Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Όλη η φασαρία γίνεται από την ερώτηση: γιατί κερνάει ένας άντρας; Στα παλιά χρόνια ο άντρας κερνούσε γιατί η γυναίκα δε δούλευε. Τότε το να δουλεύει η γυναίκα και να έχει χρήματα στα χέρια της ήταν αστείο. Στη σημερινή κοινωνία που οι γυναίκες θέλόυν να είναι ισότιμες με τους άντρες, ποιος είναι ο λόγος οι άντρες να νιώθουν υποχρεωμένοι να κεράσουν κι οι γυναίκες να περιμένουν να κεραστούν; Κατάλοιπα μιας άλλης εποχής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Όλη η φασαρία γίνεται από την ερώτηση: γιατί κερνάει ένας άντρας; Στα παλιά χρόνια ο άντρας κερνούσε γιατί η γυναίκα δε δούλευε. Τότε το να δουλεύει η γυναίκα και να έχει χρήματα στα χέρια της ήταν αστείο. Στη σημερινή κοινωνία που οι γυναίκες θέλόυν να είναι ισότιμες με τους άντρες, ποιος είναι ο λόγος οι άντρες να νιώθουν υποχρεωμένοι να κεράσουν κι οι γυναίκες να περιμένουν να κεραστούν; Κατάλοιπα μιας άλλης εποχής;

Mια κοινωνική φυσιολογικότητα / αναγκαιότητα των παλαιών καιρών,μεταλλάχθηκε / παγιώθηκε σημερα σε - εξοχως βολικό ενίοτε για τις γυναικες - ανδρικό savoir vivre....:)

Μια κατασταση που βολευει αμφοτερα τα φύλα.

Εγινε πλεον ένδειξη ευγενειας,κανονας ευγενειας, κύριο συστατικο της ανδρικής προσεγγιστικής διαδικασιας και ως εκ τούτου,γυναικειο κριτήριο αξιολόγησης των ανδρών.

Οι άνδρες νιωθουν υποχρεωμενοι,γιατι αυτη την αισθηση / νοοτροπια παρέλαβαν και απλά την διαιωνιζουν ...αυτονόητα.

Απο το αλλο μερος,αυτο που οι παλιες (μη εργαζομενες) γυναικες θεωρουσαν φυσιολογικο απο πλευρας ανδρα,οι συγχρονες (επιλεγουν και) εξακολουθουν - ειδικά οταν τις βολεύει - να το θεωρουν φυσιολογικό,να το περιμένουν,αλλα για αλλους πλέον λογους: ως επιβεβαιωση του ανδρικου ενδιαφεροντος και κατ επεκταση ως τονωση της θηλυκότητας / επιθυμητότητάς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν να νιώθω επιθυμητή επειδή κάποιος δίνει 5 ευρώ για τον καφέ μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Μπορει να μην νιωθεις (αμεσα) επιθυμητη,αλλα ενα κολακευμα και μια θετικά διακειμενη διαθεση προς τον ...πληρωτέα,σου δημιουργειται!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Μπορει να μην νιωθεις (αμεσα) επιθυμητη,αλλα ενα κολακευμα και μια θετικά διακειμενη διαθεση προς τον ...πληρωτέα,σου δημιουργειται!!!:D

Αυτό κατάλαβες από το ποστ μου;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Στα πρώτα ραντεβού θέλω ο καθένας να πληρώνει τα δικά του, έτσι ώστε να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις του τύπου "αυτός κερνάει/έχει λεφτά'' κλπ. Μετά, όμως, και αν συνεχιστεί και μου αρέσει, και κερνάω και δωράκια, σε υπερβολικό βαθμό, κάνω. Απλά ποτέ από την αρχή. Δεν θέλω να είναι αυτό κριτήριο για να είναι δίπλα μου μια γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Στα πρώτα ραντεβού θέλω ο καθένας να πληρώνει τα δικά του, έτσι ώστε να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις του τύπου "αυτός κερνάει/έχει λεφτά'' κλπ. Μετά, όμως, και αν συνεχιστεί και μου αρέσει, και κερνάω και δωράκια, σε υπερβολικό βαθμό, κάνω. Απλά ποτέ από την αρχή. Δεν θέλω να είναι αυτό κριτήριο για να είναι δίπλα μου μια γυναίκα.

Πολύ καλή τοποθέτηση. Απλά πρέπει να σκεφτείς οτι μια γυναίκα το να μην κεράσεις στο πρώτο ραντεβού θα το θεωρήσει μείον σου. Δε συμφωνώ, αλλά αυτή είναι νομίζω η γενική άποψη. Ειδικά αν την έχεις προσκαλέσει εσύ να βγείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poyka

Νεοφερμένος

Η poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ισως τελικά είμαι της παλιάς σχολής. Νομιζω με βάση την εμπειρία μου ότι όταν ερωτευτείς πραγματικά δεν υπάρχουν δικά σου ή δικά μου αλλα ΔΙΚΑ ΜΑΣ. Σίγουρα οποιαδήποτε γυναίκα κολακεύεται να την κερνούν. Το θέμα είναι αν ο άλλος το κάνει από συνήθεια, υποχρέωση ή απλά επειδή το νώθει.Και γω είχα κεράσει αρκετές φορές τον πρώην σύντροφό μου και για να του δείξω ότι θέλω να τον φροντίζω. Με γείωσε όμως απίστευτα όταν μου είπε ότι θεωρει σε μια σχέση φυσικό μετά απο ένα σημείο ο καθένας να πληρώνει τα δικά του. Μου ακούστηκε ιδιαίτερα ψυχρ ό ειδικά όταν μου έλεγε ότι είμαστε ΕΝΑ. Στην πράξη φαίνονται όλα. Τελικά τον χώρισα γιατί ένιωθα ότι απλώς με θεωρούσε ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (δικά του λόγια) αλλά το μόνο που μου έλειπε ήταν η σταθερή δουλειά (πάλι δικά του λόγια). Του έκανε τεράστια εντύπωση που χαλούσα λεφτά για κείνον.


ΑΠΟΦΘΕΓΜΑ: ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙΣ ,ΔΙΝΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τελικά τον χώρισα γιατί ένιωθα ότι απλώς με θεωρούσε ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (δικά του λόγια) αλλά το μόνο που μου έλειπε ήταν η σταθερή δουλειά (πάλι δικά του λόγια)????????????????????????

Μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νομιζω με βάση την εμπειρία μου ότι όταν ερωτευτείς πραγματικά δεν υπάρχουν δικά σου ή δικά μου αλλα ΔΙΚΑ ΜΑΣ.

απολυτα σωστο...
κατι τετοια λογια ομως μοιαζουν γραφικα πλεον σημερα στην κυνικη υλιστικη κοινωνια μας...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poyka

Νεοφερμένος

Η poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ευτυχώς που υπάρχουν άτομα σαν τον Αγγελο και βλέπουν τα πράγματα πιο συναισθηματικά. Φρόντισε Αγγελε μιας και είσαι μικρος να βρεις την κοπέλα που θα μπορείς να μοιραστείς λεφτά, αισθήματα και ότι πολυτιμότερο έχεις. Ο πρώην μου ήταν συναισθηματικός μεν του έλειπε όμως η οικονομικη ασφάλεια και είχε μεγαλώσει στη στέρηση, σε αντίθεση με μένα. Εψαχνε το στήριγμα, ενώ εγω τον έρωτα. Την πάτησα μαζί του γιατί μου έδωσε τη στοργή που ήθελε να πάρει, Εγώ όμως ήθελα και άλλα............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ευτυχώς που υπάρχουν άτομα σαν τον Αγγελο και βλέπουν τα πράγματα πιο συναισθηματικά. Φρόντισε Αγγελε μιας και είσαι μικρος να βρεις την κοπέλα που θα μπορείς να μοιραστείς λεφτά, αισθήματα και ότι πολυτιμότερο έχεις. Ο πρώην μου ήταν συναισθηματικός μεν του έλειπε όμως η οικονομικη ασφάλεια και είχε μεγαλώσει στη στέρηση, σε αντίθεση με μένα. Εψαχνε το στήριγμα, ενώ εγω τον έρωτα. Την πάτησα μαζί του γιατί μου έδωσε τη στοργή που ήθελε να πάρει, Εγώ όμως ήθελα και άλλα............

δηλαδή εσύ είσαι συναισθηματική και ταυτόχρονα ήθελες να έχει οικονομική ασφάλεια

για να μην το έχει απωθημένο αυτός ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poyka

Νεοφερμένος

Η poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ δεν ψάχνω ο άλλος να με στηρίζει οικονομικά. Προσπαθώ να τα βγάζω πέρα μόνη μου και σε περίπτωση ανάγκης με καλύπτουν οι γονείς μου που να ειναι καλά οι ἀνθρωποι, μπορούν να με στηρίξουν. Εκείνος αντίθετα ήθελε πάση θυσία να έχω σταθερή δουλειά, πράγμα που προσπαθούσα και προσπαθώ. Μου έδινε την εντυπωση ότι το θεωρούσε μειονέκτημα που δεν είχα δουλειά, όταν μου έλεγε είσαι καλή περίπτωση αλλά το μόνο που σου λέιπει είναι η δουλειά. Έγινα σαφής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο πρώην μου ήταν συναισθηματικός μεν του έλειπε όμως η οικονομικη ασφάλεια και είχε μεγαλώσει στη στέρηση, σε αντίθεση με μένα.

κατι τετοιοι ψευτορομαντικοι-ευαισθητοι ειναι οι πιο κυνικοι...
οταν καποιος σου μιλαει πολυ για συναισθηματα και ποσο ευαισθητος και ρομαντικος ειναι..φυγε μακρια του...
αν πραγματικα καποιος αγαπαει,φαινεται απο μονο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
κατι τετοιοι ψευτορομαντικοι-ευαισθητοι ειναι οι πιο κυνικοι...
οταν καποιος σου μιλαει πολυ για συναισθηματα και ποσο ευαισθητος και ρομαντικος ειναι..φυγε μακρια του...
αν πραγματικα καποιος αγαπαει,φαινεται απο μονο του...


Ρε συ Αγγελε, τι σχεση εχει το "αν πραγματικα καποιος αγαπαει,φαινεται απο μονο του..."
με το "
οταν καποιος σου μιλαει πολυ για συναισθηματα και ποσο ευαισθητος και ρομαντικος ειναι..φυγε μακρια του..."??

Ελεος δλδ...τουλαχιστον να μπορουμε να ξεχωριζουμε καταστασεις...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ο πρώην μου ήταν συναισθηματικός μεν του έλειπε όμως η οικονομικη ασφάλεια και είχε μεγαλώσει στη στέρηση, σε αντίθεση με μένα. Εψαχνε το στήριγμα, ενώ εγω τον έρωτα.

Τι εννοείς, έψαχνε το στήριγμα; Οικονομικό στήριγμα; Μετά λες όμως οτι σου έδωσε τη στοργή που έψαχνε αυτός. Εσύ, εφόσον έψαχνες τον έρωτα, γιατί δεν του έδωσες στοργή; Και τι ήταν αυτά τα "άλλα" που έψαχνες; Δεν κατάλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε συ Αγγελε, τι σχεση εχει το "αν πραγματικα καποιος αγαπαει,φαινεται απο μονο του..."
με το "
οταν καποιος σου μιλαει πολυ για συναισθηματα και ποσο ευαισθητος και ρομαντικος ειναι..φυγε μακρια του..."??

Ελεος δλδ...τουλαχιστον να μπορουμε να ξεχωριζουμε καταστασεις...


οταν ανδρας λεει ,ειμαι πολυ ρομαντικος ,πολυ ευαισθητος κλπ..δεν ειναι καλο σημαδι ...
μακαρι να το καταλαβαιναν αυτο οι γυναικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
οταν ανδρας λεει ,ειμαι πολυ ρομαντικος ,πολυ ευαισθητος κλπ..δεν ειναι καλο σημαδι ...
μακαρι να το καταλαβαιναν αυτο οι γυναικες...

Δε μας εξηγεις το σκεπτικο σου, μηπως και καταλαβουμε τουλαχιστον τι εννοεις?
Απο ποτε ειναι μεμπτο το να ειναι καποιος ευαισθητος και ρομαντικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Μήπως εννοεί όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε που άνοιξα το θέμα.

δεν έχουν αλλάξει και πολλά για το πώς αντιμετωπίζω όλο αυτό αλλά επειδή σε 3 χρόνια έχω βγει και έναν χ αριθμό ραντεβού κατέληξα στο εξής όπως και αν ακούγεται.

Στη δική μου την ηλικία, δλδ 30+, που σημαίνει ότι οι άντρες με τους οποίους βγαίνω είναι και αυτοί 30+ ή ακόμη και 35+ , θεωρώ ότι είναι αδιανόητο στο πρώτο ραντεβού να βγάλω 5 ευρώ να πληρώσω το ποτό μου ή 3 ευρώ για τον καφέ. Ακόμη και στα μετέπειτα ραντεβού θα μου κάνει κακή εντύπωση να με αφήσει να πληρώσω άσχετα από το γεγονός ότι θα κάνω πάντα την κίνηση.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα σχετικά πρόσφατο: ήμασταν έξω μια παρέα και συνοδευόμουν. όταν αποφασίσαμε να φύγουμε και ήρθε ο λογαριασμός, ναι μεν πλήρωσε ο συνοδός μου το ένα ποτήρι κρασί που είχα παραγγήλει αλλά δέχτηκε μετά τα χρήματα που του έδωσα. Την όλη κίνηση αντελήφθη κάποιος από την παρέα και τον άκουσα που του είπε "καλά ρε μ@@@@@ παίρνεις λεφτά από την κοπέλα.? Σημειωτέον ήμουν η πιο μικρή από την παρέα και ο συνοδός μου δεν έχει οικονομικό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top