Psychedelic trance

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μιλώντας για Trance, σίγουρα πρέπει να μιλήσουμε για τον Simon Posford
Hallucinogen - Gamma Goblins
Hallucinogen - Gamma Goblins 2
Hallucinogen - LSD
Hallucinogen - Deranger

Ενώ πρέπει να κάνουμε μια στάση και στους Infected Mushroom, τουλάχιστον για να ακούσουμε Artillery
Infected Mushroom - Poquito Mas
Infected Mushroom - Artillery
Infected Mushroom - Becoming Insane
Infected Mushroom - Dracul
Infected Mushroom - Meduzz
Infected Mushroom - Cities of the future

Σίγουρα δεν πρέπει να προσπεράσουμε και τα Project του Ian Ion
Sri Hari - Bande Krishna
Sri Hari - Damodarastaka
Saiko Pod - Tron
KoxBox - Life Is

Ενώ θα μπορούσαμε να περιπλανηθούμε και στα:
X-Dream - Panic in Paradise
Slinky Wizard - Beautiful People (Το Beautiful People έχει γίνει και remix και από Infected Musroom)
Sandman - End of The World
Psykovsky - Last bus Madrus

Και για κλείσιμο, πηγαίνω σε Ambient παραλαγές, κυρίως για να δούμε το εύρος της PsyTrance
Asura - Butterfly FX
Asura - Life
Aes Dana - Digitalys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Salokin Somisa

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Στιχογράφος και μας γράφει απο Ληξούρι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ωραίο tribute έκανες μεγάλε!
Δεν σημείωσες το βασικότερο όμως. Η Psytrance προωθήθηκε προς την δύση από τουριστές που έκαναν τις διακοπές τους στην Ινδία, η Psytrance έχει καταγωγή από την Ινδία. Για αυτό μεγάλα ονόματα όπως οι Astrix είναι από Ινδία.

Ακούστε πάντως και τους GMS
www.youtube.com/watch?v=0NtGH_WMTKo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ωραίο tribute έκανες μεγάλε!
Δεν σημείωσες το βασικότερο όμως. Η Psytrance προωθήθηκε προς την δύση από τουριστές που έκαναν τις διακοπές τους στην Ινδία, η Psytrance έχει καταγωγή από την Ινδία. Για αυτό μεγάλα ονόματα όπως οι Astrix είναι από Ινδία.


και η israeli trance, έχει συμβάλλει ταμάλα στην προώθηση
της psy σκηνής και μάλιστα έχει χαρίσει τα φώτα της
σε πολλά μπιτ σαμπλς της ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ προγκρέσιβ σκηνής.
(λίγο εκπαιδευμένο αυτί να'χεις, το καταλαβαίνεις,
πολύ πριν εμφανιστεί ο τιεστο κι ο βαν μπιούρεν ;))


Να μαθαίνουν οι νεότεροι και να μη λησμονάμε οι παλιότεροι:


Οι ΘΕΟΙ ΤΗΣ ΣΑΙΚΕΝΤΕΛΙΚ:




^^ (ακόμη τ' ακούω κι ανατριχιάζω,
πιτσιρίκι λυκειόπαιδο όταν το είχα πρωτακούσει
κάπου στον Life fm δεκαετία 90, κόντεψα να
κατουρηθώ από ενθουσιασμό.
Ελάχιστα κομμάτια με έχουν κάνει να νιώσω έτσι.
Καταλαμβάνει περίοπτη θέση πλέον, στη σιντιοθήκη μου,
σαν κάτι all time fucking tunes classic.)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι...

Ξεψάχνισα συρτάρια, να πετάξω όσα παλιώσαν, να κρατήσω τα διαχρονικά. Βρήκα σιντίς ακόμα και κασσέτες(!) προ 10ετίας. Αρχιζα να σκαλίζω. Εβαλα μερικά να παίξουν και μερικά έπαιζαν ακόμα. Μου'ρθαν εικόνες πολύ δυνατές. Ψαχούλεψα κι άλλο και θυμήθηκα! Θυμήθηκα τη μελωδια απο τον Τελευταίο των Μοικανών και με είδα να γράφω κασσέτες στους φίλους μου, να σχεδιάζουμε στα εξώφυλλα των σιντι 3o, στις τσάντες μας με μπλάνκο και πόσκα. Επειτα έψαξα στο φόρουμ μπας και υπάρχει θέμα και ιδού!
Απο τα πιο δυνατά ακούσματα που είχα στην προ-εφηβεία. Στα πάρτυ, στις πλατείες με την παρέα... κι εγω πλατιάζω (...)^^
Λοιπόν. Σήμερα δεν ακούω τέτοια μουσική, δεν την αντέχω, δε μου αρέσει.... ξέρεις.... η μουσική πάει και με τις φάσεις της ζωής.... και με τη μόδα... ήταν της δικής μου γενιάς... και η ηλικία ηθελε εντάσεις... έμεινε όμως το βίωμα.. το ηλεκτρονικό άκουσμα μου είναι πολύ οικείο, μαζί με τις κιθάρες και τα ντραμς της ροκ μουσικής. Διαφορετικοί ηχοι, αλλά μου είναι πολύ οικείοι και δεμένοι. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Ισως εδω να με βοηθούσε ο Δεσμώτης!;)
Κι έτσι μένουν μερικές μελωδίές, όπως αυτή, που σου φερνουν τέτοιες αναμνήσεις...
απλώς αξέχαστες... :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αυτό άραγε το θυμάται κανείς;;;
Αποκλείεται να μην το θυμάται καποιός! Ακουγόταν πάρα πολύ!





***
Να μαθαίνουν οι νεότεροι και να μη λησμονάμε οι παλιότεροι:]

:confused: Το ίδιο είπαμε; Μετά το είδα, μα τω θεω!

Cool!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.




Κατα ποσο τα συγκεκριμενα κομματια εντασονται στην Psy-Trance? Γιατι απο οτι ειδα διαφερουν λιγο απο αυτα που εχετε ποσταρει παραπανω αλλα απο την αλλη δεν βλεπω καποια αλλη κατηγορια που να ταιριαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,383 μηνύματα.
Πόσα εγκεφαλικά κύτταρα το λεπτό καις, ακούγοντας τέτοια μουσική; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top