Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Και τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι,αλλα με κατι πρεπει να τραφουμε;η κανω λαθος;Επισης..τα φυτα ειναι απειρως παραπανω απο τα ζωα,δες την τροφικη πυραμιδα


Με κάτι πρέπει να τρεφόμαστε, με φυτά και με ζώα, αυτά μας παρέχει η φύση αυτά αξιοποιούμε
Αυτό τι σημαίνει; Ότι ότι μας περισσεύει πρέπει να "εκμεταλλεύεται" μέχρι να το φτάσουμε στα όρια του; Δεν αναφερόμουν μόνο στην αξιοποίηση τους ως τροφή αλλά γενικά ως κατάχρηση τους.

ΝΑΙ τα φυτα δεν ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΟΤΙ ΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΠΟΝΑΕΙ..ΕΛΕΟΣ ρε παιδια.

Τα μυρμήγκια πονάνε ; Αν ναι, που το ξέρεις; Αφού δεν το νιώθεις.
Χαμήλωσε τον τόνο σου σε παρακαλώ, το πήρες πολύ προσωπικά και θα πάθεις τίποτα :sorry:

Αρα τι υποστηριζεις;νΑ ΜΗΝ ΤΡΩΜΕ ΟΥΤΕ ΦΥΤΑ;
Δηλαδη με τι να τρεφομαστε;Με αερα;

Και τα ζώα υπάρχουν για να τρεφόμαστε, αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης τους. Αν δεν είναι αυτός τότε ποιος είναι; Να βγάζουμε selfies πάνω σε ελέφαντα ; Κάποια ζώα είναι υπό εξαφάνιση, αλλά ποιος ο λόγος ύπαρξης τους αν δεν αξιοποιούνται; Γιατί υπάρχουν ;

Εγω αυτο που λεω ειναι με ΟΛΑ,δηλαδη και φυτα και ζωα,απλα με μετρο και σεβασμο στα ζωα.Εχεις αντιρριση;
Με λιγα ειδη..δεν εχουμε αναγκη απο ολα τα ζωα για να επιζησουμε,με σεβασμο δτην ζωη τους και σεβασμο στον θανατο τους.Και λιγοτερη καταναλωση.Λιγοτερη ζητηση..λιγοτερη προσφορα.Καμια αντιρριση;Κατι παραλογο λεω;
Δεν μπορει να γινεται αλλοθι στον κατακρεουργισμο και βασανισμο των ζωων,οτι τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι.Λιγη λογικη δεν βλαπτει.

Όχι, δεν είναι παράλογο αυτό που λες και δεν διαφωνώ, αλλά νομίζω πως έχεις υπερβολικά πολύ εμμονή με αυτό το θέμα.
Δεν βασανίζονται μόνο τα ζώα που είναι υπό εξαφάνιση. Δεν είναι βασανισμός να βλέπεις κάποιον να σφάζει ένα κατσίκι κόβοντας του τον λαιμό, απογυμνώνοντας το, κρεμάζοντας το και βλέποντας το να σπαρταρά; Δεν είναι βασανισμός αυτός; Ας μην κάνουμε ανόητες διακρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Εσυ ποιος λες να ειναι ο λογος της υπαρξης του ελεφαντα;Για να γινονται διακοσμητικα ΚΑΙ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΟΙ ΧΑΒΛΙΟΔΟΝΤες ΤΟΥ;Εσυ ποιος λες να ειναι ο λογος υπαρξης του γοριλα;Να γινονται τασακια τα χερια του;Ξερεις οτι θανατωνονται γοριλες ,κοβοντας τους τα χερια ακριβως για να γινουν τασακια για τσιγαρα σε αρωστημενους ανθρωπους;Οτι ειναι κερδος αυτο και απεχθες εμποριο για καποιους;Οχι φιλτατε.Τα ζωα δεν εγιναν για να τα βασανιζουν οι ανθρωποι,ουτε για να βγαζουν κερδος απο αυτα.
Ολη η γη εξελιχθηκε,υπαρχει μια αλυσιδα...δεν υπαρχει λογος υπαρξης φιλτατε.....ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ..ΑΠΛΑ Η ΓΗ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΕΤΣΙ...τα ζωα υπηρχαν πολυ πριν την υπαρξη του ανθρωπου,τα ζωα ζουνε μια χαρα χωρις τον ανθρωπιο,αλλα ο ανθρωπος δεν μπορει να ζησει χωρις τα ζωα.Οποτε ΚΡΑΤΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΖΕΙΣ.ΛΙΓΗ ΗΘΙΚΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Aλλο το τρωω μπριζολα,αραια και που και να παιρνω μπριζολα απο φαρμες μικρες που ξερω οτι οσο ζουσε το ζωο ζουσε καλα,και πεθανε με οχι βασανιστικο τροπο.

Σόρρυ κιόλας για αυτό που θα πω, μη το πάρεις ως προσβολή αλλά ήταν μαλακία αυτό που είπες. :P
Μένω σε μία μεγαλούπολη και θα τρέχω στα λαγκάδια για να πάρω μπριζόλες; Είμαστε καλά; Θα πάω στο κρεοπωλείο σιγά μη περάσω τον χασάπη από ανάκριση για τα παιδικά χρόνια της αγελάδας που θα φάω. Αδιάφορο εντελώς δηλαδή. Ας πούμε ναι ένα ζώο που απειλείται όπως καρχαρίες κτλ δεν θα έτρωγα, σε αντίθεση με άλλα ζώα που παράγονται σε μεγάλες ποσότητες πχ αγελάδες, κότες, πρόβατα κτλ δεν είναι θέμα ότι θα εξαφανιστούν από τη φύση. Εκεί έχει μαμ. :D
Εγώ μόνο με φυτά δεν θα μπορούσα να ζήσω για κανένα πούστη λόγο, δεν με αρέσουν (καλά θα το φάω το μαρούλι και την ντομάτα αλλά ως εκεί) και τρώω κρέας όχι ίσα ίσα για να μη πάθω αναιμία απλώς με αρέσει πάρα πολύ και δε νομίζω ότι πρέπει να νιώθω τύψεις για αυτό. Φυσικά πιο πολύ θα τρώω λευκό κρέας την θέλω την υγεία μου. :P
Όσο για τη ζωοφιλία που αναφέρθηκε πιο πάνω συμφωνώ 100% αν δηλώνεις ότι αγαπάς τα ζώα δεν πρέπει να τα σκοτώνεις κιόλας. Γιατί βρε Έφη μου και το κουνούπι, η κατσαρίδα για να υπάρχουν στη φύση κάποιο σκοπό εξυπηρετούν αλλιώς αν ήταν άχρηστα θα είχαν εξαφανιστεί από καιρό. Επίσης για τα υπερλατρεμένα σου ζωάκια (γάτες) που κάνουν οικογένειες τα αρσενικά σκοτώνουν τα μικρά τους. Βάρβαρο ε; :/:
Κανείς δεν μπορεί να επέμβει στις διατροφικές επιλογές του άλλου. Δηλαδή εγώ θεωρώ τη χορτοφαγία πράγμα βλακώδες (ναι άποψή μου) αλλά δεν θα την πω σε κανέναν χορτοφάγο γιατί το τι βάζει στο στομάχι του ο καθένας δεν με αφορά. Αλλά να μην αντιμετοπίζομαι και γω σαν σόριαλ κίλερ επειδή με αρέσει το κρέας. Chill παιδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σημαινει οτι το φυτο το τρωει η ακριδα.Την ακριδα την τρωει ο βατραχος,τον βατραχο τον τρωει το φιδι και το φιδι το τρωει η κουκουβαγια.Ξερεις τι θα συμβει αν πχ εκλειψουν οι κουκουβαγιες;
Θα αυξηθουν οι σκαντζοχοιροι και ολα τα αλλα ζωα που τρεφονται με φιδια.
Απλη λογικη θελει,αν υπαρχει βεβαια.
Θα αυξηθουν τα φιδια.Αν αυξηθουν τα φιδια,θα τρωνε περισσοτερα βατραχια,εκτος απο ολες τις υπολοιπες συνεπειες.Οποτε αφου δεν θα υπαρχουν βατραχια,οι ακριδες θα αυξηθουν σε απιστευτο σημειο,με αποτελεσμα καταρχην να κατασπαραξουν οτι πρασινο υπαρχει...οποτε τα φυτοφαγα ζωα θα πεθανουν,οποτε και τα σαρκοφαγα που τρεφονται με φυτοφαγα θα χαθουν..και εμεις μαζι τους.Χωρια τις συνεπειες στην γεωργια και ολα τα επακολουθα.
Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα αυξηθουν τα φιδια, εκτος αν η κουκουβαγια ειναι θεμελιωδες ειδος. Η ισορροπια ενος οικοσυστηματος δεν εξαρταται παντα απο ενα ειδος. Στο παραδειγμα που ανεφερες, ακομα και χωρις τις κουκουβαγιες, θα επελθει σταδιακα ισορροπια. Μη ξεχναμε βεβαια τις κλιματολογικες συνθηκες, τις ασθενειες και την μετακινηση πληθυσμων και ειδων, τα οποια μπορουν εξισου το ιδιο να διαταραξουν μια ισορροπια. Μη ξεχνας ακομα οτι ο πληθυσμος ενος ειδους δεν εξαρταται αποκλειστικα απο τον θηρευτη του, αλλα και απο την διαθεσιμοτητα τροφης. Μπορει να αυξηθουν τα φιδια και να μειωθουν τα βατραχια, αλλα καποια στιγμη τα φιδια θα αρχισουν να μειωνονται γιατι δεν θα βρισκουν ευκολα τροφη. Απο την αλλη ομως, τα βατραχια θα αρχισουν να ανακαμπτουν γιατι θα υπαρχει πλεονασμα τροφης (ακριδες).


Οποτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ειναι απολυτως χρησιμα σε αυτον τον κοσμο,αν θελουμε να λειτουργει σωστα και σε τελευταια αναλυση να υπαρχουμε και εμεις.
Και ομως δεν ειναι. Αν ηταν δεν θα ειχαμε χιλιαδες εξαφανισεις ειδων καθε χρονο. Εχουν γινει τουλαχιστον 5 μαζικες εξαφανισεις ειδων στο περασμα των χρονων. Οι δεινοσαυροι εξαφανιστηκαν, αλλα δεν ηρθε το τελος του κοσμου. Οι ισορροπιες επεστρεψαν, εμφανιστηκαν νεα ειδη, κλπ κλπ.


Ομως...δεν εχουν ολα την ιδια επικινδυνοτητα εξαφανισης,διοτι καταρχην δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης,δεν εχουν ολα τον ιδιο πληθυσμο,ουτε ειναι το ιδιο να σκοτωνεις μια κατσαριδα με ενα θηλαστικο,η ενα φιδι,ή εναν καρχαρια.Και ξερεις γιατι;
ΜΑΝΤΕΨΕ!
Διοτι τα εντομα ειναι τα πολυπληθεστερα ζωα στον πλανητη.
Και σαφως πρεπει να υπαρχει ο ελεγχος διοτι αν παρααυξηθουν δεν θα μεινει τιποτα.
Διαφωνω. Πολλα απο τα ειδη που εξαφανιζονται καθημερινα, μαντεψε τι ειναι... εντομα και φυτα!

Ξερεις ποιο ειναι το πιο θανατηφορο ζωο στον πλανητη;ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΒΕΒΑΙΑ,ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΕΙΑ.
ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙ.Διοτι προκαλει την ελονοσια και πεθαινουν εκατομυρια ανθρωποι.Θες να μου πεις να αφηνουμε τα κουνουπια;
Οτι και να γινει κουνουπια θα υπαρχουν,αν ομως δεν λαμβανουμε καποια μετρα,η ισοροπια χαλαει.
Τα κουνουπια σιγουρα δεν κινδυνευουν με εξαφανιση.Η φωκια ομως ΝΑΙ.
Αν θεσεις ομως το παραδειγμα με την κουκουβαγια που ανεφερες παραπανω, τοτε το κουνουπι ελεγχει και αυτο πληθυσμους. Με το να το σκοτωνουμε, επιτρεπουμε στον ανθρωπινο πληθυσμο να αυξανεται. Και με την αυξηση του ανθρωπινου πληθυσμου, τοτε εξαφανιζονται αλλα ειδη. Ακουγεται μακαβριο, αλλα δυστυχως ετσι λειτουργει ενα οικοσυστημα.

Και τις αγελαδες μπορουμε να τις τρωμε,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΜΕ.
Εχεις δει ποτε απο κοντα πως σφαζονται οι αγελαδες ή βασιζεσαι μονο σε βιντεο που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο τα οποια δεν ειναι ο κανονας. Τις αγελαδες για παραδειγμα τις χτυπανε δυνατα στο κεφαλι με ενα μηχανημα για να χασουν τις αισθησεις του ωστε να μη νιωσουν πονο. Σιγουρα υπαρχει ενα αγχος οταν τις πηγαινουν στο σφαγειο, αλλα αυτο το αγχος θα ηταν χειροτερο αν βγαιναμε με οπλα και ακοντια και τις κυνηγουσαμε στην εξοχη.



Συμφωνω μαζι σου.Το οτι τρως μπριζολα δεν σε κανει εγκληματια.
Ομως η σταση ζωης που εχει ο καθενας,ειναι ενδεικτικη.
Αλλο τρωω μπριζολα και αλλο το να τρωω ελαφι,που ηδη ειναι στα απειλουμενα ζωα.
Το ελαφι δεν ειναι απειλουμενο ειδος, χωρια που το ελαφισιο κρεας προερχεται κυριως απο φαρμες εκτροφης. Αφου τα εκτρεφουν, οπως και τον ταρανδο, τον βισσωνα, τις περδικες, κα, γιατι να μη τα φαμε; Στα αγρια ειδη, οπως το πτερυγιο καρχαρια που ανεφερες, συμφωνω μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Σόρρυ κιόλας για αυτό που θα πω, μη το πάρεις ως προσβολή αλλά ήταν μαλακία αυτό που είπες. :P
Μένω σε μία μεγαλούπολη και θα τρέχω στα λαγκάδια για να πάρω μπριζόλες
; Είμαστε καλά; Θα πάω στο κρεοπωλείο σιγά μη περάσω τον χασάπη από ανάκριση για τα παιδικά χρόνια της αγελάδας που θα φάω. Αδιάφορο εντελώς δηλαδή. Ας πούμε ναι ένα ζώο που απειλείται όπως καρχαρίες κτλ δεν θα έτρωγα, σε αντίθεση με άλλα ζώα που παράγονται σε μεγάλες ποσότητες πχ αγελάδες, κότες, πρόβατα κτλ δεν είναι θέμα ότι θα εξαφανιστούν από τη φύση. Εκεί έχει μαμ. :D
Εγώ μόνο με φυτά δεν θα μπορούσα να ζήσω για κανένα πούστη λόγο, δεν με αρέσουν (καλά θα το φάω το μαρούλι και την ντομάτα αλλά ως εκεί) και τρώω κρέας όχι ίσα ίσα για να μη πάθω αναιμία απλώς με αρέσει πάρα πολύ και δε νομίζω ότι πρέπει να νιώθω τύψεις για αυτό. Φυσικά πιο πολύ θα τρώω λευκό κρέας την θέλω την υγεία μου. :P
Όσο για τη ζωοφιλία που αναφέρθηκε πιο πάνω συμφωνώ 100% αν δηλώνεις ότι αγαπάς τα ζώα δεν πρέπει να τα σκοτώνεις κιόλας. Γιατί βρε Έφη μου και το κουνούπι, η κατσαρίδα για να υπάρχουν στη φύση κάποιο σκοπό εξυπηρετούν αλλιώς αν ήταν άχρηστα θα είχαν εξαφανιστεί από καιρό. Επίσης για τα υπερλατρεμένα σου ζωάκια (γάτες) που κάνουν οικογένειες τα αρσενικά σκοτώνουν τα μικρά τους. Βάρβαρο ε; :/:
Κανείς δεν μπορεί να επέμβει στις διατροφικές επιλογές του άλλου. Δηλαδή εγώ θεωρώ τη χορτοφαγία πράγμα βλακώδες (ναι άποψή μου) αλλά δεν θα την πω σε κανέναν χορτοφάγο γιατί το τι βάζει στο στομάχι του ο καθένας δεν με αφορά. Αλλά να μην αντιμετοπίζομαι και γω σαν σόριαλ κίλερ επειδή με αρέσει το κρέας. Chill παιδάκια.
Καταρχην κανενας δεν επεμβαινει στη διατροφη του αλλου.Εγω,δεν χαρακτηριζω κανεναν εγκληματια,οπως εχεις δει...επισης δεν ειμαι χορτοφαγος.Υποστηριζω την καταναλωση με μετρο και την αξιοπρεπεη εκτροφη και θανατωση των ζωων καταναλωσης,επισης την εκτροφη 2-3 ειδων και οχι τα παντα για τροφη.
Σοφακι μου,ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα.Υπαρχει και ενας μεγαλος πληθυσμος you know,που ζει επαρχια.Δεν χρειαζεται να πω πολλα,ενα παραδειγμα θα σου δωσω.Οταν ζουσα ζακυνθο,ειχα 2 επιλογες για κοτοπουλο.Ειτε θα επαιρνα τα συσκευασμενα απο το σουπερ μαρκετ,ειτε θα πηγαινα στο κρεωπολειο του χωριου που ζουσα.Το κρεωπολειο λοιπον αυτο,ειχε κοτες δικες του.Τις εβλεπα...στο κτημα του ηταν,εκει που ειχε το κρεωπολειο.Αλανιαρες,σε περιφραγμενο χωρο μεν ,αλλα τεραστιο.Ελευθερες.Θες να δεις πως ζουν τα κοτοπουλα σε μεγαλες μοναδες;Δεν εχεις παρα να δεις το earthlings.Για οποιον δεν ειναι εντελως αναισθητος,αυτο το ντοκιμαντερ ειναι γροθια στο στομαχι.Οποτε πολυ απλα,αντι να παιρνω το κοτοπουλο απο το σουπερμαρκετ ,το αγοραζα απο αυτον.Και πολλοι αλλοι επισης,.Οποτε καμια μαλακια δεν ειπα.Σαφως δενε χουν ολοι την ιδια επιλογη,αλλα μπορουν να μειωσουν την καταναλωση κρεατος.Και θα πω παρακατω το γιατι.Αυτο δεν ειναι δυσκολο,δεν χρειαζεται ψαξιμο.
Αλλα σαφως εγω δεν θα πω σε καποιον τι να φαει.Απλα απαντω σε αυτο που μου λες οτι δεν γινονται αυτα τα πραγματα.
Οσον αφορα τα κουνουπια και τις κατσαριδες,εγω τι ειπα;Δεν ειπα οτι ΟΛΑ εχουν τον ρολο τους;Αλλα σαφως δεν ειναι το ιδιο να θανατωνεις ενα αλογο απο ενα κουνουπι,και το εξηγω και παεακατω,οπως το ειχα κανει και παραπανω,αλλα μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που δεν σου αρεσοτν.Αν δεν το καταλαβαινεις μαλλον ειναι κακοπροαιρετο,διοτι εκτος της λογικης παραπανω εξηγω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Οπως ειναι κακοπροαιρετο και κακοβουλο να μιλαει ο αλλος για μαρουλια.Και ξερεις γιατι;Διοτι σαφως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να απαντησει οτι ΝΑΙ,σκεφτομαι και τα μαρουλια και δεν τα τρωω,διοτι καπως πρεπει να τραφουμε.Οποτε και ο κακοβουλος λεει:Οριστε...σκεφτεσαι τα ζωα και οχι τα φυτα...σκατα φιλοζωος εισαι.;)Ομως δεν ειναι ετσι.Τα μαρουλια σιγουρα δενε χουν εγκεφαλο,και σιγουρα δεν πονανε,διοτι δενε χουν τα καταλληλα οργανα για αυτο.Και σαφως εχουν ζωη,αλλα δεν ειναι ζωα.Ανηκουν στα φυτα.
Για τα υπολοιπα εχω απαντησει στα παραπανω ποστ.
Θα αυξηθουν οι σκαντζοχοιροι και ολα τα αλλα ζωα που τρεφονται με φιδια.Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα αυξηθουν τα φιδια, εκτος αν η κουκουβαγια ειναι θεμελιωδες ειδος. Η ισορροπια ενος οικοσυστηματος δεν εξαρταται παντα απο ενα ειδος. Στο παραδειγμα που ανεφερες, ακομα και χωρις τις κουκουβαγιες, θα επελθει σταδιακα ισορροπια. Μη ξεχναμε βεβαια τις κλιματολογικες συνθηκες, τις ασθενειες και την μετακινηση πληθυσμων και ειδων, τα οποια μπορουν εξισου το ιδιο να διαταραξουν μια ισορροπια. Μη ξεχνας ακομα οτι ο πληθυσμος ενος ειδους δεν εξαρταται αποκλειστικα απο τον θηρευτη του, αλλα και απο την διαθεσιμοτητα τροφης. Μπορει να αυξηθουν τα φιδια και να μειωθουν τα βατραχια, αλλα καποια στιγμη τα φιδια θα αρχισουν να μειωνονται γιατι δεν θα βρισκουν ευκολα τροφη. Απο την αλλη ομως, τα βατραχια θα αρχισουν να ανακαμπτουν γιατι θα υπαρχει πλεονασμα τροφης (ακριδες).
Σε αυτα δεν θα σταθω πολυ,διοτι ειμαστε εκτος θεματος.Και ηδη το μηνυμα θα γινει τεραστιο.Θα πω ομως αυτο.Οτι δεν ειναι ακριβως ετσι,ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...δεν ειναι τοσο απλα.Υπαρχουν τα ζωα <<κλειδια>> το εγραψα και παραπανω.Η κουκουβαγια ειναι ενα απο αυτα,ανηκει στους υπερθηρευτες και ειναι στην κορυφη της πυραμιδας.Για παραδειγμα,δες τι επαθαν στο γελοοστοουν.
<<Είναι πράγματι εντυπωσιακό το πώς η εγκατάσταση ζώων στο Εθνικό Πάρκο Γελοουστόουν των ΗΠΑ άλλαξε το οικοσύστημα! Aς πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή...Στο εν λόγω πάρκο ο τελευταίος λύκος σκοτώθηκε το 1926. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να επέλθουν κάποιες αλλαγές.
Συγκεκριμένα, οι επιστήμονες παρατήρησαν ότι αυξήθηκε δραματικά ο αριθμός των μεγάλων ελαφιών καθώς έλειπαν οι «θηρευτές» τους. Τα ελάφια, με τη σειρά τους, σχεδόν εξαφάνισαν τη βλάστηση.
Έτσι, οι επιστήμονες αποφάσισαν να μεταφέρουν στο Γελοουστόουν, 45 γκρι λύκους από τον Καναδά.
Τα αποτελέσματα της κίνησης αυτής ήταν πραγματικά εντυπωσιακά αν σκεφτεί κανείς πως με τους πρώτους 14 λύκους που μεταφέρθηκαν εκεί, άρχισε να μειώνεται ο αριθμός των ελαφιών.Στη συνέχεια και με την πάροδο του χρόνου, η βλάστηση στις περιοχές αυτές αναγεννήθηκε! Μάλιστα, το ύψος των δέντρων πενταπλασιάστηκε μέσα σε έξι χρόνια.
Όμως οι αλλαγές που επήλθαν με την επιστροφή των λύκων στο Πάρκο δεν σταματούν εδώ…
Τα ανανεωμένα δάση με το ριζικό τους σύστημα σταθεροποίησαν το έδαφος στις όχθες. Με αυτόν τον τρόπο, σχηματίστηκαν λιγότεροι μαίανδροι, η διάβρωση μειώθηκε, τα ρυάκια στένεψαν και δημιουργήθηκαν περισσότερες μικρές λίμνες - ιδανικά καταφύγια της άγριας φύσης.>>πηγη
Το γελοοουστοουν ειχε αρχισει να παθαινει τρομερη ζημια,ακριβως επειδη εξαφανιστηκε ο λυκος λογο κυνηγιου του λυκου.Τοτε τον θεωρουσαν κακο ζωο.Αργοτερα,καταλαβαν την μαλακια τους.
Και ομως δεν ειναι. Αν ηταν δεν θα ειχαμε χιλιαδες εξαφανισεις ειδων καθε χρονο. Εχουν γινει τουλαχιστον 5 μαζικες εξαφανισεις ειδων στο περασμα των χρονων. Οι δεινοσαυροι εξαφανιστηκαν, αλλα δεν ηρθε το τελος του κοσμου. Οι ισορροπιες επεστρεψαν, εμφανιστηκαν νεα ειδη, κλπ κλπ.
Σαφεστατα και εχουν γινει εξαφανισεις.Η διαφορα ειναι οτι αυτες γινονταν απο <<φυσικα>> αιτια,και οχι απο τον ανθρωπο.Και γινονταν σε παρα πολυ αργο ρυθμο,σε βαθος χιλιαδων χρονων..ετσι η φυση προλαβαινε και εβρισκε μηχανισμους αμυνας,νεα ειδη <<γεννιοντουσαν>> οποτε και αναπληρωναν τα κενα,κατι που τωρα δεν μπορει να συμβει,διοτι η κλιματικη αλλαγη και ο ανθρωπος επιφερουν αυτες τις εξαφανισεις σε απιστευτα γρηγορους ρυθμους,ετσι η φυση δεν μπορει να κανει μηχανισμους αμυνας.Τοσο απλα.
Οσον αφορα τους δεινοσαυρους,ξεχασες κατι.Οι δεινοσαυροι εξαφανιστικαν απο πτωση τεραστιου κομητη,και ακριβως αυτος ηταν ο λογος που εμφανιστικε ο ανθρωπος.Διοτι επετρεψε η εξαφανιση τους να αναπτυχθουν και να εξελιχθουν τα θηκαστικα,μελος των οποιων ειναι και ο ανθρωπος.Αυτο ομως εγινε σε εκατομμυρια χρονια.Εξαφανισε τωρα τις μελλισσες,που πραγματικα απειλουνται..και ελα σε 2 χρονια να μου πεις πως θα ειμαστε και τις συνεπειες που θα αντιμετωπιζουμε.
Διαφωνω. Πολλα απο τα ειδη που εξαφανιζονται καθημερινα, μαντεψε τι ειναι... εντομα και φυτα!
Σαφως και βρισκονται σε κινδυνο παρα πολλα φυτα και εντομα,για αυτο υπαρχει και το κοκκινο βιβλιο απειλουμενων ειδων ΓΙΑ ΦΥΤΑ.Ειπα κατι αντιθετο;Και στην κοκκινι λιστα υπαρχουν εντομα,αν και τα ζωα με τα περισσοτερα απειλουμενα ειναι τα αμφιβια.Επειδη ομως τα ζωα και οσο παμε πιο ψηλα στην κορυφη της πυραμιδας,μειωνεται ο πληθυσμος τους,ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ,τα ζωα που βρισκονται στην κορυφη αντιμετωπιζουν τον μεγαλυτερο κινδυνο.Και σαφως υπαρχουν εντομα κλειδια,οπως οι μελλισσες,τις ανεφερα πιο πανω.
Αν εξαφανιστουν οι μελλισες ,οι καταστροφη θα ειναι τεραστια,γκουγκλαρε το η μπες στην wwf,μην κανω τεραστιο το ποστ.
Ομως το κουνουπι δεν ειναι ζωο-κλειδι και ποτε δεν προκειται να εξαφανιστει.
Αν θεσεις ομως το παραδειγμα με την κουκουβαγια που ανεφερες παραπανω, τοτε το κουνουπι ελεγχει και αυτο πληθυσμους. Με το να το σκοτωνουμε, επιτρεπουμε στον ανθρωπινο πληθυσμο να αυξανεται. Και με την αυξηση του ανθρωπινου πληθυσμου, τοτε εξαφανιζονται αλλα ειδη. Ακουγεται μακαβριο, αλλα δυστυχως ετσι λειτουργει ενα οικοσυστημα.
Εσυ βεβαια δεν κινδυνευεις απο ελονοσια,κατι κακομοιροι στην αφρικη πεθαινουν απο αυτην ναι;Οποτε κανενα προβλημα σωστα;Α....να υποθεσω οτι οταν ξεσπασει πανδημια στην ελλαδα(συμφωνα με τους επιστημονες καποια στιγμη σιγουρα θα ξεσπασει πανδημια,και θα πεθανουν πολλα εκατομμυρια ανθρωποι),εσυ δεν θα παρεις φαρμακα,βοηθοντας το οικοσυστημα να ελεγξει τον πληθυσμο...σωστα;...ή μηπως ΟΧΙ;
Εχεις δει ποτε απο κοντα πως σφαζονται οι αγελαδες ή βασιζεσαι μονο σε βιντεο που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο τα οποια δεν ειναι ο κανονας. Τις αγελαδες για παραδειγμα τις χτυπανε δυνατα στο κεφαλι με ενα μηχανημα για να χασουν τις αισθησεις του ωστε να μη νιωσουν πονο. Σιγουρα υπαρχει ενα αγχος οταν τις πηγαινουν στο σφαγειο, αλλα αυτο το αγχος θα ηταν χειροτερο αν βγαιναμε με οπλα και ακοντια και τις κυνηγουσαμε στην εξοχη.
Πλακα μας κανεις τωρα ναι;Μαλλον εσυ ζεις στο ροζ συννεφακι σου.Δες παραπανω το ντοκιμαντερ που εβαλα..και ελα μετα να μου πεις πως ζουν και πως θανατωνονται οι αγελαδες.Εχεις περασει κοντα απο σφαγειο;Εγω ναι!Εχεις ακουσει τα γουρουνακια πως σκουζουν;ΤΙ ΚΡΑΥΓΕς ΒΓΑΖΟΥΝ; ΕΓΩ ΝΑΙ...ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΑΛΤΗς,ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.
Και πως ζουν;Ενα μικρο παραδειγμα:
Μοσχαράκια γάλακτος
Τα μικρά οδηγούνται σε μονάδες πάχυνσης όπου τρέφονται με τεχνητό γάλα στο οποίο έχουν προστεθεί διάφορες αυξητικές
ουσίες, ορμόνες και φάρμακα. Θα περάσουν τη σύντομη ζωή τους μέσα σε ειδικά κλουβιά πάχυνσης, σε ένα χώρο λίγο μεγα-
λύτερο από το ίδιο τους το σώμα.
Κρατούνται στο σκοτάδι για να μην κινούνται πολύ και τα φώτα ανάβουν κατά τη διάρκεια
του φαγητού. Η μειωμένη κινητικότητα του ζώου βοηθά στο να μην αναπτυχθούν οι μύες έτσι ώστε να παραχθεί ένα τρυφερό φιλέτο
Ωραια ζωη ε;;Δεν συμφωνεις;Υπαρχουν καποιες χωρες που εχουν κανει βηματα σε αυτον τον τομεα,οπως ειναι η σουηδια....οπου εχουν θεσπιστει νομοι που εφαρμοζονται κιολας για καλες συνθηκες διαβιωσης και ανωδυνο θανατο,ομως ειναι μονο η Σουηδια...ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΛΛΕς ΧΩΡΕΣ.ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ.....ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΠΩς ΣΦΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΖΩΑ;Αλλα και στις περισσοτερες χωρες.
Το ελαφι δεν ειναι απειλουμενο ειδος, χωρια που το ελαφισιο κρεας προερχεται κυριως απο φαρμες εκτροφης. Αφου τα εκτρεφουν, οπως και τον ταρανδο, τον βισσωνα, τις περδικες, κα, γιατι να μη τα φαμε; Στα αγρια ειδη, οπως το πτερυγιο καρχαρια που ανεφερες, συμφωνω μαζι σου.
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.
Απο την κοκκινη λιστα απειλουμενων ειδων Ελλαδας
Cervus elaphus
Linnaeus, 1758
Ελάφι, Red deer

Κατηγορία κινδύνου στην
ελλάδα:
Κρισίμως Κινδυνεύον CR
Πηγη
Ξερεις ποιες ειναι οι κατηγοριες στο κοκκινο βιβλιο;
Κρισιμως κινδυνευοντα,κινδυνευοντα,ευτρωτα,χαμηλης απειλης κλπ.Μεχρι τα ευτρωτα ειναι οι κατηγοριες που θεωρουνται απειλουμενα ειδη,Μαντεψε!Το ελλαφι της ελλαδας ειναι στην πρωτη κατηγορια κινδυνου!Κρισιμως κινδυνευον!Διαβασε ποσα ατομα εχουν μεινει...
Οσον αφορα το οτι εκτρεφονται,Ναι,,πραγματι στην πλειονοτητα(διοτι καιε δω ο ελληναρας παρανομει),ειναι απο εκτροφεια.Εσυ κανε οτι θες,εγω απλα σου εξηγω γιατι δεν τα τρωω ολα αυτα.
Διοτι ειναι ανηθικο να βαζουμε και αλλα ειδη,να εχουμε τοσα πολλα ειδη σε αυτον τον κυκλο βασανισμου και θανατωσης ζωων ως τροφη για τον ανθρωπο.Για αυτο και λεω οτι 2-3 ειδη αρκουν να εκτρεφονται για την επιβιωση μας.Ειναι ανηθικο ΟΛΑ τα ζωα να τα βαλουμε σε αυτον τον κυκλο βασανισμου και θανατου.
Επισης ειναι και θεμα ποσοτητας.
Οσο λιγοτερο κρεας τρωμε,καταρχην κανουμε καλο στην υγεια μας(δεν μιλαω για καθολου,το ξεκαθαριζω αυτο..αλλα συμφωνα με τα μοντελα διατροφης...εμεις εχουμε καταντησει απο παμφαγα σε αμειγως σαρκοφαγα..),κανουμε καλο στα ζωα,στο περιβαλλον και τελικα παλι το καλο αυτο σε εμας γυρναει.Αντιθετα αν συνεχισουμε σε αυτους τους ρυθμους ειναι σιγουρο οτι θα το πληρωσουμε πολυ ακριβα.
Αραγε οι σουηδοι ειναι γραφικοι;;Τρελλοι;
Σουηδία: Φόρος στο κρέας με σκοπό να μειωθεί η κατανάλωσή του

24/07/2015
H Σουηδία πρέπει να εισαγάγει ένα «φόρο κρέατος», σχεδιασμένο για να χτυπήσει τις πωλήσεις των προϊόντων ζωικής προέλευσης που επιβαρύνουν περισσότερο το περιβάλλον, υποστηρίζει η οργάνωση Σουηδική Υπηρεσία Τροφίμων και Πληροφοριών για το Περιβάλλον.
Η σοσιαλδημοκράτης πολιτικός και υπουργός Στρατηγικής και Μελλοντικών Θεμάτων Κριστίνα Πέρσον συγκέντρωσε πρόσφατα διάφορες ομάδες εργασίας εμπειρογνωμόνων για τη διερεύνηση των μελλοντικών προκλήσεων της Σουηδίας.
Μία από αυτές τις ομάδες θα επικεντρωθεί στις «πράσινες» αλλαγές και την ανταγωνιστικότητα και θα διερευνήσει πώς ένας φόρος με βάση το κρέας θα μπορούσε να αποτελέσει εργαλείο για τη βιώσιμη κατανάλωση τροφίμων.
Η Σουηδική Υπηρεσία Τροφίμων και Πληροφοριών για το Περιβάλλον πιστεύει ήδη ότι η φορολόγηση του κρέατος, προκειμένου να μειωθεί η κατανάλωσή του, μπορεί να αποτελέσει επίσης ένα τρόπο για την αύξηση της ανταγωνιστικότητας της σουηδικής γεωργίας.
Τα φυτά χρειάζονται μόνο το ένα δέκατο της έκτασης που απαιτούν τα ζώα για την παραγωγή της ίδιας ποσότητας τροφής.

Σήμερα, λιβάδια και άλλες εκτάσεις καλλιεργούνται με σκοπό τη διατροφή βοοειδών σε όλη τη Σουηδία, αλλά αυτές οι περιοχές θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν επίσης για τη δημιουργία βιοαερίου και λιπασμάτων.
Αυτό σημαίνει ότι η παραγωγή βιοενέργειας μπορεί να αυξηθεί αν μειώσουμε την εξάρτησή μας από τα ζώα, οδηγώντας επίσης σε βάθος χρόνου στην απεξάρτηση από τα ορυκτά καύσιμα.
Η Σουηδία διαθέτει επίσης μια ταχύτατα αναπτυσσόμενη αγορά εναλλακτικών προϊόντων για χορτοφάγους που θα μπορούσαν ενδεχομένως να αντικαταστήσουν εν μέρει το κρέας και το γάλα. Η φορολόγηση του κρέατος θα τονώσει την ανάπτυξη της αγοράς φυτικών προϊόντων, καθιστώντας τα συγκριτικά φθηνότερα.
Εξάλλου, η μειωμένη κατανάλωση κρέατος βοηθάει στην καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής, καθώς τα αέρια που εκκρίνουν οι αγελάδες και άλλα ζώα συνεισφέρουν στις εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου, καταλήγει η πρόταση της σουηδικής οργάνωσης.
πηγη
A..και κατι για την ελαττωση καταναλωσης κρεατος.
Εκατομμύρια λιγότερα ζώα θανατώθηκαν πέρυσι λόγω μείωσης κατανάλωσης κρεάτος

Η άνοδος της χορτοφαγίας στους ανθρώπους, κυρίως στις Ηνωμένες Πολιτείες και την Ευρώπη, οδηγεί σε εκατοντάδες εκατομμύρια λιγότερες σφαγές ζώων, παρά την αύξηση της παραγωγικότητας των κτηνοτροφικών μονάδων.
Στο φαινόμενο αυτό έχει συμβάλλει ιδιαίτερα το γεγονός ότι παρά το ότι το 93% των ανθρώπων ακόμα έχουν το κρέας στη διατροφή τους, υπάρχει εμφανής τάση μείωσης στη συχνότητα κατανάλωσής του, σύμφωνα με στοιχεία αμερικανικής μη κυβερνητικής οργάνωσης.
Η έκθεση της Farm Animal Protection for The Humane Society αναφέρει πως ειδικά στις Ηνωμένες Πολιτείες η κατανάλωση κρέατος μειώνεται σταθερά από το 2007, σε ρυθμό έως και 10 τοις εκατό κατά κεφαλήν.
Το 2007 εξετράφησαν 9,5 δισεκατομμύρια ζώα για κατανάλωση στις ΗΠΑ, αλλά το 2014 ο αριθμός αυτός μειώθηκε κατά 400 εκατομμύρια. Παρόμοιες τάσεις καταγράφηκαν και στην Ευρώπη.
«Ο αριθμός αυτός, που αγγίζει το μισό δισεκατομμύριο, είναι εντυπωσιακός αν αναλογιστεί κανείς την αύξηση του αμερικανικού πληθυσμού κατά την ίδια χρονική περίοδο», δήλωσε ο Πολ Σαπίρο, αντιπρόεδρος της οργάνωσης.
Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται τεράστια άνοδος των εκστρατείων υπέρ της κατανάλωσης λαχανικών και υποκαταστάτων κρέατος και γαλακτοκομικών, ενώ υφίσταται και μία αυξανόμενη ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με τα οφέλη για την υγεία από την περικοπή κατανάλωσης ζωικών προϊόντων.
Εξάλλου το μεγαλύτερο ποσοστό καταναλωτών υποκαταστάτων κρέατος δεν αυτοπροσδιορίζονται ως χορτοφάγοι, αναφέρει η έκθεση.
Η μείωση στην κατανάλωση κρέατος έχει πολλαπλά περιβαλλοντικά οφέλη, όπως τη μείωση εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα και της κατανάλωσης ύδατος.
Σύμφωνα με στοιχεία των Ηνωμένων Εθνών, η κτηνοτροφία είναι υπεύθυνη για το 20 τοις εκατό των ανθρωπογενών εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου, ποσοστό μεγαλύτερο από το αντίστοιχο των εκπομπών των οχημάτων, ενώ χιλιάδες λίτρα νερού απαιτούνται για την παραγωγή ενός κιλού βοείου κρέατος.
πηγη

Εσενα μπορει να μην σου λεει τιποτα αυτο,εμενα ομως μου λεει παρα πολλα..και ετσι θα συνεχισω.:D
Ο καθενας κανει τις επιλογες του και ειναι υπευθυνος για αυτες.
Καλο θα ειναι ομως,να γνωριζουν ολοι τις συνεπειες απο τις επιλογες που κανουν.Ενημερωση λοιπον και μετα ας κανουν την επιλογη τους.Ενημερωση,ΟΧΙ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ...ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ.Και δικαιωμα τους να επιλεγουν αυτο που θελουν.Με γνωση ομως.Οχι να αρνουνται τις επιπτωσεις,ακριβως για να μην φαινονται οι ανευθυνοι της υποθεσης.Να μην βαζουν μπροστα τα μαρουλια και τον ανιθο,ουτε τα κουνουπακια.Να λενε οτι ΝΑΙ,επιλεγω την υπερκαταναλωση κρεατος και δεν με νοιαζει πως ζουν αυτα τα ζωα,πως πεθαινουν,πως η υπερκαταναλωση επιβαρυνει το φαινομενο του θερμοκηπιου ,οποτε και την κλιματικη αλλαγη τουτεστιν δεν νοιαζομαι αν οι επομενες γενιες βρεθουν σε αδιεξοδο κλπ κλπ.Να ειναι ειλικρινεις.Οχι να τρολαρουν με μαρουλια και κουνουπια.Ειλικρινια φιλτατοι.:D Και αυτο δεν το κανουν ξερεις γιατι;Γιατι απλουστατα δεν θελουν να φανουν σκληροι,απανθρωποι,αναισθητοι,ανευθυνοι και εγωιστες.Δεν αναλαμβανουν την ευθυνη της επιλογης τους.
Διοτι αυτο ακριβως συμβαινει.:)
Αντε να κανω και καμια δουλιτσα τωρα.:P






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καταρχην κανενας δεν επεμβαινει στη διατροφη του αλλου.Εγω,δεν χαρακτηριζω κανεναν εγκληματια,οπως εχεις δει...επισης δεν ειμαι χορτοφαγος.Υποστηριζω την καταναλωση με μετρο και την αξιοπρεπεη εκτροφη και θανατωση των ζωων καταναλωσης,επισης την εκτροφη 2-3 ειδων και οχι τα παντα για τροφη.
Σοφακι μου,ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα.Υπαρχει και ενας μεγαλος πληθυσμος you know,που ζει επαρχια.Δεν χρειαζεται να πω πολλα,ενα παραδειγμα θα σου δωσω.Οταν ζουσα ζακυνθο,ειχα 2 επιλογες για κοτοπουλο.Ειτε θα επαιρνα τα συσκευασμενα απο το σουπερ μαρκετ,ειτε θα πηγαινα στο κρεωπολειο του χωριου που ζουσα.Το κρεωπολειο λοιπον αυτο,ειχε κοτες δικες του.Τις εβλεπα...στο κτημα του ηταν,εκει που ειχε το κρεωπολειο.Αλανιαρες,σε περιφραγμενο χωρο μεν ,αλλα τεραστιο.Ελευθερες.Θες να δεις πως ζουν τα κοτοπουλα σε μεγαλες μοναδες;Δεν εχεις παρα να δεις το earthlings.Για οποιον δεν ειναι εντελως αναισθητος,αυτο το ντοκιμαντερ ειναι γροθια στο στομαχι.Οποτε πολυ απλα,αντι να παιρνω το κοτοπουλο απο το σουπερμαρκετ ,το αγοραζα απο αυτον.Και πολλοι αλλοι επισης,.Οποτε καμια μαλακια δεν ειπα.Σαφως δενε χουν ολοι την ιδια επιλογη,αλλα μπορουν να μειωσουν την καταναλωση κρεατος.Και θα πω παρακατω το γιατι.Αυτο δεν ειναι δυσκολο,δεν χρειαζεται ψαξιμο.
Αλλα σαφως εγω δεν θα πω σε καποιον τι να φαει.Απλα απαντω σε αυτο που μου λες οτι δεν γινονται αυτα τα πραγματα.
Οσον αφορα τα κουνουπια και τις κατσαριδες,εγω τι ειπα;Δεν ειπα οτι ΟΛΑ εχουν τον ρολο τους;Αλλα σαφως δεν ειναι το ιδιο να θανατωνεις ενα αλογο απο ενα κουνουπι,και το εξηγω και παεακατω,οπως το ειχα κανει και παραπανω,αλλα μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που δεν σου αρεσοτν.Αν δεν το καταλαβαινεις μαλλον ειναι κακοπροαιρετο,διοτι εκτος της λογικης παραπανω εξηγω γιατι δεν ειναι το ιδιο.Οπως ειναι κακοπροαιρετο και κακοβουλο να μιλαει ο αλλος για μαρουλια.Και ξερεις γιατι;Διοτι σαφως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να απαντησει οτι ΝΑΙ,σκεφτομαι και τα μαρουλια και δεν τα τρωω,διοτι καπως πρεπει να τραφουμε.Οποτε και ο κακοβουλος λεει:Οριστε...σκεφτεσαι τα ζωα και οχι τα φυτα...σκατα φιλοζωος εισαι.;)Ομως δεν ειναι ετσι.Τα μαρουλια σιγουρα δενε χουν εγκεφαλο,και σιγουρα δεν πονανε,διοτι δενε χουν τα καταλληλα οργανα για αυτο.Και σαφως εχουν ζωη,αλλα δεν ειναι ζωα.Ανηκουν στα φυτα.
Για τα υπολοιπα εχω απαντησει στα παραπανω ποστ.
Ναι μπορείς να το κάνεις αυτό όταν είσαι σε ένα χωριό ή μία μικρή πόλη ΑΛΛΆ όχι παντού. Καλώς ή κακώς ο πληθισμός του ανθρώπου είναι πάρα πολύ μεγάλος και ανάλογες είναι και οι ανάγκες του για φαγητό. Δεν γίνεται για μία πόλη κάτι εκατομυρίων κατοίκων να προμυθεύονται όλοι κρέας από φάρμες που χοροπηδάει ανέμελα η ασπρούλα μαζί με τη χάιντι. Ας προσγειωθούμε λίγο στην πραγματικότητα. Στο μόνο πράγμα που με βρίσκεις σύμφωνη είναι ότι πρέπει τα ζώα να θανατόνονται με τρόπο που να μη βασανίζονται και το καταλαβαίνουν. Από εκεί και πέρα τίποτα άλλο.
Επίσης μάλλον εσύ δεν διαβάζεις ότι δεν σε συμφέρει. Στο ζωικό βασίλειο και στις διατροφικές σχέσεις των ζών δεν υπάρχει καν αυτό που λες για καλές συνθήκες θανάτου κτλ. Όλα ανθρώπινη επινόηση είναι. Επίσης με όλα αυτά ακυρώνεσαι από μόνη σου γιατί αν ήταν να ζούσαμε "φυσικά" ούτε μέσα σε τσιμέντα θα έπρεπε να ζούμε ούτε να είμαστε τόσα δις και να αυξανόμαστε. :P Αλλά δεν βαριέσαι ότι μας συμφέρει.
Δεν είπα ότι είσαι σκατά φιλόζωη γιατί σκοτώνεις τις κατσαρίδες είπα ότι γενικά οι άνθρωποι είναι επιλεκτικά φιλόζωοι. Το σκυλάκι να το ταίσουμε αλλά η μέδουσα/το φίδι/η σαύρα να πεθάνει γιατί μας ενοχλούν. Αυτά τα καημένα ζωή δεν έχουν; Επίσης αν το άλογο το παράγουν για να βάλουν κρέας και όπως οι κατσίκες δεν είναι ότι θα εξαφανιστούν από τη φύση όπως ο καρχαρίας ή ο χιμπατζής που ανέφερες ποιο είναι το πρόβλημα; Άσχετα σαν σκέψη ότι δεν μας αρέσει (κυρίως γιατί δεν έχουμε συνηθήσει κάτι τέτοιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Ναι μπορείς να το κάνεις αυτό όταν είσαι σε ένα χωριό ή μία μικρή πόλη ΑΛΛΆ όχι παντού. Καλώς ή κακώς ο πληθισμός του ανθρώπου είναι πάρα πολύ μεγάλος και ανάλογες είναι και οι ανάγκες του για φαγητό. Δεν γίνεται για μία πόλη κάτι εκατομυρίων κατοίκων να προμυθεύονται όλοι κρέας από φάρμες που χοροπηδάει ανέμελα η ασπρούλα μαζί με τη χάιντι. Ας προσγειωθούμε λίγο στην πραγματικότητα. Στο μόνο πράγμα που με βρίσκεις σύμφωνη είναι ότι πρέπει τα ζώα να θανατόνονται με τρόπο που να μη βασανίζονται και το καταλαβαίνουν. Από εκεί και πέρα τίποτα άλλο.
Επίσης μάλλον εσύ δεν διαβάζεις ότι δεν σε συμφέρει. Στο ζωικό βασίλειο και στις διατροφικές σχέσεις των ζών δεν υπάρχει καν αυτό που λες για καλές συνθήκες θανάτου κτλ. Όλα ανθρώπινη επινόηση είναι. Επίσης με όλα αυτά ακυρώνεσαι από μόνη σου γιατί αν ήταν να ζούσαμε "φυσικά" ούτε μέσα σε τσιμέντα θα έπρεπε να ζούμε ούτε να είμαστε τόσα δις και να αυξανόμαστε. :P Αλλά δεν βαριέσαι ότι μας συμφέρει.
Δεν είπα ότι είσαι σκατά φιλόζωη γιατί σκοτώνεις τις κατσαρίδες είπα ότι γενικά οι άνθρωποι είναι επιλεκτικά φιλόζωοι. Το σκυλάκι να το ταίσουμε αλλά η μέδουσα/το φίδι/η σαύρα να πεθάνει γιατί μας ενοχλούν. Αυτά τα καημένα ζωή δεν έχουν; Επίσης αν το άλογο το παράγουν για να βάλουν κρέας και όπως οι κατσίκες δεν είναι ότι θα εξαφανιστούν από τη φύση όπως ο καρχαρίας ή ο χιμπατζής που ανέφερες ποιο είναι το πρόβλημα; Άσχετα σαν σκέψη ότι δεν μας αρέσει (κυρίως γιατί δεν έχουμε συνηθήσει κάτι τέτοιο).
Ξεκιναω απο το τελευταιο.Μα εγω η ιδια εχω πει οτι στη ζακυνθο εβρισκα φιδια στον δρομο και εστριβα το αμαξι για να μην τα πατησω.Το φιδι ειναι ζωο κλειδι,ειναι απιστευτα σημαντικο και δεν υπαρχει κανενας λογος να το πατησω.Το ιδιο και τα υπολοιπα.Εδω που ζω τωρα,τον αυγουστο ηταν πηχτρα στις τσουχτρες.Οι καημενες δεν τσιμπαγαν κιολας.Απα ηταν σιχαμερες.Οι περισσοτεροι τις εβγαζαν εξω με αποτελεσμα να πεθαινουν.Μαλλιασε η γλωσσα μου να λεω οτι δεν τσιμπανε,και δεν πρεπει να τις βγαζουμε εξω.Ζουνε εκει που πρεπει.ΕΜΕΙΣ εισβαλλουμε στον δικο τους χωρο.Μα επιμενετε καποιοι στα σκυλακια και γατακια,ενω εγω υποστηριζω το δικαιωμα ολων των ζωων.Με ιεραρχιση σαφως.Αλλα ΟΛΩΝ.Ναι..πλεον θεωρω κακοβουλη αυτην την εμμονη στα σκυλακια και γατακια,ενω εχω δωσει τοσα παραδειγματα του σεβασμου μου στα υπολοιπα ζωα.Ειδικα σε εμενα αυτο δεν πρεπει να λεγεται.
Για κατσαριδα δεν θα λεω τα ιδια.Δες παραπανω.Ειναι η καραμελιτσα αυτων που απλα δεν νοιαζονται για κανενα ζωο.
Για τις μεγαλουπολεις σου ειπα ναι,δεν ειναι ευκολο .Οποιος ομως νοιαζεται μπορει να μειωσει την καταναλωση κρεατος.Και ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ.Οποιος δεν νοιαζεται να το παραδεχτει και να τελειωσει το παραμυθι.
Οσον αφορα τις μικρες φαρμες,ειναι απολυτα εφικτο και ηδη εφαρμοζεται σε πολλες χωρες.Και ναι,υπαρχουν τροφιμα που σου γραφουν στην ετικετα οτι ειναι απο μικρη φαρμα κλπ κλπ.Ασχετα αν εσυ δεν τις κοιτας.Και οσο περναει ο καιρος θα γινονται και περισσοτερες.
Το προβλημα ειναι οι πολυεθνικες,οπως παντα.Αυτες μας εχουν κανει υπερκαταναλωτες και εκει ειναι η δικια μας δυναμη.
Με μειωση καταναλωσης,θα εκτρεφουν λιγοτερα ζωα,νομος προσφορας και ζητησης.
Οσον αφορα τα αλογα,τα ελαφια κλπ...παλι τα ιδια θα λεω;Διοτι θεωρω ανηθικο να εμπλεκουμε πολλα ειδη ζωων στον θανασιμο και βασανιστικο αυτο κυκλο.Τι δεν καταλανβαινεις Σοφακι;Ναι..ΘΕΩΡΩ ΑΝΗΘΙΚΟ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ,ΟΤΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ.Θεωρω ανηθικο να εμπλουτιζουμε την διατριφη μας με τοσα ειδη,με αποτελεσμα ολο και περισσοτερα ειδη να περνανε αυτα τα βασανηστηρια που περνανε δυστυχως τα γουρουνακια,τα μοσχαρια και τα κοτοπουλα.3 ειδη..μπαστα ανθρωπε ΤΕΡΑΣ!Δεν εγιναν για εσενα ολα αυτα,δεν αξιζει να υποφερουν τοσα ζωα για την παρτη μας!Τι δεν καταλαβαινεις σοφακι;
Καποτε,αν καταφερουμε να επιβιωσουμε...αυτο θα ειναι γεγονος.Ειναι δεδομενο οτι θα ξαναγυρισουμε σε πιο ανθρωπινους ρυθμους,σε πιο βιωσιμες λυσεις και στην αειφορο αναπτυξη ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.Διοτι απλα δεν μπορει να γινει αλλιως.
Απλα καποιοι ειναι πρωτοποροι και καποιοι οι ουρες.Οπως παντα στην ιστορια της ανθρωποτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εσυ ποιος λες να ειναι ο λογος της υπαρξης του ελεφαντα;Για να γινονται διακοσμητικα ΚΑΙ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΟΙ ΧΑΒΛΙΟΔΟΝΤες ΤΟΥ;Εσυ ποιος λες να ειναι ο λογος υπαρξης του γοριλα;Να γινονται τασακια τα χερια του;Ξερεις οτι θανατωνονται γοριλες ,κοβοντας τους τα χερια ακριβως για να γινουν τασακια για τσιγαρα σε αρωστημενους ανθρωπους;Οτι ειναι κερδος αυτο και απεχθες εμποριο για καποιους;Οχι φιλτατε.Τα ζωα δεν εγιναν για να τα βασανιζουν οι ανθρωποι,ουτε για να βγαζουν κερδος απο αυτα.
Ολη η γη εξελιχθηκε,υπαρχει μια αλυσιδα...δεν υπαρχει λογος υπαρξης φιλτατε.....ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ..ΑΠΛΑ Η ΓΗ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΕΤΣΙ...τα ζωα υπηρχαν πολυ πριν την υπαρξη του ανθρωπου,τα ζωα ζουνε μια χαρα χωρις τον ανθρωπιο,αλλα ο ανθρωπος δεν μπορει να ζησει χωρις τα ζωα.Οποτε ΚΡΑΤΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΖΕΙΣ.ΛΙΓΗ ΗΘΙΚΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ.

Εσύ πες μας, γιατί υπάρχουν; Για να "παίζουν" σε τσίρκο ή για να τα κοιτάμε στους ζωολογικούς κήπους ή σε photos;
Τι θα πει δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης; Όλα για κάποιον λόγο δεν έγιναν; Όλα σε κάτι δεν χρησιμεύουν; Γιατί να υπάρχει κάτι άχρηστο;
Εγώ προσωπικά δεν είμαι το κέντρο κανενός, αλλά όλα περιστρέφονται γύρο από τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος έχει ανάγκη από τα ζώα/φυτά όχι το αντίθετο. Όπως ακριβώς είπες, άρα, αφού τα έχουμε ανάγκη, με οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται, θα τα εκμεταλλευόμαστε, άμεσα ή έμμεσα.

Απ' ότι βλέπω δεν προτίθεσαι να αποδεχτείς αντίθετες απόψεις, εξού και τα <<dislike>>. Τουλάχιστον, όμως, τον 2ο ενικό/προσωπικές επιθέσεις κράτα τον/τες μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ξεκιναω απο το τελευταιο.Μα εγω η ιδια εχω πει οτι στη ζακυνθο εβρισκα φιδια στον δρομο και εστριβα το αμαξι για να μην τα πατησω.Το φιδι ειναι ζωο κλειδι,ειναι απιστευτα σημαντικο και δεν υπαρχει κανενας λογος να το πατησω.Το ιδιο και τα υπολοιπα.Εδω που ζω τωρα,τον αυγουστο ηταν πηχτρα στις τσουχτρες.Οι καημενες δεν τσιμπαγαν κιολας.Απα ηταν σιχαμερες.Οι περισσοτεροι τις εβγαζαν εξω με αποτελεσμα να πεθαινουν.Μαλλιασε η γλωσσα μου να λεω οτι δεν τσιμπανε,και δεν πρεπει να τις βγαζουμε εξω.Ζουνε εκει που πρεπει.ΕΜΕΙΣ εισβαλλουμε στον δικο τους χωρο.Μα επιμενετε καποιοι στα σκυλακια και γατακια,ενω εγω υποστηριζω το δικαιωμα ολων των ζωων.Με ιεραρχιση σαφως.Αλλα ΟΛΩΝ.Ναι..πλεον θεωρω κακοβουλη αυτην την εμμονη στα σκυλακια και γατακια,ενω εχω δωσει τοσα παραδειγματα του σεβασμου μου στα υπολοιπα ζωα.Ειδικα σε εμενα αυτο δεν πρεπει να λεγεται.
Για κατσαριδα δεν θα λεω τα ιδια.Δες παραπανω.Ειναι η καραμελιτσα αυτων που απλα δεν νοιαζονται για κανενα ζωο.
Για τις μεγαλουπολεις σου ειπα ναι,δεν ειναι ευκολο .Οποιος ομως νοιαζεται μπορει να μειωσει την καταναλωση κρεατος.Και ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ.Οποιος δεν νοιαζεται να το παραδεχτει και να τελειωσει το παραμυθι.
Οσον αφορα τις μικρες φαρμες,ειναι απολυτα εφικτο και ηδη εφαρμοζεται σε πολλες χωρες.Και ναι,υπαρχουν τροφιμα που σου γραφουν στην ετικετα οτι ειναι απο μικρη φαρμα κλπ κλπ.Ασχετα αν εσυ δεν τις κοιτας.Και οσο περναει ο καιρος θα γινονται και περισσοτερες.
Το προβλημα ειναι οι πολυεθνικες,οπως παντα.Αυτες μας εχουν κανει υπερκαταναλωτες και εκει ειναι η δικια μας δυναμη.
Με μειωση καταναλωσης,θα εκτρεφουν λιγοτερα ζωα,νομος προσφορας και ζητησης.
Οσον αφορα τα αλογα,τα ελαφια κλπ...παλι τα ιδια θα λεω;Διοτι θεωρω ανηθικο να εμπλεκουμε πολλα ειδη ζωων στον θανασιμο και βασανιστικο αυτο κυκλο.Τι δεν καταλανβαινεις Σοφακι;Ναι..ΘΕΩΡΩ ΑΝΗΘΙΚΟ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ,ΟΤΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ.Θεωρω ανηθικο να εμπλουτιζουμε την διατριφη μας με τοσα ειδη,με αποτελεσμα ολο και περισσοτερα ειδη να περνανε αυτα τα βασανηστηρια που περνανε δυστυχως τα γουρουνακια,τα μοσχαρια και τα κοτοπουλα.3 ειδη..μπαστα ανθρωπε ΤΕΡΑΣ!Δεν εγιναν για εσενα ολα αυτα,δεν αξιζει να υποφερουν τοσα ζωα για την παρτη μας!Τι δεν καταλαβαινεις σοφακι;
Καποτε,αν καταφερουμε να επιβιωσουμε...αυτο θα ειναι γεγονος.Ειναι δεδομενο οτι θα ξαναγυρισουμε σε πιο ανθρωπινους ρυθμους,σε πιο βιωσιμες λυσεις και στην αειφορο αναπτυξη ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.Διοτι απλα δεν μπορει να γινει αλλιως.
Απλα καποιοι ειναι πρωτοποροι και καποιοι οι ουρες.Οπως παντα στην ιστορια της ανθρωποτητας.
Όταν λέω ότι δεν μιλάω για εσένα αλλά για τον κόσμο ΓΕΝΙΚΆ τι δεν καταλαβαίνεις. Ελληνικά μιλάω τόση ώρα. Ο άνθρωπος εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια χρησιμοποιεί κάποια ζώα για να καλύψουν ανάγκες της διατροφής του. Κάποια από αυτά είναι κότες, γουρούνια, αγελάδες, κατσίκες, ψάρια και κάποια ακόμα. Τα ζώα αυά εκτρέφονται για κάποιο σκοπό. Και θες δεν θες είμαστε τόσοι άνθρωποι που η παραγωγή γίνεται μεγαλύτερη ανάλογα με το πόσο κρέας χρειάζεται. Σταμάτα λίγο την παράνοια γιατί αν το πάμε στο άλλο άκρο η υπερβολική καλλιέργεια της γης για να παράγουμε φυτά δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα όσο θέλεις να νομίζεις. Και στο κάτω κάτω μπορεί να μη θέλω να μετράω με το σταγονόμετρο πόσο κρέας τρώω εσύ τι πρόβλημα έχεις;; Και ξαναλέω τα ζωικά προιόντα τα παίρνω από το κρεοπολείο δεν θα τρέχω στα λαγκάδια.
Όσο για το πόσο εύκολο είναι να κόψεις ένα βασικά στοιχείο της διατροφής σου δεν το σχολιάζω. Τι χρειάζεται του καθενός ο οργανισμός δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις.
Καλή μου αυτό που χρειάζεται ο κόσμος είναι λιγότερους ανθρώπους. Όλες αυτές οι μαζικές παραγωγές είναι πολύ απλά γιατί είμαστε υπερβολικά πολλοί και ο κόσμος αυτός ΔΕΝ μπορεί να μας θρέψει. Αν δεν είχαμε αυτήν την τεχνολογία να μπορούμε να παράγουμε τρόφιμα σε τέτοιες ποσότητες θα πέθαιναν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι από την πείνα.

Αλλήθεια για τα γατάκια γιατί δεν μας λες; Αυτά δεν είναι βάρβαρα που σκοτώνουν τα μωρά τους; Ή αυτό το φαινόμενο στη φύση είναι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Όταν λέω ότι δεν μιλάω για εσένα αλλά για τον κόσμο ΓΕΝΙΚΆ τι δεν καταλαβαίνεις. Ελληνικά μιλάω τόση ώρα. Ο άνθρωπος εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια χρησιμοποιεί κάποια ζώα για να καλύψουν ανάγκες της διατροφής του. Κάποια από αυτά είναι κότες, γουρούνια, αγελάδες, κατσίκες, ψάρια και κάποια ακόμα. Τα ζώα αυά εκτρέφονται για κάποιο σκοπό. Και θες δεν θες είμαστε τόσοι άνθρωποι που η παραγωγή γίνεται μεγαλύτερη ανάλογα με το πόσο κρέας χρειάζεται. Σταμάτα λίγο την παράνοια γιατί αν το πάμε στο άλλο άκρο η υπερβολική καλλιέργεια της γης για να παράγουμε φυτά δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα όσο θέλεις να νομίζεις. Και στο κάτω κάτω μπορεί να μη θέλω να μετράω με το σταγονόμετρο πόσο κρέας τρώω εσύ τι πρόβλημα έχεις;; Και ξαναλέω τα ζωικά προιόντα τα παίρνω από το κρεοπολείο δεν θα τρέχω στα λαγκάδια.
Όσο για το πόσο εύκολο είναι να κόψεις ένα βασικά στοιχείο της διατροφής σου δεν το σχολιάζω. Τι χρειάζεται του καθενός ο οργανισμός δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις.
Καλή μου αυτό που χρειάζεται ο κόσμος είναι λιγότερους ανθρώπους. Όλες αυτές οι μαζικές παραγωγές είναι πολύ απλά γιατί είμαστε υπερβολικά πολλοί και ο κόσμος αυτός ΔΕΝ μπορεί να μας θρέψει. Αν δεν είχαμε αυτήν την τεχνολογία να μπορούμε να παράγουμε τρόφιμα σε τέτοιες ποσότητες θα πέθαιναν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι από την πείνα.

Αλλήθεια για τα γατάκια γιατί δεν μας λες; Αυτά δεν είναι βάρβαρα που σκοτώνουν τα μωρά τους; Ή αυτό το φαινόμενο στη φύση είναι άλλο;
Επειδη εχουμε και δουλιες να κανουμε και επειδη τα εχω εξηγησει αναλυτικοτατα παραπανω και δενε χω χρονο για χασιμο να απαντω σε κακοβουλα μηνυματα,σου απαντω στο τελευταιο.
Οτιδηποτε κανει το ζωο,το οποιοδηποτε ζωο...γινεται απο ενστικτο.Πχ τα αρσενικα γατια οπως και τα λιονταρια,σκοτωνουν νεογεννητα γατακια,ή λιονταρακια ξερεις γιατι;Για να μην εχει η μανα να θηλαζει τα μικρα,ετσι ωστε να δεχτει το ζευγαρωμα και να διαιωνισει ο αρσενικος την δικια του γενια.Ενστικτο επιβιωσης δηκλαδη και διαιωνησης του ειδους του.
Αυτο τι σχεση εχει με τον ανθρωπο;
Ο ανθρωπος εχει την λογικη,ειναι το μονο ειδος που διαθετει λογικη ,συνειδηση και συναισθηση.
Ξερει τι ειναι,ξερει τι κανει,ξερει τις συνεπειες αυτου που κανει,ξερει τι πρεπει να κανει ,ξερει τι δεν πρεπει να κανει κλπ κλπ.Αν υποστηριζεις οτι ειμαστε σαν τα ζωα,μπορεις να γυρισεις στην σπηλια σου και να μην το παιζεις ανωτερο ειδος.Διοτι το ανωτερο ειδος εχει δικαιωματα,αλλα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.Η υποχρεωση λοιπον η δικια μας ειναι να διατηρησουμε αυτο που βρηκαμε,ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΜΕΙΣ,που δεν εχουμε δικαιωμα να το καταστρεψουμε,που δενε χουμε δικαιωμα να βασανιζουμε και να εξολοθρευουμε κατι που δεν φτιαξαμε.Εχουμε ομως ηθικη υποχρεωση να το διαφυλαξουμε για ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ καλη μου φιλη.Τα υπολοιπα ειναι απλα περιττα λογια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επειδη βαριεμαι να απαντησω (και δεν εχει και νοημα να το κανω) σε ολο το κατεβατο, θα πω 2-3 πραγματα. Καταρχην το γεγονος οτι ενα ζωο βρισκεται στην κορυφη της διατροφικης αλυσιδας, δεν το κανει αυτοματα θεμελιωδες ειδος. Θεμελιωδες ειδος μπορει να ειναι και ενα κατσικι ή μια παπαρουνα. Επειδη οπως ειπες ειμαστε εκτος θεματος, ποιος ο λογος υπαρξης του παραδειγματος σου; Ουτε οι αγελαδες, ουτε τα κατσικια, ουτε οι κοτες κινδυνευουν απο εξαφανιση.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να εκτρεφουμε 2-3 ειδη και οχι περισσοτερα; Το κρεας του ταρανδου ειναι πιο υγιεινο απο το βοδινο και πιο οικολογικο αφου ο ταρανδος παραγει λιγοτερο μεθανιο και συνηθως τα ζωα αυτα τα εχουν σε περιφραγμενες πρασινες εκτασεις να βοσκουν με την ησυχια τους. Τα κουνελια επισης ειναι πιο οικολογικα στην εκτροφη τους απο τις αγελαδες. Στην τελικη, οι κτηνοτροφικες μοναδες ταρανδων και αλλων 'εξωτικων' ειδων ειναι πιο 'ανθρωπινες' απο τις μεγαλες κτηνοτροφικες μοναδες. Ενα ακομα πλεονεκτημα απο την εκτροφη ταρανδου ή βισσωνα ειναι οτι αντεχουν καλυτερα στις κλιματολογικες συνθηκες των βορειων χωρων. Γιατι λοιπον ειναι αποδεκτο να εκτρεφουμε αγελαδες στους <-10C (σε χαμηλες θερμοκρασιες πρεπει να τρωνε πολυ περισσοτερο και υποφερουν απο υποθερμια) και οχι βισσωνες που σε αυτες τις θερμοκρασιες δεν εχουν προβληματα;

Επειδη εχω βρεθει μεσα σε κτηνοτροφικες μοναδες και σφαγειο, τα ζωα δεν υποφερουν οσο τα παρουσιαζουν διαφορα κρυφα βιντεο στο youtube, τα οποια συνηθως ειναι εξαιρεση στον κανονα ή εχουν τραβηχτει σε τριτοκοσμικες χωρες οπου οι κτηνοτροφοι δεν εχουν καν στοιχειωδη παιδεια.

Δες την παρακατω φωτο:


Αν δεν εχεις μπει σε τετοιο μερος, θα νομιζεις οτι οι αγελαδες ζουν σε κελια και δεν μπορουν να κουνηθουν. Δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα. Τα μπροστινα καγκελα ειναι το μερος οπου τρωνε. Πηγαινουν οσες φορες θελουν και οποτε θελουν. Πιο πισω ειναι ο χωρος οπου κοιμουνται και ξεκουραζονται και στο ενδιαμεσο υπαρχουν διαδρομοι για να περπατουν και να τρεχουν οπως επισης και περιστρεφομενες βουρτσες για να ξυνονται. Εχω παει σε αρκετες διαφορετικες συμβατικες κτηνοτροφικες και πτηνοτροφικες μοναδες και δεν εχω δει ζωα σε αθλια κατασταση. Δεν εχω δει πανω απο 1-2 αρρωστα ζωα (συνηθως μετα απο γεννα) σε μοναδες 200-400 ζωων και αυτα τα ειχαν σε ξεχωριστο και ησυχο μερος για να αναρρωσουν με την ησυχια τους. Σαφως και διαφωνω με την χρηση αυξητικων ορμονων και αντιβιωτικων, αλλα μεταξυ μας, αυτα δεν εχουν επιπτωσεις στο ευ ζην του ζωου. Οσο για τις μικρες κτηνοτροφικες μοναδες που υποστηριζεις, μη νομιζεις οτι εκει ολα βαινουν καλως. Συνηθως στις μικρες μοναδες παρατηρεις περισσοτερα αρρωστα ζωα. Οταν βεβαια ερχεται η ωρα του σφαξιματος, ειτε απο μεγαλη μοναδα ειναι, ειτε οχι, στο ιδιο σφαγειο θα καταληξουν και ο παραγωγος δεν μπορει να επεμβει στην αποτροπη λαθους απο τον εργατη που δινει την αναισθησια στο ζωο. Οσο για αυτους που εκτρεφουν ζωα στην αυλη τους, δυστυχως εχω δει πως τα σφαζουν και το θεαμα ηταν 1000 φορες χειροτερο απο οτι σε σφαγειο. Οι ανθρωποι αυτοι απλα παιρνουν ενα μαχαιρι, δενουν το ζωο, του κοβουν το λαιμο οσο ακομα εχει τις αισθησεις του και το αφηνουν να σπαρταρει και να στραγγιζει καθως το γδερνουν.

Φιλικη συμβουλη, μη κρινεις την εκτροφη ζωων με βαση τα διαφορα βιντεο που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο, τα οποια δειχνουν την μια μονο οψη του νομισματος :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
^^ Αυτοί που τα εκτρέφουν σπίτι τους ή κανουν αυτό που περιγράφεις ή τα σκοτώνουν με όπλο. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν και το χαρακτηρίζουν -στην πόλη μου τουλάχιστον- ''γουρονοχαρά''. Μόνο χαρά δεν είναι.
Κρέας τρώω σπανίως. Και χοιρινό ειδικά έχω να φαω συστηματικά από 3η δημοτικού. Όταν είδα πως σκοτώνουν ένα γουρούνι το οποίο τσιρίζει στην κυριολεξία. Κάθε φορά που παω να φαω κάτι παρόμοιο ( μπριζόλα, παιδάκια, σουβλάκια, γύρος) θυμάμαι εκείνο και σιχαίνομαι τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
^^ Αυτοί που τα εκτρέφουν σπίτι τους ή κανουν αυτό που περιγράφεις ή τα σκοτώνουν με όπλο. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν και το χαρακτηρίζουν -στην πόλη μου τουλάχιστον- ''γουρονοχαρά''. Μόνο χαρά δεν είναι.
Κρέας τρώω σπανίως. Και χοιρινό ειδικά έχω να φαω συστηματικά από 3η δημοτικού. Όταν είδα πως σκοτώνουν ένα γουρούνι το οποίο τσιρίζει στην κυριολεξία. Κάθε φορά που παω να φαω κάτι παρόμοιο ( μπριζόλα, παιδάκια, σουβλάκια, γύρος) θυμάμαι εκείνο και σιχαίνομαι τον εαυτό μου.

Κοιτα, με οπλο ειναι καλα, αρκει να ξερεις τι κανεις. Αν το πυροβολουν κατευθειαν στο κεφαλι και πεθαινει ακαριαια τοτε το ζωο φευγει με πολυ καλο τροπο. Αλλα δυστυχως πολλοι δεν ξερουν τι κανουν και μεχρι να πεθανει το ζωο το εχουν κανει σουρωτηρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όπως πολύ ... γλαφυρά αναφέρθηκε παραπάνω, από την στιγμή που η χορτοφαγία δε πρέπει να συγχέεται με τη φιλοζωία αντίστοιχα η κρεοφαγία δε πρέπει να συγχέεται με τον ... κανιβαλισμό, πόσο μάλλον όταν οι αξιολογικές κρίσεις είναι εντελώς αυθαίρετες και χαρακτηρίζονται από την καθ' ομοίωση συγκεκριμένων ζώων με τον άνθρωπο, γεγονός που οδηγεί σε χαρακτηριστικά που με μεγάλη ακρίβεια αναπτύχθηκαν σε προηγούμενες δημοσιεύσεις. :D
Παραδεχόμενοι λοιπόν, ότι ακόμη και οι πιο θεμελιώδεις βιολογικές ανάγκες του ανθρώπου υπόκεινται σε ηθικές κρίσεις, είναι αναπόφευκτο το ερώτημα γιατί αυτή η κρίση πρέπει να γίνεται βάσει ... ομοιότητας και όχι π.χ. με κριτήριο την χρησιμότητα!
Ομοίως, είναι τουλάχιστον μονόπλευρη η παράθεση μίας πηγής που απλά παραθέτει την επίπτωση ενός συγκεκριμένου κλάδου της βιομηχανίας τροφίμων στο περιβάλλον (!) - εκτός αν όλες οι μονάδες που επεξεργάζονται τα veggie-friendly τρόφιμα είναι ο ορισμός της καθαρής ενέργειας! :redface: Από αυτό το μόνο που μπορούμε να εξάγουμε ως ασφαλές συμπέρασμα είναι πως θα πρέπει η διαθέσιμη τεχνολογία να εφαρμοστεί σε μεγαλύτερη κλίμακα στους κλάδους αυτούς, όχι να ... σταματήσει η παραγωγή! :hehe:
Προτού λοιπόν με υπερβολή βαφτίσουμε κανίβαλους αυτούς που διαφωνούν στις ιεραρχήσεις μας (ξανά με υπερβολή, γιατί είμαστε ... φλογεροί άνθρωποι :smoke: ), ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθούμε τι γίνεται με τους ανθρώπους που δεν έχουν τη πολυτέλεια του δικού μας διλήμματος είτε δεν το αποδέχονται ως τέτοιο. Γιατί αυτό, πρωτίστως, είναι πολιτισμός!

Τις καλημέρες μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Και εγω τρωω αρκετο κρεας καθημερα αλλα τουλαχιστον σεβομαι αυτο που τρωω. Και εμεις ετσι και αλλιως ζωα ειμαστε φιλοι μου... Απλα λιγο πιο εξυπνα απο τα υπολοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και εγω τρωω αρκετο κρεας καθημερα αλλα τουλαχιστον σεβομαι αυτο που τρωω.
Πώς δείχνεις το σεβασμό σου στο σουβλάκι και στη μπριζόλα που τρως;
Και εμεις ετσι και αλλιως ζωα ειμαστε φιλοι μου....
Είμαστε, είμαστε!
Απλα λιγο πιο εξυπνα απο τα υπολοιπα.
Όχι πάντα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.


Εχοντας ζησει σε χωριο, βρισκω πραγματικα αστειο το "δεν τρωω κρεας γιατι δειχνω σεβασμο στα ζωα". Ξεφυγετε απο τον κοσμο της Disney :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αν εξαιρέσουμε τη B12, όλα τα άλλα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά μπορείς να τα πάρεις αποκλειστικά από φυτικές πηγές. Το μόνο πρόβλημα που βρίσκω στη χορτοφαγία είναι ότι πρέπει να πας τουαλέτα δυο φορές τη μέρα με τόσο όσπριο και λαχανίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Το ειδατε;Αν δεν το ειδατε...σας το βαζω να το δειτε..:P
Μεχρι και το mega το εδειξε στο δελτιο των 8.00
ΠΟΥ: Καρκινογόνα τα αλλαντικά και το κόκκινο κρέας
Την απόφαση να κατατάξει τα επεξεργασμένα κρέατα στους παράγοντες που προκαλούν καρκίνο στον άνθρωπο και το κρέας σε εκείνους που ενδέχεται να τον προκαλέσουν, έλαβε η αρμόδια υπηρεσία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.
Όπως ανακοίνωσε η Διεθνής Υπηρεσία Έρευνας του Καρκίνου (IARC), ομάδα εργασίας αποτελούμενη από 21 ειδικούς από 10 χώρες κατέληξε στην απόφαση αυτή έπειτα από την εξέταση των διαθέσιμων επιστημονικών στοιχείων για το θέμα.
Ωστόσο ο διευθυντής του οργανισμού έσπευσε να διευκρινίσει πως η ταξινόμηση δεν σημαίνει ότι πρέπει να κόψουμε το κρέας - μία άποψη που ενστερνίζονται και οι εκπρόσωποι του ερευνητικού οργανισμού για τον καρκίνο Cancer Research UK.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του IARC, το κόκκινο κρέας κατατάσσεται στην Ομάδα 2Α όσον αφορά την επικινδυνότητά του, επειδή «υπάρχουν ισχυρά μηχανιστικά στοιχεία που υποστηρίζουν την καρκινογόνο δράση του» αλλά είναι περιορισμένα τα στοιχεία από μελέτες σε ανθρώπους.
Η συσχέτιση κρέατος-καρκίνου «παρατηρήθηκε πρωτίστως με τον καρκίνο του παχέος εντέρου, αλλά υπάρχουν ενδείξεις ότι υπάρχει και με τον καρκίνο του παγκρέατος και του προστάτη», διευκρινίζει το IARC.
Αντιθέτως, τα επεξεργασμένα προϊόντα κρέατος, στα οποία συμπεριλαμβάνονται μπέικον, λουκάνικα και ζαμπόν, κατατάσσονται στην Ομάδα 1 της κλίμακας επικινδυνότητας, επειδή «υπάρχουν επαρκή στοιχεία σε ανθρώπους ότι η κατανάλωση επεξεργασμένων κρεάτων προκαλεί καρκίνο του παχέος εντέρου», συνεχίζει.
Όπως τονίζει στην απόφασή του, για κάθε 50 γραμμάρια επεξεργασμένων κρεάτων που τρώει κανείς, αυξάνεται κατά 18% ο κίνδυνος για εμφάνιση καρκίνου του κόλου και του ορθού εντέρου, όπως αποκαλείται επιστημονικά ο καρκίνος του παχέος εντέρου.
«Σε ατομικό επίπεδο, ο κίνδυνος ανάπτυξης καρκίνου του παχέος εντέρου εξαιτίας της κατανάλωσης επεξεργασμένων κρεάτων παραμένει μικρός, αλλά αυξάνεται κατ' αναλογίαν με την ποσότητά τους που καταναλώνεται» δήλωσε ο δρ Κουρτ Στράιφ, επικεφαλής του Προγράμματος Μονογραφιών του IARC στο πλαίσιο του οποίου έγινε η παρούσα αξιολόγηση.
Και συνέχισε: «Δεδομένου του μεγάλου αριθμού ανθρώπων που καταναλώνουν επεξεργασμένα κρέατα, η παγκόσμια επίπτωση στη συχνότητα του καρκίνου αποτελεί θέμα μεγάλης σημασίας για την δημόσια υγεία».
Η κλίμακα επικινδυνότητας του IARC ταξινομεί τα διάφορα προϊόντα/ουσίες/παράγοντες σε πέντε ομάδες:
* Ομάδα 1. Τα καρκινογόνα για τον άνθρωπο.
* Ομάδα 2Α.Τα δυνητικώς καρκινογόνα για τον άνθρωπο
* Ομάδα 2Β. Τα ενδεχομένως καρκινογόνα για τον άνθρωπο
* Ομάδα 3. Τα μη δυνάμενα να ταξινομηθούν ως καρκινογόνα για τον άνθρωπο
* Ομάδα 4. Τα δυνητικά μη καρκινογόνα για τον άνθρωπο.
Στην Ομάδα 1 ανήκουν περισσότερες από 170 ουσίες και παράγοντες, μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβάνονται το κάπνισμα, ο αμίαντος και η υπεριώδης ακτινοβολία του ηλίου.
Πηγή: tanea.gr
Πηγη
Για οσους δεν ξερουν τι ειναι το ΠΟΥ.Ειναι ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας.
Λεει κατι παραπανω απο αυτο που λεω εγω;Οτι σαφως δεν πρεπει να κοψουμε το κοκκινο κρεας,αλλα η καταναλωση πρεπει να γινεται με μετρο..Μαλιστα στο mega ειχε επιστημονα που ελεγε ακριβως αυτο.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ για να ειμαστε υγειης.
Και οκ...αλλαντικα μιλαμε στην κοκκινη λιστα.
Για τον οποιοδηποτε λογο καποιος μειωνει την καταναλωση κοκκινου κρεατος,κανει καλο πρωτα στον οργανισμο του ,στη συνεχεια στα ζωα,καθως θα βασανιζονται και θα θανατωνιονται λιγοτερα και στο περιβαλλον βεβαια.Οποιον λογο και να επιλεξει,κερδισμενος θα βγει.
Τωρα αν καποιοι το εχουν δει πτωματοφαγοι στα ακρα...ας λουστουν και τις συνεπειες,αλλα ας μην μας το παιζουν και οτι κανουν το σωστο και οτι οσοι μιλουμε για καταναλωση κοκκινου κρεατος με μετρο ειμαστε οι τρελοι του χωριου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για τον οποιοδηποτε λογο καποιος μειωνει την καταναλωση κοκκινου κρεατος,κανει καλο πρωτα στον οργανισμο του ,στη συνεχεια στα ζωα,καθως θα βασανιζονται και θα θανατωνιονται λιγοτερα και στο περιβαλλον βεβαια.Οποιον λογο και να επιλεξει,κερδισμενος θα βγει.
Τωρα αν καποιοι το εχουν δει πτωματοφαγοι στα ακρα...ας λουστουν και τις συνεπειες,αλλα ας μην μας το παιζουν και οτι κανουν το σωστο και οτι οσοι μιλουμε για καταναλωση κοκκινου κρεατος με μετρο ειμαστε οι τρελοι του χωριου.:D

Θα κοψουν το μοσχαρι και θα στραφουν στο κοτοπουλο και στα ψαρια.

Για τα αλλαντικα ηταν ηδη γνωστο οτι ευθυνονται για καρκινο, καρδιοπαθειες και ενας θεος ξερει και για ποσες αλλες παθησεις. Για το φρεσκο ακατεργαστο κοκκινο κρεας ομως θα κρατησω αποστασεις απο τον ΠΟΥ. Στο report του λεει οτι εξαρταται απο τον τροπο μαγειρεματος (hint: υψηλες θερμοκρασιες, BBQ). Γενικα ομως οτι και να μαγειρεψεις σε υψηλες θερμοκρασιες και σε BBQ, τα καθιστα καρκινογονα, βλ τηγανητες πατατες.

To αλλο με τα λουκανικα για χορτοφαγους το ειδες; Βρηκαν οτι καποια περιεχουν κρεας και καποια μαλιστα περιεχουν ανθρωπινο DNA!!!
https://www.cnn.com/2015/10/26/health/vegetarian-hot-dogs-contain-meat-clear-foods-feat/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top