"Χύμα" πέσιμο και ρομαντικό φλερτ: τα έχουμε απαξιώσει;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,856 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: έγινε διαχωρισμός από το topic Ατάκες-τρόποι "πεσίματος"

Ρίλι ρε ή μούφες; :(

Μπορώ να γίνω απείρως ειρωνική με όσους έρχονται με ύφος <<την έχω ήδη ρίξει, είμαι και ο πρώτος>> ή με αυτούς που σε κοιτάνε και τους τρέχουν τα σάλια

Μπορώ να κουτουλήσω αυτόματα τους επιδειξιομανείς που νομίζουν πως επειδή έχουν μούσκουλα (sic) / πολύ ωραία εμφάνιση / χρήματα / ακριβά αμάξια και τα ρέστα, σ'έχουν κερδίσει και πρέπει να υποκλιθείς και να λες κι ευχαριστώ.
Βρε ουστ!

Μπορώ να σκοτώσω (ώπα ρε φρέντι κρούγκερ) όσους μου κάνουν την ερώτηση <<με τι ασχολείσαι;>> :no:

Μια φορά ένας με είχε ρωτήσει <<λοιπόν, τι φρούτο είσαι εσύ;>> Έλεος.

Βέβαια δε λέω, φταίνε και οι γυναίκες, ας μην τα ρίχνουμε όλα στους άνδρες. Όσο υπάρχουν άντρες που με τέτοια συμπεριφορά πηδ@νε, γιατί να αλλάξουν συμπεριφορά;

Α, ξέχασα τα γλυκανάλατα. Βέεεβαια. Όταν ακούω ότι είμαι νεράϊδα, άγγελος που έπεσε από τη γη, ότι μες τα μάτια μου βλέπει όλο τον κόσμο, ότι δεν έχει ξανανιώσει έτσι και τέτοια, μου έρχεται να του φιμώσω το στόμα, να του δέσω τα χέρια και να τον βάλω μπροστά σε μια οθόνη να βλέπει όλη μέρα ταινίες με το Χιου Γκραντ

Κατακρίνεις τους έχοντες το ύφος του γαμάτου, αγνοώντας ότι συγγράφεις με παρόμοια χροιά...

Μπορώ το ένα, μπορώ το άλλο, μπορώ το παράλλο... Δέκα κιλά πυροξύ ριγμένο επάνω σε οτιδήποτε θυμίζει άντρα, για να φτάσουμε στην διαπίστωση που ευχαριστεί τους πάντες "βέβαια δε φταίνε μόνο οι άντρες, αλλά και οι γυναίκες", μην ξεχνώντας να πετάξουμε έναν ορυμαγδό απαξίωσης επάνω σε κάθε τι ρομαντικό γλυκανάλατο, λες κι ο Έρωτας θα έπρεπε να έχει πέτσινα φτερά και να εκτοξεύει δονητές με καρφιά αντί για βέλη με καρδούλες...

Σοβαρά, αν όλοι μας, αντί να φιλοσοφούμε σε ένα φόρουμ κατα πάντων και υπερ πάντων, είχαμε ξοδέψει το μισό έστω χρόνο να καταλάβουμε αυτά που λέμε κι αυτά που νιώθουμε και ζητάμε από τους άλλους, τώρα θα ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι.

Απολυτότητες και διαφήμιση calgonit σκληράδας είναι passe. Κάποτε η σημαία μας ήταν η αποδοχή και τα θέλω μας. Τώρα η σημαία μας είναι η αντίδραση στα "μη θέλω" συνοδευόμενη από γαρνιτούρες άκρατης κριτικής, λες κι οι άνθρωποι είναι τέλειοι, έκριναν όλα τ' άλλα επάνω τους και αφού τελείωσαν με τα εν οίκω, πήγαν στα εν δήμω...

Αλήθεια, δεν έχει πλάκα πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αλήθεια, δεν έχει πλάκα πια...
Και μετά γράφουν στα λευκώματά οι μεν "οι άντρες δεν υπάρχουν πια, τους πάτησε το τρένο" και οι δε "όλες οι γυναίκες είναι σαν την Μαρία την Μαγδαληνή". Στο τέλος θα έχει περισσότερη πλάκα το να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τις ιστορίες αυτές και να πάμε να ζήσουμε σε μια ερημιά κυνηγώντας ελάφια.

Seriously, έχουμε φτάσει στο σημείο να υπάρχει μηδενικό φλερτ σήμερα γιατί πολύ απλά το ένα μας βρωμάει και το άλλο μας ξινίζει. Και δεν έχει και στην τελική νόημα να την "πέσεις" σε κάποιο άτομο: αν υπάρχει η αμοιβαία έλξη, θα το καταλάβετε. Αν όχι, όσο "πέσιμο" και να κάνεις, μυαλό δεν αλλάζεις στον άλλον.

Μου φαίνεται ώρες ώρες πανεύκολο να πάρεις πτυχίο με 10, παρά να καταλάβεις τις ανθρώπινες σχέσεις. Complex. Damn complex.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Valder, δε βλέπω πουθενά παραπάνω να κατέκρινα <<οτιδήποτε θυμίζει άντρα>>. Δεν έχω γράψει ποτέ και πουθενά σχόλια του τύπου <<όλοι οι άντρες είναι χάλια, ανεγκέφαλοι, βαρετοί>>, συνεπώς δε γενίκευσα. Σε ένα θρεντ παλιότερα, όταν μια κοπέλα ρωτούσε απογοητευμένη <<τι στο καλό θέλουν επιτέλους οι άντρες>> ή κάτι παρόμοιο, τη συμβούλευσες με ένα πολύ ωραίο ποστ να δημιουργήσει το δικό της αξιακό σύστημα, τις δικές της αρχές και το δικό της ήθος και να μη δέχεται τίποτε λιγότερο αν δεν την ικανοποιεί.

Ως άτομο που σέβομαι τον εαυτό μου λοιπόν, έχω κάποιες αξιώσεις από τον άλλο, πράγματα όχι δύσκολα αλλά απαραίτητα για να προχωρήσω σε σχέση μαζί του. Άνθρωπος που νιώθει πως σε έχει σίγουρη επειδή έχει οικονομική ευρωστία ή είναι νάρκισσος σε βλέπει σαν αντικείμενο, σαν ένα κομμάτι κρέας, σαν μια τρύπα ακόμη, σαν να σου κάνει τη χάρη που είναι μαζί σου. Άνθρωπος που πιστεύει πως με το χρήμα εξαγοράζονται τα πάντα και δεν έχει σκάψει μέσα του, κατ'εμέ δε μπορεί να σου προσφέρει τίποτα ουσιώδες. Άνθρωπος που δεν έχει τρόπους (τι φρούτο είσαι εσύ) έχει χάσει το παιχνίδι εξ'αρχής.

Eφόσον ζητάς <<θέλω>> και όχι <<μη θέλω>> ευχαρίστως να σου πω:

Θέλω άντρα με τρόπους, με όμορφη μυρωδιά, με (ανοιχτό) μυαλό και άντρα που να σέβεται τη γυναίκα και να μην τη θεωρεί κατώτερη. Για να μην πάω μακριά, υπάρχουν κι εδώ μέσα εξαιρετικά παραδείγματα. Ο Όττο, ο δόκτωρας, ο Μάριο και ο fandago αν και δεν τους πρόλαβα, ο Σιντ όταν θυμηθεί να γράψει σοβαρά, ο tsarachaf έχει δώσει καλά δείγματα, ο rascal επίσης ... σίγουρα είναι κι άλλοι που τους ξεχνώ. Θέλω η συμπεριφορά του να μου δείξει πως με ξεχώρισε από τις άλλες, όχι να μου μιλήσει βαριεστημένα "μπας και πηδήξουμε κι απόψε". Κι αυτό φαίνεται και χωρίς λόγια, μόνο με τα μάτια, με το body language. Και δε βλέπω τίποτε άσχημο στην απαίτησή μου αυτή, είναι το λιγότερο που θα ζητούσε κάποιος άνθρωπος με αυτοεκτίμηση.

Σχετικά με το γλυκανάλατο που το ταύτισες με το ρομαντικό ... το θέμα εδώ αν δεν απατώμαι είναι για ατάκες πεσίματος. Όταν λοιπόν κάποιος που με βλέπει πρώτη φορά σκάει μύτη λέγοντάς μου πως είμαι ένα ποίημα και άλλα παρόμοια, το πρώτο που σκέφτομαι είναι πως υποτιμάει τη νοημοσύνη μου στην προσπάθειά του να με ρίξει. Να συνάψουμε σχέση και να σου βγουν στην πορεία συναισθήματα να το καταλάβω, εκεί να γίνεις ρομαντικός, αλλά ο Έρωτας δεν είναι τόσο συχνός οπότε οι πιθανότητες να τα εννοεί είναι ελάχιστες.

Α, και, αν θεωρούσα τον εαυτό μου γαμάτο δε θα ξημεροβραδιαζόμουν σε fora.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ως άτομο που σέβομαι τον εαυτό μου λοιπόν, έχω κάποιες αξιώσεις από τον άλλο, πράγματα όχι δύσκολα αλλά απαραίτητα για να προχωρήσω σε σχέση μαζί του. Άνθρωπος που νιώθει πως σε έχει σίγουρη επειδή έχει οικονομική ευρωστία ή είναι νάρκισσος σε βλέπει σαν αντικείμενο, σαν ένα κομμάτι κρέας, σαν μια τρύπα ακόμη, σαν να σου κάνει τη χάρη που είναι μαζί σου. Άνθρωπος που πιστεύει πως με το χρήμα εξαγοράζονται τα πάντα και δεν έχει σκάψει μέσα του, κατ'εμέ δε μπορεί να σου προσφέρει τίποτα ουσιώδες. Άνθρωπος που δεν έχει τρόπους (τι φρούτο είσαι εσύ) έχει χάσει το παιχνίδι εξ'αρχής.

Για να κινήσω λίγο το νεοσύστατο topic, θα σε βάλω εσένα - και όποιον άλλον μας διαβάζει, απλώς παίρνω αφορμή εσένα - στις εξής σκέψεις: δεν έχεις πιάσει δηλαδή ΠΟΤΕ τον εαυτό σου να κάνει "χύμα" πέσιμο ή ένα πιο ρομαντικό φλερτ; Γιατί μόλις ακύρωσες δύο εκ διαμέτρου αντίθετους τρόπους προσέγγισης ενός ατόμου και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ούτε μία φορά δεν έχεις βρεθεί ή στο ένα άκρο ή στο άλλο.

Θέλω να πω, πολλές φορές μπορεί να πιάσουμε τους εαυτούς μας να λέμε "α, δεν μου αρέσει να με προσεγγίζει χύμα ο άλλος" αλλά και "α, δεν μου αρέσει να μου τάζει τα μισά άστρα του γαλαξία". Σαν να τα έχουμε απαξιώσει λίγο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θέλω άντρα με τρόπους, με όμορφη μυρωδιά, με (ανοιχτό) μυαλό και άντρα που να σέβεται τη γυναίκα και να μην τη θεωρεί κατώτερη



lolz
αυτοί οι άντρες έχουν ήδη ...γκόμενο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
δεν έχεις πιάσει δηλαδή ΠΟΤΕ τον εαυτό σου να κάνει "χύμα" πέσιμο ή ένα πιο ρομαντικό φλερτ;
Γιατι Γιωργο; Σου ακουγεται παραξενο να μην εχει κανει καποιος ποτε χυμα πεσιμο ; Αν δεν ειναι στο χαρακτηρα του δε το κανει. Ειδικα κιολας οι γυναικες. Οσο για το ρομαντικο...νομιζω δε μιλησε για ρομαντικο αλλά για γλυκαναλατο που χρησημοποιει εκφρασεις που επειδη δε στηριζονται καπου, ειναι γελοιες.

Φαντασου ναρθει μια κοπελα χυμα κ να σου αρχισει να σου λεει πραγματα βουτηγμενα στο μελι που εχουν να κανουν με την προσωπικοτητα σου, ενω δε σε ξερει στο ελαχιστο.

Θα σαρεσει ;

..οκ..θα σαρεσει.
Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φαντασου ναρθει μια κοπελα χυμα κ να σου αρχισει να σου λεει πραγματα βουτηγμενα στο μελι που εχουν να κανουν με την προσωπικοτητα σου, ενω δε σε ξερει στο ελαχιστο.



lol
σημειώσεις θα του ζήταγε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
λες κι ο Έρωτας θα έπρεπε να έχει πέτσινα φτερά και να εκτοξεύει δονητές με καρφιά αντί για βέλη με καρδούλες...
:worry::worry::worry::worry::worry::worry::redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top