Συγγενείς: Εσείς τι σχέσεις έχετε;

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Τους συγγενείς τους φορτωνόμαστε από τη γέννηση ή τους παντρευόμαστε (προσφορά μαζί με το γαμπρό και όλο του το σόι....)

Τους πρώτους τους ανεχόμαστε μέχρι να μεγαλώσουμε και μετά πέφτει ξεκαθάρισμα..... π.χ. έναν ξάδερφο που μου έκανε τη ζωή δύσκολη στην παιδική ηλικία, τώρα έχω 10 χρόνια να τον δω και δεν μου λείπει καθόλου.......

Τους δεύτερους ........ τους παίρνεις πακέτο για το σπίτι...... ειδικά όταν παριστάνουν τη .....δεμένη οικογένεια και θέλουν να εμπλέκονται σε κάθε στιγμή της ζωής σου.....

Θέλεις να μετακομίσεις στην Αυστραλία και να ησυχάσεις, αλλά αναγκάζεσαι για μια ακόμη φορά να βρεθείς στο λάκκο με τα φίδια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εξαρτάται τον συγγενή ουσιαστικά. Με το σόι του πατέρα μου δεν έχω σχεδόν καμία σχέση (χωρισμένοι γονείς), με το σόι της μητέρας μαυ αγαπιόμαστε.
Όπως όπως μας φορτώνονται οι συγγενείς και μας επιβάλλονται, το ίδιο κάνουμε κι εμείς σ αυτούς. Κι εκείνοι το ίδιο μπορεί να νιώθουν για εμάς, το χει σκεφτεί αυτό ποτέ κανείς?

Μια συμβουλή μόνο θα δώσω, σε όλους, επειδή εγώ την έχω πατήσει.
Ποτέ μα ποτέ να μην δουλεύετε με συγγενείς.
Γιατί όταν θα θέλουν κάτι, θα σας λένε "Μα εγώ στο ζητάω, επειδή είσαι ξαδέλφη μου και πονάς για την επιχείρηση".
Αν πάλι νιώσετε εσείς κάπου αδικημένοι θα σας πουν "Μην μπλέκουμε τα οικογενειακά με τα επαγγελματικά. Εδω σε θέλω επαγγελματία!".

Επίσης αν τσαντιστείς με τους συγγενείς συναδέλφους, δεν μπορείς να τους βρίσεις, γιατί θα χαλάσουν οι σχέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Τα γνωστα,οταν κατεβαινεις στο χωριο μπροστα σου νταβαντουρι κ χαρα κ απο πισω σε θαβουν....
Νομιζω οτι ειναι συνηθες φαινομενο..
Βεβαια,τους συγγενεις α βαθμου τους αγαπω πολυ κ τους θελω κοντα μου,σε καθε σημαντικη στιγμη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Τα γνωστα,οταν κατεβαινεις στο χωριο μπροστα σου νταβαντουρι κ χαρα κ απο πισω σε θαβουν....
Νομιζω οτι ειναι συνηθες φαινομενο..

Πολύ σύνηθες!!!! Το χειρότερο είναι να το κάνουν και οι συγγενείς πρώτου βαθμού............ Και το πιο ψυχοφθόρο που υπάρχει, να αναγκάζεσαι να τους έχεις κοντά σου σε σημαντικές στιγμές και να παριστάνουν τους καλούς......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Πολύ σύνηθες!!!! Το χειρότερο είναι να το κάνουν και οι συγγενείς πρώτου βαθμού............ Και το πιο ψυχοφθόρο που υπάρχει, να αναγκάζεσαι να τους έχεις κοντά σου σε σημαντικές στιγμές και να παριστάνουν τους καλούς......

Ξέρω άκριβώς για τί πράγμα μιλάς... Το προηγούμενο καλοκαίρι στην βάφτιση του ανεψιού μου έβλεπα κάτι φάτσες κρεμασμένες στην εκκλησία (γιατί από την ζήλια τους ούτε να χαμογελάσουν δε μπορούν) και μόλις καταλάβαιναν οτι τους κοιτούσα πετούσαν ένα ψευτικο χαμόγελο.... αχ τί ωραία οικογενειακή στιγμή...

Ευτυχώς δε είναι όλοι οι συγγενείς μου έτσι...... Υπάρχουν και ισοροπημένοι άνθρωποι σ' αυτή την οικογένεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
έβλεπα κάτι φάτσες κρεμασμένες στην εκκλησία (γιατί από την ζήλια τους ούτε να χαμογελάσουν δε μπορούν) και μόλις καταλάβαιναν οτι τους κοιτούσα πετούσαν ένα ψευτικο χαμόγελο.... αχ τί ωραία οικογενειακή στιγμή...

Ευτυχώς δε είναι όλοι οι συγγενείς μου έτσι...... Υπάρχουν και ισοροπημένοι άνθρωποι σ' αυτή την οικογένεια....


Για τέτοιες φάτσες το καλύτερο είναι να τριγυρνάς με μια φωτογραφική μηχανή, να κάνεις "κλικ" ......τη στιγμή που η ξυνίλα βρίσκεται στο μεγαλείο της και όταν ξαναβρεθείτε: -Να καλέ, έχω να σας δώσω κάτι φωτογραφίες:P

Το άδικο σ΄αυτές τις συγγενικές μαζώξεις είναι ότι δεν μπορούμε να απολαύσουμε την παρέα των καλών και ισοροπημένων..... Συνήθως λέμε: άσε εδώ δεν μπορούμε να μιλήσουμε . Θα τα πούμε στο τηλέφωνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Οι συγγενεις ειναι μεγαλο φορτιο.Δενν ξερεις τι ειναι να εχεις κανονισει και δυο ωρες πριν βγεις να σου λενε οτι ερχεται ο θειος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1Λιγοι ειναι οι συγγενεις που δεν θα σου κανουν αδιακριτες ερωτησεις, που δεν θα εχουν μια ξυνιλα.Και το χειροτερο ειναι πως οταν πας να φυγεις παει το δακρυ κορομηλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Για να λέμε και την αλήθεια τα πράγματα είναι ουδέτερα με όσους συγγενείς έρχομαι πιο συχνά σε επαφή. Όταν πάει κάποιος να εμπλακεί στη ζωή μου για να μάθει πράγματα και να επηρεάσει όσο μπορεί τον ξαποστέλνω αμέσως, πολύ εύκολα και χωρίς να το καταλάβει.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara9999

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chara9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Με τους συγγενεις δεν τα παω καθολου καλα!!! Τους βλέπω πολυ σπανια και οταν παω πηγαινω σηκωτή, γιατι δεν μπορω καθολου που καθονται και σχολιάζουν τα πάντα και εσυ πρεπει να συζητάς μαζί τους..!!! Καθε φορα που τους βλέπω περιμένω την ωρα για να φυγω... ανετα νιώθω μονο με τις φίλες μου!!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Τους περισσότερους τους συμπαθώ, αλλά είναι κάποιοι που θα ήθελα να τους φτύνω στη μούρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πιο σημαντικό που πρεπει να εχουμε όλοι μας είναι η οικογενεια,οι καλες φιλίες,οι ωραίες και σωστές σχεσεις,τα παιδιά μας.Οσον αφορα τους συγγενείς αν είναι καλοί αξιζουν,αν όχι φεύγουν οριστικά.Μην το κοιτάμε επειδη είναι το ίδιο αίμα.Καποιος που είναι ξαδελφος,θείος μας δεν σημαίνει οτι μπορεί να μας νοιαζεται απαραίτητα.Αν και αυτό δεν είναι καλό,δυστυχώς αυτη είναι η πραγματικοτητα.Οποτε αν βλεπετε οτι είστε δυστυχισμένοι και δεν αλλαζει αυτη η κατασταση το σταματατε.Οι ανθρωποι που είναι επιπωλαιοι και εγωιστές δεν αλλαζουν,ποσο μάλλον και οι συγγενεις μας.Και εμενα η αποψη μου είναι τους συγγενεις μας και τους διαλεγουμε,αλλα αν χρειαστεί και τους διωχνουμε απο την ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εχω σχεσεις με λιγους και καλους... Οι υπολοιποι το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να σχολιαζουν καθε κινηση και επιλογη μου... Και... Να θαβουν πισω απο την πλατη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
καμιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα ρητό λέει πως τους συγγενείς μας τους έδωσε ο θεός για να εκτιμάμε τους φίλους μας και δεν πέφτει κι έξω. Καλές σχέσεις έχω μόνο με τους κοντινούς συγγενείς από το σόι της μάνας μου. Τους υπόλοιπους θάφτες του βλέπω σε κανένα γάμο και καμιά φάφτιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Με τους παππούδες τσακωνόμαστε συνέχεια (εγώ και οι γονείς μου)!!!Τώρα που το σκέφτομαι,αν δεν δούλευε η μητέρα μου και δεν είχε την ανάγκη να μας προσέχουν εμένα και την αδερφή μου,θα τους πατούσε έναν καβγά χωρίς προηγούμενο,και δεν θα τους ξαναβλέπαμε!!!Τους θείους και τις θείες (αδέρφια των γονιών μου) προσπαθούμε -όσο πιο πολύ γίνεται βέβαια- να τους αποφεύγουμε!!!Τα πάμε πολύ καλά με τα ξαδέρφια της μητέρας μου αλλά μένουν μακριά!,καθώς και με το νονό του πατέρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τους παππούδες τσακωνόμαστε συνέχεια (εγώ και οι γονείς μου)!!!Τώρα που το σκέφτομαι,αν δεν δούλευε η μητέρα μου και δεν είχε την ανάγκη να μας προσέχουν εμένα και την αδερφή μου,θα τους πατούσε έναν καβγά χωρίς προηγούμενο,και δεν θα τους ξαναβλέπαμε!!!Τους θείους και τις θείες (αδέρφια των γονιών μου) προσπαθούμε -όσο πιο πολύ γίνεται βέβαια- να τους αποφεύγουμε!!!Τα πάμε πολύ καλά με τα ξαδέρφια της μητέρας μου αλλά μένουν μακριά!,καθώς και με το νονό του πατέρα μου.
Γι' αυτό τα πάτε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γενικά προσπαθώ να αποφεύγω όσο γίνεται συναναστροφές με συγγενείς. Τα πάω πολύ καλά με τα ξαδερφάκια μου(παιδιά του αδερφού του πατέρα μου) ενώ με τα παιδιά του αδερφού της μάνας μου, δεν έχουμε σχέσεις, λόγω του ότι δεν ταιριάζουμε και δεν βλεπόμαστε συχνά. Με τους παππούδες από την μεριά του πατέρα μου είναι όλα μια χαρά, με τον πατέρα της μάνας μου μέτρια πράγματα. (Την μάνα της μάνας μου δεν την συμπεριλαμβάνω γιατί δεν έχει επαφή με το περιβάλλον λόγω κάποιας ασθένειας).
Όσον αφορά θειάδες και λοιπά, βλεπόμαστε μόνο σε κανέναν γάμο και εκεί πάλι προσπαθώ να το παίξω ευγενική αλλά αποφεύγω να πιάσω κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lydiatav

Νεοφερμένος

Η lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Κάποιος, κάπου, κάποτε είπε: "I think society's emphasis on family forces us into relationships that are otherwise unhealthy. Sure, a long time ago, when people lived miles from civilization, family was all you had. There was a very practical purpose to sticking together. But now I have six million people in my backyard. Why should I be wasting time with someone I don't like just because they have the same last name as me?". Ελπίζω αυτό να απαντά στο αρχικό ερώτημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Κάποιος, κάπου, κάποτε είπε: "I think society's emphasis on family forces us into relationships that are otherwise unhealthy. Sure, a long time ago, when people lived miles from civilization, family was all you had. There was a very practical purpose to sticking together. But now I have six million people in my backyard. Why should I be wasting time with someone I don't like just because they have the same last name as me?". Ελπίζω αυτό να απαντά στο αρχικό ερώτημα!

Μόνη σου το' γραψες?Και εγώ λέω κάτι τέτοια "φιλοσοφημένα" πού και πού!!!

Πάντως συμφωνώ απόλυτα!VOTED!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lydiatav

Νεοφερμένος

Η lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
....κάποιος, κάπου, κάποτε.. επομένως όχι εγώ :P απλά με βρίσκει 100% σύμφωνη οπότε το απλούστερο που μπορούσα να κάνω για να πω τη γνώμη μου περί σχέσεων με συγγενείς ήταν τα παραπάνω λόγια του κυρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top