Hugo (2011)

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

Κλασσικός Martin Scorsese. Εμπορικός επειδή το θέλει και το επιδιώκει. Τέλεια τεχνική, φωτογραφία κτλ. Ωραία πλοκή, αμερικανική προσέγγιση στην σκηνοθεσία. Ευχάριστη ταινία για να περάσει η ώρα. :)

Προσωπικά, μου άρεσε η ιστορία που διηγείται. Ο George Melies θεωρείται ένας από τους πρώτους σκηνοθέτες στην ιστορία του κινηματογράφου και συνέβαλε σημαντικά στην μετεξέλιξη του από τεχνική σε μία νέα μορφή τέχνης. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ναι ισως.Πρωτοι κινηματογρφιστες ηταν οι αδελφοι Λουμιε,που αναφερονται και στην ταινια.Ηταν οι πρωτοι που μαγνητοσκοπησαν εικονες,οπως επισης ηταν οι πρωτοι που τις εμπορευθηκαν.
Καλη η ταινια..Την ειχα δει με τη μανουλα μου.Οταν βγηκαμε απο τον κινηματογραφο μου ειπε "Ποπο ενιωσα παλι παιδι".
Εγω παλι λογω των προσφατων σπουδων στην ιστορια κινηματογραφου,ξενερωσα με την πλοκη,αφου ειναι αναληθης.
Τα μονα αληθη γεγονοτα ειναι το ιδιο το προσωπο του Μελιε,η ιστορια που αφηγειται για την αρνηση της πωλησης της κινηματογραφικη μηχανης απο τους αδελφους Λουμιε και το θεατρο.Οντως ηταν γυαλινο!
Κατα τ'αλλα ο Μελιε πεθανε στην ψαθα.
Κριμα.
Ηταν καταπληκτικος καλλιτεχνης.Ακομα και σημερα οι ταινιες του συναρπαζουν για τα σκηνικα τους.
Αν φανταστειτε τι χρονιες γυριστηκαν τα φιλμακια του,ειναι πραγματικα εντυπωσιακα!
Ετσι για την ιστορια,μιας και οποιος ειδε το Χιουγκο,ειδε και το περηφημο φεγγαρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με έβαλε να μπω στην διαδικασία να κατεβάσω ντοκιμαντέρ για τον Μελιέ που όμως δεν έχω δει ακομα. :redface:
Αξίζει να την δει κάποιος, ειδικά αν ασχολείται με φωτογραφία ή κινηματογράφο. Διοτίμα ευχαριστώ για την επισήμανση των ανακριβειών, φαντάζομουν πως θα υπήρχαν κάποιες, αλλά δεν ήξερα ποιες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν ξετρελάθηκα. Την είδα στο σινεμά και είχα αρκετά μεγάλες προσδοκίες γιατί ο Scorsese είναι από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες, ήμουν περίεργη και για το 3D. Αλλά περίμενα την ιστορία πιο ενδιαφέρουσα, δεν με άγγιξε ιδιαίτερα αν και υπήρχαν μερικές ωραίες στιγμές. Πάντως δεν συγκρίνεται με άλλες ταινίες του Scorsese. Γενικά, νομίζω ότι αυτό το είδος δεν είναι το στοιχείο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Μάπα! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top