Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε Άγγελε, το big bang είναι μια διαδικασία, ένα φαινόμενο. Δεν είναι είναι αντικείμενο. Είναι κάτι σαν την βροχή, όταν επικρατήσουν κάποιες συνθήκες είναι πιθανό να βρέξει. Δεν έχει δημιουργό η βροχή.

εχει,,τους υδρατμους..

απλα λεω οτι τη μαζα που εσκασε στη θεωρια του μπιγκ μπαμγκ:P
καπως επρεπε να δημιουργηθει

το πώς το ποιος τι κλπ μκρη διαφορα εχει

υπαρχει ομως ενα κενο γνωσης.. και σε αλλα αγνωστα θεματα πχ στο θανατο
το οποιο αφηνει το χωρο ανοιχτο για τη θρησκεια για οσους θελουν
δεν λεω να δεχτουμε ή οχι τη θρησκεια σε οτι πιστευει ο καθενας ,αλλα να σεβαστουμε την επιλογη του καθενος..

δεν ειναι πιο βλακας αυτος που πιστευει,ουτε το αναποδο..

απλα λεω να αφηνουμε ανοιχτο το μυαλο μας ..γιατι το συμπαν εχει τοσες εκπληξεις για μας..:)
εχετε ακουσει πχ τις θεωριες περι εξωγηινων που ηαν οι θεοι των αρχαιων λαων

απλα φανταστητε τι μορφες ζωες περα απο καθε φαντασια μπορει να βρεθει στο συμπαν..
αλλα όσα και να ανακαλυψουμε ως επιστημη ποτέ δεν θα σταματησουν καποιοι να ειναι θρησκοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Mία πολύ μικρή διόρθωση... Αποδείξεις ΔΕΝ υπάρχουν από καμία πλευρά... Γι' αυτό και υπάρχει το ζήτημα...
Μα είναι τόσο παράξενο να ταυτίζονται οι απόψεις σου με τον τζέφρυ.
Λεφτά υπάρχουν.

Υ.Γ.
Σπυράκια βγάζετε μερικοί εδώ μέσα στην ιδέα και μόνο της υποστήριξης προς τον Θεό, όπως τον πιστεύουμε οι ορθόδοξοι χριστιανοί. :)
................Τώρα αν θες να με κατατάξεις κάπου, είναι δικό σου θέμα.
Δεν διδάσκεται ο τεκτονισμός σε άτομα που βρίσκονται έξω απο αυτόν.
Είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις.
Οι λεπτομέρειες που κατέχεις, όσον αφορά τον τεκτονισμό, είναι αποκαλυπτικότατες.
Μοναχά ένα άτομο καλά ενήμερο, θα ήταν σε θέση να τις κατέχει.
Αν ντρέπεσαι να το παραδεχθείς, εδώ αδυνατώ να τοποθετηθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Πότε ἀκριβῶς εἰσχώρησες στὸ Γνωστικισμό; Τὰ λεγόμενά σου εἶναι καθαρώτατα ἡ ἀποτύπωση αὐτῆς τῆς διδασκαλίας.

(Αὐτὲς οἱ στοὲς τελικὰ ἔχουν μεγάλη ἐπιρροή...)

Για να σου λύσω την απορία φίλε Πατρεύς, δεν έχω καμία σχέση με τον Γνωστικισμό θεωρώντας ότι είναι μια δαιδαλώδης προσπάθεια προσέγγισης του υπερβατικού με μπόλικη δόση ευφάνταστου ιδεαλισμού. Θα προτιμούσα την Αγνωσία ως φιλοσοφικό μονοπάτι ή ακόμα και την φυσιοκρατία του epote αν δεν αμφέβαλα για το μέγιστο της ταχύτητας του φωτός. :hmm:

Πιστεύω στα αρχέτυπα, όπως τα έχει μελετήσει ο Καστοριάδης και έχουν αποτυπωθεί με το γνωστό όρο "συλλογικό ασυνείδητο". Σε αυτό το σημείο μοιάζω με τους Γνωστικιστές αφού χρησιμοποιώ αναλυτικά εργαλεία συγκριτισμού, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν εμβαθύνω σε ταυτολογίες τύπου "το ποιός Γιαχβέ και με ποιά έννοια" αφού για μένα δεν είναι παραπάνω από ένα σύμβολο.

Το δόγμα μπορείτε να το κρατήσετε αν βοηθάει τη σκέψη σας. Μην το λανσάρετε όμως ως αποκαλυπτική αλήθεια γιατί μετά δεν θα υπάρχει τίποτα να αμφιβάλετε, δεν θα σκέφτεστε και δεν θα υπάρχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Απλά θέλω να ρωτήσω όσους πιστεύουν στο Θεό ως εκπρόσωπο της συγκεκριμένης θρησκείας , του ¨ορθόδοξου¨ Χριστιανισμού....
Μάξιμε;;;; :whistle: Μαξιμούλη;;; (Απευθύνομαι σε σένα γιατί μ'αρέσει έτσι που τα γράφεις , με bold,υπογραμμισμένα, διάφορα μεγέθη και παθιάζεσαι! ... :P )
Έχετε προβληματιστεί αν θα είχατε τις ίδιες θέσεις, και αν θα είχατε οδηγηθεί στο ¨Φως το αληθινό¨ και στην ¨Μοναδική Αλήθεια¨
αν δεν σας μάθαινε η μαμά σας να κάνετε το σταυρό σας από τότε που λέγατε αγκού, με το ¨καλό χεράκι¨, αν δεν διδασκόσασταν Θρησκευτικά, αν , αν , αν ....
Δεν νιώθετε ότι όλο αυτό είναι προϊόν συστηματικής και μεθοδευμένης πλύσης εγκεφάλου;;
Αν σας άφηναν ελεύθερους να επιλέξετε θρησκεία (αν θεωρήσουμε απαραίτητη την επιλογή θρησκείας), χωρίς εξωτερικές επιρροές , είσαστε σίγουροι ότι θα τρέχετε να κοινωνήσετε και να πιείτε το διαβασμένο κρασάκι της θείας κοινωνίας ή ίσως ήσασταν ανακούρκουδα σε κανα τζαμί ή ¨Φωτισμένοι¨ της Σανσκριτικής και του Βούδα;;; ή μήπως τα είχατε απορρίψει και όλα στην τελική;;

( Θυμάμαι όταν πήγαινα Δημοτικό, μια συμμαθήτριά μου είχε πάρει απαλλαγή από το θέμα των Θρησκευτικών... Σκάνδαλο για την εποχή!:P
Περιττό να σας πω , ότι τα παιδάκια (που λειτουργούν σαν κοπάδι σε αυτές τις ηλικίες, και είναι πολύ σκληρά με οτιδήποτε χαλάει την ομοιογένεια του συνόλου) την αντιμετώπιζαν σαν μίασμα...:/: Και όχι μόνο τα παιδάκια τώρα που το σκέφτομαι, αλλά και οι μαμάδες τους... Τί στίγμα κ'αυτό!
Καλά, η αντιμετώπιση δεν νομίζω να έχει διαφοροποιηθεί κατά πολύ και στις μέρες μας!
Τα παιδάκια αυτά μεγάλωσαν, κάποια απ'αυτά τα παιδάκια γράφουν σε φόρουμς , και εξακολουθούν να δείχνουν την ίδια ενόχληση σε όποιον διαφοροποιείται από τα πιστεύω τους... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Δεν διδάσκεται ο τεκτονισμός σε άτομα που βρίσκονται έξω απο αυτόν.
...

Φίλε μου Μάξιμε, δεν νομίζω, ότι ο τεκτονισμός είναι κάτι που διδάσκεται, δεν είναι καν μία κάποια διδασκαλία, αλλά μάλλον μία προτροπή, ότι οι άνθρωποι πρέπει διαρκώς και ελεύθερα να αναζητούν τη διαφορά του ψεύδους από την αλήθεια. Υπ' αυτή την έννοια, θα μπορούσε να θεωρείται ως πρώτος τέκτονας, εκείνος ο πρόγονός μας, που τόλμησε και βγήκε από τη σπηλιά του στο φως του ήλιου. Ο τεκτονισμός λοιπόν είναι μάλλον μία επιστροφή από τον κόσμο του ήλιου στο κόσμο των σπηλαίων, προκειμένου να φωτιστούν και τα σπήλαια, έστω και με το φως της "Δ.Ε.Η." (και το σχετικό χαράτσι:(! ).:redface::redface::redface:

... ένα σύμβολο.

....

:hmm::hmm::hmm:: Τι είναι "ένα σύμβολο"; Μήπως και τα σύμβολα μπορεί να καταντούνε δόγματα;:hmm::hmm::hmm:

Απλά θέλω να ρωτήσω όσους πιστεύουν στο Θεό ως εκπρόσωπο της συγκεκριμένης θρησκείας
... )

:redface::redface::redface:: Προσωπικά πιστεύω σε Θεό που βδελύτετται για κάθε θρησκεία, επειδή η αλήθεια Του δε στρογγυλεύεται, όπως θέλουν γενικά οι θρησκείες! Πιστεύω δλδ στο Θεό που φανέρωσε ο Ιησούς Χριστός, κόντρα σε κάθε θρησκευτική περιχαράκωση της δόξας Του, που δεν είναι άλλη παρά η αιώνια ζωή : " είναι δε αιώνια ζωή, το να γνωρίζουν εσένα, τον μόνον αληθινό Θεό"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από marina289:
Έχετε προβληματιστεί αν θα είχατε τις ίδιες θέσεις, και αν θα είχατε οδηγηθεί στο ¨Φως το αληθινό¨ και στην ¨Μοναδική Αλήθεια¨
αν δεν σας μάθαινε η μαμά σας να κάνετε το σταυρό σας από τότε που λέγατε αγκού, με το ¨καλό χεράκι¨, αν δεν διδασκόσασταν Θρησκευτικά, αν , αν , αν ....
Δεν νιώθετε ότι όλο αυτό είναι προϊόν συστηματικής και μεθοδευμένης πλύσης εγκεφάλου;;
Αν σας άφηναν ελεύθερους να επιλέξετε θρησκεία (αν θεωρήσουμε απαραίτητη την επιλογή θρησκείας), χωρίς εξωτερικές επιρροές , είσαστε σίγουροι ότι θα τρέχετε να κοινωνήσετε και να πιείτε το διαβασμένο κρασάκι της θείας κοινωνίας ή ίσως ήσασταν ανακούρκουδα σε κανα τζαμί ή ¨Φωτισμένοι¨ της Σανσκριτικής και του Βούδα;;; ή μήπως τα είχατε απορρίψει και όλα στην τελική;;

Ο άνθρωπος έχει στην φύση του την αναζήτηση για τον θεό, για κάτι ανώτερο πάνω απο αυτόν που τον δημιούργησε και τον προστατεύει έχει μιά έμμονη ιδέα οτι κάτι υπάρχει άσχετα με το τί τον έβαλαν με το ζόρι να πιστέψει. Ο θεός των παιδικών χρόνων στην δική μας περίπτωση ο Ορθόδοξος χριστιανικός θεός μπορεί να καλύψει αυτό το κενό διαφορετικά η αναζήτηση μπορεί να βρεί ένα σωρό διαφορετικές διεξόδους στην χειρότερη περίπτωση άν αναζητά συνέχεια χωρίς να βρεί τίποτα θα γίνει δέσμιος των μεταφυσικών φαινομένων οτιδήποτε μεταφυσικό βρεί μπροστά του θα το ερμηνεύσει σάν θεό. Η αναζήτηση προκαλεί το πνεύμα να καλλιεργήσει την φιλοσοφία , αντίθετα η τα ταμπού της θρησκείας καθιερώνουν την φιλοσοφία σε νεκρό ρόλο την κάνουν να μήν έχει κανέναν λόγο ύπαρξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φίλε μου Μάξιμε, δεν νομίζω, ότι ο τεκτονισμός είναι κάτι που διδάσκεται, δεν είναι καν μία κάποια διδασκαλία, αλλά μάλλον μία προτροπή, .......
Αδυνατώ να εκλάβω απλά ως προτροπή την διαδικασία που ακολουθεί ένας δάσκαλος.:redface:
Αποτελεί σίγουρα ανώτερη διαδικασία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Περιττό να σας πω , ότι τα παιδάκια (που λειτουργούν σαν κοπάδι σε αυτές τις ηλικίες, και είναι πολύ σκληρά με οτιδήποτε χαλάει την ομοιογένεια του συνόλου) την αντιμετώπιζαν σαν μίασμα...:/:
φυσικο ειναι να ζηλευουν

αφου αυτα τα παιδια κανανε διαλειμμα και παιζανε μπαλα στο προαυλιο οσο τα υπολοιπα κοιμουνταν στα θρανια ακουγοντας τις διδαχες του θεολογου..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα είναι τόσο παράξενο να ταυτίζονται οι απόψεις σου με τον τζέφρυ.
Λεφτά υπάρχουν.

Υ.Γ.
Σπυράκια βγάζετε μερικοί εδώ μέσα στην ιδέα και μόνο της υποστήριξης προς τον Θεό, όπως τον πιστεύουμε οι ορθόδοξοι χριστιανοί. :)

Οκ, ναι... Αυτό ήταν το τιτανοτεραστιότερο επιχειρήμα του κόσμου... Πάω να πιω 3 κουβάδες αγιασμο και να νηστέψω μια 3ετία, μπας και με ξαναδεχτεί ο Θεός στην αγκάλη του...:redface:

Εγώ προσωπικά τα βγάζω τα σπυράκια, όσον αφορά την Εκκλησία σας... Ο Θεός όπως τον περιγράφει η Αγ. Γραφή (και μόνον αυτή) είναι μια χαρά Θεός... Κι όπως δεν έχω πρόβλημα με την ανάγκη κάποιου να πιστεύει σε οποιονδήποτε δεν έχω και ούτε και με τον ορθόδοξο χριστιανικό... Απλώς δεν την συμμερίζομαι... Συγγνώμη κιόλας... Οπότε σε μια τέτοια συζήτηση, θα την πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη... Να με συγχωρείτε για το νεανικό μου θράσος...:redface:

Δεν διδάσκεται ο τεκτονισμός σε άτομα που βρίσκονται έξω απο αυτόν.
Είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις.
Οι λεπτομέρειες που κατέχεις, όσον αφορά τον τεκτονισμό, είναι αποκαλυπτικότατες.
Μοναχά ένα άτομο καλά ενήμερο, θα ήταν σε θέση να τις κατέχει.
Αν ντρέπεσαι να το παραδεχθείς, εδώ αδυνατώ να τοποθετηθώ...

Αυτή η κάρτα του τεκτονισμού που πετάτε στον κόσμο με το παραμικρό, έχει πραγματικά παλιώσει και κουράζει...

Αδυνατώ να εκλάβω απλά ως προτροπή την διαδικασία που ακολουθεί ένας δάσκαλος.:redface:
Αποτελεί σίγουρα ανώτερη διαδικασία...:)

Τώρα, ποιος φαίνεται να ξέρει υπερβολικά πολλά για τις "μυστικές" διαδικασίες του τεκτονισμού;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το θέμα αυτό είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και το γεγονός ότι φιλοξενούνται και αναπτύσσονται ακόμα και εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις είναι ευχάριστο και εποικοδομητικό για όλους.

Ωστόσο, ακριβώς επειδή πραγματεύεται ένα ζήτημα που αγγίζει τους ανθρώπους σε θέματα αρχής, παρακαλούμε θερμά να αποφευχθεί κάθε είδους προσωπική επίθεση, χλευασμός και άλλης μορφής αντιπαράθεση που στοχεύει σε ανθρώπους και όχι σε απόψεις καθώς δεν θα γίνεται δεκτή στη συζήτηση.

Ευχαριστούμε,
Η Ομάδα Διαχείρισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πάντως είναι γεγονός ότι οι πιστοί ΚΑΘΕ θρησκείας ή άλλων συστημάτων σκέψης μπορεί να έχουν "υπερβατικές" εμπειρίες (οράματα και όνειρα, με χρήση ή όχι ψυχοτρόπων φυτών κ.α.). Αναρωτιέμαι τι απάντηση δίνουν στην προκειμένη οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί (μιας που αυτοί είναι διαθέσιμοι εδώ :P ) για αυτό το φαινόμενο. Νομίζουν ότι συμβαίνει κάτι πιο διαφορετικό ή ιδιαίτερο σε αυτούς από αυτό που συμβαίνει σε άλλους - μη Χριστιανούς- που αφιερώνουν τον εαυτό τους σε άλλα ιδεατά συστήματα;

Κάτι μου λέει ότι οι άνθρωποι είχαν παρόμοιες και χωρίς καμία ιδιαίτερη διαφορά στην ένταση, εμπειρίες και προτού εμφανιστεί ο Ιησούς στη γη, για πράγματα που εκείνοι πίστευαν στην εποχή τους ή τους μετέφερε ο συμβολικός χώρος.
Σορρυ αλλα δεν το πιανεις καλα μου φαινεται. Στην βαφτιση ο καλος θεουλης συγχωρει το παιδι για το αμαρτημα που εκανε καποιος πριν απο 10.000 χρονια (οπως λεει η θρησκεια). Το παιδακι, το βρεφος, το μωρο που ουτε καν ξερει να ξεχωρισει ακομα το ποδι απο το χερι του εινια ΑΜΑΡΤΩΛΟ και αν παιθανει η σαρκα του θα καιγενται ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ στις φλογες της κολασης, χωρις καν να μπορει να κατανοησει το λογο. Μια αιωνιοτητα απο πονο περιμενει ενα αβαφτηστο παιδι συμφωνα με το καλο παναγαθο χριστιανικο θεο.
lol, ναι το είχα ξεχάσει! Απλά παρακολούθησα πριν λίγο καιρό μια βαπτισή και μου έκατσε κάπως αυτό το "Αποτάσσεται το Σατανά;;;" που έλεγε κάμποσες φορές ο παπάς και απαντούσαν οι νονοί. :worry:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μπορώ να σου αποδείξω με ιστορικά στοιχεία αλλά και με αυτά που διαβάζω και μελετώ πολλά χρόνια και όχι με παραφιλολογίες, ότι μπορεί να είναι και εκ διαμέτρου αντίθετα σε αρκετές περιπτώσεις αυτά τα δυο που αναφέρεις, δηλαδή ο Γνωστικισμός και ο Τεκτονισμός. Τώρα αν θες να με κατατάξεις κάπου, είναι δικό σου θέμα.

Αὐτὸ τὸ ὁποῖο λὲς, μπορεῖ σὲ κάποιες περιπτώσεις νὰ ἰσχύῃ, ἀλλὰ στὴ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν περιπτώσεων, αὐτὰ τὰ δύο ῥεύματα συμπορεύονται. Δὲ σημαίνει φυσικὰ ὅτι ὅσοι ἀνῆκαν σὲ μυστικὲς ὀργανώσεις ἦταν Γνωστικοί, ἀλλὰ οἱ περισσότεροι Γνωστικοὶ βγῆκαν ἀπὸ αὐτὲς τὶς ὀργανώσεις. Τὰ ὀνόματα ποὺ ἀνέφερα πρίν, ποὺ κάθε ἄλλο παρὰ ἀσήμαντα εἶναι, δείχνουν ἐναργέστατα αὐτὸ τὸ ὁποῖο θέλω νὰ πῶ.

Καὶ κάτι ἀκόμα τὸ ὁποῖο μοῦ ἑδραίωσε αὐτὴν τὴν ἀντίληψη. Κάποια στιγμή, κατὰ ἕνα περίεργο τρόπο, ἔπεσε στὰ χέρια μου ἕνα ἐπίσημο τεκτονικὸ περιοδικό. Κάθισα λοιπὸν νὰ τὸ διαβάσω ὥστε νὰ ψηλαφήσω ὅσο γίνεται τί εἶναι αὐτὸ τὸ ὁποῖο διδάσκουν οἱ Τέκτονες. Μαντέψτε τί βρῆκα· Μὰ φυσικὰ τὸν Γνωστικισμό! Ἴσως ὄχι τόσο ξεκάθαρα ἐκπεφρασμένο ὅπως στὶς διατυπώσεις τοῦ δόκτορα, ἀλλὰ μὲ μιὰ ὀμιχλώδη διατύπωση καὶ μὲ τὴ χρήση ὅρων τῆς Ὀρθόδοξης Θεολογίας, προσαρμοσμένους ὅμως στὴ Γνωστικὴ διδασκαλία. Θὰ ἔλεγα ὅτι ῥητορικὰ καὶ ἀπὸ πλευρᾶς ὁρολογίας, ἦταν σὰν νὰ διαβάζω τὶς δημοσιεύσεις τοῦ Νωέα. Πέρα λοιπὸν ἀπὸ κάθε παραφιλολογία, ὁ Τεκτονισμὸς, ἂν καὶ δὲ θεωρῆται θρησκεία ἐπισήμως, ἐν τούτοις μεταφέρει θεολογικὲς διδασκαλίες τελείως ἀσυμβίβαστες μὲ τὴ Ὀρθόδοξη Πίστη. Γι' αὐτὸν τὸ λόγο, κάποιος ὁ ὁποῖος θέλει νὰ λέγεται Χριστιανὸς Ὀρθόδοξος, δὲν μπορεῖ ταυτοχρόνως νὰ εἶναι καὶ Τέκτονας.

Καὶ γιὰ νὰ ἀπαντήσω καὶ στὴ Μαρῖνα ἐν συντομίᾳ· Προσωπικά, μεγάλωσα σὲ ἕνα ἄκρως φιλελεύθερο περιβάλλον καὶ κανεὶς δὲ μὲ πίεσε μὲ τὸ ζόρι νὰ πιστεύσω. Κάποιες φορὲς ἴσως συνέβη τὸ ἀντίθετο μάλιστα. Μπορεῖ νὰ μὲ βαπτίσανε χωρὶς τὴ θέλησή μου, μπορεῖ νὰ μὲ κοινωνοῦσαν μικρὸ χωρὶς τὴ θέλησή μου, ἀλλὰ πιστεύω μὲ τὴ θέλησή μου. Νιώθω πολὺ εὐνοημένος ποὺ γεννήθηκα καὶ μεγάλωσα στὴν Ἑλλάδα, τὴ χώρα τῆς Ὀρθοδοξίας καὶ τοῦ μεγάλου πολιτισμοῦ. Ἔστω καὶ στὴ σημερινὴ παρακμιακὴ Ἑλλάδα. Ἡ κληρονομιά μας εἶναι πολὺ σπουδαία, ἀλλὰ ὅπως κάθε κληρονομιά, μποροῦμε εἴτε νὰ τὴ σκορπίσουμε στοὺς πέντε ἀνέμους εἴτε νὰ τὴν αὐξήσουμε καὶ νὰ τὴν παραδώσουμε μεγαλύτερη στὶς ἑπόμενες γενιές μας. Φοβοῦμαι ὅτι οἱ σημερινοὶ Ἕλληνες κάνουμε τὸ πρῶτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
απλα λεω οτι τη μαζα που εσκασε στη θεωρια του μπιγκ μπαμγκ
καπως επρεπε να δημιουργηθει

Πρεπει να στο εχω εξηγησει 100.000 φορες και δεν λες να το καταλαβεις. Το big bang ειναι μια κακη ονομασια για ενα φαινομενο που δεν εχει καμια σχεση με εκρηξη. Μα καμια ομως.

Δεν "εσκασε" καποια μαζα καπου, το big bang εγινε παντου γιατι δημιουργησε το παντου.

Επισις το γεγονος οτι ο εγγεφαλος μας δεν μπορει να κατανοησει εννοιες οπως 4 διαστασεις δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν. Δεν υπαρχει καμια αναγκαιοτητα να υπαρχει κατι "πριν" η "εξω" απο το συμπαν. Μπορει αλλα δεν ειναι απαραιτητο, απλα το μυαλο μας ειναι φτιαγμενο να δουλευει με τετοιες εννοιες.

Τελος, το να δημιουργηθει κατι απο το τιποτα ειναι σχεδον τετρημενο, γινεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ, λεγεται κβαντικη διακυμανση, εχει παρατηρηθει πειραματικα (φαινομενο κασιμιρ) και θα μπορουσε να ειναι η αιτια του συμπαντος μας.


δεν ειναι πιο βλακας αυτος που πιστευει,ουτε το αναποδο..

δωσε μου ΕΝΑ λογο για τον οποιο μπορει καποιος να πιστεψει στο θεο αλλα ΟΧΙ στις νεραιδες.

ΕΝΑΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν "εσκασε" καποια μαζα καπου, το big bang εγινε παντου γιατι δημιουργησε το παντου.
και πριν απο αυτο δεν υπηρχε τιποτα ε?

το κενο που δημιουργει το τιποτα..

τα παρουσιαζεις ολα αυτα σαν να εχουν απαντηθει τελειωτικα τη στιγμη που υπαρχουν τοσα κενά

δωσε μου ΕΝΑ λογο για τον οποιο μπορει καποιος να πιστεψει στο θεο αλλα ΟΧΙ στις νεραιδες.
το θεμα ειναι,αν μια νοησυνη ,ενα ζωντανο ον -οτι και να σημαινει αυτο,,που μακαρι να ξεραμε-

βοηθησε ή εφτιαξε το συμπαν ,,,
αυτο το συμπαν που κατεληξε σε ζωη ελλογη
σαν και σενα-λεμε τωρα.:P-

εσυ λες οχι..και αλλοι επιστημονες

το αλογο,η σκετη νεκρη υλη και ενεργεια δημιουργησε οτι ζωντανο και νεκρο βλεπουμε και δεν βλεπουμε

καποιοι πιστευουν αλλιως

απλα εσυ εχεις καποιες απαντησεις για σενα,,εμενα αυτα που λες απαντησεις μου δημιουργουν αλλα τοσα ερωτηματα..

απλα ειναι θεμα χαρακτηρα,,ο καθενας βλεπει αυτα που θελει να δει..

εσυ εχεις τις απαντησεις,,εγω οχι..

υπαρχουν επιστημονες πραγματικοι χρονων στα θεματα φυσικης διαστηματος κλπ που αν τους ρωτας αν πιστευουν λενε ναι,,λενε δεν ξερω ,ή καποιοι οχι

αλλα αν η επιστημη σιγουρα αποκλειει το θεο ή καποια παρομοια υπαρξη

μονο εσυ την ξερεις αληθινα ,,και οχι τοσοι επιστημονες?βλακες ειναι όλοι?



η επιστημη δεν οδηγει τον ανθρωπο στην θρησκεια ή την αθεια,,
ο χαρακτηρας του τον ωθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.......................
Επίσης, το γεγονός οτι ο εγκέφαλος μας δεν μπορεί να κατανοήσει έννοιες όπως 4 διαστάσεις δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν. Δεν υπάρχει καμία αναγκαιότητα να υπάρχει κάτι "πριν" η "έξω" από το σύμπαν. Μπορεί αλλά δεν είναι απαραίτητο, απλά το μυαλό μας είναι φτιαγμένο να δουλεύει με τέτοιες έννοιες.
Η αντιληπτική ικανότητα του ανθρώπου ή αλλιώς το εύρος των ανθρώπινων διαστάσεων είναι σήμερα μόνο τέσσερις .

Δηλαδή, κατανοεί πραγματικά τέσσερις.

Ο ανθρώπινος νους θα μπορούσε να κυριαρχήσει στις κάτω από αυτόν διαστάσεις με εκπαίδευση ή άσκηση . Δηλαδή θα μπορούσε εύκολα ο άνθρωπος να ελέγξει με το νου του το μήκος πλάτος ύψος και το χρόνο .

Οσον αφορά τις πάνω από τις τέσσερις διαστάσεις, ο κοινός ανθρώπινος νους, αδυνατεί να ελέγξει.
Εδώ ακριβώς σε αυτό το σημείο, έρχεται η θρησκεία την οποία πιστεύω. Η Χριστιανική. Πάντα με βάση την αναξιότητα μου, γιατι έτσι το κατανοώ και με αυτόν τον τρόπο το λέω.
Εξ’άλλου, αν ασχοληθούμε και λίγο με την ψυχή του ανθρώπου, είμαστε αναγκασμένοι να αποδεχθούμε ότι υπάρχει πέρα από το γεγονός του θανάτου και κάτι άλλο που δεν είναι του παρόντος, γιατι θα πλατειάσει η συζήτηση πολύ.
Τέλος, το να δημιουργηθεί κάτι απο το τίποτα είναι σχεδόν τετριμμένο, γίνεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ, λέγεται κβαντική διακύμανση, έχει παρατηρηθεί πειραματικά (φαινόμενο κασιμιρ) και θα μπορούσε να είναι η αίτια του σύμπαντος μας.
Ενώ υποθετικές είναι οι τοποθετήσεις σου, μόλις τολμήσει κανείς να τοποθετηθεί εκφράζοντας την άποψη του, αμέσως εφαρμόζεις τυφλή επίθεση.
Και για να τοποθετηθώ, σε ρωτάω γιατί δεν δέχεσαι στο αρχικό επίπεδο την προσπάθεια δια μέσω της θρησκείας να θέλουμε (όσοι θέλουμε) την υπέρβαση. Από τις τέσσερις διαστάσεις να γευθούμε και την μέθεξη στα μυστήρια της εκκλησίας, που για εμένα προσωπικά ξεφεύγουν. Οι μοναχοί λένε <<δέχθηκε την επίσκεψη της Θείας χάριτος>> και άλλα πολλά, που δεν κρίνω σκόπιμο να τα θέσουμε όλα μαζί.
δώσε μου ΕΝΑ λόγο για τον οποίο μπορεί κάποιος να πιστέψει στο Θεό, αλλά ΟΧΙ στις νεράιδες.
ΕΝΑΝ
Οσοι πιστεύουν στον Θεό, πιστεύουν και στο <<πανταχού παρών και τα πάντα πληρών>>, δηλαδή και ότι είναι δυνατόν να βρίσκεται και μέσα τους ο Θεός και δια μέσω της προσευχής, μπορούν να ζητούν.
Πάντα όμως με αίσθημα ταπεινοφροσύνης και έχοντας απαρνηθεί τον παλαιό τους εαυτό, δηλαδή το εγώ τους. Γιατι μετά το εγώ δεν υπάρχει Θεός με την έννοια που τοποθετήθηκα.


Κλείνοντας θέλω να σου ζητήσω συγνώμη, αν σε κάποιο σημείο άθελα μου σε έκανα να σκεφτείς άσχημα. Την δε αναξιότητα μου να θεωρείς δεδομένη, γιατι ούτε Θεολόγος είμαι, αλλά ούτε και πρότυπο χριστιανού. Πολλά τα λάθη μου περισσότερες οι αστοχίες μου.

Μοναχά ένα στέκει γερά ριζωμένο μέσα μου και όσο ζω δεν θα’ θελα να κλονιστεί ποτέ. Η ελπίδα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αὐτὸ τὸ ὁποῖο λὲς, μπορεῖ σὲ κάποιες περιπτώσεις νὰ ἰσχύῃ, ἀλλὰ στὴ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν περιπτώσεων, αὐτὰ τὰ δύο ῥεύματα συμπορεύονται. Δὲ σημαίνει φυσικὰ ὅτι ὅσοι ἀνῆκαν σὲ μυστικὲς ὀργανώσεις ἦταν Γνωστικοί, ἀλλὰ οἱ περισσότεροι Γνωστικοὶ βγῆκαν ἀπὸ αὐτὲς τὶς ὀργανώσεις. Τὰ ὀνόματα ποὺ ἀνέφερα πρίν, ποὺ κάθε ἄλλο παρὰ ἀσήμαντα εἶναι, δείχνουν ἐναργέστατα αὐτὸ τὸ ὁποῖο θέλω νὰ πῶ.

Μυστικές οργανώσεις τί εννοείς ; Γιατί εγώ ξέρω π.χ τη 17η Νοέμβρη, κάποιες οργανώσεις που κρύβονται δηλαδή.
Μια διόρθωση που μου'ρθε τώρα μόνο, γιατί αν διορθώνω όλα τα άλλα θα χρειαστώ σεντόνια. Ο Νίτσε ήταν Υπαρξιστής Φιλόσοφος, όχι Γνωστικιστής. 'Ασε που προσπαθούν να τον οικειοποιηθούν κάποιες σύγχρονες γνωστικιστικές σέκτες, ο καθένας ό,τι αρλούμπα θέλει λέει στη σέκτα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sertii

Νεοφερμένος

Ο Sertii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προσωπικα χωριζω τους υποθετικους θεους σε δυο κατηγοριες: τον θρησκευτικο και τον φιλοσοφικο. Θρησκευτικο θεωρω τον θεο που περιγραφεται απο καποια θρησκεια, οπως λογου χαρη ο χριστιανισμος η ο ισλαμισμος. Αρνουμαι την υπαρξη του θεου αυτου κατηγορηματικα και δεν θα ασχοληθω με την τεκμηριωση της αποψης αυτης, καθως δεν απαιτειται φιλοσοφικος λογισμος, παρα μονο η εφαρμογη των κανονων της απλης λογικης σε οσα διδαχθηκε ο καθενας μας στο μαθημα τον θρησκευτικων στο γυμνασιο.
Ο φιλοσοφικος Θεος, η αλλιως ο θεος δημιουργος, ειναι ο θεος που χρησιμοποιειτε απο πολλους ως η εξηγηση για οσα δεν εχει καταφερει ακομα να διαλευκανει η επιστημη και χρησιμοποιειτε συχνα ως απαντηση στο ερωτημα: πως δημιουργηθηκε το συμπαν?
Αυτη η αποψη ειναι δυσκολο να αντικρουστει εκ πρωτης οψεως, παρ'ολ'αυτα υπαρχει απο πολλους (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) η αποψη οτι η θεωρια της υπαρξης του θεου πρεπει να αποδειχτει απο τους υποστηρικτες της με λογικη αναγκαιοτητα, και οχι να αποδειχθει λανθασμενη απο τους πολεμιους της. Αυτη ειναι μια βασικη αρχη της επιστημονικης μεθοδου, που ειναι απαραιτητο να εφαρμοζεται σε ολες τις θεωριες, παρομιες η μη. Διαφορετικα, ο καθενας θα μπορουσε να υποστηριξει το οτιδηποτε, οπως πχ την υπαρξη του ιπταμενου μακαρονοτερατος. Μπορει κανεις να πει οτι υπαρχει? Σαφως, ο οποιοςδηποτε. Μπορει κανεις να δειξει οτι δεν υπαρχει? Οχι. Υπαρχει? Οχι, διοτι ειναι ενα δημιουργημα της φαντασιας του Bobby Henderson. Ο "Θεος" δεν διαφερει σε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η επιστημη δεν οδηγει τον ανθρωπο στην θρησκεια ή την αθεια,,
ο χαρακτηρας του τον ωθει.


ντεν είμαι σίγουρος γι΄αυτό,
όποιος έχει σταθεί σε απόλυτο σκοτάδι,
να κοιτάζει το παιχνίδι των άστρων
είτε θα γίνει άθεος
είτε ένθερμα πιστός.

υγ. είτε τρελλός, κάτι που δεν αποκλείεται αμοιβαία από τις
προηγούμενες δύο κατηγορίες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... τί εἶναι αὐτὸ τὸ ὁποῖο διδάσκουν οἱ Τέκτονες. Μαντέψτε τί βρῆκα· Μὰ φυσικὰ τὸν Γνωστικισμό! ... Θὰ ἔλεγα ὅτι ῥητορικὰ καὶ ἀπὸ πλευρᾶς ὁρολογίας, ἦταν σὰν νὰ διαβάζω τὶς δημοσιεύσεις τοῦ Νωέα. ...

...
??? :redface::redface::redface:!!!
...ἐν τούτοις μεταφέρει θεολογικὲς διδασκαλίες τελείως ἀσυμβίβαστες μὲ τὴ Ὀρθόδοξη Πίστη. ...

Για παράδειγμα;

...Γι' αὐτὸν τὸ λόγο, κάποιος ὁ ὁποῖος θέλει νὰ λέγεται Χριστιανὸς Ὀρθόδοξος, δὲν μπορεῖ ταυτοχρόνως νὰ εἶναι καὶ Τέκτονας
Ο Τέκτονας, δεν λέγεται, αλλά είναι. Ενώ κάποιος που θέλει να λέγετα Χριστιανός Ορθόδοξος, δεν είναι σίγουρα και τέτοιος!:redface::(:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μυστικές οργανώσεις τί εννοείς ; Γιατί εγώ ξέρω π.χ τη 17η Νοέμβρη, κάποιες οργανώσεις που κρύβονται δηλαδή.
Μια διόρθωση που μου'ρθε τώρα μόνο, γιατί αν διορθώνω όλα τα άλλα θα χρειαστώ σεντόνια. Ο Νίτσε ήταν Υπαρξιστής Φιλόσοφος, όχι Γνωστικιστής. 'Ασε που προσπαθούν να τον οικειοποιηθούν κάποιες σύγχρονες γνωστικιστικές σέκτες, ο καθένας ό,τι αρλούμπα θέλει λέει στη σέκτα του.
Να σου πω κάτι εγώ για τις μυστικές οργανώσεις.
Είναι γνωστό οτι ένα μεγάλο μέρος της χούντας, ήταν τέκτονες.
Ενα απο τα εξέχοντα στελέχη της ήταν ο εν ζωή σήμερα Πατακός.

Πώς εκλαμβάνεις και ερμηνεύεις το γεγονός;
Μοναχά μη μου πεις οτι μετά την δημιουργία της χούντας εκδιώχθηκαν, γιατι το θεωρώ πολύ αστείο σε αυτά τα κλιμάκια να προσπαθείς να δικαιολογήσεις με τέτοια επιχειρήματα
τόσο σημαντικά γεγονότα.

Όμως, υπάρχει και κάτι άλλο που άπτεται της σημερινής οικονομικής κατάστασης, έτσι όπως την ζούμε στην καθημερινότητα μας.
Είχα διαβάσει στο περιοδικό ΑΒΑΤΟΝ, ότι σε ένα πρόσφατο χρονολογικά συνέδριο ΤΕΚΤΟΝΩΝ στην Αθήνα, προλόγιζε αν θυμάμαι καλά ο Τρισέ, (δίχως σιγουριά αυτό, έχω το περιοδικό και μπορώ να το ψάξω και θα το βρω κάποια στιγμή).
Το σημαντικό που βγαίνει από αυτό το συνέδριο είναι ότι μιλούσαν για την αναγέννηση της Ευρώπης.

Αν κρίνω από την καταστροφή που έχει υποστεί ο κορμός της οικονομίας της χώρας μου, τέτοιες ενέργειες, κρυφές ή φανερές, με αναγκάζουν να σχηματίσω την αρνητικότερη εικόνα για αυτή την ομάδα, οργάνωση, φιλανθρωπικό σωματείο, ΜΚΟ θες, μυστικιστική οργάνωση και θρησκεία κατά μια άλλη μερίδα, όπως τέλος πάντων την λες.

Αλλά, υποθετικά πάντα, αν βρίσκονται σε καίριες θέσεις των κέντρων απόφασης, τότε γιατί δεν βγαίνουν φανερά να δείξουν την στάση και το παράδειγμα τους;

Μήπως είναι η πεπατημένη τους, να γράφουν εαυτούς στις σελίδες της ιστορίας του τόπου, όπως π.χ. η φιλική εταιρία;

Υ.Γ. η μη φανέρωση των στόχων τους, αποτελεί μυστικές ενέργειες και αυτούς ανάλογα χαρακτηριζόμενους.
Από τα έργα τους πάντα και όχι αυθαίρετα.
Ο Τέκτονας, δεν λέγεται, αλλά είναι. Ενώ κάποιος που θέλει να λέγετα Χριστιανός Ορθόδοξος, δεν είναι σίγουρα και τέτοιος!:redface::(:redface:
Αυτό άστο καλύτερα, γιατι πονάει.
Η ματαιοδοξία του ανθρώπου είναι μεγάλη και ανάλογα τα έργα του.
Οπως η τάση προς γνωριμία με σημαντικούς ανθρώπους, με στόχο την απόκτηση δύναμης προς ίδιον όφελος.
Αποκαλυπτικός είναι ο DrStrangelove σε προηγούμενη τοποθέτηση.
Οπότε απο την αρχική επαφή με την ΣΤΟΑ, ως την ουσιαστική μύηση για να λέγεται κάποιος τέκτονας, η απόσταση
[FONT=&quot]παρασάγγας [/FONT] απέχει και μπορεί κάποιος να λέγεται τέκτονας, αλλά ουσιαστικά ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top