Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,136 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,431 μηνύματα σε 95,993 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 397 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμφιαλωμένο νερό

chris80

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chris80
Ο chris80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O chris80 έγραψε στις 16:12, 05-02-10:

Εδώ και μερικές μέρες έχω αρχίσει να πίνω εμφιαλωμένο νερό. Άρχισα δοκιμάζοντας ζαγόρι και μετά άβρα, αυτές τις μέρες είπα να δοκιμάσω και το Ηβη Λουτράκι, νομίζω οτι μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο από θέμα γεύσης και τιμής. Ποιό άλλο νομίζεται οτι λέει; Θέλω να μην έχει γεύση εμφιαλωμένου όπως έχουν μερικά!! Thnks!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:55, 05-02-10:

Γιατί πίνεις εμφιαλωμένο; Το καλύτερο θα ήταν να δώσεις κάποια χρήματα και να βάλεις φίλτρο στη βρύση της κουζίνας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 17:11, 05-02-10:

Τωρα μου θυμισες ενα γνωστο μου που πίνει μόνο Ηβη Λουτρακιου.
Κανενος ειδους αλλο εμφιαλωμενο και μη νερό καθως λεει τον πειραζουν στο στομαχι.
Να πω την αλήθεια διαφορά εγω δεν καταλαβαίνω παρα μόνο στην τιμή αγοράς.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sukerakos13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sukerakos13
Ο sukerakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O sukerakos13 mpravo ... na dw sto derby ti tha ginei. έγραψε στις 19:29, 15-03-10:

εγω πινω απο μπουκαλακι αβρα αλλα ειναι της βρυσης

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:32, 15-03-10:

Όταν πίνεις πολλά χρόνια εμφιαλωμένο αποκτάς και δεξιότητες γευσιγνώστη. Δηλαδή το νερό της βρύσης, ακόμα και αν είναι φίλτρου, το βρίσκω λιπαρό και με γεύση και κάθε φορά που εκ των πραγμάτων αναγκάζομαι να πιω το νοιώθω βαρύ στο στομάχι και μου φέρνει μία ελαφριά αναγούλα. Μερικές φορές δε, το καταλαβαίνω ακόμα και όταν βράζω τσάι με τέτοιο νερό ή διαλύω αναβράζον παναντόλ. Για το λόγο αυτό όταν δεν έχω εμφιαλωμένο στο σπίτι θα προτιμήσω να διψάσω μέχρι να αξιωθώ να κατέβω να πάρω παρά να πιω από τη βρύση.

Στα εμφιαλωμένα τώρα, είναι δύσκολο να περιγράψω με λέξεις τις λεπτές διαφορές στην αίσθηση. Είμαι απολύτως ευτυχής με αύρα και κορπή, σχετικά ικανοποιημένη με ζαγόρι και αποστρέφομαι το λουτράκι και το βίκος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φεγγαρένια..
H Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Φεγγαρένια.. έγραψε στις 01:02, 16-03-10:

Χμμ... Λουτράκι δαγκωτό!! Είναι απλα...γλυκό νερό, πολύ ξεχωριστό απ όλα τ αλλα που μου μοιάζουν ίδια!! Μισώ το αυρα λόγω συσκευασίας (είναι πολυ σκληρη και κάνει κρουτσου κρουτσου οταν πίνω)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,224 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 15:20, 22-03-10:

Πολλοί κάνουν το λάθος να πιστεύουν ότι δεν αναπτύσσονται παθογόνοι μικροοργανισμοί σε εμφιαλωμένο νερό. Το εμφιαλωμένο νερό από τη στιγμή που θα ανοίξει το μπουκάλι θα πρέπει να διατηρείται στο ψυγείο και να αποφεύγεται γενικά η πόση του από το στόμιο, καλύτερα σε ποτήρι. Γενικά από έρευνες στην Θεσσαλονίκη στο εργαστήριο Υγιεινής της Ιατρικής του ΑΠΘ δεν έχουν βρεθεί ανησυχητικά ποσοστά παθογόνων μικροοργανισμών αν και καλύτερα εμφιαλωμένο νερό όποιος μπορεί, αρκεί να μην μας πιάνει και υστερία. Εγώ εκτός από το μαγείρεμα, άντε και για τον καφέ φίλτρου, δεν μπορώ να πιω νερό βρύσης, με πιάνει αναγούλα και το στομάχι μου, βγάζω σπυράκια και αηδιάζω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:35, 22-03-10:

Το εμφιαλωμένο νερό το σιχαίνομαι. Αν το νερό είναι γλυκό, δε με ξεδιψάει.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:39, 22-03-10:

Σε λίγο θα πούμε το νερό νεράκι....συνέλθετε!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:47, 22-03-10:

το αυρα ειναι το χειροτερο..παλια ηταν στιφο σαν θαλασσας σχεδον ,χαλια,τωρα το εφτιαξαν λιγο...τα καλυτερα νερα ειναι της ηπειρου ιωαννινων και λουτρακι..

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 23:45, 22-03-10:

εξαρταται και απο που ειναι το παιδι...και γω παλια δεν επινα εμφιαλωμενο.τωρα πια επιβαλεται αφου σχεδον καθε μερα το νερο ειναι θολο και βρωμαει χλωριο,λες κ πινεις απο πισινα.....αλλες φορες παλι εχει τοσο χλωριο που κανει σαπουναδα!!!ουτε φαι μπορεις να κανεις!!!!!

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 21:02, 10-05-10:

το ήβη λουτράκι είναι το χειρότερο με διαφορά.. είναι σαν αλεσμένο φιστίκι! έχει ph8.1 Και απαίσια γεύση! γιάκ..!
παίρνω οτιδήποτε άλλο εκτός αυτό! βίτσι, ζαγόρι, μπέλες, κτλ κτλ..!
όσο για την τιμή που λες όλα 0,50 έχουν βρε..!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,743 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:31, 10-05-10:

Για μένα το ΚΟΡΠΗ είναι από τα καλύτερα κ το Εβιαν αλλά από τιμή είναι απλησίαστο

Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,386 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 22:34, 10-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από chris80
Εδώ και μερικές μέρες έχω αρχίσει να πίνω εμφιαλωμένο νερό. Άρχισα δοκιμάζοντας ζαγόρι και μετά άβρα, αυτές τις μέρες είπα να δοκιμάσω και το Ηβη Λουτράκι, νομίζω οτι μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο από θέμα γεύσης και τιμής. Ποιό άλλο νομίζεται οτι λέει; Θέλω να μην έχει γεύση εμφιαλωμένου όπως έχουν μερικά!! Thnks!!
Εμένα πάντως όλα ίδια μου φαίνονται.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

annakaloge

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annakaloge
H annakaloge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H annakaloge Hello!!! έγραψε στις 13:46, 28-05-10:

Παιδιά sorry κι εγώ μόνο ΗΒΗ Λουτράκι πίνω.Για μένα είναι το καλύτερο. Και το Αύρα δεν πίνεται....

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:03, 28-05-10:

Μεγα λαθος ! Καλο ειναι να ενημερωνονται οσοι χρησιμοποιουν πλαστικα μπουκαλια πως οχι μονο καλο στην υγεια περισσοτερο απο το νερο βρυσης κανει, αλλα και στη μολυνση του περιβαλλοντος.
Ολοι μας οφειλουμε μια μερα να αποκτησουμε περιβαλλοντικη συνειδηση κι οχι απλα να παραπονιομαστε.
Δε θετω καν θεμα ποιο ειναι καλυτερο και ποιο οχι, αφου χημικα συστατικα εμπεριεχονται ακομα κι εκει. Μην παραπλαναστε.

''Σύμφωνα με την έκθεση της βιομηχανίας εμφιαλωμένου νερού (...) διαπιστώθηκε πως το εμφιαλωμένο νερό είναι υπεύθυνο για την τεράστια αύξηση στη παγκόσμια παραγωγή πλαστικών μπουκαλιών(...)Ρύπανση, ενέργεια που καταναλώνεται για τη κατασκευή, τεράστια χρηματικά ποσά που ξοδεύονται για την εξαγωγή, τη συσκευασία και τη μεταφορά του, μολύνσεις που δημιουργούνται όταν το νερό αποθηκεύεται σε μπουκάλια από τοξικά και καρκινογόνα συστατικά (...)
Τα κυκλικά βέλη της ανακύκλωσης που παρουσιάζονται στα μπουκαλάκια είναι παραπλανητικά
αφού στις περισσότερες περιοχές ούτε ανακυκλώνονται ούτε επιστρέφονται έναντι κάποιου χρηματικού ποσού. Μόνο το 25% όλου του εμφιαλωμένου νερού που πωλείται στη Βόρεια Αμερική περνάει μέσα από φίλτρα και επεξεργάζεται με μέταλλα. Το υπόλοιπο αντλείται από υδροφόρα στρώματα υπόγειων υδάτων! Έλεγχος και δοκιμή νερού γίνεται σπάνια εώς ποτέ (εγκαταστάσεις εμφιάλωσης νερού στις ΗΠΑ επιθεωρούνται κάθε πέντε με έξι χρόνια)(...)
''

ΠΗΓΗ, ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 22:57, 30-05-10:

Εγώ πίνω ΙΟΛΗ όταν επιλέγω εμφιαλώμενο και μου φαίνεται απίστευτα νόστιμο!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NikosN

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NikosN
Ο NikosN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O NikosN έγραψε στις 15:16, 31-05-10:

ΗΒΗ Λουτράκι!Με διαφορά

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eupatridis
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 15:37, 31-05-10:

Εγω,πάντως δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά...Μαλλον ,εχω πάθει ανοσία.
Πίνω απο την τουαλέτα,για αυτό !

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:39, 31-05-10:

Μια που μιλάμε για εμφιαλωμένο νερό, έχω την εξής απορία: Συχνά-πυκνά βλέπω στο σούπερ-μάρκετ οικογενειάρχες με στοίβες τις εξάδες εμφιαλωμένου νερού σαν να χρησιμοποιούν μόνον αυτό στο σπίτι και όχι το νερό της βρύσης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζετε δηλαδή οικογένειες που πίνουν μόνο εμφιαλωμένο και έχουν καταργήσει ολοσχερώς αυτό της βρύσης;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:51, 31-05-10:

Συχνά-πυκνά βλέπω στο σούπερ-μάρκετ οικογενειάρχες με στοίβες τις εξάδες εμφιαλωμένου νερού σαν να χρησιμοποιούν μόνον αυτό στο σπίτι και όχι το νερό της βρύσης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζετε δηλαδή οικογένειες που πίνουν μόνο εμφιαλωμένο και έχουν καταργήσει ολοσχερώς αυτό της βρύσης;
ναι..εγω...
εδω εξω απο την Πατρα βαζουν κατι χλωριο ή αλλο χημικο που μυριζει στο νερο..οποτε πινουμε απο τα μπουκαλια..αλλα ειναι τοσο φθηνή ή εξαδα,,.που αξιζει

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,260 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:54, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μια που μιλάμε για εμφιαλωμένο νερό, έχω την εξής απορία: Συχνά-πυκνά βλέπω στο σούπερ-μάρκετ οικογενειάρχες με στοίβες τις εξάδες εμφιαλωμένου νερού σαν να χρησιμοποιούν μόνον αυτό στο σπίτι και όχι το νερό της βρύσης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζετε δηλαδή οικογένειες που πίνουν μόνο εμφιαλωμένο και έχουν καταργήσει ολοσχερώς αυτό της βρύσης;
Το έχω δει κι εγώ, ξέρω για ανθρώπους που δεν πίνουν νερό από τη βρύση στο γραφείο τους και κουβαλάνε πύργους τα μπουκαλάκια, όπως και οικογένειες που στα εξοχικά τους επειδή το νερό του τοπικού δικτύου δεν είναι καλής ποιότητας χρησιμοποιούν γεώτρηση για τον κήπο και το πλύσιμο και πίνουν μόνο εμφιαλωμένο.

Αν κάποιος μπορεί να το αντιμετωπίσει οικονομικά και έχει δει π.χ. τους λεκέδες που αφήνει στον καφέ φίλτρου το νερό όταν έχει πολλά άλατα, μπορεί και να το κάνει...

Εγώ πάλι τους έχω δει, αλλά θεωρώ καλύτερη λύση την εγκατάσταση φίλτρου τουλάχιστον στη βρύση της κουζίνας για να καθαρίζει όσο είναι δυνατόν το νερό που πίνει η οικογένεια. Αν μη τι άλλο, δε δημιουργεί τον απίστευτο όγκο άδειων μπουκαλιών νερού που δεν είμαι σίγουρη για το κατά πόσο ανακυκλώνονται στην Ελλάδα...

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 16:18, 31-05-10:

Στην Αθήνα το νερό βρύσης μου φαινόταν πάντα καλό.

Από εμφιαλωμένα όλα ίδια μου φαίνονται σε γεύση.
Επίσης τώρα με τις ζέστες που έχουν στοιβαγμένα τα μπουκάλια εκτεθιμένα έξω από ψυγεία, πόσο επιβλαβές είναι αυτό;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:27, 31-05-10:

Ναι, πράγματι, αυτό με τα άδεια μπουκάλια το σκέφτομαι κι εγώ.
Ένα φίλτρο είναι καλή και οικονομική λύση.
Υπάρχουν νομίζω και άτομα που πίνουν εμφιαλωμένο για συγκεκριμένες δίαιτες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:37, 31-05-10:

Εγώ πάλι τους έχω δει, αλλά θεωρώ καλύτερη λύση την εγκατάσταση φίλτρου τουλάχιστον στη βρύση της κουζίνας για να καθαρίζει όσο είναι δυνατόν το νερό που πίνει η οικογένεια.
εχω και φιλτρο ανθρακα 150 ευρω,αλα παλι δεν βγαζει τελειως τα σωματιδια κλπ..κοινως δεν εχει την ιδια ποιοτητα με το εμφιαλωμενο..

παντως εννοειται οτι δεν παιρνεις τα ακριβα εμφιαλωμενα φιρμας ,γιατι τοτε ξεπαραδιαζεσαι..

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:02, 31-05-10:

Το ΗΒΗ είναι το χειρότερο νερό. Είναι γλυφό και το βρίσκω εντελώς απάτη. Ποιος ξέρει από ποια βρύση το εμφιαλώνουν εκεί στην Κορινθία. Γι' αυτό είναι και φτηνό. Μακριά παιδιά, καλύτερα το Αύρα ή το Ιόλη νομίζω...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:19, 31-05-10:

τα καλυτερα νερα ειναι των Ιωαννινων και πινδου γενικα..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:37, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εχω και φιλτρο ανθρακα 150 ευρω,αλα παλι δεν βγαζει τελειως τα σωματιδια κλπ..κοινως δεν εχει την ιδια ποιοτητα με το εμφιαλωμενο..

παντως εννοειται οτι δεν παιρνεις τα ακριβα εμφιαλωμενα φιρμας ,γιατι τοτε ξεπαραδιαζεσαι..
Δεν σε ανησυχεί αυτό που έγραψε παραπάνω ο Μπίλ;
Αρχική Δημοσίευση από Bill
Επίσης τώρα με τις ζέστες που έχουν στοιβαγμένα τα μπουκάλια εκτεθιμένα έξω από ψυγεία, πόσο επιβλαβές είναι αυτό;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:12, 01-06-10:

μενουν για λιγο και αλλωστε μεσα στο αλντι ,λιντλ που τα παιρνω δεν κανει υψηλη θερμοκρασια...μενουν για λιγο καιρο....εχουν ημερομηνια ληξεως αλλωστε...

και τα πινουμε και γρηγορα..

τοσα χρονια πνω εμφιαλωμενο και ξερω..αυτα που παιρνω ειναι ολα απο τα Ιωαννινα..

Παράθεση

t@nia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη t@nia
H t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H t@nia έγραψε στις 16:43, 02-06-10:

εδω στο Ηρακλειο δεν πινει κανεις νερο απο τη βρυση γιατι εχει αθλια γευση και μυριζει παρα πολυ ασχημα ετσι ολοι περνουμε εμφιαλωμενο (σχεδον ολοι δηλαδη γιατι υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν αυτη την δυνατοτητα). οι 9 στους 10 οπως κι εγω προτειμουν το νερο ρούβα που αντλειται απο τις πηγες του δασους Ρούβα στη Γεργερη Ηρακλειου.

Παράθεση

haroula

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη haroula
H haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 311 μηνύματα.

H haroula έγραψε στις 05:23, 25-08-10:

το νερο της περιοχης μου αμα το πιω θα παθω καμια δηλητηριαση! δεν ξερω ποσο παλιοι ειναι οι σωληνες μας αλλα καθε φορά που το πίνω....end of the story.
πίνουμε ζαγόρι, αλλά το αύρα είναι καλύτερο.

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loth
H Loth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Loth έγραψε στις 11:51, 25-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από t@nia
εδω στο Ηρακλειο δεν πινει κανεις νερο απο τη βρυση γιατι εχει αθλια γευση και μυριζει παρα πολυ ασχημα ετσι ολοι περνουμε εμφιαλωμενο (σχεδον ολοι δηλαδη γιατι υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν αυτη την δυνατοτητα). οι 9 στους 10 οπως κι εγω προτειμουν το νερο ρούβα που αντλειται απο τις πηγες του δασους Ρούβα στη Γεργερη Ηρακλειου.
συμφωνώ αν και εμείς πέρνουμε σελιναρι...
βασικ'α εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά στα εμφιαλωμένα

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 12:13, 25-08-10:

Ούτε εγώ καταλαβαίνω διαφορά ανάμεσα σε εμφιαλωμένο & βρύσης.

Αλλά, οκ υπάρχουν περιοχές που έχουν σοβαρό πρόβλημα με το νερό τους...είτε αυτό λέγεται σάπιοι σωλήνες, ή οτιδήποτε άλλο...και η ασφαλέστερη λύση είναι το εμφιαλωμένο φυσικά.

Στις διακοπές μου φέτος, στο νησί μας απαγόρευαν να πιούμε από βρύση και αναγκαστικά είχαμε τα εμφιαλωμένα.

Και θα συμφωνήσω αρκετά με το θέμα της ρύπανσης που ειπώθηκε παραπάνω.

Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,587 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 12:37, 25-08-10:

Εγώ είμαι της βρύσης Έχω ακούσει πολλά για τα εμφιαλωμένα, όπως ότι είναι καρκινογόνα, αν εκτεθούν στον ήλιο ή άλλη έντονη πυγή φωτός. Πιστεύω, ότι το φίλτρο που βάζουμε στη βρύση, "κρατάει" αρκετά μικρόβια, όμως αφήνει να "περάσουν" μερικά. Το νερό χρειάζεται αυτά τα μικρόβια, όχι όλα όμως.

Δε βρίσκω κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο εμφιαλωμένο και της βρύσης, εκτός της τιμής τους. Ωστόσο, στο χωριό μου, το νερό είναι εντελώς διαφορετικο από το νερό της βρύσης του σπιτιού μου, συνεπώς και του εμφιαλωμένου. Μου φαίνεται αρκετά "ξινό" το νερό του συγκεκριμένου χωριού και δεν ξέρω γιατί! Μπορεί να έχει άλατα, μπορεί να είναι τοξικό, μπορεί κάτι άλλο, πάντως έχει αρκετά διαφορετική γεύση!

Αυτά για μένα! Προτιμώ με χίλια το νερό της βρύσης (με ενσωματωμένο φίλτρο φυσικά)

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 13:40, 25-08-10:

Εγω μονο εφιαλωμενο πινω... δεν ξερω αλλα της βρυσης μου μυριζει :/

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 13:45, 25-08-10:

αα και γω παντα εμφιαλωμενο πινω και επινα... και απο θεμα φιλτραρισματως σιγουρα ειναι το καλυτερο...και απο το φιλτρο της βρυσης... και γω τωρα αμα δοκιμασω απο της βρυσης μου φαινεται περιεργο! ... οχι τοσο σε σπιτια γιατι εχουνε φιλτρο αλλα σε καφετεριες π.χ παλι εμφιαλωμενο παιρνω γιατι δεν το αντεχω... εε ο καθενας εχει τα κολληματα του

Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 07:57, 22-02-11:

"Αύρα" και τα μυαλά στα κάγελα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:06, 22-02-11:

αα και γω παντα εμφιαλωμενο πινω και επινα... και απο θεμα φιλτραρισματως σιγουρα ειναι το καλυτερο...
Το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι πολυ καλο και υπόκειται σε ελέγχους και κανονισμούς που το εμφιαλομενο νερό δεν έχει λόγο νομοθεσίας. Σε πάω στοίχημα ότι δεν μπορείς να καταλάβεις διάφορα ανάμεσα σε νερό βρυσης και εμφιαλομενο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:56, 22-02-11:

παντως εδω στην Πατρα βαζουν ενα φαρμακο που βρωμαει αγρια στο νερο..
γιαυτο και πινουμε εμφιαλωμενο..

Παράθεση

johnpa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη johnpa
Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O johnpa έγραψε στις 21:33, 15-01-17:

Για όσους σε αυτό το θέμα αναφέρουν το νερό Ιόλη ή το νερό Ηβη ή Λουτράκη, καλό είναι να γνωρίζετε ότι σύμφωνα με μελέτη που έγινε αυτά τα νερά περιέχουν εξασθενές χρώμιο το οποίο είναι ιδιαίτερα επιβλαβές για την υγεία. Ψάξτε στο google " εμφιαλωμένα νερά με εξασθενές χρώμιο" και θα το δείτε. Προσοχή λοιπόν.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,648 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:57, 15-01-17:

Φίλε για να κυκλοφορήσουν τα νερά γίνονται ελέγχους από Ευρωπαικούς οργανισμούς και για να συνεχίσουν να κυκλοφορούν τα νερά από το 2012 που βγήκε αυτή η βρώμα σημαίνει ότι τα νερά είναι ασφαλή.
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 22:34, 15-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Φίλε για να κυκλοφορήσουν τα νερά γίνονται ελέγχους από Ευρωπαικούς οργανισμούς και για να συνεχίσουν να κυκλοφορούν τα νερά από το 2012 που βγήκε αυτή η βρώμα σημαίνει ότι τα νερά είναι ασφαλή.
Κοίτα, για το συγκεκριμένο θέμα, όντως υπάρχει ένα κενό στους ελέγχους επειδή ναι μεν μετράνε το εξασθενές χρώμιο, αλλά δεν έχει ακόμα ληφθεί απόφαση για το όριο.

Source: στενός συγγενής είναι στις αναλύσεις νερών στο Γ.Χ.Κ. και το συζητήσαμε πρόσφατα.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,766 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:25, 16-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από johnpa
Για όσους σε αυτό το θέμα αναφέρουν το νερό Ιόλη ή το νερό Ηβη ή Λουτράκη, καλό είναι να γνωρίζετε ότι σύμφωνα με μελέτη που έγινε αυτά τα νερά περιέχουν εξασθενές χρώμιο το οποίο είναι ιδιαίτερα επιβλαβές για την υγεία. Ψάξτε στο google " εμφιαλωμένα νερά με εξασθενές χρώμιο" και θα το δείτε. Προσοχή λοιπόν.
Δηλαδή να διαλέξουμε από τι θα "πάμε". Από εξασθενές χρώμιο, ή από το υπερβάλλον χλώριο της ΕΥΔΑΠ.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 935 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 00:42, 16-01-17:

Το χλωριομενο νερο αν το αφησεις ενα 24ωρο εκτεθειμενο στον αερα αποβαλλει ολο το χλωριο.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,766 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 09:02, 16-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Το χλωριομενο νερο αν το αφησεις ενα 24ωρο εκτεθειμενο στον αερα αποβαλλει ολο το χλωριο.
Σωστά, αλλά όταν γεμίζω ένα ποτήρι από τη βρύση, πώς να περιμένω ένα 24ωρο για να πιω?
Είναι η περιοχή που μένω, που έχει πρόβλημα. Μυρίζουν χλώριο, ακόμα και τα καθαρά ποτήρια που τα έχω πλύνει με σαπουνάδα και ξεπλύνει
Σε κοντινή γειτονιά που μένουν συγγενείς μου, το νερό της βρύσης είναι μια χαρά, οπότε δεν χρειάζομαι το εμφιαλωμένο.
Θέλω να πω οτι δεν είναι όλη η Αττική που έχει αυτό το θέμα, αλλά ορισμένες περιοχές της.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 935 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:27, 17-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Σωστά, αλλά όταν γεμίζω ένα ποτήρι από τη βρύση, πώς να περιμένω ένα 24ωρο για να πιω?
Είναι η περιοχή που μένω, που έχει πρόβλημα. Μυρίζουν χλώριο, ακόμα και τα καθαρά ποτήρια που τα έχω πλύνει με σαπουνάδα και ξεπλύνει
Σε κοντινή γειτονιά που μένουν συγγενείς μου, το νερό της βρύσης είναι μια χαρά, οπότε δεν χρειάζομαι το εμφιαλωμένο.
Θέλω να πω οτι δεν είναι όλη η Αττική που έχει αυτό το θέμα, αλλά ορισμένες περιοχές της.
Ειναι απλο, γεμιζεις μια κανατα και εχεις για ολη την ημερα. Εγω αυτο κανω, οχι επειδη με ενοχλει το χλωριο, αλλα επειδη το νερο της βρυσης ειναι πιο κρυο απο οτι να το βαλεις στο ψυγειο και το προτιμω σε θερμοκρασια δωματιου.
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,663 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:35, 01-02-17:

Εμφιαλωμένο νερό εδώ και χρόνια.
Απεχθάνομαι κ τα ποτήρια με νερό στις καφετέριες - πάντα βρύσης - και ξερνάω.
Το ζαγόρι γευστικά μου φαίνεται το ίδιο χάλια με της βρύσης.
Προτιμώ Βίκος και Αύρα, με βίκος τις περισσότερες φορές.
Βρύσης μόνο για μαγείρεμα αφού βράζεται.
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 11:18, 01-02-17:

Στο Ηράκλειο το νερό δεν πίνεται για κανένα λόγο. Μυρίζει άσχημα και σου αφήνει μια τραγική γεύση στο στόμα γι'αυτό προτιμώ τα εμφιαλωμένα Ρούβας ή Σελινάρι όπου αντλούνται από πηγές εδώ στην Κρήτη. Συνήθισα όμως και όταν πηγαίνω στο πατρικό μου αν δεν υπάρχει εμφιαλωμένο, δύσκολα θα πιω της βρύσης.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,648 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:57, 01-02-17:

εγώ πίνω της βρύσης γιατι το νερό είναι αγαθό και δεν πρέπει να το πληρώνουμε
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,630 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 12:52, 01-02-17:

Είχα γεμίσει κατι μπουκάλια με νερό βρύσης γιατι με τα χιόνια δεν είχαμε νερό, και μια φορα τα μπέρδεψα και αντί για εμφιαλωμένο, ήπια απο αυτο της βρύσης... Αηδία σκέτη.. Οσο και να τα αφήσεις, η μυρωδιά και η απαίσια γεύση δεν φεύγουν. Χίλιες φορες τα εμφιαλωμένα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδιοτροπία στο νερό! - Από Lins
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-11-09 στις 11:55.
    • Σκουληκάκια στο νερό της!!! - Από Ελένη Άνση
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-09 στις 10:51.
    • Νερό - Από antara
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-11-08 στις 21:52.
    • Νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης; - Από Xaria2
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-04-08 στις 19:17.
    • Προβληματάκι με το νερό... - Από sniarf
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-03-08 στις 10:35.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους