Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καταρχάς υπάρχουν κάποιοι κανόνες που μάλλον δεν γνωρίζεις Μάνια μου....

1) ζυγιζόμαστε ΜΟΝΟ μια φορά τη βδομάδα, την ίδια μέρα, την ίδια περίπου ώρα, έχοντας πάει τουαλέτα και έχοντας... "αδειάσει", χωρίς ρούχα και χωρίς να περιμένουμε περίοδο!μέχρι που βάζουμε τη ζυγαριά να πατήσει στο ίδιο πλακάκι :P
2) όταν περιμένεις περίοδο μπορεί να δεις τη ζυγαριά ξαφικά να κάνει ένα ντανγ προς τα πάνω και να πάθεις εγκεφαλικό
3) ακόμα κι αν συμβεί κάτι και πάρουμε ΟΝΤΩΣ 3 κιλά (πράγμα ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΙΘΑΝΟ αν κάνεις δίαιτα, κάτι άλλο συμβαίνει) δεν πέφτουμε αλλά κόβουμε το αλάτι για 3 μέρες και συνεχίζουμε ακάθεκτοι πίνοντας περισσότερο νερό!
4) ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν στηριζόμαστε ΜΟΝΟ στο τι θα πει η ζυγαριά μας....
ξεκινώντας να χάσεις βάρος, παίρνεις και τη μεζούρα κι ένα μπλοκάκι ανά χείρας και μετράς... πόντους! Μπορεί η ζυγαριά να δείξει το ίδιο βάρος ακριβώς αλλά η μεζούρα να δείξει ότι έχασες 3 πόντους απ την περιφέρεια... τι σε ενδιαφέρει περισσότερο? ;)
5) όταν κάτι πάει στραβά, δεν τα βάφουμε μαύρα... το λέμε στο στέκι, παίρνουμε δύναμη απ τους άλλους και.... ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΆΑΑΑΑΑΑΑΑ ΚΙ ΌΛΑ ΤΑ ΦΤΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :clapup:
ΠΑΜΕ ΓΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ το φουστάκι πιο πάνωωωωω :P

χαμογέλα... δεν είσαι μόνη :) είπαμε.... 3χ12=36;)



edit
XRZ ναι ρε γμτ.. κι όμως είμαι ακόμα εδώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καλά, Mania μου, εσένα στο έχω ξαναπεί... Πήγαινε σε επαγγελματία, να βρείς την ηρεμία σου... Παίζεις με το μεταβολισμό σου...
Όσο για την καταπίεση... Ειδικά στο θέμα φαγητό, το βρίσκω απαράδεκτο. Ειδικά αν πάνε να μπούνε μέσα σε μια σχέση. Και ειδικά αν γίνεται με άσχημο τρόπο. Ειλικρινά, Τούρκος γίνομαι. Κομμένα, κανεις δεν έχει το δικαίωμα να σχολιάζει το σώμα σου, εσύ το τρέφεις και το κουβαλάς!

Το ξέρω για τον επαγγελματία αλλα σου είπα τι γίνετε, δεν μπορώ τα μέτρα, έχω πρόβλημα στο να κάνω ότι μου λένε:redface: φρικάρω, νοιώθω ότι με διατάζουν, δεν μπορώ τις απόλυτες απαγορέυσεις, είμαι κομπλεξική και το ξέρω:redface:

Το θετικό απο αυτή την βλακεία χτές ήταν όταν η κοπέλα που ήταν εκεί μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να κοιτάξω και για ορμονολογικές, μήπως φτέει αυτό εκτώς απο θυρωιδή, άντε να τις κάνω και αυτες να δούμε:)


Κουε, δεν τρώω αλάτι, το συχαίνομαι, τα φαγητά μου είναι πάντα ανάλατα, μόνο αν οι τροφές είναι τυποποιημένες(άν έγραψα σωστά την λεξη περιμένω απιβράβευση:P) και έχουν αλάτι το τρώω αλιώς δεν τα πάω πολλύ καλά με το αλάτι.

Οσο για τους πόντους εκεί ήταν το γέλιο, η αλήθεια είναι ότι μαζέυτηκα κατα πολλύ στο σώμα, μάζεψαν μπούτια και ποποί, αλλα τα κιλά τίποτα όταν είπα ότι μαζέυτηκα πετάγεται η θεία και λέε¨" ναι καλά που μαζέυτηκες, το τζίν φτέει":hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Mania, με κάλυψε η ΚE. Επίσης, αν πας σε διαιτολόγο, θα το έχεις ήδη πάρει απόφαση, ότι το κανεις για σένα μονο, άρα δεν είναι ότι θα σου δίνει διαταγές...Γερά, με τσαμπουκά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Mania, με κάλυψε η ΚE. Επίσης, αν πας σε διαιτολόγο, θα το έχεις ήδη πάρει απόφαση, ότι το κανεις για σένα μονο, άρα δεν είναι ότι θα σου δίνει διαταγές...Γερά, με τσαμπουκά!!!

Εχείς δίκιο γερά με τσαμπουκά, τώρα και με τον διάδρομο κάτι θα γίνει, μισή ώρα διάδρομο και μισή στέπ με λάστιχα κάτι θα κάνει.. ε; φανταστικές φιλενάδες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μάνια καταρχάς χέσε τη θεία κι ας κοιτάει τη μούρη της και τα δικά της χάλια :P
Κατά δεύτερον, αν δεν τρως αλάτι και έχεις τέτοιες ξαφνικές κατακρατήσεις, τότε σίγουρα κάτι στη διατροφή σου δεν είναι σωστό... ίσως τρως πολλά τυποποιημένα (νι σωστά το έγραψες :P)

Μπορείς να πας σε ένα διαιτολόγο και να του πεις ότι έχεις αυτό το ψυχολογικό πρόβλημα με τους περιορισμούς.... και να ζητήσεις να σου βγάλει μια διατροφή διαφορετική απ τις συνηθισμένες
Να μην υπάρχει Δευτερα τριτη τετάρτη κλπ ή πρωι μεσημέρι βράδυ αλλά να σου λέει....
Μέσα σε μια μέρα μπορείς να φας ΑΥΤΑ
άλλη μέρα θα μπορείς να φας ΑΥΤΑ
απαγορεύεται την πρώτη βδομάδα να φας ΑΥΤΑ κλπ
ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ


όσο για τον διάρδομο και το στεπ, για αρχή.. καλά είναι. Με τον καιρό να τα αυξήσεις λίγο όμως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια καταρχάς χέσε τη θεία κι ας κοιτάει τη μούρη της και τα δικά της χάλια :P
Κατά δεύτερον, αν δεν τρως αλάτι και έχεις τέτοιες ξαφνικές κατακρατήσεις, τότε σίγουρα κάτι στη διατροφή σου δεν είναι σωστό... ίσως τρως πολλά τυποποιημένα (νι σωστά το έγραψες :P)

Μπορείς να πας σε ένα διαιτολόγο και να του πεις ότι έχεις αυτό το ψυχολογικό πρόβλημα με τους περιορισμούς.... και να ζητήσεις να σου βγάλει μια διατροφή διαφορετική απ τις συνηθισμένες
Να μην υπάρχει Δευτερα τριτη τετάρτη κλπ ή πρωι μεσημέρι βράδυ αλλά να σου λέει....
Μέσα σε μια μέρα μπορείς να φας ΑΥΤΑ
άλλη μέρα θα μπορείς να φας ΑΥΤΑ
απαγορεύεται την πρώτη βδομάδα να φας ΑΥΤΑ κλπ
ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ


όσο για τον διάρδομο και το στεπ, για αρχή.. καλά είναι. Με τον καιρό να τα αυξήσεις λίγο όμως :)

Μπορεί να το κάνει αυτό διαιτολόγος; να μου πεί τι θα φάω μέσα στην μέρα και να το φάω όποτε θέλω; δεν το ήξερα σε 3 πήγα και οι 3 μου είχαν στανταρ πράγματα, άν είναι έτσι θα ξαναπάω να ρωτήσω:)

Για διάδρομο μπορώ να αυξήσω και πολλύ μάλιστα αλλα στέπ έχω πρόβλημα στο γονατο και με πονάει πάρα πολλύ.

Ελεγα να πάω να μηλήσω με την αδερφή του μπός, αυτή ήταν παχιά, έκανε εξάσκηση γυμναστική και έχει τώρα φανταστικό σώμα, έτσι πήγε και σπούδασε και άνοιξε ένα κέντρο και βοηθάει πάρα πολλύ τις κοπέλες που το έχουν βάλει κάτω, σκέυτηκα να πάω σε εκείνη, είναι ψιλοακριβή αλλα έχει διαιτολόγους, μηχανήματα, ψυχολόγο και εκείνη είναι συνέχεια απο πάνω στα άτομα που θέλουν να χάσουν, απλά οικονομικά δεν ξέρω άν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μετά:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μπορεί να το κάνει αυτό διαιτολόγος; να μου πεί τι θα φάω μέσα στην μέρα και να το φάω όποτε θέλω; δεν το ήξερα σε 3 πήγα και οι 3 μου είχαν στανταρ πράγματα, άν είναι έτσι θα ξαναπάω να ρωτήσω:)

Για διάδρομο μπορώ να αυξήσω και πολλύ μάλιστα αλλα στέπ έχω πρόβλημα στο γονατο και με πονάει πάρα πολλύ.
αν εξηγήσεις με ειλικρίνια στον διαιτολόγο το πρόβλημα σου και του πεις τι θέλεις θα στο κάνει :)
απλά θα πρέπει να ξέρεις κι από μόνη σου ότι αν σου έχει φτιάξει μια διατροφή 1200 θερμίδων την ημέρα και εσύ ΔΕΝ φας πρωινό, ΔΕ φας μεσημεριανό και πας και χτυπήσεις και τις 1200 θερμίδες στις 11 το βράδυ... δεν θα έχεις τα αποτελέσματα που θα θες όσο σύντομα τα θες
Να θυμάσαι ότι το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ γεύμα της ημέρας είναι το πρωινό!!

Ο διάδρομος θα γυμνάσει τους μηρούς σου και θα βοηθήσει και μακροπρόθεσμα το γόνατο σου γιατί θα το απαλάξει από το βάρος.
Κάνε και μερικούς κοιλιακούς - ραχιαίους να προστέψεις τη μέση σου και στεπ μην κάνεις και καθόλου αν έχεις πρόβλημα στο γόνατο.
Ο διάδρομος είναι μια χαρά από μόνος του!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έχω τενοντα φρικαρισμένο στο δεξί γόνατο και στο αριστερό γόνατο απλά κλάταρε απο το βάρος μου, πήρε κιλά ξαυνικά και τρελάθηκε, αλλα ο δέυτερος είχε που είχε πρόβλημα με τα κιλά τον αποτελείωσα:redface:

Θα το κάνω πάντως, θα δώ σε 2 ευδομάδες τι θα γίνει με το διάδρομο και το στέπ και άν δεν δώ αποτέλεσμα θα πάω σε διαίτολόγο.

Πάντος δεν με νοιάζει το γρήγορα, με νοιάζει το αποτέλεσμα, νομίζω ότι έχω φανερώσει την υπομονή μου αυτές τις 7 ευδομάδες που κλείνω σήμερα.

Την ζηγαριά την πέταξα, πήρα νέα για μιά νέα αρχή, ηλεκτρονική για στάνταρ βαρος.

ΘΑ ΧΑΣΩ ΛΕΜΕ:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αυτό με το γόνατο πρέπει να το προσέξεις και να το ψάξεις σε ορθοπεδικό: η καταπόνηση του γονάτου γίνεται ακόμα και με το περπάτημα (και επομένως με τον διάδρομο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Έχω τενοντα φρικαρισμένο στο δεξί γόνατο και στο αριστερό γόνατο απλά κλάταρε απο το βάρος μου,

δε μπορείς να φανταστείς τι ΚΑΚΟ κάνεις στα πόδια σου, συνεχίζοντας την άσκηση που καταπονεί. Υπάρχουν άλλες ασκήσεις για να δυναμώσουν οι μυς στο πόδι. Χρειάζεσαι ορθοπεδικό.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο ορθοπεδικός όταν είχα πάει πρίν κάνα χρόνο που δεν μπορούσα να περπατήσω καλά μου είπε ότι θέλει άσκηση, όχι πιεστική, το περπάτημα πχ να το κάνω απλά να μην πιέζω πολλύ το πόδι. Η άσκηση λέει κάνει καλό, για το στέπ δεν ρώτησα αλλα το έχω στο μαλακό, σε μικρή αντίσταση.
΄
Πάντως ο άντρας μου όταν κάνω στέπ φέυγει, τρομάζει όταν ακούει το κλάκ του γόνατου:hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
step Και ποδήλατο απ όσο ξέρω δεν είναι καλά για γόνατα....
ξέρω ότι κάνει πολύ καλό το κολύμπι αλλά και το περπάτημα χωρίς πάντα να το ζορίζεις

καλό πάντως είναι να ρωτήσεις κάποιον ειδικό για το θέμα αυτό... και αυτό το κλάκ που λες ακούγεται με το στεπ, δεν είναι καθόλου καλό... μάλλον καλύτερα να ξεχάσεις το στεπ για δικό σου καλό (μέχρι να χάσεις τουλάχιστον κάποιο βάρος και να μην επιβαρύνεται τόσο πολύ το γόνατο σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα με εκνευρίζει η μάνα μου, η οποία επειδή τον τελευταίο χρόνο έχει χάσει κάποια κιλά (κυρίως λόγω εμμηνόπαυσης και κλιμακτηρίου και γενικά αλλαγών στο σώμα και στη διάθεσή της), κάθε φορά που αγοράζω κάτι πάει και το δοκιμάζει. Δεν καταλαβαίνει οτι δεν είναι καθόλου όμορφο μια μάνα και μια κόρη να φοράνε τα ίδια ρούχα? Είμαι υπερβολική? Τι να πω, πάντως κάθε φορά μου κόβει τα φτερα. Αρχίζει και μου λέει πώς έχω γίνει έτσι και ότι πρέπει να κάνω δίαιτα και τι τρως εκεί και ναι καλα τρώγε να γίνεις άλλη τόση και και και. Παρ'όλα αυτά εχτές έφτιαξε ένα ταψί κολοκυθόπιτα και πριν 2 μέρες έφερε σπίτι ένα κουτί γλυκά. Τι να πω....
Ίσως και γι αυτό να έχω καθυστερήσει να ξεκινήσω. Ήθελα κι εγώ λίγη στήριξη από το σπίτι μου :(:'(

Εγώ πάντως χαίρομαι τρελά που φοράω ίδιο νούμερο ρούχα με την μάνα μου, δεν έχεις ιδέα τι τέλεια κομμάτια αγοράζει και τα καβατζώνω στη ζούλα.. :D

Όσο για την δίαιτά μου, με το να είμαι όλη μέρα μέσα καθιστή και να μην έχω και κάνα διαθέσιμο για ..σαικς, ακόμα στα μείον τρία κιλά είμαι! :( (κι αυτά όχι πάντα, ανάλογα την ώρα που θα ζυγιστώ κι αν έχω κάνει παρασπονδία ή όχι, μπορεί να είναι και δύο.. :()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Διευκρίνιση :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ πάντως χαίρομαι τρελά που φοράω ίδιο νούμερο ρούχα με την μάνα μου, δεν έχεις ιδέα τι τέλεια κομμάτια αγοράζει και τα καβατζώνω στη ζούλα.. :D

Όσο για την δίαιτά μου, με το να είμαι όλη μέρα μέσα καθιστή και να μην έχω και κάνα διαθέσιμο για ..σαικς, ακόμα στα μείον τρία κιλά είμαι! :( (κι αυτά όχι πάντα, ανάλογα την ώρα που θα ζυγιστώ κι αν έχω κάνει παρασπονδία ή όχι, μπορεί να είναι και δύο.. :()

Όταν είσαι 22 και η μάνα σου 50 δε νομίζω οτι είναι το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όταν είσαι 22 και η μάνα σου 50 δε νομίζω οτι είναι το ίδιο...

μην είσαι τόσο απόλυτη... εγώ πάντως έχω "κλέψει" μπλούζες της μαμάς και το ξεκίνησα από όταν ήμουν ~24 και εκείνη λίγο πριν τα 60...

Ντάξυ δεν σου πα ότι θα μου πάρει το στενό παντελόνι που θα φορούσα στα μπουζούκια ούτε ότι της πήρα το ...ταγέρ, απλά το λέω μόνο για να σου πω ότι δεν είναι καλό να είσαι τόόόόσο απόλυτη

[πάντως μια φφφφφφφφφφφφανταστική καθημερινή καλοκαιρινή φούστα που έχω.... κλοπιμαίο της μανούλας είναι :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
step Και ποδήλατο απ όσο ξέρω δεν είναι καλά για γόνατα....
Πολυ χλωμο το κοβω να βλαπτουν τα γονατα αυτα τα 2. Ισα ισα, το περπατημα και το τρεξιμο, κανουν την ιδια κινηση αλλα συν το βαρος. Το στεπ ισως να ζοριζει λιγο (αλλά λιγοτερο απο το περπατημα/τρεξιμο), αλλα το ποδηλατο μαλλον καθολου. Εγω αυτο προτιμω κι ας μην εχω προβλημα στα γονατα.

καταρχάς υπάρχουν κάποιοι κανόνες που μάλλον δεν γνωρίζεις Μάνια μου....

1) ζυγιζόμαστε ΜΟΝΟ μια φορά τη βδομάδα, την ίδια μέρα, την ίδια περίπου ώρα, έχοντας πάει τουαλέτα και έχοντας... "αδειάσει", χωρίς ρούχα και χωρίς να περιμένουμε περίοδο!μέχρι που βάζουμε τη ζυγαριά να πατήσει στο ίδιο πλακάκι :P
4) ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν στηριζόμαστε ΜΟΝΟ στο τι θα πει η ζυγαριά μας....
ξεκινώντας να χάσεις βάρος, παίρνεις και τη μεζούρα κι ένα μπλοκάκι ανά χείρας και μετράς... πόντους! Μπορεί η ζυγαριά να δείξει το ίδιο βάρος ακριβώς αλλά η μεζούρα να δείξει ότι έχασες 3 πόντους απ την περιφέρεια... τι σε ενδιαφέρει περισσότερο? ;)
Λογω του 4 ειδικα, το 1 δεν θα τον ονομαζα "κανονα". Το θεμα ειναι πως αξιολογεις αυτο που διαβαζεις στη ζυγαρια, και ποσο υποψιν σου παιρνεις τις συνθηκες. Πχ αν ζυγιζεσαι νηστικη,ιδια ωρα,ιδια ρουχα κλπ,αλλά...καθε μαερα,αντι για μια φορα την εβδομαδα, δε νομιζω οτι εχεις κατι να χασεις. Απλα παιρνεις περισσοτερες πληροφοριες για το πως παει. Εκτος πια αν αγχωνεσαι με το παραμικρο, οποτε, τοτε καλυτερα μην την κοιτας τοσο συχνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κουέ ξέρεις γιατί έπεσα; :(

Την προηγούμενη κυριακή και ενώ έλεισα 6 ευδομάδες δίαιτα η ζυγαριά έδειξε ότι πήρα 3 κιλά:cry_x::cry_x::cry_x:Ξέρεις τι είναι να έχεις τόσα κοψίματα και στο τέλος να πέρνεις κιόλας; βαλάντωσα στο κλάμα και απο την Κυριακή μέχρι την πέμπτη είμουν σε άθλια κατάσταση, δεν ήθελα να μηλάω σε κανέναν, συχάθηκα τον εαυτό μου:(

χμ....αυτο που σκεφτομαι οτι συμβαινει Μανια ειναι το εξης....προφανως παιρνεις τροφες τις οποιες δε μεταβολιζει ο οργανισμος σου...αν οντως σε ενδιαφερει να χασεις κιλα χωρις να καταπονεις τον εαυτο σου, το καλυτερο που εχεις να κανεις ...ειναι να πας σε εναν διαιτολογο/διατροφολογο...και να ζητησεις να κανεις μια εξεταση ..η οποια σου δειχνει ποιες τροφες δε μεταβολιζει ευκολα ο οργανισμος σου....ωστε να περιορισεις αυτες ακριβως...ειναι λιγο ακριβη αλλα πολυ χρησιμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λογω του 4 ειδικα, το 1 δεν θα τον ονομαζα "κανονα". Το θεμα ειναι πως αξιολογεις αυτο που διαβαζεις στη ζυγαρια, και ποσο υποψιν σου παιρνεις τις συνθηκες. Πχ αν ζυγιζεσαι νηστικη,ιδια ωρα,ιδια ρουχα κλπ,αλλά...καθε μαερα,αντι για μια φορα την εβδομαδα, δε νομιζω οτι εχεις κατι να χασεις. Απλα παιρνεις περισσοτερες πληροφοριες για το πως παει. Εκτος πια αν αγχωνεσαι με το παραμικρο, οποτε, τοτε καλυτερα μην την κοιτας τοσο συχνα :P

σαφως και ειναι κανονας...να ζυγιζεται κανεις την ιδια ωρα και μια φορα την εβδομαδα...και εννοειται πως το να ζυγιζεσαι καθε μερα δεν ενδεικνυται για τον απλουστατο λογο, οτι μια μερα μπορει να εχεις χασει μονο υγρα(και να εχεις την εντυπωση οτι εχασες κιλα/γραμμαρια) και την επομενη μερα που θα ζυγιστεις παλι να δειξει οτι εισαι παραπανω γραμμαρια ή ακομα και κιλα...και να αγχωθεις χωρις να υπαρχει λογος...και δεν τα λεω εγω...αλλα οσοι ασχολουνται με διατροφη...απλα το καθημερινο ζυγισμα δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top