηγορεί τους γκέυ ομοφοβικό; Δεν έχει ειπωθεί ότι ομοφοβικοί είναι αυτοί που φοβούνται ότι υποσυνείδητα είναι και οι ίδιοι γκέυ; Γκιβ μι α μπρεικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top