Πλανητάριο

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Με αφορμή ότι το Σαββάτο το βράδυ πήγα ξανά στο πλανητάριο για να δω IMAX ταινία είπα να ανοίξω αυτό το thread.

Δεν ξέρω πόσοι έχετε επισκεφθεί το πλανητάριο της Αθήνας που βρίσκεται Χαμηλά στην Συγγρού αλλά αυτο που λειτουργεί έδω και κάποια χρόνια είναι απίστευτο.

Παλαιότερα είχα πάει με το σχολείο στην κλασσική διαστημική παράσταση. Πήγα όμως πριν 2-3 χρόνια και είδα μια ψηφιακή και μια ταινία θόλου. ΟΙ ψηφιακή ήταν μέτρια κυρίως γιατί το rendering ήταν απαρχαιωμένο αλλά η ταινία θόλου ήταν απίστευτη.

Να σας πω και ποιες οι διαφορές τους.
Ψηφιακές προβολές είναι παραγώμενες real time από renderes όπως περίπου συμβαίνει και στα παιχνίδια.
Οι ταινίες θόλου είναι βασικά IMAX ταινίες, όπου η αίσθηση είναι απίστευτη. Είναι νομίζω η μοναδική αίθουσα στην Ελλάδα που προβάλει IMAX ταινίες και η εμπειρία είναι μοναδική.

Σε IMAX έχω δει μια με extreme sports και έδειχνε surfing,snowboarding,αναρίχηση με κάτι πλάνα απίστευτα. Φανταστείτε ότι η ταινία προβάλεται σε καμπύλο θόλο που καλύπτει το οπτικό σου πεδίο και με το παραπάνω σε σημείο που κοιτάζεις αριστερά και δεξιά. Η καμπυλότητα δίνει την αίσθηση του βάθους και ο θόλος είναι έτσι τοποθετημένος που νιώθεις ότι σε έχουν φέρει κοντά του. Ειδικά οι σκηνές με περάσματα και flyby's είναι σαν να χάνεις την γη από τα πόδια σου.

Το Σαββάτο είδα μια που λεγόταν 7 Θαυμαστές τοποθεσίες αλλά ήταν μέτριο. Τοπία όμως και αίσθηση του Imax απίστευτη.

Από 29 Ιανουαρίου Ξεκινά το νεο πρόγραμμα με νέα ταινία που λέγεται
«Η Πτήση» (Ταινία θόλου, Διάρκεια: 30?)
Μια πανέμορφη ταινία θόλου, αφιερωμένη στη γοητεία που ασκεί στον άνθρωπο η ιδέα της πτήσης. Μια περιεκτική και υπέροχη εμπειρία σχετικά με την εξελικτική πορεία των εναέριων μεταφορών. Από τα αερόστατα του 19ου αιώνα και μέχρι τα διαστημόπλοια του 21ου αιώνα, η ταινία παραθέτει με ευαισθησία το χρονικό της πτήσης τα τελευταία 100 χρόνια. Λόγω της πολιτισμικής της αξίας, η «Πτήση » έχει περιληφθεί από τη Βιβλιοθήκη του Αμερικανικού Κογκρέσου στις σημαντικότερες ταινίες όλων των εποχών, ενώ θεωρείται και ένα από τα εμπορικότερα ντοκιμαντέρ όλων των εποχών, με 100 εκατομμύρια θεατές διεθνώς.
Παραγωγή: Mac Gillivray Freeman Films

Προσωπικά θα πάω σίγουρα να μην σας πω την Τετάρτη. Γενικά σκοπέυω να πάω και στις υπόλοιπες.

Μόνο πρόβλημα σχετικά είναι τα 8 ευρώ που κοστίζει για περίπου 40 λεπτά εμπειρία. Αλλά πιστέψε με είναι μοναδική.Από τα πράγματα που δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε.

Ίδρυμα Ευγενίδου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Το Πλανητάριο πλέον είναι απίστευτο. Έχω δει σχεδόν όλες τις παραστάσεις εκτός από αυτή που αναφέρεις και μια για τις Μάυρες τρύπες (η οποία πρέπει να είναι φανταστική).
Όσον αφορά στην τιμή του εισητηρίου δεν την θεωρώ υπερβολική. Αν σκεφτείς τι έχουν φτιάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Είμαι πολύ τυχερός που το πλανητάριο είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου περνάω ώρες εκεί. Ξεκινάω με την προβολή Κανά μισαωρο, τσουπ λίγο σχεδόν τζάμπα ιντερνετ μετά ρίχνω μια ματιά στα επιστημονικά σεμινάρια, πίνω το καφεδάκι μου στο καφέ των επιστημόνων και τελειώνω διαβάζοντας σχεδόν όλα τα περιοδικά αυτοκινήτου, μοτοσικλέτας και υπολογιστών (γλιτώνω και λεφτά έτσι), ασε και τα βιβλιά τους είναι αρκετά καλά

Απλά ΤΕΛΕΙΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Είμαι πολύ τυχερός που το πλανητάριο είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου περνάω ώρες εκεί. Ξεκινάω με την προβολή Κανά μισαωρο, τσουπ λίγο σχεδόν τζάμπα ιντερνετ μετά ρίχνω μια ματιά στα επιστημονικά σεμινάρια, πίνω το καφεδάκι μου στο καφέ των επιστημόνων και τελειώνω διαβάζοντας σχεδόν όλα τα περιοδικά αυτοκινήτου, μοτοσικλέτας και υπολογιστών (γλιτώνω και λεφτά έτσι), ασε και τα βιβλιά τους είναι αρκετά καλά

Απλά ΤΕΛΕΙΟ.
Δεν είχα πάρει πρέφα αυτή την εκδοχή.Μπορείς να γίνει λίγο πιο αναλυτικός στα έντονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν είχα πάρει πρέφα αυτή την εκδοχή.Μπορείς να γίνει λίγο πιο αναλυτικός στα έντονα


Το πλανητάριο είναι κομμάτι του ιδρύματος Ευγενίδου (να θυμίσω στους άτυχους δεσμιτες ένα μπλε βιβλίο χημείας, το είχανε και οι κατευθύνσεις αλλά μικρότερο), έτσι πέρα από την αίθουσα προβολών έχουν και αλλά πολύ ενδιαφέροντα.
Έχουν μια μικρή καφετέρια που ονομάζεται το καφέ των επιστημόνων και αν είσαι τυχερός πίνεις το καφεδάκι και συμμετέχεις σε πολύ καλές συζητήσεις πέρα από αυτό το ίδρυμα έχει μια πολύ καλά οργανωμένη βιβλιοθήκη που μπορείς είτε να δανειστείς βιβλία ή κάποιες σπάνιες εκδόσεις να τις βγάλεις φωτοτυπίες με πολύ μικρό κόστος, πριν βάλω DSL με 5 ευρώ σερφαρα στους υπολογιστές της βιβλιοθήκης για 24 ώρες στο σύνολο (super τιμή σε σχέση με τα internet cafes), στην είσοδο τις βιβλιοθήκης υπάρχει ένας πίνακας ανακοινώσεων οπού αναφέρει συχνά κάποια σεμινάρια-ανοιχτή συζήτηση, μερικά θέματα είναι πολύ καλά. Για μένα το καλύτερο είναι ότι η βιβλιοθήκη έχει σχεδόν όλα τα περιοδικά που μπορεί να σε ενδιαφέρουν (μοντελισμό, hi-Tec, pcmaster, ram, άμυνα, 4τροόχοι και άλλα) πλην των life style(εεε είπαμε να δω το nitro σε βιβλιοθήκη και τι στο κόσμο) και μπορείς να τα διαβάσεις επιτόπου δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Πολύ καλή φάση ακούγετε πάντως... εγώ ψήνομαι να το επισκεφθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το ειχα στο προγραμμα, και μαλλον με βλεπω αυτο το σουκου να κατηφοριζω..Χρειαζεται κρατηση η ειναι ανετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το ειχα στο προγραμμα, και μαλλον με βλεπω αυτο το σουκου να κατηφοριζω..Χρειαζεται κρατηση η ειναι ανετα;

στο χαλαρό, αλλά καλο θα είναι να ξέρεις τις ώρες και μέρες προβλής (που εχεί συνήθως κάθε μέρα) και βεβαιως και το θέμα (τηλ. ή σε κανά αθηνόραμα) γιατι αν είναι να πας μια φόρα κάλο είναι να σου αρεσεί το θέμα που θα δείς για να το ευχαριστηθεις, αααααα πολυ σημαντικο να πηγενετε στις πιο αργα προβολες γιατί το πρωί με τα σχολειά γινεται το ελα να δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Στο link στο ενακτήριο ποστ έχει το πρόγραμμα ανά περίοδο, καθώς επίσης και την θεματολογία των ταινιών.
Γενικά αν και γεμίζει η αίθουσα είναι χαλαρά. ΤΟ πρόβλημα είναι ότι ο λαός μαζεύεται στην είσοδο της αίθουσα κανά 40 πριν και να ξέρετε οι καλύτερες θέσεις είναι πίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
πάντως για Σ/Κ καλό είναι να πάει κανείς κανα δίωρο πριν να πάρει εισητήρια. Την πατήσαμε μια φορά. Για καθημερινές θα είναι φαντάζομαι πιο χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
εγώ πήγα 15 πριν βρήκα εισητήριο Σαββάτο τελευταία παράσταση και είχε και πάρτυ από μικρά παιδιά. Απλά είχα φίλους που είχαν πάει νωρίτερα και μου κράτησαν θέση.Αλλα γενικά έχει λαο ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top