Νεοελληνική λογοτεχνία. Μπορεί το Ροζ;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λοιπόν μόλις τελείωσα το πρώτο βιβλίο της κυρίας Μαντά που διάβασα. Το έρωτας σαν βροχή. Χωρίς να θέλω να σας προκαταβάλω, έγραφε στο εξώφυλλο του ότι ήταν η 59η χιλιάδα. Μπορεί να έχει πουλήσει και παραπάνω δηλαδή, μέχρι σήμερα.

Συμπέρασμα: Η Νεράιδα έχει δίκιο, η κυρία Μαντά είναι πολύ καλή σ'αυτό που κάνει. Το θέμα είναι τι νομίζει η Νεράιδα ή ο κάθε αναγνώστης ότι κάνει; Θα είναι ευτυχής σύμπτωση αν εχεις διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο Νεράιδα, γιατί είναι πιστεύω χαρακτηριστικό. Απαντώντας στο τι ακριβώς κάνει ενας απο τους κύριους αντιπροσώπους του είδους αυτού γραφής, πιστεύω θα μπορέσουμε και να απαντήσουμε αν πραγματικά το Ροζ έχει να δώσει κάποιες απαντήσεις στην ανθρώπινη ψυχή ή όχι.

Φυσικά στην άποψη ότι το Νόμπελ δίνεται στα βιβλία που γαληνεύουν την ανθρώπινη ψυχή και της δίνουν απαντήσεις δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουν όλοι.


Καταρχας, εχω διαβασει ολα τα βιβλια της Μαντα. Η καλυτερη παρεα στην παραλια...Διοτι πλεον λογω χρονου και λοιπων δραστηριοτητων κατα κυριο λογο διαβαζω καλοκαιρια και στην παραλια που καθομαι με τις ωρες.
Κατα δευτερον, ειναι χαρακτηριστικο για τι πραγμα ακριβως? Για να μιλησεις περι ροζ?
Αν θες ροζ ασχολησου με τα αρλεκιν που ουδεμια σχεση εχουν με τα βιβλια της Λενας Μαντα.
Και τελος, δεν προκειται να λαβω μερος σε μια συζητηση που θεωρω πως ξεκιναει απο λαθος βαση.
Για μενα τα βιβλια της δεν ειναι καθολου ροζ.

Οποτε, καλησπερα σας & καλη συνεχεια!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.


Καταρχας, εχω διαβασει ολα τα βιβλια της Μαντα. Η καλυτερη παρεα στην παραλια...Διοτι πλεον λογω χρονου και λοιπων δραστηριοτητων κατα κυριο λογο διαβαζω καλοκαιρια και στην παραλια που καθομαι με τις ωρες.
Κατα δευτερον, ειναι χαρακτηριστικο για τι πραγμα ακριβως? Για να μιλησεις περι ροζ?
Αν θες ροζ ασχολησου με τα αρλεκιν που ουδεμια σχεση εχουν με τα βιβλια της Λενας Μαντα.
Και τελος, δεν προκειται να λαβω μερος σε μια συζητηση που θεωρω πως ξεκιναει απο λαθος βαση.
Για μενα τα βιβλια της δεν ειναι καθολου ροζ.

Οποτε, καλησπερα σας & καλη συνεχεια!

Εχω διαβάσει άρλεκιν και τουλάχιστον αυτό που διάβασα της κ. Μαντά, το ερωτας στη βροχή, θα το έλεγα πανομοιοτυπο με άρλεκιν ή βιπερ νορα της εποχής μου.

Εσυ δεν το βρίσκεις. Οκ. Ας επικεντρώσουμε σ'αυτό το ένα βιβλίο γιατί εγώ δεν έχω διαβάσει άλλα. Τι θα έλεγες ότι κάνει η κυρία Μαντά τόσο καλά; Εγώ έχω μια άποψη, όμως με ενδιαφέρει η δικιά σου αφού προφανώς είναι πολύ πιο προχωρημένη όπως εχεις διαβάσει όλα της τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για το Κοελιο, θα συμφωνησω με Buggs.

Για Μαντα, δεν κατεχω.

διαφωνω καθετως και οριζοντιως..
αν διαβασω ενα βιβλιο για το πως χρησιμοποιουμε τα ναρκωτικα ,ή για το ποιοι ειναι οι καλυτεροι τροποι για να αυτοκτονησετε,ή σατανιστικα μυστικα..
παλι καλο θα μου κανει?
ενα βιβλιο μπορει να γραφει τα παντα επανω,,τα παντα..και εχει αναλογη αξια..
Παντα μπορεις να παρεις κατι ...οχι καλο με την εννοια που το λες, αλλά χρησιμο. Ακομα κι αν ειναι κατι ασχημο. Ειναι το πως θα το χρησημοποιησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σου απαντησα προηγουμενως οτι δε θα συνομιλησω με καποιον που θεωρει "ροζ" τα βιβλια της Λενας Μαντα.
Σιμπλ ας δατ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σου απαντησα προηγουμενως οτι δε θα συνομιλησω με καποιον που θεωρει "ροζ" τα βιβλια της Λενας Μαντα. Σιμπλ ας δατ...

Καλά και τον Κνούτ Χαμσουν τον λένε Ναζί όμως αυτό δεν θα με εμπόδιζε να συζητήσω μαζί σου για τα βιβλία του αν τον έλεγες και εσύ έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλά και τον Κνούτ Χαμσουν τον λένε Ναζί όμως αυτό δεν θα με εμπόδιζε να συζητήσω μαζί σου για τα βιβλία του αν τον έλεγες και εσύ έτσι.


Ναι καλε μου, αλλα εγω δεν ειμαι εσυ...:)
Διαφορετικοι ανθρωποι, διοφορετικος τροπος σκεψης, αντιδρασης και δρασης...

Οκ...? :)

Θενκς! ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Επειδη και εγω διαφωνησα με τον ορο ροζ απο το πρωτο κιολας ποστ μου διαφωνω ακομα και στον ορο αισθηματικα που αυτοματα σε παραπεμπουν σε βιβλια τυπου αρλεκιν. Απλα υπαρχουν βιβλια που πραγματευονται τον ερωτα τις ανθρωπινες σχεσεις μηπως να το δουμε απλα ετσι χωρις ταμπελες ,σαν βιβλια που αλλα εισχωρουν πιο πολυ στον ψυχισμο των ηρωων και αλλα οχι?
Αλλα ειναι γραμμενα με καταθεση ψυχης και αλλα με πιο ευκολο τροπο γραφης που στοχευει στο να πουλησει πιο πολυ?
Και κατα ποσο αυτο μπορει να κερδισει Νομπελ?
Και ποσο ο δημιουργος του θελει να κερδισει Νομπελ ?Κοινο? Επιτυχια ,αποδοχη ..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ναι καλε μου, αλλα εγω δεν ειμαι εσυ...:)
Διαφορετικοι ανθρωποι, διοφορετικος τροπος σκεψης, αντιδρασης και δρασης...
Ε ναι. Εσυ οπως μας είπες έχεις διαβάσει ολα τα βιβλία της Λένας Μαντά. Και της κυρίας Δημουλίδου να υποθεσουμε επίσης;

Αλλα ειναι γραμμενα με καταθεση ψυχης και αλλα με πιο ευκολο τροπο γραφης που στοχευει στο να πουλησει πιο πολυ? Και κατα ποσο αυτο μπορει να κερδισει Νομπελ?

Κατι τέτοιο. Δεν θα ήταν πιο απλό να το ονομάζαμε αυτό Ροζ; Για ευκολία. Ή μήπως, επειδή όπως μας είπε η φίλη μας η Νεράιδα, είναι ιδανικά για την παραλία να τους δώσουμε άλλο μονολεκτικό όμως πάλι ορισμό. Τα παραλιακά ας πούμε, ή τα μπλέ; Κάπως ώστε να μήν χρειάζεται κάθε φορά που θα θέλουμε να αναφερθούμε σ'αυτά να ενθέτουμε ολοκληρη την συνθήκη. Δες πώς μοιάζει


Τα (εδώ μπαίνει η συνθήκη αντί για το μονολεκτικό ορισμό) [βιβλία που είναι γραμμένα με πιο εύκολο τρόπο γραφής επειδή στοχεύουν στο να πουλήσουν πιο πολύ] .... κλπ....

Δεν είναι κάπως μεγάλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Ναι εχετε δικιο ειναι μεγαλος ως τιτλος αλλα απο την αλλη το ροζ ειναι λιγο υποτιμητικο η καποιοι το βλεπουν ετσι εγω εθεσα μια ιδεα αλλα το θεμα ειναι δικο σας οποτε εμμεσα πεταω το μπαλακι για να προχωρησουμε παρακατω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι ως ασχετος ; Τα ροζ που λετε, ειναι εκεινα τα άρλεκιν που ειχαν εξωφυλλα αισθησιακα και ειχαν επισης αισθησιακες περιγραφες ; Εγω εκεινα εχω υποψιν μου. Και το Βιπερ τι ειναι ; Αλλη κατηγορια ;

Παντως αν λετε αυτα, τοτε εκεινα που εχουν μια ιστορια λιγο σαπουνοπερα, λιγο στυλ βιογραφικο και ειναι κοινωνικο-δραματικου περιεχομενου, για πχ καποια σχεση, για κατι με κεντρο τον ανθρωπο, για τη ζωη καποιου...ε δε νομιζω οτι ειναι ιδια κατηγορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ναι εχετε δικιο ειναι μεγαλος ως τιτλος αλλα απο την αλλη το ροζ ειναι λιγο υποτιμητικο η καποιοι το βλεπουν ετσι εγω εθεσα μια ιδεα αλλα το θεμα ειναι δικο σας οποτε εμμεσα πεταω το μπαλακι για να προχωρησουμε παρακατω:)

Η Νεράιδα δυστυχώς πολύ συχνά γειώνει θέματα. Να τώρα πάλι μας κόλλησε στο άν είναι ή δεν είναι ροζ τα βιβλία της κ. Μαντά. Επι τη ευκαιρία το Ερωτας σα βροχή, είναι ροζ, έχει ροζ εξώφυλο. Το τί ακριβώς της είπε της Νεράιδας το βιβλίο, ακόμα να μας το πεί, κόλλησε η βελόνα στο τίτλο του είδους γραφής.

Αναφέρομαι στην Νεράίδα διότι, σαν φανατική του είδους, μπορεί σίγουρα καλύτερα απο κάθε άλλον να μας περιγράψει, τι της έδωσε εκείνης προσωπικά η ανάγνωση αυτών των βιβλίων ( των [
[βιβλία που είναι γραμμένα με πιο εύκολο τρόπο γραφής επειδή στοχεύουν στο να πουλήσουν πιο πολύ] μέχρι να συμφωνήσουμε στον πολυπόθητο τίτλο) ώστε να τα διαβάσει ολα!

Για να προχωρήσουμε λοιπόν ας δώσουμε άλλο μονοολεκτικό τίτλο στα
[βιβλία που είναι γραμμένα με πιο εύκολο τρόπο γραφής επειδή στοχεύουν στο να πουλήσουν πιο πολύ] ; Ποιον θα προτιμούσες εσύ Νεράιδα. Διάλεξε εναν και πές τον μας. Ωστε μετά ελεύθερα και χωρίς να θίγεσαι να μας πείς και τι σου δίνουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι ως ασχετος ; Τα ροζ που λετε, ειναι εκεινα τα άρλεκιν που ειχαν εξωφυλλα αισθησιακα και ειχαν επισης αισθησιακες περιγραφες ; Εγω εκεινα εχω υποψιν μου. Και το Βιπερ τι ειναι ; Αλλη κατηγορια ;

Παντως αν λετε αυτα, τοτε εκεινα που εχουν μια ιστορια λιγο σαπουνοπερα, λιγο στυλ βιογραφικο και ειναι κοινωνικο-δραματικου περιεχομενου, για πχ καποια σχεση, για κατι με κεντρο τον ανθρωπο, για τη ζωη καποιου...ε δε νομιζω οτι ειναι ιδια κατηγορια.

Λοριεν, εγώ δεν είχα ιδέα τι είναι ροζ. Ερχόμενος εδώ απο πέρισυ που λειτουργώ σαν επαγγελματίας, ασχολήθηκα με το τί πουλάει στον Ελληνικό χώρο. Διάβασα σε αρκετές μεριές ότι της κ. Μαντά και της κ. Δημουλίδου τα χαρακτηρίζουν τα κατ'εξοχήν έτσι.

Της κ. Δημουλίδου δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο, της κ. Μαντά διάβασα αυτό τώρα ακριβώς για να δώ πως είναι αυτό το λογοτεχνικό είδος. Βεβαια και τα αρλεκιν τα έλεγαν έτσι,όμως διάβασα σε συνέντευξη της κ. Δημουλίδου ότι αρνιόταν τον τίτλο τόσο για τα δικά της βιβλία όσο και για της κ. Μαντά. Οπότε πήρα κι εγώ ένα για να σχηματίσω δική μου γνώμη.

Σχετικά με τα άρλεκιν, και τα βιπερ νορα, δεν θυμάμαι να είχαν τόσο αισθησιακά εξώφυλα. Δεν ήταν τσόντες δηλαδή. Θα έλεγα ότι όλα αυτά ήταν κυρίως... γλυκερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λες οτι "τα χαρακτηριζουν" ετσι. Ποιοι ; Αξιολογες πηγες ή ασχετοι ;

Και αφου οι ιδιες το αρνουνται, και πηρες να εχεις αποψη, ποια ειναι η δικη σου ;

Για τα εξωφυλλα δεν εννοουσα τσοντα, αλλά, να, ειχαν συνηθως καποιον ανδρα με φαρδιες πλατες και ανοιχτο πουκαμισο να κραταει μια γυναικα,κλπ,κλπ.

Τα βιπερ νορα τελικα τι ηταν ; Σαν τα αρλεκιν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Τα αρλεκιν Λορι ειχαν κατα βαση το ιδιο θεμα σε παραλαγες. Εκεινος παντα πλουσιος γοητευτικος με τετραγωνο και παντα θεληματικο πηγουνι!!!!!!!!!!!!!! με λακακια σκληρος στην επιφανεια αλλα μαλακος σαν λουρμπακ στο βαθος .Σαγηνευτικος αλλα επικυνδυνος που κανει την ηρωιδα (παντα μικρη ομορφη κουβερναντα συνηθως η γραμματεας) να τρεμει μπροστα του (σαν ζελεδακι ενα πραγμα) να τον αγαπα με παθος να τον σκεφτεται τα βραδια αγνα και αδολα και στο τελος να του προσφερει οτι πολυτιμοτερο εχει διπλα σε ποταμακια ,στα μωσαικα διπλα στην πισινα , στους σταβλους που εχει τα αλογα γιατι ειναι και αθλητικος μην το ξεχναμε........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Λες οτι "τα χαρακτηριζουν" ετσι. Ποιοι ; Αξιολογες πηγες ή ασχετοι ;
Δεξιά αριστερά το άκουγα, σε συζητήσεις, σχόλια σε φορουμς, τέτοια, δεν το είδα σε κριτική του Ιν τζι αρ αν αυτό ρωτάς.

Και αφου οι ιδιες το αρνουνται, και πηρες να εχεις αποψη, ποια ειναι η δικη σου ;
Εγώ αυτό που διάβασα το βρήκα ολόιδιο με τα 2-3 άρλεκιν που είχα διαβάσει τότε.


Για τα εξωφυλλα δεν εννοουσα τσοντα, αλλά, να, ειχαν συνηθως καποιον ανδρα με φαρδιες πλατες και ανοιχτο πουκαμισο να κραταει μια γυναικα,κλπ,κλπ.
ακριβώς έτσι κυκλοφορούσαν, τότε που ήμουν μικρός τα έλεγαν βιπερ νορα.

Τα αρλεκιν Λορι ειχαν κατα βαση το ιδιο θεμα σε παραλαγες. Εκεινος παντα πλουσιος γοητευτικος με τετραγωνο και παντα θεληματικο πηγουνι!!!!!!!!!!!!!! με λακακια σκληρος στην επιφανεια αλλα μαλακος σαν λουρμπακ στο βαθος .Σαγηνευτικος αλλα επικυνδυνος που κανει την ηρωιδα (παντα μικρη ομορφη κουβερναντα συνηθως η γραμματεας) να τρεμει μπροστα του (σαν ζελεδακι ενα πραγμα) να τον αγαπα με παθος να τον σκεφτεται τα βραδια αγνα και αδολα και στο τελος να του προσφερει οτι πολυτιμοτερο εχει διπλα σε ποταμακια ,στα μωσαικα διπλα στην πισινα , στους σταβλους που εχει τα αλογα γιατι ειναι και αθλητικος μην το ξεχναμε........

Επίσης το βασικό κόσνεπτ πάντα ίδιο. Η ηρωίδα παρότι πανέμορφη και πανέξυπνη, την πατάει απο τον τύπο, όστις την εκμεταλλεύεται σεξουαλικά, εκείνη ανακαλύπτει την προδοσία του, έτσι νομίζει, όταν εκείνος, ένεκα του σκοτεινού παρελθοντος του που τον κατατρέχει, την κοπανάει. Ομως γυρίζει πάντα πρίν το τέλος του βιβλίου και ζήσαν αυτοι καλά κι οι συγγραφείς τους καλύτερα.

Και μη ξεχνάμε την Κορνουάλη. Τρια διάβασα και τουλάχιστον δυο θυμαμαι ότι κατέληξαν στην Κορνουάλη. Μα καλά βιομηχανία είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Καλα η Κορνουαλη μεγαλο σουξε απο τα αρλεκιν μεχρι την Ροζαμουντ Πιλτσερ το ψαχνοντας για κοχυλια οταν το αγορασα εγω πριν πολλα χρονια ηταν ειδη στις 110η χιλιαδα χτιζει καριερες το συγκεκριμενο μερος.Μαλιστα το συγκεκριμενο πλασαριστηκε απο την Ωκεανιδα ως το βιβλιο που αναβιωνει το μεγαλο οικογενειακο μυθιστορημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δλδ αυτα τα ροζ καθοριζονται ως τετοια απο τη βασικη πλοκη ; Ή απο τον τροπο και την ποιοτητα γραφης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δλδ αυτα τα ροζ καθοριζονται ως τετοια απο τη βασικη πλοκη ; Ή απο τον τροπο και την ποιοτητα γραφης ;
Δεν δεχομαι το ροζ λεμε οχι τα βιβλια της Μαντα δεν νομιζω να ανηκουν σε αυτη την κατηγορια θα ηταν αδικο να λεγαμε κατι τετοιο ασχετα απο το αν σου αρεσουν η οχι . Ειναι βιβλια που αφορουν τον ερωτα τις σχεσεις για μενα με εναν απλο τροπο που περναει στο κοινο και οχι μονο το γυναικειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δλδ αυτα τα ροζ καθοριζονται ως τετοια απο τη βασικη πλοκη ; Ή απο τον τροπο και την ποιοτητα γραφης ;
Θα έλεγα ότι είναι ο τρόπος γραφής, και η πλοκή, η ποιότητα τώρα της γραφής διαφέρει. Ομως η συνταγή ειναι η ίδια. Ας πούμε βασικό σ'αυτά τα βιβλία είναι οι απόλυτα εξωφρενικές συμπτώσεις. Βεβαια πρώτος διδάξας της σχολής αυτής ήταν ο Τολστόι, στο Πόλεμος και Ειρήνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν το βασικο των ροζ ειναι το χαμηλης ποιοτητας σεναριο και ο ευπεπτος τροπος γραφης, τοτε φανταζομαι θα ξεχωριζουν ευκολα από άλλα βιβλια κοινωνικά-δραματικα, ετσι δεν ειναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top