• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αν τυχει και πιω τσαι η καφε λιγο πριν μου ερθει περιοδος η και με περιοδο, την πατησα με τις κραμπες.
Αλλα μ αρεσει και μου κανει καλο το χαμομηλακι! Και ο υπνος οταν αυτο ειναι εφικτο γιατι νιωθω παντα μια αδυναμια και ναυτια για καποιες ωρες, οταν πρωτοερχεται :) Επισης προσεχω να ειναι καλα καλυμμενα τα ποδια μου και η κοιλια μου! Η πιτζαμα μεσα στην καλτσα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ίσως είναι λίγο χαζό αυτό που ρωτάω αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να καθυστερήσω την περίοδο κάποιες μέρες;Εκτός από χάπια και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ίσως είναι λίγο χαζό αυτό που ρωτάω αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να καθυστερήσω την περίοδο κάποιες μέρες;Εκτός από χάπια και τέτοια.

Εκτός από τα χάπια που αποτελούν τον πιο σίγουρο τρόπο (αν αποφασίσεις να πάρεις, καλύτερα ρώτα ένα γιατρό πρώτα), όλα τα υπόλοιπα που λέγονται, είναι γιατροσόφια για τα οποία δεν μπορείς να είσαι σίγουρη αν θα πιάσουν και αν δεν θα σου προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα.
Εγώ πάντως θα έλεγα να μην την καθυστερήσεις για κανένα λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ίσως είναι λίγο χαζό αυτό που ρωτάω αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να καθυστερήσω την περίοδο κάποιες μέρες;Εκτός από χάπια και τέτοια.
Γιατί να καθηστερήσεις την περίοδο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Να πιείς φυσικό χυμό λεμόνι. Like πολύ χυμό. Έτσι λένε τουλάχιστον, δε το'χω δοκιμάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γιατί να καθηστερήσεις την περίοδο; :worry:

Αυτή την απορία έχω και εγώ. Κάθε καλοκαίρι τα κορίτσια φαγώνονται να καθυστερήσουν τη περίοδο τους λες και αν δεν πάνε 4 μέρες παραλία θα χαλάσει ο κόσμος.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτό με το λεμόνι το έχω ακούσει και γω. Αντίστοιχα για να έρθει πιο νωρίς/ κρατήσει λιγότερο μου έχουν πει κόκκινο κρασί. Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα βέβαια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αυτή την απορία έχω και εγώ. Κάθε καλοκαίρι τα κορίτσια φαγώνονται να καθυστερήσουν τη περίοδο τους λες και αν δεν πάνε 4 μέρες παραλία θα χαλάσει ο κόσμος.:hmm:

Ειναι λιγο σπασιμο αυτο η αληθεια ειναι... Μου χει τυχει κι εμενα πολλες φορες να βλαστημαω.. Πιο πολυ ο πονος με πειραζει παρα η αιμορραγια. Παντως το ταμπον σε τετοιες περιπτωσεις ειναι σωτηριο. Μονο αε ειδικες τετοιες περιπτωσεις, γενικα το αποφευγω..

Οχι οχι μην καθυστερειτε την περιοδο σας με κανενα μεσο!
Σιγα δεν εγινε τιποτα οπως λεει η Αλμα! Σε ολες μας εχει τυχει κ θα ξανατυχει! Αρκει να μην ποναμε, κανα παυσιπονο να μη μας την χαλαει!
Κατα τα αλλα, αφηστε τον οργανισμο ελευθερο δεν κανει να πηγαινουμε κοντρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτή την απορία έχω και εγώ. Κάθε καλοκαίρι τα κορίτσια φαγώνονται να καθυστερήσουν τη περίοδο τους λες και αν δεν πάνε 4 μέρες παραλία θα χαλάσει ο κόσμος.:hmm:
Μωρέ ναι πες και να κρατάει 6-7 μέρες και δεν μπορείς τόσο υπάρχει και το ταμπόν. Να δοκιμάζουμε χάπια/ματζούνια κτλ για να καθυστερήσουμε την περίοδο το θεωρώ τραβηγμένο. :worry: Έτσι και αλλιώς θα ρθει κάποια στιγμή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ίσως είναι λίγο χαζό αυτό που ρωτάω αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να καθυστερήσω την περίοδο κάποιες μέρες;Εκτός από χάπια και τέτοια.
Χυμό από λεμόνι. 2-3 μέρες την καθυστερείς και πολύ σου λέω.:P
Επίσης,μπορεί σε κάποιες η περίοδος που δεν μπορείτε να πάτε μπάνιο να είναι 4-5 μέρες,αλλά εμένα η περίοδος κρατάει 9 μέρες.:P
Oπότε ναι,είναι κέρδος όταν μπορώ να την καθυστερήσω 2 μέρες. Αν και μία φορά χρειάστηκε να το κάνω,και να σου πω,χίλιες φορές πόνοι περιόδου και καθόλου μπάνια σε θάλασσα παρά το λεμόνι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χυμό από λεμόνι. 2-3 μέρες την καθυστερείς και πολύ σου λέω.:P
Επίσης,μπορεί σε κάποιες η περίοδος που δεν μπορείτε να πάτε μπάνιο να είναι 4-5 μέρες,αλλά εμένα η περίοδος κρατάει 9 μέρες.:P
Oπότε ναι,είναι κέρδος όταν μπορώ να την καθυστερήσω 2 μέρες. Αν και μία φορά χρειάστηκε να το κάνω,και να σου πω,χίλιες φορές πόνοι περιόδου και καθόλου μπάνια σε θάλασσα παρά το λεμόνι.:P
Και μένα 7 κρατάει αλλά πχ μέσα στον ιούλιο θα έρθει και θα κρατήσει τόσο ποιο το κέρδος να την καθηστερήσεις 2 μέρες; Ποια η διαφορά του να πας 2 μέρες πριν/μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κορίτσια:/: .
Εδώ και 3-4 μήνες πονάω υπερβολικά πολύ τις πρώτες 3 μέρες.
Δεν θέλω να πάρω χάπια, εκτός και αν η κατάσταση φεύγει εκτός ελέγχου...

Ξέρετε κάτι που μπορώ να κάνω;
Παίζει ρόλο το ότι δεν φοράω παντόφλες όταν περπατάω στο σπίτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Παίζει ρόλο το ότι δεν φοράω παντόφλες όταν περπατάω στο σπίτι;
Μόνον αν στα πατώματα υπάρχουν πινέζες.
Υ.Γ. Τα υπόλοιπα τα λένε οι γιαγιάδες.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μόνον αν στα πατώματα υπάρχουν πινέζες.

Έχω ακούσει ότι μπορεί να κρυώνω και να πονάω μετά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μωρέ ναι πες και να κρατάει 6-7 μέρες και δεν μπορείς τόσο υπάρχει και το ταμπόν. Να δοκιμάζουμε χάπια/ματζούνια κτλ για να καθυστερήσουμε την περίοδο το θεωρώ τραβηγμένο. :worry: Έτσι και αλλιώς θα ρθει κάποια στιγμή. :P

Τα πρώτα δύο χρόνια, μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου η περίοδος μου ερχόταν δύο φορές τον μήνα καμια φορά, ή διαρκούσε και ολόκληρη βδομάδα. Ήμουν που λες κατασκήνωση και η περίοδος μου είχε τελειώσει μιάμιση βδομάδα πριν πάω περίπου. Φαντάσου την έκπληξη μου όταν πήγα παραλία και όταν βγήκα απο το νερό μου είχε έρθει περίοδος. :P

Απο τότε κρατάει βαριά 5 μέρες, και τα καλοκαίρια πριν πάω στην παραλία τσεκάρω 90 φορές μη μου έχει έρθει σαν χαζό που είμαι. :hehe:
Αλλά ναι, εφόσον θα έρθει είναι βλακεία να το καθυστερείς. Δε ξέρεις τι επιπτώσεις θα έχει όταν μεγαλώσεις, καταρχήν.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κορίτσια:/: .
Εδώ και 3-4 μήνες πονάω υπερβολικά πολύ τις πρώτες 3 μέρες.
Δεν θέλω να πάρω χάπια, εκτός και αν η κατάσταση φεύγει εκτός ελέγχου...

Ξέρετε κάτι που μπορώ να κάνω;
Παίζει ρόλο το ότι δεν φοράω παντόφλες όταν περπατάω στο σπίτι;

Ε βεβαια παιζει! Εγω μια ζωη θυμαμαι την μαμα μου να μου φωναζει " μην περπατας ξυπολυτη!!" Ειδικα οταν ειμαι αδιαθετη!
Αν κρυωσεις παγωνει το αιμα και μπορει γιαυτο να πονας. Αμα βλεπεις και "κομματια" σιγουρα αυτο φταιει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα πρώτα δύο χρόνια, μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου η περίοδος μου ερχόταν δύο φορές τον μήνα καμια φορά, ή διαρκούσε και ολόκληρη βδομάδα. Ήμουν που λες κατασκήνωση και η περίοδος μου είχε τελειώσει μιάμιση βδομάδα πριν πάω περίπου. Φαντάσου την έκπληξη μου όταν πήγα παραλία και όταν βγήκα απο το νερό μου είχε έρθει περίοδος. :P

Απο τότε κρατάει βαριά 5 μέρες, και τα καλοκαίρια πριν πάω στην παραλία τσεκάρω 90 φορές μη μου έχει έρθει σαν χαζό που είμαι. :hehe:
Αλλά ναι, εφόσον θα έρθει είναι βλακεία να το καθυστερείς. Δε ξέρεις τι επιπτώσεις θα έχει όταν μεγαλώσεις, καταρχήν.:/:
Ναι βρε λέω όταν θα σε κρατάει στάνταρ μέρες δεν έχει νόημα να το καθηστερήσεις. Τι μια μέρα πριν τι μία μετά αφού ίδιες μέρες θα κρατήσει. Στην απελπισία που θες να μπεις ντε και καλά βάλε ένα ταμπόν για λίγο δεν χάθηκε ο κόσμος..
Και ναι μερικές φορές δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις έχουν κάτι τέτοιες απόπειρες καθηστέρησης της περιόδου και καλύτερα να μη παίζουμε με τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ε βεβαια παιζει! Εγω μια ζωη θυμαμαι την μαμα μου να μου φωναζει " μην περπατας ξυπολυτη!!" Ειδικα οταν ειμαι αδιαθετη!
Αν κρυωσεις παγωνει το αιμα και μπορει γιαυτο να πονας. Αμα βλεπεις και "κομματια" σιγουρα αυτο φταιει!

Και η δική μου φωνάζει αλλά ως καλό παιδί την γράφω:P και τώρα είμαι και άρρωστη και με περίοδο :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Περαστικα!:)
Λοιπον, μην περπατας ξυπολυτη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top