Διδακτικές Ιστορίες

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Mια φορά κι έναν καιρό, ήταν ένας βασιλιάς που πρόσφερε ένα βραβείο στον καλλιτέχνη που θα χρωμάτιζε την καλύτερη εικόνα της ειρήνης. Βρέθηκαν πολλοί καλλιτέχνες που θέλησαν να δοκιμάσουν τις ικανότητές τους στον διαγωνισμό αυτό.

Ο καθένας παρουσίασε το έργο του. Ο βασιλιάς εξέτασε όλες τις εικόνες, αλλά υπήρξαν μόνο δυό που τον γοήτευσαν πραγματικά και έπρεπε να επιλέξει ανάμεσά τους.


Η μια από τις δυό εικόνες που επέλεξε απεικόνιζε μια ήρεμη λίμνη. Η λίμνη έμοιαζε μ΄ένα τέλειο καθρέπτη που περιστοιχιζόταν από πανέμορφα, πανύψηλα βουνά. Από πάνω υπήρχε ένας καταγάλανος ουρανός, γεμάτος με μικρά σύννεφα που έπαιρναν ονειρικά σχέδια και σχήματα. Ολοι όσοι είδαν αυτόν τον πίνακα σκέφτηκαν πως αντιπροσώπευε την απόλυτη εικόνα της ειρήνης.


Ο δεύτερος πίνακας ήταν κι αυτός με βουνά. Αλλά αυτά ήταν τραχιά και γυμνά. Αποψιλωμένα από δέντρα και βλάστηση. Ο ουρανός ήταν γκρίζος και το τοπίο πλημμύριζε από αστραπές και δυνατή βροχή!
Πιο πέρα, εκεί που κατέληγε το βουνό, ξεκινούσε ένας δυνατός καταρράκτης. Αυτό το τοπίο δεν τους φάνηκε καθόλου ειρηνικό.

Παρατηρώντας το δεύτερο πίνακα, ο βασιλιάς πρόσεξε ακριβώς πίσω από τον καταρράκτη μια μικροσκοπική μια μικροσκοπική ανάπτυξη θάμνων να φυτρώνει επάνω σε μια ρωγμή του άγριου βράχου. Επάνω στο θάμνο, υπήρχε μια φωλιά πουλιών. Μέσα στη φωλιά, βρισκόταν ένα θηλυκό πουλί που τάιζε τα νεογνά του. Στην τέλεια ειρήνη της φωλιάς της!

Ο βασιλιάς επέλεξε τον δεύτερο πίνακα. Οταν τον ρώτησαν για την επιλογή του εκείνος τους απάντησε:

Ειρήνη δε σημαίνει να μην υπάρχει θόρυβος, ένταση, πρόβλημα, ή σκληρή δουλειά. Ειρήνη σημαίνει να στέκεσαι στη μέση όλων εκείνων των πραγμάτων και των καταστάσεων που τραντάζουν συθέμελα την ύπαρξη και το περιβάλλον σου κι εσύ να έχεις ήρεμη την καρδιά και τις σκέψεις σου. Αυτή είναι η πραγματική έννοια της ειρήνης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UtopiaTarsia

Νεοφερμένος

Η UtopiaTarsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάρα πολύ όμορφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ...

Ήταν κάποτε ένας αγρότης που είχε ένα γέρικο μουλάρι. Το μουλάρι μια μέρα έπεσε μέσα στο πηγάδι του αγρότη. Ο αγρότης άκουγε το μουλάρι να χλιμιντρίζει απελπισμένο μέσα από το πηγάδι. Αφού εξέτασε προσεκτικά την κατάσταση, ο αγρότης λυπήθηκε το μουλάρι και αφού... ...δεν έβρισκε τρόπο να το ανασύ...ρει στην επιφάνεια,κάλεσε τους γείτονες και τους ζήτησε να τον βοηθήσουν και να γεμίσουν με χώμα το πηγάδι για να θαφτεί ζωντανό το γέρικο μουλάρι, αφού δεν υπήρχε τρόπος να το βγάλουν από εκεί ζωντανό.
Αρχικά, το μουλάρι έπαθε υστερία, βλέποντας να γεμίζουν με χώμα το πηγάδι.
Αλλά στη συνέχεια, καθώς ο αγρότης και οι γείτονές του έριχναν φτυαριές με χώμα πάνω του, μια σκέψη πέρασε από το μυαλό του.
Σκέφτηκε πως, κάθε φορά που έπεφτε μια φτυαριά χώμα στην πλάτη του, θα την τίναζε και θα πατούσε πάνω της για να ανέβει πιο ψηλά.
Αυτό έκανε, φτυριά τη φτυαριά. «Τίναζε το χώμα από πάνω του και ανέβαινε πιο ψηλά...
τίναζε το χώμα από πάνω του και ανέβαινε πιο ψηλά..τίναζε το χώμα από πάνω του και ανέβαινε
πιο ψηλά!», συνέχιζε να επαναλαμβάνει στον εαυτό του.
Δεν το ένοιαζε πόσο πονούσαν οι φτυαριές με το χώμα που έπεφταν στην πλάτη του, ή πόσο απελπιστική φαινόταν η κατάσταση, το γέρικο μουλάρι πολέμησε τον πανικό του και απλά συνέχιζε να ΤΙΝΑΖΕΙ ΤΟ ΧΩΜΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ!
Ετσι, δεν άργησε το γέρικο μουλάρι καταβεβλημένο και εξουθενωμένο, να βγει από το
στόμιο του πηγαδιού θριαμβευτικά!!!



Αυτό που φάνηκε πως θα το έθαβε, ουσιαστικά το βοήθησε...και όλο αυτό συνέβη επειδή διαχειρίστηκε τις αντιξοότητες με σωστό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η προσπάθεια

Ενας καθηγητής βιολογίας εξηγούσε στους μαθητές του πως μια κάμπια γίνεται πεταλούδα. Τους είπε λοιπόν ότι, κατά τις επόμενες δυό ώρες, η πεταλούδα θα προσπαθούσε να βγεί από το κουκούλι και, αφού τους τόνισε πως κανείς δεν έπρεπε να τη βοηθήσει, έφυγε...

Οι μαθητές περίμεναν και κάποια στιγμή άρχισε η διαδικασία της μεταμόρφωσης. Η πεταλούδα προσπαθούσε να βγει από το κουκούλι, όταν ένας από τους μαθητές τη λυπήθηκε και αποφάσισε να τη βοηθήσει, παρά τις ρητές εντολές του καθηγητή. Εσπασε λοιπόν το κουκούλι και η πεταλούδα, η οποία δεν χρειαζόταν πια να καταβάλει καμιά προσπάθεια, λίγο αργότερα πέθανε...


Οταν επέστρεψε πίσω ο καθηγητής και του είπαν τι είχε συμβεί, εξήγησε στονν μαθητή, ότι στην πραγματικότητα, βοηθώντας την πεταλούδα τη σκότωσε, γιατί, σύμφωνα με τον νόμο της φύσης, η προσπάθεια της πεταλούδας να βγει από το κουκούλι τη βοηθά να δυναμώσει τα φτερά της. Ο μαθητής της στέρησε την προσπάθεια κι έτσι η πεταλούδα πέθανε...


Οι δοκιμασίες της ζωής μπορεί να εξελιχθούν σε τραγωδίες ή σε θριάμβους, ανάλογα με τον τρόπο που τις χειριζόμαστε. Οι θρίαμβοι δεν επιτυγχάνονται χωρίς προσπάθεια...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Υπάρχει μια ιστορία για έναν Ινδό σοφό που τον έβριζε ένας περαστικός.
Ο σοφός άκουγε ατάραχος μέχρι που ο άλλος δεν είχε καμιά άλλη βρισιά να του πει.
Τότε ο σοφός τον ρώτησε: -Αν μου κάνεις ένα δώρο και δεν το δεχτώ, σε ποιόν ανήκει το δώρο;
και ο περαστικός απάντησε: -σε αυτόν που το πρόσφερε.
-Αρνούμαι να δεχτώ το ...δώρο σου είπε τότε ο σοφός και έφυγε αφήνοντας τον υβριστή του άναυδο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η παρακάτω ιστορία γράφτηκε με αφορμή ένα περιστατικό του αφηγητή και μία συζήτηση στο i-school.
Ο gianniskeeper που υπογράφει και την ιστορία με εξουσιοδότησε για την δημοσίευσή της...:P

Πρεπει να ταν πριν καμια βδομαδα,οταν πηγα με τα ποδια στο κεντρο να πληρωσω κατι λογαριασμους.Φοραγα την μπλουζα της ομαδας που ειμαι γκολκιπερ και μια βερμουδα,αξυριστος,με παντοφλιτσα,απο πανω μεχρι κατω στον ιδρωτα,και γενικα ημουν κατι κοντινοτερο στον νεαντερταλ απο οτι στο χομο σαπιενς.Οπως προχωραγα λοιπον,ερχονται δυο καλοντυμενοι τυποι με κουστουμακια.Λενε καλησπεραΛεω καλησπερα.Λεει κανουμε μια ερευνα σχετικα με μια εφημεριδα,μη φευγετε θα σας απασχολησουμε για δυο λεπτακια.Τι γνωμη εχετε για την οικονομικη κριση?Τους λεω ολα παιδια ειναι αμερικανικα,το πιασατε?Γενικα οτι εχει αμερικανικο εφευρετη ειναι ΠΑΝΤΑ προβλημα.αυταααααα.Κοιταζονται μεταξυ τους για ενα λεπτο ετσιλεει εμ ναι ισως φταιει κατι απεξω.Εδω εχουμε ενα περιοδικο επι ευκαιριας."οικονομικη κριση-συμβουλες"λεω οχι παιδια ευχαριστω γεια σας.Το λοιπον της ιστοριας.Οι τυποι δεν ηταν δημοσιογραφοι,ηταν μαρτυρες του Ιεχωβα.Αυτη η αιρεση,ξεκινησε απο εναν εμπορο,αμερικανο υπηκοο(εκει πηγαινε η σποντα μου)και το περιοδικο που θελαν να μου μοιρασουν,ηταν το γνωστο "Ξυπνα!",καθαρο περιοδικο προπαγανδας.Η συγκεκριμενη αιρεση εχει επαφες παντου,διευκοληνει τους οπαδους της οπου μπορει (πχ αν εχει καποιον στο δημοσιο) και ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΖΕΙ συνεχως.Με βρηκαν σαν τον απολιτιστο στο δρομο και εμφανιστηκαν σαν να ηταν σωτηρες μου.Αλλα ακριβως επειδη ημουν προετοιμασμενος,δεν τους εβρισα,αλλα ειπα παιδια,ευχαριστω.Οταν δε θελεις κατι,λες οχι,ευχαριστω.Ασε που κανενας δε θα σε πιασει με το στανιο να γινεις Χριστιανη και δε θα σου μοιρασει βιβλιαρακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ήταν μια Αυγουστιάτικη νύχτα στην Αμοργό. Η τελευταία νύχτα των διακοπών μας...

Το κορίτσι μου κι εγώ αφού τελειώσαμε το καραφάκι στο μπαλκόνι, αισθανθήκαμε ότι ενώ εμείς βλέπαμε το ηλιοβασίλεμα με τρυφερές αγκαλιές (καθότι και το ροκόμελο), εμάς μας έβλεπε η γειτονιά, γι αυτό και πήγαμε να συνεχίσουμε στο κρεβάτι μας. Είχε αρχίσει να ομορφαίνει η ατμόσφαιρα, όταν εκείνη μου είπε:

-"Δεν έχω διάθεση. Θα΄θελα μόνο να με κρατήσεις για λίγο στην αγκαλιά σου, να μου μιλήσεις γλυκά κι ύστερα να αποκοιμηθούμε"
-"Εεεεεεε::::::" είπα εγω με απορία "Τι λες τώρα;"
Και τότε μου είπε τα λόγια που τρομάζουν ότι θα ακούσουν όλοι οι άντρες του πλανήτη, την ώρα που εξωτερικεύουν την ερωτική τους διάθεση:
-"Οι συναισθηματικές μου ανάγκες ως γυναίκα, φαίνεται ότι δεν είναι αρκετές για να ικανοποιήσουν τις φυσικές σου ανάγκες ως άντρα"
Κι όταν γύρισα και την κοίταξα με δυό τεράστια ερωτηματικά για μάτια, συνέχισε:
-"Δεν μπορείς να μ΄αγαπάς γι αυτό που είμαι κι όχι γι αυτό που μπορώ να κάνω για σένα στο κρεβάτι;"

...Αποφάσισα ότι το μόνο που μου απέμενε ήταν ο ύπνος. Την επόμενη μέρα πήραμε το καράβι της επιστροφής. Ομολογώ ότι η ατμόσφαιρα ήταν λίγο βαριά. Φτάσαμε στο σπίτι και η πρώτη μου δουλειά ήταν να τηλεφωνήσω στο γραφείο για να εξασφαλίσω άλλες δυό μερούλες άδεια... "Ετσι για προσαρμογή" τους είπα.

Ξέρετε πόσο σκληρό είναι να πηγαίνεις κατ ευθείαν από το νησί στο γραφείο. Στην πραγματικότητα όμως δεν πήγα στη δουλειά για να έχω λίγο ακόμη χρόνο να μείνω μαζί της.

Βγήκαμε βόλτα για καφέ, φάγαμε ένα υπέροχο μεσημεριανό στο αγαπημένο της κινέζικο και μετά πήγαμε για ψώνια στα μαγαζιά. Μπήκαμε σ΄ένα μεγάλο πολυκατάστημα. Τριγύριζα μαζί της ενώ δοκίμαζε διάφορα πολύ ακριβά φορέματα. Δεν μπορούσε να αποφασίσει ποιό να πάρει.

-"Πάρτα όλα" της είπα και χάρηκε. Ηθελε να πάρει καινούργια παπούτσια και της είπα να πάρει ένα ζευγάρι για κάθε φόρεμα που είχε αγοράσει κι ενθουσιάστηκε. Μετά την πήγα σε ένα κοσμηματοπωλείο και πραγματικά συγκινήθηκε μ΄ένα ζευγάρι διαμαντένια σκουλαρίκια. Συγκινήθηκε ακόμα περισσότερο όταν της είπα να τα πάρει.
Σκέφτηκε προφανώς να με δοκιμάσει γιατί μου ζήτησε και παπούτσια του τένις, ενώ από τένις δεν έχει ιδέα.

Προφανώς το βλέμμα μου της απάντησε, γιατί γύρισε και μου είπε: - Εντάξει αγάπη μου, εντάξει.

Καθώς κρατούσε στην αγκαλιά της τα φορέματα, τα παπούτσια και τα σκουλαρίκια, είχε φουντώσει από χαρά κι ενθουσιασμό και το πρόσωπό της ήταν γεμάτο χαμόγελο και φλόγα, θαρρείς κόντευε στην σεξουαλική ολοκλήρωση.
Με κοίταξε στα μάτια και μου είπε:
-"Νομίζω όιτ τελειώσαμε καρδιά μου, Ας πάμε στο ταμείο"
Ημουν εκτός εαυτού όταν της είπα: - "Οχι, γλυκιά μου, δεν έχω διάθεση" Το πρόσωπό της άσπρισε και το στόμα της έμεινε ανοιχτό μ΄ ένα τεράστιο "Τιιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;;;;;;"

Και τότε της είπα: "Κορίτσι μου, θέλω απλώς να κρατήσεις αυτά τα πράγματα για λίγο. Οι οικονομικές μου ανάγκες ως άντρα δεν είναι δυνατό να καλύψουν τις αγοραστικές σου ανάγκες ως γυναίκα"...και τη στιγμή που ετοιμαζόταν να με σκοτώσει, συμπλήρωσα:

"Γιατί δεν μπορείς να μ΄αγαπάς γι αυτό που είμαι κι όχι για αυτά που μπορώ να σου αγοράσω;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ήταν μια Αυγουστιάτικη νύχτα στην Αμοργό. Η τελευταία νύχτα των διακοπών μας...

[...]

"Γιατί δεν μπορείς να μ΄αγαπάς γι αυτό που είμαι κι όχι για αυτά που μπορώ να σου αγοράσω;"
Ηθικόν δίδαγμα: Οι γυναίκες κάνουν σεξ ώστε να τους αγοράζουν πράγματα οι άντρες;
Το σεξ είναι η θυσια που κάνουν οι γυναίκες και τα λεφτά η θυσία που κάνουν οι άντρες;
Οι άντρες κάνουν τους άλλους ευτυχισμένους με τα λεφτά τους και οι γυναίκες με το μ**νί τους;

Από τότε που πρωτοδιάβασα αυτό το ανέκδοτο (χρόνια πριν) μόνο τέτοια "νοήματα" μπορώ να διακρίνω.

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω παλι εχω την εντυπωση πως θιγει το θεμα της ανασφαλειας...
Εαν δηλαδη καποιος μας ποθει, δε σημαινει πως μας θελει μονο γι αυτο και εξισου εαν καποιος μας προσφερει υλικα αγαθα, δε σημαινει πως εχει ως απωτερο σκοπο κατι αλλο περαν ισως του να μας ευχαριστησει ...
Οτι τελος παντων πισω απο καθε πραξη δε βρισκεται παντα κατι "σκοτεινο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω παλι εχω την εντυπωση πως θιγει το θεμα της ανασφαλειας...
Εαν δηλαδη καποιος μας ποθει, δε σημαινει πως μας θελει μονο γι αυτο και εξισου εαν καποιος μας προσφερει υλικα αγαθα, δε σημαινει πως εχει ως απωτερο σκοπο κατι αλλο περαν ισως του να μας ευχαριστησει ...
Οτι τελος παντων πισω απο καθε πραξη δε βρισκεται παντα κατι "σκοτεινο"...
Ναι, αυτός είναι ο σκοπός του. Εγώ σχολιάζω αυτό που διαφάνεται από πίσω (όχι και πολύ πίσω, πρώτη πόρτα στο διάδρομο δεξιά :P)

Σκέψου το με αντίθετα τα φύλα να δεις πόσο θα σε ξενίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι, αυτός είναι ο σκοπός του. Εγώ σχολιάζω αυτό που διαφάνεται από πίσω (όχι και πολύ πίσω, πρώτη πόρτα στο διάδρομο δεξιά :P)

Σκέψου το με αντίθετα τα φύλα να δεις πόσο θα σε ξενίσει.


Μα κανει καπου λαθος...?
Δεν ειναι γεγονος οτι οι γυναικες αγχωνονται και αισθανονται ανασφαλεια για το εαν τις θελουν μονο για το κρεββατι?
Δεν ειναι επισης γεγονος οτι πολλοι ανδρες αισθανονται τα ακριβως ιδια σε σχεση με το "πορτοφολι" τους και τις γυναικες?

(και αναφερομαι στην πλειοψηφια σε καθε περιπτωση)

Προσωπικα, με ξενιζουν ιδιαιτερα τετοιου ειδους ανασφαλειες απ οπου κι εαν προερχονται...ανεξαρτητως φυλου δλδ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.


Μα κανει καπου λαθος...?
Δεν ειναι γεγονος οτι οι γυναικες αγχωνονται και αισθανονται ανασφαλεια για το εαν τις θελουν μονο για το κρεββατι?
Δεν ειναι επισης γεγονος οτι πολλοι ανδρες αισθανονται τα ακριβως ιδια σε σχεση με το "πορτοφολι" τους και τις γυναικες?

(και αναφερομαι στην πλειοψηφια σε καθε περιπτωση)

Δεν νομίζω ότι είναι γεγονός ότι τις πηγαίνουν σε πολυκαταστήματα και τους αγοράζουν ρούχα/παπούτσια/κτλ.
Και θέλω να πιστεύω ότι εν έτει 2010 οι γυναίκες πλέον ως επι το πλείστον απολαμβάνουν το σεξ και δεν το βλέπουν ως παραχώρηση.

Αλλά ίσως ζω σε παράλληλο σύμπαν, τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι γεγονός ότι τις πηγαίνουν σε πολυκαταστήματα και τους αγοράζουν ρούχα/παπούτσια/κτλ.
Και θέλω να πιστεύω ότι εν έτει 2010 οι γυναίκες πλέον ως επι το πλείστον απολαμβάνουν το σεξ και δεν το βλέπουν ως παραχώρηση.

Αλλά ίσως ζω σε παράλληλο σύμπαν, τι να πω...


Αμφισβητεις το γεγονος οτι σε μεγαλο ποσοστο οι ανδρες φοβουνται μηπως οι γυναικες βλεπουν την τσεπη τους κυριως και αντιστοιχα οι γυναικες μηπως και τις θελουν μονο για σεξ?!
Δυστυχως ακομα και σημερα αυτες οι ανοητες αντιληψεις καλα κρατουν...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ποιητής ή Φωτογράφος

Τάκης Χρονάκης

Καινούργια πόλη, καινούργιο σχολείο και πρώτη χρονιά στο λύκειο. Καινούργια πρόσωπα, οι παρέες κλειστές. Το μόνο καλό, ότι επιτέλους μου δόθηκε η αποκλειστική διαχείριση της οικογενειακής φωτογραφικής μηχανής. Η πόλη ήταν όμορφη, γνώρισα τον κυρ Κώστα έναν από τους επαγγελματίες φωτογράφους της πόλης. Από την πρώτη στιγμή τον συμπάθησα και με συμπάθησε. Στο σκοτεινό του θάλαμο πρωτοείδα φωτογραφία να εμφανίζεται στη λεκάνη του εμφανιστή. Μου γέμιζε καρούλια με κατοστάρι fortepan σχεδόν δωρεάν. Έχοντας εξασφαλίσει τον εφοδιασμό μου με φτηνά φιλμ, οι απογευματινοί φωτογραφικοί περίπατοι έγιναν η αγαπημένη μου συνήθεια και βοήθησαν ώστε να μη με πειράζει τόσο η έλλειψη φίλων.


Φθινόπωρο, έβρεχε συχνά. Ξεκίναγα περπατώντας την μια όχθη του ποταμιού που διέσχιζε τη πόλη. Φωτογράφιζα το νερό, αυτά που κατέβαζε το ποτάμι, τα αδέσποτα της πόλης, τα δέντρα. Σιγά σιγά ξεθάρρεψα άρχισα να φωτογραφίζω τους ανθρώπους που είχαν μαγαζιά στην όχθη, τις νοικοκυρές που καθάριζαν τις αυλές τους, τις γιαγιάδες που ατένιζαν νωχελικά το νερό να κυλάει, τα παιδιά που έπαιζαν. Έτσι γνώρισα τον Στέλιο. Μαύρα μακρυά μαλλιά, μύτη γερακίσια, μουντζούρες στα χέρια, στα ρούχα, στο πρόσωπο. Όταν αρνήθηκε ευγενικά να τον φωτογραφίσω, του είπα ότι μοιάζει με ινδιάνο και ότι και εκείνοι είχαν πρόβλημα με το να φωτογραφίζονται. Είχε συνεργείο για μοτοσυκλέτες και την πιο όμορφη μηχανή που είχα δει ποτέ. Πέρναγα λοιπόν συχνά και φωτογράφιζα τη μηχανή ή τις μηχανές των πελατών του που περίμεναν αραγμένες στη σειρά να επισκευαστούν, κατάφερα και μερικές φορές να κλέψω μερικές φωτογραφίες του Στέλιου, αλλά μακρινές.


Οι μέρες περνούσαν, σιγά σιγά γνωριστήκαμε με το Στέλιο αλλά η άρνηση, άρνηση. Με κέρναγε καφέ και καθόμουν στη σκάλα που οδηγούσε στο πατάρι με μοναδικό όρο να έχω τη φωτογραφική μηχανή στη θήκη. Οι πιο όμορφες φωτογραφίες είναι αυτές που δεν τράβηξα, ειδικά την ώρα που έπεφτε ο ήλιος και έμπαινε από την μεγάλη πόρτα στο συνεργείο. Όλα φάνταζαν εξώκοσμα, τα νίκελ, οι σιλουέτες εκείνων που στέκονταν στη πόρτα, η κοπελιά του Στέλιου η Άννα, που έρχονταν να τον δει. Του έκανε εντύπωση πως για κάθε ζήτημα πάντα είχα κάτι να πω. Ακόμα και για την ηλεκτρονική ανάφλεξη ή τις αυτορυθμιζόμενες βαλβίδες. Και πως πάντα είχα μια ιστορία να πω, δική μου ή δανεισμένη από κανένα βιβλίο.
-Που τα ξέρεις όλα αυτά;
-Τα διαβάζω Στέλιο. Σε βιβλία.
-Α σ'αρέσει το διάβασμα; Πρέπει να γνωρίσεις τον πατέρα μου θα σε συμπαθήσει, θέλεις να πάμε στο σπίτι μου μαζί μετά;
Παρόλο που είχα ξανανέβει σε μηχανή πρέπει να ομολογήσω ότι οι σφυγμοί μου χτύπαγαν σαν κομπρεσέρ και η αδρεναλίνη είχε πάει στα ύψη. Έτρεχε.
Έγιναν οι συστάσεις, οι γονείς του ευγενικοί και φιλόξενοι.
-Μη τρέχεις Στέλιο μου!
-Δεν τρέχω ρε μάνα, το γκάζι ανοίγω να ακούς ότι έρχομαι και να ετοιμάζεις τραπέζι.
Στο καθιστικό μας περίμενε ο πατέρας του και η μεγαλύτερη βιβλιοθήκη που είχα δει ποτέ σε σπίτι. Η συζήτηση από μόνη της πήγε στα βιβλία, τους συγγραφείς, την έλλειψη ενός καλού βιβλιοπωλείου στη πόλη. Επίσης συνειδητοποίησα πόσα λίγα βιβλία είχα διαβάσει και πόσους σημαντικούς συγγραφείς, ούτε που τους ήξερα. Βάλθηκα να διαβάζω ένα καινούργιο βιβλίο κάθε βράδυ, από αυτά που μου πρότεινε και μου δάνειζε ο πατέρας του Στέλιου.


Ο καιρός περνούσε. Ο Στέλιος με μάθαινε να οδηγάω μηχανή, με πήγαινε σε ωραία μέρη, του έδειχνα τις φωτογραφίες μου, δεν έδειχνε να τον ενθουσιάζουν, του άρεσαν περισσότερο οι ιστορίες μου.
-Γιατί δεν γράφεις τις ιστορίες σου να γίνεις συγγραφέας; Φωτογράφος θα γίνεις;
Μια μέρα έγραψα μια ιστορία για αυτόν και την Άννα, μέσα είχε και το πρώτο μου ποίημα. Του την έδειξα, την διάβασε, τα μάτια του βούρκωσαν.
-Ποιητής να γίνεις, όχι φωτογράφος.
Εν τω μεταξύ οι μετοχές μου στο μικρόκοσμο του σχολείου είχαν ανέβει κατακόρυφα. Λόγω Στέλιου, σε όλα τα μαγαζιά της πόλης που σύχναζε ο μαθητόκοσμος με ήξεραν με το μικρό μου όνομα, με κερνούσαν, είχα γίνει ο μικρός του αδερφός, ο προστατευόμενος του.
Η φωτογραφία με είχε κάνει δημοφιλή στα κορίτσια, στις εκδρομές όλοι ήθελαν να είναι στη παρέα μου. Έγινα η συμπάθεια του φυσικού που ήταν και εκείνος ερασιτέχνης φωτογράφος.
Τα πράγματα πήγαιναν καλά.
Φωτογράφιζα, έγραφα, διάβαζα με μανιώδεις ρυθμούς. Ο Στέλιος πάντα βούρκωνε με τις ιστορίες μου, τα ποιήματα μου. Στην Άννα άρεσαν οι φωτογραφίες μου. Ο πατέρας του Στέλιου σαν πιο έμπειρος αναγνώστης με συμβούλευε, μου διόρθωνε τα πολλά ορθογραφικά λάθη, του την έσπαγε η δημοτική μου.


Η χρονιά πέρασε σαν όνειρο, εκείνο το καλοκαίρι ήταν το καλύτερο της ζωής μου.
Το συρτάρι μου γέμιζε με φωτογραφίες, ιστορίες και ποιήματα. Έπεισα το Στέλιο να γραφτεί στο νυχτερινό γυμνάσιο, του έλειπε μια χρονιά για να πάρει το απολυτήριο. Πολλές φορές βγαίναμε στον κάμπο, σε κάτι μεγάλες ευθείες με το στροφόμετρο στα κόκκινα. Εγώ όρθιος πίσω να φωνάζω καινούργια ποιήματα, άγρια ποιήματα, ή τράβαγα φωτογραφίες με B. Τις νύχτες με φεγγάρι ανεβαίναμε στη μοναδική ανηφόρα της πόλης και μετά την κατεβαίναμε με σβηστή μηχανή και φώτα. Ο Στέλιος εξακολουθούσε να μου τη λέει.
-Τι τη κουβαλάς αυτή τη φωτογραφική μηχανή παντού μαζί σου; Αφού είπαμε θα γίνεις συγγραφέας.
Μου έδινε και τη μηχανή να κάνω μόνος μου βόλτα. Ολομόναχος! Καμάρωνα.
Πέρναγα απ΄τη κεντρική πλατεία με 5 χιλιόμετρα και με ξερογκαζίες, όλοι με χαιρετούσαν.
-Γεια σου Τάκη!
Έφαγα και την πρώτη μου σούπα, σε μια στροφή ξέχασα να στρίψω και βρέθηκα σε ένα χωράφι, ευτυχώς τσαλακώθηκε μόνο ο εγωισμός μου.
Είχαμε πάει μια ημερήσια εκδρομή με το σχολείο, ο Στέλιος μου είχε υποσχεθεί ότι θα έρθουν με την Άννα να με βρούνε. Ήμουνα σκυμμένος μέσα σε ένα αυλάκι και φωτογράφιζα κάτι αγκάθια και ακούω από μακρυά τη μηχανή, σηκώνομαι, είμαι περίπου στο επίπεδο του δρόμου, σηκώνω τη μηχανή, τους περιμένω και όταν γεμίζουν το κάδρο μου, τραβάω.
Τα μαλλιά τους ανεμίζουν, τα μάτια τους λάμπουν, η Άννα είναι σφιγμένη πάνω του... η καλύτερη φωτογραφία μου. Είμαι ευτυχισμένος!


Μια μέρα είμαι στο σχολείο και χτυπάει η πόρτα της τάξης, κάποιος με ζήταγε.
Ένας φίλος του Στέλιου.
-Ο Στέλιος είναι στο νοσοκομείο, σε ζητάει
-Στο νοσοκομείο; χτύπησε; με τη μηχανή;
-Είχαν πάει με ένα αυτοκίνητο να δουν μια μηχανή που έμεινε, τον πήραν κάτι γνωστοί, είπε να μη πάει με τη μηχανή, έβρεχε. Τους χτύπησε ένα φορτηγό, δεν πιάσανε τα φρένα του, γλίστρησε. Τάκη είναι σοβαρά ο Στέλιος...
-Τι σοβαρά;
-Σοβαρά! και οι άλλοι δύο χτύπησαν άσχημα, αλλά ο Στέλιος είναι σοβαρά.
Στη πόρτα του νοσοκομείου το κατάλαβα, ο Στέλιος δεν ήταν πια εκεί!
Είδα κόσμο μαζεμένο, φώναζαν. Γύρισα να φύγω, έρχονταν η Άννα, την άρπαξα απ'το χέρι.
-Ο Στέλιος δεν είναι εδώ Άννα, πάμε να φύγουμε...
Μετά δεν θυμάμαι τίποτε...
Έτσι χάσαμε το Στέλιο, από ρήξη πνεύμονα. Ήταν 22 χρονών. Ο πατέρας του κράτησε τη μηχανή στην αυλή να σκουριάζει, την Άννα δεν τη ξαναείδα, μακάρι να βρήκε μια όμορφη μέση να δένει τα λεπτά δάχτυλά της.
Εγώ πήγα στο τάφο του και έκαψα όλα τα γραφτά μου. Έγινα φωτογράφος.

ΠΟΙΗΤΗΣ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ - ΤΑΚΗΣ ΧΡΟΝΑΚΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Μια πραγματικη ιστορια που διδασκει οτι δεν πρεπει ποτε να βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα γιατι πιθανοτατα θα βρεθουμε προ εκπληξεως...

Κάποιος επώνυμος δημοσιογράφος, λοιπόν, που διδάσκει σε πανεπιστημιακή δημοσιογραφική σχολή, μπήκε μια μέρα στο αμφιθέατρο, κοίταξε τους φοιτητές του, διέκρινε μια πανέμορφη κοπέλα στην πρώτη σειρά, κατεθύνθηκε προς τη μεριά της και, ξαφνικά, έσκυψε και τη φίλησε στο στόμα.
Το τι ακολούθησε, μπορούμε να το φανταστούμε. Πανδαιμόνιο στην αίθουσα (όχι από την "παθούσα", πάντως). Φωνές, αποδοκιμασίες, σκληροί χαρακτηρισμοί κατά του δημοσιογράφου-καθηγητή. Με τα πολλά, ο δημοσιογράφος καθηγητής κατάφερε να ηρεμήσει, κάπως, το αμφιθέατρο ώστε να ακουστεί η φωνή του. "Θέλω να μου περιγράψετε τι ακριβώς έγινε", είπε. Νέες φωνές, νέοι χαρακτηρισμοί. Με τα πολλά, ο δημοσιογράφος-καθηγητής κατάφερε πάλι να ακουστεί: "Κύριοι και κυρίες, είπε, είσαστε όλοι off. Κανείς σας δεν μπήκε στον κόπο να με ρωτήσει, γιατί το έκανα. Ούτε ποια μπορεί να είναι η σχέση μου με την κοπέλα. Δεν παρατηρήσατε καν ότι αυτή η κοπέλα, που σήμερα κάθεται στην πρώτη σειρά, δεν έχει ξαναεμφανιστεί εδώ μέσα, δεν την έχετε ξαναδεί". Σιωπή, ηχηρή σιωπή. "Η κοπέλα είναι η γυναίκα μου και εσείς κοπήκατε -δημοσιογραφία δεν σημαίνει να βγάζω συμπεράσματα έτσι, στο πόδι, χωρίς να αναζητώ, να ρωτάω, να ψάχνω τα τι, τα γιατί, τα πως, τα πότε, τα ποιος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εκείνη την πόλη δεν την κατοικούσαν άνθρωποι, όπως τις άλλες πόλεις του πλανήτη.
Σ' εκείνη την πόλη κατοικούσαν πηγάδια. Πηγάδια ζωντανά...αλλά πηγάδια.
Τα πηγάδια διέφεραν μεταξύ τους όχι μόνο ως προς τον τόπο όπου είχαν ανοιχτεί, αλλά και ως προς το στόμιο (το άνοιγμα που τα συνέδεε με τον εξωτερικό κόσμο). Υπήρχαν πηγάδια ευκατάστατα και πολυτελή, με στόμιο από μάρμαρο και όμορφα μέταλλα, πηγάδια ταπεινά από τούβλα και ξύλο κι άλλα πιο φτωχά, απλές γυμνές τρύπες που ανοίγονταν στην γη. Η επικοινωνία μεταξύ των κατοίκων της πόλης γινόταν από στόμιο σε στόμιο, και οι ειδήσεις έφταναν γρήγορα απ' άκρη σ' άκρη. Μια μέρα έφτασε στη πόλη μια "μόδα" που μάλλον είχε γεννηθεί σε κάποιο ανθρώπινο χωριό.
Η νέα ιδέα ήταν ότι κάθε ζωντανό ον που εκτιμούσε τον εαυτό του θα έπρεπε να φροντίζει πολύ περισσότερο το εσωτερικό παρά το εξωτερικό. Το σημαντικό δεν ήταν η επιφάνεια, αλλά το περιεχόμενο.
Έτσι έγινε και τα πηγάδια άρχισαν να γεμίζουν με αντικείμενα.
Μερικά γέμισαν με κοσμήματα, χρυσά νομίσματα και πολύτιμες πέτρες. Άλλα, πιο πρακτικά, γέμισαν με ηλεκτρικές συσκευές και μηχανές. Μερικά άλλα επέλεξαν την τέχνη και γέμισαν με πίνακες ζωγραφικής, πιάνα με ουρά και εξεζητημένα μεταμορφωμένα γλυπτά. Τέλος τα διανοούμενα γέμισαν με βιβλία, ιδεολογικά μανιφέστα και εξειδικευμένα περιοδικά.
Πέρασε καιρός.
Τα περισσότερα πηγάδια γέμισαν σε τέτοιο σημείο, ώστε τίποτε άλλο δε χωρούσε.
Τα πηγάδια δεν ήταν όλα ίδια, οπότε κάποια συμβιβάστηκαν, ενώ άλλα σκέφτηκαν πως έπρεπε να κάνουν κάτι για να συνεχίσουν να συσσωρεύουν πράγματα στο εσωτερικό τους.
Ένα από αυτά έκανε την αρχή. Αντί να συμπιέζει το περιεχόμενο, σκέφτηκε να αυξήσει την χωρητικότητά του διευρύνοντας τον χώρο του.
Δεν πέρασε πολύς καιρός, κι άρχισαν και τα υπόλοιπα να μιμούνται την καινούργια ιδέα. Όλα τα πηγάδια δαπανούσαν μεγάλο μέρος της ενέργειάς τους για να επεκταθούν και ν 'αποκτήσουν περισσότερο χώρο στο εσωτερικό τους. Ένα πηγάδι μικρό κι απόκεντρο, άρχισε να βλέπει τους συντρόφους του να επεκτείνονται χωρίς μέτρο. Σκέφτηκε ότι αν συνέχιζαν να διευρύνονται με αυτόν τον τρόπο, σύντομα θα μπέρδευαν τα όριά τους και το κάθε ένα θα έχανε την ταυτότητά του.
Ίσως, ξεκινώντας από αυτήν την ιδέα, σκέφτηκε ότι ένας διαφορετικός τρόπος για να αυξήσει τη χωρητικότητα του ήταν να μεγαλώσει όχι φαρδαίνοντας αλλά βαθαίνοντας. Να επεκταθεί σε βάθος αντί για πλάτος. Σύντομα συνειδητοποίησε ότι όλα όσα είχε στο εσωτερικό του έκαναν αδύνατη την εργασία της εκβάθυνσης. Αν ήθελε να γίνει πιο βαθύ, όφειλε να ξεφορτωθεί ολόκληρο το περιεχόμενο του.....
Στην αρχή, το κενό το τρόμαζε. Αλλά αργότερα, όταν είδε ότι δεν είχε άλλη επιλογή, το έκανε.
Χωρίς τίποτα στην κατοχή του, το πηγάδι άρχισε να βαθαίνει, ενώ τα υπόλοιπα άρπαζαν τα αντικείμενα που είχε πετάξει....
Μια μέρα, κάτι ξάφνιασε το πηγάδι που μεγάλωνε προς τα κάτω: πολύ κάτω στο βάθος.....βρήκε νερό.
Ποτέ πριν άλλο πηγάδι δεν είχε ξαναβρεί νερό.
Το πηγάδι ξεπέρασε την έκπληξη του κι άρχισε να παίζει με το νερό καταβρέχοντας τα τοιχώματά του, πιτσιλώντας το στόμιο του και τέλος, βγάζοντας το νερό προς τα έξω.
Η πόλη δεν είχε ποτέ βραχεί από τίποτε άλλο πέρα από τη βροχή η οποία εκ των πραγμάτων ήταν αρκετά σπάνια .Έτσι, η γη τριγύρω απ' το πηγάδι, αναζωογονημένη απʼ το νερό, άρχισε να ξυπνά.
Οι σπόροι βλάστησαν παίρνοντας την μορφή χλόης, τριφυλλιών,λουλουδιών και αδύναμων κορμών που μετατράπηκαν γρήγορα σε δένδρα. Μια έκρηξη χρωμάτων και ζωής απλώθηκε γύρω από το απομακρυσμένο πηγάδι, το οποίο άρχισαν να αποκαλούν το "περιβόλι".
Όλοι το ρωτούσαν πως είχε καταφέρει αυτό το θαύμα.
Δεν είναι κανένα θαύμα απαντούσε το Περιβόλι. "Πρέπει να σκάψεις στο εσωτερικό, προς τα μέσα"
Πολλοί θέλησαν να ακολουθήσουν το παράδειγμα του Περιβολιού, αλλά αποδοκίμασαν την ιδέα όταν συνειδητοποίησαν ότι, για να βαθύνουν, θα έπρεπε πρώτα να αδειάσουν. Συνέχισαν να διευρύνονται όλο και πιο πολύ, για να γεμίσουν με περισσότερα ακόμα πράγματα..
Στην άλλη άκρη της πόλης, ένα άλλο πηγάδι αποφάσισε κι αυτό να πάρει το ρίσκο να αδειάσει....
Κι άρχισε κι αυτό να βαθαίνει...
Κι έφτασε κι αυτό στο νερό...
Και το έριξε κι αυτό προς τα έξω δημιουργώντας μια δεύτερη όαση στο χωριό...
Τι θα κάνεις όταν θα τελειώσει το νερό; το ρωτούσαν.
Δεν ξέρω τι θα συμβεί απαντούσε. Αλλά προς το παρόν όσο περισσότερο νερό βγάζω, τόσο περισσότερο νερό βρίσκω"
Πέρασαν μερικοί μήνες μέχρι τη μεγάλη ανακάλυψη.
Μια μέρα, σχεδόν κατά τύχη, τα δυο πηγάδια κατάλαβαν ότι το νερό που είχαν βρει στο βάθος τους ήταν το ίδιο...
Ότι το ίδιο υπόγειο ποτάμι που περνούσε από το ένα, γέμιζε το βάθος του άλλου.
Κατάλαβαν ότι ξεκινούσε γι' αυτά μια καινούργια ζωή.
Όχι μόνο μπορούσαν να επικοινωνούν από στόμιο σε στόμιο, επιφανειακά, όπως όλοι οι άλλοι, αλλά η αναζήτησή τους, τους είχε προσφέρει ένα νέο και μυστικό σημείο επαφής.

ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗ ΒΑΘΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ήταν Άνθρωπος

Με την πρώτη ματιά έβλεπε κανείς απλώς μια γριούλα. Έσερνε τα βήματά της στο χιόνι, μόνη, παρατημένη, με σκυμμένο κεφάλι. Όσοι περνούσαν από το πεζοδρόμιο της πόλης αποτραβούσαν το βλέμμα τους, για να μη θυμηθούν ότι τα βάσανα και οι πόνοι δεν σταματούν όταν γιορτάζουμε Χριστούγεννα.
Ένα νέο ζευγάρι μιλούσε και γελούσε με τα χέρια γεμάτα από ψώνια και δώρα και δεν πρόσεξαν τη γριούλα. Μια μητέρα με δυο παιδιά βιάζονταν να πάνε στο σπίτι της γιαγιάς. Δεν έδωσαν προσοχή. Ένας παπάς είχε το νου του σε ουράνια θέματα και δεν την πρόσεξε.
Αν πρόσεχαν όλοι αυτοί, θα έβλεπαν ότι η γριά δεν φορούσε παπούτσια. Περπατούσε ξυπόλητη στον πάγο και το χιόνι. Με τα δυο της χέρια η γριούλα μάζεψε το χωρίς κουμπιά παλτό της στο λαιμό. Φορούσε ένα χρωματιστό φουλάρι στο κεφάλι· σταμάτησε στη στάση σκυφτή και περίμενε το λεωφορείο. Ένας κύριος που κρατούσε μια σοβαρή τσάντα περίμενε κι αυτός στη στάση, αλλά κρατούσε μια απόσταση. Μια κοπέλα περίμενε κι αυτή, κοίταξε πολλές φορές τα πόδια τής γριούλας, δεν μίλησε.

Ήρθε το λεωφορείο και η γριούλα ανέβηκε αργά και με δυσκολία. Κάθησε στο πλαϊνό κάθισμα, αμέσως πίσω από τον οδηγό. Ο κύριος και η κοπέλα πήγαν βιαστικά προς τα πίσω καθίσματα. Ο άντρας που καθόταν δίπλα στη γριούλα στριφογύριζε στο κάθισμα κι έπαιζε με τα δάχτυλά του. «Γεροντική άνοια», σκέφτηκε. Ο οδηγός είδε τα γυμνά πόδια και σκέφτηκε: «Αυτή η γειτονιά βυθίζεται όλο και πιο πολύ στη φτώχεια. Καλύτερα να με βάλουν στην άλλη γραμμή, της λεωφόρου». Ένα αγοράκι έδειξε τη γριά. «Κοίταξε, μαμά, αυτή η γριούλα είναι ξυπόλυτη». Η μαμά ταράχτηκε και του χτύπησε το χέρι. «Μη δείχνεις τους ανθρώπους, Αντρέα! Δεν είναι ευγενικό να δείχνεις». «Αυτή θα έχει μεγάλα παιδιά», είπε μια κυρία που φορούσε γούνα. «Τα παιδιά της πρέπει να ντρέπονται». Αισθάνθηκε ανώτερη, αφού αυτή φρόντισε τη μητέρα της.

Μια δασκάλα στη μέση του λεωφορείου στερέωσε τα δώρα που είχε στα πόδια της. «Δεν πληρώνουμε αρκετούς φόρους, για να αντιμετωπίζονται καταστάσεις σαν αυτές;» είπε σε μια φίλη της που ήταν δίπλα της. «Φταίνε οι δεξιοί», απάντησε η φίλη της. «Παίρνουν από τους φτωχούς και δίνουν στους πλούσιους». «Όχι, φταίνε οι άλλοι», μπήκε στη συζήτηση ένας ασπρομάλλης. Με τα προγράμματα πρόνοιας κάνουν τους πολίτες τεμπέληδες και φτωχούς». «Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να αποταμιεύουν», είπε ένας άλλος που έμοιαζε μορφωμένος. «Αν αυτή η γριά αποταμίευε όταν ήταν νέα, δεν θα υπέφερε σήμερα». Και όλοι αυτοί ήταν ικανοποιημένοι για την οξύνοιά τους που έβγαλε τέτοια βαθιά ανάλυση.

Αλλος ένας έμπορος αισθάνθηκε προσβολή από τις εξ αποστάσεως μουρμούρες των συμπολιτών του. Έβγαλε το πορτοφόλι του και τράβηξε ένα εικοσάρι. Περπάτησε στο διάδρομο και το έβαλε στο τρεμάμενο χέρι της γριούλας. «Πάρε, κυρία, να αγοράσεις παπούτσια». Η γριούλα τον ευχαρίστησε κι εκείνος γύρισε στη θέση του ευχαριστημένος, που ήταν άνθρωπος της δράσης.

Μια καλοντυμένη κυρία τα πρόσεξε όλα αυτά και άρχισε να προσεύχεται από μέσα της. «Κύριε, δεν έχω χρήματα. Αλλά μπορώ νΌ απευθυνθώ σε σένα. Εσύ έχεις μια λύση για όλα. Όπως κάποτε έριξες το μάννα εξ ουρανού, και τώρα μπορείς να δώσεις ό,τι χρειάζεται η κυρούλα αυτή για τα Χριστούγεννα».

Στην επόμενη στάση ένα παληκάρι μπήκε στο λεωφορείο. Φορούσε ένα χοντρό μπουφάν, είχε ένα καφέ φουλάρι και ένα μάλλινο καπέλο που κάλυπτε και τα αυτιά του. Ένα καλώδιο συνέδεε το αυτί του με μια συσκευή μουσική. Ο νέος κουνούσε το σώμα του με τη μουσική που άκουε. Πήγε και κάθισε απέναντι στη γριούλα. Όταν είδε τα ξυπόλυτα πόδια της, το κούνημα σταμάτησε. Πάγωσε. Τα μάτια του πήγαν από τα πόδια της γιαγιάς στα δικά του. Φορούσε ακριβά ολοκαίνουργια παπούτσια. Μάζευε λεφτά αρκετό καιρό για να τα αγοράσει και να κάνει εντύπωση στην παρέα. Το παληκάρι έσκυψε και άρχισε να λύνει τα παπούτσια του. Έβγαλε τα εντυπωσιακά παπούτσια και τις κάλτσες. Γονάτισε μπροστά στη γριούλα. «Γιαγιά, είπε, βλέπω ότι δεν έχεις παπούτσια. Εγώ έχω κι άλλα». Προσεκτικά κι απαλά σήκωσε τα παγωμένα πόδια και της φόρεσε πρώτα τις κάλτσες κι ύστερα τα παπούτσια του. Η γριούλα τον ευχαρίστησε συγκινημένη.

Τότε το λεωφορείο έκανε πάλι στάση. Ο νέος κατέβηκε και προχώρησε ξυπόλυτος στο χιόνι. Οι επιβάτες μαζεύτηκαν στα παράθυρα και τον έβλεπαν καθώς βάδιζε προς το σπίτι του. «Ποιος είναι;», ρώτησε ένας. «Πρέπει να είναι άγιος», είπε κάποιος. «Πρέπει να είναι άγγελος», είπε ένας άλλος. «Κοίτα! Έχει φωτοστέφανο στο κεφάλι!» φώναξε κάποιος. «Είναι ο Χριστός!» είπε η ευσεβής κυρία. Αλλά το αγοράκι, που είχε δείξει με το δάχτυλο τη γιαγιά, είπε: Όχι, μαμά τον είδα πολύ καλά. Ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΣ».

(Από την Ξένια Σώντερς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ήταν Άνθρωπος

Με την πρώτη ματιά έβλεπε κανείς απλώς μια γριούλα. Έσερνε τα βήματά της στο χιόνι, μόνη, παρατημένη, με σκυμμένο κεφάλι. Όσοι περνούσαν από το πεζοδρόμιο της πόλης αποτραβούσαν το βλέμμα τους, για να μη θυμηθούν ότι τα βάσανα και οι πόνοι δεν σταματούν όταν γιορτάζουμε Χριστούγεννα.
Ένα νέο ζευγάρι μιλούσε και γελούσε με τα χέρια γεμάτα από ψώνια και δώρα και δεν πρόσεξαν τη γριούλα. Μια μητέρα με δυο παιδιά βιάζονταν να πάνε στο σπίτι της γιαγιάς. Δεν έδωσαν προσοχή. Ένας παπάς είχε το νου του σε ουράνια θέματα και δεν την πρόσεξε.
Αν πρόσεχαν όλοι αυτοί, θα έβλεπαν ότι η γριά δεν φορούσε παπούτσια. Περπατούσε ξυπόλητη στον πάγο και το χιόνι. Με τα δυο της χέρια η γριούλα μάζεψε το χωρίς κουμπιά παλτό της στο λαιμό. Φορούσε ένα χρωματιστό φουλάρι στο κεφάλι· σταμάτησε στη στάση σκυφτή και περίμενε το λεωφορείο. Ένας κύριος που κρατούσε μια σοβαρή τσάντα περίμενε κι αυτός στη στάση, αλλά κρατούσε μια απόσταση. Μια κοπέλα περίμενε κι αυτή, κοίταξε πολλές φορές τα πόδια τής γριούλας, δεν μίλησε.

Ήρθε το λεωφορείο και η γριούλα ανέβηκε αργά και με δυσκολία. Κάθησε στο πλαϊνό κάθισμα, αμέσως πίσω από τον οδηγό. Ο κύριος και η κοπέλα πήγαν βιαστικά προς τα πίσω καθίσματα. Ο άντρας που καθόταν δίπλα στη γριούλα στριφογύριζε στο κάθισμα κι έπαιζε με τα δάχτυλά του. «Γεροντική άνοια», σκέφτηκε. Ο οδηγός είδε τα γυμνά πόδια και σκέφτηκε: «Αυτή η γειτονιά βυθίζεται όλο και πιο πολύ στη φτώχεια. Καλύτερα να με βάλουν στην άλλη γραμμή, της λεωφόρου». Ένα αγοράκι έδειξε τη γριά. «Κοίταξε, μαμά, αυτή η γριούλα είναι ξυπόλυτη». Η μαμά ταράχτηκε και του χτύπησε το χέρι. «Μη δείχνεις τους ανθρώπους, Αντρέα! Δεν είναι ευγενικό να δείχνεις». «Αυτή θα έχει μεγάλα παιδιά», είπε μια κυρία που φορούσε γούνα. «Τα παιδιά της πρέπει να ντρέπονται». Αισθάνθηκε ανώτερη, αφού αυτή φρόντισε τη μητέρα της.

Μια δασκάλα στη μέση του λεωφορείου στερέωσε τα δώρα που είχε στα πόδια της. «Δεν πληρώνουμε αρκετούς φόρους, για να αντιμετωπίζονται καταστάσεις σαν αυτές;» είπε σε μια φίλη της που ήταν δίπλα της. «Φταίνε οι δεξιοί», απάντησε η φίλη της. «Παίρνουν από τους φτωχούς και δίνουν στους πλούσιους». «Όχι, φταίνε οι άλλοι», μπήκε στη συζήτηση ένας ασπρομάλλης. Με τα προγράμματα πρόνοιας κάνουν τους πολίτες τεμπέληδες και φτωχούς». «Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να αποταμιεύουν», είπε ένας άλλος που έμοιαζε μορφωμένος. «Αν αυτή η γριά αποταμίευε όταν ήταν νέα, δεν θα υπέφερε σήμερα». Και όλοι αυτοί ήταν ικανοποιημένοι για την οξύνοιά τους που έβγαλε τέτοια βαθιά ανάλυση.

Αλλος ένας έμπορος αισθάνθηκε προσβολή από τις εξ αποστάσεως μουρμούρες των συμπολιτών του. Έβγαλε το πορτοφόλι του και τράβηξε ένα εικοσάρι. Περπάτησε στο διάδρομο και το έβαλε στο τρεμάμενο χέρι της γριούλας. «Πάρε, κυρία, να αγοράσεις παπούτσια». Η γριούλα τον ευχαρίστησε κι εκείνος γύρισε στη θέση του ευχαριστημένος, που ήταν άνθρωπος της δράσης.

Μια καλοντυμένη κυρία τα πρόσεξε όλα αυτά και άρχισε να προσεύχεται από μέσα της. «Κύριε, δεν έχω χρήματα. Αλλά μπορώ νΌ απευθυνθώ σε σένα. Εσύ έχεις μια λύση για όλα. Όπως κάποτε έριξες το μάννα εξ ουρανού, και τώρα μπορείς να δώσεις ό,τι χρειάζεται η κυρούλα αυτή για τα Χριστούγεννα».

Στην επόμενη στάση ένα παληκάρι μπήκε στο λεωφορείο. Φορούσε ένα χοντρό μπουφάν, είχε ένα καφέ φουλάρι και ένα μάλλινο καπέλο που κάλυπτε και τα αυτιά του. Ένα καλώδιο συνέδεε το αυτί του με μια συσκευή μουσική. Ο νέος κουνούσε το σώμα του με τη μουσική που άκουε. Πήγε και κάθισε απέναντι στη γριούλα. Όταν είδε τα ξυπόλυτα πόδια της, το κούνημα σταμάτησε. Πάγωσε. Τα μάτια του πήγαν από τα πόδια της γιαγιάς στα δικά του. Φορούσε ακριβά ολοκαίνουργια παπούτσια. Μάζευε λεφτά αρκετό καιρό για να τα αγοράσει και να κάνει εντύπωση στην παρέα. Το παληκάρι έσκυψε και άρχισε να λύνει τα παπούτσια του. Έβγαλε τα εντυπωσιακά παπούτσια και τις κάλτσες. Γονάτισε μπροστά στη γριούλα. «Γιαγιά, είπε, βλέπω ότι δεν έχεις παπούτσια. Εγώ έχω κι άλλα». Προσεκτικά κι απαλά σήκωσε τα παγωμένα πόδια και της φόρεσε πρώτα τις κάλτσες κι ύστερα τα παπούτσια του. Η γριούλα τον ευχαρίστησε συγκινημένη.

Τότε το λεωφορείο έκανε πάλι στάση. Ο νέος κατέβηκε και προχώρησε ξυπόλυτος στο χιόνι. Οι επιβάτες μαζεύτηκαν στα παράθυρα και τον έβλεπαν καθώς βάδιζε προς το σπίτι του. «Ποιος είναι;», ρώτησε ένας. «Πρέπει να είναι άγιος», είπε κάποιος. «Πρέπει να είναι άγγελος», είπε ένας άλλος. «Κοίτα! Έχει φωτοστέφανο στο κεφάλι!» φώναξε κάποιος. «Είναι ο Χριστός!» είπε η ευσεβής κυρία. Αλλά το αγοράκι, που είχε δείξει με το δάχτυλο τη γιαγιά, είπε: Όχι, μαμά τον είδα πολύ καλά. Ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΣ».

(Από την Ξένια Σώντερς)

αυτη την ιστορια πραματικα την λατρευω!!.Την ακουσα στο φροντηστηριο απο τον καθηγητη των μαθηματικων στο τελευταιο μαθημα πριν κλεισουμε για Χριστουγεννα και εγω οπως και ολα τα αλλα παιδια ειχαμε συγκινηθει παρα πολυ ....μας εκανε να σκεφτουμε ποιο πραγματικα ειναι το νόημα των εορτων :console: ...... το λατρευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Επειδή συγκινήθηκα όταν το διάβασα, σκέφτηκα να σας το μεταφέρω και να το μοιραστώ μαζί σας:


ΤΟ καλύτερο ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ…

Η γυναίκα μου μού πρότεινε να βγω με άλλη γυναίκα.

ʽΓνωρίζεις πολύ καλά πως την αγαπάςʼ μου είπε μια μέρα ξαφνιάζοντάς με.
ʽΗ ζωή είναι πολύ σύντομη, αφιέρωσέ της χρόνο.ʼ

ʽΜα εγώ ΕΣΕΝΑ αγαπώʼ της είπα έντονα.
ʽΤο ξέρω. Εξίσου όμως αγαπάς κι εκείνη.ʼ

Η άλλη γυναίκα, την οποία η γυναίκα μου ήθελε να επισκεφθώ, ήταν η μητέρα μου, χήρα εδώ και χρόνια. Όμως οι απαιτήσεις της δουλειάς και των παιδιών με ανάγκαζαν να την επισκέπτομαι αραιά και που.ʼ

Εκείνο το βράδυ της τηλεφώνησα και την προσκάλεσα έξω σε δείπνο και μετά για κινηματογράφο.
ʽΤι συμβαίνει; Είσαι καλά;ʼ με ρώτησε.

Η μητέρα μου είναι από τους ανθρώπους που εκλαμβάνει ένα νυχτερινό τηλεφώνημα ή μια αναπάντεχη πρόσκληση ως αρχή κακών μαντάτων.

ʽΝόμιζα πως θα ήταν καλή ιδέα να περνούσαμε λίγο χρόνο μαζίʼ της απάντησα. ʽΟι δυο μας μόνοι… Τί λες;ʼ

Σκέφθηκε λιγάκι και απάντησε: ʽΘα το ήθελα πολύ.ʼ

Εκείνη την Παρασκευή, καθώς οδηγούσα μετά το γραφείο για να πάω να την πάρω, αισθανόμουν περίεργα. Ήταν ο εκνευρισμός που προηγείται ενός ραντεβού… Και πώς τα φέρνει η ζωή, όταν έφθασα στο σπίτι της, παρατήρησα πως και η ίδια ήταν φοβερά συγκινημένη!

Με περίμενε στην πόρτα φορώντας το παλιό καλό παλτό της, είχε περιποιηθεί τα μαλλιά της και ήταν ντυμένη με το φόρεμα με το οποίο είχε εορτάσει την τελευταία επέτειο του γάμου της. Το πρόσωπό της χαμογελούσε, ακτινοβολούσε φως, όπως το πρόσωπο ενός αγγέλου.

ʽΕίπα στις φίλες μου ότι θα βγω με το γιο μου και όλες τους συγκινήθηκανʼ μου είπε καθώς έμπαινε στο αυτοκίνητό μου. ʽΔεν μπορούν να περιμένουν μέχρι αύριο για να μάθουν τα πάντα για τη βραδυνή έξοδό μας.ʼ

Πήγαμε σε ένα εστιατόριο όχι από τα καλά, αλλά με ζεστή ατμόσφαιρα. Η μητέρα μου με έπιασε από το μπράτσο σαν να ήταν ΄Η Πρώτη Κυρία της χώρας.΄
Μόλις καθήσαμε, έπρεπε εγώ να της διαβάσω τον κατάλογο με τα φαγητά. Το μόνο που ΄έπιαναν΄ τα μάτια της ήταν κάτι μεγάλες φιγούρες.

Μόλις έφθασα στη μέση του καταλόγου, σήκωσα το πρόσωπό μου. Η μαμά μου καθόταν στην άλλη άκρη του τραπεζιού και με χάζευε. Ένα νοσταλγικό χαμόγελο πέρασε από τα χείλη της.

ʽΕγώ ήμουν αυτή που σου διάβαζε τον κατάλογο, όταν ήσουν μικρός, θυμάσαι;ʼ

ʽΉρθε η ώρα, λοιπόν, να ξεκουραστείς και να μου επιτρέψεις να σου ανταποδώσω τη χάρηʼ απάντησα.

Κατά τη διάρκεια του γεύματος είχαμε μια ευχάριστη συζήτηση, τίποτα το εξαιρετικό, απλά το πώς περνάει ο καθένας μας κάθε μέρα.

Μιλούσαμε για ώρες, που τελικά χάσαμε την ταινία στον κινηματογράφο.
ʽΘα βγω μαζί σου την επόμενη φορά, αν μου επιτρέψεις να κάνω εγώ την πρότασηʼ μου είπε η μητέρα μου καθώς την επέστρεφα στο σπίτι. Την φίλησα, την αγκάλιασα.

ʽΠώς πήγε το ραντεβού;ʼ θέλησε να μάθει η γυναίκα μου μόλις μπήκα στο σπίτι εκείνο το βράδυ.
ʽΠολύ όμορφα, σ΄ευχαριστώ. Περισσότερο κι απ΄ό,τι περίμενα.ʼ της απάντησα.

Μερικές μέρες αργότερα η μητέρα μου ΄έφυγε΄ από ανακοπή της καρδιάς. Όλα συνέβησαν τόσο γρήγορα, δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.

Λίγο καιρό μετά, έλαβα έναν φακέλο από το εστιατόριο όπου είχαμε δειπνήσει η μητέρα μου κι εγώ. Μέσα είχε ένα σημείωμα που έγραφε:

ʽΤο δείπνο είναι προπληρωμένο. Ήμουν σχεδόν βέβαιη πως δεν θα μπορούσα να παρευρεθώ, κι έτσι πλήρωσα για δύο άτομα, για σένα και τη σύζυγό σου. Δεν θα μπορέσεις ποτέ σου να αισθανθείς τί σήμαινε εκείνη η βραδιά για μένα. Σε αγαπώ!ʼ

Εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα τη σπουδαιότητα του να είχα πει εγκαίρως ʽΣΕ ΑΓΑΠΩʼ.
Συνειδητοποίησα ακόμη τη σπουδαιότητα του να δίνουμε στους αγαπημένους μας το χρόνο που τους αξίζει. Τίποτα στη ζωή δεν είναι και δεν θα είναι πιο σημαντικό από την οικογένεια σου. Αφιέρωσε χρόνο σ΄αυτούς που αγαπάς, γιατί αυτοί δεν μπορούν να περιμένουν.

Εάν ζει η μητέρα σου
………. Απόλαυσε τη στιγμή.

Εάν δεν ζει
…………………….. Να τη θυμάσαι.

Εάν έχεις μητέρα
……………. Προώθησε αυτό το μήνυμα.
Αμέσως θα κάνεις κάποιον να αισθανθεί κάτι για κάποια που ξέχασε, για αυτό το υπέροχο ον που αποκαλείται… ΜΗΤΕΡΑ!

Και να θυμάσαι πάντοτε:

Ο χρόνος ποτέ δεν συγχωρεί!

Ούτε μπορεί να γυρίσει πίσω.

Τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Επειδή συγκινήθηκα όταν το διάβασα, σκέφτηκα να σας το μεταφέρω και να το μοιραστώ μαζί σας:


ΤΟ καλύτερο ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ…

Η γυναίκα μου μού πρότεινε να βγω με άλλη γυναίκα.

ʽΓνωρίζεις πολύ καλά πως την αγαπάςʼ μου είπε μια μέρα ξαφνιάζοντάς με.
ʽΗ ζωή είναι πολύ σύντομη, αφιέρωσέ της χρόνο.ʼ

ʽΜα εγώ ΕΣΕΝΑ αγαπώʼ της είπα έντονα.
ʽΤο ξέρω. Εξίσου όμως αγαπάς κι εκείνη.ʼ

Η άλλη γυναίκα, την οποία η γυναίκα μου ήθελε να επισκεφθώ, ήταν η μητέρα μου, χήρα εδώ και χρόνια. Όμως οι απαιτήσεις της δουλειάς και των παιδιών με ανάγκαζαν να την επισκέπτομαι αραιά και που.ʼ

Εκείνο το βράδυ της τηλεφώνησα και την προσκάλεσα έξω σε δείπνο και μετά για κινηματογράφο.
ʽΤι συμβαίνει; Είσαι καλά;ʼ με ρώτησε.

Η μητέρα μου είναι από τους ανθρώπους που εκλαμβάνει ένα νυχτερινό τηλεφώνημα ή μια αναπάντεχη πρόσκληση ως αρχή κακών μαντάτων.

ʽΝόμιζα πως θα ήταν καλή ιδέα να περνούσαμε λίγο χρόνο μαζίʼ της απάντησα. ʽΟι δυο μας μόνοι… Τί λες;ʼ

Σκέφθηκε λιγάκι και απάντησε: ʽΘα το ήθελα πολύ.ʼ

Εκείνη την Παρασκευή, καθώς οδηγούσα μετά το γραφείο για να πάω να την πάρω, αισθανόμουν περίεργα. Ήταν ο εκνευρισμός που προηγείται ενός ραντεβού… Και πώς τα φέρνει η ζωή, όταν έφθασα στο σπίτι της, παρατήρησα πως και η ίδια ήταν φοβερά συγκινημένη!

Με περίμενε στην πόρτα φορώντας το παλιό καλό παλτό της, είχε περιποιηθεί τα μαλλιά της και ήταν ντυμένη με το φόρεμα με το οποίο είχε εορτάσει την τελευταία επέτειο του γάμου της. Το πρόσωπό της χαμογελούσε, ακτινοβολούσε φως, όπως το πρόσωπο ενός αγγέλου.

ʽΕίπα στις φίλες μου ότι θα βγω με το γιο μου και όλες τους συγκινήθηκανʼ μου είπε καθώς έμπαινε στο αυτοκίνητό μου. ʽΔεν μπορούν να περιμένουν μέχρι αύριο για να μάθουν τα πάντα για τη βραδυνή έξοδό μας.ʼ

Πήγαμε σε ένα εστιατόριο όχι από τα καλά, αλλά με ζεστή ατμόσφαιρα. Η μητέρα μου με έπιασε από το μπράτσο σαν να ήταν ΄Η Πρώτη Κυρία της χώρας.΄
Μόλις καθήσαμε, έπρεπε εγώ να της διαβάσω τον κατάλογο με τα φαγητά. Το μόνο που ΄έπιαναν΄ τα μάτια της ήταν κάτι μεγάλες φιγούρες.

Μόλις έφθασα στη μέση του καταλόγου, σήκωσα το πρόσωπό μου. Η μαμά μου καθόταν στην άλλη άκρη του τραπεζιού και με χάζευε. Ένα νοσταλγικό χαμόγελο πέρασε από τα χείλη της.

ʽΕγώ ήμουν αυτή που σου διάβαζε τον κατάλογο, όταν ήσουν μικρός, θυμάσαι;ʼ

ʽΉρθε η ώρα, λοιπόν, να ξεκουραστείς και να μου επιτρέψεις να σου ανταποδώσω τη χάρηʼ απάντησα.

Κατά τη διάρκεια του γεύματος είχαμε μια ευχάριστη συζήτηση, τίποτα το εξαιρετικό, απλά το πώς περνάει ο καθένας μας κάθε μέρα.

Μιλούσαμε για ώρες, που τελικά χάσαμε την ταινία στον κινηματογράφο.
ʽΘα βγω μαζί σου την επόμενη φορά, αν μου επιτρέψεις να κάνω εγώ την πρότασηʼ μου είπε η μητέρα μου καθώς την επέστρεφα στο σπίτι. Την φίλησα, την αγκάλιασα.

ʽΠώς πήγε το ραντεβού;ʼ θέλησε να μάθει η γυναίκα μου μόλις μπήκα στο σπίτι εκείνο το βράδυ.
ʽΠολύ όμορφα, σ΄ευχαριστώ. Περισσότερο κι απ΄ό,τι περίμενα.ʼ της απάντησα.

Μερικές μέρες αργότερα η μητέρα μου ΄έφυγε΄ από ανακοπή της καρδιάς. Όλα συνέβησαν τόσο γρήγορα, δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.

Λίγο καιρό μετά, έλαβα έναν φακέλο από το εστιατόριο όπου είχαμε δειπνήσει η μητέρα μου κι εγώ. Μέσα είχε ένα σημείωμα που έγραφε:

ʽΤο δείπνο είναι προπληρωμένο. Ήμουν σχεδόν βέβαιη πως δεν θα μπορούσα να παρευρεθώ, κι έτσι πλήρωσα για δύο άτομα, για σένα και τη σύζυγό σου. Δεν θα μπορέσεις ποτέ σου να αισθανθείς τί σήμαινε εκείνη η βραδιά για μένα. Σε αγαπώ!ʼ

Εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα τη σπουδαιότητα του να είχα πει εγκαίρως ʽΣΕ ΑΓΑΠΩʼ.
Συνειδητοποίησα ακόμη τη σπουδαιότητα του να δίνουμε στους αγαπημένους μας το χρόνο που τους αξίζει. Τίποτα στη ζωή δεν είναι και δεν θα είναι πιο σημαντικό από την οικογένεια σου. Αφιέρωσε χρόνο σ΄αυτούς που αγαπάς, γιατί αυτοί δεν μπορούν να περιμένουν.

Εάν ζει η μητέρα σου
………. Απόλαυσε τη στιγμή.

Εάν δεν ζει
…………………….. Να τη θυμάσαι.

Εάν έχεις μητέρα
……………. Προώθησε αυτό το μήνυμα.
Αμέσως θα κάνεις κάποιον να αισθανθεί κάτι για κάποια που ξέχασε, για αυτό το υπέροχο ον που αποκαλείται… ΜΗΤΕΡΑ!

Και να θυμάσαι πάντοτε:

Ο χρόνος ποτέ δεν συγχωρεί!

Ούτε μπορεί να γυρίσει πίσω.

Τέλος


Αυτό ισχύει και για τους μπαμπάδες, για να μην παραπονιούνται και αυτοί! :P
Πείτε τους οτι τους αγαπάτε! Αν δυσκολεύεστε, δείξτε το πριν να είναι πολύ αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top