Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,847 μέλη και 2,411,304 μηνύματα σε 75,070 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 464 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καταλληλότερη λέξη για να αναφερθεί κανείς στην κοπέλα του;

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 23:28, 09-10-05:

Παρεπιπτόντως μόνο σε μένα φαίνεται αντιαισθητική η λέξη "γκόμενα"?
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 23:34, 09-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle

Sorry αν σε πείραξε αλλά στους περισσότερους έχει μείνει.Δεν πρέπει να την θεωρείς υποτιμιτική για μια γυναίκα.Άλλη φορα θα αναφέρομαι στην λέξη φιλενάδα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,864 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 23:35, 09-10-05:

Όχι, και σε μένα φαίνεται γι αυτό δε τη χρησιμοποίησα στο πρώτο μου post που του απευθύνθηκα... στο δευτερο κάνω παραθέσεις... όντως ειναι αντιαισθητική.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 23:36, 09-10-05:

Δεν με πείραξε, απλά μου φαίνεται αντιαισθητική. Δεν τη θεωρώ υποτημητική για καμία γυναίκα. Υποτιμητική κατα τη γνώμη μου είναι γι'αυτόν που λέει τις γυναίκες έτσι.
Επίσης το "φιλενάδα" δεν είναι λίγο υποκριτικό? Μόνο φιλενάδα σου δηλαδή είναι?
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 23:43, 09-10-05:

Δεν με πείραξε, απλά μου φαίνεται αντιαισθητική. Δεν τη θεωρώ υποτημητική για καμία γυναίκα. Υποτιμητική κατα τη γνώμη μου είναι γι'αυτόν που λέει τις γυναίκες έτσι.
Επίσης το "φιλενάδα" δεν είναι λίγο υποκριτικό? Μόνο φιλενάδα σου δηλαδή είναι?

Τώρα με δουλεύεις?
Ε αν δεν σου αρέσει η λέξη φιλενάδα βρες τότε μια λέξη που να ταιριάζει!Πάω πάσο.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 23:48, 09-10-05:

Tην άποψη μου λέω, δεν σε δουλεύω. Μόνο οι λέξεις "γκόμενα" και "φιλενάδα" υπάρχουν δηλαδή για να περιγράψουν αυτή την έννοια?
Νομίζω οτι το "κοπέλα", "σύντροφος" ταιριάζουν πολύ περισσότερο. Υπάρχουν και άλλες οι οποίες είτε δεν μου έρχονται τώρα είτε ειναι υπέρ του δέοντος "στιλιζαρισμένες" για να τις προτείνω(πχ "έτερον ήμισυ")
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε: στις 00:03, 10-10-05:

Tην άποψη μου λέω, δεν σε δουλεύω. Μόνο οι λέξεις "γκόμενα" και "φιλενάδα" υπάρχουν δηλαδή για να περιγράψουν αυτή την έννοια?
Νομίζω οτι το "κοπέλα", "σύντροφος" ταιριάζουν πολύ περισσότερο. Υπάρχουν και άλλες οι οποίες είτε δεν μου έρχονται τώρα είτε ειναι υπέρ του δέοντος "στιλιζαρισμένες" για να τις προτείνω(πχ "έτερον ήμισυ")
Βρήκα μία το αίσθημα!!!Πολλές λέξεις υπάρχουν για να εκφράσεις αυτή την έννοια αλλά πού θες να τις θυμάμαι όλες την στιγμή που γράφω.Ηλέξη που χρησιμοποίησα στα ποστ μου δεν είναι τραγική.Τέλος πάντων ας το κλείσουμε το θέμα γιατί όπως το βλέπω θα χρειαστούμε τον Μπαμπινιώτη!!!
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε: στις 01:15, 10-10-05:

Το "κοπελα μου" ειναι γενικα το καταλληλοτερο κατ' εμε. Ουτε πολυ "ζαχαρενιο" ( ), τυπου "αισθημα" - "αγαπητικια" (!), ουτε πολυ αντιαισθητικο, οπως το "γκομενα".
Να σημειωσω, ομως, οτι παιζει ρολο και το περιβαλλον οπου αναφερεσαι στην κοπελα σου: Αν δημοσιως τη συστησεις ως "γκομενα σου", τοτε προσωπικως θεωρω οτι την προσβαλλεις, ενω αν σε αντροπαρεα αναφερθεις σε αυτην ως οτιδηποτε αλλο εκτος απο "γκομενα" (αντε, βαρια βαρια, "η δικη μου") θα σε παρουν με τα λαχανικα...

Παντως, το ιδιο το "ονομα-υποκοριστικο" δεν εχει και τοσο σημασια, ωστε να προσβαλλεται καποια γυναικα. Σημασια εχει το πως σε βλεπει ο αλλος (που μερικες φορες οντως εκφραζεται και απο το πως την αποκαλεις)
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O akpe έγραψε: στις 06:51, 10-10-05:

Συμφωνώ πάραυτα με τον προλαλήσαντα
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 10:05, 10-10-05:

Να πω την αλήθεια δεν είναι μόνο και το τι λες αλλά κυρίως πως το λες.Στην προκειμένη περίπτωση βέβαια το γράφεις οπότε μάλλον δεν έχει διαφορά.Προσωπικά μου φαίνονται γελοία τα εξης: αίσθημα, πρόσωπο, δικός/ια μου.Είχα και μια φίλη που έλεγε "ο καλός μου"κι ακουγόταν πολύ γλυκανάλατο......Μάλλον οι εκφράσεις "η κοπέλα μου" " το αγόρι μου" ή τεσπα ο δεσμός μου μου ακούγονται καλύτερα.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 11:09, 10-10-05:

Προσωπικά προτιμώ όταν ο φίλος μου αναφέρεται σε μένα, να χρησιμοποιεί το όνομά μου. Στην μεγάλη μου σχέση πάντως, για πλάκα, τον αποκαλούσα "το στεφάνι μου".
Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε: στις 14:50, 10-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Προσωπικά προτιμώ όταν ο φίλος μου αναφέρεται σε μένα, να χρησιμοποιεί το όνομά μου.
Συμφωνώ 100%.

Μα δεν είναι τραγικό το αγόρι σου να σε αποκαλεί "γκόμενα";
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 14:57, 10-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Συμφωνώ 100%.

Μα δεν είναι τραγικό το αγόρι σου να σε αποκαλεί "γκόμενα";
Ούτε εμένα μου κάθεται καλά..Προτιμώ το κοπέλα μου ή κάτι άλλο πιο "εξευγενισμένο"..
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε: στις 16:54, 10-10-05:

χμ, μόνο "κοπέλα" ή "αγόρι" (το όνομα είναι εκτός συναγωνισμού ). όλα τα άλλα μου κάθονται κάπως...
Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε: στις 17:38, 10-10-05:

Σε γενικές γραμμές το θέμα των λέξεων που χρησιμοποιούμε στην επικοινωνία μας...έχει να κάνει περισσότερο με τον γενικότερο κώδικα επικοινωνίας που υπάρχει σε μια σχέση παρά με το απόλυτο νόημα (ετυμολογικό) που έχουν οι λέξεις αυτές.Για παράδειγμα...δυο φίλοι μπορεί να αλληλοαποκαλούνται "μαλ..κες" ή "ρε π..στη" χωρίς να εννοούν ακριβώς αυτό καθ αυτό το νόημα αυτών των λέξεων....αλλά να αποδίδουν σε αυτές ένα συνώνυμο της λέξεως "φίλος"...και έτσι να μην ενοχλεί κανέναν αυτό.
Άν το προχωρήσουμε το θέμα του λεξιλογίου και στο σέξ...εκεί και με την άδεια της επιστήμης η βωμολοχία όχι απλώς επιτρέπεται αλλά πολλές φορές λειτουργεί και υπέρ της σχέσης...σαν ένα πολύ καλό αφροδισιακό.Όλα αυτά βέβαια αφορούν τις ιδιαιτερότητες μιας σχέσης και νομιμοποιούνται εντός των ορίων της σχέσης αυτής....Κατα συνέπεια και το γκόμενα...εφόσον δεν ενοχλεί αυτήν στην οποία απευθύνεται καλώς κάνει και εκστομίζεται...άν πάλι την ενοχλεί πολύ κακώς λέγεται....
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:25, 12-10-05:

Συνήθως χρησιμοποιώ το όνομα της , αλλίως το "H κοπέλα μου". Όταν κάποιος τολμήσει και την αποκάλεσει γκόμενα συνήθως τρώει ένα 5λέπτο βρυσίδι ...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 00:37, 13-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Συνήθως χρησιμοποιώ το όνομα της , αλλίως το "H κοπέλα μου". Όταν κάποιος τολμήσει και την αποκάλεσει γκόμενα συνήθως τρώει ένα 5λέπτο βρυσίδι ...
Να ο άντρας ο σωστός, ο πολλά βαρύς και όχι!!!
Έμπαινε Exposed!
(με διάθεση πλάκας πάντα, έτσι

Όντως το γκόμενα/γκόμενος είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου.
Εγώ χρησημοποιώ τα: η κοπέλα, το αίσθημα, ο έρωτας,
και με τους κοντινούς φίλους: η γυναίκα (ο άντρας όταν πρόκειται για φίλη)
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 12:51, 13-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
με τους κοντινούς φίλους: η γυναίκα (ο άντρας όταν πρόκειται για φίλη)

Και αυτό παίζει, συνήθως σε μακροχρόνιες σχέσεις όμως....
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 14:16, 13-10-05:

Eμένα που η μάνα μου όταν μιλάμε μεταξύ μας όταν αναφέρεται στο σύντροφο μου τον αποκαλει "γκόμενο"??? Τι της λες???
Πόσες φορές της έχω κλείσει το τηλέφωνο γι'αυτό... Κι όταν διαμαρτύρομαι μου λεει "μα αυτό δεν είναι?"
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 14:21, 13-10-05:

Η κοπελα μου
Η (ονομα)
Το αιστιμα
Το ετερον ημιση
Η αγαπη μου

Δεν πιστευω να υπαρχουν πιο καλες λεξεις. Η λεξη γκομενα εμενα μου χτηπαει σαν "Αυτη που γ@μ@* το βραδυ" δλδ αυτοι που ειναι μονο για το σεξ και απο συνεστιματα τπτ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Patrinos100

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους