Linux: Επαναφορά του MBR

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μη μου μιλας για linux..για χαρη του κρασαρα το δισκο..και δεν εχω υπολογιστη..

σημερα θα μου ερθει ο καινουριος δισκος..

δεν ξερω πότε και αν θα ξαναβαλω dual boot linux..

βασικα εμαθα οτι αφου βαλεις linux ..δεν πειραζεις καθολου τα partitions..καθολου.. το εμαθα με το σκληρο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
βασικα εμαθα οτι αφου βαλεις linux ..δεν πειραζεις καθολου τα partitions..καθολου.. το εμαθα με το σκληρο τροπο.
Μια χαρά μπορείς να τα πειράξεις, απλά θέλει προσοχή με το /etc/fstab αν έχεις κάνει κάποιο static mount. Σε παρακαλώ να μην παραπληροφορείς τον κόσμο και πρωτού κάνεις κάτι στο PC σου καλό είναι να το ψάχνεις και λίγο περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μια χαρά μπορείς να τα πειράξεις, απλά θέλει προσοχή με το /etc/fstab αν έχεις κάνει κάποιο static mount. Σε παρακαλώ να μην παραπληροφορείς τον κόσμο και πρωτού κάνεις κάτι στο PC σου καλό είναι να το ψάχνεις και λίγο περισσότερο.
μου ερχεται να βρισω τωρα..αλλα συγκρατουμαι..

μεσα απο τα windows εννοω..
οποτε πειραξα partitions ή στην καλη περιπτωση χαθηκε ο grub και εμπαινε κατευθειαν win,,ή στην κακη γινεται μπαχαλο ο mbr και δεν μπαινει πουθενα..και μπορεικαι να χαλασει το δισκο..

εψαξα,,και ειναι ακομα και συνιθισμενο φαινομενο λενε στα ubuntu forums να γινεται μπαχαλο mbr σε dual boot συστηματα..

ασε,,,

οταν τα βρουν win με linux και καταλαβαινονται μεταξυ τους ,,τα ξαναλεμε..
μεχρι τοτε εινaι καθαρο ρισκο για ενα συστημα να εχεις dual boot.win linux..

και για να ειμαι σωστος..κυριως φταινε τα win που σνομπαρουν..ενω το linux πλησιαζει και συνεργαζεται με τα win οσο μπορει..

αλλα εγω τι φταιω?

το linux live cd παντως,,με βοηθησε μετα και εβγαλα πολλα χρησιμα πραγματα απο τον βλαμμενο δισκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μια χαρά τα βρίσκουν μεταξύ τους. Απλά προσέχεις να βάζεις τα win να τα βάζεις στο ΠΡΩΤΟ partition. Από 'κει και πέρα στο χέρι σου είναι αν κάνεις κάτι λάθος να κάνεις backup τον MBR σου ως εξής:

Code:
# dd if=/dev/sda of=MBR.iso bs=512 count=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απλά προσέχεις να βάζεις τα win να τα βάζεις στο ΠΡΩΤΟ partition.
στο πρωτο ηταν ..εννοειται..
και ηταν το μοναδικο primary partition ...το linux ηταν σε extended logical..

ναι,,θα κανω backup και το mbr τωρα,,

μη γελιομαστε..

και αμα γινει η ζημια δηλαδη... να επαναφερω με το linux live cd με την εντολη αυτη το mbr?

εμενα μου κατετσρεψε το δισκο...τοτε τι κανω?

ειλικρινα ,θελω να ξαναβαλω linux,,αλλα μετα απο αυτα που εγιναν..δεν μου παει καρδια..πραγματικα φοβαμαι..

και το pc ειναι οικογενειακο ..δεν ειναι μονο γιε μενα..καιειναι και δουλειες.
τι θα τους πω παλι..
κλαταρα το κομπιουτερ γιατι ηθελα να πειραματιστωμε το linux?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρε συ, είναι πάρα πολύ απλό: η εγκατάσταση linux ΔΕΝ σου καταστρέφει τον σκληρό. Επίσης αν δεν πειράξεις κάποιο άλλο partition δεν θα καταστραφεί. ΤΙ δεν καταλαβαίνεις;


Αυτό το backup του MBR είναι χρήσιμο να το 'χεις (μόλις 512 bytes είναι). Το MBR αλλάζει σε τρεις περιπτώσεις:

  • Εάν αλλάξεις τα partitions, αλλάζει το κομμάτι του MBR όπου ορίζονται τα partitions, αλλά όχι προφανώς το κομμάτι που φορτώνει τον πρώτο bootloader.
  • Εάν εγκαταστήσεις έναν linux bootloader στο /dev/sda (στο MBR), τότε θα γράψει τον απαραίτητο κώδικα στο MBR για να φορτώσει το grub. Συνήθως τρέχει εκείνη τη στιγμή και η εντολή grub-update, η οποία ενημερώνει τον grub με άλλα λειτουργικά συστήματα που πιθανώς να έχει ο δίσκος σου.
  • Εάν εγκαταστήσεις windows στο /dev/sda1 (στο πρώτο partition) τότε θα σου κάνει overwrite τον κώδικα του MBR για να φορτώσει τον bootloader των windows. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να επαναλάβεις το (2), δηλαδή να φορτώσεις τον boot-loader στο /dev/sda και να τρέξεις το grub-update.

Για να φορτώσεις τον grub μετά από εγκατάσταση windows (οπότε και είσαι locked out από την linuxoδιανομή σου) χρειάζεσαι ένα LiveCD. Για πληροφορίες ψάχνεις στο internet, ένας καλός οδηγός είναι εδώ.

Όλα είναι πάρα πολύ απλά, εάν ξέρεις τι κάνεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε συ, είναι πάρα πολύ απλό: η εγκατάσταση linux ΔΕΝ σου καταστρέφει τον σκληρό. Επίσης αν δεν πειράξεις κάποιο άλλο partition δεν θα καταστραφεί. ΤΙ δεν καταλαβαίνεις;
οτι σου ειπα και εγω πριν..
για την καταστροφη εγω αλλα ειδα..
οταν πηγα να διαγραψω ή φτιαξω ,,δεν θυμαμαι δυο φορες αδειο χωρο σε παρτιτιον..εβγαλε μηνυμα λαθους και εχασα το δισκο..
τωρα μπορει να φταινε τα windows τι ναπω..

αλλα πια δεν ειμαι σιγουρος,,αν το μπερδεμα του mbr μπορει να βλαψει το δισκο..μετα απο αυτο που επαθα δυο φορες ουσιαστικα..
ειμαι πολυ επιφυλακτικος..

δεν γουσταρω να ρισκαρω τα windows για τα παιχνιδια του linux..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top