Mac Os X Snow Leopard

kdoul

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντινός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μερικοι ίσως να μην γνωριζουν, αυτο ειναι το νεο λειτουργικο συστημα της Apple. Εμενα από πρώτη εντύπωση μου φαινονται αρκετά γρηγορότερα από την προηγούμενη εκδοση. Τι λέτε εσείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
μακαρι να ειχα λεφτα για ενα μακμπουκ 13 ιντσων...
Φετος το καλοκαιρι θα βρω δουλεια, και σκεφτομουν να επερνα. Οι γονεις μου πιστευουν οτι ειναι μεγαλη βλακεια, αλλα αφου θα δουλεψω για να τα βγαλω με αφινουν. Ακομα σκεφτομαι, δεν ξερω αν αξιζει... μπορω να κανω τελιο πισι με τα ιδια λεφτα που θα κανει το πλαυστατιον 3 μου να φαινεται σκατα μπροστα του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kdoul

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντινός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Προσωπικα εχω το macbook που βγηκε τα χριστουγεννα( αλουμινιο ). Ηταν πολυ ακριβο (1250?) αλλα νομιζω πως αξιζε τον κόπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν θέλω να τα δοκιμάσω ακόμα. Θέλω να είναι στη καλύτερη ποιότητα και τελειοποποιημένα. Μόνο τότε θέλω να τα χρησιμοποιήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σοβαρό πρόβλημα στο Snow Leopard των Mac υπολογιστών, χάνονται όλα τα αρχεία του βασικού χρήστη

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 13 Οκτωβρίου 2009, 12:09

Μπορεί το νέο Λειτουργικό Σύστημα (OS – Operating System) της Apple με την ονομασία «Snow Leopard» να φέρνει πολλές καινοτομίες, εξελιγμένες υπηρεσίες, αυξημένη ταχύτητα απόκρισης στους χειρισμούς του χρήστη και όπως όλες οι εκδόσεις OS της Apple να μην «φοβάται» τους ιούς υπολογιστών, όμως δεν παύει να είναι «νεογέννητο» ακόμα, μια κατάσταση για όλα τα Λειτουργικά Συστήματα στην αρχή της ζωής τους, όπου στην βιομηχανία είναι γνωστό ότι φέρει μαζί του τις λεγόμενες «παιδικές αρρώστιες», ήτοι μικρο- (ή και σε περιπτώσεις μεγαλο-) προβλήματα, τα οποία επιλύονται από την μαμά εταιρεία σε σχετικά σύντομο χρόνο. Δυστυχώς η τελευταία παιδική αρρώστια που προσέβαλλε το Snow Leopard ανήκει στα μεγάλα προβλήματα, καθώς μπορεί να οδηγήσει σε πλήρη απώλεια των αρχείων του χρήστη!

Η λειτουργία Time Machine με την οποία ανακτώνται τα χαμένα αρχείαΣυγκεκριμένα, εάν ο χρήστης κατά λάθος εισέλθει (κάνει login δηλαδή) με τον λογαριασμό «επισκέπτη» («guest») και μετά αποφασίσει να «βγει» από αυτόν και να «ξαναμπεί» στο Snow Leopard με το κανονικό του όνομα ως βασικός χρήστης, μετά λύπης του θα ανακαλύψει ότι το Dock και τα προγράμματα που είχε τοποθετήσει εκεί, η επιφάνεια εργασίας (Desktop) με τα όποια αρχεία είχε επάνω της, τα προγράμματα από το «Applications», καθώς και όλα τα περιεχόμενα των φακέλων «my Documents», Music και Photos…έχουν πάει «περίπατο» και μάλιστα με καμία δυνατότητα επαναφοράς τους! Εκτός βέβαια αν έχει συνδέσει στον Mac του έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο και έχει ενεργοποιήσει την λειτουργία του Time Machine – το πολύ καλό, εύκολο και αξιόπιστο εργαλείο αυτόματου backup του Snow Leopard (που κληρονομήθηκε από το προγενέστερο Leopard). Στην δημοφιλή ιστοσελίδα Cnet και συγκεκριμένα εδώ: https://reviews.cnet.com/8301-13727_7-10356505-263.html θα βρείτε έναν οδηγό με τα κατάλληλα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε για να επαναφέρετε τα αρχεία σας (δεδομένης ύπαρξης φυσικά ενός εξωτερικού σκληρού δίσκου, άρα και του Time Machine, ειδάλλως αποχαιρετίστε τα αρχεία σας).

Η μαμά Apple έχει ανταποκριθεί στο φλέγον θέμα, υποστηρίζοντας πως έχει λάβει γνώση των τεκταινομένων και ότι εργάζεται για την επίλυση του προβλήματος. Τώρα κατά πόσο «πυρετώδεις» είναι οι εργασίες της είναι υπό συζήτηση καθώς το πρόβλημα έχει καταστεί γνωστό από ενοχλημένους χρήστες εδώ και αρκετό καιρό και ενώ η Apple έχει ημι-επίσημα σχολιάσει το πρόβλημα (https://news.cnet.com/8301-31021_3-10373064-260.html), ακόμα δεν το έχει αντιμετωπίσει, αλλά ούτε έχει προβεί σε μια φουλ-επίσημη ανακοίνωση (ήτοι αναφορά στις επίσημες ιστοσελίδες της, αλλά και ανάρτηση της επίλυσης του προβλήματος). Είπαμε κυρία Apple, γνωστές οι «παιδικές αρρώστιες» των νεότευκτων Λειτουργικών Συστημάτων, αλλά όχι και σε τέτοιο βαθμό και επίσης όχι στην σχετικά «χαλαρή» αντιμετώπιση (σα να είναι μικρής σημασίας) που λαμβάνει το θέμα, οδηγώντας τους χρήστες σε δικές τους αναγκαστικά, μεσοβέζικες λύσεις.

zougla.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Γιατί άλλα λέει στο cnet; Για να χεις πρόλημα πρέπει να έχεις απο πριν κάνεις upgrade απο leopard σε snow leopard φτιάξει λογαριασμό guest. Μετά απο ότι φαίνεται κάπως μπερδεύει τον guest με τον non-guest και τα σβηνει όλα όπως θα κανε (και πρέπει να κάνει ) σε έναν guest.

Χέσε μέσα δηλαδή, αλλα ας ελπίσουμε να λυθεί γρήγορα.

Workaround πάντως, είναι να κάνεις disable τον guest λογαριασμό πριν το upgrade, και reenable μετά.

Πάντως σε ότι λειτουργικό και να το χω κάνει, πάντα κάτι «σπάει» στο upgrade. Αγαπάμε καθαρό install.
-----------------------------------------
Γιατί άλλα λέει στο cnet; Για να χεις πρόλημα πρέπει να έχεις απο πριν κάνεις upgrade απο leopard σε snow leopard φτιάξει λογαριασμό guest. Μετά απο ότι φαίνεται κάπως μπερδεύει τον guest με τον non-guest και τα σβηνει όλα όπως θα κανε (και πρέπει να κάνει ) σε έναν guest.

Χέσε μέσα δηλαδή, αλλα ας ελπίσουμε να λυθεί γρήγορα.

Workaround πάντως, είναι να κάνεις disable τον guest λογαριασμό πριν το upgrade, και reenable μετά.

Πάντως σε ότι λειτουργικό και να το χω κάνει, πάντα κάτι «σπάει» στο upgrade. Αγαπάμε καθαρό install.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
+1. Είναι σπαστικό το upgrade των XP σε Vista... άσε που κολλάει (εμένα έτσι έγινε...)

Eruyomo γιατί τα ποστ σου βγαίνουν διπλά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
H mac σε αυτό έχει κάνει μεγαλύτερη πατάτα. Ένα λειτουργικό που απευθύνεται και σε επαγγελματίες είναι γελοίο να έχει τέτοιο bug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
H mac σε αυτό έχει κάνει μεγαλύτερη πατάτα. Ένα λειτουργικό που απευθύνεται και σε επαγγελματίες είναι γελοίο να έχει τέτοιο bug

Πώς την είπες την εταιρία;;;:what:
:lol::lol::lol::lol:

Σοβαρά τώρα. Η apple ούτως ή άλλως δεν θ' αργήσει να το φτιάξει... Και σύντομα ελπίζω να βάλω κι εγώ. Upgrade από tiger λες να κάνει;;;:what: Δεν έχω guest, aka δεν κινδυνεύω...:P:P

Και τώρα που το θυμήθηκα είναι είτε Mac OS 10.6.κάτι είτε Mac OS X Snowleopard. Το leopard δεν ξέρω που κολλάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top