Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι κατακρίνουν αυτούς που κοιτάνε και την εξωτερική εμφάνιση. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του σε αυτή την ζωή, κάποιος μπορεί να θέλει κάποιον που να ταιριάζουν απολύτως όσον αφορά το πνεύμα κι ας είναι εμφανισιακά άσχημος, κάποιος άλλος μπορεί να προτιμά να συμβιβαστεί με κάποια πράγματα τα οποία δεν του αρέσουν στον χαρακτήρα-πνεύμα του άλλου προκειμένου να απολαμβάνει ένα όμορφο πρόσωπο/σώμα ή και τα 2...
Στο κάτω κάτω, δεδομένου ότι η αισθητική είναι η ύψιστη μορφή παιδείας αλλά και σύμφωνα με την ανθρώπινη φύση, είναι λογικό και επόμενο να αναζητά κάποιος όμορφους συντρόφους, γιατί να το κρίνει κανείς ως επιφανειακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Η εμφανιση ειναι που σε κερδιζει αρχικα στον αλλο, οποτε προφανως εχει τεραστια σημασια. Ποσω μαλλον στις δικες μας ηλικιες. Κι ο ψυχικος κοσμος ειναι σημαντικος, αλλα εκ των πραγματων χρονικα και αξιολογικα ερχεται σε δευτερη μοιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alonel

Νεοφερμένος

Η alonel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
1.ψυχικα χαρισματα
2.ομορφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heartie

Νεοφερμένος

Η Heartie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγω περνάω μια φάση που θέλω μόνο να περνάω καλά γενικά στη ζωή μου&σε κάποια φάση
στράφηκα στον τομέα της αυτογνωσίας μου.Άφησα λίγο στην άκρη τα κολλήματα με τη μύτη μου κ τα μαλλιά
μου πχ και κοίταξα μέσα μου,σκάλισα και ανακάλυψα πράγματα.Προτείνω να χαλαρώσουμε όλοι και αν είναι να
γνωριστούμε με κάποιον που μας ταιριάζει θα γίνει μοιραία και αυτό,έτσι κι αλλιώς.Πάντα πρέπει να κάνουμε φόκους στην εικόνα μας
αλλά με μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστακης

Νεοφερμένος

Ο χριστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σαν άντρας μου αρέσουν οι γυναίκες που έχουν καλή καρδιά αλλα είναι δυναμικές.Δεν μου αρέσουν οι υπερβολικά ήσυχες σαν αυτές που κάθονται στην στάση του λεωφορείου με την τσάντα λες και θα τις απαγάγουν και δεν κοιτάνε τον διπλανό τους λες και ανήκει σε skin trade gang.Λατρευω την γυναικα που διαθέτει ψυχικά χαρίσματα και δεν είναι κουκλάρα με την σημασία της λέξης.Εντάξει άλλο να είναι 120 κιλά λόγω κατάθλιψης όμως.Αυτή δεν αγαπά ούτε τον εαυτό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αιωνια προβληματα που δν πιστευω οτι θα λυθουν ποτε.

Η ομορφια δν ειναι τιποτα αν δν συνδυαζεται απο χαρακτηρα και μυαλο.

Σημασια εχουν λιγα απλα πραγματα. Να περνας ευχαριστα->καλα και να υπαρχει ειλικρινεια. Ολα τα υπολοιπα ακολουθουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Η εμφάνιση παίζει πάντα ρόλο κατά την πρώτη γνωριμία με κάποιον/α..
Τώρα το θέμα είναι κατά πόσο θα παραμείνεις στην εμφάνιση ή θα ψάξεις και άλλα πράγματα. Αυτοί που κοιτάνε μόνο την εμφάνιση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αυτοί που κοιτάνε απλά να περάσουν καλά και τίποτα άλλο!
Η εμφάνιση είναι αυτή που θα σε τραβήξει στον άλλον ...αυτό όμως που θα σε κάνει να μείνεις είναι ο χαρακτήρας...!Αν έχεις πιάσει και τα δύο ... πολύ απλά... ''άσσος στο μανίκι''
Και για να μην παρεξηγηθώ ομορφιά δεν εννοώ να είναι ο άλλος μοντέλο..απλά να σου κάνει το κλικ...να σου αρέσει ο τρόπος που μιλάει που στέκεται..η αύρα του όλα αυτά...αμα είναι ωραίος αλλά αγγούρι τί να τον κάνεις!?
Έχω διαβάσει πάντως ότι αρκούν λίγα δευτερόλεπτα κατά τη γνωριμία σου με τον άλλον για να καταλάβεις εάν σου αρέσει και τον συμπαθείς ή απλά σου είναι αδιάφορος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εμφάνιση παίζει πάντα ρόλο κατά την πρώτη γνωριμία με κάποιον/α..
Τώρα το θέμα είναι κατά πόσο θα παραμείνεις στην εμφάνιση ή θα ψάξεις και άλλα πράγματα. Αυτοί που κοιτάνε μόνο την εμφάνιση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αυτοί που κοιτάνε απλά να περάσουν καλά και τίποτα άλλο!
Η εμφάνιση είναι αυτή που θα σε τραβήξει στον άλλον ...αυτό όμως που θα σε κάνει να μείνεις είναι ο χαρακτήρας...!Αν έχεις πιάσει και τα δύο ... πολύ απλά... ''άσσος στο μανίκι''
Και για να μην παρεξηγηθώ ομορφιά δεν εννοώ να είναι ο άλλος μοντέλο..απλά να σου κάνει το κλικ...να σου αρέσει ο τρόπος που μιλάει που στέκεται..η αύρα του όλα αυτά...αμα είναι ωραίος αλλά αγγούρι τί να τον κάνεις!?
Έχω διαβάσει πάντως ότι αρκούν λίγα δευτερόλεπτα κατά τη γνωριμία σου με τον άλλον για να καταλάβεις εάν σου αρέσει και τον συμπαθείς ή απλά σου είναι αδιάφορος! :P

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simos_Moss

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Για αρχή παίζει ρόλο η εμφάνιση, αλλά δεν είναι αυτό το κυριότερο, ειδικά για κάποιον που ψάχνει πιο βαθιά από το φαίνεσθε.

Τώρα για τους άλλους που απλά ψάχνουν να βρουν το μοντέλο, ισχύει περισσότερο η φράση "περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε." :bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Για αρχή παίζει ρόλο η εμφάνιση, αλλά δεν είναι αυτό το κυριότερο, ειδικά για κάποιον που ψάχνει πιο βαθιά από το φαίνεσθε.


Θα συμφωνήσω μαζί σου! Χωρίς να παραγνωρίζω τον ρόλο της εμφάνισης, θεωρώ ότι τα ψυχικά χαρίσματα έχουν μεγαλύτερη αξία και είναι αυτά που κάνουν έναν άνθρωπο να θέλει να μείνει κοντά μας σε επίπεδο σχέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να παραγνωρίζω τον ρόλο της εμφάνισης ?

Νομίζω πως θες να πεις παραγκωνίζω, γιατί το παραγνωρίζω έχει άλλη σημασία αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δε διαχωριζεται απαραιτητα το ενα απο το αλλο. Υπαρχει ενας χαρακτηρας μεσα σε καθε προσωπο και σωμα και βγαινει προς τα εξω. Αυτοι οι ανθρωποι που τους βρισκεις ωραιους χωρις να ξερεις καν το γιατι, ααχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δε διαχωριζεται απαραιτητα το ενα απο το αλλο. Υπαρχει ενας χαρακτηρας μεσα σε καθε προσωπο και σωμα και βγαινει προς τα εξω. Αυτοι οι ανθρωποι που τους βρισκεις ωραιους χωρις να ξερεις καν το γιατι, ααχ...

Παρατηρημένο: οι ''ωραίοι'' άνθρωποι ακόμα και αν δεν έχουν τίποτα σημαντικό στην εμφανισή τους σου βγάζουν κάτι τόσο ζεστό που σε κάνουν να τους βλέπεις σαν τους ομορφότερους ανθρώπους του πλανήτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μεγαλώνοντας αυτό που κατάλαβα είναι ότι το πιό σημαντικό, κατ'εμέ, είναι ο άλλος να έχει προσωπικότητα και να είναι ώριμος σαν άνθρωπος. Να είναι εντάξει απέναντι σου και πάνω από όλα ειλικρινής και ξεκάθαρος. Εμένα αυτά με γοητεύουν πλέον. Οι μπρατσαράδες με τα μούσια που μόνο το σώμα τους γυμνάζουν και μόλις ανοίγουν το στόμα τους πετάνε βατράχια, έχουν πάψει να με συγκινούν, όσο ωραίοι και αν είναι. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά η ουσία τελικά βρίσκεται 'μέσα' στον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν θέλω να είμαι ειλικρινής, πέρα από τα ψυχικά χαρίσματα του αγοριού μου (εντιμότητα, ευθύτητα, ειλικρίνεια, ευγένεια, καλοσύνη), μου τράβηξαν την προσοχή και τα γαλάζια μάτια του. Είναι ένα χαρακτηριστικό σπάνιο και πολύ εντυπωσιακό. Ωστόσο, αν ήταν παλιοχαρακτήρας, δεν θα αρκούσε αυτό από μόνο του, για να κάνω σχέση μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Σίγουρα η εμφάνιση είναι το "στοιχείο" του άλλου που σου κινεί το ενδιαφέρον.Αλλά αυτό συμβαίνει φυσικά σε πρώτο στάδιο.Τα ψυχικά χαρίσματα τα ανακαλύπτεις σταδιακά όσο γνωρίζεις και μαθαίνεις τον άλλον.Δεν γίνεται να έχεις σχέση με ένα άτομο με το οποίο δεν υπάρχει επικοινωνία.Όσο ωραίος και να είναι, δεν θα αντέξεις για πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεγαλώνοντας αυτό που κατάλαβα είναι ότι το πιό σημαντικό, κατ'εμέ, είναι ο άλλος να έχει προσωπικότητα και να είναι ώριμος σαν άνθρωπος. Να είναι εντάξει απέναντι σου και πάνω από όλα ειλικρινής και ξεκάθαρος. Εμένα αυτά με γοητεύουν πλέον. Οι μπρατσαράδες με τα μούσια που μόνο το σώμα τους γυμνάζουν και μόλις ανοίγουν το στόμα τους πετάνε βατράχια, έχουν πάψει να με συγκινούν, όσο ωραίοι και αν είναι. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά η ουσία τελικά βρίσκεται 'μέσα' στον άνθρωπο.

:worship: Νομίζω ότι με κάλυψες πλήρως! :beer: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλω να είμαι ειλικρινής, πέρα από τα ψυχικά χαρίσματα του αγοριού μου (εντιμότητα, ευθύτητα, ειλικρίνεια, ευγένεια, καλοσύνη), μου τράβηξαν την προσοχή και τα γαλάζια μάτια του. Είναι ένα χαρακτηριστικό σπάνιο και πολύ εντυπωσιακό. Ωστόσο, αν ήταν παλιοχαρακτήρας, δεν θα αρκούσε αυτό από μόνο του, για να κάνω σχέση μαζί του.
Σιγά το σπάνιο χαρακτηριστικό κι εσύ! :P Όσους θες με γαλάζια μάτια σου βρίσκω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά το σπάνιο χαρακτηριστικό κι εσύ! :P Όσους θες με γαλάζια μάτια σου βρίσκω!

Εγώ πλέον βλέπω και πολλούς με πράσινα μάτια. Τα είχα για πιο σπάνια. :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Και εμένα με γοητεύουν τα γαλανά και τα πράσινα ματάκια...:inlove:
(Τα δικά μου είναι κάτι ενδιάμεσο των δύο)

Αλλά ας πούμε δυο λογάκια για τα ματάκια μας, που τόσο κομβικό ρόλο έχουν στο βλέμμα που μαγνητίζει, μιας και το έφερε η κουβέντα.
Το λοιπόν, όντως τα πράσινα μάτια είναι λιγάκι πιο σπάνια από τα γαλανά. (Είναι το πιο σπάνιο χρώμα το πράσινο)
Σαν χρώμα ματιού (τουλάχιστον για τον άνθρωπο), υπολογίζεται το χρώμα της ίριδας του ματιού του, το οποίο μπορεί να είναι πράσινο, γαλανό, καστανό ή γκρίζο. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι ένας συνδυασμός ανοιχτού καστανού με πράσινο και μελί, που στην αγγλική αποκαλείται hazel (=φουντουκί).
Το χρώμα της ίριδας του ματιού είναι ένα σύνθετο φαινόμενο που προκαλείται από την συνδυαστική της υφής, της επίστρωσης μελανίνης, του ινώδους ιστού και των αιμοφόρων αγγείων της ίριδας.
Σε όλες τις φυλές είναι σύνηθες τα μωρά να γεννιούνται χωρίς μελανίνη στα μάτια γι’ αυτό έχουν τα γαλάζια μάτια του γάλακτος, όπως τα λέμε.
Καθώς το βρέφος αναπτύσσεται αρχίζει να παράγει μελανίνες οπότε αρχίζει να σχηματίζεται το χρώμα των ματιών του το οποίο ολοκληρώνεται από τον πρώτο έως τον τρίτο χρόνο της ηλικίας του.
Το χρώμα του ματιού μπορεί να σκουρύνει ή να γίνει ανοιχτότερο, ή να αλλάξει απόχρωση κατά την πρώιμη παιδική ηλικία (γι’ αυτό θεωρούμε ότι τα μάτια σταθεροποιούν το χρώμα τους στην ηλικία των 7 ετών) την εφηβεία, κατά την εγκυμοσύνη ή από σοβαρό τραυματισμό, λόγω χημικών αντιδράσεων που οφείλονται σε ορμονικές αλλαγές.
Ας δούμε τώρα πως σχηματίζονται τα διάφορα χρώματα των ματιών:

Μάτια Γαλανά: Τα γαλάζια μάτια περιέχουν μικρές ποσότητες μελανίνης (ευμελανίνης) στην επίστρωση του βυθού της ίριδας, η οποία απορροφά μόνο τα μεγαλύτερα μήκη κύματος φωτός που προσπίπτουν σε αυτήν, αντανακλώντας και σκεδάζοντας τις μικρότερες σε μήκος (μπλε) ακτινοβολίες.

Μάτια Γκρίζα: Η απόδοση γκρίζου χρώματος στα μάτια είναι παρόμοια με αυτή των γαλανών, όμως παρατηρώντας τα σε μεγέθυνση βλέπουμε ότι περιέχουν μικρές ποσότητες ανοιχτού καστανού και κιτρινωπού χρώματος. Υπάρχουν τουλάχιστον δυο βασικοί λόγοι που καθορίζουν το γκρι χρώμα των ματιών. Ο ένας είναι η ποσότητα της μελανίνης (που είναι λίγο περισσότερη από αυτή των γαλάζιων ματιών) και ο άλλος η πυκνότητα των πρωτεϊνών στην επίστρωση της ίριδας.

Μάτια Πράσινα:Τα πράσινα μάτια οφείλουν το χρώμα τους σε μικρές έως μέτριες ποσότητες επίστρωσης μελανίνης και την αλληλεπίδραση γονιδίων και πρωτεϊνών, ένας τύπος των οποίων βρίσκεται σε όλα τα γαλάζια μάτια.

Μάτια Μελιά: (Amber στα αγγλικά, κεχριμπαρένια). Τα μελί στα μάτια είναι ένα σταθερό χρώμα που οφείλεται σε χρωστικές και όχι σε αντανάκλαση και περιέχει έντονες κιτρινωπές, χρυσαφιές και χάλκινες χροιές που οφείλονται σε ένα είδος καροτενοειδούς χρωστικής, της κιτρινωπής lipochrome, (η οποία εντοπίζεται και στα πράσινα μάτια) ευρισκομένης στην επίστρωση του βυθού της ίριδας.
Τα μελιά (amber) μάτια δεν πρέπει να συγχέονται με τα hazel, με τα οποία μοιάζουν, γιατί τα μεν μελιά έχουν σταθερό χρωματισμό ενώ τα hazel είναι μια σύνθεση ανοιχτόχρωμων χρωματισμών.

Hazel: Τα μάτια αυτού του χρώματος οφείλονται σε συνδυασμό σκεδασμού φωτός και σταθερού χρώματος αποδιδόμενου από μέτρια επίστρωση χρωστικών ουσιών στον βυθό της ίριδας. Συχνά δίνουν την εντύπωση ότι αλλάζουν χρώμα από ανοιχτό καστανό σε χρυσοπράσινο και αντιστρόφως. Συνήθως σχηματίζονται από διχρωμία (ή και πολυχρωμία) της ίριδας όπου το κυρίαρχο χρώμα μπορεί να είναι ή το ανοιχτό καστανό ή το πράσινο.

Μάτια καστανά: τα καστανά μάτια οφείλουν το χρώμα τους στην πυκνή επίστρωση μελανίνης που υπάρχει στον βυθό της ίριδας. Όσο πυκνότερη η επίστρωση μελανίνης και όσο σκουρότερος ο τύπος της επιστρωμένης μελανίνης, τόσο πιο σκούρα καστανά είναι τα μάτια. Τα καστανά μάτια ποικίλουν από ανοιχτό καστανό έως πολύ βαθύ, σχεδόν μαύρο, χρώμα.

Μάτια Μωβ (μενεξεδένια): Αν και σκούρα μπλε μάτια κάποιων ανθρώπων, όπως της Elizabeth Taylor, μπορεί κάποιες φορές να φαίνονται βιολετιά, εντούτοις πραγματικά βιολετιά μάτια εμφανίζονται μόνο σε άτομα που πάσχουν από αλβινισμό.

Μάτια κόκκινα ή βιολέ: Αυτοί οι χρωματισμοί φαίνονται, κάτω από ειδικές συνθήκες φωτισμού, μόνο σε άτομα που πάσχουν από σοβαρή μορφή αλβινισμού και οφείλονται στην πολύ χαμηλή ή σχεδόν ανύπαρκτη ποσότητα χρωστικών στην επίστρωση του βυθού της ίριδας, που επιτρέπει να διαπερνά και να φαίνεται το κόκκινο χρώμα της αιμογλομπίνης των αρτηριών αίματος που βρίσκονται στο στρώμα της ίριδας. Το κόκκινο αυτό χρώμα σε συνδυασμό με το γαλανό των αλβινικών ματιών τους προσδίδει μια χροιά ανοιχτού μωβ.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top