Πολιτισμός

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Λοιπόν απαντώ. Η εκκλησία εδίωξε όσο μπορούσε το αρχαιοελληνικό στοιχείο, διότι ήταν αντιστρόφως ανάλογο των όσων δίδασκε εκείνη και αποτελούσε μείζον πρόβλημα στην επικράτηση του θεοκρατικού καθεστώτος. Απαγόρευση Ολυμπιακών αγόνων, κλείσιμο σχολής Αθηνών, βεβήλωση ειδωλολατρικών ναών και μετατροπή τους σε εκκλησίες, κυνήγι επιστημόνων (βλέπε Υπατεία). Ο μόνος λόγος που σώθηκε κάπως ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός είναι γιατί διατηρήθηκε στα μοναστήρια.

Πολλοί Έλληνες μελετητές και φιλόσοφοι της εποχής του Βυζαντίου φόρεσαν το ράσο το μοναχού για να πάρουν από πάνω τους το καχύποπτο μάτι της εκκλησίας και να συνεχίσουν το έργο των προγόνων τους. Γιαυτό και μετά την Άλωση όλα αυτά τα κείμενα φεύγουν στη δύση.

Ευτυχώς ο χριστιανισμός δεν κατάφερε να αλλοιώσει τον Ελληνικό πολιτισμό τελείως γιατί όπως σου είπα σε μια σύγκρουση πολιτισμών ο ανώτερος αφομοιώνει τον κατώτερο.

Να μην λέμε γενικότητες. Ο χριστιανισμός της Δύσης διέφερε από τον βυζαντινό χριστιανισμό. Οι ολυμπιακοί αγώνες καταργήθηκαν γιατί είχαν μετατραπεί αιώνες πριν σε ένα πανηγύρι.
Ο βυζαντινός χριστιανισμός δεν κυνήγησε τον ελληνισμό, αντ' αυτού τον δέχτηκε. Ο Ιωάννης Χρυσόστομος, από τους πιο σημαντικούς Πατριάρχες της Κωνσταντινούπολης σπούδασε στη σχολή του Λιβάνιου, δάσκαλου και πολυγραφότατου συγγραφέα, στην Αντιόχεια ρητορική και του Ανδραγαθίου φιλοσοφία.
Όσοι λεηλάτησαν αρχαίους ναούς, ήταν βάρβαροι εκ βορρά (Ούννοι, Γότθοι κ.ά.) χριστιανοί που έκαναν γενικώς λεηλασίες όπου επέδραμαν.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω: Έχεις μελετήσει την βυζαντινή ιστορία; Ξεκίνα να διαβάζεις την 18τομη Patrologia Graeca του Migne για να δεις πώς διεσώθησαν άπειρα αρχαία ελληνικά συγγράμματα και κειμήλια από τους βυζαντινούς. Άλλωστε, είναι κοινώς αποδεκτό στους ευρωπαϊκούς κύκλους των ιστορικών ότι όσα συγγράμματα κατέχουν οι δυτικοί, οφείλεται στη διάδοσή τους από την βυζαντινή αυτοκρατορία.
Πήγαινε επίσης στο θέμα "πιστεύετε στον θεό" μερικές σελίδες πίσω, όπου κάνω εκτενή αναφορά στην προσφορά του Βυζαντίου. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
"Ευτυχώς ο χριστιανισμός δεν κατάφερε να αλλοιώσει τον Ελληνικό πολιτισμό τελείως γιατί όπως σου είπα σε μια σύγκρουση πολιτισμών ο ανώτερος αφομοιώνει τον κατώτερο."

Φίλε, συμφωνώ με όλα όσα ανέφερες εκτός από την παράγραφο που παραθέτω εδώ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο Χριστιανισμός είναι ισάξιος του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, για να μην πω ανώτερος. Παραδέχομαι, ωστόσο, ότι στο Μεσαίωνα παρατηρήθηκαν και φαινόμενα σκοταδισμού από κάποιους χριστιανούς. Ωστόσο, αυτά τα σκοτεινά σημεία της ιστορίας ας μην γίνουν αιτία να απορρίψουμε το Χριστιανισμό. Χριστιανισμός σημαίνει ελπίδα και λύτρωση. Ο Ιησούς ο Ίδιος έγινε παράδειγμα αυτοθυσίας με τη Σταύρωσή Του, άσχετα αν στην πορεία καταπατήθηκαν οι αρχές του Χριστιανισμού.
Εξάλλου η συνύπαρξη δύο διαφορετικών πολιτισμών αποτελεί στοιχείο πλουραλισμού και δημοκρατίας. Το ένα στοιχείο δεν αναιρεί το άλλο.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Ειρωνική αγάπη μου, εφόσον το γνώριζες δεν χρειαζόταν να το επισημάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
ειμαι σχεδον βεβαιος πως το σκωπτικό 2ο αποφθεγμα δεν σχετιζεται με το καυστικό 1ο

υγ. ετσι βγαζεις παντα συμπερασματα; :worry:

Όχι δεν σχετίζεται με το πρώτο, όμως αν άλλο εννοεί στο πρώτο και άλλο στο δεύτερο, τότε ο Έκο φάσκει και αντιφάσκει, κάτι που δεν το νομίζω. Το δεύτερο το παρέθεσα για να καταλάβεις την αντίληψή του για το θέμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ο Έκο φάσκει και αντιφάσκει



μονο στο δικο σου επιπεδο αντιληψης, μωρο μου.
με πιανς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Ευτυχώς ο χριστιανισμός δεν κατάφερε να αλλοιώσει τον Ελληνικό πολιτισμό τελείως γιατί όπως σου είπα σε μια σύγκρουση πολιτισμών ο ανώτερος αφομοιώνει τον κατώτερο."

Φίλε, συμφωνώ με όλα όσα ανέφερες εκτός από την παράγραφο που παραθέτω εδώ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο Χριστιανισμός είναι ισάξιος του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, για να μην πω ανώτερος. Παραδέχομαι, ωστόσο, ότι στο Μεσαίωνα παρατηρήθηκαν και φαινόμενα σκοταδισμού από κάποιους χριστιανούς. Ωστόσο, αυτά τα σκοτεινά σημεία της ιστορίας ας μην γίνουν αιτία να απορρίψουμε το Χριστιανισμό. Χριστιανισμός σημαίνει ελπίδα και λύτρωση. Ο Ιησούς ο Ίδιος έγινε παράδειγμα αυτοθυσίας με τη Σταύρωσή Του, άσχετα αν στην πορεία καταπατήθηκαν οι αρχές του Χριστιανισμού.
Εξάλλου η συνύπαρξη δύο διαφορετικών πολιτισμών αποτελεί στοιχείο πλουραλισμού και δημοκρατίας. Το ένα στοιχείο δεν αναιρεί το άλλο.

Φιλικά,
Λυσιστράτη

Πρώτον ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία όχι πολιτισμός άρα δε μπορείς να κάνεις τη σύγκριση, αλλά ακόμα και αν τα συγκρίνεις ως προς την επίπτωση που είχαν στον κόσμο πως βγαίνει ο Χριστιανισμός ανώτερος? Ότι είπε ο Ιησούς το είχε πει 3 αιώνες πριν ο Επίκουρος.

@ Νεογέννητος

Δεν θα διαφωνήσω με την τεράστια προσφορά του Βυζαντίου στον πολιτισμό. Απλά θα πω πως αν δεν είχε εκχριστιανιστεί αυτή η προσφορά θα ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
στο Μεσαίωνα παρατηρήθηκαν και φαινόμενα σκοταδισμού από κάποιους χριστιανούς. Ωστόσο, αυτά τα σκοτεινά σημεία της ιστορίας ας μην γίνουν αιτία να απορρίψουμε το Χριστιανισμό. Χριστιανισμός σημαίνει ελπίδα και λύτρωση.

Α.
Και ετσι με 2 προτασουλες η Λυσιστρατη,δικαιολογησε τη δολοφονια αμετρητων ανθρωπων απο την ιερα εξεταση.
Ετσι γλυκουλικα και απλα.



Ειρωνική αγάπη μου, εφόσον το γνώριζες δεν χρειαζόταν να το επισημάνεις...
Επειδη χαζουλι μου ξερω απο που προηλθαν τα ποστ,ειπα οτι καλο θα ηταν να γινει σοβαρο το θεμα και οχι προχειρατζα.
Να εχει μια σωστη δομη,ωστε ο ακυρος που θα το διαβασει να βρει μια λογικη.
Τωρα ειναι ενα ματσομπουρδελακι,που αφορα μονο στη συγκριση "ελληνικος πολιτισμος vs οι αλλοι",και ο τιτλος ειναι ακρως αποπροσανατολιστικος
Καταλαβες τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Α.
Και ετσι με 2 προτασουλες η Λυσιστρατη,δικαιολογησε τη δολοφονια αμετρητων ανθρωπων απο την ιερα εξεταση.
Ετσι γλυκουλικα και απλα.




Επειδη χαζουλι μου ξερω απο που προηλθαν τα ποστ,ειπα οτι καλο θα ηταν να γινει σοβαρο το θεμα και οχι προχειρατζα.
Να εχει μια σωστη δομη,ωστε ο ακυρος που θα το διαβασει να βρει μια λογικη.
Τωρα ειναι ενα ματσομπουρδελακι,που αφορα μονο στη συγκριση "ελληνικος πολιτισμος vs οι αλλοι",και ο τιτλος ειναι ακρως αποπροσανατολιστικος
Καταλαβες τωρα;

Είναι στη φύση του ανθρώπου. Τότε σκότωναν εν ονόματι του Χριστού (τραγικό), σήμερα σκοτώνουν εν ονόματι της δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Να δαιμονοποιήσουμε τα ανθρώπινα δικαιώματα;

Δεν έχω τον χρόνο για εισαγωγικό κείμενο γοητεία μου, πρέπει να φύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
"Α.
Και ετσι με 2 προτασουλες η Λυσιστρατη,δικαιολογησε τη δολοφονια αμετρητων ανθρωπων απο την ιερα εξεταση.
Ετσι γλυκουλικα και απλα."

Όχι ρε παιδί μου. Με παρεξήγησες. Σαφώς καταδικάζω τις βαρβαρότητες του Μεσαίωνα. Δεν παραβλέπω όλα αυτά που λες, αλλά δεν μπορώ να καταδικάσω εν γένει το Χριστιανισμό αγνοώντας την αυτοθυσία του Χριστού και των Αγίων που μαρτύρησαν για να λυτρώσει ο Θεός τον κόσμο από την αμαρτία. Η παρουσία του Χριστού στον κόσμο είναι η συγνώμη του Θεού για τα λάθη των ανθρώπων. Ο Χριστιανισμός μόνο το καλό θέλει!!! Οι άνθρωποι παρανοούν τις αρχές του Χριστιανισμού και τον εφαρμόζουν με λάθος τρόπο! Έτσι έγινε και στο Μεσαίωνα. Σε κάλυψα τώρα;:giveup:

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
"Ότι είπε ο Ιησούς το είχε πει 3 αιώνες πριν ο Επίκουρος."

Δεν διαφωνώ. Σ' αυτό έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
μονο στο δικο σου επιπεδο αντιληψης, μωρο μου.
με πιανς;

Το "κάτι που δεν το νομίζω", το διάβασες παρακάτω;
Έμαθε και το επίπεδο αντίληψης, ο Homo Frapakius...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top