Εδώ κάνουμε δίαιτα!

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ναι οντως ο μεταβολισμος αλλαξε σιγουρα τωρα στα 30.. βαρη δυστυχως δεν μπορω να κανω ουτε 5κιλα λογω αυχενα.. ενα διαστημα οτι ασκηση εκανα αντιδρουσε ο αυχενας μου ή το χερι μου. θα πρεπει να βρω κατι, δεν γινεται..

η μόνη λύση που μπορεί κα θα έχει αποτέλεσμα είναι η κολύμβηση ώστε να μην καταπωνείς καθόλου τις αρθρώσεις σου ή αν και δεν ξέρω κάποιον προσωπικά που να έχει ασχοληθεί σου προτείνω να το ψάξεις και για yoga από όσα λένε γενικά όλοι ενεργοποιεί τον οργανισμό και δεν πρέπει και να δημιουργεί και προβλήματα μιας και δεν έχει απότομες κινήσεις.

έχει περάσει καιρός αλλά αφού τώρα το είδα,τι να κάνουμε????:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Α κάτι που ενδιαφέρει και τη μαμά μου!! Έχετε δει κάτι ζώνες αδυνατίσματος που διαφημίζει η τηλεόραση? Που και καλά με δόνηση και μασάζ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο γυμνάζουν τους κοιλιακούς τα πόδια κτλ.. Πιστεύετε ότι κάνουν τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ειμαι 1.63 και 55 κιλα.αν και δεν μου φαινεται καθολου στα ρουχα εγω θεωρω τον ευατο μου παχουλο.τουλαχιστον φοραω ακομα το small.:)να αρχισω διαιτα?το Δ.Μ.Σ μου ειναι 21.338210638622158.............λοιπον τι να κανω??δεν ειναι οτι θεωρουμε παχουλη ουτε ζουμερη αλλα δεν ξερω..θα ηθελα να λεπτυνω..η μητερα μου λεει οτι ετσι πως παω θα γινω ανορεξικη...δεν ξερω τι με πιανει..τις προαλλες ημουν απ τις 8 το πρωι ως τις 7 το βραδυ με 1 χυμο .αλλες παλι φορες μου αρεσει να τσιμπολογω(λιγη σοκολατα απο εδω.λιγους ξηρους καρπους απο εκει..)τι να κανω?τι με συμβουλευετε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
ειμαι 1.63 και 55 κιλα.αν και δεν μου φαινεται καθολου στα ρουχα εγω θεωρω τον ευατο μου παχουλο.τουλαχιστον φοραω ακομα το small.:)να αρχισω διαιτα?το Δ.Μ.Σ μου ειναι 21.338210638622158.............λοιπον τι να κανω??δεν ειναι οτι θεωρουμε παχουλη ουτε ζουμερη αλλα δεν ξερω..θα ηθελα να λεπτυνω..η μητερα μου λεει οτι ετσι πως παω θα γινω ανορεξικη...δεν ξερω τι με πιανει..τις προαλλες ημουν απ τις 8 το πρωι ως τις 7 το βραδυ με 1 χυμο .αλλες παλι φορες μου αρεσει να τσιμπολογω(λιγη σοκολατα απο εδω.λιγους ξηρους καρπους απο εκει..)τι να κανω?τι με συμβουλευετε?:)

Αδαμαντία σύνελθε! :D

Ο Δ.Μ.Σ σου σε κατατάσσει στους φυσιολογικούς σε βάρος ανθρώπους. Γιατί δεν αρχίζεις να τρως φυσιολογικά;Διατροφή και όχι δίαιτα! Να λαμβάνεις ότι χρειάζεσαι από βιταμίνες, ασβέστιο κτλ... Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

Αυτό που χρειάζεσαι είναι να αρχίσεις να αγαπάς και λίγο τον εαυτό σου για αυτό που είναι και όχι για αυτό που θα'θελες (ή ήθελαν) να είσαι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εισαι μια χαρα...δεν χρειαζεται να αδυνατισεις...αν ομως εσυ δεν αισθανεσαι καλα με το σωμα σου μπορεις να χασεις 1-2 κιλα....αλλα μην το παρακανεις....το να γινεις λειψανο δεν ειναι οτι καλυτερο ουτε για την υγεια σου αλλα ουτε εμφανισιακα:)

Τωρα οτι καποιες φορες δεν τρως τπτ και πινεις μονο χυμο,ειναι πολυ μεγαλο λαθος.....Δεν σημαινει πως αν δεν τρως τπτ μια μερα θα αδυνατισεις....ισα ισα που κανεις κακο στον οργανισμο σου....μπορεις να τρως κανονικα αλλα με μετρο....απαραιτητο το πρωινο,το μεσημερι οτι εχει φτιαξει η μαμα σου(μην θα ομως καμια γαβαθα),το απογευμα καποιο φρουτο(δυο φορες την βδομαδα γλυκο) και το βραδυ κατι ελαφρυ...

Πιστευω να βοηθησα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εισαι μια χαρα...δεν χρειαζεται να αδυνατισεις...αν ομως εσυ δεν αισθανεσαι καλα με το σωμα σου μπορεις να χασεις 1-2 κιλα....αλλα μην το παρακανεις....το να γινεις λειψανο δεν ειναι οτι καλυτερο ουτε για την υγεια σου αλλα ουτε εμφανισιακα:)

Τωρα οτι καποιες φορες δεν τρως τπτ και πινεις μονο χυμο,ειναι πολυ μεγαλο λαθος.....Δεν σημαινει πως αν δεν τρως τπτ μια μερα θα αδυνατισεις....ισα ισα που κανεις κακο στον οργανισμο σου....μπορεις να τρως κανονικα αλλα με μετρο....απαραιτητο το πρωινο,το μεσημερι οτι εχει φτιαξει η μαμα σου(μην θα ομως καμια γαβαθα),το απογευμα καποιο φρουτο(δυο φορες την βδομαδα γλυκο) και το βραδυ κατι ελαφρυ...

Πιστευω να βοηθησα!:D


ευχαριστω πολυ!!!με βοηθησατε πολυ η αληθεια ειναι.απλα δεν ξερω,μου εχει γεννηθει αυτη η φοβια και ειναι αληθες το οτι δεν εχω και πολυ υψηλα ποσοστα αυτοεκτιμησης.οσο για την ηλικια μου ειμαι 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.

24 κιλά σε 3 μήνες από 110 σε 86, με ύψος 1.87

Μην βάζετε τους εαυτούς σας σε δεσμά, 100 γρ φέτα, 20 γρμ ψωμί, τρίτη πέμπτη ψάρι κοκ.
Όλοι ξέρουμε τι μας κάνει κακό, γιατί πρέπει μας το πει κάποιος άλλος;

Έκοψα βραδυνό σπιτικό,( της εξόδου ισχύει ) ψωμιά, σαβουροπρωϊνό,
το μεσημεριανό είναι όχι λαίμαργο και μέχρι να σκάσω απ'το φαϊ
και κάνω 5χλμ - περίπου - την ημέρα στίβο.

Και τώρα προσπαθώ να μην χάσω άλλο. :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
^
Μπράβοοοο. :D

Θα συμφωνήσω με αυτό που λές για τους περιορισμούς.

Εγώ έχασα σε έναν μήνα, 4 κιλά.
Έκοψα τα πολλά γλυκά. Και προσπαθώ να τρώω ελαφρύ βραδυνό. Κανά γιαουρτάκι,φρούτα ή κάποια σαλάτα.
Γυμναστική ή περπάτημα,δεν έκανα καθόλου είναι η αλήθεια. :redface:
Αλλά θα προσπαθήσω να το βάλω κι αυτό στο πρόγραμμα,όσο κι αν βαριέμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
για το wii fit σαν "γυμναστικη" τι λετε?σιγουρα δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο το γυμναστηριο αλλα κανει δουλεια πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
^
Μπράβοοοο. :D

Θα συμφωνήσω με αυτό που λές για τους περιορισμούς.

Εγώ έχασα σε έναν μήνα, 4 κιλά.
Έκοψα τα πολλά γλυκά. Και προσπαθώ να τρώω ελαφρύ βραδυνό. Κανά γιαουρτάκι,φρούτα ή κάποια σαλάτα.
Γυμναστική ή περπάτημα,δεν έκανα καθόλου είναι η αλήθεια. :redface:
Αλλά θα προσπαθήσω να το βάλω κι αυτό στο πρόγραμμα,όσο κι αν βαριέμαι. :P

Σε ευχαριστώ, όπως επίσης συγχαρητήρια και σε σένα.

Την γυμναστική μην την βλέπεις σαν μέσο αδυνατίσματος,
δες την σαν μέσο μακροζωϊας.
Είσαι μικρή και δεν μπορείς να καταλάβεις μεγαλώνοντας πόσο χρήσιμη θα σου φανεί.
Βρες ένα πάρκο κοντά στην γειτονιά σου, για συνδυάζεις γυμναστική και εικόνες
έτσι μάλιστα δεν θα σου φαίνεται ο χρόνος, θα σου τραβάει το μάτι το περιβάλλον και δεν
ξέρεις πότε κιόλας τελείωσες.
20' την μέρα πιστεύω φτάνουν.

Καλή τύχη να έχεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αφροδιτη σιγουρα αυτες οι κονσολες σε αναγκαζουν να κινηθεις αλλα οπως ειπες και η ιδια δε συγκρινονται με την πραγματικη γυμναστικη. Τσεκαρε και το kinect! Δεν ξερω τιμες και αν εχει προς το παρον προγραμματα γυμναστικης, αλλα δε χρειαζεται τηλεχειριστηριο και ακομα και με τα παιχνιδια του ιδρωνεις κατα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αδαμαντία σύνελθε! :D

Ο Δ.Μ.Σ σου σε κατατάσσει στους φυσιολογικούς σε βάρος ανθρώπους. Γιατί δεν αρχίζεις να τρως φυσιολογικά;Διατροφή και όχι δίαιτα! Να λαμβάνεις ότι χρειάζεσαι από βιταμίνες, ασβέστιο κτλ... Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

Αυτό που χρειάζεσαι είναι να αρχίσεις να αγαπάς και λίγο τον εαυτό σου για αυτό που είναι και όχι για αυτό που θα'θελες (ή ήθελαν) να είσαι! ;)

Συμφωνω απολυτα.Γενικοτερα δεν μου αρεσει καθολου ο ορος διαιτα.Θεωρω προτιμοτερο το ''διατροφη''.Στην διατροφη τρως απο ολα και σε κανονικα επιπεδα.Δηλαδη ετσι και εισαι παραπανω ή παρακατω κιλα απο το φυσιολογικο για εσενα βαρος αμα κανεις διατροφη θα το φτασεις .Ενω η διαιτα θα ηταν να χασεις παραπανω κιλα απο οσα θα επρεπε που μονο καλο δεν θα σου 'κανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το περπάτημα είναι μια εξαιρετική ασχολία κατ'εμέ. Το έχω δοκιμάσει αν και όχι όσο θα ήθελα, αλλά το κάνει και η μητέρα μου και ξέρω... και το ξεκίνησε εδώ και 3-4 μήνες και μου τονίζει συνέχεια το πόσο διαφορετικά την κάνει να νιώθει...

Σου προσφέρει πραγματική ευεξία. =)
Αδαμαντία, να παίρνεις όλα τα απαραίτητα που χρειάζεται ο οργανισμός σου τώρα... Μην αφήνεις τόσες ώρες να είσαι νηστική. Τα μικρά και καλά γεύματα είναι το καλύτερο...

Καταστρέφεις τον μεταβολισμό σου έτσι. =/
Δες το χαλαρά, άλλωστε δεν έχεις και κανένα πρόβλημα! Είσαι μια χαρά! Βάλε τον εαυτό σου στη διαδικασία της διατροφής και όχι της δίαιτας,όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω. Να μην ξελιγώνεσαι από την πείνα, έτσι ναι μεν μπορεί να χάνεις, όταν επιστρέφεις όμως μετά στις κανονικές σου ποσότητες τα ξαναπαίρνεις, αλλά φυσικά είναι και πολύ κακό για την υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
μπα...δεν με παιρνει να ξοδεψω αλλα λεφτα...απλα θα κοιταξω να κανω 1 ωρα περπατημα και μετα γυμναστικουλα με το wii...
καμια καλη διαιτα εχετε υποψην σας? Εχω παρει τελευταια και θελω να...μαζεψω....Διαιτολογο δεν παω, δεν εχω λεφτα!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μπα...δεν με παιρνει να ξοδεψω αλλα λεφτα...απλα θα κοιταξω να κανω 1 ωρα περπατημα και μετα γυμναστικουλα με το wii...
καμια καλη διαιτα εχετε υποψην σας? Εχω παρει τελευταια και θελω να...μαζεψω....Διαιτολογο δεν παω, δεν εχω λεφτα!!!!:P


κανε την διαιτα της παναγιας. φαε τα παντα και μετα πες ''αχχχ παναγια μας ''
στα σοβαρα τωρα...προσπαθησε να τρως οπως τωρα αλλα μικροτερες ποσοτητες και κοψε τις σοκολατες και τα τσιπς.ιδεες τωρα για σνακ???

Τα σνακ έχουν τη μοναδική ιδιότητα να φτιάξουν ή να διαλύσουν τη δίαιτα σου. Ακόμα και αν τα γεύματα σου είναι υγιεινά και ισορροπημένα, δύο μπάρες σοκολάτας και μισό κιλό παγωτό, μπορούν να σε γεμίσουν με χιλιάδες παραπανίσιες θερμίδες. Ωστόσο, παρόλο που το άκουσμα και μόνο της λέξης σνακ σου προκαλεί φόβο, αυτό το είδος διατροφής μπορεί να σου παρέχει τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζεσαι καθημερινά.

Υπάρχουν τουλάχιστον επτά έξυπνα σνακ, χαμηλά σε θερμίδες, ικανά να κόψουν την λιγούρα, και να σου δώσουν την ενέργεια που χρειάζεσαι για να τα βγάλεις πέρα σε μια δύσκολη ημέρα. Τύπωσε τις παρακάτω συμβουλές και κόλλησέ τες στο ψυγείο σου.
1. Τα φρούτα αποτελούν τα καλύτερο σνακ που προσφέρει η φύση. Όμως το κλειδί βρίσκεται στην ποικιλία. Τα θρεπτικά συστατικά που περιέχονται στα κόκκινα φρούτα είναι πολύ διαφορετικά από αυτά που θα βρεις στα κίτρινα ή πορτοκαλί φρούτα. Αύξησε την ποικιλία, αγοράζοντας μια σειρά φρούτων διαφορετικών χρωμάτων. Στα κόκκινα περιλαμβάνονται τα μήλα, τα κόκκινα αχλάδια, τα σταφύλια και το ρόδι. Στα κίτρινα ή πορτοκαλί δοκίμασε οποιοδήποτε εσπερειδοειδές, τα σύκα, το μάνγκο, τον ανανά και την παπάγια. Στα πράσινα προτίμησε τα σταφύλια, το πράσινο μήλο, το ακτινίδιο και τα αχλάδια. Στα μπλε και μοβ φρούτα περιλαμβάνονται τα δαμάσκηνα, τα σταφύλια, τα αγριόσυκα και οι σταφίδες.
2. Ψάχνεις για ένα σνακ με ελάχιστες θερμίδες ως επιδόρπιο του δείπνου σου; Δοκίμασε ένα ζουμερό ψητό μήλο ή αχλάδι. Πλύντο, βγάλε τα κουκούτσι και ψέκασε το με ένα κουταλάκι του γλυκού νερό και σφένδανμο (ή σακχαρίνη που είναι πιο εύκολο να προμηθευτείς). Έπειτα, πασπάλισέ το με κανέλα, μοσχοκάρυδο και γαρίφαλο και ψήστο σε ψηλή θερμοκρασία στο φούρνο ή στα μικροκύματα, μέχρι να μαλακώσει.
3. Αν χρειάζεσαι ένα σνακ για να ανταπεξέλθεις το δύσκολο διάστημα ανάμεσα σε δύο γεύματα, κράτα στα ντουλάπια σου μια ποσότητα αποξηραμένων φρούτων ή ξηρών καρπών για ώρα ανάγκης. Έχε πάντα μαζί σου μια χούφτα από αυτά, στην τσάντα, το αυτοκίνητο ή στο ντουλαπάκι του γραφείου σου. Μια ποσότητα από το καθένα, όμοια με μπάλα του γκολφ είναι αρκετή και πολύ πλούσια σε θρεπτικά στοιχεία. Προτίμησε τα αποξηραμένα βερίκοκα, κεράσια, σύκα, δαμάσκηνα και φρούτα του δάσους, καθώς και τα ανάλατα αμύγδαλα, φιστίκια, κάσιους, ηλιόσπορους και τα καρύδια.
4. Ένα από τα πιο αγαπημένα απογευματινά σνακς είναι το φρεσκοκομμένο μήλο με μία ή δύο κουταλιές φυστικοβούτυρο για να το βουτήξεις μέσα. Μπορείς ακόμα να το αναμείξεις με φρεσκοτριμενο τζίντζερ, κακάο, κανέλα, πασπαλίζοντας το ταυτόχρονα με λίγη ξεροψημένη βρώμη (κουάκερ).
5. Ένα πολύ ωραίο σνακ μετά το δείπνο, είναι και γρανίτες φρούτων, φτιαγμένες από 100% φυσικό χυμό. Μια παραλλαγή είναι και το ζελέ φρούτων που μπορείς να φτιάξεις, τεμαχίζοντας μέσα του μερικά κομματάκια φρούτων. Αν η λιγούρα σου είναι μεγάλη, βύθισε μερικά φρεσκοκομμένα φρούτα σε κρέμα χαμηλών λιπαρών ή σε γιαούρτι, πασπαλισμένα με βανίλια, κανέλα ή κομματάκια μαύρης σοκολάτας.
6. Τα φρέσκα λαχανικά συνοδευμένα με μια σος από χούμους (χυλός ρεβιθιών) ή χυλό μαύρων φασολιών, αποτελεί ακόμα μια πρόταση σνακ με χαμηλά λιπαρά. Αν τα μικρά καροτάκια σου φαίνονται πολύ τραγανιστά, άφησέ τα στο φούρνο μικροκυμάτων για 4 με 5 λεπτά, ύστερα για λίγο στο ψυγείο και είναι έτοιμα.
7. Τα αποξηραμένα δημητριακά ολικής άλεσης που μπορείς να σερβιριστείς με τα χεράκια σου, αποτελούν ένα τέλειο σνακ. Ένα φλιτζάνι του καφέ περιέχει μόνον 100 θερμίδες. Αν δυσκολεύεσαι με τη δοσολογία, προμηθεύσου έτοιμα σακουλάκια ή μπολάκια των 225 γραμμαρίων (¼ του κιλού). Για να μην βρεθείς να τρως ολόκληρο το κουτί των δημητριακών, έχε πάντα κάποια έτοιμα σακουλάκια, σε κάποια γωνιά της κουζίνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Θα επισκεφτώ το θέμα μετά τις γιορτές, γιατί το έχουμε παρακάνει λίγο με αυτά τα μελομακάρονα... Αχ <3

ειμαι 1.63 και 55 κιλα.αν και δεν μου φαινεται καθολου στα ρουχα εγω θεωρω τον ευατο μου παχουλο.τουλαχιστον φοραω ακομα το small.:)να αρχισω διαιτα?το Δ.Μ.Σ μου ειναι 21.338210638622158.............λοιπον τι να κανω??δεν ειναι οτι θεωρουμε παχουλη ουτε ζουμερη αλλα δεν ξερω..θα ηθελα να λεπτυνω..η μητερα μου λεει οτι ετσι πως παω θα γινω ανορεξικη...δεν ξερω τι με πιανει..τις προαλλες ημουν απ τις 8 το πρωι ως τις 7 το βραδυ με 1 χυμο .αλλες παλι φορες μου αρεσει να τσιμπολογω(λιγη σοκολατα απο εδω.λιγους ξηρους καρπους απο εκει..)τι να κανω?τι με συμβουλευετε?:)

Κοριτσάκι μου δεν ξέρεις πόσο σε νιώθω. :/: Βρέθηκα στη θέση σου όταν ήμουν μάλιστα ένα χρόνο μικρότερη από εσένα κι έκανα ακριβώς τα ίδια πράγματα. Δε θα σου πω την κατάληξη, για να μη σε τρομάξω αλλά άκου αυτά που σου είπαν τα κορίτσια πιο πάνω, γιατί έχουν δίκιο. Μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου και το σώμα σου όπως κι αν είναι. Είναι κρίμα να θεωρείς πως είσαι παχουλή, γιατί δεν είσαι. Κάνε χάρη σε εμένα προσωπικά και πρόσεχε τον εαυτό σου. Τρώγε όλα σου τα γεύματα και φρόντιζε να παίρνεις επαρκείς ποσότητες από τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός για να είναι υγιής. Μάθε πριν πάθεις. :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
αχ παιδια χρειαζομαι οπωσδηποτε διαιτα,απο περσι εχω παρει 15 ολοκληρα κιλα και οποτε αρχιζω τη διαιτα σε μια βδομαδα τα παραταω...η διαθεση μου χαλια...δεν ξερω τι να κανω...

Συμφωνώ. :)

Και για να σας πω και τα δικά μου έχασα 1,5 κιλό. Σύνολο 10κιλά σε 6μήνες. Πάμε δυνατά! :D:D
μπραβο μπραβο πες μου και μενα κανενα μαγκο μπασ και ξεφορτωθω τα παραπανισια κιλα που εχω...


24 κιλά σε 3 μήνες από 110 σε 86, με ύψος 1.87

Μην βάζετε τους εαυτούς σας σε δεσμά, 100 γρ φέτα, 20 γρμ ψωμί, τρίτη πέμπτη ψάρι κοκ.
Όλοι ξέρουμε τι μας κάνει κακό, γιατί πρέπει μας το πει κάποιος άλλος;

Έκοψα βραδυνό σπιτικό,( της εξόδου ισχύει ) ψωμιά, σαβουροπρωϊνό,
το μεσημεριανό είναι όχι λαίμαργο και μέχρι να σκάσω απ'το φαϊ
και κάνω 5χλμ - περίπου - την ημέρα στίβο.

Και τώρα προσπαθώ να μην χάσω άλλο. :laugh:
αληθεια??τι να πω,εχω μεινει,εγω παλι μονο τη μια βδομαδα αντεχω μετα.....παει η διαιτα...πως τα καταφερνετε παντως απορω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
αχ παιδια χρειαζομαι οπωσδηποτε διαιτα,απο περσι εχω παρει 15 ολοκληρα κιλα και οποτε αρχιζω τη διαιτα σε μια βδομαδα τα παραταω...η διαθεση μου χαλια...δεν ξερω τι να κανω...
να γραφτεις σε γυμναστηριο, θα σου δωσουν και διατροφη και θα τα καταφερεις.Αλλα αν το κανεις μονη σου, στανταρ σε μια βδομαδα το πολυ 8α τα παρατησεις!!Ζητα βοηθεια και δεν θα χασεις!!! :D

ειμαι 1.63 και 55 κιλα.αν και δεν μου φαινεται καθολου στα ρουχα εγω θεωρω τον ευατο μου παχουλο.τουλαχιστον φοραω ακομα το small.:)να αρχισω διαιτα?το Δ.Μ.Σ μου ειναι 21.338210638622158.............λοιπον τι να κανω??δεν ειναι οτι θεωρουμε παχουλη ουτε ζουμερη αλλα δεν ξερω..θα ηθελα να λεπτυνω..η μητερα μου λεει οτι ετσι πως παω θα γινω ανορεξικη...δεν ξερω τι με πιανει..τις προαλλες ημουν απ τις 8 το πρωι ως τις 7 το βραδυ με 1 χυμο .αλλες παλι φορες μου αρεσει να τσιμπολογω(λιγη σοκολατα απο εδω.λιγους ξηρους καρπους απο εκει..)τι να κανω?τι με συμβουλευετε?:)

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα ειμαι 1,67 ..παντα κατι δεν μου αρεσε...η κοιλια μου ,(τα ποδια μου ηταν ωραια!χαχα) το στηθος μου ηταν πιο μικρο τα χερια μου τα θεωρουσα τεραστια!...και ημουν το πολυ 55 κιλα!ηθελα να παω 50..
Το θεμα ειναι να γυμναζεσαι και να τρως σωστα!αν γυμναστεις και η κοιλια σου θα ειναι επιπεδη και γραμμωμενα ποδια θα εχεις ..
Αλλα μην αφησεις τον εαυτο σου ,θεωρωντας πως δεν εισαι ουτε χοντρη ουτε αδυνατη!!:)
Παντως θεωρω οτι το αδυνατο παει σε ολες!!Αναδυκνυει το προσωπο ,τα ρουχα κλπ!!

Δε θα σου πω την κατάληξη, για να μη σε τρομάξω
παχυνες ή αδυνατισες???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Έπαθα ψυχογενή ανορεξία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Kαλά μην τρελαθούμε τώρα. Είστε πολύ υπερβολικές. 1.67 και 55 κιλά και μιλάτε για πάχος ξέρωγω.
Αν είναι δυνατόν. =.=

Ναταλία κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με σένα,πήρα αρκετά κιλά πέρυσι στις Πανελλήνιες και γενικότερα τα 2 τελευταία χρόνια και ακόμα προσπαθώ να τα χάσω.

Το θέμα είναι να μην μπαίνεις στην διαδικασία τόσο της δίαιτας-στέρησης. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.
Δηλαδή να μην κάνεις υπερβολές. Να έχεις ένα πρόγραμμα και να το ακολουθείς. Αλλά όχι τρελές στερήσεις.
Το να πας σε διαιτολόγο είναι το ιδανικότερο για την περίπτωση σου,που δεν μπορείς να κρατήσεις διατροφή δηλαδή,αλλά σκάς πολύ χρήμα. Αυτό είναι το μείον. Εκτός αν βρείς κάποιον με λογικές τιμές.

Είναι αρκετά και θέμα μυαλού και απόφασης,πιστεύω.
Από'κει και πέρα. Νομίζω το τι πρέπει να κάνεις είναι λίγο-πολύ γνωστό σε όλους. Περιόρισε τα γλυκά,να τρώς κανονικά 4-5 γεύματα την ημέρα,να πίνεις νερό,φρούτα,λαχανικά και περπάτημα όσο μπορείς. :)

Δεν πιστεύω πως σε αυτό το θέμα υπάρχει η "τρομερή σούπερντούπερ δίαιτα" που θα σου εξαφανίσει όλα τα κιλά κι έτσι.
Είναι θέμα του να κρατάς τις ισορροπίες,απλά.
Τώρα από'κει και πέρα.

Κάποιες συμβουλές και από όσους έχουν χάσει αρκετά κιλά,εννοείται πως θα ήταν καλό να ακούσουμε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top